اخبار تظاهرات فرانسه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اخبار تظاهرات فرانسه

بازداشت ۲۷۸ جلیقه زرد پیش از اعتراضات سراسری شنبه

مهرخبرگزاری مهر
بازداشت ۲۷۸ جلیقه زرد پیش از اعتراضات سراسری شنبه
پلیس فرانسه در آستانه آغاز چهارمین هفته از اعتراضات سراسری، ۲۷۸ نفر را بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، گزارش‌ها حاکی از بازداشت ۲۷۸ نفر در آستانه آغاز چهارمین هفته از اعتراضات سراسری جلیقه‌ زردهای فرانسه است.

گفتنی است امروز حدود ۹۰ هزار نیروی امنیتی به همراه ۸۰ خودرو زرهی به خیابان‌ های سراسر فرانسه اعزام شده اند.

از این میان، سهم پاریس ۸ هزار پلیس و ۱۲ خودرو زرهی است.

اعتراضات در انتقاد از افزایش قیمت سوخت آغاز شد حال آنکه دیگر اصلاحات اقتصادی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه را نیز شامل می شود.

خواندن خبر در سایت منبع

تعطیلی اماکن تاریخی و موزه‌های فرانسه زیر سایه تهدید جلیقه زردها

ایرناخبرگزاری ایرنا
تعطیلی اماکن تاریخی و موزه‌های فرانسه زیر سایه تهدید جلیقه زردها
تهران- ایرنا- موزه «لوور»، موزه «اورسی»، اُپرای پاریس، برج ایفل، سالن «کمدی-فرانسز»، تئاتر «روند-پوئن»، طاق پیروزی، «پانتئون»، موزه «رودن» و بسیاری دیگر، فهرست بلند اماکن تاریخی و موزه‌های پاریس است که در واکنش به تهدید معترضان «جلیقه زرد» امروز شنبه تعطیل هستند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه فرانسوی لوفیگارو، معترضان موسوم به جلیقه زردها امروز برای چهارمین شنبه پیاپی آماده اعتراض خیابانی می‌شوند. این خبر پیش از هر چیز به معنای تعطیلی تئاترها، رستوران‌ها و ده‌ها موزه در پاریس است که به دلایل امنیتی و از بیم تخریب‌های گسترده‌ای که پیشتر نیز شاهد آن بوده‌اند، ترجیح می‌دهند درها را بسته نگاه دارند.

«فرانک ریستر» (Franck Riester) وزیر فرهنگ فرانسه به رادیو «ار ت ال» گفت: حال که از تهدید جدی (گروه‌های معترض برای اماکن تاریخی) آگاهی داریم نمی‌توانیم خطر گشایش این مراکز را بپذیریم.

هرچند که شنبه گذشته تنها اماکن مهم منطقه 8 پاریس تعطیل شده بود اما با جدی شدن خطر حضور معترضان و تحریب هفته گذشته آن‌ها گستره تعطیلی مراکز تاریخی و موزه‌ها به چهارگوشه پایتخت کشیده شده است تا آنجا که اپرای «باستی» در منطقه 12 و اپرای «گارنیه» در منطقه 9 نیز از روز پنجشنبه برنامه‌های خود را متوقف کردند.

نهاد عمومی بهره‌برداری از برج ایفل نیز در بیانیه‌ای از تعطیلی این برج در روز شنبه خبر داد: خبر برگزاری راهپیمایی معترضان در روز شنبه در پاریس امکان میزبانی از بازدیدکنندگان را در شرایط امنیتی مناسب نمی‌دهد و به همین دلیل تصمیم تعطیلی این برج اتخاذ شد.

به همین ترتیب امروز شنبه، طاق پیروزی، بنای پانتئون، هتل «دزانوالید» (l'Hôtel des Invalides)، قلعه و ساختمان سلطنتی «کوسیرژوری» (Conciergerie)، کلیسای سنت شپل (la Sainte-Chapelle)، تورهای بازدید از کلیسای نتردام و پارک ملی کاخ سلطنتی همگی تعطیل هستند.

نهاد موزه‌های پاریس همچنین از تعطیلی هفت منطقه میراثی و موزه از 14 مورد در پایتخت فرانسه خبر داد. به علاوه، موزه «پوتیت پاله»، موزه‌ هنر مدرن، موزه سرنوشی (Cernuschi)، خانه ویکتور هوگو، سایت‌های باستان‌شناسی منطقه «ایل دو سیته» (l'île de la Cité) نیز امروز درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز نمی‌کنند. دلیل این امر نیز ترس از تخریب مشابه آثار تاریخی طاق پیروزی در هفته گذشته و شکنندگی و آسیب‌پذیر بودن آثار این اماکن یاد شده عنوان شده است.

