نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض آغاز شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض آغاز شد

بحرین: بهتر بود امیر قطر در نشست شورای همکاری خلیج فارس شرکت می‌کرد

تابناکخبرگزاری تابناک
وزیر خارجه بحرین نسبت به عدم حضور امیر قطر در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس واکنش نشان داد.

وزیر خارجه بحرین نسبت به عدم حضور امیر قطر در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از النشره، خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین اعلام کرد: بهتر بود تمیم بن حمد آل ثانی،‌ امیر قطر درخواست‌های عادلانه کشورهای عربی را قبول می‌کرد و در نشست سران کشورهای شورای  همکاری خلیج فارس شرکت می‌کرد.

قطر اعلام کرده به جای امیر قطر سلطان بن سعد المریخی وزیر مشاور در امور خارجه این کشور در اجلاس امروز حضور یافته است.

اجلاس سالیانه سران شورای همکاری خلیج فارس در حالی امروز (یکشنبه) در ریاض آغاز می‌شود که وحدت این شورا در سایه اختلاف عربستان با قطر و بحران دیپلماتیک ریاض در خصوص پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار  و منتقد سعودی متزلزل شده است.

شورای همکاری خلیج فارس در سال ۱۹۸۰ تاسیس شد و شامل امارات، قطر، عمان، بحرین، کویت عربستان می‌شود.

عربستان، امارات، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود را از پنجم ژوئن ۲۰۱۷ میلادی به بهانه حمایت دوحه از تروریسم قطع کردند.

این درحالی است که قطر این اتهامات را شدیدا رد می‌کند. دوحه اخیرا به طور غیرمنتظره تصمیم خود برای خروج از اوپک را اعلام کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نشست شورای همکاری خلیج فارس، زیر سایه قتل خاشقچی

ایرناخبرگزاری ایرنا
نشست شورای همکاری خلیج فارس، زیر سایه قتل خاشقچی
تهران - ایرنا - نشست شورای همکاری خلیج فارس در حالی روز یکشنبه کار خود را آغاز کرد که موضوع قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد رژیم آل سعود بر آن سایه سنگینی افکنده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، اجلاس سالانه رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بدون حضور امیر قطر روز یکشنبه در ریاض، پایتخت عربستان سعودی آغاز شد.

رسوایی قتل خاشقچی و همچنین ادامه حملات ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی به یمن، بر نشست امسال کشورهای پادشاهی نشین نفت‌خیز حاشیه جنوبی خلیج فارس سایه انداخته است.

با وجود اهمیت مسائل مطرح در دستور کار نشست روز یکشنبه، هیچ کس انتظار بیان موضعی مهم از جانب رهبران این کشورها را ندارد.

به رغم دعوت رسمی عربستان سعودی ، شیخ تمیم بن احمد آل ثانی، پادشاه قطر در این نشست حضور ندارد.

عربستان، بحرین، امارات متحده عربی، مصر و چند کشور عربی دیگر از ژوئن 2017 (خرداد 1396) پادشاهی قطر را به اتهام حمایت از تروریسم و داشتن روابط گسترده با ایران تحریم کرده اند و با وجود تلاش ‌های کویت و ایالات متحده برای میانجیگری میان دوحه و ریاض، این بحران دیپلماتیک هنوز حل نشده است.

ادامه جنگ یمن، بحران قطر و رسوایی قتل جمال خاشقجی توان عربستان سعودی برای راهبری این نهاد منطقه‌ای را به چالش کشیده است.

موقعیت محمد بن سلمان به‌عنوان بازیگر اصلی سیاست داخلی و خارجی ریاض در خلق این بحران‌ها، وضعیت ولیعهد پرقدرت پادشاهی سعودی را به چالش کشیده است.

شورای همکاری خلیج فارس از روز یکشنبه سی و نهمین نشست سران خود را به میزبانی عربستان سعودی برگزار می‌کند. این سازمان منطقه‌ای 37 سال پیش متولد شد.

