1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

دلیل شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی چه بود؟

کدخدایی: محمود صادقی گفته بود «برخی برای تأیید صلاحیت خود پول می‌پردازند»؛ بعد از حدود سه سال نباید این مدارک را به شورای نگهبان ارسال می‌کردند؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کدخدایی: محمود صادقی گفته بود «برخی برای تأیید صلاحیت خود پول می‌پردازند»؛ بعد از حدود سه سال نباید این مدارک را به شورای نگهبان ارسال می‌کردند؟

عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم‌مقام شورای نگهبان در یادداشتی به موضوع شکایت این شورا از محمود صادقی نمایندده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی پرداخته است.

متن کامل یادداشت سخنگوی شورای نگهبان به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی

تردید در حسن نیت یک ادعا!

در موقع انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان در سال‌های اخیر فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مختلف مجلس از افراد معرفی‌ شده توسط رئیس محترم قوه‌قضائیه دعوت می‌کنند تا در جلسه‌ای شرکت کرده و به سؤالات آنان پاسخ دهند. فراکسیون امید نیز یک روز از همه افراد معرفی‌ شده دعوت کرد که من ظاهراً آخرین آنها بودم. هر کدام از اعضای محترم فراکسیون سؤالات و نظراتی داشتند که پاسخ داده می‌شد، از جمله جناب آقای صادقی اظهار نمودند، «گفته می‌شود برخی برای تأیید صلاحیت خود به شورای نگهبان پول می‌پردازند!؟» من سؤال کردم به اعضاء؟ پاسخ داده شد «خیر ولی به افراد وابسته به شورا.» گفتم مدارکی دارید؟ گفته شد «برخی اسناد وجود دارد.» در حضور اعضای مؤثر فراکسیون اعلام کردم هر مدرکی در این رابطه دارید علاوه بر نهادهای امنیتی و نظارتی به شورا نیز ارسال کنید. قرار شد مدارک را ارسال کنند. بعد از این جلسه یکی دو بار دیگر نیز این گفته پیگیری شد وعده به ارسال می‌شد که تاکنون، زمان نوشتن این مطلب نیز مدارکی دریافت نکرده‌ایم. در این ارتباط چند نکته لازم به توضیح است؛

آقای صادقی نماینده هستند و حقوقدان. اصل اول در این‌گونه امور حُسن‌نیت است. ولو اینکه ایشان آن جلسه را فراموش کرده‌اند، آیا بعد از حدود سه سال نباید این مدارک را به شورای نگهبان ارسال می‌کردند؟

اعلام عمومی آن هم در پاسخ دبیر محترم شورای نگهبان، این ابهام را در بر دارد که هدف از رسانه‌ای کردن، حل مسئله نیست و شاید اهداف دیگری را در پی دارد؟

سؤال بعدی از یک نماینده حقوقدان این است که آیا اگر کسی با تخلفی روبه‌رو می‌شود نباید به نهادهای نظارتی اعلام کند؟ با چه مجوزی چند سال این پیگیری را به تأخیر انداخته‌اند؟ آیا می‌توان اعلام تخلف را بنا به تشخیص شخصی به تعویق افکند!؟

شورای نگهبان از هر نقد و انتقاد سازنده استقبال می‌کند و برای اصلاح روند نظارتی خود آماده شنیدن هرگونه پیشنهاد و طرحی می‌باشد. خوشحال می‌شویم اگر نقص و یا تخلف احتمالی در کار است با دریافت گزارش آن تخلف به اصلاح روند به پردازیم، لیکن توجه شود که بهره‌برداری انتخاباتی با اعلام تخلف با حُسن‌نیت بسیار فاصله دارد. تلاش کنیم با حُسن‌نیت پیگیر تخلفات باشیم، وگرنه افکار عمومی تصور دیگری از این‌گونه عملکردها خواهد داشت.

