هوش مصنوعی و ربوکاپ جایگزین صادرات نفت می شود
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. تکنولوژی
پوشش خبری

هوش مصنوعی و ربوکاپ جایگزین صادرات نفت می شود

هوش مصنوعی به این 5 دلیل ترسناک است

انتخابخبرگزاری انتخاب
هوش مصنوعی به این 5 دلیل ترسناک است
یک گزارش جدید در حوزه هوش مصنوعی نشان می دهد که محققان برتر هوش مصنوعی نگرانی هایی گسترده از آینده هوش مصنوعی دارند.
هوش مصنوعی به این 5 دلیل ترسناک است - 0

یک گزارش جدید در حوزه هوش مصنوعی نشان می دهد که محققان برتر هوش مصنوعی نگرانی هایی گسترده از آینده هوش مصنوعی دارند.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، این پژوهشگران هشدار می دهند که برخی از تبعات رشد هوش مصنوعی قابل کنترل نیستند و حتی ممکن است از مهار انسانها خارج شوند.

این پژوهش  توسط موسسه «AI Now»، که وابسته به دانشگاه نیویورک است انجام شده و برای این بررسی با متخصصان هوش مصنوعی گوگل و مایکروسافت نیز تعامل داشته است.

این گزارش می گوید آنچه که ما به طور گسترده به عنوان یادگیری ماشینی یا هوش مصنوعی، سیستمهای خودکار و ... می شناسیم، در حال حاضر سریعتر از سیستم نظارتی ما عمل می کند و در نتیجه این خطر انسانها را تهدید می کند که نتوانند در برابر این سرعت تغییرات دوام بیاورند و دچار مشکلاتی مثل آسیب پذیری شوند.

ارزیابی  این گزارش از زمینه های خطرناک هوش مصنوعی شامل موارد زیر است:

شکاف در پاسخگویی

متاسفانه اغلب نهادهای فعال در حوزه هوش مصنوعی از پاسخدهی در مورد وضعیت آینده هوش مصنوعی و حتی در مورد آینده پروژه های فعلی ناتوانند. این عدم پاسخگویی نه تنها ایده های آتی هوش مصنوعی را در هاله ای از ابهام فرو می برد، بلکه باعث می شود، توانایی های قانونی و مدنی شهروندان برای حفظ حریم خصوصی آنان نیز دستخوش آسیب شود.

هوش مصنوعی به این 5 دلیل ترسناک است - 9

نظارت بر شهروندان

این روزها هوش مصنوعی در بسیاری از سازمانها، ادارات و شهرها و کشورها برای نظارت بر شهروندان استفاده می شود، شاید تصور کنید سیستم های تشخیص چهره مزاحم شما نیستند و صرفا اهداف امنیتی دارند اما مشکل این است که در اغلب موارد، همزمان با تلاش برای شناسایی مجرمان اطلاعات شما نیز رصد می شود. این رصد اطلاعات گاهی با ثبت اطلاعات همراه می شود و حتی ممکن است اطلاعات شما در جاهایی ذخیره شود که انتظارش را ندارید .

سیستم های اینترنتی نامطمئن دولتی

بسیاری از سیستم های دولتی امنیت ندارند. این موضوعی است که می تواند برای بسیاری از افراد خطرناک باشد. فرض کنید در یک سامانه هوشمند دولتی ثبت نام کرده اید و سپس این وبسایت مورد حمله سایبری قرار می کیرد یا اطلاعات شما بدون آن که مایل باشید همزمان در صدها سامانه دیگر ثبت می شود. این یعنی نا امنی حسابهای اینترنتی افراد در سیستم های دولتی.

عدم وجود قوانین مدون در سامانه های هوش مصنوعی

اگر سیلیکون ولی را مهد رشد و توسعه هوش مصنوعی بدانیم، می توانیم سیلیکون ولی را یکی از بی قانون ترین مراکز در رشد و توسعه هوش مصنوعی نیز بدانیم.