شبس**اروپام**9041** 1917

خواندن خبر در سایت منبع

برگزاری نشست شورای همکاری بدون امیر قطر و علیه ایران

انتخابخبرگزاری انتخاب
برگزاری نشست شورای همکاری بدون امیر قطر و علیه ایران
نشست سران شورای همکاری خلیج فارس با سخنرانی پادشاه سعودی در ریاض آغاز شد؛ نشستی که عدم حضور امیر قطر در آن، بار دیگر نشان داد که تداوم حیات این شورای در سال‌های آتی همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی خواهد ماند.
برگزاری نشست شورای همکاری بدون امیر قطر و علیه ایران - 0

نشست سران شورای همکاری خلیج فارس با سخنرانی پادشاه سعودی در ریاض آغاز شد؛ نشستی که عدم حضور امیر قطر در آن، بار دیگر نشان داد که تداوم حیات این شورای در سال‌های آتی همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی خواهد ماند.

به گزارش ایسنا، سی‌ونهمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس به ریاست پادشاه عربستان در ریاض برگزار شد که یکی از دستورکارهای اصلی آن با فشار سعودی‌ها "مقابله با تحراکات ایران در منطقه" اعلام شده بود و این امر در سخنان شاه سعودی نیز بازتاب ویژه‌ای داشت.

در این نشست شاه سعودی به عنوان میزبان، سخنرانی افتتاحیه را ایراد کرد و پس از پرداختن به مسئله دفاع از ملت فلسطین و حمایت از حل سیاسی بحران‌های سوریه و یمن و ابراز تمایل برای گسترش روابط با عراق که معمولا در تمامی سخنرانی‌های پادشاه عربستان در چنین نشست‌هایی به آنها اشاره می‌شود، بر لزوم حفظ وحدت در میان کشورهای عضو این شورا تاکید کرد که عدم حضور امیر قطر، آن را به شکل واضح تحت الشعاع قرار داده بود.

ملک سلمان که به وجود اختلافات در داخل این شورا اذعان کرد، گفت، اطمینان دارد همه کشورهای عضو شورا بر حفظ آن اصرار دارند و برای آن تلاش می‌کنند. او سپس ایران را به حمایت از تروریسم و ایجاد آشوب در منطقه با پیشبرد برنامه‌های موشکی متهم کرد و خواستار توقف این دست اقدامات از سوی ایران شد.

امیر کویت هم به عنوان سخنران دوم به وجود اختلافات عمیق در داخل شورای همکاری خلیج فارس اذعان و ابراز امیدواری کرد هرچه سریع‌تر اختلافات قطر و برخی کشورهای عضو این شورا (عربستان، امارات و بحرین) حل و فصل شود.

او نیز با توجه به دستورکار جلسه گفت: بر گسترش روابط خوب با ایران بر اساس معاهدات بین‌المللی و منشور سازمان ملل که بر اصل عدم تدخل در امور دیگر کشورها تاکید دارد، اصرار داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز نشست شورای همکاری خلیج فارس با اظهارات ضد ایرانی پادشاه عربستان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
آغاز نشست شورای همکاری خلیج فارس با اظهارات ضد ایرانی پادشاه عربستان
خبرگزاری میزان- نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در حالی با سخنرانی پادشاه عربستان آغاز شد که امیر قطر و سلطان قابوس در دهن‌کجی آشکار به دعوت ریاض حاضر به شرکت در این نشست نشدند.
آغاز نشست شورای همکاری خلیج فارس با اظهارات ضد ایرانی پادشاه عربستان - 0

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، نشست موسوم به سران شورای همکاری خلیج فارس امروز یکشنبه با سخنرانی «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان آغاز شد که قطر و عمان با هیئت‌های سطح پایینی در این نشست شرکت کردند.

همزمان با سی‌ونهمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض کارشناسان معتقدند که اختلاف شدید در میان اعضای این شورا در نهایت به فروپاشی آن منتهی می‌شود.

در همین حال سلمان بن عبد العزیز در آغاز به کار این نشست طبق معمول سالیان گذشته در اظهاراتی نخ نما شده ایران را متهم به داشتن سیاست‌های خصمانه متهم کرد و مدعی شد که ایران همچنان تهدیدی برای شماری از کشور‌ها است.

