آخرین اخبار حادثه تروریستی چابهار
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آخرین اخبار حادثه تروریستی چابهار

عامل انتحاری چابهار قبل و بعد از عملیات +عکس

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
عامل انتحاری چابهار قبل و بعد از عملیات +عکس
نخستین تصویر از عامل انتحاری چابهار که در اقدام تروریستی باعث شهادت 2 مامور نیروی انتظامی شده بود در کنار تصویر جسدش منتشر شد.

این تصویر عامل انتحاری چابهار است که عکس وی قبل و بعد از عملیات تروریستی ثبت شده و در فضای مجازی منتشر شده است.

این تروریست صبح پنجشنبه 14 آذر با هدف حمله به مقر فرماندهی نیروی انتظامی چابهار با خودروی نیسان که بار مواد منفجره داشت به ورودی این مقر وارد شد که نگهبانان پس از اخطار به راننده اقدام به تیراندازی هوایی و سپس مستقیم کردند ولی راننده خود را به سمت درب مقر رساند و ماشین را منفجر کرد که منجر به شهادت 2 مامور نیروی انتظامی و زخمی و شهید شدن چند نفر از افراد معمولی که آنجا حضور داشتند، شد.

عامل انتحاری چابهار قبل و بعد از عملیات +عکس - 3

خواندن خبر در سایت منبع

دستگیری ده متهم حادثه چابهار/نظراتی در مورد منع بکارگیری بازنشستگان/تایید حکم اعدام باقری درمنی

ایسناخبرگزاری ایسنا
دستگیری ده متهم حادثه چابهار/نظراتی در مورد منع بکارگیری بازنشستگان/تایید حکم اعدام باقری درمنی
احتمال بازگشت طرح "خرید سربازی" در بودجه ۹۸، تاثیر تعیین روزی ملی برای حضور اقوام ایرانی در جامعه با لباس‌های خود، نظراتی درمورد قانون منع بکارگیری بازنشستگان، توافق فرانسه و آلمان برای میزبانی سازوکار مالی ویژه با ایران، دعوت از خانواده دانشجوی خودکشی کرده دانشگاه الزهرا برای اخذ توضیح، واکنش ایران به ادعای درخواست تهران برای حضور در مذاکرات استکهلم و... از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز یکشنبه، هجدهم آذرماه ۱۳۹۷ است.

به گزارش ایسنا، فرمانده ناجا در حاشیه بازدید از مرکز فوریت‌های ۱۹۷ کرج گفت: حادثه تروریستی چابهار تأثیر منفی بر روحیه مردم نداشته و امیدواریم با همکاری مردم منطقه بتوانیم به سرنخ‌های مناسبی برای دستگیری مجرمان این حادثه برسیم. سردار حسین اشتری گفت: در ارتباط با این حادثه تا کنون ۱۰ نفر شناسایی و دستگیر شده اند و بقیه نیز به مرور زمان دستگیر خواهند شد.

همچنین دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی  در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه شهر کرد، گفت: محصول فساد اقتصادی قطعا تبعیض است و موجب ایجاد بی‌عدالتی و عدم امید به آینده خواهد شد، اما تعامل و وحدت موجب عبور از مسائل بوده و رمز پیروزی است. کاظم پالیزدار افزود: در جوامع پیشرفته جرمی بالاتر از عدم پرداخت مالیات نیست، اما در ایران برخی مالیات را نمی‌پردازند و به این موضوع افتخار می‌کنند و بخش عمده‌ای از فساد اقتصادی به دلیل نداشتن نظام جامع مالیاتی است و وزرات اقتصاد سال‌هاست که در حال تنظیم آن بود اما با وجود پیشرفت‌هایی که داشته، با کندی و هزینه بسیار پیش رفته است.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی نیز در دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه همه مشکلات ریشه خارجی نداشته است گفت:برخی مشکلات محصول بی تدبیری ها در داخل کشور است. وی در پاسخ به این پرسش که اگر شما رئیس جمهور می شدید وضعیت کشور بهتر بود، گفت: خدا رحم کرد که ریس جمهور نشدم که دلار ۵هزار تومان شود.

سعید جلیلی  هم در دانشگاه تهران تصریح کرد: کسانی می آیند و تجویز واقع بینی می‌کنند، بله خیلی هم خوب است، اما نباید به بهانه واقعیت بینی، از آرمان ها بگذریم. اتفاقا جالب این است که همان افراد با ژست واقع بینی، شعارهای رمانتیک و موهوم می‌دهند. مثلا می‌گویند اگر امروز برویم و با ترامپ مذاکره کنیم هیچکس مثل او به ایران امتیاز نمی دهد.