البته تقریبا هیچ کشوری قوانین دقیق و استانداردی برای فعالیت هوش مصنوعی ندارد. درست است که هوش مصنوعی زیر ذره بین برخی از نهادهای قانونی در تعدادی از کشورها است اما نمی توان با اطمینان گفت که هوش مصنوعی تحت نظارت قوانین سخت هم قرار دارد .

اخلاقیات در هوش مصنوعی جایی ندارد

 شرکت گوگل زمانی اعلام کرد که موجب برانگیختن اخلاق در  هوش مصنوعی می شود، اما با گذشت سالها از این ادعا، نمی توان با اطمینان گفت که گوگل در این زمینه موفق شده است. درواقع هر اندازه تکنولوژی پیشرفته تر می شود، نگرانی ها از اشاعه بی اخلاقی در آن نیز رو به رشد می شود.*رویا پاک سرشت

خواندن خبر در سایت منبع

هوش مصنوعی در برابر حقوق بشر!

ایسناخبرگزاری ایسنا
هوش مصنوعی در برابر حقوق بشر!
گسترش هوش مصنوعی در حوزه‌های گوناگون می‌تواند پیامدهای مخربی برای حقوق بشر داشته باشد و زندگی افراد بسیاری را تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌کرانچ، گزارش‌های شرکت‌هایی از جمله گوگل و مایکروسافت در مورد هوش مصنوعی نشان می‌دهد سیستم‌های هوش مصنوعی و سازندگان آن به شدت نیاز به مداخله مستقیم دولت و ناظران حقوق بشر دارند. به نظر می‌رسد این فناوری در تنظیم خود موفق نیست.

گزارشی که توسط یکی از سازمان‌های وابسته به "دانشگاه نیویورک"(NYU) منتشر شده، نشان می‌دهد که ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی با کمترین توجه نسبت به اثرات مضر و یا حتی اثبات ابزار کارآمد، مورد استفاده قرار گرفته‌اند. عملکرد این سیستم‌های اثبات نشده می‌تواند هزاران و حتی میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار دهد.

این سیستم‌ها، به آسیب جدی منجر می‌شوند و نه تنها سیستمی برای متوقف کردن آنها وجود ندارد، بلکه ابزار ردیابی و تعیین کمیت آنها نیز محدود هستند.

در این گزارش آمده است: چارچوب‌های حاکم بر هوش مصنوعی، قابلیت تضمین پاسخگویی را ندارند. با فراگیری، پیچیدگی و رشد مقیاس این سیستم‌ها، عدم پاسخگویی و نظارت، به یک نگرانی تبدیل می‌شود.

در حال حاضر، شرکت‌ها در حال ابداع راه حل‌هایی مبتنی بر هوش مصنوعی هستند که در حوزه‌های گوناگون از رتبه‌بندی دانشجویان تا ارزیابی مهاجران در زمینه جرم و جنایت کاربرد دارند.

اخیرا گوگل پس از اعتراضاتی که نسبت به همکاری این شرکت با وزارت دفاع صورت گرفت، قرارداد بزرگی را با مقامات هوش مصنوعی منعقد کرد. نظر گوگل این بود که ابزار هوش مصنوعی، از نظر اجتماعی کارآمد هستند و با حقوق بشر مورد تایید مقامات مغایرتی ندارند.

هوش مصنوعی در برابر حقوق بشر! - 7

برای استفاده از هوش مصنوعی و بهبود کارکرد آن، پیشنهاداتی ارائه شده‌اند که توجه به آنها مفید خواهد بود.

هوش مصنوعی باید تنظیم شود اما داشتن یک بدنه ایمن هوش مصنوعی عملی نخواهد بود. متخصصان هوش مصنوعی در حوزه‌های سلامت و حمل و نقل باید قوانین مربوط به حوزه را به شکل جدیدی ارائه دهند تا معرف نقش ابزار یادگیری ماشینی باشند.

