1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

آینده مبهم روابط آمریکا و عربستان سعودی

آینده مبهم روابط آمریکا و عربستان سعودی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آینده مبهم روابط آمریکا و عربستان سعودی

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، اختلافات بین کاخ سفید و کنگره در خصوص عربستان سعودی طی هفته های اخیر به شدت افزایش یافته و این مساله سئوالات و ابهامات زیادی را درباره آینده روابط دو کشور به وجود آورده است.

بر اساس این گزارش، عربستان سعودی جایگاه و اعتبار خود را نزد نمایندگان کنگره از دست داده است و سنا نیز در آستانه تصویب قطعنامه‌ای علیه عربستان سعودی قرار دارد که این اقدام می تواند یک پیام آشکار برای ترامپ و مقام های سعودی باشد. ولی دولت ترامپ همچنان برای روابط خود با عربستان سعودی ارزش زیادی قائل است و بر این باور است که حفظ روابط با ریاض برای اجرای طرح های واشنگتن در خاورمیانه کاملا لازم و ضروری است، به خصوص برای مهار ایران. برخی سناتورها نیز بر این باورند که عربستان سعودی برای مقابله با ایران در منطقه اهمیت زیادی دارد، گرچه این سناتورها از مجازات مقام های سعودی به خاطر جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد، حمایت می کنند.سفیر عربستان در آمریکا به واشنگتن بازگشترویترز: دولت ترامپ 13 دسامبر گزارش خود درباره عربستان را به کنگره ارائه می‌دهد

به نظر می رسد قطع کامل روابط بین ریاض و واشنگتن در چنین شرایطی بعید خواهد بود. ولی ترامپ برای ادامه همکاری با ریاض در آینده با مشکلات و چالش های زیادی روبرو خواهد شد.

سنای آمریکا قصد دارد هفته آینده درباره قطعنامه‌ای رای گیری کند که ممکن است موجب خروج نظامیان آمریکایی و پایان دادن به دخالت آنها در تجاوز ائتلاف سعودی به یمن شود.

سناتورهای آمریکایی در حالی خواستار پایان حمایت واشنگتن از جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن شده‌اند که خشم و نگرانی آنها نسبت به اقدامات عربستان سعودی پس از قتل خاشقجی به شدت افزایش یافته است. واکنش ترامپ به این حادثه هولناک نیز تاکنون رضایت سناتورها را جلب نکرده است.

سناتورهای آمریکایی پس از اطلاع یافتن از اسناد سازمان سیا به این جمع بندی رسیده‌اند که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در قتل خاشقجی نقش مستقیم داشته است. حامیان این قطعنامه اطمینان دارند که 51 رای لازم برای تصویب آن را در اختیار خواهند داشت.

البته بعید به نظر می‌رسد که این قطعنامه به قانون تبدیل شود. مجلس نمایندگان آمریکا تعهدی برای تصویب این قطعنامه طی سال جاری ندارد و ترامپ نیز تهدید کرده است که این قطعنامه را وتو خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

تلاش نتانیاهو برای علنی کردن روابط دیپلماتیک با عربستان

مهرخبرگزاری مهر
تلاش نتانیاهو برای علنی کردن روابط دیپلماتیک با عربستان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، رسانه های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم تلاش های بسیاری برای برقراری روابط دیپلماتیک رسمی با عربستان انجام می دهد.

بر اساس این گزارش، نتانیاهو تلاش می کند تا روابط محرمانه میان تل آویو و ریاض را به روابط علنی و رسمی تا قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی در اراضی اشغالی تبدیل کند.

«یوسی کوهن» رئیس سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) نیز در این خصوص به نتانیاهو کمک می کند و طرفهای آمریکایی نیز در این روند دخالت دارند.

