دلیل شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی چه بود؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

دلیل شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی چه بود؟

کدخدایی: محمود صادقی گفته بود «برخی برای تأیید صلاحیت خود پول می‌پردازند»؛ بعد از حدود سه سال نباید این مدارک را به شورای نگهبان ارسال می‌کردند؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کدخدایی: محمود صادقی گفته بود «برخی برای تأیید صلاحیت خود پول می‌پردازند»؛ بعد از حدود سه سال نباید این مدارک را به شورای نگهبان ارسال می‌کردند؟
عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم‌مقام شورای نگهبان در یادداشتی به موضوع شکایت این شورا از محمود صادقی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی پرداخته است.

عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم‌مقام شورای نگهبان در یادداشتی به موضوع شکایت این شورا از محمود صادقی نمایندده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی پرداخته است.

متن کامل یادداشت سخنگوی شورای نگهبان به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی

تردید در حسن نیت یک ادعا!

در موقع انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان در سال‌های اخیر فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مختلف مجلس از افراد معرفی‌ شده توسط رئیس محترم قوه‌قضائیه دعوت می‌کنند تا در جلسه‌ای شرکت کرده و به سؤالات آنان پاسخ دهند. فراکسیون امید نیز یک روز از همه افراد معرفی‌ شده دعوت کرد که من ظاهراً آخرین آنها بودم. هر کدام از اعضای محترم فراکسیون سؤالات و نظراتی داشتند که پاسخ داده می‌شد، از جمله جناب آقای صادقی اظهار نمودند، «گفته می‌شود برخی برای تأیید صلاحیت خود به شورای نگهبان پول می‌پردازند!؟» من سؤال کردم به اعضاء؟ پاسخ داده شد «خیر ولی به افراد وابسته به شورا.» گفتم مدارکی دارید؟ گفته شد «برخی اسناد وجود دارد.» در حضور اعضای مؤثر فراکسیون اعلام کردم هر مدرکی در این رابطه دارید علاوه بر نهادهای امنیتی و نظارتی به شورا نیز ارسال کنید. قرار شد مدارک را ارسال کنند. بعد از این جلسه یکی دو بار دیگر نیز این گفته پیگیری شد وعده به ارسال می‌شد که تاکنون، زمان نوشتن این مطلب نیز مدارکی دریافت نکرده‌ایم. در این ارتباط چند نکته لازم به توضیح است؛

آقای صادقی نماینده هستند و حقوقدان. اصل اول در این‌گونه امور حُسن‌نیت است. ولو اینکه ایشان آن جلسه را فراموش کرده‌اند، آیا بعد از حدود سه سال نباید این مدارک را به شورای نگهبان ارسال می‌کردند؟

اعلام عمومی آن هم در پاسخ دبیر محترم شورای نگهبان، این ابهام را در بر دارد که هدف از رسانه‌ای کردن، حل مسئله نیست و شاید اهداف دیگری را در پی دارد؟

سؤال بعدی از یک نماینده حقوقدان این است که آیا اگر کسی با تخلفی روبه‌رو می‌شود نباید به نهادهای نظارتی اعلام کند؟ با چه مجوزی چند سال این پیگیری را به تأخیر انداخته‌اند؟ آیا می‌توان اعلام تخلف را بنا به تشخیص شخصی به تعویق افکند!؟

شورای نگهبان از هر نقد و انتقاد سازنده استقبال می‌کند و برای اصلاح روند نظارتی خود آماده شنیدن هرگونه پیشنهاد و طرحی می‌باشد. خوشحال می‌شویم اگر نقص و یا تخلف احتمالی در کار است با دریافت گزارش آن تخلف به اصلاح روند به پردازیم، لیکن توجه شود که بهره‌برداری انتخاباتی با اعلام تخلف با حُسن‌نیت بسیار فاصله دارد. تلاش کنیم با حُسن‌نیت پیگیر تخلفات باشیم، وگرنه افکار عمومی تصور دیگری از این‌گونه عملکردها خواهد داشت.