فناوری تشخیص چهره باید در تشخیص احساسات و یا جرائم، به طور دقیقی بررسی شود و حوزه‌هایی مانند تبلیغات اشتباه و داروهای تقلبی را پوشش دهد.

اثبات و پاسخگویی عمومی باید به یک قانون تبدیل شود و عملکردهای داخلی سیستم از مجموعه داده‌ها تا فرآیندهای تصمیم‌گیری را پوشش دهد. این قوانین نه تنها برای اصلاح و تنظیم پایه‌ای سیستم لازم هستند بلکه برای اهداف قانونی نیز باید از تصمیم یک سیستم طبقه‌بندی شده استفاده شود.

برای تثبیت پاسخگویی هوش مصنوعی، بودجه و سوابق بیشتری مورد نیاز است. مواردی از این دست، تنها با انتشار یک پست در فضای مجازی با مضمون "سیستم تصمیم‌گیری هوش مصنوعی" که مردم را از حقوق خود محروم می‌کند، قابل حل نیست. این‌گونه موارد حتما باید به دادگاه ارجاع داده شوند.

کل صنعت هوش مصنوعی باید برای گذشتن از موانع، از ابزار و امکانات جدیدی استفاده کند و قوانین جدیدی در پژوهش‌ها مورد توجه قرار گیرند. جهت‌گیری قانون‌مند پژوهش‌های هوش مصنوعی، به توجه عمیق‌تر در حوزه اجتماعی منجر خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

سمپوزیوم بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی در کیش برگزار می شود

مهرخبرگزاری مهر
سمپوزیوم بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی در کیش برگزار می شود
کیش - رئیس کمیته ملی ربوکاپ ایران از برگزاری سمپوزیوم بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی در جزیره کیش خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر،  مرتضی موسی خانی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران بیان داشت: برگزاری سمپوزیوم بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی یکی از برنامه‌های جانبی دومین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه است که با حضور اساتید و صاحب‌نظران حوزه هوش مصنوعی و با سخنرانی پروفسور ایشی از متخصصان این حوزه و ارائه ۱۴ مقاله برجسته هوش رباتیک ۱۹ آذر برگزار خواهد شد.

وی گفت: برپایی «قلعه خلاقیت» با محوریت رباتیک، کار جدیدی است که در این دوره از مسابقات با حضور بیش از ۶۰۰ دانش‌آموز از استان هرمزگان و جزیره کیش برگزار می‌شود.

نعیم آل احمدی مربی تیم دانش آموزی اهواز گفت: ربات های نرم افزاری نیاز به هزینه ساخت ندارند و با یک رایانه دستی می توان این ربات ها را شبیه سازی کرد.

سیدمحمد موسویان عضو تیم علوم رباتیک دانش آموزی اهواز گفت: ربات مجازی ارائه شده در نمایشگاه یک ربات امدادگر در سوانح طبیعی است و می تواند گرفتاران  زیر آوار را نجات دهد.

تعداد زیادی از رباتهای شرکت کننده در مسابقات رباتهای فوتبالیست بودند، جواد رهنمایی از دانشگاه اصفهان در خصوص علت این موضع گفت: یکی از اهداف کمیته جهانی ربوتیک برگزاری مسابقه فوتبال در سال 2050 میلادی بین انسان و  رباتهای فوتبالیست است.

وی افزود: به همین منظور تیم ها برای ارتقاء رباتهای فوتبالیست با جدیت تلاش می کنند.

تیم سنگاپور و آلمان با 5 تیم ایرانی در زمینه رباتهای صنعتی رقابت می کنند، فرزاد احمدی داور این رقابتها توان محققان کشور را در این زمینه مطلوب و رقابت را بسیار نزدیک عنوان کرد.

ربات آتش نشان ، امداد جو ، زیر دریایی ، حمل کالا به صورت پروازی و حمل کالا در انبارداری و لجستیک  کارخانه های صنعتی از دستاوردهایی بود که در نمایشگاه رباتیک کیش ارائه شد.