دستگیری ده متهم حادثه چابهار/نظراتی در مورد منع بکارگیری بازنشستگان/تایید حکم اعدام باقری درمنی - 5

آیت الله سیداحمد خاتمی با اشاره به اینکه اجلاس آینده مجلس خبرگان رهبری ۲۱ و ۲۲ اسفند برگزار می‌شود گفت: با توجه به سیاست های کلی انتخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس خبرگان آماده و موادی از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس خبرگان در اجلاسیه های گذشته به تصویب رسیده و بررسی دیگر بندها به اجلاس بعد موکول شده است.

دستگیری ده متهم حادثه چابهار/نظراتی در مورد منع بکارگیری بازنشستگان/تایید حکم اعدام باقری درمنی - 7

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت‌ که احتمال بازگشت طرح "خرید سربازی" در بودجه ۹۸ با درخواست نمایندگان وجود دارد و افزود: دولت در بودجه ۹۸ طرح جریمه ریالی سربازی را حذف کرده است که با توجه به کاهش درآمدهای نیروهای مسلح بعید نیست که مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی بودجه مجددا این موضوع را بگنجاند.

همچنین نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس با بیان این‌که درخواست افزایش نرخ بنزین هنوز به صورت رسمی از سوی دولت ارائه نشده اما شواهد نشان می‌دهد که دولت در حال آماده سازی شرایط برای افزایش نرخ بنزین است، گفت: اگر دولت در لایحه بودجه امسال بحث افزایش نرخ بنزین را مطرح کند، مجلس نیز درصد مشخصی را خواهد پذیرفت.

نماینده مردم تبریز هم  به تبیین شیوه‌های ایجاد نشاط و امید در جامعه پرداخت و افزود: استفاده از اشعار شعرای ملی در کنسرت‌های خیابانی قاعدمند در ایجاد نشاط اجتماعی نقش بی‌بدیلی دارد. فرهنگی همچنین بر تاثیر تعیین روزی ملی برای حضور اقوام ایرانی در جامعه با لباس‌های خود تاکید کرد.

دستگیری ده متهم حادثه چابهار/نظراتی در مورد منع بکارگیری بازنشستگان/تایید حکم اعدام باقری درمنی - 11

ابوالفضل سروش، عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی  در صفحه شخصی توییتر خود ادعای اخیر کریمی‌قدوسی مبنی بر اینکه ۵۰ درصد مجلس به دنبال فروپاشی نظام است را خلاف منافع ملی و توهین به شعور مردم دانست و از شورای نگهبان خواستار دقت بیشتر در بررسی صلاحیت چنین افرادی شد.

دستگیری ده متهم حادثه چابهار/نظراتی در مورد منع بکارگیری بازنشستگان/تایید حکم اعدام باقری درمنی - 13

نظراتی در مورد منع بکار گیری بازنشستگان

نماینده مردم مشهد:در اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشستگان به چه ظرافت‌هایی توجه شود؟

عضو فراکسیون مستقلین مجلس: مجلس به‌طور شفاف مرجع تعیین بازنشستگانی که جایگزین ندارند را مشخص کند

عضو فراکسیون امید مجلس: مجلس باید مرجع تعیین تکلیف بازنشستگانی باشد که جایگزینی ندارند

رئیس فراکسیون جوانان مجلس:موارد مدنظر رهبری در قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بررسی می‌شود

نماینده مردم بجنورد:قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، برای جوانان ایجاد انگیزه می‌کند

تاکید نماینده تهران بر ضرورت جانشین‌پروری مدیران پیش از بازنشستگی

***

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به  به ادعای درخواست تهران برای حضور در مذاکرات استکهلم گفت: مشورت‌های استکهلم ماهیت یمنی- یمنی دارد و جمهوری اسلامی ایران از آغاز بحران یمن ( از جمله در بند سوم طرح وزیرامور خارجه) بر ضرورت انجام گفت‌وگوهای یمنی – یمنی به دور از دخالت بیگانگان تاکید داشته است و پیوسته حمایت شفاف و کامل خود را از ماموریت سازمان ملل متحد در مسیر پیگیری یک راهکار سیاسی مناسب به عنوان یگانه راه حل بحران مزبور اعلام کرده است.