با این حال شورای نگهبان همچنان آماده شنیدن انتقادات و دریافت گزارشات پیرامون عملکرد این شوراست.

خواندن خبر در سایت منبع

سخنگوی شورای نگهبان دست محمود صادقی را رو کرد + جزئیات

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
سخنگوی شورای نگهبان دست محمود صادقی را رو کرد + جزئیات

واکنش ده‌نمکی به توییت‌های محمود صادقی

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
واکنش ده‌نمکی به توییت‌های محمود صادقی

برترین ها: مسعود ده نمکی کارگردان سینما و تلویزیون با انتشار تصاویری از توییتر محمود صادقی نماینده مجلس، در اینستاگرام نوشت:

واکنش ده‌نمکی به توییت‌های محمود صادقی - 1

ایران تنها کشوری است که مسولین آن نقش اپوزیسیون و مخالف خوانی را خودشان بر عهده می گیرند به تعبیری برای فریب مردم نقش سوپاپ اطمینان را بازی می کنند تا دهان ها را ببندند.

پول می گیرند که کار کنند و از عملکرد چهل سال گذشته امثال خودشان دفاع کنند ولی به نظامشان فحش می دهند یعنی هم از توبره می خورند هم از آخور.

امثال این مثلا دکتر حقوق که فعلاحقوق بگیر مجلس است کم نیستند . در سواد رسانه ای و حقوقی ایشان همین بس که به فرموده بزرگترهایش عکس پشت صحنه اخراجی ها را به جای سال ۷۸ پست گذاشته.

اینها حتی شرافت برخی ژنرال های شاه را هم ندارند که تاپای چوبه اعدام به نظامشان وفادار ماندند.

خواندن خبر در سایت منبع

پاسخ توییتری کدخدایی به ادعای محمود صادقی

فراروخبرگزاری فرارو
پاسخ توییتری کدخدایی به ادعای محمود صادقی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان به توییت محمود صادقی درخصوص عدم درخواست شورای نگهبان از وی برای ارایه مستندات اظهاراتش واکنش نشان داد.

پاسخ توییتری کدخدایی به ادعای محمود صادقی - 2

خواندن خبر در سایت منبع

پاسخ کنایه ای و توییتری کدخدایی به ادعای محمود صادقی علیه شورای نگهبان

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پاسخ کنایه ای و توییتری کدخدایی به ادعای محمود صادقی علیه شورای نگهبان

محمود صادقی: حکم دیوان محاسبات در مورد بازگشت بورسیه‌ها به دانشگاه نیست

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
محمود صادقی: حکم دیوان محاسبات در مورد بازگشت بورسیه‌ها به دانشگاه نیست

به گزارش اصلاحات پرس، کشمکش بر سر ماجرای بورسیه‌های بحث‌برانگیز وزارت علوم در دولت‌های نهم و دهم همچنان ادامه دارد و در تازه‌ترین اتفاقات، حکم نهایی دیوان محاسبات کشور درباره بورسیه‌های دولت دهم صادر شده است که در آن، آمده است: «با توجه به گزارش کارشناسی مضبوط در پرونده و نتیجه بررسی موضوع در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی و آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، تخلفی متوجه شورای مرکزی بورس که در حدود وظایف و اختیارات قانونی، اتخاذ تصمیم نموده‌اند متصور نیست و جبران خسارت در فرض وجود افراد فاقد شرایط، از محل وثائق تأدیه شده و تعهدات محضری دانشجویان امکان‌پذیر می‌باشد. بنا علی‌هذا اعتراض‌های واصله، وارد تشخیص و رأی شماره 56/29-97/6/3 هیأت اول مستشاری نقض و اعلام می‌گردد. مسئولین فعلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند هزینه‌های دانشجویی که بورس آن‌ها لغو شده است (موضوع بند 3 دادخواست) را از محل تضامین و تعهدات اخذ و مراتب را به دادسرای دیوان محاسبت کشور اعلام نمایند.»