پرفسور چوو رئیس اتحادیه ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه برگزاری رقابت ها در حد مطلوب عنوان کرد و گفت: ایده های نو باید کاربردی شود و از توان این دانشمندان و محققان جوان در رشد و توسعه علوم رباتیک ، هوش مصنوعی و خدمت به بشریت بهره برد.

14مقاله برتر از 70 مقاله رسیده به دبیرخانه مسابقات 19 آذر با حضور پرفسور ایشی متخصص هوش مصنوعی در سمپوزیوم ربوکاپ کیش ارائه می شود.

خواندن خبر در سایت منبع

پروژه هوش مصنوعی در دانشگاه تازه تأسیس آکسفورد

فارسخبرگزاری فارس
پروژه  هوش مصنوعی در دانشگاه تازه تأسیس آکسفورد
دانشگاه آکسفورد اعلام کرده است: دانشجویان در دانشکده جدید التأسیس این دانشگاه در ارتباط با «هوش مصنوعی» و «تغییرات اقلیمی» کار خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از «timeshighereducation»، دانشگاه آکسفورد اعلام  کرده است: به طور مشخص دانشجویان در دانشکده جدید التأسیس این دانشگاه بر دو موضوع مهم جهان تمرکز خواهند کرد.

برهمین اساس، دانشجویان دانشگاه آکسفورد در ارتباط با «هوش مصنوعی» و «تغییرات اقلیمی» کار خواهند کرد؛ ضمن اینکه این اتفاق در سی سال گذشته بی‌نظیر است.

این دانشکده که تأسیسش برای اولین بار در ماه آگوست توسط «timeshighereducation» آشکار شد، ابتدای سال 2019، استخدام‌های خود را آغاز خواهد کرد.

رئیس دانشگاه آکسفورد گفته است، هنوز هیچ تصمیمی برای نام این دانشکده و تأمین مالی آن گرفته نشده است.

  این کالج که در کتابخانه علمی رادکلیف در مرکز آکسفورد واقع شده است، همچنین میزبان کارآفرینان برای تحریک تعامل بین اعضای کالج، سرمایه گذاران و کسانی که در حال حاضر کسب و کار نوآورانه را هدف قرار داده‌اند، خواهد بود.

در این دانشکده پیشرفت در مسائلی مانند تغییرات اقلیمی و از دست دادن تنوع زیستی در ارتباط با علوم رفتاری طبیعی و انسانی صورت می‌گیرد.

تاراسنکو از اساتید این دانشکده جدید می‌گوید: «تازه‌ترین دانشکده آکسفورد، مهارت‌های متفاوتی را به کار می‌گیرد، محققانی را که کنجکاوی را فراتر از موضوع اصلی پی می‌گیرند».

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

هوش مصنوعی و ربوکاپ جایگزین صادرات نفت می شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
هوش مصنوعی و ربوکاپ جایگزین صادرات نفت می شود
تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین گفت: این قابلیت وجود دارد که در آینده دستاوردهای نرم افزاری و سخت افزاری خود در حوزه هوش مصنوعی و ربوکاپ را جایگزین صادرات نفت کنیم.

به گزارش روز جمعه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مرتضی موسی خانی در آیین افتتاحیه مسابقات بین المللی ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه 2018 که امروز در مرکز نمایشگاه های بین المللی جزیره کیش برگزار شد، افزود: استقبال خوبی از کشورهای آسیا و اقیانوسیه برای شرکت در این دوره از مسابقات شده است و گروه های مختلفی از 15 کشور در مسابقات حضور یافته اند.

رئیس کمیته ملی ربوکاپ ایران با بیان اینکه هدف از برگزاری اینگونه مسابقات توسعه و ترویج دانش هوش مصنوعی و علوم ربوکاپ است، تصریح کرد: تقویت و توسعه این فناوری منجر به ارتقاء بهره وری صنعت و افزایش تولید و صادرات خواهد شد.

