روحانی: خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها نمونه بارز تروریسم اقتصادی است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

روحانی: خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها نمونه بارز تروریسم اقتصادی است

زمان تحت فشار قرار دادن کشورها با تحریم به پایان رسیده است

فارسخبرگزاری فارس
زمان تحت فشار قرار دادن کشورها با تحریم به پایان رسیده است
رئیس مجلس ترکیه گفت: دیگر زمان تحت فشار قرار دادن کشورها با تحریم‌ها به پایان رسیده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، بنعلی یلدیریم رئیس مجلس ترکیه در دومین کنفرانس رؤسای مجالس افغانستان، ایران، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه در باره چالش‌های تروریسم و ارتباطات درون منطقه‌ای که در هتل پارسیان آزادی برگزار شد،طی سخنانی گفت:‌امروز جهان با جنگ، گرسنگی، بیکاری، مهاجرت و بلایای طبیعی و همچنین مشکلاتی از این دست مواجه است.

وی افزود:‌با این مشکلات روابط بین‌المللی کشورها و نظام بین‌الملل را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار داده است.

بنعلی یلدیریم تروریسم  را از جمله مهمترین مشکلات منطقه در جهان دانست و افزود: تروریسم فقط محدود به منطقه ما نیست و ماهیت جهانی پیدا کرده است.

رئیس مجلس ترکیه ادامه داد: همکاری دو جانبه کشورهای حاضر در این کنفرانس و کشورهایی که در حوزه مبارزه با تروریسم همکاری دارند می‌تواند تاثیرات تروریسم را از بین ببرد.

وی بر همین اساس اضافه کرد: در سال‌های گذشته تروریسم، منطقه‌ای یا محلی بود و امکانات و ارتباطات تروریسم‌ها هم محدود بود و تاثیرگذاری آنها صرفا روی توده‌ها آن هم به صورت خیلی محدود انجام می‌شد اما پس از واقعه 11 سپتامبر، تروریسم تغییر ماهیت داد و به هویت جهانی دست یافت.

بنعلی یلدیریم اضافه کرد: سال‌های گذشته در سطح جهان هزاران حملات تروریستی اتفاق افتاد در حملات طالبان هم 4900 نفر هم جان باختند.

وی در ادامه یادآور شد: این حملات تروریستی هزینه‌های بسیار زیادی برای اقتصاد جهان داشته است و مفهوم آن این است که کشورهای زیادی وجود دارد که هزینه ما بیش از سود خالص آنهاست.

بنعلی یلدیریم در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه تروریسم امروز به عنوان ابزاری از سوی کشورها استفاده می‌شود، گفت: متاسفانه در راستای اهداف دشمنان حرکت می‌کنند و همواره تروریسم‌ها اقدام به اشغال و جنگ می‌کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شاهد حملات تروریست‌ها در منطقه هستیم عنوان کرد: تلاش می‌کنیم موازنه‌های اقتصادی و سیاسی‌تر با قوانین لازم در مقابل تحریم‌ها و تروریسم برای کشورهایی که از تروریسم حمایت می‌کنند مشکلات ایجاد کنیم.

رئیس مجلس ترکیه عنوان کرد: تحریم‌ها عمدتا به انسان‌های بی‌گناه صدمه می‌رساند که در این رابطه باید گفت دیگر زمان تحت فشار قرار دادن کشورها با تحریم به پایان رسیده است.

بنعلی یلدیریم در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها خیلی پیشرفته هستند ما اگر بتوانیم توسعه یافتگی و اهداف در این حوزه را پیاده کنیم در راستای مبارزه با تروریسم می‌توانیم پیشرفت زیادی داشته باشیم.

وی  همچنین گفت:کشورهای همسایه از مسئله تروریسم خیلی ضرر و صدمه می‌بینند. تروریسم در حال حاضر با کشورهای همسایه و ایران،عراق و سوریه و تهدید منطقه روبروست.

رئیس مجلس ترکیه با اشاره به چالش‌های روبروی منطقه با حضور تروریست‌ها عنوان کرد: ما شاهد شهادت انسان‌های بیگناه زیادی در جنگ‌های تروریست‌ها هستیم و به تازگی دو ایرانی در چابهار به شهادت رسیدند که از این موضوع بسیار متاسفیم و تسلیت عرض می‌کنیم.

بنعلی یلدیریم ادامه داد: البته امنیت در افغانستان و پاکستان همینگونه است.

وی در ادامه یادآور شد: به نظرم همکاری و مشارکت بین افغانستان و پاکستان لازم است.

رئیس مجلس ترکیه تصریح کرد: شبکه‌های تروریستی حقوق اساسی انسان‌ها را تهدید می‌کنند و اصلی‌ترین دشمن پیشرفت انسان هستند.

بنعلی یلدیریم در همین رابطه خاطرنشان کرد: هر کسی از تروریسم استفاده ابزاری آن هم به صورت سیاسی کند نهایتا خودش ضرر می‌کند. ما کشوری هستیم که در منطقه هزینه‌های زیادی برای مبارزه با تروریسم داشتیم. کشور ترکیه 300 میلیارد دلار هزینه در بحث مبارزه با تروریسم کرده است. این رقم زیادی است. اگر این مبلغ بحث زیرساخت‌های ترکیه استفاده می‌شد می‌توانستیم پروژه‌ها و فرودگاه‌های بزرگ جهان را افتتاح کنیم.

وی افزود:‌ما هزینه‌ای که برای مبارزه با تروریسم کرده‌ایم را می‌توانستیم برای آموزش و رفاه مردم کشورمان هزینه کنیم و کل زیرساخت‌هایمان تکمیل می‌شد.

رئیس مجلس ترکیه در ادامه با بیان اینکه داعش با وعده بهشت فعالیت می‌کند، گفت: اتفاقا انسان‌های بیگناه را با همین وعده‌ها کشتند و یا از افراد بیگناه ما استفاده کردند و یا آنها را کشتند.

بنعلی یلدیریم در ادامه با محکومیت اقدامات تروریسم در منطقه و حملات آنها عنوان کرد: تروریسم دین ندارد اعتقاد ما دین اسلام است. اسلام هم خواهان همیشگی وحدت بین انسان‌ها است.

وی همچنین یادآور شد: سالیان سال غربی‌ها اسلام را برابر تروریسم ارزیابی کردند لازم است همگان بدانند اسلام دین صلح، زندگی و حیات است.

رئیس مجلس ترکیه با بیان اینکه تروریسم دشمنان ما را دوست خود می‌داند، گفت: هر چند شمار تروریست‌ها کم است اما تاثیرات و خرابی‌ آنها زیاد است.

بنعلی یلدیریم با تاکید بر لزوم همکاری و اتحاد علیه تروریسم و دوری گزیدن از هر گونه رفتار دوگانه در مقابله با تروریسم عنوان کرد:‌ در سال‌های اخیر ارتباطات ما افزایش یافته است و همواره در پی آن هستیم روابط ترکیه با کشورهای همسایه افزایش یابد.

