ایجاد اشتغال زمینه ساز کاهش اعتیاد است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

ایجاد اشتغال زمینه ساز کاهش اعتیاد است

بیکاری سدی در برابر درمان اعتیاد

ایرناخبرگزاری ایرنا
بیکاری سدی در برابر درمان اعتیاد
همدان- ایرنا- نبود فرصت های شغلی و پذیرش اجتماعی برای بهبود یافتگان از دامن اعتیاد، موجب ادامه چرخه مستمر و نامیمون گرایش به مصرف مواد مخدر شده است

قرار گرفتن همدان در ردیف شهر پاک از معتاد متجاهر در کنار رتبه 21 این استان از نظر شیوع اعتیاد آمارهای مثبت و ارزندهای بود که مردم را به تلاش مسئولان برای زدودن اعتیاد از جامعه امیدوار کرد.

اما در کنار این خبرهای های مبارک، شنیدن مراجعه چند ده باره فرد معتاد برای درمان به کمپ های ترک اعتیاد نشان از خلاء در درمان ترک اعتیاد است.

به طور حتم بهبود یافتگان دیگر تمایلی به بازگشت به وضعیت گذشته ندارند اما نبود چرخه حمایتی قوی و روگردانی جامعه از آنها زمینه ای برای بازگشت دوباره این افراد به گرداب اعتیاد می شود.

یکی از مهمترین و اولویت دار ترین دغدغه معتادان بهبود یافته و خانواده هایشان داشتن شغل است، چرا که بسیاری از کارشناسان مهمترین علت بازگشت به دامن اعتیاد را نبود فرصت شغلی می دانند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان در این باره می گوید: برخی از مراجعه کنندگان به ترک اعتیاد برای چندمین نوبت در این مراکر پذیرش می شوند که این وضعیت ضرورت تصویب آیین نامه هایی برای حمایت از بهبود یافتگان را بیشتر نمایان می کند.

سید رسول حسینی معتقد است: برای حل این معضل ابتدا باید حرفه آموزی به معتادان بهبود یافته جدی دنبال شود همچنین پس از دریافت کارت مهارت توسط آنان، تسهیلاتی در اختیار بهبود یافتگان قرار گیرد.

وی گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته آموزش رایگان بهبود یافتگان در مراکز فنی و حرفه ای این استان و مهارت آموزی توسط آنان دنبال می شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان اضافه کرد: تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد دغدغه 91 درصد از آحاد مردم کشور اعتیاد و قاچاق مواد مخدر است.

حسینی افزود: عمده ترین علل گرایش به اعتیاد طبق بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان اداره کل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر بیکاری است.

وی اضافه کرد: مشکل عمده نهادهای درمانی نظیر بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی نیز بازگشت دوباره افراد بهبودیافته به سمت مصرف اعتیاد است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان ادامه داد: طبق تصمیم و تفاهم نامه ها و موافقت نامه های منعقد شده بین ستاد مبارزه با موادمخدر با بسیاری از بانک های عامل مقرر شد برای بهبود یافتگان، خانواده هایشان و کارفرمایان اشتغال ایجاد شود.

حسینی افزود: طبق قراردادهای منعقد شده 100 تا 150 میلیون ریال تسهیلات کم بهره به هر یک از بهبود یافتگانی که دارای مدرک فنی و حرفه ای هستند پرداخت می شود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه برخی از بهبود یافتگان توان و امکانات حضور در مرکز فنی و حرفه ای را ندارند می توان تیم آموزش را به شهرستان ها اعزام کرد تا زمینه یادگیری، دریافت مدرک و در ادامه دریافت تسهیلات بانکی برای بهبود یافتگان فراهم شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر همدان اضافه کرد: هدف این ستاد ایجاد اشتغال در قالب خوداشتغالی، مشاغل خانگی و کارفرمایی است.

