1. خبری
  2. تکنولوژی
پوشش خبری

هشدار شدید چین به کانادا درباره ادامه حبس مدیر متهم به نقض تحریم‌های ایران

بی اطلاعی ترامپ از دستگیری مدیر ارشد هواوی

مهرخبرگزاری مهر
بی اطلاعی ترامپ از دستگیری مدیر ارشد هواوی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی نت، منگ وانژو شنبه گذشته در کانادا و به درخواست دولت آمریکا دستگیر شده است. تحقیقات از وی در مورد همکاری برای دورزدن تحریم های آمریکا بر علیه ایران در جریان است.

این زن دختر رن ژنگ فی، موسس شرکت هواوی محسوب می شود. ظاهرا علت بی اطلاع ماندن ترامپ از این بازداشت آن است که رئیس جمهور آمریکا در زمان این رخداد در حال گفتگو و مذاکره با رئیس جمهور کشور چین بوده است. هدف از این دیدار پایان دادن به نبرد تجاری چین و آمریکا اعلام شده بود.

بی اطلاعی ترامپ از دستگیری مدیر ارشد هواوی - 3

انتظار می رود منگ بعد از رسیدگی اولیه به اتهاماتش در ونکوور کانادا به آمریکا تحویل داده شود. بعد از دستگیری وی رسانه های چینی، آمریکا را به تلاش برای مقابله با گسترش فعالیت های جهانی هواوی متهم کرده وخواستار آزادی سریع او شدند. البته به نظر می رسد چین قصد ندارد این موضوع را در گفتگوهای تجاری خود با آمریکا دخالت بدهد.

پیش از این زد تی ای و هواوی دو شرکت بزرگ مخابراتی چینی به تلاش برای هک کردن و جاسوسی از شبکه های ارتباطی و مخابراتی آمریکا، استرالیا و ژاپن متهم شده و استفاده از تولیدات آنها در کشورهای یادشده ممنوع یا محدود شده بود.

بر اساس اطلاعاتی که به دنبال محاکمه اولیه مدیر ارشد امور مالی هواوی در کانادا منتشر شده، وی با استفاده از یکی از شرکت های تابع هواوی به نام اسکای کام به دور زدن تحریم های اقتصادی اعمال شده بر علیه ایران طی سال های 2009 تا 2014 کمک کرده است. وی که به کلاهبرداری در روابط تجاری با ایران متهم شده، با خطر صدور 30 سال حکم زندان مواجه است.

در همین حال دولت چین به کانادا هشدار داده که هر چه سریع تر منگ وانژو را آزاد کند. چین این اقدام را غیرقانونی و بسیار زشت توصیف کرده و افزوده که اگر کانادا از بازداشت وانژو دست برندارد با تبعات سنگینی مواجه خواهد شد.

در مقابل کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا تصریح کرده که روابط با چین برای کانادا با ارزش است و دسترسی به خدمات کنسولی برای خانم منگ وانژو تضمین می شود.

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا خواهان استرداد مدیر مالی شرکت «هواوی» شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
آمریکا خواهان استرداد مدیر مالی شرکت «هواوی» شد

به گزارش ایرنا تارنمای روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ روز یکشنبه گزارش داد خانم 'سابرینا منگ وانژو' روز یکم دسامبر در کانادا دستگیر شد و روز جمعه در دادگاه تفهیم اتهام شد.

اتهام او بر اساس نظر قاضی دادگاه ونکوور کانادا، نقض تحریم های آمریکا علیه ایران از سال های 2009 تا 2013 از طریق راه اندازی یک شرکت هنگ کنگی به نام 'اسکای کام' است، چنانچه این اتهام ها ثابت شود خانم 'وانژو' به اتهام فریب بانک ها و نهادهای آمریکایی به 30 سال حبس محکوم خواهد شد.

آمریکا و کانادا تا کنون شواهد و مستندات قاطعی در مورد اتهامات خانم وانگژو ارایه نکرده اند و مدیران شرکت 'هواوی' هم هرگونه تخلف از قوانین بین المللی را رد کرده اند.

اما سخنگوی وزارت خارجه چین پیشتر از کانادا خواسته بود ضمن آشکار کردن دلیل بازداشت، فورا او را آزاد کند.

'گنگ شوانگ' گفته بود: تاکنون کانادا یا آمریکا هیچگونه شواهد یا مدارکی دال بر نقض قانون این دو کشور از سوی «مونگ وانژو » به چین ارایه نکرده اند.

