1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض آغاز شد

بحرین: بهتر بود امیر قطر در نشست شورای همکاری خلیج فارس شرکت می‌کرد

تابناکخبرگزاری تابناک

وزیر خارجه بحرین نسبت به عدم حضور امیر قطر در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از النشره، خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین اعلام کرد: بهتر بود تمیم بن حمد آل ثانی،‌ امیر قطر درخواست‌های عادلانه کشورهای عربی را قبول می‌کرد و در نشست سران کشورهای شورای  همکاری خلیج فارس شرکت می‌کرد.

قطر اعلام کرده به جای امیر قطر سلطان بن سعد المریخی وزیر مشاور در امور خارجه این کشور در اجلاس امروز حضور یافته است.

اجلاس سالیانه سران شورای همکاری خلیج فارس در حالی امروز (یکشنبه) در ریاض آغاز می‌شود که وحدت این شورا در سایه اختلاف عربستان با قطر و بحران دیپلماتیک ریاض در خصوص پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار  و منتقد سعودی متزلزل شده است.

شورای همکاری خلیج فارس در سال ۱۹۸۰ تاسیس شد و شامل امارات، قطر، عمان، بحرین، کویت عربستان می‌شود.

عربستان، امارات، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود را از پنجم ژوئن ۲۰۱۷ میلادی به بهانه حمایت دوحه از تروریسم قطع کردند.

این درحالی است که قطر این اتهامات را شدیدا رد می‌کند. دوحه اخیرا به طور غیرمنتظره تصمیم خود برای خروج از اوپک را اعلام کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نشست شورای همکاری خلیج فارس، زیر سایه قتل خاشقچی

ایرناخبرگزاری ایرنا
نشست شورای همکاری خلیج فارس، زیر سایه قتل خاشقچی

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، اجلاس سالانه رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بدون حضور امیر قطر روز یکشنبه در ریاض، پایتخت عربستان سعودی آغاز شد.

رسوایی قتل خاشقچی و همچنین ادامه حملات ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی به یمن، بر نشست امسال کشورهای پادشاهی نشین نفت‌خیز حاشیه جنوبی خلیج فارس سایه انداخته است.

با وجود اهمیت مسائل مطرح در دستور کار نشست روز یکشنبه، هیچ کس انتظار بیان موضعی مهم از جانب رهبران این کشورها را ندارد.

به رغم دعوت رسمی عربستان سعودی ، شیخ تمیم بن احمد آل ثانی، پادشاه قطر در این نشست حضور ندارد.

عربستان، بحرین، امارات متحده عربی، مصر و چند کشور عربی دیگر از ژوئن 2017 (خرداد 1396) پادشاهی قطر را به اتهام حمایت از تروریسم و داشتن روابط گسترده با ایران تحریم کرده اند و با وجود تلاش ‌های کویت و ایالات متحده برای میانجیگری میان دوحه و ریاض، این بحران دیپلماتیک هنوز حل نشده است.

ادامه جنگ یمن، بحران قطر و رسوایی قتل جمال خاشقجی توان عربستان سعودی برای راهبری این نهاد منطقه‌ای را به چالش کشیده است.

موقعیت محمد بن سلمان به‌عنوان بازیگر اصلی سیاست داخلی و خارجی ریاض در خلق این بحران‌ها، وضعیت ولیعهد پرقدرت پادشاهی سعودی را به چالش کشیده است.

شورای همکاری خلیج فارس از روز یکشنبه سی و نهمین نشست سران خود را به میزبانی عربستان سعودی برگزار می‌کند. این سازمان منطقه‌ای 37 سال پیش متولد شد.

شبس**اروپام**9041** 1917

خواندن خبر در سایت منبع

برگزاری نشست شورای همکاری بدون امیر قطر و علیه ایران

انتخابخبرگزاری انتخاب
برگزاری نشست شورای همکاری بدون امیر قطر و علیه ایران
برگزاری نشست شورای همکاری بدون امیر قطر و علیه ایران - 0

نشست سران شورای همکاری خلیج فارس با سخنرانی پادشاه سعودی در ریاض آغاز شد؛ نشستی که عدم حضور امیر قطر در آن، بار دیگر نشان داد که تداوم حیات این شورای در سال‌های آتی همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی خواهد ماند.

به گزارش ایسنا، سی‌ونهمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس به ریاست پادشاه عربستان در ریاض برگزار شد که یکی از دستورکارهای اصلی آن با فشار سعودی‌ها "مقابله با تحراکات ایران در منطقه" اعلام شده بود و این امر در سخنان شاه سعودی نیز بازتاب ویژه‌ای داشت.

در این نشست شاه سعودی به عنوان میزبان، سخنرانی افتتاحیه را ایراد کرد و پس از پرداختن به مسئله دفاع از ملت فلسطین و حمایت از حل سیاسی بحران‌های سوریه و یمن و ابراز تمایل برای گسترش روابط با عراق که معمولا در تمامی سخنرانی‌های پادشاه عربستان در چنین نشست‌هایی به آنها اشاره می‌شود، بر لزوم حفظ وحدت در میان کشورهای عضو این شورا تاکید کرد که عدم حضور امیر قطر، آن را به شکل واضح تحت الشعاع قرار داده بود.