دستگیری ده متهم حادثه چابهار/نظراتی در مورد منع بکارگیری بازنشستگان/تایید حکم اعدام باقری درمنی - 23

یک نشریه آلمانی به نقل از دیپلمات‌ها گزارش داد که فرانسه و آلمان برای میزبانی سازوکار مالی ویژه با ایران با یکدیگر توافق کرده‌اند که بر اساس آن، قرار است شرکت مربوطه در فرانسه باشد و رئیس آن از آلمان انتخاب شود.

همچنین سفیران انگلیس، فرانسه و آلمان در بغداد با حمایت مجدد از برجام تاکید کردند که عراق را از تاثیرات تحریم‌های آمریکا علیه ایران حفظ می‌کنند.

با اشاره به هشدار رییس جمهور به تحریم کنندگان؛ نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر هزینه‌های سنگینی را داده است، گفت: با ادامه‌ی تحریم‌ها ما هم برای مقابله با گروه‌های ترریستی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر به کشورهای دیگر تصمیم دیگری خواهیم گرفت.

دستگیری ده متهم حادثه چابهار/نظراتی در مورد منع بکارگیری بازنشستگان/تایید حکم اعدام باقری درمنی - 27

یک کارشناس مسائل فرانسه  با بیان این که اعتراضات اخیر در فرانسه که از آن به عنوان جلیقه زردها یاد می‌شود ناشی از یکسری نارضایتی‌هایی است که در طول سال‌های گذشته میان مردم انباشته شده است، گفت: اظهار کرد: این احتمال وجود دارد که در پی ادامه اعتراض‌ها در فرانسه، امانوئل مکرون مجبورشود که برای راضی‌کردن جلیقه زردها نخست وزیر خود را قربانی کند و اقدام به تغییر کابینه کند.

دستگیری ده متهم حادثه چابهار/نظراتی در مورد منع بکارگیری بازنشستگان/تایید حکم اعدام باقری درمنی - 29

محسنی اژه‌ای ، سخنگوی قوه قضاییه در  یکصد و سی و چهارمین نشست خبری خود با رسانه‌ها از تایید حکم اعدام حمید باقری درمنی -از محکومان پرونده‌های اقتصادی اخیر- در دیوان عالی کشور خبر داد و افزود: سید ابوالفضل میرعلی رییس و مدیرعامل (موسسه مالی اعتباری) ثامن الحجج نیز به ۱۵ سال حبس محکوم شد از جنبه کیفری.  از جنبه مالی نیز اموال توقیف و شناسایی شده و به مزایده گذاشته می شود.

همچنین محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران با اشاره به اینکه  تحقیقات تکمیلی در خصوص انگیزه دانشجویی که روز گذشته در دانشگاه الزهرا خودکشی کرده است، در حال انجام است، گفت: خانواده دانشجوی خودکشی کرده دانشگاه الزهرا برای اخذ توضیح دعوت می‌شوند.

دستگیری ده متهم حادثه چابهار/نظراتی در مورد منع بکارگیری بازنشستگان/تایید حکم اعدام باقری درمنی - 32

لعیا جنیدی در همایش مبارزه با فساد گفت: دادن هرگونه امتیاز اضافی حتی اگر قانونی هم باشد می‌تواند منجر به برهم خوردن رقابت شود. معاون حقوقی رئیس جمهوری افزود: قوانین بانکداری بدون ربا نیازمند بازبینی به لحاظ نقص در کارکرد بانکداری بدون ربا است.

خواندن خبر در سایت منبع

تیر تروریست‌ها در چابهار به سنگ خورد؛ برگزاری دو رویداد بین‌المللی بعد از دو عملیات در چابهار

الفخبرگزاری الف
تیر تروریست‌ها در چابهار به سنگ خورد؛ برگزاری دو رویداد بین‌المللی بعد از دو عملیات در چابهار
گروهک تروریستی انصار الشیطان درحالی در یک‌ سال گذشته با هدف ناامن جلوه‌دادن راهبردی‌ترین بندر ایران، دو بار در چابهار عملیات تروریستی انجام داده که هر دو بار رویدادهای بین‌المللی بعد از اقدام کور آنها برگزار می‌شود.

به گزارش تسنیم؛ گروهک تروریستی انصار الشیطان، گروهکی است که پس از عملیات تروریستی صبح پنج‌شنبه 15 آذر در چابهار با انتشار بیانیه‌ای به‌زبان انگلیسی خود را مسئول عملیات تروریستی چابهار معرفی کرد.