وی با ابراز تاسف از اینکه کار مناسبی در راستای مبارزه با تروریسم صورت نگرفته است، گفت: ما در مبارزه با تروریسم باید بر مسائل آزادی توجه کنیم و به موضوع موازنه آزادی بیش از پیش اهتمام ورزیم.

رئیس مجلس ترکیه افزود:‌برخی دوستان از تروریسم‌ها که دشمنان ما هستند حمایت می‌کنند که این خلاف اهداف ماست. چرا که ما هدف ما مبارزه با تروریسم و ایجاد صلح در منطقه است.

بنعلی یلدیریم در ادامه سخنانش به این نکته اشاره کرد که اگر مسائل و مشکلات منطقه را حل کنیم می‌توانیم به موفقیت دست یابیم، گفت: مداخلات بیگانگان موجب حل بحران نمی‌شود بنابراین برای حل بحران تروریسم همکاری کشورهای که گرفتار تروریسم هستند لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار روحانی به غرب درباره تبعات تحریم ایران: آوار مواد مخدر، پناهجو و تروریسم در انتظارتان است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
هشدار روحانی به غرب درباره تبعات تحریم ایران: آوار مواد مخدر، پناهجو و تروریسم در انتظارتان است
روحانی با هشدار به ایالات متحده آمریکا درباره نتایج و عواقب تحریم‌های گسترده علیه ایران گفت:" - نتیجه این تحریم‌ها- آوار مواد مخدر و پناهجویان برای خود آمریکا خواهد بود."

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران صبح شنبه در اجلاس روسای 6 کشور آسیایی در تهران به ایالات متحده آمریکا و غرب درباره تبعات تحریم های ایران هشدار داد.

به گزارش عصرایران به نقل از ایرنا، رییس جمهوری در سخنانی در نشست روسای مجالس 6 کشور ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه، روسیه و چین در تهران، دولت ایالات متحده آمریکا را به اعمال "تروریسم اقتصادی" علیه ایران از طریق تحریم‌ها متهم کرد و گفت: "تحریم‌های اقتصادی ظالمانه و غیرقانونی آمریکا علیه ملت شریف ایران به عنوان شکل بارزی از تروریسم، ملت ما را هدف قرار داده است.."

روحانی با هشدار به ایالات متحده آمریکا درباره نتایج و عواقب تحریم‌های گسترده علیه ایران گفت:" - نتیجه این تحریم‌ها- آوار مواد مخدر و پناهجویان برای خود آمریکا خواهد بود."

او افزود: "با تحریم ایران، به توانایی ما برای مبارزه با مواد مخدر و تروریسم آسیب می‌زنند. به تحریم‌کنندگان هشدار می‌دهم اگر توانایی‌های ما در مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در خاستگاه آنها ضربه‌ای ببیند، شما نخواهید توانست از زیر آوار مواد مخدر، پناهجویان و بمب‌ها و ترورها به سلامت خارج شوید."

هشدار روحانی به غرب درباره تبعات تحریم ایران: آوار مواد مخدر، پناهجو و تروریسم در انتظارتان است - 5

خواندن خبر در سایت منبع

دوره استفاده از تحریم و تهدید پایان یافته است

مهرخبرگزاری مهر
دوره استفاده از تحریم و تهدید پایان یافته است
رئیس مجلس ترکیه گفت: دوره استفاده از تهدید و تحریم برای تحت فشار قرار دادن دولت‌ها پایان یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، یلدیریم رئیس مجلس ترکیه امروز در دومین کنفرانس روسای مجالس افغانستان، ایران، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه در خصوص چالش های تروریسم و ارتباطات درون منطقهای گفت: تروریسم از مهمترین مشکلات منطقه و جهان است و ماهیت جهانی یافته است.

یلدیریم ادامه داد: با همکاری همه جانبه می توانیم تاثیرات تروریسم را از بین ببریم.

وی گفت: در سال‌های گذشته تروریسم، محلی و منطقهای بود و امکانات تروریسم محدود بود اما پس از ۱۱ سپتامبر و اشغال افغانستان، تروریسم تغییر ماهیت داد و هویتی جهانی یافت.

رئیس مجلس ترکیه گفت: سال گذشته در سطح جهان هزاران حمله تروریستی انجام شد. در این حملات ۲۷ هزار نفر کشته شدند. در حملات داعش ۷ هزار نفر و در حملات طالبان ۴ هزار و ۹۰۰ نفر جان باختند. این حملات تروریستی هزینه زیادی برای اقتصاد جهان داشت که بیش از سود ناخالص بسیاری از کشورها بود.

یلدیریم گفت: متاسفانه تروریسم امروز به عنوان ابزاری از سوی برخی از کشورها برای اهداف امپریالیستی استفاده میشود. از طریق تروریسم جنگ، ناامنی و اشغال ایجاد می شود. از آفریقا تا خاورمیانه شاهد حملات تروریستی هستیم.

وی افزود: برخی تلاش می کنند تا تحریمها برای کشورهایی که با تروریست ها مبارزه می کنند مشکلاتی ایجاد کنند این در حالی است که از تحریم ها انسان های بیگناه آسیب می بینند.

رئیس مجلس ترکیه با بیان اینکه دوره استفاده از تهدیدها و تحریم ها برای تحت فشار قراردادن دولت ها پایان یافته است، گفت: سازمان های بین المللی به درستی عمل نکرده اند. بنده از کشورهای اروپایی بازدید کرده ام. آنها پیشرفت زیادی دارند. اگر در منطقه ما هم توسعه اقتصادی ایجاد شود، می توانیم به اهداف خود دست یابیم.

یلدیریم با تاکید بر اینکه برای مبارزه با تروریست نباید از ابزارهای تروریستی استفاده کنیم، گفت: کشوری که هم پیمان ماست از شاخه پ. ک.ک و پ. ی.د حمایت می کند و تلاش می کند با استفاده از شاخه پ. ی.د داعش را حذف کند. اگر داعش را با این شبکه حذف کنیم، این شبکه پابرجا می ماند. این کار راه حل مناسبی برای مبارزه با تروریست ها نیست.

وی با بیان اینکه کشورهای همسایه از تروریسم ضرر می بینند، گفت: کشورهای همسایه با هم مرتبط هستند. اگر تروریسم را در کشور خودمان از بین ببریم اما در کشور دیگری وجود داشته باشد، نمی توانیم مدعی شویم مشکلات تروریسم پایان یافته است.

رئیس مجلس ترکیه گفت: ایران، سوریه و ترکیه با تهدید تروریست روبرو هستند. دو روز پیش در چابهار حمله تروریستی رخ داد. تاسف خود را از این تریبون اعلام می کنم و تسلیت می گویم.

یلدیریم اظهارداشت: در افغانستان و پاکستان، القاعده فعالیت می کند و تروریست کاهش نیافته است. همکاری نزدیک بین افغانستان و پاکستان در مبارزه با تروریسم ضروری است.

وی با تاکید بر اینکه شبکه های تروریستی حقوق انسان‌ها را تهدید میکنند، گفت: نباید از تروریسم برای اهداف سیاسی استفاده کرد. با تروریسم نمی توان به اهداف مورد نظر دست یافت. هر کسی از تروریسم استفاده کند در نهایت ضرر می بیند. فقط تاجران سلاح نفع می برند.