درهای موزه «گراند پاله» در نزدیکی خیابان شانزه‌لیزه نیز همانند شنبه گذشته باز نخواهد شد. این محل در این مدت میزبان آثار قرن هجدهم ونیز است. همچنین اعلام شده است که بلیت‌های فروخته شده تا پایان برگزاری نمایشگاه اعتبار دارد.

به همین ترتیب برنامه‌های پیش بینی شده برای سالن‌های اپرا و نمایش پاریس نیز لغو شده است. مدیریت تئاتر روند پوئن اعلام کرده است: خطر حضور مردم را که ممکن است در جریان ناآرامی‌ها آسیب ببینند نمی پذیرند.

این مراکز تاکنون زیان مالی قابل توجهی را بابت تعطیلی‌ها غیرقابل پیش‌بینی متحمل شده‌اند. یکصد هزار یورو تنها زیان مالی یک روز تعطیلی تئاتر «مارینی» در خیابان شانزه‌لیزه است. «ژان لوک شوپلن» مدیر این مرکز دیروز جمعه به روزنامه «لوپاریزین» گفت: تاکنون این مرکز 300 هزار یورو ضرر کرده است.

هفته گذشته در حمله معترضان به طاق نصرت فرانسه، مجسمه ماریان که نماد جمهوری فرانسه است و در ورودی موزه طاق به نمایش درآمده بود، شکست و تخریب شد.

طاق نصرت فرانسه جایگاه مهمی در میان مراکز فرهنگی و توریستی پاریس دارد؛ این بنا بر فراز مقبره سربازی گمنام جای گرفته و یادآور یک میلیون و 400 هزار سرباز فرانسوی است که در جریان جنگ جهانی اول جان باختند.

هفته گذشته «جلیقه زردها» در جریان اعتراض های سراسری خود در فرانسه، خودروها را آتش زده، شیشه ها را شکسته و مغازه ها را غارت کردند.

حراجی‌های معروف در اطراف خیابان شانزه لیزه پاریس شامل «ساتبی»، «کریستی» و «آرت کوریال» در پی تمرکز اعتراضات پیرامون این خیابان، به اجبار تعطیل شدند. «فیلیپ بلاوال» رئیس مرکز آثار ملی فرانسه نیز خسارت وارده به بناهای تاریخی این کشور را یک میلیون یورو برآورد کرده است.

اعتراضات سراسری در فرانسه که 17 نوامبر (26 آبان) در مخالفت با افزایش مالیات سوخت آغاز شد، حال به صحنه یاس و استیصال از اصلاحات اقتصادی مکرون تبدیل شده است.

معترضان با وجود جدا شدن برخی از چهره‌های مطرح همچنان به ادامه اعتراضات مصمم هستند.

فراهنگ** 9053** 1055

خواندن خبر در سایت منبع

278 نفر در آستانه اعتراض جلیقه زردها در پاریس دستگیر شدند

فارسخبرگزاری فارس
278 نفر در آستانه  اعتراض جلیقه زردها در پاریس دستگیر شدند
معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه زردها امروز برای اعتراض آماده شده‌اند و پلیس 278 نفر را در پاریس دستگیر کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بنابر اعلام پلیس فرانسه،  278 نفر در آستانه  اعتراض جلیقه زردها در پاریس دستگیر شدند.

در حال تکمیل...

خواندن خبر در سایت منبع

پلیس فرانسه با تانک به استقبال جلیقه ‎زردها می‎رود

مهرخبرگزاری مهر
پلیس فرانسه با تانک به استقبال جلیقه ‎زردها می‎رود
دولت پاریس امروز شنبه در مواجهه با معترضین، ۹۰ هزار نیروی پلیس و ۸۰ فروند خودرو زرهی را به خیابان‌ها اعزام خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی‌بی‌سی، فرانسه امروز شنبه خود را آماده میزبانی از یک تظاهرات ضد دولتی دیگر می‌کند حال آنکه دستکم ۹۰ هزار نیروی امنیتی به خیابان‌ها می‌آیند.

از این تعداد، سهم خیابان‌های پاریس ۸ هزار پلیس و ۱۲ خودرو زرهی است.

بنابر اعلام «لو پاریزین»، در مجموع ۸۰ خودرو زرهی برای سرکوب تظاهرات سراسری جلیقه‌ زردها به سطح خیابان اعزام خواهد شد.

جنبش جلیقه زردها ۳ هفته پیش در اعتراض به افزایش قیمت سوخت آغاز شد حال آنکه دولت فرانسه می‌گوید گروه‌های افراطی آن را به نام خود ضبط کرده‌ اند.

این درحالی است که «کریستوف کاستانر» وزیر کشور فرانسه پیش بینی کرده که این بار شمار کمتری از مردم به خیابان‌ها بیایند.