خودروی وانت انتحاری قصد ورود به مقر فرماندهی انتظامی چابهار را داشت که پس از مقاومت نیروی دژبانی، خود را به ورودی فرماندهی زد و منفجر شد؛ در این عملیات دو نفر از نیروهای دژبانی شهید شدند و 42 نظامی و غیرنظامی مجروح؛ از میان مجروحان، 10 نفر نظامی بودند و 32 نفر شهروند عادی که 28 نفر بلافاصله پس از مداوای سطحی مرخص شدند و 8 نفر تحت عمل جراحی قرار گرفتند و حالا دوران نقاهت را می‌گذرانند.

گروهک تروریستی انصار الشیطان، گروهکی است انشعاب‌یافته از جند الشیطان که از سال 91 فعالیت خود را آغاز کرده؛ عمده فعالیت این گروه منطقه جنوب بلوچستان بوده و در یک‌سال اخیر پس از برسر زبان افتادن نام چابهار و اهمیت ملی، بین‌المللی و استراتژیک آن، تمرکز ویژه‌ای برای ناامن جلوه دادن این بندر راهبردی گذاشته است.

تیر تروریست‌ها در چابهار به سنگ خورد؛ برگزاری دو رویداد بین‌المللی بعد از دو عملیات در چابهار - 4

عملیات تروریستی قبل از یک تورنمنت بین‌المللی

تقریباً یک‌سال قبل، خرداد 96، این گروه قصد عملیات تروریستی در چابهار درست یک هفته قبل از برگزاری رویداد بین‌المللی کشتی جام یادگار امام را داشت؛ با اشراف اطلاعاتی و امنیتی سربازان گمنام امام زمان(عج)، خانه تیمی این گروه عصر 24 خرداد 96 مورد حمله سربازان گمنام قرار گرفت؛ در این عملیات 5 نفر از تروریست‌های انصار الشیطان دستگیر شدند و 2 نفر به هلاکت رسیدند؛ شهید حسن عشوری اولین شهید وزارت اطلاعات در درگیری با تروریست‌ها نیز در این عملیات تقدیم شد.

پس از این عملیات، 29 خرداد ماه در عملیات مشترک نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرارگاه منطقه‌ای قدس در ارتفاعات شهرستان قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان، جلیل قنبرزهی سرکرده این گروهک تروریستی به‌همراه 4 نفر از معاونان و عوامل این گروه به هلاکت رسیدند و سپاه تصاویر عملیات و جسد آن‌ها را منتشر کرد.

به‌خلاف آنچه تروریست‌ها می‌خواستند، دو روز بعد از عملیات سپاه و درست یک هفته بعد از کشف خانه تیمی تروریست‌ها در چابهار، سومین دوره رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد نوجوانان، جام یادگار امام(ره)، طبق برنامه زمانبندی‌شده از قبل در روز 7 تیرماه در سالن ورزشی ورنای منطقه آزاد چابهار با حضور تیم‌هایی از 16 کشور جهان از جمله اوکراین، ایتالیا، تاجیکستان، روسیه، مغولستان، قرقیزستان، مجارستان، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان و هم‌چنین تیم منتخب غرب آسیا کنار پنج تیم از کشورمان و کشور هند به‌عنوان ناظر برگزار شد.

بیش‌از 500 نفر از ایران و 16 کشور جهان در این تورنمنت بین‌المللی با آرامشی فراگیر و امنیت کامل شرکت کردند و چابهار درصدر اخبار ورزشی ایران و 16 کشور شرکت‌کننده در مسابقات قرار گرفت.

تیر تروریست‌ها در چابهار به سنگ خورد؛ برگزاری دو رویداد بین‌المللی بعد از دو عملیات در چابهار - 10

کمیته پیگیری موافقتنامه ایران، هند و افغانستان 4 دی در چابهار برگزار می‌شود

تروریست‌ها ناامید از ناامن جلوه دادن چابهار، این‌بار با برنامه‌‌ای فراگیرتر 15 روز قبل از برگزاری کمیته پیگیری موافقتنامه چابهار و هم‌چنین اجرای قرارداد موقت پورت اپراتوری هندی‌ها، به چابهار حمله کردند.

پس از نشست هماهنگی سه کشور موافقتنامه سه‌جانبه ایران، هند و افغانستان موسوم به موافقتنامه چابهار که در آبان ماه امسال با حضور هیئت‌های سیاسی ــ اقتصادی به‌سرپرستی معاون وزیر خارجه هند، معاون وزیر حمل‌ونقل افغانستان و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران در تهران برگزار شد، مقرر شد کمیته پیگیری این نشست دی ماه در چابهار برگزار شود. هند هم قرار است قرارداد موقت اپراتوری بندر شهید بهشتی چابهار را تا قبل از سال جدید میلادی اجرایی کند.