از سوی دیگر امیر کویت در سخنانی بر داشتن رابطه با ایران تأکید کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض آغاز شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض آغاز شد
تهران-ایرنا-سی و نهمین نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض پایتخت عربستان درحالی آغاز شد که هیات های برخی کشورهای عضو سطح مشارکت خود را کاهش دادند.

به گزارش اسکای نیوز عربی، قرار است در این نشست درباره موضوعات مشترک در ارتباط با شورای همکاری در زمینه های سیاسی، دفاعی، اقتصادی و حقوقی گفت و گو شود.

همچنین قرار است در این نشست درباره تحولات سیاسی منطقه ای ، بین المللی و مسایل امنیتی در منطقه بحث شود.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، انتظار می رود که این نشست بر مسایل امنیتی از جمله جنگ یمن، فعالیت های ایران در منطقه ، سیاست های نفتی و قطع روابط قطر با همسایگانش تمرکز داشته باشد.

«سلطان قابوس بن سعید» نیز در این نشست شرکت نخواهد کرد و «فهد بن محمود آل سعید» معاون نخست‌وزیر در امور شورای وزیران، به عنوان نماینده سلطان قابوس برای شرکت در سی‌و نهمین نشست شورای همکاری خلیج‌فارس، به ریاض می‌رود.

در این نشست «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین و «صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت و شیخ محمد بن راشد حاکم دبی حضور خواهند داشت.

با وجود دعوت پادشاه عربستان از امیر قطر برای شرکت در این نشست، خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از یک مقام قطری گفته که او به ریاض نمی‌رود.

منابع قطری اعلام کردند که «سلطان بن سعد المریحی» وزیر دولت قطر در امور خارجی در این نشست شرکت خواهد داشت.

«خالد بن أحمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین در اولین واکنش مقامات عربی به غیبت امیر قطر در این نشست در توئیتر خود نوشت که امیر قطر باید شرط های ما را قبول و در نشست شرکت می کرد.

«انورقرقاش» وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجی نیز در توئیتی از همه شرکت کنندگان در این نشست به جز قطر تشکر کرد و نامی از این کشور نبرد.

روابط اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس از یک سال و نیم قبل به شدت شاهد تنش است و چهار کشور عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین خرداد ماه سال گذشته با متهم کردن قطر به حمایت مالی از تروریسم و روابط نزدیک با ایران روابط خود را با این کشور قطع کردند.

دوحه اخیرا در اقدامی غافلگیرانه خروج از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را اعلام کرد. این اقدام دوحه می تواند باعث نگرانی اعضا نسبت به احتمال خروج این کشور از شورای همکاری شود.

فعالان شبکه های اجتماعی پیش از شروع نشست درباره حواشی این نشست نوشتند که سعودی ها پرچم قطر را نیز در ریاض در میان پرچم سایر اعضای این شورا برافراشتند.

'عبداللطیف الزیانی'دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس پیش تر گفته بود که ایران یکی از محورهای نشست این شورا در پایتخت عربستان خواهد بود.

آخرین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس دسامبر ۲۰۱۷ در کویت برگزار شد.

خاورم**9366**1049

خواندن خبر در سایت منبع

اعزام یک وزیر قطری برای شرکت در نشست سران شورای همکاری در ریاض

فارسخبرگزاری فارس
اعزام یک وزیر قطری برای شرکت در نشست سران شورای همکاری در ریاض
قطر امروز از اعزام یک وزیر برای شرکت در نشست سران شورای همکاری خلیج‌فارس در ریاض خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالی‌که «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر با وجود دعوت ملک سلمان، از شرکت در سی‌ونهمین نشست شورای همکاری خلیج‌فارس در ریاض خودداری کرده است، قطر امروز از اعزام «سلطان بن سعد المریخی» وزیر مشاور در امور خارجه قطر به این نشست خبر داد.

