1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

حکومت نظامی در پاریس

پاریس آرایش جنگی گرفت + فیلم

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین

به گزارش گروه چند رسانه‌ای خبرگزاری میزان، فرانسه ۸ هزار نیروی ویژه ضدشورش و ۹۰ هزار پلیس در خیابان‌های پاریس مستقر کرد. پلیس فرانسه در آستانه تظاهرات ضددولتی ۲۷۸ دیگر را بازداشت کرد.

نهاد‌های مهم فرانسه مثل کاخ الیزه، مجلس ملی و سنا، نخست وزیری، وزارتخانه‌ها و میادین بزرگ پاریس در محاصره عوامل امنیتی قرار گرفت.کد ویدیو دانلود

پاریس آرایش جنگی گرفت + فیلم - 4

خواندن خبر در سایت منبع

پاریس با زره‌پوش در انتظار گردباد اعتراضات "جلیقه زردها"

ایسناخبرگزاری ایسنا
پاریس با زره‌پوش در انتظار گردباد اعتراضات "جلیقه زردها"

به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به نقل از خبرگزاری ‌آسوشیتدپرس، در تداوم اجرای این تدابیر امنیتی پلیس فرانسه 327 نفر را پیش از تظاهرات امروز بازداشت کرده است.

پاریس با زره‌پوش در انتظار گردباد اعتراضات "جلیقه زردها" - 1

زره پوش نیروهای امنیتی

دولت امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه هشدار داده است که رادیکال‌ها و شورشی‌ها به دور جدید اعتراضات جنبش موسوم به "جلیقه زردها" در شهر پاریس سوار خواهند شد و احتمالا این اعتراضات تبدیل به خطرناک‌ترین در نوع خود بعد از سه هفته‌ از تداوم تظاهرات بدل خواهد شد. امروز برج ایفل و موزه لور به همراه صدها مغازه و مکان‌های تجاری و مهم دیگر تعطیل اعلام شده‌اند.

این اتفاق بعد از آن رخ می‌دهد که شنبه یک هفته‌ پیش پاریس شاهد بدترین ناآرامی‌ها در چند دهه گذشته بود و انبوهی از غارتگری‌ها و شورش‌ها که منجر به زخمی شدن 130 نفر شد، در آن رخ داد.

سحرگاه امروز ده‌ها تظاهرکننده ملبس به "جلیقه‌های زرد شب رنگ " که تبدیل به نماد جنبش شده است، در نزدیکی بنای طاق نصرت پاریس تجمع کرده‌اند. این بنا در اعتراضات هفته‌ گذشته آسیب بسیاری دیده و غارت شد. نیروهای پلیس در ایست بازرسی در منطقه پرت مایو واقع در غرب پاریس و همچنین خیابان مشهور شانزلیزه اقدام به تفتیش و بازرسی مردم کرده‌اند و ده‌ها تن در مقابل این ایست بازرسی‌ها صف بسته‌اند.  در خیابان‌های اطراف کاخ ریاست جمهوری الیزه در پاریس نیز موانع تقویت شده ویژه‌ از سوی پلیس برقرار شده است.

هم‌چنین مقامات اقدام به استقرار موانعی با خودروهای زرهی در پاریس کرده‌اند و هشت هزار پلیس در پایتخت استقرار یافته‌اند. در دیگر نقاط فرانسه نیز نزدیک به 89 هزار نیروی امنیتی برای اجرای تدابیر بازدارنده و مقابله با عناصر شورشی در چندین مکان قابل انتظار اعتراضات استقرار یافته‌اند.

پاریس با زره‌پوش در انتظار گردباد اعتراضات "جلیقه زردها" - 8

جلیقه‌های زردی که به عنوان نماد اعتراضات آویزان شده‌اند

این جنبش اعتراضی در ابتدا به بهانه مقاومت در برابر افزایش قیمت سوخت به اجرا در آمد، اما خیلی سریع به محلی برای ابراز نارضایتی شدید از مشکلات مختلف اعم از درآمدهای راکد و افزایش هزینه‌های زندگی بدل شد.

ماکرون بعدا اعلام کرد که طرح افزایش مالیات سوخت را کنار گذاشته است، اما این باز هم مانع اعتراضات نشد. نماد این اعتراضات جلیقه‌های ایمنی شبرنگی است که رانندگان فرانسوی بر طبق قانون ملزم به داشتن آنها در خودروهایشان هستند.

عده زیادی از اعضای جنبش اعتراضی خواهان آرامش شده و برخی نیز بعد از ملاقات جمعه‌ شب نخست وزیر فرانسه لحن آشتی جویانه در پیش گرفتند.

اما این جنبش رهبر آشکاری ندارد و دورهای قبلی اعتراضات شاهد حضور افراط گرانی بود که به سمت پلیس اشیا و سنگ پرتاب کردند.

کریستیف کاستانر، وزیر کشور فرانسه در یک کنفرانس خبری گفت‌: بر طبق اطلاعاتی که ما در اختیار داریم افراد شورشی و رادیکال تلاش دارند برای روز شنبه معترضان را بسیج کنند. تعدادی از افراد فوق خشونت طلب به دنبال شرکت در این اعتراضات هستند. 

گفته شده است که امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه پنهان از دید رسانه‌ها جمعه‌ شب با نیروهای پلیس ضد شورشی که در پاریس استقرار یافته‌اند، دیدار کرده است.  از زمانی که این ناآرامی‌ها در 17 نوامبر شروع شد تاکنون چهار نفر کشته شده‌اند.

این اعتراضات سبب شده که مراسم و مناسبت‌های مختلفی اعم از بازارهای کریسمس و مسابقات فوتبال و رخ دادهای دیگر لغو شده و یا دچار لطمه شوند.