تروریست‌ها با هدف ناامن جلوه دادن چابهار برای لغو کمیته پیگیری و احیاناً به تاخیر افتادن قرارداد هند، درست 15 روز قبل از این دو رویداد مهم بین‌المللی به چابهار حمله کردند.

بااین‌همه مانند قبل، رویدادها طبق برنامه زمانبندی‌شده، برگزار می‌شود؛ معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی می‌گوید: کمیته پیگیری توافقنامه ایران، هند و افغانستان موسوم به موافقتنامه چابهار 23 دسامبر مصادف با 4 دی ماه با حضور مقامات ارشد سه کشور توافقنامه و دیگر سفرا و کشورهای منطقه و جهان در چابهار برگزار شود.

محمد راستاد در گفت‌وگو با تسنیم می‌افزاید: طبق برنامه زمانبندی‌شده، قرارداد موقت اپراتوری هندی‌ها در چابهار نیز تا قبل از سال جدید میلادی اجرایی می‌شود؛ در این قرارداد هندی‌ها به‌مدت 1.5 تا 2 سال پورت اپراتوری بخشی از فاز اول توسعه بندر شهید بهشتی چابهار را با شریک ایرانی به‌صورت جوینت ونچر به‌عهده می‌گیرند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح می‌کند: قرارداد اصلی هندی‌ها نیز که شامل خرید 32 دستگاه جرثقیل و امکانات تخلیه و بارگیری جمعاً به‌مبلغ 85 میلیون دلار برای فاز اول بندر چابهار است تا دو سال آینده پس از ساخت و ورود اولین محموله جرثقیل‌های تخلیه و بارگیری به بندر چابهار اجرایی می‌شود.

هرچه باشد، گروهک تروریستی انصار الشیطان هم و غم خود را برای ناامن جلوه‌ دادن بندری گذاشته که قرار است در آینده نزدیک و برمبنای طرح استراتژیک توسعه سواحل مکران به هاب صادرات، واردات و ترانزیت ایران، هند، افغانستان و صدالبته پنج کشور آسیای میانه تبدیل شود؛ ناامن جلوه دادن بندری با این اهمیت به‌تنهایی از دست یک گروهک تروریستی ساخته نیست؛ رسیدن به چنین هدفی حتماً با عقبه‌های مالی و حامی بین‌المللی است.

خواندن خبر در سایت منبع

موقعیت راهبردی چابهار؛ هدف عملیات کور تروریستی

ایرناخبرگزاری ایرنا
موقعیت راهبردی چابهار؛ هدف عملیات کور تروریستی
تهران- ایرنا- حضور مقتدرانه ایران در خاورمیانه به همراه ویژگی‌ های منحصر به فرد چابهار سبب شد تا بستر توسعه بیش از پیش این دالان بین المللی به منظور تضمین آینده ترانزیتی منطقه فراهم آید در این میان اجرای حملات کور تروریستی در این شهر را باید ضربه زدن به موقعیت راهبردی این بندر، ارزیابی کرد.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ بندر راهبردی چابهار در جنوب شرقی ایران و در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. چابهار به عنوان بزرگترین بندر اقیانوسی کشور، ایران را از طریق خلیج عدن و دریای عمان به اقیانوس هند متصل می کند. این بندر به دلیل اتصال به آب های اقیانوسی و نزدیکی به کشورهای حاشیه اقیانوس هند و مناطق همجوار دریایی به نقطه تحول بخش در اقتصاد شرق کشور بدل شده است و در این میان 2 پایانه شهید بهشتی و شهید کلانتری از جایگاه ممتازی برخوردارند و تکمیل طرح های توسعه بندر شهید بهشتی چابهار می تواند نوید دهنده توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی و هوایی در این مناطق باشد.

**جایگاه ممتاز و استراتژیک چابهار

با وجود اهمیت دهلیز ترازیتی چابهار در مناسبات استراتژیک، سیاسی و اقتصادی و ظرفیت این بندر برای پذیرش سرمایه گذاری اما تنها چند سالی است که این بندر بر سر زبان ها افتاده و در مسیر حرکت به سمت توسعه قرار گرفته است. چابهار قدرت رقابت را با بندرهای مهم منطقه چون گوادر(پاکستان)، جبل علی (امارات) و بنادر تنگه باب المندب را دارد، بنادری که می توانند در اقتصاد خاورمیانه و حتی تجارت جهانی نقشی تاثیرگذار را ایفا کنند.