حالا یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‎گوید حکم دیوان محاسبات در مورد کل بورسیه‌ها مصداق ندارد.

محمود صادقی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایرناپلاس در مورد حکم صادره در تجدیدنظر پرونده بورسیه‌های وزارت علوم گفت: رای بدوی را باید دید و حکمی که صادر شده، ناظر به رای بدوی است. حکمی که صادر شده، حکم تجدیدنظر است و ناظر به نقض حکم بدوی است که باید دقیقاً مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: مفاد حکم بدوی دیوان این بوده که تعدادی از این بورس‌ها که اشتغال دولتی داشتند و هم‌زمان بورس گرفتند، 300 نفر بودند و در آن حکم اعلام شده که اعطای بورس و پرداخت وجه به این افراد غیرقانونی بوده و اعضای شورای مرکزی بورس را به رد این وجوه که 5.2 میلیارد تومان بوده و یک سال انفصال از خدمات دولتی محکوم می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در مورد حکم فعلی برای بورسیه‌ها گفت: حالا که حکم نقض شده، محدود به این حکم است و به کل بورس‌ها ارتباطی ندارد. استدلال قاضی (البته استدلال درستی نیست) این است که چون شورای مرکزی بورس نقش نظارتی دارد، بنابراین مسئولیتی نداشته و اگر این‌ها غیرقانونی است، مسئولیت متوجه بخش اجرایی یعنی وزارت علوم است.

وی افزود: بنابراین قاضی گفته جبران خسارت را نباید متوجه اعضای بورس کرد و در رای گفته که به فرض این‌که افراد فاقد شرایط بورس داده شده، خسارت باید از آن‌ها (تضمین‌ها و وثیقه‌های خودشان) گرفته شود، نه از اعضای شورای مرکزی بورس.

**این حکم در راستای بازگشت بورسیه‌ها به دانشگاه نیست

صادقی در مورد اینکه آیا با این حکم، بورسیه‌ها قانونی شناخته می‌شوند گفت: این حکم به این معنا نیست که بورسیه‌ها را قانونی دانسته، یا حکم کرده که این افرادی که بورسیه‌شان لغو شده به دانشگاه برگردند. حکم فعلی دیوان محاسبات حکم قبلی را نقض می‌کند و دقیقاً مفاد آن این است: حکم کرده به رد مال (جبران خسارت) و انفصال از خدمات دولتی برای پرداخت وجه به کسانی‌که هم‌زمان با اشتغال دولتی بورس گرفته بودند.

وی افزود: در حال حاضر رسانه‌های اصول‌گرا تبلیغات می‌کنند که کلاً دیوان اعلام کرده که بورس‌ها باید برگردند، در حالی که به‌هیچ‌وجه این‌طور نیست. حکم دیوان تنها در مورد همان رای اولیه و جبران خسارت است و در حکم تصریح شده که جبران خسارت به عهده اعضای شورای بورس نیست بلکه خسارت از خود دانشجوهای بورسیه‌ای که لغو بورس شدند باید گرفته شود.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در مورد جایگاه اجرایی یا نظارتی شورای بورس و اشکال وارد به این حکم گفت: البته رای فی‌نفسه مورد انتقاد است، به دلیل اینکه شورای بورس صرفاً یک نهاد نظارتی نیست و این شورا جنبه اجرایی هم دارد.منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد پرداخت وجه برای تایید صلاحیت از سوی شورای نگهبان صحت دارد؟ /محمود صادقی: مستندات ارائه می کنم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پیشنهاد پرداخت وجه برای تایید صلاحیت از سوی شورای نگهبان صحت دارد؟ /محمود صادقی: مستندات ارائه می کنم

به گزارش خبر فوری، وی افزود: ابتدا از وی تقاضای ارائه مستندات شد ولی با توجه به اینکه مستنداتی ارائه نشد موضوع را از طریق قوه قضائیه پیگیری کردیم تا تعیین تکلیف شود. محمود صادقی پیشتر در یک سخنرانی گفته بود برخی افراد در پرونده‌های شورای نگهبان اعمال نظر می‌کنند.