شرکت فناوری هواوی روز پنجشنبه در پکن با صدور بیانیه ای هرگونه تخلف توسط این مدیرش را رد و اعلام کرد اطلاعات اندکی در مورد بازداشت خانم «وانژو» در دست دارد.

در بیانیه شرکت فناوری هواوی آمده است: این شرکت منطبق با قوانین و مقررات بین المللی از جمله قوانین و مقررات صادرات، رعایت تحریم ها و کنترل صادرات سازمان ملل متحد، ایالات متحده و اتحادیه اروپا فعالیت کرده است.

این شرکت اظهار امیدواری کرده است سیستم های قضایی کانادا و آمریکا در نهایت به یک نتیجه گیری درست برسند.

**آساق**1904**1663**

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار چین به کانادا درباره ادامه حبس مدیر مالی هوآوی

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
هشدار چین به کانادا درباره ادامه حبس مدیر مالی هوآوی
هشدار چین به کانادا درباره ادامه حبس مدیر مالی هوآوی - 0

چین به کانادا درباره ادامه حبس یکی از مدیران ارشد شرکت «هوآوی» که به نقض تحریم‌های ایران متهم شده هشدار داد و خواستار آزادی فوری وی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، چین به کانادا درباره ادامه حبس یکی از مدیران ارشد شرکت «هوآوی» که به نقض تحریم‌های ایران متهم شده هشدار داد و خواستار آزادی فوری وی شد.

کانادا روز پنجشنبه (۱۵ آذرماه) بنا به درخواست مقام‌های آمریکایی، «وانژو منگ»، از مدیران ارشد شرکت فناوری «هوآوی» و دختر بنیان‌گذار این شرکت را دستگیر کرد. مقام‌های آمریکایی او را به نقض تحریم‌های ایران متهم کرده‌اند.

«لی یوچنگ»، معاون وزیر خارجه شنبه شب گفت: «چین قویاً از طرف کانادایی می‌خواهد فوراً فرد بازداشت‌شده را آزاد کرده و از حقوق قانونی و مشروع وی محافظت کند، وگرنه کانادا بایستی مسئولیت کامل تبعات جدی ایجاد شده را بپذیرد.»

راشاتودی نوشته چین همچنین سفیر کانادا در پکن را هم برای ابراز «اعتراض شدید» در واکنش به این دستگیر احضار کرده است. معاون وزیر خارجه چین گفت دستگیری او، «قانون را نادیده می‌گیرد» و «نامعقول» است.

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار چین به کانادا درباره ادامه حبس مدیر متهم به نقض تحریم‌های ایران

فارسخبرگزاری فارس
هشدار  چین به کانادا درباره ادامه حبس مدیر متهم به نقض تحریم‌های ایران

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، چین به کانادا درباره ادامه حبس یکی از مدیران ارشد شرکت «هوآوی» که به نقض تحریم‌های ایران متهم شده هشدار داد و خواستار آزادی فوری وی شد.

در حال تکمیل...

خواندن خبر در سایت منبع

پنج نکته درباره بازداشت مدیر مالی هواوی

زومیتخبرگزاری زومیت
پنج نکته درباره بازداشت مدیر مالی هواوی

منگ وانژو (Meng Wanzhou)، مدیر مالی شرکت چینی هواوی، در ونکوور کانادا بازداشت شد و ظاهرا قرار است به مقام‌های آمریکایی تحویل داده شود. هواوی که اخیرا توانسته اپل را پشت‌سر بگذارد و پس از سامسونگ در جایگاه دوم بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گوشی تلفن‌همراه در جهان قرار گیرد، یکی از تأمین‌کنندگان بزرگ‌ تجهیزات مخابراتی و ارائه‌دهنده‌ی خدمات در چین است.

پنج نکته درباره بازداشت مدیر مالی هواوی - 2

بازداشت خانم منگ به‌ویژه در وضعیت فعلی، با بازخورد مناسب برخی از حوزه‌های کسب‌وکار همراه نبوده است. این بازداشت درست زمانی رخ داد که اندکی قبل، تنش‌های برآمده از جنگ اقتصادی چین و آمریکا با حصول توافقی موقتی کاسته شده بود؛ جنگی که در آن، دو طرف با وضع تعرفه‌های سنگین بر سر روند واردات کالاها از طرف مقابل میلیاردها دلار هزینه کردند. چنین بازداشتی احتمالا این توافق نه‌چندان محکم را خدشه‌دار خواهد کرد. بعد از علنی‌شدن خبر دستگیری، بازارهای سهام هم افت محسوسی را تجربه کردند.