حسینی افزود: در این راستا اداره کل زندان با مراکز کارآفرینی اقدام به انعقاد تفاهم نامه کرده و موفق به ایجاد یک هزار و 200 فرصت شغلی برای زندانیان شده است.

وی بیان کرد: همچنین اداره کل بهزیستی با پرداخت 36 میلیارد ریال برای 242 تن، اداره کل تبلیغات اسلامی برای372 تن، کمیته امداد امام خمینی (ره) برای 28 تن و بسیج سازندگی سپاه برای 157 جویای کار اشتغال ایجاد کرده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر همدان افزود: در مجموع برای افراد بهبود یافته 2 هزار و 69 فرصت شغلی در قالب خود اشتغالی، کارفرمایی و مشاغل خانگی ایجاد شده است.

حسینی تاکید کرد: میزان پرداخت تسهیلات، نحوه هزینه کرد تسهیلات، اشتغال ایجاد شده و استمرار کار به صورت مستمر رصد و راستی آزمایی می شود.

وی گفت: با توجه به اینکه وظیفه این ستاد نظارت بر عملکرد اعضای شورای مبارزه با مواد مخدر است اما برای دبیرخانه شورای هماهنگی برای 85 تن اشتغال ایجاد کرد.

مدیرکل زندان های همدان نیز گفت: سه هزار و 304 زندانی این استان در 136 کلاس حرفه آموزی در 57 رشته از جمله صنایع دستی و هنر، صنعت، کشاورزی و گیاهان دارویی، صنعت ساختمان و عمران ، خدمات عمومی شرکت کردند که 95 درصد آنها موفق به دریافت مدرک شدند.

حسن محمد یاری افزود: سهمیه سازمان برای اشتغال و حرفه آموزی محکومان به موادمخدر یک هزار و 285 شغل مولد است اما با احتساب مشاغل غیرمولد برای یک هزار و 700 زندانی در این استان اشتغال ایجاد شده است.

وی بیان کرد: زندانیان در حرفه هایی نظیر خیاطی، سفالگری، سبد بافی، نجاری، قالی بافی، چوب و معرق کاری در داخل زندان مشغول به کار هستند.

مدیرکل زندان های همدان بیان کرد: طبق قانون 75 درصد دستمزد پیش بینی شده در قانون کار به زندانیان اختصاص می یابد که تاکنون 20 میلیارد ریال دستمزد به زندانیان همدان پرداخت شده است.

محمدیاری ادامه داد: بیش از 70 درصد شاغلان در زندان های این استان بهبود یافتگان از دامن اعتیاد به موادمخدر هستند.

وی گفت: یک هزار و 200 زندانی از طریق انجمن ان.ای بهبود یافتند و به همین میزان زندانی معتاد در چرخه درمان با متادون تراپی هستند.

مدیرکل بهزیستی همدان نیز گفت: با زمینه سازی برای ایجاد اشتغال بهبود یافتگان از اعتیاد و فعال شدن کمیته پیشگیری و فرهنگی 242 معتاد بهبود یافته مشغول به کار شدند.

حمیدرضا الوند افزود: هشت ماهه سالجاری در راستای کنترل و کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد 160 نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌ها برگزار شد.

وی همچنین از دایر شدن 55 کارگاه آموزشی در حوزه پیشگیری از مصرف مواد مخدر با محوریت مخدر صنعتی گل و برگزاری جشنواره نوجوان سالم خبر داد.

مدیرکل بهزیستی همدان اضافه کرد: با توجه به نقش مهارت های زندگی در کاهش معضلات اجتماعی دوره آموزشی با این مضمون توسط بهزیستی برگزار شد.

الوندی برگزاری 52 دوره کلاس مهارت ورزش صبحگاهی، آموزش دانش‌آموزان در قالب مدارس عاری از خطر، آموزش مهارت زندگی به مددجویان و خانواده های آنها، تولید و پخش برنامه تلویزیونی و تهیه و پخش پمفلت های آموزشی را از دیگر فعالیتهای صورت گرفته برشمرد.