صادقی همچنین دیروز به سخنان سخنگوی شورای نگهبان واکنش نشان داد و در توئیتر خود نوشت: «شورای نگهبان هیچگاه از من تقاضای ارائه مستندات نکرده است.» او پیشتر هم درباره این شکایت نوشته بود: «انتظار داشتم شورای نگهبان به جای شکایت درصدد اصلاح خود برمی آمد.

اما این شکایت را فرصتی برای اصلاح می‌دانم؛ خوشبختانه تعدادی از افرادی که برای تأیید صلاحیت به آنها پیشنهاد پرداخت وجه شده یا در این باره اطلاع دارند، آمادگی خود را برای ادای شهادت در هیأت نظارت اعلام کردند.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
وی افزود: اجرای زیرگذر تجریش به دلیل موقعیت زمین شناسی منطقه و وجود بستری سنگی، رودخانه‌ای و وجود تاسیسات شهری و خط مترو بسیار زمان بر و پر هزینه است. موسوی اجرای رینگ ترافیکی در محدوده تجریش به صورت دورانی با استفاده از مسیرهای جایگزین و سایر محورهای موازی را اولین اقدام در اجرایی شدن پیاده راه تجریش دانست. مسیرهای امن برای افراد پیاده طراحی شودسردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر بازنگری در حمل ونقل شهری اجرای مسیرهای امن برای افراد پیاده را لازمه شهری ایمن دانست. وی گفت: شهرتهران در حال حاضر نه خودرو محور است نه انسان محور و باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی ترویج داده شود. وی اضافه کرد: بدلیل مشکلات ترافیکی شمال تهران و محدودیت معابر، این منطقه را به دو منطقه راهور تقسیم کرده‌ایم و ۳۰ درصد پتانسیل نیروی انسانی راهور در زمان پیک ترافیکی در این منطقه حضور پیدا می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
ایرناایرنا9 ساعت قبل
امام جمعه زاهدان بیان کرد: بن سلمان در سفر اخیر خود به پاکستان نشان داد به دنبال دوری از انزوا و مشارکت دادن این کشور برای انجام کارهای ضد انسانی و جنگ طلب خود در منطقه بویژه در یمن بود. نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان از دیگر اهداف سفر بن سلمان را ایجاد تنش و جدایی بین پاکستان و ایران بر شمرد و افزود: ولیعهد عربستان سعی کرد تا با ایجاد یک هسته مقاومت و اتحاد جمعی پاکستان را در کنار خود برای ضربه زدن به ایران داشته باشد. آیت الله سلیمانی گفت: ۲۷ شهید حادثه تروریستی جاده خاش - زاهدان یکی از برنامه‌های سفر بن سلمان برای ایجاد تنش و ناامنی در ایران بود. نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی با مخاطب قرار دادن نسل جوان آینده و پیشرفت این نظام را در دست آنان دانستند. امام جمعه جدید زاهدان هفته آینده با حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب معرفی خواهد شد.
عصر ایرانعصر ایران4 ساعت قبل
دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان دهلی‌نو و اسلام‌آباد، ارتش پاکستان به دستور دولت این کشور به حالت آماده‌باش در آمد. به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. دولت هند، پاکستان را متهم می‌کند که به این گروه‌های تروریستی فضا و امکان فعالیت داده است. دولت پاکستان همواره این اتهام را رد کرده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران و برنده سیمرغ بلورین برای فیلم «دهلیز» در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، عکسی از سفر خود به جزیره هرمز را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. هانیه توسلی خیلی کوتاه در توضیح این عکس نوشت: «در هرمز که جان جانان است.» جزیره هرمز به دلیل داشتن خاک‌هایی به رنگ‌های قرمز، طلایی، سفید و … در جهان مشهور است.

اخبار بیشتر