«احمد الرمیحی» مدیر دفتر رسانه‌ای وزارت خارجه قطر در صفحه توئیتر خود نوشت: «سلطان المریخی وزیر مشاور در امور خارجه در رأس یک هیأت قطری برای شرکت در نشست شورای همکاری خلیج‌ (فارس) وارد ریاض شد.»

اعزام یک وزیر قطری برای شرکت در نشست سران شورای همکاری در ریاض - 3

سی‌ونهمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس امروز یکشنبه در ریاض در حال برگزاری است در حالی‌که امیر قطر با وجود دعوت ملک سلمان از شرکت در این نشست خودداری کرده است همچنین سلطان قابوس نیز عدم مشارکت در این نشست را اعلام کرده و «فهد بن محمود آل سعید» معاون نخست‌وزیر در امور شورای وزیران را به این نشست اعزام کرده است.

برگزاری این نشست در حالی است که از یک سال و نیم قبل سه عضو شورای مذکور (عربستان، امارات و بحرین) به اضافه مصر روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده و تمامی گذرگاه‌های زمینی، هوایی و دریایی را به روی این کشور بسته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور22 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
موضع و رویکرد آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به پروسه «مذاکرات هسته‌ای با آمریکا» و متن توافق نهایی، مهم‌ترین جزء فرامتن برجام است. لذا پرسش مهمی که پیش کشیده می‌شود آن است که چرا آیت‌الله خامنه‌ای با این مذاکرات موافقت کرده‌اند؟ کلید پاسخ به این پرسش، توجه به مبنای «مردم‌سالاری دینی» است و تا زمانی که یک درک صحیح از این مفهوم در میان نباشد، از رویکرد و مدیریت آیت‌الله خامنه‌ای در موضوع برجام هم رمزگشایی نخواهد شد. بر همین اساس آیت‌الله خامنه‌ای «جهت‌گیری» حکومت به سمت عدالت و سعادت مردم را نیز یک پایه مشروعیت می‌دانند. آیت‌الله خامنه‌ای چرایی صدور این مجوز را شخصا توضیح داده‌اند. آیت‌الله خامنه‌ای در این دو دیدار تاکید می‌کنند صدور این مجوز در پی «اصرار دولت‌ها» و برای کسب «تجربه ملت» صورت گرفته است.

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

تاکید بر برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
خطیب جمعه تهران­ با بیان اینکه خرمشهر درآبان سال ۵۹ به تصرف بعثی‌ها درآمد گفت: ­ این شهر ۵۷۸ روز یا حدود ۱۹ ماه در تصرف آن رژیم بود­ و رژیم بعث، خرمشهر را به یک قلعه دفاع­ و دژ نفوذناپذیر تبدیل کرده بود. امام جمعه موقت تهران گفت: صدام نیز با اطمینان گفته بود اگر ایرانی‌ها خرمشهر را فتح کنند کلید بصره را به آنان خواهم داد. وی همچنین به این هفته که هفته اطعام­ ایتام و نیازمندان­ است اشاره کرد و­ افزود: ­ جایگاه انفاق و رسیدگی به ایتام و نیازمندان برکسی پوشیده نیست. مسئولان مردمی باشندامام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه مسئولان باید مردمی باشند، گفت: به داد مردم برسید و مشکلات آن‌ها را حل کنید. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیآیت الله موحدی کرمانی تأکید کرد: مسئولان باید از دل مردم باخبر شوند و مشکلات آن‌ها را بدانند.

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
محمدجواد ظریف پس از دیدار با مقامات عالیرتبه پاکستان در فضای مجازی نوشت: " پس از بازدید از چابهار، بندر اقیانوسی ایران، در پاکستان با عمران خان نخست‌وزیر، باجوا فرمانده ارتش، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه و اسد قیصر رئیس پارلمان گفتگوهای مهمی داشتم. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در ادامه این مطلب آمده است: تمرکز این دیدارها بر امنیت، رشد و پیوند منطقه‌ای و مکمل هم بودن دو نقطه کانونی دو کشور یعنی بنادر چابهار و گوادر بود، نخست_همسایگان"

اخبار بیشتر