 فرانسه در حالی خود را برای شنبه سیاه آماده می‌کند که امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری این کشور، سرانجام در مقابل اعتراضات سراسری تسلیم شد و افزایش بهای سوخت را برای یک سال به تعویق انداخت. به رغم این تصمیم جلیقه‌ زردها از مردم خواسته‌اند تا به خیابان‌ها بیایند.

دولت اعلام کرده بود حاضر است برای جلوگیری از افزایش خشونت‌ها گام‌های بزرگتری برای راضی کردن منتقدان بردارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۷۲ درصد از شهروندان فرانسوی از اعتراضات جلیقه‌ زردها حمایت می‌کنند. از زمان آغاز اعتراضات چهار نفر کشته و شمار زیادی زخمی شده‌اند.

تصاویر خشونت ماموران پلیس در مقابل تظاهرکنندگان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده و انتقادهای زیادی را برانگیخته است.

طبق یک نظرسنجی ۷۸ درصد فرانسوی‌ها موافقت دولت با تعلیق یک ساله افزایش بهای سوخت را ناکافی دانسته و معتقدند که هزینه‌های زندگی افزایش خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

بازگشت جلیقه زردها به زور آزمایی خیابانی در فرانسه

ایرناخبرگزاری ایرنا
بازگشت جلیقه زردها به زور آزمایی خیابانی در فرانسه
تهران – ایرنا – معترضان پرشمار فرانسوی امروز بار دیگر «جلیقه های زرد» به تن می کنند و عزم آن دارند تا یک روز پرخبر را در تعطیلات آخر هفته رقم زده و قدرت حرکت اعتراضی خود را در میان حلقه امنیتی 89 هزار افسر پلیس به رخ دولت امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه بکشند.

به گزارش شنبه ایرنا، دانش آموزان دبیرستانی معترض به وضعیت آموزشی پیشتاز اعتراض های امروز خواهند بود و بازنشستگان، روستائیان و کارگران نیز برای تکمیل پروژه ضددولتی سایر ارکان تظاهرات در پاریس و شهرهای دیگر فرانسه را تشکیل خواهند داد.

پیش بینی می شود که تظاهرات شنبه دبیرستانی ها در میدان جمهوری پاریس شدیدترین اعتراضات محصلان پس از اعتراضات دانشجویی 1968 باشد که برای مطالبه اصلاح دانشگاه ها شکل گرفت. روز جمعه کارگران معترض دست به تظاهرات زده و شیشه ها و ویترین های مغازه ها را شکستند که این، خبر از آمدن توفانی بزرگ در روز شنبه داشت.

انتشارتصاویر ویدیویی تازه ازبازداشت چند دانش آموز دبیرستان انگیزه زیادی به معترضان داده است تا روز شنبه صف های طولانی اعتراضی علیه دولت تشکیل دهند. این تصاویر دانش آموزانی را درشهر کوچک«مانت لا ژولی» نشان می دهد که در میان گِل زانو زده و دستانشان را پشت سرشان گذاشته اند و گروهی از نیروهای پلیس نقاب پوش آنها را احاطه کرده اند؛ حدود دوازده افسر پلیس.

یکی از پلیس ها می گوید: این یکی از کلاس هایی است که رفتارهای خوبی از خود نشان داده است.

این تصاویر که در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده ای داشته و اتحادیه تجاری و احزاب چپ افراطی رابر آن داشته است تا پلیس رابه خشونت علیه معترضان متهم کنند. «کریستوف کاستانر» وزیر کشور فرانسه گفته 151 نفر که بعضی از آنها سلاح داشتند، در مانت لا ژولی بازداشت شده اند. کاستانر گفته که جنبش جلیقه زردها «هیولایی ایجاد کرده» و پلیس خشونت را تحمل نخواهد کرد. او نسبت به نفوذ«رادیکال ها»در اعتراض ها هشدار داد. ضددولتی ها نظر دیگری دارند و افرادی مانند «فیلیپ مارتینز» دبیرکل اتحادیه تجاری CGT می گویند: نباید بچه ها را کتک کاری کرد.

اعتراضات ضددولتی 17 نوامبر (26 آبان) و در اعتراض به افزایش مالیات سوخت آغاز شد که تاکنون چهار کشته برجای گذاشته است. جنبشی که «جلیقه زردها» معروف شده است توانست دولت را وادار به عقب نشینی کند. قرار بود دولت در سال آینده میلادی مالیات سوخت را افزایش دهد. در پی اعتراضات این طرح لغو شد که یک تغییر موضع بزرگ در دولت مکرون به شمار می آید. این تغییر موضع چهار میلیارد یورو هزینه روی دست دولت مکرون می گذارد.