وی نداشتن دانش و آگاهی در کنار بیکاری را از جمله عوامل مهم گرایش افراد به اعتیاد دانست.

7526/2087

خواندن خبر در سایت منبع

ایجاد اشتغال در چهارمحال و بختیاری زمینه ساز کاهش اعتیاد است

مهرخبرگزاری مهر
ایجاد اشتغال در چهارمحال و بختیاری زمینه ساز کاهش اعتیاد است
شهرکرد- استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: ایجاد اشتغال در چهارمحال و بختیاری زمینه ساز کاهش اعتیاد است.

به گزارش خبرنگار مهر، اقبال عباسی ظهر شنبه در شورای مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال در چهارمحال و بختیاری زمینه ساز کاهش اعتیاد است، اظهار داشت: بهره گیری از ظرفیت های مختلف برای ایجاد اشتغال در سطح استان چهارمحال و بختیاری ضروری است.

وی بیان کرد:  افزایش بیکاری رابطه مستقیمی با اعتیاد و افزایش آسیب های اجتماعی دارد.

وی با اشاره به اینکه بهره گیری از بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاران برای ایجاد اشتغال در سطح استان ضروری است، ادامه داد: کاهش نرخ بیکاری در سطح استان موجب کاهش آسیب های اجتماعی می شود.

وی بیان کرد:  گسترش مواد مخدر و اعتیاد در جامعه آسیب های اجتماعی بسیار زیادی در جامعه ایجاد می کند.

 استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه برای مبارزه با مواد مخدر نیازمند همکاری مردم در این زمینه هستیم، بیان کرد: ورود مردم برای مبارزه با مواد مخدر و بهره گیری از مشارکت های مردمی در این زمینه نتایج ارزشمندی در حوزه مبارزه با مواد مخدر ایجاد می کند.

وی عنوان کرد: یکی از مهمترین عوامل ایجاد آسیب های اجتماعی در جامعه اعتیاد و مواد مخدر است.

 استاندار چهارمحال و بختیاری بیان کرد: آشنایی خانواده ها با  زیان های مصرف مواد مخدر در جامعه ضروری است.

وی بیان کرد: باید از ظرفیت رسانه ها در مسیر آشنایی خانواده با زیان های مواد مخدر در جامعه بهره گرفت.

 استاندار چهارمحال و بختیاری ادامه داد: رسانه ها در مسیر مبارزه با مواد مخدر به کمک دستگاهای مرتبط ورود پیدا کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

قتل یک معتاد به بهانه تنبیه / در مرکز ترک اعتیاد کرج چه گذشت !؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
قتل یک معتاد به بهانه تنبیه / در مرکز ترک اعتیاد کرج چه گذشت !؟
مرد جوان به جرم قتل یک معتاد در مرکز ترک اعتیاد 2 سال است که در زندان به سر می برد.

متهم که در دادگاه کیفری استان البرز محاکمه شده‌ است جزئیات قتل را توضیح میدهد.

چه مدتی است در زندان هستی؟

حدود دوسال. چند روز بعد از این‌که جسد احسان پیدا شد، زندانی شدم. در حالی که من نه قصد کشتن او را داشتم و نه این کار را کردم.

پس چرا تو را متهم به قتل کرده‌اند؟

چون من بودم او را به سمت رودخانه بردم و احسان در آنجا مرد. کسی در آن آب خفه نمی‌شود نمی‌دانم چه شد احسان جان باخت.

چطور با مقتول آشنا شدی؟

من در یک مرکز ترک اعتیاد کار می‌کردم. احسان مددجوی ما بود و من اصلا او را نمی‌شناختم. ما تازه باهم آشنا شده‌ بودیم و ارتباط خاصی هم با او نداشتم.

پس چرا او را با زور به رودخانه بردی؟

خودم نبودم که تصمیم به این کار گرفتم. محسن ـ مدیر کمپ ـ‌ به من گفت احسان را برای تنبیه به رودخانه ببرم. وقتی محسن می‌خواست کاری را انجام بدهیم باید حتما آن کار را می‌کردیم وگرنه خودمان تنبیه می‌شدیم.