یک روزنامه عبری زبان نیز دو ماه قبل اعلام کرده بود که بحرین مذاکرات محرمانه با رژیم صهیونیستی برای برقراری روابط علنی انجام می دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

افت ۱ میلیون بشکه ای صادرات روزانه نفت عربستان در ماه آینده

تسنیمخبرگزاری تسنیم
افت ۱ میلیون بشکه ای صادرات روزانه نفت عربستان در ماه آینده

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز ، انتظار می رود صادرات نفت خام عربستان ماه آینده نسبت به نوامبر یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد . طبق اطلاعات دو منبع آگاه، بزرگترین صادرکننده نفت جهان احتمالا حدود 7.3 میلیون بشکه در روز نفت در ماه ژانویه صادر می کند. دلیل این کاهش، کم شدن فصلی تقاضا و پیروی ریاض از توافق جهانی برای کاهش تولید نفت است تا از افزایش بیش از حد عرضه آن جلوگیری شود . این منابع رقمی برای صادرات نفت در ماه دسامبر نداده اند . اوپک و متحدانش به رهبری روسیه در روز جمعه در وین به توافق رسیدند در تلاشی برای افزایش قیمت نفت و علیرغم فشار دونالد ترامپ برای کاهش قیمت نفت خام، تولید نفت را بیش از آنچه بازار انتظار داشت پایین بیاورند . خالد الفالح وزیر انرژی عربستان این هفته در وین گفت که صادرات نفت خام عربستان در ماه دسامبر کمتر از 8 میلیون بشکه در روز خواهد بود. این مقدار پایین تر از 8.3 میلیون بشکه در روز در ماه نوامبر است . او همچنین گفت که عربستان حدود 10.2 میلیون بشکه در ماه ژانویه نفت تولید می‌کند که کمتر از 10.7 میلیون بشکه در روز در ماه دسامبر است. وزارت انرژی عربستان در روز شنبه اعلام کرد که تصمیم صادرکنندگان نفت در وین باعث ثبات و تعادل بازار نفت می شود .پیش‌بینی بازگشت نفت 70دلاری در پی تصمیم اوپک برای کاهش تولیداستقبال صنعت نفت شیل آمریکا از تصمیم اوپک برای کاهش تولید

خواندن خبر در سایت منبع

افشاگری درباره «زرادخانه سایبری» ولیعهد سعودی برای رصد و قتل مخالفان /همکاری جاسوسی اسرائیل و امارات با عربستان/مرد خطرناکی که مامور شناسایی و قتل منتقدان بود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
افشاگری درباره «زرادخانه سایبری» ولیعهد سعودی برای رصد و قتل مخالفان /همکاری جاسوسی اسرائیل و امارات با عربستان/مرد خطرناکی که مامور شناسایی و قتل منتقدان بود

به گزارش خبر فوری، «دیوید ایگناتوس»، ستون‌نویس مشهور روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی مفصل به شرح جزئیات کمک رژیم صهیونیستی به عربستان سعودی در عرصه جاسوسی سایبری برای هدف قرار دادن مخالفان پرداخته است. «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی یکی از مخالفانی بود که قربانی همکاری این دو رژیم در عرصه سایبری شد. 

ایگناتوس در آغاز این یادداشت نوشته است: «هنگامی که جمال خاشقچی روز ۲ اکتبر وارد کنسولگری عربستان سعودی شد نمی‌دانست به میدان مرگ پا گذاشته؛ او از جمله نخستین اهداف نوعی جنگ اطلاعاتی در قرن ۲۱ بود که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و نزدیکانش علیه مخالفان کلید زده بودند و اقداماتی نظیر هک، ربودن و در نهایت قتل را می‌شد.»

ستون‌نویس واشنگتن‌پست نوشته ایالات متحده آمریکا، اسرائیل، امارات متحده عربی و دیگر کشورهای حامی سیاست‌های عربستان سعودی به ریاض برای تقویت ظرفیت‌هایش در زمینه جاسوسی سایبری کمک کرده‌اند و این سرانجام به «پایانی فاجعه‌بار» در استانبول ختم شده است. 

اشاره تحلیلگر آمریکایی از «پایان فاجعه‌بار» در استانبول، ترور جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول است که  روز ۲ اکتبر (۱۰ مهرماه) انجام شد. 

ایگناتوس به برنامه‌های ادعایی بن سلمان برای تغییر سیاست‌های افراطی عربستان سعودی هم اشاره کرده و درباره آن نوشته است: «محمد بن سلمان، وعده تغییر داد، اما بی‌ثباتی به ارمغان آورد. زرادخانه دیجیتالی که او گردآوری کرد به ابزاری برای ادامه حکومت مستبدانه خودش تبدیل شد.»