با این حال شورای نگهبان همچنان آماده شنیدن انتقادات و دریافت گزارشات پیرامون عملکرد این شوراست.

خواندن خبر در سایت منبع

سخنگوی شورای نگهبان دست محمود صادقی را رو کرد + جزئیات

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
سخنگوی شورای نگهبان دست محمود صادقی را رو کرد + جزئیات
خبرگزاری میزان- گفتم مدارکی دارید؟ گفته شد «برخی اسناد وجود دارد». در حضور اعضا موثر فراکسیون اعلام کردم هر مدرکی در این رابطه دارید علاوه بر نهاد‌های امنیتی و نظارتی به شورا نیز ارسال کنید...

واکنش ده‌نمکی به توییت‌های محمود صادقی

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
واکنش ده‌نمکی به توییت‌های محمود صادقی
مسعود ده نمکی کارگردان سینما و تلویزیون با انتشار تصاویری از توییتر محمود صادقی نماینده مجلس، در اینستاگرام نوشت: ایران تنها کشوری است که مسولین آن نقش اپوزیسیون و مخالف خوانی را خودشان بر عهده می‌گیرند.

برترین ها: مسعود ده نمکی کارگردان سینما و تلویزیون با انتشار تصاویری از توییتر محمود صادقی نماینده مجلس، در اینستاگرام نوشت:

واکنش ده‌نمکی به توییت‌های محمود صادقی - 1

ایران تنها کشوری است که مسولین آن نقش اپوزیسیون و مخالف خوانی را خودشان بر عهده می گیرند به تعبیری برای فریب مردم نقش سوپاپ اطمینان را بازی می کنند تا دهان ها را ببندند.

پول می گیرند که کار کنند و از عملکرد چهل سال گذشته امثال خودشان دفاع کنند ولی به نظامشان فحش می دهند یعنی هم از توبره می خورند هم از آخور.

امثال این مثلا دکتر حقوق که فعلاحقوق بگیر مجلس است کم نیستند . در سواد رسانه ای و حقوقی ایشان همین بس که به فرموده بزرگترهایش عکس پشت صحنه اخراجی ها را به جای سال ۷۸ پست گذاشته.

اینها حتی شرافت برخی ژنرال های شاه را هم ندارند که تاپای چوبه اعدام به نظامشان وفادار ماندند.

خواندن خبر در سایت منبع

پاسخ توییتری کدخدایی به ادعای محمود صادقی

فراروخبرگزاری فرارو
پاسخ توییتری کدخدایی به ادعای محمود صادقی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان به توییت محمود صادقی درخصوص عدم درخواست شورای نگهبان از وی برای ارایه مستندات اظهاراتش واکنش نشان داد.

پاسخ توییتری کدخدایی به ادعای محمود صادقی - 2

خواندن خبر در سایت منبع

پاسخ کنایه ای و توییتری کدخدایی به ادعای محمود صادقی علیه شورای نگهبان

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پاسخ کنایه ای و توییتری کدخدایی به ادعای محمود صادقی علیه شورای نگهبان
عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان به توییت محمود صادقی درخصوص عدم درخواست شورای نگهبان از وی برای ارایه مستندات اظهاراتش درباره پرداخت وجه برای تایید صلاحیت از سوی شورا واکنش نشان داد.

محمود صادقی: حکم دیوان محاسبات در مورد بازگشت بورسیه‌ها به دانشگاه نیست

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
محمود صادقی: حکم دیوان محاسبات در مورد بازگشت بورسیه‌ها به دانشگاه نیست
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به صدور حکم نهایی دیوان محاسبات کشور درباره بورسیه‌های دولت دهم گفت: برخلاف تبلیغات برخی رسانه‌ها، حکم دیوان تنها در مورد همان رای اولیه و جبران خسارت است و در مورد کل بورسیه‌ها مصداق ندارد.