رئیس مجلس ترکیه با اشاره به خسارات ترکیه از تروریسم گفت: نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار تا امروز در مبارزه با ترورسیم هزینه کردیم. نظامیان ما شهید شده اند. اگر تروریسم نبود، ملت های ما با رفاه و آرامش بیشتری زندگی می کردند.

یلدیریم با بیان اینکه حملات سایبری از مجاری تروریسم هستند، گفت: عناصر جنگجوی تروریسم با وعده بهشت فعالیت می کنند و انسان های بیگناه را جذب می کنند.

وی با اشاره به کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه گفت: شبکه اصلی این کودتا در خارج از کشور بود.

رئیس مجلس ترکیه با تاکید بر اینکه تروریست دین ندارد، گفت: دین و اعتقاد ما اسلام است. اسلام خواستار همبستگی، محبت و الفت بین انسان ها است. در سال‌های گذشته غربی ها اسلام را مساوی تروریسم دانستند که این امر توهین به اسلام است؛ آنها دشمنان ما را دوستان خود می دانند.

وی اظهارداشت: هرچند تعداد تروریست ها کم است اما تاثیرشان زیاد است. باید همکاری و اتحاد علیه تروریست ها افزایش یابد و از رفتارهای دوگانه علیه تروریست ها پرهیز کنیم.

رئیس مجلس ترکیه تاکید کرد: معتقدیم مبارزه با تروریسم به شکلی که موجب نابودی آن شود انجام نشده است. تروریسم به کشور ما و منطقه ضرر زده است.

یلدیریم تصریح کرد: به بهانه امنیت نباید آزادی مردم محدود شود و زندگی به کام ملت ها تلخ شود.

وی با بیان اینکه تروریسم ابعاد جهانی یافته است، گفت: بعضی از کشورهای غربی از تروریست ها که دشمنان ما هستند، حمایت می کنند.

رئیس مجلس ترکیه با اشاره به مهاجرت میلیونها نفر از مردم سوریه به ترکیه گفت: طی ۸ سال اخیر در نتیجه درگیری های سوریه، نزدیک به ۴ میلیون نفر به کشور ما مهاجرت کرده اند.

یلدیریم با بیان اینکه ثروت از غرب به شرق در حال انتقال است، گفت: این فرصت را باید به غنیمت بشماریم. برای حل مشکلات خود نیاز به کمک کشورهای دوردست نداریم، این را در سوریه به اثبات رساندیم.

وی تصریح کرد: ایران، روسیه و ترکیه توانستند با ابتکاری که انجام دادند، مسئله سوریه را تا نقطه حل بحران پیش ببرند.

رئیس مجلس ترکیه با بیان اینکه برای حل بحران تروریست اراده کشورهای گرفتار تروریست ضروری است، گفت: مداخلات دیگران موجب بغرنج شدن مسائل می شود.

یلدیریم با اشاره به درگیری‌ها در یمن و نسل کشی مسلمانان در میانمار، گفت: ما از حل بحران در کشورهای منطقه و حل مسئله فلسطین حمایت می کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

روحانی: خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها نمونه بارز تروریسم اقتصادی است/ ایران سد بزرگی در برابر سوداگران خشونت است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
روحانی: خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها نمونه بارز تروریسم اقتصادی است/ ایران سد بزرگی در برابر سوداگران خشونت است
رئیس جمهور با ارائه هشت راهکار برای تحقق منطقه قوی‌تر تاکید کرد که تهران برای مشارکت در ساخت این منطقه قوی تر آماده است ؛منطقه ای که نه محصور در جغرافیایی معین بلکه چراغ راهنمای ما در پیشگاه ورود به دنیای پساآمریکایی است؛ دنیایی که در آن آمریکا توانایی سلطه بر دیگران را ندارد و این ملت ها در مناطق جهان هستند که در هم پیمانی با هم، آرزوهای مشترک شان را پی می گیرند.

به گزارش اقتصاد آنلاین ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در دومین کنفرانس روسای مجالس ایران ،افغانستان ، پاکستان ، ترکیه ، چین و روسیه گفت: ما فرزندان تمدن‌های بزرگ در معرض یورشی همه جانبه هستیم که نه تنها هویت و استقلال ما را تهدید می‌کند بلکه مصمم است پیوند های دیرپای ما را از هم بگسلد.

رئیس جمهور تصریح کرد: کشوری که جنگی تجاری با چین به راه انداخته، به پاکستان طعنه می زند، افغانستان را تحقیر، ترکیه را تنبیه، روسیه را تهدید و ایران را تحریم می کند، متهم ردیف اول در شکستن پیوندهاست. اگرآمریکا گمان می کند که می تواند ما را از هم جدا کند، سخت بر خطاست و ما اینجا هستیم تا بگوییم که بنا نداریم این گستاخی ها را تحمل کنیم و ما در برابر آنها خواهیم ایستاد.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه "از کسی که به دیوارها تعظیم می کند، انتظار نداریم که به پل ها احترام بگذارد"، اظهارداشت: از چنین مسئولیت گریزی، نمی خواهیم که به مسئولیت تازه ای گردن بنهد. از آن کس که تمدن ها را تحقیر کرده، نمی توان خواست که نگهدارنده پایه های تمدن مشترک باشد اما هرکجا که آمریکا در انهدام جوامع سهمی داشته باشد، اجازه نخواهیم داد که از هزینه خسارت‌ها و ویرانی‌ها بگریزد.

متن سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

روسای محترم مجالس حاضر در جلسه،

عالیجنابان، خانم‌ها و آقایان

مایه خرسندی است که در کنفرانس روسای مجالس شش کشور افغانستان، چین، ایران، پاکستان، روسیه و ترکیه حضور می‌یابم. لازم می‌دانم از مجلس پاکستان و رئیس مجلس پاکستان به دلیل دوران مسئولیت یکساله‌شان برای این کنفرانس و همچنین تعهداتشان برای کمک به این روند تشکر کنم و همچنین به  ریاست مجلس شورای اسلامی آقای دکتر لاریجانی که از هم‌اکنون ریاست این کنفرانس را به عهده گرفتند، تبریک بگویم.

جهان امروز ما شاهد چالش‌های پیچیده‌ای اعم از تغییرات آب و هوایی، بحران‌های اقتصادی، توسعه نیافتگی، تجاوز و جنگ، فقر و گرسنگی، یکجانبه‌گرایی، افراط‌گرایی و تروریسم است. با اغتنام از این فرصت، چند نکته را درباره برخی از چالش‌های مهم جامعه بشری یعنی تروریسم، افراط‌گرایی و یکجانبه‌گرایی بیان می‌کنم.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین قربانی تروریسم، از بدو تأسیس تاکنون با این پدیده شوم مواجه بوده و از این بابت متحمل خسارات جانی و مالی سنگینی شده است. اقدامات تروریستی ازجمله شهادت 72 تن از نمایندگان مجلس، دولتمردان و سیاستمداران در یک بمب‌گذاری در سال 1360 و شهادت رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر وقت کشور، توسط تروریست‌ها در بمب‌گذاری دیگری در همان سال و شهادت بیش از 17000 تن از مردم عادی در طول 40 سال گذشته بدست گروهک‌های تروریستی که هم اینک متأسفانه در اروپا و آمریکا تحت حمایت دولت‌های غربی هستند، شهادت دانشمندان هسته‌ای در اوایل این دهه توسط عوامل تروریستی دولت‌های بیگانه، حمله تروریستی داعش در سال گذشته به مجلس شورای اسلامی و حادثه تروریستی اخیر در شهر اهواز و همچنین حادثه دو روز گذشته در چابهار، کوچکترین خللی در عزم و اراده دولت و ملت ایران برای مبارزه بی‌امان با تمامی اشکال تروریسم وارد نکرده و نخواهد کرد.