مگر احسان چه کار کرده بود که مدیر کمپ می‌گفت باید تنبیه شود؟

محسن می‌گفت احسان کارهای خلاف می‌کند. ظاهرا وسایل بچه‌ها را می‌دزدید. محسن می‌گفت چند بار تذکر داده، اما فایده‌ای نداشته و حالا باید تنبیه شود.

احسان را چطور به رودخانه بردی؟

وقتی محسن گفت احسان باید تنبیه شود به احسان گفتم بیا به رودخانه برویم، اما توجهی نکرد. مجبور شدم دست و پایش را ببندم و او را با فرغون به رودخانه بردم و در آب انداختم.

فکر نمی‌کردی ممکن است غرق ‌شود؟

جایی که او را گذاشتم مکانی نبود که غرق شود. من او را داخل حوضچه‌ای گذاشتم که برای کمپ بود و از قبل درست شده ‌بود. محسن وقتی می‌خواست کسی را تنبیه کند او را به حوضچه می‌انداخت. عمقی نداشت.

پس چرا از آنجا به عنوان محلی برای تنبیه مددجویان استفاده می‌کردید؟

آب رودخانه خیلی سرد بود. برای همین هم از آن به عنوان تنبیه استفاده می‌شد.

کسانی که در کمپ شما بودند همگی اعتیاد داشتند و مسلما مشکلات جسمی آنها زیاد بود. فکر نمی‌کردید قرار دادن آنها در آب سرد ممکن است باعث ایست قلبی آنها شود؟

من به مسائل پزشکی آشنایی نداشتم و باید محسن مراقب این موضوع می‌بود. من فقط دستورهای او را انجام می‌دادم.

تو مسئول اجرای این نوع تنبیه بودی؟

من با محسن کار می‌کردم. مدتی بود که استخدام شده ‌بودم و حقوق هم می‌گرفتم، پس باید کارهایی را که می‌گفت انجام می‌دادم.

وقتی احسان را به داخل آب انداختی، او مقاومت نکرد یا از تو نخواست رهایش کنی؟

خیلی اصرار کرد این کار را نکنم. گفت دیگر دزدی نمی‌کند، اما من نمی‌توانستم به او رحم کنم. اگر این کار را می‌کردم محسن با من دعوا می‌کرد. همان‌طور که دست و پایش را بسته بودم، او را داخل حوضچه گذاشتم و گفتم بهتر است تقلا نکند و این مدت را تحمل کند. گفتم نباید دزدی می‌کرد و به هر حال تنبیه باید انجام شود و من و کارمندان دیگر هم نمی‌توانیم چیزی را تغییر دهیم و بهتر است تحمل کند.

احسان چه مدتی باید در آب می‌ماند؟

باید یک ساعت در آب می‌ماند. برای این‌که مطمئن شوم مشکلی برایش پیش نمی‌آید چند دقیقه‌ای هم کنارش نشستم مشکلی وجود نداشت با این‌که چند دقیقه‌ای التماس کرد که او را بیرون بیاورم، اما بعد ساکت شد و من هم رفتم.

کی متوجه شدی احسان مرده‌ است؟

یک ساعت بعد که برگشتم جسد او را کف حوضچه دیدم، خیلی برایم عجیب بود که این اتفاق افتاده ما جسد را بیرون آوردیم و بعد به بیمارستان رساندیم.

کسی را داشتید که اگر مشکلی پیش آمد بیمار را احیا کند؟

محسن خودش این کارها را بلد بود. من چیزی نمی‌دانستم به هر حال اتفاقی که افتاده‌ بود کار ما نبود باید حتما او را به بیمارستان می‌رساندیم.

زمانی که او را به بیمارستان بردید، هنوز زنده‌ بود؟

ما فکر می‌کردیم زنده ‌است، اما پزشکان در بیمارستان گفتند دیگر کاری از دست‌شان برنمی‌آید. ما هم مجبور شدیم موضوع را به پدرش بگویم.