ملک سلمان که به وجود اختلافات در داخل این شورا اذعان کرد، گفت، اطمینان دارد همه کشورهای عضو شورا بر حفظ آن اصرار دارند و برای آن تلاش می‌کنند. او سپس ایران را به حمایت از تروریسم و ایجاد آشوب در منطقه با پیشبرد برنامه‌های موشکی متهم کرد و خواستار توقف این دست اقدامات از سوی ایران شد.

امیر کویت هم به عنوان سخنران دوم به وجود اختلافات عمیق در داخل شورای همکاری خلیج فارس اذعان و ابراز امیدواری کرد هرچه سریع‌تر اختلافات قطر و برخی کشورهای عضو این شورا (عربستان، امارات و بحرین) حل و فصل شود.

او نیز با توجه به دستورکار جلسه گفت: بر گسترش روابط خوب با ایران بر اساس معاهدات بین‌المللی و منشور سازمان ملل که بر اصل عدم تدخل در امور دیگر کشورها تاکید دارد، اصرار داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز نشست شورای همکاری خلیج فارس با اظهارات ضد ایرانی پادشاه عربستان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
آغاز نشست شورای همکاری خلیج فارس با اظهارات ضد ایرانی پادشاه عربستان
آغاز نشست شورای همکاری خلیج فارس با اظهارات ضد ایرانی پادشاه عربستان - 0

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، نشست موسوم به سران شورای همکاری خلیج فارس امروز یکشنبه با سخنرانی «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان آغاز شد که قطر و عمان با هیئت‌های سطح پایینی در این نشست شرکت کردند.

همزمان با سی‌ونهمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض کارشناسان معتقدند که اختلاف شدید در میان اعضای این شورا در نهایت به فروپاشی آن منتهی می‌شود.

در همین حال سلمان بن عبد العزیز در آغاز به کار این نشست طبق معمول سالیان گذشته در اظهاراتی نخ نما شده ایران را متهم به داشتن سیاست‌های خصمانه متهم کرد و مدعی شد که ایران همچنان تهدیدی برای شماری از کشور‌ها است.

از سوی دیگر امیر کویت در سخنانی بر داشتن رابطه با ایران تأکید کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض آغاز شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض آغاز شد

به گزارش اسکای نیوز عربی، قرار است در این نشست درباره موضوعات مشترک در ارتباط با شورای همکاری در زمینه های سیاسی، دفاعی، اقتصادی و حقوقی گفت و گو شود.

همچنین قرار است در این نشست درباره تحولات سیاسی منطقه ای ، بین المللی و مسایل امنیتی در منطقه بحث شود.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، انتظار می رود که این نشست بر مسایل امنیتی از جمله جنگ یمن، فعالیت های ایران در منطقه ، سیاست های نفتی و قطع روابط قطر با همسایگانش تمرکز داشته باشد.

«سلطان قابوس بن سعید» نیز در این نشست شرکت نخواهد کرد و «فهد بن محمود آل سعید» معاون نخست‌وزیر در امور شورای وزیران، به عنوان نماینده سلطان قابوس برای شرکت در سی‌و نهمین نشست شورای همکاری خلیج‌فارس، به ریاض می‌رود.

در این نشست «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین و «صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت و شیخ محمد بن راشد حاکم دبی حضور خواهند داشت.

با وجود دعوت پادشاه عربستان از امیر قطر برای شرکت در این نشست، خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از یک مقام قطری گفته که او به ریاض نمی‌رود.

منابع قطری اعلام کردند که «سلطان بن سعد المریحی» وزیر دولت قطر در امور خارجی در این نشست شرکت خواهد داشت.

«خالد بن أحمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین در اولین واکنش مقامات عربی به غیبت امیر قطر در این نشست در توئیتر خود نوشت که امیر قطر باید شرط های ما را قبول و در نشست شرکت می کرد.

«انورقرقاش» وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجی نیز در توئیتی از همه شرکت کنندگان در این نشست به جز قطر تشکر کرد و نامی از این کشور نبرد.

روابط اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس از یک سال و نیم قبل به شدت شاهد تنش است و چهار کشور عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین خرداد ماه سال گذشته با متهم کردن قطر به حمایت مالی از تروریسم و روابط نزدیک با ایران روابط خود را با این کشور قطع کردند.

دوحه اخیرا در اقدامی غافلگیرانه خروج از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را اعلام کرد. این اقدام دوحه می تواند باعث نگرانی اعضا نسبت به احتمال خروج این کشور از شورای همکاری شود.

فعالان شبکه های اجتماعی پیش از شروع نشست درباره حواشی این نشست نوشتند که سعودی ها پرچم قطر را نیز در ریاض در میان پرچم سایر اعضای این شورا برافراشتند.