استاندار قزوین نیز در این آیین ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این مسابقات و اعلام حمایت از فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه ربوکاپ اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین در حوزه ربوکاپ سرآمد واحدهای دانشگاهی کشور بوده و فعالیت های علمی، فرهنگی و آموزشی خوبی داشته است.

«عبدالمحمد زاهدی» با بیان اینکه قزوین استعدادهای زیادی در توسعه علمی دارد، از راه اندازی بزرگترین شتاب دهنده کشور در این استان خبر داد و گفت: با ایجاد این شتاب دهنده بزرگ ملی، قزوین در آینده مهمترین مرکز علمی و فناوری های نوین کشور خواهد شد.

** شناسایی نیروهای مستعد و ممتاز در حوزه علم و فناوری

استاندار هرمزگان از دیگر سخنرانان این مسابقات نیز گفت: با توجه به اینکه مدت 2 سال به عنوان استاندار قزوین خدمت می کردم، از نزدیک شاهد تلاش های شبانه روزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین بودم.

فریدون همتی ادامه داد: باید نیروهای مستعد، ممتاز و دلسوز در حوزه علوم و فناوری را معرفی کنیم و با این روند آینده درخشانی در سطح ملی و استانی پیش رو خواهیم داشت.

وی یادآورشد: استان های هرمزگان و قزوین با همه استعداد در کنار منطقه آزاد کیش و دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفت تا اعلام کند با همه توان از پیشرفت این فناوری ها حمایت خواهند کرد تا شاهد تحول بزرگ در این بخش باشیم.

** راه اندازی دفتر همکاری های مشترک با دانشگاه آزاد اسلامی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این آیین در سخنانی با بیان اینکه اکنون در دوره ای قرار داریم که رشد فناوری سرعت زیادی دارد، گفت: مشکلات پیچیده جهان نیاز به توسعه فناوری دارد و در این بین می توان از فرصت های مناسب جزیره کیش استفاده کرد زیرا در این منطقه زیرساخت های لازم برای برداشتن گام های بزرگ فراهم شده است.

غلامحسین مظفری به برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی برای راه اندازی «سراهای نوآوری آزاد» اشاره و تصریح کرد: این قابلیت وجود دارد که دفتر همکاری های مشترک با دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشیم و کارهایی را آغاز کنیم تا جزیره کیش با شعار «نوآوری و خلاقیت» در همه زمینه ها شناخته شود.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان آخرین سخنران آیین افتتاحیه دومین مسابقات ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه، بر تبدیل شدن علم به محصول تاکید کرد و گفت: همانگونه که در حدیث نبوی آمده است که «حیات الارض بالانسان» یعنی زندگی زمین به خاطر انسان است، خداوند زمین را برای انسان خلق کرده و وجود انسان باعث حیات زمین است و این وجود و زنده بودن به واسطه علم و تبدیل علم به عمل ایجاد می شود.

مسعود پزشکیان ادامه داد: این مساله که چرا فناوری های دانشجویان ما به بازار و فیلد عمل متصل نمی شود و باید به جوانان میدان داد، موضوعی است که باید تبدیل به باور مسئولان شود و اگر بدانند که همه هستی برای انسان و به دلیل تبدیل علم به بعد مهارت بوده است، دیگر جوانان ما به خارج از کشور نخواهند رفت.

وی افزود: علت اینکه جوانان و استعدادهای ما از کشور خارج می شوند، این است که ما برای آنها ارزش قائل نمی شویم و سیاستمداران، قانونگذاران، مجریان و صنعت گران به این استعدادها توجه ندارند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با یادآوری برگزاری مسابقات ربوکاپ به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی بیان داشت: این مسابقات بستری برای شناخت جوانان توانمند است و ما باید به دنبال جذب این جوانان باشیم و مجلس، دولت و دانشگاه ها برای استفاده از این جوانان و آماده کردن شرایط به کارگیری استعداد آنها تلاش کنند.