امروزه امنیت ابعاد گسترده‌تری نسبت به گذشته دارد. مسایلی مانند امنیت اقتصادی، امنیت فرهنگی، امنیت سیاسی، امنیت اجتماعی و روانی جامعه ما را در بر گرفته و اخلال در هر کدام می‌تواند در حوزه تروریسم تعریف شود. تحریم‌های اقتصادی ظالمانه و غیرقانونی آمریکا علیه ملت شریف ایران به عنوان شکل بارزی از تروریسم، ملت ما را هدف قرار داده است. تروریسم اقتصادی به معنای وحشت‌آفرینی در مورد اقتصاد یک کشور و ایجاد رعب و ترس در دیگر کشورها جهت ممانعت از تجارت و سرمایه‌گذاری در کشور هدف می‌باشد. خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها و اقدامات این دولت علیه جمهوری اسلامی ایران و شرکای تجاری‌اش نمونه بارز تروریسم اقتصادی است.

حضار محترم،

منطقه ما امروز در در مقطع حساس تاریخی قرار گرفته ‌است. مقطعی که در آن تروریست‌ها، خشونت طلبان و قانون‌شکنان جهانی، بدنبال راه‌انداختن گردابی از خشونت، فقر، تحریم، بحران، ترور و کودتا از پاکستان تا ایران، از افغانستان تا روسیه و از چین تا ترکیه هستند. آنها نمی‌خواهند ما  دورهم جمع شویم؛ گفتگو کنیم، کنارِ هم بنشینیم و همدل و همزبان باشیم؛ اما آنها باید بدانند این اراده ماست که دست در دست هم، بر این دشمن مشترک غلبه کنیم؛ اما این پیروزی مستلزم این است که همگی مسئولیت خود را برای خشکاندن ریشه‌های خشونت بیاد داشته باشیم؛ موفقیت ما نیازمند اراده‌ای مستمر و خستگی‌ناپذیر در کشف سرچشمه‌های تباهی و کوشش دسته جمعی در خشکاندن این ریشه‌هاست. فقر و فساد و نابرابری از مهمترین ریشه‌های خشونت‌های تروریستی در این منطقه است.

در فضای توسعه نیافتگی است که اشکال گوناگون بزه کاری، قاچاق، پولشویی و تروریسم به یکدیگر ملحق شده و امنیت انسانی جوامع را نابود می‌کنند. صدای مردم منطقه به خوبی شنیده می‌شود که می‌گویند: جنگ و خونریزی بس است، آوارگی و بی‌خانمانی، فقر و گرسنگی، دیوارکِشی و همسایه‌کُشی، نفرت و کینه، عقب‌ماندگی و تبعیض، تحریم و تحقیر کافی است. زنان و دختران تحمل بردگی و محرومیت دوباره از تحصیل و اشتغال را ندارند، کودکان از برهنگی و آوارگی خسته شده‌اند و شهر‌ها و روستاها دیگر انفجار و سوختن و ویرانی را برنمی‌تابند.

میهمانان گرامی؛

دخالت‌های سیاسی و نظامی اجازه نمی دهد که جوامع رشد طبیعی و راه حل‌های مرسوم خودشان را در مواجهه با اختلافات و مشکلات بیابند. مداخله‌گران با پاشیدن بذر اختلاف و نفرت، کینه و خشونت را درو می‌کنند. باید بیاندیشیم که چگونه می‌توانیم آنهایی که آگاهانه میلیاردها دلار از درآمدهای نفتی را برای تعمیق اختلافات و افزودن بر نابردباری صرف می‌کنند، متوقف کنیم؛ در برابر مداخله گران و زورگویان بایستیم و ترور و وحشت را بی‌پشتوانه بگذاریم.

امروز هماهنگی و همکاری است که امنیت می‌آفریند. برای مقابله با خطرات مشترکی که مرز و قلمرو نمی‌شناسد باید نگاهی تازه به مرز و قلمرو در پیش بگیریم. باید حاکمیت‌های منعطف‌تری داشته باشیم که با تقسیم عادلانه مسئولیت در برابر تهدیدات مشترک ما سازگار باشد.

اگر می‌خواهیم به سیل پناهجویان پایان دهیم، باید خشونت و جنگ را افسار بزنیم. اگر می‌خواهیم تروریسم را شکست دهیم باید به پیکار پول‌های ناپاک بشتابیم و برای چنین نبردی باید از کارآمدی حکمرانی یکدیگر حمایت کنیم تا دیگر جایی برای پلیدی‌ها نماند.

حضار گرامی؛

ما در اینجا گردهم آمده‌ایم تا به خود و دیگران یادآور شویم که ملت‌ها و دولت‌های ما در پیوند با یکدیگرند. ما از زمانه‌ای دور و از تاریخی کهن با هم بوده‌ایم؛ فرهنگ‌های ما در داد و ستدی سرزنده و پویا، تمدنی مشترک آفریده‌اند. تمدنی که از چین بزرگ تا آناتولی پهناور و از روسیه فراخ تا فلات ایران گسترده شده و رسالتی سترگ در تمدن آسیایی به دوش کشیده است. ما فرزندان تمدن‌های بزرگی هستیم که اینک ما را به حراست و ارتقای خود فرامی خوانند. بگذارید به صراحت بگویم: ما در معرض یورشی همه جانبه هستیم که نه تنها هویت و استقلال ما را تهدید می‌کند، بلکه مصمم است پیوند‌های دیرپای ما را از هم بگسلد.

کشوری که جنگی تجاری با چین به راه انداخته، به پاکستان طعنه می‌زند، افغانستان را تحقیر، ترکیه را تنبیه، روسیه را تهدید و ایران را تحریم می‌کند، متهم ردیف اول در شکستن پیوندهاست. اگرآمریکا گمان می‌کند که می‌تواند ما را از هم جدا کند، سخت بر خطاست. وقتی تجارت چین را در تنگنا می‌گذارند، همه ما زیان می‌بینیم. وقتی به پاکستان طعنه می‌زنند، همه ما آن اهانت را جدی می‌‌گیریم. تحقیر افغانستان، خوار شمردن ماست. با تنبیه ترکیه، ما هم مجازات می‌شویم. هرگاه روسیه را تهدید کنند، ما هم امنیت خود را در مخاطره می‌بینیم؛ آنگاه که ایران را تحریم می‌کنند، همه ما را از مواهب تجارت بین‌المللی، امنیت انرژی و توسعه پایداربی بهره می‌سازند و در واقع همه را تحریم می‌کنند. ما اینجا هستیم تا بگوییم که بنا نداریم این گستاخی‌ها را تحمل کنیم. ما در برابر آنها خواهیم ایستاد با تقویت همکاری و تعمیق پیوندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی میانِ خود.