احسان چه مدتی در مرکز شما بستری شده‌ بود؟

آن‌طور که محسن می‌گوید، احسان به خواسته خودش نیامده‌ و پدرش به اجباراو را برای ترک آورده‌ بود به همین خاطر خیلی مقاومت می‌کرد و دوست نداشت ترک کند. دقیقا نمی‌دانم چند روز بستری بود.

چرا احسان دزدی می‌کرد؟

برای این‌که قصد نداشت ترک کند و می‌خواست بعد از این‌که از مرکز خلاص شد، دوباره مواد بخرد و بکشد، البته این چیزی بود که محسن می‌گفت. اومی‌گفت کسانی که دوست ندارند ترک کنند برای این‌که بتوانند دوباره مواد بکشند دست به هرکاری می‌‌‌‌زنند و احسان یکی از آنهاست.

جایی که احسان را رهاکرده‌ بودی امکان غرق شدن وجود داشت؟

اصلا. من خودم بارها آنجا شنا کرده ‌بودم، عمق آن حوضچه شاید به یک مترهم نمی‌رسید. برای این

کمعمق درستش کرده ‌بودند که معتادان بتوانند براحتی در آن شنا کنند، چون خیلی‌ها بودند که شنا نمی‌دانستند و ما برای آبدرمانی به آنها پیشنهاد می‌دادیم در حوضچه راه بروند. غرق شدن یک آدم در آن عمق کم خیلی عجیب بود.

یعنی اگر خودت وارد آن حوضچه می‌شدی احتمال نداشت غرق شوی؟

نه امکان نداشت. من خودم بارها در آن حوضچه شنا کرده ‌بودم.

اما دست و پای احسان بسته‌ بود و نمی‌توانست خودش را بیرون بکشد؟

شرایط آن حوضچه جوری نبود که کسی در آن غرق شود من واقعا نمی‌دانم او چطور کشته ‌شد.

قبول داری عمل تو باعث این قتل بود؟

نه قبول ندارم. من فقط خواسته محسن را اجرا کردم و کاری هم که کردم باعث مرگ کسی نمی‌شد، بنابراین مرگ احسان خیلی به من مربوط نمی‌شود.

اما عمل تو قتل عمد شناخته‌ شده ‌است؟

دادسرا به‌خاطر شکایتی که پدر احسان کرده مرا مجرم شناخته‌است. در حالی که محسن می‌گوید پدر احسان فرزندش را به زور به مرکز آورد و خودش می‌دانست وضع پسرش بد است شاید او به خاطر اعتیادی که داشت این‌طور جان داد.

یعنی اصلا خودت را در مرگ احسان مقصر نمی‌دانی؟

قبول دارم اورا به زور داخل حوضچه بردم، اما نباید زیر بار اجرای تنبیهی که محسن برای او درنظر گرفته ‌بود، می‌رفتم و از این کارم هم خیلی پشیمان هستم اما نه قصدی در مرگ احسان داشتم و نه عملی که انجام دادم، کشنده ‌‌بود. محسن بود که برنامه‌های کمپ را تعیین می‌کرد و من نباید پاسخگوی کارهای او باشم. پدر احسان هم می‌داند نه دشمنی با پسرش داشتم که بخواهم او را بکشم و نه عمدی در این کار بود. از اتفاقی هم که افتاده متاسفم و به این خانواده تسلیت می‌گویم. امیدوارم مرا به خاطر رفتاری که با پسرشان داشتم، ببخشند.

فکر می‌کنی بتوانی از اولیای‌دم رضایت بگیری؟

امیدوارم آنها رضایت بدهند با این‌که خودم را در قتل پسرشان مقصر نمـــــی‌دانم، اما به هر حال درخواست بخشش دارم. من در زندگی سختی‌های زیادی کشیده‌ام و برای این‌که بتوانم شغلی پیدا کنم و زندگی آرامی داشته‌ باشم، خیلی تلاش کردم. قصدم هم در آوردن یک لقمه نان حلال بود.