برخی گروه ها گفته اند با عقب نشینی دولت در برخی حوزه ها نیازی به ادامه تظاهرات نیست. دو اتحادیه کامیونداران فرانسه CGT و FO اعتصاب خود را لغو کرده و گفتند از آنجایی که دولت مکرون طرح افزایش ساعات اضافه کاری را ملغی کرده است، اعتصاب بلاموضوع است. جنبش جلیقه زردها هم ماهیت متغییر نمایان کرده و یکی از شاخه های این جنبش به نام «جلیقه زردهای آزاد» از معترضان خواسته که برای حضور در تظاهرات به پاریس نروند اما از مکرون به دلیل امتناع از مذاکره مستقیم با نمایندگان معترضان انتقاد کرده است.

با این حال مطالبات دیگری برجای مانده است که خبر از تشدید تلاش های ضددولتی می دهد؛ مطالبات دانش آموزانی که خواهان تغییر در برخی آزمون های دبیرستان ها هستند؛ خواسته های بازنشستگان برای افزایش مستمری؛ درخواست کارگران برای افزایش حداقل حقوق و افزایش حقوق و دستمزدها. روستائیان نیز انرژی ارزان تری می خواهند چون می گویند بیشتر از شهری ها به سوخت نیاز دارند. گروهی دیگر هم خواهان استعفای دولت مکرون هستند.

**تدابیر امنیتی

نیروهای امنیتی ماموریت یافته اند برای تامین امنیت در خیابان ها حاضر شوند. پلیس در آستانه تظاهرات روز شنبه حدود 89 هزار نفر از نیروهای خود را در شهرهای مختلف فرانسه مستقر خواهد کرد که هشت هزار نفر آنها در پاریس خواهند بود. حضور امنیتی های فرانسوی لزوما به تامین امنیت منجر نمی شود. حدود 65 هزار نیروی پلیس مامور تامین امنیت در دو روز آخر هفته گذشته شده بودند اما درگیری با معترضان منجر به زخمی شدن بیش از 131 نفر و بازداشت بیش از چهارصد نفر دیگر فقط در پاریس شد.

از ابتدای تظاهرات جلیقه زردها، هزار و 648 نفر زخمی، هزار و 387 نفر بازداشت و هزار و ششصد نفر دیگر نیز برای بازجویی احضار شده اند. البته هنوز معلوم نیست که تظاهرات به خشونت کشیده خواهد شد یا صلح آمیز برگزار می شود. تظاهرات سه هفته پیش 282 هزار نفر را به خیابان ها کشاند و در تظاهرات هفته گذشته 136 هزار نفر شرکت کردند.

امروز بسیاری از مراکز تفریحی درها را به روی گردشگران می بندند و بعضی شرکت ها و اماکن تفریحی حصارهایی برای جلوگیری از خشونت معترضان برپا کرده اند. تعطیلی مراکز مهم توریستی از جمله برج ایفل و موزه لور در دستور کار قرار گرفته است زیرا احتمال می رود پلیس و معترضان دوباره درگیر شوند. صدها فروشگاه هم بر آن شده اند تا در روزهایی که خرید سال نو رونق گرفته است، فروشندگان را به تعطیلات بفرستند و کسب و کار خود را تعطیل کنند زیرا ممکن است تظاهرات ضددولتی زیان زیادی به آنها وارد کند.

فدراسیون ملی بازارهای فرانسه اعلام کرده که خریدهای کریسمس «به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.» از وقتی که تظاهرات شروع شده، خرده فروش ها 1.1 میلیارد یورو ضرر کرده اند. علاوه بر این، بازار بورس، شرکت های هواپیمایی و هتل ها هم زیان هایی دیده اند.

بوتیک های لوکس و رستوران های شیک در حوالی کاخ ریاست جمهوری فرانسه و مناطق گرانقیمت پاریس موانعی برای جلوگیری از نزدیک شدن معترضان به آنها ایجاد کرده اند. سفارت آمریکادر پاریس به شهروندان آمریکایی درمورد احتمال بروز خشونت در جریان تظاهرات ضددولتی روز شنبه هشدار داد. مقام های فدراسیون فوتبال فرانسه 6 بازی لیگ این کشور را تعطیل کرده و فدراسیون هندبال اروپا دو مسابقه قهرمانی زنان را که قرار بود در شهر نانت در غرب فرانسه برگزار شود، لغو کرد.