میهمانان گرامی؛

می‌خواهم از تلاش ایران در این همکاری و پیوندجویی بگویم. ایران به حکم رسالت بزرگ خود امروز، سد بزرگی در برابر سوداگران خشونت و دلالان فلاکت بوده است و بهای سنگین این ایستادگی را هزاران نفر از دلاوران ما با جانشان پرداخته‌اند. ما سالانه 800 میلیون دلار برای مبارزه با مواد مخدر صرف می‌کنیم که نتیجه آن تضمین سلامتی افزون تر ملت‌ها از شرق اروپا تا غرب آمریکا و از شمال آفریقا تا غرب آسیاست. برای لحظه ای تصور کنید که  اگر رخنه‌ای در این سد ایجاد شود؛ چه فاجعه‌ای به بار می‌آید. ما در مبارزه با تروریسم به همین اندازه راسخ بوده‌ایم. ما در راه مبارزه بی‌امان با خشونت و افراطی‌گری هم صدها نفر از نیروهای ارزشمند خود را فدا کرده‌ایم و هم سالانه میلیونها دلار هزینه کرده‌ایم؛ بدون این فداکاری‌ها و هزینه‌ها این منطقه، شاهد ظهور و قدرت‌گیری خلافت  وحشیانه داعش در پهنه‌ای بسیار پهناور بود. دستاورد این اهتمام، امنیت جان انسان‌ها فارغ از ملیت، قومیت و مذهب در سراسر جهان است. از غربی‌ها انتظار نداریم که سهم‌شان را در ازای امنیت و ثباتی که برای آنها تامین کرده‌ایم، بپردازند اما بدانند که با تحریم ایران، به توانایی ما برای مبارزه با مواد مخدر و تروریسم آسیب می‌زنند. به تحریم‌کنندگان هشدار می‌دهم اگر توانایی‌های ما در مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در خاستگاه آنها ضربه‌ای ببیند؛ شما نخواهید توانست از زیر آوار مواد مخدر، پناهجویان و بمبها و ترورها به سلامت خارج شوید.

با تضعیف ایران از راه تحریم، خیلی‌ها در امان نخواهند بود؛ آنها که حرف ما را باور ندارند، خوب است به نقشه جغرافیا نگاهی بیاندازند.

عالیجنابان و میهمانان عزیز؛

پیروزی‌های گذشته ما بر جنایت و خشونت و ترور، به معنای تضمین پیروزی‌های آینده نیست. این موضوع، یک کارزار دائمی و پایدار است که همه کشورها باید در آن احساس مسئولیت کنند و آماده همکاری و فداکاری باشند. رویارویی با معضلاتی که سرشتی فرامرزی دارند نیازمند جهت‌گیری‌ها و راه حل‌های فرامرزی است و باید بدانیم که غالب تهدیدات معاصر ما چنین سرشتی دارند. از همین روست که من اشتیاق جمهوری اسلامی ایران را به مشارکت در ساختن منطقه قوی‌تر اعلام کرده‌ام؛ منطقه‌ای رها از سلطه دیگران که به خود متکی باشد و از خود نیرو بگیرد و بر نیروی جمعی همه ملت‌ها کیه کند و بیفزاید. منطقه قوی‌تر؛ نه محصور در جغرافیایی معین بلکه چراغ راهنمای ما در پیشگاه ورود به دنیای پساآمریکایی است؛ دنیایی که در آن آمریکا توانایی سلطه بر دیگران را ندارد و این ملت‌ها در مناطق جهان هستند که در هم پیمانی با هم، آروزهای مشترک شان را پی می‌گیرند. در راه تحقق منطقه قوی‌تر همه ما باید بکوشیم که:

پیوندهای چندجانبه و دوجانبه را میان خود تحکیم کنیم.

ایجاد امنیت شبکه‌ای با همه همسایگان خود را در دستور کار قرار دهیم و حس احترام به حاکمیت ملی آن‌ها را به نمایش بگذاریم.

چندجانبه‌گرایی را در دیپلماسی و قراردادهای تجاری تعقیب کنیم.

مشارکت جدی در فرآیندهای صلح‌سازی در منطقه را داشته باشیم و در عین تقویت همه‌جانبه قدرت دفاعی، نظامی‌گری در سطح منطقه‌ای را تقلیل دهیم.

بر تبادلات مردمی، علمی و فرهنگی و گردشگری منطقه‌ای، را فارغ از تعلقات قومی و مذهبی بیفزاییم.

زیرساخت لازم را برای ترانزیت و انتقال انرژی و اطلاعات با همه همسایگان خود و سایر کشورهای علاقمند به استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی، فراهم کنیم.

از تجارت کالا و خدمات به‌خصوص کالاها و خدمات فرهنگی میان همسایگان حمایت کنیم.

به توازن قوای پایدار با همسایگان مبتنی بر خویشتن‌داری استراتژیک و عدم رقابت مخرب دست یابیم.

البته آمریکا کشوری مداخله جو و غیرسازنده است که نمی تواند هیچ کشور و منطقه‌ای را در مسیر این آرمان یاری کند. انتظارات ما از آمریکا مشخص است.از کسی که به دیوارها تعظیم می‌کند، انتظار نداریم که به پل‌ها احترام بگذارد. از آن مسئولیت گریز، نمی‌خواهیم که به مسئولیت تازه‌ای گردن بنهد. از آن کس که تمدن‌ها را تحقیر کرده، نمی‌توان خواست که نگهدارنده پایه‌های تمدن مشترک باشد اما هرکجا که آمریکا در انهدام جوامع سهمی داشته باشد، اجازه نخواهیم داد که از هزینه خسارت‌ها و ویرانی‌ها بگریزد.

مسئولیت بر عهده ماست و امیدوارم در اینجا بتوانیم، سنگ بنای مستحکمی را برای دست یافتن به آرمان‌ها و تفوق بر دشواری‌ها و تهدیدات مشترک پایه بگذاریم. جمهوری اسلامی ایران مانند همیشه آماده یاری رساندن به رسالت خطیر تمدنی خود در همکاری با شماست. هر روز که می‌گذرد بیش از قبل به یقین می‌رسم که با همت صادقانه چین، روسیه، ترکیه، پاکستان و افغانستان، این رسالت را می‌توان به سرانجام رساند.