قرارگاه این مرکز برای شناسایی و هدف قرار دادن مخالفان مرکزی به نام «مرکز مطالعات و امور رسانه‌ای» در ریاض بود که هدایت آن را «سعود القحطانی»، مشاور سابق بن سلمان به عهده داشته است. 

سعود القحطانی یکی از مقام‌هایی بود که حکومت عربستان سعودی بعد از فشارهای بی‌امان ترکیه و جنجال‌های بین‌المللی بر سر قتل خاشقچی او را از تمامی سمت‌هایش برکنار کرد.

طبق گزارش ایگناتوس، قحطانی و همکارانش در ابتدا با یک شرکت ایتالیایی به نام «Hacking Team» (تیم هک) کار می‌کردند و بعد اقدام به خریداری محصولات تولید شده توسط دو شرکت اسرائیلی (شرکت NSO و  Q Cyber Technologies) کردند. 

قحطانی برای پیشبرد برنامه‌های ولیعهد سعودی و سرکوب مخالفان او به تدریج شبکه‌ای ایجاد کرد که وظیفه آن رصد مخالفان و در دست گرفتن کنترل فضای مجازی بود.

مطابق این گزارش، سعودی‌ها تشکیل قرارگاه سایبری خودشان را حدود یک دهه پیش ایجاد کردند. در آن زمان قحطانی برای ملک عبدالله پادشاه قبلی عربستان سعودی کار می‌کرد.

تشویش از فضای اجتماعی

تشویش‌های عربستان سعودی درباره فضای مجازی از جنبش‌هایی که پایه‌های حکومت در تونس، مصر، لیبی و بحرین را به لرزه درآورد، آغاز شد.  دربار سلطنت در ریاض بیم آن داشت که پادشاهی آل‌سعود ممکن است قربانی بعدی باشد. 

دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهای عربی همیشه نظارت دقیقی روی ارتباطات شهروندان و فعالیت‌های سیاسی آنها داشته‌اند؛ رسانه‌های دیجیتال، فرصت‌های نوینی هم در اختیار فعالان سیاسی و هم در اختیار سرکوبگران قرار می‌داد. 

عربستان سعودی سال ۲۰۱۳ به دنبال خریداری ابزارهایی از شرکت Hacking Team بود که توان نفوذ به گوشی‌های آیفون و آی‌پد داشت. سال ۲۰۱۵، این رژیم مشابهاً خواستار نفوذ به گوشی‌های اندروید بود. 

طبق نوشته ایگناتوس، هنگامی که ملک سلمان در سال ۲۰۱۵ تاج و تخت سلطنت را به دست گرفت، تلاش‌های دربار سعودی در زمینه فعالیت‌های سایبری افزایش پیدا کرد.

سعود القحطانی که وکیل و افسر سابق نیروی هوایی بود و بیش از یک دهه در دربار کار کرده بود می‌خواست وفاداری‌اش را به پسر شاه جدید اثبات کند. این بود که او به یکی از اجزای جداناپذیر، اما خطرناک در حلقه نزدیکان بن‌سلمان تبدیل شد.

 چک‌سفید امضا به بهانه تروریسم

یک مقام اطلاعاتی اروپایی می‌گوید ابزارهای سایبری که برای مقابله با تروریسم به آنها نیاز است همان ابزارهایی هستند که از آنها می‌توان برای سرکوب مخالفان هم استفاده کرد، بنابراین مبارزه با تروریسم، پوشش مناسبی برای فعالیت‌های این رژیم فراهم می‌کرد.

«مارک وارنر»، عضو کمیته اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا به واشنگتن‌پست گفت: «تمام ابزارهای جدید جاسوسی قابلیت اینکه مورد سوءاستفاده قرار بگیرند را هم دارند.»

دیوید ایگناتوس، البته به حمایت‌های آمریکا از عربستان سعودی هم در این راستا اشاره کرده است. یک مقام سابق آمریکایی به او گفت: «سعودی‌ها احساس می‌کردند تا وقتی که با افراط‌گرایی مقابله می‌کنند برای تحت تعقیب قرار دادن شهروندان در کشور خودشان چک سفیدامضا دارند. ما کاری به آنها نداشتیم.»