به گزارش اصلاحات پرس، کشمکش بر سر ماجرای بورسیه‌های بحث‌برانگیز وزارت علوم در دولت‌های نهم و دهم همچنان ادامه دارد و در تازه‌ترین اتفاقات، حکم نهایی دیوان محاسبات کشور درباره بورسیه‌های دولت دهم صادر شده است که در آن، آمده است: «با توجه به گزارش کارشناسی مضبوط در پرونده و نتیجه بررسی موضوع در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی و آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، تخلفی متوجه شورای مرکزی بورس که در حدود وظایف و اختیارات قانونی، اتخاذ تصمیم نموده‌اند متصور نیست و جبران خسارت در فرض وجود افراد فاقد شرایط، از محل وثائق تأدیه شده و تعهدات محضری دانشجویان امکان‌پذیر می‌باشد. بنا علی‌هذا اعتراض‌های واصله، وارد تشخیص و رأی شماره 56/29-97/6/3 هیأت اول مستشاری نقض و اعلام می‌گردد. مسئولین فعلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند هزینه‌های دانشجویی که بورس آن‌ها لغو شده است (موضوع بند 3 دادخواست) را از محل تضامین و تعهدات اخذ و مراتب را به دادسرای دیوان محاسبت کشور اعلام نمایند.»

حالا یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‎گوید حکم دیوان محاسبات در مورد کل بورسیه‌ها مصداق ندارد.

**حکم صادر شده در نقض حکم دادگاه بدوی است

محمود صادقی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایرناپلاس در مورد حکم صادره در تجدیدنظر پرونده بورسیه‌های وزارت علوم گفت: رای بدوی را باید دید و حکمی که صادر شده، ناظر به رای بدوی است. حکمی که صادر شده، حکم تجدیدنظر است و ناظر به نقض حکم بدوی است که باید دقیقاً مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: مفاد حکم بدوی دیوان این بوده که تعدادی از این بورس‌ها که اشتغال دولتی داشتند و هم‌زمان بورس گرفتند، 300 نفر بودند و در آن حکم اعلام شده که اعطای بورس و پرداخت وجه به این افراد غیرقانونی بوده و اعضای شورای مرکزی بورس را به رد این وجوه که 5.2 میلیارد تومان بوده و یک سال انفصال از خدمات دولتی محکوم می‌کند.

**حکم صادر شده در مورد کل بورسیه‌ها مصداق ندارد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مورد حکم فعلی برای بورسیه‌ها گفت: حالا که حکم نقض شده، محدود به این حکم است و به کل بورس‌ها ارتباطی ندارد. استدلال قاضی (البته استدلال درستی نیست) این است که چون شورای مرکزی بورس نقش نظارتی دارد، بنابراین مسئولیتی نداشته و اگر این‌ها غیرقانونی است، مسئولیت متوجه بخش اجرایی یعنی وزارت علوم است.

وی افزود: بنابراین قاضی گفته جبران خسارت را نباید متوجه اعضای بورس کرد و در رای گفته که به فرض این‌که افراد فاقد شرایط بورس داده شده، خسارت باید از آن‌ها (تضمین‌ها و وثیقه‌های خودشان) گرفته شود، نه از اعضای شورای مرکزی بورس.

**این حکم در راستای بازگشت بورسیه‌ها به دانشگاه نیست

صادقی در مورد اینکه آیا با این حکم، بورسیه‌ها قانونی شناخته می‌شوند گفت: این حکم به این معنا نیست که بورسیه‌ها را قانونی دانسته، یا حکم کرده که این افرادی که بورسیه‌شان لغو شده به دانشگاه برگردند. حکم فعلی دیوان محاسبات حکم قبلی را نقض می‌کند و دقیقاً مفاد آن این است: حکم کرده به رد مال (جبران خسارت) و انفصال از خدمات دولتی برای پرداخت وجه به کسانی‌که هم‌زمان با اشتغال دولتی بورس گرفته بودند.

وی افزود: در حال حاضر رسانه‌های اصول‌گرا تبلیغات می‌کنند که کلاً دیوان اعلام کرده که بورس‌ها باید برگردند، در حالی که به‌هیچ‌وجه این‌طور نیست. حکم دیوان تنها در مورد همان رای اولیه و جبران خسارت است و در حکم تصریح شده که جبران خسارت به عهده اعضای شورای بورس نیست بلکه خسارت از خود دانشجوهای بورسیه‌ای که لغو بورس شدند باید گرفته شود.