 از حضور و مشارکت همه شما سپاسگزارم. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

روحانی: خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها نمونه بارز تروریسم اقتصادی است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
روحانی: خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها نمونه بارز تروریسم اقتصادی است
رئیس جمهور با ارائه هشت راهکار برای تحقق منطقه قوی‌تر تاکید کرد که تهران برای مشارکت در ساخت این منطقه قوی تر آماده است ؛منطقه ای که نه محصور در جغرافیایی معین بلکه چراغ راهنمای ما در پیشگاه ورود به دنیای پساآمریکایی است؛ دنیایی که در آن آمریکا توانایی سلطه بر دیگران را ندارد و این ملت ها در مناطق جهان هستند که در هم پیمانی با هم، آرزوهای مشترک شان را پی می گیرند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین  حسن روحانی روز شنبه در دومین کنفرانس روسای مجالس ایران ،افغانستان ، پاکستان ، ترکیه ، چین و روسیه گفت: ما فرزندان تمدن‌های بزرگ در معرض یورشی همه جانبه هستیم که نه تنها هویت و استقلال ما را تهدید می‌کند بلکه مصمم است پیوند های دیرپای ما را از هم بگسلد.

رئیس جمهور تصریح کرد: کشوری که جنگی تجاری با چین به راه انداخته، به پاکستان طعنه می زند، افغانستان را تحقیر، ترکیه را تنبیه، روسیه را تهدید و ایران را تحریم می کند، متهم ردیف اول در شکستن پیوندهاست. اگرآمریکا گمان می کند که می تواند ما را از هم جدا کند، سخت بر خطاست و ما اینجا هستیم تا بگوییم که بنا نداریم این گستاخی ها را تحمل کنیم و ما در برابر آنها خواهیم ایستاد.

روحانی با تاکید بر اینکه "از کسی که به دیوارها تعظیم می کند، انتظار نداریم که به پل ها احترام بگذارد"، اظهارداشت: از چنین مسئولیت گریزی، نمی خواهیم که به مسئولیت تازه ای گردن بنهد. از آن کس که تمدن ها را تحقیر کرده، نمی توان خواست که نگهدارنده پایه های تمدن مشترک باشد اما هرکجا که آمریکا در انهدام جوامع سهمی داشته باشد، اجازه نخواهیم داد که از هزینه خسارت‌ها و ویرانی‌ها بگریزد.

متن سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

مایه خرسندی است که در کنفرانس روسای مجالس شش کشور افغانستان، چین، ایران، پاکستان، روسیه و ترکیه حضور می‌یابم. لازم می‌دانم از مجلس پاکستان و رئیس مجلس پاکستان به دلیل دوران مسئولیت یکساله‌شان برای این کنفرانس و همچنین تعهداتشان برای کمک به این روند تشکر کنم و همچنین به  ریاست مجلس شورای اسلامی آقای دکتر لاریجانی که از هم‌اکنون ریاست این کنفرانس را به عهده گرفتند، تبریک بگویم.

جهان امروز ما شاهد چالش‌های پیچیده‌ای اعم از تغییرات آب و هوایی، بحران‌های اقتصادی، توسعه نیافتگی، تجاوز و جنگ، فقر و گرسنگی، یکجانبه‌گرایی، افراط‌گرایی و تروریسم است. با اغتنام از این فرصت، چند نکته را درباره برخی از چالش‌های مهم جامعه بشری یعنی تروریسم، افراط‌گرایی و یکجانبه‌گرایی بیان می‌کنم.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین قربانی تروریسم، از بدو تأسیس تاکنون با این پدیده شوم مواجه بوده و از این بابت متحمل خسارات جانی و مالی سنگینی شده است. اقدامات تروریستی ازجمله شهادت 72 تن از نمایندگان مجلس، دولتمردان و سیاستمداران در یک بمب‌گذاری در سال 1360 و شهادت رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر وقت کشور، توسط تروریست‌ها در بمب‌گذاری دیگری در همان سال و شهادت بیش از 17000 تن از مردم عادی در طول 40 سال گذشته بدست گروهک‌های تروریستی که هم اینک متأسفانه در اروپا و آمریکا تحت حمایت دولت‌های غربی هستند، شهادت دانشمندان هسته‌ای در اوایل این دهه توسط عوامل تروریستی دولت‌های بیگانه، حمله تروریستی داعش در سال گذشته به مجلس شورای اسلامی و حادثه تروریستی اخیر در شهر اهواز و همچنین حادثه دو روز گذشته در چابهار، کوچکترین خللی در عزم و اراده دولت و ملت ایران برای مبارزه بی‌امان با تمامی اشکال تروریسم وارد نکرده و نخواهد کرد.

امروزه امنیت ابعاد گسترده‌تری نسبت به گذشته دارد. مسایلی مانند امنیت اقتصادی، امنیت فرهنگی، امنیت سیاسی، امنیت اجتماعی و روانی جامعه ما را در بر گرفته و اخلال در هر کدام می‌تواند در حوزه تروریسم تعریف شود. تحریم‌های اقتصادی ظالمانه و غیرقانونی آمریکا علیه ملت شریف ایران به عنوان شکل بارزی از تروریسم، ملت ما را هدف قرار داده است. تروریسم اقتصادی به معنای وحشت‌آفرینی در مورد اقتصاد یک کشور و ایجاد رعب و ترس در دیگر کشورها جهت ممانعت از تجارت و سرمایه‌گذاری در کشور هدف می‌باشد. خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها و اقدامات این دولت علیه جمهوری اسلامی ایران و شرکای تجاری‌اش نمونه بارز تروریسم اقتصادی است.

منطقه ما امروز در در مقطع حساس تاریخی قرار گرفته ‌است. مقطعی که در آن تروریست‌ها، خشونت طلبان و قانون‌شکنان جهانی، بدنبال راه‌انداختن گردابی از خشونت، فقر، تحریم، بحران، ترور و کودتا از پاکستان تا ایران، از افغانستان تا روسیه و از چین تا ترکیه هستند. آنها نمی‌خواهند ما  دورهم جمع شویم؛ گفتگو کنیم، کنارِ هم بنشینیم و همدل و همزبان باشیم؛ اما آنها باید بدانند این اراده ماست که دست در دست هم، بر این دشمن مشترک غلبه کنیم؛ اما این پیروزی مستلزم این است که همگی مسئولیت خود را برای خشکاندن ریشه‌های خشونت بیاد داشته باشیم؛ موفقیت ما نیازمند اراده‌ای مستمر و خستگی‌ناپذیر در کشف سرچشمه‌های تباهی و کوشش دسته جمعی در خشکاندن این ریشه‌هاست. فقر و فساد و نابرابری از مهمترین ریشه‌های خشونت‌های تروریستی در این منطقه است.

در فضای توسعه نیافتگی است که اشکال گوناگون بزه کاری، قاچاق، پولشویی و تروریسم به یکدیگر ملحق شده و امنیت انسانی جوامع را نابود می‌کنند. صدای مردم منطقه به خوبی شنیده می‌شود که می‌گویند: جنگ و خونریزی بس است، آوارگی و بی‌خانمانی، فقر و گرسنگی، دیوارکِشی و همسایه‌کُشی، نفرت و کینه، عقب‌ماندگی و تبعیض، تحریم و تحقیر کافی است. زنان و دختران تحمل بردگی و محرومیت دوباره از تحصیل و اشتغال را ندارند، کودکان از برهنگی و آوارگی خسته شده‌اند و شهرها و روستاها دیگر انفجار و سوختن و ویرانی را برنمی‌تابند.