وظیفه‌ام کمک به مددجویان بود و هرکاری که از من می‌خواستند، انجام می‌دادم. امیدوارم خانواده مقتول رضایت بدهند و بتوانم زندگی‌ام را در آرامش ادامه ‌بدهم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | حمله کارشناس شبکه سه به ترانه علیدوستی و دیگر عوامل شهرزاد

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
الفالف19 ساعت قبل
طنز ماجرا اما صرفا میزان تولید زیان شرکت سایپا نیست: این شرکت نرخ فروش پراید را در سال گذشته، ۱۸٫۵ میلیون تومان اعلام کرده است! طنز ماجرا اما صرفا میزان تولید زیان شرکت سایپا نیست: این شرکت نرخ فروش پراید را در سال گذشته، ۱۸٫۵ میلیون تومان اعلام کرده است! بنا به گزارش شرکت سایپا، تولیدات این شرکت در سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است؛ در موردی عجیب شرکت سایپا اعلام کرده است که در سال ۹۷ تنها ۸ دستگاه خودروی برلیانس فروخته است! تمام این افزایش قیمت‌ها، در گزارش مالی شرکت سایپا انعکاسی نداشته و به نظر نمی‌رسد نرخ‌های اعلامی چندان با واقعیت همخوانی داشته باشد. شکی نیست که به دلیل عملکرد بسیار ضعیف، شرکت سایپا در سال گذشته زیان‌ده بوده است؛ علت این زیان‌ده بودن ضعف مدیریتی در شرکت سایپا است.

کتاب خاتم (ص)

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل

توسعه مراکز بازپروری معتادان در دستور کار سپاه

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار سرتیپ پاسدار علی فدوی در حاشیه بازدید از مرکز بازپروی و ترک اعتیاد، صیانت و اشتغال پادگان شهید زیادیان تهران با اشاره به تدابیر رو به گسترش سپاه برای مبارزه با اعتیاد در کشور گفت: اقدام‌های خوبی شده و برنامه سپاه توسعه این مراکز در سراسر کشور است. وی با تاکید بر اینکه نگاه سپاه به این قشر آسیب دیده همواره از سر عطوفت و مهربانی است، افزود: فعالیت‌های این مرکز مرحله‌ای و چرخشی و اولین مرحله آن ترک اعتیاد است که در اینجا در حال انجام است و مراحل بعدی اشتغال است تا افراد در وضع خوبی وارد فضای اشتغال شوند. وی گفت: همه افراد این مرکز در اوج عزت هستند که به دلائلی گرفتار اعتیاد شدند و اشتغال از عوامل مهم ساماندهی این شرایط است که پیگیری خواهیم کرد.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، نمایش «مردی در آینه» به نویسندگی سیدجواد هاشمی و کاری از گروه هنری ایلیا است که در آن بازیگرانی همچون علی سلیمانی، علی یعقوب‌زاده، سیروس همتی، سبا سلیمانی، محسن سلیمانی فارسانی به ایفای نقش می‌پردازند. طراحی صحنه و لباس این نمایش ویژه ماه رمضان را سهیلا جوادی به عهده دارد و آهنگساز آن مولا داور کیا است. نمایش «مردی در آینه» روایتگر مردی به نام حارث است که سال‌ها با لجاجت کینه امام‌علی (ع) را در دل دارد و در تمام جنگ‌ها علیه امیرالمؤمنین (ع) جنگیده و هیچگاه دوستدار او نیست. این نمایش تا ۸ خرداد هر روز ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه و به مدت ۷۰ دقیقه بر روی صحنه تالار وحدت می‌رود. علاقه‌مندان برای هماهنگی و تهیه بلیت رایگان این نمایش می‌توانند با شماره تلفن ۸۸۸۴۲۸۸۵ تماس بگیرند.

ماجرای بخشنامه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

اخبار بیشتر