**شورای بورس نقش اجرایی هم دارد

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در مورد جایگاه اجرایی یا نظارتی شورای بورس و اشکال وارد به این حکم گفت: البته رای فی‌نفسه مورد انتقاد است، به دلیل اینکه شورای بورس صرفاً یک نهاد نظارتی نیست و این شورا جنبه اجرایی هم دارد.منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد پرداخت وجه برای تایید صلاحیت از سوی شورای نگهبان صحت دارد؟ /محمود صادقی: مستندات ارائه می کنم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پیشنهاد پرداخت وجه برای تایید صلاحیت از سوی شورای نگهبان صحت دارد؟ /محمود صادقی: مستندات ارائه می کنم
سخنگوی شورای نگهبان درباره شکایت این شورا از محمود صادقی نماینده تهران گفت: شورای نگهبان به هیچ وجه قصد شکایت از کسی را ندارد، اظهارات این نماینده به حیثیت نظام و شورای نگهبان برمی‌گردد.

به گزارش خبر فوری، وی افزود: ابتدا از وی تقاضای ارائه مستندات شد ولی با توجه به اینکه مستنداتی ارائه نشد موضوع را از طریق قوه قضائیه پیگیری کردیم تا تعیین تکلیف شود. محمود صادقی پیشتر در یک سخنرانی گفته بود برخی افراد در پرونده‌های شورای نگهبان اعمال نظر می‌کنند.

صادقی همچنین دیروز به سخنان سخنگوی شورای نگهبان واکنش نشان داد و در توئیتر خود نوشت: «شورای نگهبان هیچگاه از من تقاضای ارائه مستندات نکرده است.» او پیشتر هم درباره این شکایت نوشته بود: «انتظار داشتم شورای نگهبان به جای شکایت درصدد اصلاح خود برمی آمد.

اما این شکایت را فرصتی برای اصلاح می‌دانم؛ خوشبختانه تعدادی از افرادی که برای تأیید صلاحیت به آنها پیشنهاد پرداخت وجه شده یا در این باره اطلاع دارند، آمادگی خود را برای ادای شهادت در هیأت نظارت اعلام کردند.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
موضع و رویکرد آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به پروسه «مذاکرات هسته‌ای با آمریکا» و متن توافق نهایی، مهم‌ترین جزء فرامتن برجام است. لذا پرسش مهمی که پیش کشیده می‌شود آن است که چرا آیت‌الله خامنه‌ای با این مذاکرات موافقت کرده‌اند؟ کلید پاسخ به این پرسش، توجه به مبنای «مردم‌سالاری دینی» است و تا زمانی که یک درک صحیح از این مفهوم در میان نباشد، از رویکرد و مدیریت آیت‌الله خامنه‌ای در موضوع برجام هم رمزگشایی نخواهد شد. بر همین اساس آیت‌الله خامنه‌ای «جهت‌گیری» حکومت به سمت عدالت و سعادت مردم را نیز یک پایه مشروعیت می‌دانند. آیت‌الله خامنه‌ای چرایی صدور این مجوز را شخصا توضیح داده‌اند. آیت‌الله خامنه‌ای در این دو دیدار تاکید می‌کنند صدور این مجوز در پی «اصرار دولت‌ها» و برای کسب «تجربه ملت» صورت گرفته است.

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور22 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
محمدجواد ظریف پس از دیدار با مقامات عالیرتبه پاکستان در فضای مجازی نوشت: " پس از بازدید از چابهار، بندر اقیانوسی ایران، در پاکستان با عمران خان نخست‌وزیر، باجوا فرمانده ارتش، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه و اسد قیصر رئیس پارلمان گفتگوهای مهمی داشتم. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در ادامه این مطلب آمده است: تمرکز این دیدارها بر امنیت، رشد و پیوند منطقه‌ای و مکمل هم بودن دو نقطه کانونی دو کشور یعنی بنادر چابهار و گوادر بود، نخست_همسایگان"

اخبار بیشتر