دخالت‌های سیاسی و نظامی اجازه نمی دهد که جوامع رشد طبیعی و راه حل‌های مرسوم خودشان را در مواجهه با اختلافات و مشکلات بیابند. مداخله‌گران با پاشیدن بذر اختلاف و نفرت، کینه و خشونت را درو می‌کنند. باید بیاندیشیم که چگونه می‌توانیم آنهایی که آگاهانه میلیاردها دلار از درآمدهای نفتی را برای تعمیق اختلافات و افزودن بر نابردباری صرف می‌کنند، متوقف کنیم؛ در برابر مداخله گران و زورگویان بایستیم و ترور و وحشت را بی‌پشتوانه بگذاریم.

امروز هماهنگی و همکاری است که امنیت می‌آفریند. برای مقابله با خطرات مشترکی که مرز و قلمرو نمی‌شناسد باید نگاهی تازه به مرز و قلمرو در پیش بگیریم. باید حاکمیت‌های منعطف‌تری داشته باشیم که با تقسیم عادلانه مسئولیت در برابر تهدیدات مشترک ما سازگار باشد.

اگر می‌خواهیم به سیل پناهجویان پایان دهیم، باید خشونت و جنگ را افسار بزنیم. اگر می‌خواهیم تروریسم را شکست دهیم باید به پیکار پول‌های ناپاک بشتابیم و برای چنین نبردی باید از کارآمدی حکمرانی یکدیگر حمایت کنیم تا دیگر جایی برای پلیدی‌ها نماند.

ما در اینجا گردهم آمده‌ایم تا به خود و دیگران یادآور شویم که ملت‌ها و دولت‌های ما در پیوند با یکدیگرند. ما از زمانه‌ای دور و از تاریخی کهن با هم بوده‌ایم؛ فرهنگ‌های ما در داد و ستدی سرزنده و پویا، تمدنی مشترک آفریده‌اند. تمدنی که از چین بزرگ تا آناتولی پهناور و از روسیه فراخ تا فلات ایران گسترده شده و رسالتی سترگ در تمدن آسیایی به دوش کشیده است. ما فرزندان تمدن‌های بزرگی هستیم که اینک ما را به حراست و ارتقای خود فرامی خوانند. بگذارید به صراحت بگویم: ما در معرض یورشی همه جانبه هستیم که نه تنها هویت و استقلال ما را تهدید می‌کند، بلکه مصمم است پیوندهای دیرپای ما را از هم بگسلد.

کشوری که جنگی تجاری با چین به راه انداخته، به پاکستان طعنه می‌زند، افغانستان را تحقیر، ترکیه را تنبیه، روسیه را تهدید و ایران را تحریم می‌کند، متهم ردیف اول در شکستن پیوندهاست. اگرآمریکا گمان می‌کند که می‌تواند ما را از هم جدا کند، سخت بر خطاست. وقتی تجارت چین را در تنگنا می‌گذارند، همه ما زیان می‌بینیم. وقتی به پاکستان طعنه می‌زنند، همه ما آن اهانت را جدی می‌گیریم. تحقیر افغانستان، خوار شمردن ماست. با تنبیه ترکیه، ما هم مجازات می‌شویم. هرگاه روسیه را تهدید کنند، ما هم امنیت خود را در مخاطره می‌بینیم؛ آنگاه که ایران را تحریم می‌کنند، همه ما را از مواهب تجارت بین‌المللی، امنیت انرژی و توسعه پایداربی بهره می‌سازند و در واقع همه را تحریم می‌کنند. ما اینجا هستیم تا بگوییم که بنا نداریم این گستاخی‌ها را تحمل کنیم. ما در برابر آنها خواهیم ایستاد با تقویت همکاری و تعمیق پیوندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی میانِ خود.

می‌خواهم از تلاش ایران در این همکاری و پیوندجویی بگویم. ایران به حکم رسالت بزرگ خود امروز، سد بزرگی در برابر سوداگران خشونت و دلالان فلاکت بوده است و بهای سنگین این ایستادگی را هزاران نفر از دلاوران ما با جانشان پرداخته‌اند. ما سالانه 800 میلیون دلار برای مبارزه با مواد مخدر صرف می‌کنیم که نتیجه آن تضمین سلامتی افزون تر ملت‌ها از شرق اروپا تا غرب آمریکا و از شمال آفریقا تا غرب آسیاست. برای لحظه ای تصور کنید که  اگر رخنه‌ای در این سد ایجاد شود؛ چه فاجعه‌ای به بار می‌آید. ما در مبارزه با تروریسم به همین اندازه راسخ بوده‌ایم. ما در راه مبارزه بی‌امان با خشونت و افراطی‌گری هم صدها نفر از نیروهای ارزشمند خود را فدا کرده‌ایم و هم سالانه میلیونها دلار هزینه کرده‌ایم؛ بدون این فداکاری‌ها و هزینه‌ها این منطقه، شاهد ظهور و قدرت‌گیری خلافت  وحشیانه داعش در پهنه‌ای بسیار پهناور بود. دستاورد این اهتمام، امنیت جان انسان‌ها فارغ از ملیت، قومیت و مذهب در سراسر جهان است. از غربی‌ها انتظار نداریم که سهم‌شان را در ازای امنیت و ثباتی که برای آنها تامین کرده‌ایم، بپردازند اما بدانند که با تحریم ایران، به توانایی ما برای مبارزه با مواد مخدر و تروریسم آسیب می‌زنند. به تحریم‌کنندگان هشدار می‌دهم اگر توانایی‌های ما در مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در خاستگاه آنها ضربه‌ای ببیند؛ شما نخواهید توانست از زیر آوار مواد مخدر، پناهجویان و بمبها و ترورها به سلامت خارج شوید.

با تضعیف ایران از راه تحریم، خیلی‌ها در امان نخواهند بود؛ آنها که حرف ما را باور ندارند، خوب است به نقشه جغرافیا نگاهی بیاندازند.