در اینجا ملاحظاتی درباره‌ی این اتفاق وجود دارد:منگ وانژو در اصل دختر بنیان‌گذار شرکت است و جانشین رئیس هیئت‌مدیره نیز محسوب می‌شود.دستگیری او در آذر اتفاق افتاده؛ اما به درخواست خودش تا چند روز علنی نشده است. منگ اکنون درخواستی مبنی بر ممنوع‌شدن نشر جزئیات بازداشت خود داده که دادگاه نیز با آن موافقت کرده است. هواوی رسما اعلام کرده که هیچ اطلاعی از  تخلف خانم منگ نداشته است.اتهامات اصلی منگ همچنان نامعلوم‌اند؛ اما طبق گزارش نیویورک‌تایمز، مقام‌های وزارتخانه‌های بازرگانی و خزانه‌داری ایالات متحده‌ی آمریکا، هواوی را به‌دلیل مظنون‌بودن به نقض تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران و کره‌شمالی احضار کرده‌اند. اتهامات را دادگاه منطقه‌ی شرقی نیویورک قرائت کرده‌اند و جالب اینجاست نشریه‌ی وال‌استریت در آوریل، گزارشی درباره‌ی آغاز بررسی‌های وزارت دادگستری آمریکا درباره‌ی احتمال نقض تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران به‌وسیله هواوی منتشر کرده بود.چین هم از این بازداشت ابراز نارضایتی کرده است. طبق اعلام BBC، سخن‌گوی وزارت خارجه چین به خبرنگاران گفته دستگیری بدون تفهیم اتهام، نقض حقوق بشر است و چین به این نقض حقوق اشراف دارد. وی همچنین از مقام‌های کانادایی و آمریکایی خواسته مشروح اتهامات منگ را ارائه و مقدمات آزادی منگ را مهیا کند.دستگیری منگ همزمان با تحرکاتی روی می‌دهد که طی آن، محدودیت‌هایی در بهره‌گیری از فناوری‌ها و تجهیزات هواوی در ایالات متحده‌ی آمریکا وضع شد. در دی‌ سال گذشته، مقام‌های CIA و NSA و FBI و نیز آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در گزارش به یکی از کمیته‌های سنا، گوشی‌های هوشمند تولیدشده‌ی هواوی و ZTE را تهدیدی امنیتی اعلام کردند. متعاقب آن در اردیبهشت‌ امسال نیز پنتاگون به‌‌دلیل نگرانی از خطر جاسوسی دولت چین ازطریق این فناوری‌ها، دستور توقف فروش این محصولات را به‌واسطه‌ی فروشگاه‌های متعلق به پایگاه‌های نظامی آمریکا صادر کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر8 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، حرفهای الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان درباره نگرانی واشنگتن از نقش حزب الله لبنان را محکوم کرد. در بیانیه فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: موضع منفی مقامات آمریکا درباره حزب الله لبنان که از زبان آنها پس از هر دیدار با مقامات لبنانی تکرار می‌شود، مردود و محکوم است و به حاکمیت ملی لبنان خدشه وارد می‌کند و منکر حق مشروع در قانون بین المللی مبنی بر حق دفاع از خویشتن و مقاومت در برابر هر تهدید یا دشمن است و نوعی جانبداری به ناحق از رژیم صهیونیستی است؛ که به اشغال اراضی لبنان ادامه می‌دهد و همه روزه حاکمیت لبنان را نقض می‌کند. فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان اعلام کرد: این مواضع به سبب خوی سلطه طلبی و هیمنه آمریکاست که بر تنفر ملتها از دولت آمریکا می‌افزاید به ویژه که دولت آمریکا معیارهای عادلانه را مورد توجه قرار نمی‌دهد و زور و تروریسم را بر حقوق بشر ترجیح می‌دهد. دولت آمریکا حامی رژیمهای دیکتاتوری است. در بیانیه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: ظلم و زورگویی آمریکا عامل همه بحرانها و منشا همه مشکلات ملتها و کشورهای دنیاست.

اخبار بیشتر