فناوری‌های به روز جاسوسی

ایگناتوس نوشته که از نزدیک شاهد شهوت سعودی‌ها برای دستیابی به فناوری‌های جاسوسی دیجیتال بوده است. او نوشته آوریل ۲۰۱۷ و مارس ۲۰۱۸ برای بازدید از مرکز جدیدی که دربار سعودی به نام مبارزه با تروریسم ایجاد کرده بوده دعوت شده. سعودی‌ها نام این مرکز را «مرکز نظارت بر افراط‌گرایی دیجیتال» گذاشته بودند. 

ایگناتوس می‌نویسد: «تأسیسات بسیار مدرنی بود که عده زیادی تکنسین مقابل صفحات کامپیوتری نشسته بودند و در حال رصد توئیتر عربی و سایر رسانه‌های فضای مجازی بودند.»

ستون‌نویس واشنگتن‌پست نوشته سعودی‌ها برای او توضیح دادهاند که در این مرکز در حال مبارزه با داعش و «گروه‌های وابسته به ایران» هستند.

ماجراجویی‌های خطرناک

ستون‌نویس واشنگتن‌پست نوشته است: «محمد بن سلمان جوان و کم‌تجربه وارد ماجراجویی‌های خطرناکی هم در فضای سایبری و هم در عرصه میدانی شد. او برای مقابله با حوثی‌ها سال ۲۰۱۵ به یمن حمله کرد و عملیات مرگباری به راه انداخت که تا به امروز ادامه یافته است. برای آنچه می‌گفت مهار نفوذ اخوان‌المسلمین در کشور همسایه قطر بود چیزی در حد جنگ سایبری با این کشور به راه انداخت.

مطابق این گزارش، انگیزه‌های پادشاهی عربستان سعودی برای به دست آوردن سلطه دیجیتال به چند دلیل در سال ۲۰۱۷ شتاب گرفت. بن سلمان از طرف رقیبانش در درون خاندان سلطنتی احساس خطر می‌کرد. 

او ابتدا یک کودتای داخلی به راه انداخت و ولیعهدی را از «محمد بن نایف» گرفت. در گام بعد، ژوئن ۲۰۱۷ بیش از ۲۰۰ شاهزاده و شخصیت مهم سعودی را دستگیر کرده و آنها را در هتل ریتز کارلتون حبس کرد. 

با آغاز سال ۲۰۱۸، این اقدامات بن سلمان باعث شده بود مرکز تحت نظر قطحانی در حال جنگ در چند جبهه علیه مخالفان خیالی و واقعی باشد. سعودی‌ها هنوز هم به دنبال سلاح‌های سایبری جدید بودند. 

سعودی‌ها می‌دانستند که اسرائیلی‌ها ابزارهای پیشرفته‌ای برای سایبری جاسوسی در اختیار دارند. منابع آمریکایی، اروپایی و سعودی گفته‌اند حکومت ریاض به دنبال خریداری این فناوری‌ها از شرکت‌های اسرائیلی بود.

سه مقام سابق اطلاعاتی گفته‌اند سعودی‌ها به ویژه دنبال خریداری یک سیستم پیشرفته برای هک گوشی‌های تلفن به نام «پگاسوس» بودند که توسط شرکت اسرائیلی NSO تولید شده بود. 

تیم القحطانی سرانجام با استفاده از همین سیستم توانست تماس‌ها و پیام‌های جمال خاشقچی را ردیابی کرده و متوجه شود که او و یکی از دوستانش قصد راه‌اندازی سامانه‌ای برای مقابله با فعالیت‌های رژیم سعودی در فضای مجازی دارند.

یک مقام اطلاعاتی آمریکا می‌گوید جولای سال گذشته قطحانی محمد بن سلمان را مجاب کرده بود که خاشقچی تهدید و سدی در برابر تلاش‌های او برای کنترل فضای مجازی به شمار می‌رود. بن سلمان، همان ماه دستور داد که این روزنامه‌نگار به هر طریقی، اعم از توسل به زور به عربستان برگردانده شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز4 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر4 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»

اخبار بیشتر