پیروزی‌های گذشته ما بر جنایت و خشونت و ترور، به معنای تضمین پیروزی‌های آینده نیست. این موضوع، یک کارزار دائمی و پایدار است که همه کشورها باید در آن احساس مسئولیت کنند و آماده همکاری و فداکاری باشند. رویارویی با معضلاتی که سرشتی فرامرزی دارند نیازمند جهت‌گیری‌ها و راه حل‌های فرامرزی است و باید بدانیم که غالب تهدیدات معاصر ما چنین سرشتی دارند. از همین روست که من اشتیاق جمهوری اسلامی ایران را به مشارکت در ساختن منطقه قوی‌تر اعلام کرده‌ام؛ منطقه‌ای رها از سلطه دیگران که به خود متکی باشد و از خود نیرو بگیرد و بر نیروی جمعی همه ملت‌ها کیه کند و بیفزاید. منطقه قوی‌تر؛ نه محصور در جغرافیایی معین بلکه چراغ راهنمای ما در پیشگاه ورود به دنیای پساآمریکایی است؛ دنیایی که در آن آمریکا توانایی سلطه بر دیگران را ندارد و این ملت‌ها در مناطق جهان هستند که در هم پیمانی با هم، آروزهای مشترک شان را پی می‌گیرند. در راه تحقق منطقه قوی‌تر همه ما باید بکوشیم که:پیوندهای چندجانبه و دوجانبه را میان خود تحکیم کنیم.ایجاد امنیت شبکه‌ای با همه همسایگان خود را در دستور کار قرار دهیم و حس احترام به حاکمیت ملی آن‌ها را به نمایش بگذاریم.چندجانبه‌گرایی را در دیپلماسی و قراردادهای تجاری تعقیب کنیم.مشارکت جدی در فرآیندهای صلح‌سازی در منطقه را داشته باشیم و در عین تقویت همه‌جانبه قدرت دفاعی، نظامی‌گری در سطح منطقه‌ای را تقلیل دهیم.بر تبادلات مردمی، علمی و فرهنگی و گردشگری منطقه‌ای، را فارغ از تعلقات قومی و مذهبی بیفزاییم.زیرساخت لازم را برای ترانزیت و انتقال انرژی و اطلاعات با همه همسایگان خود و سایر کشورهای علاقمند به استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی، فراهم کنیم.از تجارت کالا و خدمات به‌خصوص کالاها و خدمات فرهنگی میان همسایگان حمایت کنیم.به توازن قوای پایدار با همسایگان مبتنی بر خویشتن‌داری استراتژیک و عدم رقابت مخرب دست یابیم.

البته آمریکا کشوری مداخله جو و غیرسازنده است که نمی تواند هیچ کشور و منطقه‌ای را در مسیر این آرمان یاری کند. انتظارات ما از آمریکا مشخص است.از کسی که به دیوارها تعظیم می‌کند، انتظار نداریم که به پل‌ها احترام بگذارد. از آن مسئولیت گریز، نمی‌خواهیم که به مسئولیت تازه‌ای گردن بنهد. از آن کس که تمدن‌ها را تحقیر کرده، نمی‌توان خواست که نگهدارنده پایه‌های تمدن مشترک باشد اما هرکجا که آمریکا در انهدام جوامع سهمی داشته باشد، اجازه نخواهیم داد که از هزینه خسارت‌ها و ویرانی‌ها بگریزد.

مسئولیت بر عهده ماست و امیدوارم در اینجا بتوانیم، سنگ بنای مستحکمی را برای دست یافتن به آرمان‌ها و تفوق بر دشواری‌ها و تهدیدات مشترک پایه بگذاریم. جمهوری اسلامی ایران مانند همیشه آماده یاری رساندن به رسالت خطیر تمدنی خود در همکاری با شماست. هر روز که می‌گذرد بیش از قبل به یقین می‌رسم که با همت صادقانه چین، روسیه، ترکیه، پاکستان و افغانستان، این رسالت را می‌توان به سرانجام رساند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
به گزارش خبرآنلاین، جمعی از دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان، با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. محمدامین مهدی پور نماینده جامعه اسلامی دانشجویان پشت تریبون می‌آید، آذری زبان است و صدای محکمی دارد. «نمایش تجملات آقازاده‌ها در فضای حقیقی و مجازی نمکی است بر روی زخم ملت قهرمان ما» دست‌هایش خوب کار می‌کند، برگه‌ها را این دست به آن دست می‌کند و با دست خالی اش حرف را منقح می‌کند. *از ظرفیت جوانان فعال در نشریات دانشجویی می‌گوید و به عنوان پیشنهاد می‌گوید: «ظرفیت‌های بزرگ رسانه‌ای بایستی حضوری فعال، پویا و جوانانه در راستای گام دوم انقلاب داشته باشند. *توصیه بعدی شأن اما همان توصیه هر ساله‌ای بود که دانشجویان درگیر در فضای مجازی پشت گوش می‌اندازند «کتابخوانی»!
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد در صورتیکه ترکیه قرارداد خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه را نهایی کند با پیامدهای «مشهود» و زیان باری مواجه خواهد شد. اورتاگوس در این بیانیه تاکید کرد: «ما گفته‌ایم که سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ و دستیابی به آن عواقب جدی برای ترکیه و روابط نظامی‌اش با آمریکا و ناتو دارد. آمریکا حتی برای وادار کردن ترکیه به انصراف از خرید اس- ۴۰۰ تهدید کرده در صورتیکه این کشور به خرید اس-۴۰۰ روسیه ادامه دهد، تحویل جت‌های جنگنده اف-۳۵ خود به آنکارا را متوقف خواهد کرد. آمریکا ادعا می‌کند سیستم اس ۴۰۰ روسیه برای سیستم‌های ناتو خطرناک است، زیرا ترکیه عضو ناتوست، اما ترکیه این ادعا را رد می‌کند. اخیرا معاون دونالد ترامپ ترکیه را تهدید کرد آنکارا باید بین عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سامانه روسی اس ۴۰۰ یکی را انتخاب کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
طبق گزارشها اختلافات بین نمایندگان دموکرات کنگره بر سر این موضوع که در تنش اخیر طرف ایران را بگیرند یا از دولت ترامپ حمایت کنند، بسیار زیاد شده است. یک نماینده دموکرات کنگره موافق صلح با ایران است. از نظر نویسنده گزارش، به نظر می‌رسد تیم پومپئو (اگرچه مطمئن نیستند) اما ایران را مسئول حملات اخیر به نفت‌کشهای عربی خلیج فارس می‌دانند. انتقاد اصلی نمایندگان دموکرات رفتار ترامپ در مقابل بحران اخیر و نحوه اداره کردن آن است. از طرف دیگر، کشورهای منطقه خلیج فارس هم کم کم در مقابل آمریکا و دشمنی‌های ترامپ با ایران می‌ایستند.
افتصادنیوزافتصادنیوز21 ساعت قبل
وی افزود: با این حال ما از خودکفایی عراق در زمینه تولید گاز و برق حمایت می‌کنیم. وی همچنین از ادامه مذاکرات شرکت‌های آمریکایی با طرف عراقی در زمینه تولید برق خبر داد. 'مصعب المدرس' سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد که با وجود تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران، عراق واردات گاز از ایران را ادامه می‌دهد. المدرس با اعلام اینکه مبالغ قراردادها با ارز محلی پرداخت می‌شود گفت: هدف وزارت برق عراق ارائه ۱۸ هزار مگاوات برق می‌باشد تا میزان برق عراق در فصل تابستان به بیشترین حد خود در تاریخ عراق برسد. المدرس افزود: وزارت برق عراق برنامه هایی آماده کرده است که پیشرفت در این بخش در سال‌های آینده نزدیک را تضمین می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، قرار است روز شنبه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پاسخگویی به سؤال چند تن از نمایندگان در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری حضور یابد. همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با حضور در کمیسیون صنایع و معادن به سؤالات شش تن از نمایندگان در حوزه صنعت، معدن و تجارت پاسخ خواهد داد. در این حال سایر کمیسیون‌های تخصصی نیز با حضور برخی از رؤسای سازمانها و نهادها به بررسی طرح‌ها و لوایح در دستور خواهند پرداخت.

اخبار بیشتر