هرچند رقبای چابهار حرکت در مسیر توسعه را از سال های گذشته آغاز کرده اند اما اجرای طرح‌های توسعه‌ای، سرمایه گذاری در پروژه‌ها و استفاده از ظرفیت جوانان به عنوان نیروی محرکه و خلاق می تواند با بازتعریف مناسبات سیاسی و اقتصادی در حوزه آسیای جنوبی و مرکزی و تغییر جغرافیای تجارتی و ترانزیتی در منطقه، چابهار را به جایگاه شایسته و اصلی خود برساند و بخش بزرگی از ترانزیت کالاهای منطقه را به خود اختصاص دهد و بدین ترتیب با ارزآوری مناسب به شکوفایی اقتصاد ایران و منطقه کمک کند.

چابهار به لحاظ سیاسی و اقتصادی، ظرفیت تبدیل شدن به یکی از مهم ترین قطب‌های ترانزیتی در منطقه را دارا است و بدون تردید با یافتن جایگاه واقعی خود، قادر خواهد بود تا در مناسبات سیاسی و اقتصادی منطقه تغییرات شگرفی را ایجاد کند.

در راستای اجرای سیاست‌های توسعه‌ دریامحور و توسعه سواحل مکران، بهره‌برداری از فاز نخست توسعه بندر چابهار با حضور حسن روحانی رییس جمهوری از آذر 1396 آغاز شد و در قالب این پروژه ظرفیت بندر شهید بهشتی چابهار از 2.5 میلیون تن به 8 میلیون تن ارتقا یافت.

** موافقتنامه سه جانبه چابهار میان ایران، هند و افغانستان

امضای توافقنامه توسعه بندر چابهار میان رییسان جمهوری ایران و افغانستان و نخست وزیر هند در 1395 خورشیدی را باید سرآغاز ایجاد تغییر و تحول در این بندر استراتژیک دانست. موافقت نامه ای که 2 کشور هند و افغانستان را تشویق و ترغیب به سرمایه گذاری در این بندر به منظور توسعه آن کرد.

با مطرح شدن، نام چابهار در کنار دیگر رقبای قدرتمند به عنوان یکی از گزینه های مهم برای آینده ترانزیت کالا در خاورمیانه، هند برای سرمایه گذاری در این منطقه پیشقدم شد. پس از سرمایه گذاری گسترده آمریکا و رژیم صهیونیستی در بنادر امارات و همچنین سرمایه گذاری چین در پاکستان، ایران نیز توانست تا سرمایه گذاری قابل توجه هند برای توسعه بندر چابهار را جذب کند، سرمایه گذاری که از تحریم های جدید آمریکا نیز معاف شد.

**معافیت تحریمی چابهار و ناکام ماندن توطئه دشمنان

خروج یکجانبه آمریکا از برجام با ذوق زدگی دشمنان منطقه ای ایران از جمله رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی همراه بود و سبب شد تا آنها خود را برای ایفای نقش ایران در منطقه و جهان آماده کنند. تسخیر سهم ایران در بازار نفت و همچنین کسب جایگاه کشورمان در عرصه ترانزیت بین المللی از جمله بخش هایی بود که بدخواهان این مرزوبوم برای اشغال آن، عزم خویش را جزم کرده بودند.

معاف شدن بندر چابهار از تحریم‌های آمریکا در 30 آبان 1397 و در پی رایزنی های گسترده هند و افغانستان، ضمن ناکام گذاشتن رقیبان و دشمنان در انزوای اقتصادی ایران، سبب شد تا سرمایه‌گذاری هند در چابهار برای اتصال به افغانستان و آسیای میانه را تسهیل و صادرات و واردات افغانستان و اتصال این کشور محصور در خشکی به دریاهای آزاد را تسریع ‌کند.

**حمله تروریستی، نشانه استیصال دشمنان

پس از آن که توطئه های مختلف علیه ایران از جمله ایجاد به هم ریختگی اقتصادی، ناآرامی های اجتماعی و فشارهای سیاسی ناکام ماند، دشمنان حملات کور تروریستی در اهواز و چابهار را در دستور کار خویش قرار دادند.

در حالی که کارشناسان، کسب معافیت از ‎تحریم‌های اقتصادی را یک موقعیت ویژه برای چابهار ارزیابی می کردند، تروریست‌ها با هدایت قدرت های منطقه ای به طراحی حمله تروریستی در چابهار اقدام کردند تا ‎بدین ترتیب ریسک سرمایه‌گذاری در پروژه بین‌المللی چابهار را ارتقا دهند و سرمایه گذاران در این منطقه ناامید و مایوس کنند.