مسابقات بین المللی ربوکاپ آسیا اقیانوسیه 2018 امروز (16 آذرماه) همزمان با روز دانشجو، با حضور محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مسئولان کشوری و دانشگاهی در مرکز نمایشگاه های بین المللی جزیره کیش به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

در این مسابقات که تا 18 آذر ادامه دارد، ۱۴۰ شرکت کننده خارجی با ترکیب ۳۲ تیم و ۱۱۰ شرکت کننده در قالب ۹ تیم حضور دارند.

همچنین کشورهای ایران، روسیه، قزاقستان، چین، سنگاپور، کره جنوبی، هند، و امارات در این مسابقات شرکت می کنند و مسابقات در دو لیگ On Stage و Rescue انجام می شود.

این دوره از رقابت ها به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و کیش و همکاری سازمان منطقه آزاد کیش، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه برگزار شده است.

علمی**1883** 2023

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اسپیس ایکس اولین ماهواره‌های اینترنتی استارلینک را به فضا ارسال کرد

دیجیاتودیجیاتو14 ساعت قبل
پس از دو بار تعویق، بالاخره اسپیس ایکس محموله ۶۰ ماهواره استارلینک را به فضا پرتاب کرد. در حال حاضر بخش اول راکت که سومین پرتاب به فضا را تجربه کرد روی کشتی ویژه اسپیس ایکس فرود آمده است. به گفته ایلان ماسک، مدیر عامل اسپیس ایکس این پرتاب حامل سنگین‌ترین محموله راکت فالکون ۹ بود که به فضا ارسال شد. به گفته ماسک، اسپیس ایکس با ۷۲۰ ماهواره می‌تواند پوشش متوسطی را در سرتاسر جهان ایجاد کند. مدیر عامل اسپیس ایکس امیدوار است ایده اینترنت جهانی ارائه شده با ماهواره استارلینک آن قدر برای شرکت درآمد داشته باشد که هدف بلندپروازانه ارسال انسان به مریخ و تشکیل اولین جامعه انسانی در این سیاره توسط اسپیس ایکس را محقق کند.

اسپیس‌ایکس ۶۰ ماهواره اینترنتی را در مدار زمین قرار می‌دهد

همشهریهمشهری2 ساعت قبل
درون دماغه این موشک ۶۰ ماهواره ارتباط ایتترنتی قرار داده شده بودند که نخستین محموله از مجموعه چندهزارتایی ماهواره‌های استارلینک شرکت اسپیس‌ایکس است که قرار است به ایجاد پوشش ارتباط اینترنتی ارزان‌قیمت برای سراسر جهان کمک کنند. هر ماهواره استارلینک ۲۲۷ کیلوگرم وزن دارد و این سنگین‌ترین محموله‌ای بوده است که موشک فالکون ۹ به مدار برده است. اسپیس‌ایکس قرار است در نهایت حدود ۱۲۰۰۰ تا از این ماهواره‌ها را در مدار تحتانی کره زمین قرار دهد تا پوشش اینترنتی برای سراسر جهان را ایجاد کنند. این ماهواره‌ها در دو مجموعه در مدار قرار خواهند گرفت: مجموعه اول شامل ۴۴۰۹ ماهواره و مجموعه دوم شامل ۷۵۱۸ ماهواره. در فیلم جزئیات پرتاب فالکون ۹، بازگشت بخش بوستر به سکوی دریایی و قرار گرفتن ماهواره‌ها در مدار را می‌بینید.