تصاویر مربوط به تدابیر امنیتی نشان می‌دهد که انگار بخش‌های از پاریس خود را آماده مواجهه با گردباد می‌کنند و پنجره‌های ساختمان‌ها تخته پوش شده و تزئینات کریسمس در آنها پنهان شده است.

پلیس اعلام کرده است که هر گونه اشیا و چیزی که در خیابان‌ها  ممکن است به عنوان سلاح از سوی معترضان مورد استفاده قرار گیرد به ویژه‌ در مکان‌های ساخت و ساز و مناطق پر ریسک جمع‌آوری شده‌اند.

آن ایدالگو، شهردار پاریس، گفت‌: این مایه تاسف عظیم است که شاهد هستیم بخشی از شهر ما در تعلیق قرار گرفته است، اما امنیت شما اولویت ما است.  از پاریس در روز شنبه مراقبت کنید چون پاریس به همه مردم فرانسه تعلق دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

پلیس فرانسه ۳۵۷ معترض را در پاریس بازداشت کرد/تظاهرکنندگان خواستار برکناری مکرون شدند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
پلیس فرانسه ۳۵۷ معترض را در پاریس بازداشت کرد/تظاهرکنندگان خواستار برکناری مکرون شدند
پلیس فرانسه ۳۵۷ معترض را در پاریس بازداشت کرد/تظاهرکنندگان خواستار برکناری مکرون شدند - 0

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، در آستانه آغاز دور جدید تظاهرات گسترده در فرانسه که برای روز شنبه برنامه‌ریزی شده است پلیس فرانسه از بازداشت ۳۵۷ نفر در شهر پاریس خبر داد.

در همین حال رسانه‌ها گزارش دادند که نیرو‌های امنیتی فرانسه تدابیر امنیتی در اطراف کاخ الیزه را افزایش داده‌اند.

جلیقه زرد‌ها تظاهرات گسترده‌ای را برای امروز شنبه تدارک دیده‌اند و اتحادیه‌های گوناگونی از بخش‌هالی مختلف فرانسه به این تظاهرات پیوسته‌اند.

خبر‌ها از پاریس حاکی است که تظاهرات کنندگان با سر دادن شعار‌هایی خواستار برکناری «امانوئل مکرون»، رئیس جمهور فرانسه هستند.

در آستانه شروع این تظاهرات گسترده، شهر پاریس حالتی کاملا امنیتی به خود گرفته و حدود ۸ هزار نیروی امنیتی برای مقابله با تظاهرات کنندگان در خیابان‌های این شهر مستقر هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

حکومت نظامی در پاریس

مهرخبرگزاری مهر
حکومت نظامی در پاریس

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
وی افزود: اجرای زیرگذر تجریش به دلیل موقعیت زمین شناسی منطقه و وجود بستری سنگی، رودخانه‌ای و وجود تاسیسات شهری و خط مترو بسیار زمان بر و پر هزینه است. موسوی اجرای رینگ ترافیکی در محدوده تجریش به صورت دورانی با استفاده از مسیرهای جایگزین و سایر محورهای موازی را اولین اقدام در اجرایی شدن پیاده راه تجریش دانست. مسیرهای امن برای افراد پیاده طراحی شودسردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر بازنگری در حمل ونقل شهری اجرای مسیرهای امن برای افراد پیاده را لازمه شهری ایمن دانست. وی گفت: شهرتهران در حال حاضر نه خودرو محور است نه انسان محور و باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی ترویج داده شود. وی اضافه کرد: بدلیل مشکلات ترافیکی شمال تهران و محدودیت معابر، این منطقه را به دو منطقه راهور تقسیم کرده‌ایم و ۳۰ درصد پتانسیل نیروی انسانی راهور در زمان پیک ترافیکی در این منطقه حضور پیدا می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
ایرناایرنا9 ساعت قبل
امام جمعه زاهدان بیان کرد: بن سلمان در سفر اخیر خود به پاکستان نشان داد به دنبال دوری از انزوا و مشارکت دادن این کشور برای انجام کارهای ضد انسانی و جنگ طلب خود در منطقه بویژه در یمن بود. نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان از دیگر اهداف سفر بن سلمان را ایجاد تنش و جدایی بین پاکستان و ایران بر شمرد و افزود: ولیعهد عربستان سعی کرد تا با ایجاد یک هسته مقاومت و اتحاد جمعی پاکستان را در کنار خود برای ضربه زدن به ایران داشته باشد. آیت الله سلیمانی گفت: ۲۷ شهید حادثه تروریستی جاده خاش - زاهدان یکی از برنامه‌های سفر بن سلمان برای ایجاد تنش و ناامنی در ایران بود. نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی با مخاطب قرار دادن نسل جوان آینده و پیشرفت این نظام را در دست آنان دانستند. امام جمعه جدید زاهدان هفته آینده با حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب معرفی خواهد شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران و برنده سیمرغ بلورین برای فیلم «دهلیز» در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، عکسی از سفر خود به جزیره هرمز را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. هانیه توسلی خیلی کوتاه در توضیح این عکس نوشت: «در هرمز که جان جانان است.» جزیره هرمز به دلیل داشتن خاک‌هایی به رنگ‌های قرمز، طلایی، سفید و … در جهان مشهور است.
عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان دهلی‌نو و اسلام‌آباد، ارتش پاکستان به دستور دولت این کشور به حالت آماده‌باش در آمد. به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. دولت هند، پاکستان را متهم می‌کند که به این گروه‌های تروریستی فضا و امکان فعالیت داده است. دولت پاکستان همواره این اتهام را رد کرده است.

اخبار بیشتر