این حادثه تروریستی در 15 آذر 1397 خورشیدی به وقوع پیوست. زمانی که خودروی وانت تویوتا حامل مواد منفجره می خواست به مقر ستاد انتظامی شهرستان چابهار وارد شود که با مقاومت ماموران نیروی انتظامی مواجه شد و عامل انتحاری، این خودرو را درب ورودی این ستاد منفجر کرد و خود به هلاکت رسید. این حادثه تروریستی به شهادت 2 تن و زخمی شدن 43 تن از هموطنان انجامید که 10 تن از حادثه دیدگان از کادر نیروی انتظامی و مابقی آنها از شهروندان عادی بودند.

**هشدار وزیر امور خارجه به تروریست ها

پس از وقوع این حمله تروریستی، مسؤولان کشوری و لشکری با صدور بیانیه‌ها و پیام‌هایی این حمله را محکوم کردند اما واکنش محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، حاوی مطالب و پیام مهمی بود.

وی در صفحه توئیتر خود که در رسانه‌های خارجی نیز انعکاس وسیعی یافت، نوشت: «تروریست‌های تحت حمایت خارجی افراد بی‌گناه را در چابهار به قتل رسانده و زخمی کردند. ما در گذشته نشان داده‌ایم چنین جنایت‌هایی بدون تنبیه نخواهد ماند: سال 2010، سرویس‌های امنیتی، افراطی‌ها را رهگیری کرده و در مسیرشان از امارات عربی متحده دستگیر کردند. حرف مرا به یاد داشته باشید: ایران تروریست‌ها و اربابان آنها را به پیشگاه عدالت تسلیم خواهد کرد.»

تاثیرگذاری چابهار در تعاملات سیاسی و تجاری منطقه ای و چشم انداز روشن این منطقه صنعتی موجب شده است تا دشمنان به هر ابزاری برای ضربه زدن به موقعیت آن متوسل شوند. سیاست گذاری های مناسب به همراه اختصاص سرمایه های لازم برای توسعه این بندر بین المللی و همچنین دیپلماسی فعال به منظور جذب سرمایه گذاری های خارجی می تواند ضمن ناکارآمد کردن توطئه دشمنان، پویایی اقتصادی را نیز برای این خطه از سرزمین ایران به ارمغان آورد.

پژوهشم**2059**9131

خواندن خبر در سایت منبع

۱۰ تن از عوامل حادثه تروریستی چابهار دستگیر شدند

مهرخبرگزاری مهر
فرمانده نیروی انتظامی از دستگیری ۱۰ نفر از عوامل حادثه تروریستی چابهار خبر داد.

پیکر شهید حادثه تروریستی چابهار در یاسوج تشییع و خاکسپاری شد+فیلم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
پیکر شهید حادثه تروریستی چابهار در یاسوج تشییع و خاکسپاری شد+فیلم
پیکر شهید «داریوش رنجبر» از شهدای حادثه تروریستی چابهار با حضور گسترده مردم ولایت‌مدار و شهیدپرور کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج تشییع و خاکسپاری شد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، آیین تشییع و خاکسپاری پیکر مطهر شهید داریوش رنجبر از شهدای حادثه تروریستی چابهار پیش از ظهر امروز با حضور مردم ولایت‌مدار، شهیدپرور و همیشه در صحنه استان کهگیلویه و بویراحمد و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران برگزار شد.

آیین تشییع پیکر مطهر این شهید والامقام از ستاد فرماندهی نیروی انتظامی استان آغاز و پس از اقامه نماز در میدان هفتم تیر شهر یاسوج بر روی دستان پرمهر مردم  ولایت‌مدار و شهیدپرور کهگیلویه و بویراحمد به سمت گلزار مطهر شهدای شهر یاسوج تشییع و در این مکان خاکسپاری شد.

جانشین معاون هماهنگ‌کننده ناجا در این آیین با بیان اینکه استکبار جهانی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با همه توان به دنبال ضربه زدن به نظام و انقلاب اسلامی بوده است، اظهار داشت: همرزمان ما در نیروی انتظامی همواره آماده جانفشانی برای حفظ امنیت جامعه اسلامی هستند.

سردار محسن فتحی‌زاده با اشاره به حادثه تروریستی چابهار، افزود: به طور قطع عقبه این مزدوران و تروریست‌ها را دنبال خواهیم کرد و به دستگاه قضایی خواهیم سپرد.