**در انتظار سخنرانی مکرون

گویا فعلا پایانی برای اعتراضات متصور نیست مگر آنکه مکرون پس از یک هفته بی خبری به دیدار معترضان رفته یا سخنرانی کند و از یک راه حل جادویی پرده بردارد. مکرون پس از آنکه هفته گذشته از اجلاس سران گروه بیست (جی 20) در آرژانتین بازگشت، از انظار عمومی غایب بوده و با مردم سخن نگفته است. او تاکنون مسئولیت حل بحران را به «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه واگذار کرده است. «ژان لوک ملانشون» رهبر یکی از چپگراها در توئیتی طعنه آمیز نوشت: آیا مکرون همچنان در آرژانتین است؟ قطعا او هم باید نظری داشته باشد.

نزدیکان رئیس جمهوری می گویند که او طی روزهای آینده درباره اعتراض هایی که به هزینه های بالای زندگی شده است، خواهد داشت. او با بحران ها و آزمون های دشواری در سطح داخلی و خارجی روبرو بوده اما این بار بحرانی ایجاد شده که نیاز می بیند شخصا وارد عمل شود. آسوشیتدپرس گزارش داده، مکرون تحت فشار است تا با قاطعیت سخن بگوید و ابتکار عمل را در مقابل معترضان به دست بگیرد.

به نوشته تارنمای سی.ان.ان، اعتراض های اخیر شکاف فزاینده میان نخبگان شهری و فقرای روستایی را عمیق تر کرده است. «ماکسیم نیکول» یکی از اعضای جلیقه زردها گفت: مردم خواهان همه پرسی هستند، همه پرسی درباره مکرون، سنا و مجمع ملی.

«دومینیک مویسی» کارشناس سیاست خارجی در پاریس به سی.ان.ان گفت که تنها ریاست جمهوری فرانسه دچار بحران شده بلکه آینده اروپا نیز مبهم است. او اظهار داشت: طی ماه های آینده انتخابات اروپایی برگزار می شود. قرار بود فرانسه پیام آور امید و ترقی در اروپا باشد. اگر مکرون نتواند این پیام را برساند چه خواهد شد؟ اگر مکرون شکست بخورد آینده فرانسه مانند ریاست جمهوری امروز در ایتالیا می شود.

هنوز معلوم نیست راهکار مکرون برای رهایی از خطر شکست چیست. او دو راه عمده پیش رو دارد: یا در مقابل جلیقه زردها پرچم سفید را بالا برده و تسلیم خواسته های آنها شود؛ یا بر مواضع خود پافشاری کرده و مسابقه طناب کشی با معترضان را در خیابان ها ادامه دهد، به امید آنکه انرژی آنها تخلیه شده و طی روزها و هفته های آینده راهی خانه هایشان شوند.

شبک**9423**1708

خواندن خبر در سایت منبع

جلیقه زردها برج ایفل را تعطیل کردند/ نگرانی از وقوع شنبه سیاه

مهرخبرگزاری مهر
جلیقه زردها برج ایفل را تعطیل کردند/ نگرانی از وقوع شنبه سیاه
پس از آن که جلیقه‌ زردها اعلام کردند که روز شنبه هم در مرکز شهر پاریس برای اعتراض گرد هم می‌آیند، دو جاذبه توریستی برج ایفل و موزه لوور از تعطیل بودن این دو مرکز خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، فردا شنبه نیز جلیقه زردهای فرانسه اعتراضات خود را از سر می گیرند و با نظر به خسارت هایی که اعتراضات 4 هفته اخیر به اماکن گردشگری فرانسه وارد کرده فردا شنبه موزه لوور وو برج ایفل تعطیل خواهند بود.

در همین حال دولت فرانسه اعلام کرد که نزدیک به ۹۰ هزار پلیس و نیروی امنیتی روز شنبه در سراسر کشور تلاش خواهند کرد امنیت و آرامش را برقرار نگه دارند.

پلیس همچنین به چندین موزه دیگر و همین طور مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در خیابان شانزلیزه توصیه کرده که روز شنبه تعطیل بمانند. جلیقه‌ زردها در حالی برای روز شنبه هم برنامه اعتراض ریخته‌اند که دولت امانوئل ماکرون پس از چند هفته مجبور به عقب‌نشینی در برابر معترضان شد.

دولت فرانسه ابتدا اعلام کرد که طرح افزایش مالیات بر سوخت خودروها را به حال تعلیق درآورده و سپس طرح را کلا کنار گذاشت.

با این حال جلیقه‌ زردها اعلام کرده‌اند که «پرده چهارم» از اعتراضات را روز شنبه اجرا خواهند کرد.

عقب نشینی دوباره ماکرون

در پی ادامه اعتراضات در فرانسه، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، سرانجام در مقابل اعتراضات سراسری در این کشور تسلیم شد و افزایش بهای سوخت را برای یک سال به تعویق انداخت. به رغم این تصمیم جلیقه‌ زردها از مردم خواسته‌اند تا به خیابان‌ها بیایند.