معرفی ایمن‌ترین خودروهای شاسی‌بلند جهان

6+
ایران‌جیبایران‌جیب7 ساعت قبل

ربات جدید فورد کالاها را درب منازل تحویل می‌دهد [تماشا کنید]

دیجیاتودیجیاتو23 ساعت قبل
شاید دفعه بعدی که راه رفتن یک ربات عجیب در خیابان را تماشا کنید با یک ربات حمل کننده کالا طرف باشید. این، تصور فورد از آینده ربات‌ها است و در پروژه‌ای تحقیقاتی در تلاش است که ماشین‌های خودران را در کنار ربات‌ها به کار گیرد. ربات حمل و نقل جدید فورد به نام «دیجیت» می‌تواند روی دو پای خود راه برود و مشابه با انسان کالاها را با دو دست از روی زمین بلند کند. در این مدت ربات دیجیت و خودرو با یکدیگر همکاری می‌کنند تا بهینه‌ترین مسیر طی شود. فورد اما هنوز برنامه مشخصی برای راه اندازی سرویس نقل و انتقال کالا با ربات‌ها ندارد.
دیجیاتودیجیاتو15 ساعت قبل
نیروی هوایی ایالات متحده تصمیم دارد از پهپاد «XQ۵۸-A Valkyrie» خود به عنوان پرنده همراه برای جنگنده‌های F-۳۵ و F-۱۵EX استفاده کند. برای ایفای چنین نقش هایی، پهپاد ولکری به هوش مصنوعی «Skyborg» مجهز خواهد شد که طبق اظهارات مقامات نیروی هوایی، برنامه آینده این نیرو برای یکپارچه سازی فرمان‌های خلبان و پهپادهای همراه بوده و عملکرد آن را می‌توان با ربات R۲D۲ در سری فیلم‌های جنگ ستارگان مقایسه کرد. در حال حاضر نیروی هوایی مذاکراتی با شرکت‌های بوئینگ و لاکهید مارتین (سازندگان F-۱۵EX و F-۳۵) داشته و تصمیم دارد با بروزرسانی این جنگنده‌ها، آنها را برای استفاده از سیستم اسکای‌بورگ آماده کند. از طرفی پهپاد XQ۵۸-A نیز در حال انجام تست‌های پروازی نهایی خود بوده و به زودی در اختیار نیروی هوایی قرار خواهد گرفت. گفتنی است در حال حاضر امکان همگام سازی سه پهپاد XQ۵۸-A با هر فروند جنگنده F-۳۵ یا F-۱۵EX فراهم شده که توان تهاجمی این پرنده‌ها را به طرز محسوسی افزایش خواهد داد.
افتصادنیوزافتصادنیوز7 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ وانگ یی، وزیر خارجه چین از آمریکا به عنوان یک باجگیر اقتصادی یاد کرد که بی دلیل و مدرک شرکت‌های خارجی را تحت فشار قرار می‌دهد و تحریم می‌کند و برای آنها چالش می‌آفریند. خبرگزاری شینهوا روز جمعه گزارش کرد 'وانگ یی' در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در بیشکک به خبرنگاران گفت که نمونه این باجگیری اقتصادی مانع تراشی‌های آمریکا برای شرکت مخابراتی چینی هواوی است. دولت آمریکا اعلام کرده است دیگر اجازه فعالیت به هواوی و ارتباط آن با شرکت‌های آمریکایی را نمی‌دهد و شماری از مسئولان ‌آمریکایی خواستار خارج کردن هواوی از بازار آمریکا و دیگر کشورهای غربی شده‌اند. وزیر خارجه چین اقدام آمریکا برای سرکوب یک شرکت خصوصی چین را نمونه آشکار از باجگیری اقتصادی دانست و گفت: آمریکا می‌خواهد به هر شکل، مسیر توسعه اقتصادی چین را مسدود کند و نمی‌خواهد شاهد رشد این کشور باشد. وانگ یی گفت که اقدامات آمریکا هرگز از حمایت جامعه بین المللی برخوردار نخواهد شد و در بیانیه پایانی اجلاس وزیران خارجه شانگهای هم با یکجانبه گرایی و حمایت گرایی تکجانبه تجاری مخالفت شده است.

اخبار بیشتر