جانشین معاون هماهنگ‌کننده ناجا با بیان اینکه شهیدان با نثار جان خود مسئولیت سنگینی را بر دوش ما گذاشتند، گفت: نیروی انتطامی برابر ماموریت‌های خود همواره در راستای حفظ امنیت شهدایی را تقدیم نظام و انقلاب اسلامی می‌کند.

به گزارش تسنیم، شهید ستوان دوم «داریوش رنجبر» در سال 1374 در منطقه جلیل از توابع شهرستان بویراحمد به دنیا آمد و در 15 آذرماه امسال در حادثه تروریستی چابهار به فیض شهادت نایل آمد.

پیکر شهید حادثه تروریستی چابهار در یاسوج تشییع و خاکسپاری شد+فیلم - 9

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

به یاد هوشنگ سیحون، در پنجمین سالمرگ او (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
او را مرد بناهای یادمانی ایران می‌خوانند اما تأثیر این مرد، فراتر از این‌ها بوده است. «هوشنگ سیحون» مشهورترین معمار معاصر ایران، نگاه به معماری را در ایران دگرگون کرد.

دو جمله روحانی که کاربران مجازی را عصبانی کرد

برترین‌هابرترین‌ها11 ساعت قبل
پاسخ روحانی به سوال یکی از خبرنگاران در حاشیه دیدار اصحاب رسانه با رئیس جمهور، حسابی خبرساز شده تا آنجا که با واکنش منفی کاربران فضای مجازی مواجه شده است. برترین‌ها: پاسخ روحانی به سوال یکی از خبرنگاران در حاشیه دیدار اصحاب رسانه با رئیس جمهور، حسابی خبرساز شده تا آنجا که با واکنش منفی کاربران فضای مجازی مواجه شده است. از روی اینکه چند نفر می‌خندن، چند نفر عصبانی هستن، چند نفر قیافه شون گرفته است! ویدئویی از اظهارات رئیس جمهور در این رابطه را ببینید: در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید. پاسخ روحانی درباره مشکلات اقتصادی مردم موجی از انتقادات کابران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت که در ادامه می‌خوانید:

حضور میهمانان رنگی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ پروانه‌ها این حشرات زیبا و دوست‌داشتنی آسیبی بر انسان و گیاهان نمی‌رنند و با افزایش دما به‌تدریج شهر را ترک می‌کنند. عمر این پروانه‌ها بین ۱ تا ۲ ماه است و اگر بارش‌ها همچون فصل بهار ادامه داشته باشند در تابستان نیز شاهد حضور پروانه‌ها در شهر خواهیم بود.

فیلم | گل‌زنی داور فوتبال در لیگ هلند

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز22 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشنتایج اولیه شمارش آراء انتخابات پارلمانی اروپا در فرانسه حکایت از شکست حزب امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه دارد. بر اساس شمارش اولیه، جوردن باردلا سرفهرست حزب جبهه ملی مارین لوپن با ۲۴ درصد در صدر قرار گرفته و پس از آن لوآزو سر فهرست حزب جمهوری به پیش امانوئل مکرون با ۲۲ درصد در رتبه بعدی قرار گرفته است. در همین حال حزب سبز‌ها (طرفداران محیط زیست) برخلاف پیش بینی‌ها با جهش بسیار خوبی با پشت سرگذاشتن احزاب سنتی راست و چپ رتبه سوم را کسب کرده است. انتخابات پارلمان اروپا پایان هفته گذشته آغاز شد و امروز آخرین روز برگزاری آن بود. هرچند پارلمان اروپا از اختیار اجرایی اندکی برخودار است، اما ترکیب پارلمان عمدتا نشان‌دهنده آینده وضعیت دولت‌ها در اتحادیه اروپاست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
همزمان شاهد اجرایی شدن مراحل نخست معامله قرن هستیم که از بحرین کلید می‌خورد و در قالب نشست یا کارگاه اقتصادی به دنبال این هستند که آنچه می‌خواهند را پیاده کنند. -هشدار درباره حذف حق بازگشت آوارگان فلسطینی و توطئه‌ای که آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال آن هستند. - مرحله نخست معامله قرن از طریق نشست منامه آغاز می‌شود. -توصیه به مسئولان لبنانی و فلسطینی برای ارائه طرح‌هایی برای مقابله با حذف حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری شأن. دوم، اصرار آمریکا-غرب و کشورهای حوزه خلیج فارس بر عدم بازگشت آوارگان سوری به کشورشان قبل از انتخابات ریاست جمهوری.

اخبار بیشتر