دولت اعلام کرده بود حاضر است برای جلوگیری از افزایش خشونت‌ها گام‌های بزرگتری برای راضی کردن منتقدان بردارد.

«ادوار فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه به نمایندگان پارلمان گفته بود در شرایط فعلی امنیت شهروندان فرانسوی و نهادهای این کشور در معرض خطر قرار دارند.

دفتر امانوئل ماکرون اعلام کرده رییس‌ جمهوری در گفتگو با وزرای کابینه تأکید کرده بر سر تصمیم خود برای کاهش مالیات ثروتمندان باقی خواهد ماند. مکرون در راستای مبارزات انتخاباتی خود وعده کاهش مالیات ثروتمندان را مطرح کرده و توجیه کرده بود مالیات‌های بالا موجب دلسردی سرمایه‌گذاران می‌شود. این رویکرد موجب شده تا منتقدان به ماکرون لقب رییس‌ جمهوری ثروتمندان را بدهند.

حمایت ۷۲ درصدی مردم از اعتراضات

اعتراضات جلیقه‌ زردها در هفته‌های گذشته موجی از ناآرامی، خشونت و تخریب را در شهرهای مختلف به ویژه پاریس به همراه داشت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۷۲ درصد از شهروندان فرانسوی از اعتراضات جلیقه‌ زردها حمایت می‌کنند. از زمان آغاز اعتراضات چهار نفر کشته و شمار زیادی زخمی شده‌اند.

تصاویر خشونت ماموران پلیس در مقابل تظاهرکنندگان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده و انتقادهای زیادی را برانگیخته است.

طبق یک نظرسنجی ۷۸ درصد فرانسوی‌ها موافقت دولت با تعلیق یک ساله افزایش بهای سوخت را ناکافی دانسته و معتقدند که هزینه‌های زندگی افزایش خواهد داشت.

نگرانی از وقوع شنبه سیاه

حزب جمهوریخواهان فرانسه که جناح محافظه‌کار این کشور را نمایندگی می‌کند با توجه به اعتراضات پیش‌بینی‌شده برای روز شنبه از دولت خواسته تا با اعلام کردن وضعیت اضطراری و مسدود کردن خیابان‌ها از وقوع یک شنبه سیاه دیگر جلوگیری کند.

یک منبع آگاه در کاخ الیزه به خبرگزاری فرانسه گفته در دولت نگرانی‌هایی نسبت به تشدید خشونت‌ها وجود دارد.

 شنبه گذشته در جریان تظاهرات جلیقه‌ زردها در پاریس حدود ۲۰۰ خودرو به آتش کشیده شده و معترضان خساراتی را نیز به طاق نصرت (یکی از آثار ملی مشهور پاریس) وارد کردند.

شماری از آشوبگران در خیابان معروف شانزلیزه با شکستن شیشه ویترین فروشگاه‌ها از جمله دیور، شانل و اپل دست به تخریب و غارت زدند.

این اعتراضات ضررهای قابل توجهی را نیز به اقتصاد و صنعت گردشگری فرانسه وارد کرده است. احتمال می‌رود شمار گردشگران در تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادی به دلیل اعتراضات و آشوب‌ها کاهش چشمگیری داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

جلیقه زردها چه کسانی هستند؟ /درباره تظاهرات فرانسه بیشتر بدانید +فیلم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
هزاران معترض فرانسوی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی امانوئل مکرون با جلیقه‌های زرد رنگ به خیابان‌ها آمده‌اند.

سیاست‌های حمایت کننده از ثروتمندان و فرار آنها از پرداخت مالیات، معترضان فرانسوی را در پاریس و دیگر شهر‌های این کشور به خیابان‌ها کشانده است.

گروه جلیقه زرد که به افزایش مالیات‌ها اعتراض دارند چندین هفته است که فرانسه و به ویژه شهر پاریس را عرصه اعتراض قرار داده‌اند.

تظاهرات‌های اعتراضی در فرانسه از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) آغاز شده بود. رانندگان و شماری از اتحادیه‌های بازرگانی و احزاب سیاسی از عوامل محرک برای آغاز موج اعتراض ها در این کشور بودند.

بیش از ۶۰ هزار مامور پلیس برای کنترل و مقابله با معترضان فرستاده شده‌اند تا باجنبش جلیقه زرد‌ها و گسترش آن مقابله کنند.

اکثر معترضان از طبقه کارگر جامعه هستند و در اعتراض به شرایط سخت اقتصادی و هزینه‌های زیاد زندگی در فرانسه دست به تظاهرات زدند؛ به ویژه که طرح مالیات بر سوخت اخیر، شرایط اقتصادی این افراد را بیش از پیش فلج خواهد کرد.

میزان محبوبیت امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه به پایین‌ترین حد خود رسیده است که بیشتر آن به دلیل حمایت از طرح تغییرات مالیاتی اوست که به نفع ثروتمندان بازنویسی شده است.

تظاهرکنندگان فرانسوی از جلیقه زرد رنگ به عنوان نمادی از بحرانی که مالیات بر سوخت ایجاد خواهد کرد، استفاده می‌کنند؛ چرا که رانندگان در فرانسه به طور قانونی ملزم هستند در صورت بروز شرایط اضطراری در جاده‌ها از این جلیقه‌ها بر تن کنند.

حکومت فرانسه اعلام کرد : افزایش قیمت مواد سوختی در فرانسه که از سوی جلیقه زردها مورد اعتراض قرار گرفت، لغو شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

تظاهرات جلیقه زردها باعث تعطیلی برج ایفل و موزه لوور در روز شنبه شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تظاهرات جلیقه زردها باعث تعطیلی برج ایفل و موزه لوور در روز شنبه شد
دولت فرانسه اعلام کرد که برج ایفل و موزه لوور و ده‌ها مکان توریستی دیگر این کشور در روز شنبه تعطیل خواهد بود.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، در آستانه برگزاری تظاهرات جلیقه زردها، فرانسه قصد دارد روز شنبه برج ایفل، موزه لوور و ده‌ها مکان توریستی دیگر را تعطیل کرده و هزاران نیروی امنیتی را در سرتاسر کشور مستقر کند.

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه اعلام کرد که 89 هزار پلیس در سرتاسر این کشور مستقر خواهند شد تا مانع از ناآرامی و آشفتگی شوند که شنبه پیش سرتاسر این کشور را فرا گرفت و به خصوص در پاریس این ناآرامی‌ها با آتش زدن خودروها و آسیب رساندن به فروشگاه‌ها همراه بود.

با افزایش ناآرامی‌ها در فرانسه، دولت این کشور از آمادگی برای امتیازدهی بیشتر خبر می‌دهد. نخست وزیر فرانسه گفت که مجلس سنای این کشور آمادگی دارد تا اقدامات بیشتری را برای کمک به کارگران با حداقل حقوق داشته و "برونو لومایر" وزیر اقتصاد فرانسه نیز گفت که وی آماده است تا کاهش مالیات خانه دارها را تسریع بخشد.

خواندن خبر در سایت منبع

اعتراض جلیقه‌زردها یقه لوشامپیونه را گرفت

خبر ورزشیخبرگزاری خبر ورزشی
اعتراض جلیقه‌زردها یقه لوشامپیونه را گرفت
هفته هفدهم مسابقات لیگ یک فرانسه به دلیل تظاهرات به زمان دیگری موکول شد.
اعتراض جلیقه‌زردها یقه لوشامپیونه را گرفت - 0

به گزارشخبرورزشی، چند هفته از آغاز اعتراض ها در فرانسه می گذرد و مردم این کشور خشمگین تر از همیشه در خیابان ها حضور دارند. فرانسوی ها نسبت به افزایش هزینه های زندگی از جمله قیمت بنزین و نرخ مالیات ها به اعتراض می پردازند که مشکلات زیادی را برای دولت این کشور به همراه داشته است. در آخرین جنجال دولت فرانسه، مسابقات هفته هفدهم لیگ یک فرانسه به تعویق افتاد.

در هفته های گذشته، پنج رقابت به دلایل امنیتی به زمان دیگری موکول شده بود اما اوج گرفتن اعتراضات فدراسیون فوتبال فرانسه را مجبور کرد تا برای جلوگیری از مشکلات بیشتر، هفته هفدهم مسابقات را به زمان دیگری موکول کند. از جمله مهم ترین بازی های لغو شده در هفته های گذشته می توان به رقابت دو تیم پاریسن ژرمن و مون پلیه در شهر پاریس اشاره کرد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

متاسفانه نتوانستیم «آدم‌سازی» کنیم/حرف زیاد است، ‌ اما …

ایسناایسنا1 روز قبل
ایشان حکومت اسلامی را همراه با واژه «جمهوری» بیان کردند و این جمله تاریخی را که «من رأی به جمهوری اسلامی می‌دهم، و از شما تقاضا دارم که رأی به جمهوری اسلامی بدهید، نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد. جمهوری اسلامی.» در روز رای‌گیری برای استقرار جمهوری اسلامی بیان کردند. این افراد باید توجه داشته باشند که آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد. از آفت‌های حکومت اسلامی این است که کارگزاران و مسؤولانش به زندگی تجملی، لوکس و اشرافی روی آوردند. روحیه خاصی در آن فضا بر جامعه حاکم بود، در همین فضا بود که ۹۸٫۲ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند.

برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف سوخت و حمایت اجتماعی از تصمیمات مهم این جلسه بود، گفت: ابتدا آقای رحمانی فضلی وزیر کشور و آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی به جلسه ارایه کردند. آقای ربیعی افزود: سران قوا از تلاش‌های وزیر کشور برای اجرای طرح تشکر و هرکدام طی صحبت‌های جداگانه بر همکاری همه جانبه همه دستگاه‌ها و نهاد‌های کشور برای اجرای موفق این طرح ملی تاکید کردند. وی همچنین یکی دیگر از مباحث این جلسه را تحقق و اهداف این طرح دانست و گفت: در این جلسه ایجاد عدالت اجتماعی و برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از خانواده‌های کم درآمد از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین، مورد تاکید مجدد قرار گرفت. سخنگوی دولت افزود: از اهداف مهم ما در این طرح مبارزه با قاچاق سوخت بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. آقای ربیعی گفت: همچنین بحث مدیریت مصرف سوخت و مقاوم سازی اقتصاد ناشی از این طرح، مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.

از فردا طرح معیشتی را برای خانوارها می‌ریزیم

مهرمهر1 روز قبل

شعار علیه روحانی در سخنرانی احمدی‌نژاد+عکس

24+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | زیرنویس شبکه خبر درباره اعتراضات در برخی شهرهای کشور

همشهریهمشهری1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دوسایت خبری تحلیلی یکی در ایران و یکی درخارج با پیشینه متفاوت گردانندگان در یک روز اقدام به انتشار نوشته هایی از دوتحلیلگر متفاوت در باره مقتدی صدر کرده‌اند که همپوشانی قابل اعتنایی دارد. تفکر مقتدی صدر به استقرار نوعی حکومت مقتدر با دعاوی دینی (زعامت سیاسی- دینی) تمایل دارد آمیخته با ناسیونالیسم عربی. مقتدی صدر بازیگری است قدرت‌ طلب و جسور که پایگاه قابل‌اعتنا و به خوبی سازمان‌یافته دارد. او هیچ ابایی ندارد که برای نیل به قدرت از حمایت کانون‌های خارجی استفاده کند و اگر ایران را مزاحم راه خود ببیند رودرروی ایران بایستد. به خصوص این روزها که مقتدی صدر با یکه تازی‌های خود برای تداوم و تشدید اعتراضات مردمی در عراق و سمت و سو دهی به جریان تظاهرات، همان برنامه و طرح مطلوب آمریکایی‌ها را پیاده می‌کند.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پادوانی: به استقلالی‌ها بگویید به زودی راه رفتن را شروع می‌کنم!

خبرآنلاین1 روز قبل

بخش قابل توجهی از پول بنزین باید صرف حمل و نقل عمومی شود

ایلنا6 ساعت قبل

تصادف زنجیره‌ای ۴ خودرو در همدان

رکنا22 ساعت قبل

رهبری: قضیه‌ فلسطین بزرگترین مصیبت است

کرد آنلاین1 روز قبل

تاریخ‌سازی آتزوری بعد از ثبت دهمین برد پیاپی

ایسنا1 روز قبل

سخنرانی پیمان معادی بعد از دریافت جایزه جشنواره استکهلم: ساده‌ترین شغل دنیا سیاست است چشم‌تان را می‌بندید و دهان‌تان را باز می‌کنید، یا توئیت می‌زنید

خبر فوری1 روز قبل

چمران: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، مدل تکامل یافته‌ی جمنا است

تسنیم1 روز قبل

کسب مدال برنز سنگ‌نوردی جوانان آسیا توسط محیا دارابیان

تسنیم1 روز قبل

دادستان کل کشور: با اخلالگران و مسببان بی‌نظمی عمومی برخورد می‌کنیم

خوزستان آنلاین1 روز قبل

فیلم | واکنش مجری تلویزیون به واژه‌های «ترشیده» و «پیر پسر»!

خبرآنلاین1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری5 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

نماینده ویژه وزیر در طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی منصوب شد

ایسنا1 ساعت قبل

مادر ۷ فرزند از تأثیر مثبت ازدواج در سن کم می‌گوید / تربیت فرزندانم را به حضور در تیم ملی تیراندازی ترجیح دادم

قدس آنلاین1 ساعت قبل

عملکرد شهرداری تهران در برف‌روبی ضعیف بود

مهر1 ساعت قبل

احتمال فعال شدن متروی اصفهان تا عصر امروز وجود دارد

مهر1 ساعت قبل

برگزاری جشن نوشتار سینمایی به تعویق افتاد

ایسنا1 ساعت قبل

رسن غایب پرسپولیس مقابل نفت مسجد سلیمان

وانانیوز1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

14 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1