'عبداللطیف الزیانی'دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس پیش تر گفته بود که ایران یکی از محورهای نشست این شورا در پایتخت عربستان خواهد بود.

آخرین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس دسامبر ۲۰۱۷ در کویت برگزار شد.

خاورم**9366**1049

خواندن خبر در سایت منبع

اعزام یک وزیر قطری برای شرکت در نشست سران شورای همکاری در ریاض

فارسخبرگزاری فارس
اعزام یک وزیر قطری برای شرکت در نشست سران شورای همکاری در ریاض

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالی‌که «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر با وجود دعوت ملک سلمان، از شرکت در سی‌ونهمین نشست شورای همکاری خلیج‌فارس در ریاض خودداری کرده است، قطر امروز از اعزام «سلطان بن سعد المریخی» وزیر مشاور در امور خارجه قطر به این نشست خبر داد.

«احمد الرمیحی» مدیر دفتر رسانه‌ای وزارت خارجه قطر در صفحه توئیتر خود نوشت: «سلطان المریخی وزیر مشاور در امور خارجه در رأس یک هیأت قطری برای شرکت در نشست شورای همکاری خلیج‌ (فارس) وارد ریاض شد.»

اعزام یک وزیر قطری برای شرکت در نشست سران شورای همکاری در ریاض - 3

سی‌ونهمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس امروز یکشنبه در ریاض در حال برگزاری است در حالی‌که امیر قطر با وجود دعوت ملک سلمان از شرکت در این نشست خودداری کرده است همچنین سلطان قابوس نیز عدم مشارکت در این نشست را اعلام کرده و «فهد بن محمود آل سعید» معاون نخست‌وزیر در امور شورای وزیران را به این نشست اعزام کرده است.

برگزاری این نشست در حالی است که از یک سال و نیم قبل سه عضو شورای مذکور (عربستان، امارات و بحرین) به اضافه مصر روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده و تمامی گذرگاه‌های زمینی، هوایی و دریایی را به روی این کشور بسته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
وی افزود: اجرای زیرگذر تجریش به دلیل موقعیت زمین شناسی منطقه و وجود بستری سنگی، رودخانه‌ای و وجود تاسیسات شهری و خط مترو بسیار زمان بر و پر هزینه است. موسوی اجرای رینگ ترافیکی در محدوده تجریش به صورت دورانی با استفاده از مسیرهای جایگزین و سایر محورهای موازی را اولین اقدام در اجرایی شدن پیاده راه تجریش دانست. مسیرهای امن برای افراد پیاده طراحی شودسردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر بازنگری در حمل ونقل شهری اجرای مسیرهای امن برای افراد پیاده را لازمه شهری ایمن دانست. وی گفت: شهرتهران در حال حاضر نه خودرو محور است نه انسان محور و باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی ترویج داده شود. وی اضافه کرد: بدلیل مشکلات ترافیکی شمال تهران و محدودیت معابر، این منطقه را به دو منطقه راهور تقسیم کرده‌ایم و ۳۰ درصد پتانسیل نیروی انسانی راهور در زمان پیک ترافیکی در این منطقه حضور پیدا می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران و برنده سیمرغ بلورین برای فیلم «دهلیز» در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، عکسی از سفر خود به جزیره هرمز را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. هانیه توسلی خیلی کوتاه در توضیح این عکس نوشت: «در هرمز که جان جانان است.» جزیره هرمز به دلیل داشتن خاک‌هایی به رنگ‌های قرمز، طلایی، سفید و … در جهان مشهور است.
ایرناایرنا10 ساعت قبل
امام جمعه زاهدان بیان کرد: بن سلمان در سفر اخیر خود به پاکستان نشان داد به دنبال دوری از انزوا و مشارکت دادن این کشور برای انجام کارهای ضد انسانی و جنگ طلب خود در منطقه بویژه در یمن بود. نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان از دیگر اهداف سفر بن سلمان را ایجاد تنش و جدایی بین پاکستان و ایران بر شمرد و افزود: ولیعهد عربستان سعی کرد تا با ایجاد یک هسته مقاومت و اتحاد جمعی پاکستان را در کنار خود برای ضربه زدن به ایران داشته باشد. آیت الله سلیمانی گفت: ۲۷ شهید حادثه تروریستی جاده خاش - زاهدان یکی از برنامه‌های سفر بن سلمان برای ایجاد تنش و ناامنی در ایران بود. نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی با مخاطب قرار دادن نسل جوان آینده و پیشرفت این نظام را در دست آنان دانستند. امام جمعه جدید زاهدان هفته آینده با حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب معرفی خواهد شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سفر محمد بن سلمان به کشورهای آسیایی در حالی به دو کشور انجام شده و در کشور سوم در حال انجام است که ولیعهد سعودی هنوز از برزخ مربوط به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار و منتقد سعودی رها نشده است. سفر دوره‌ای محمد بن سلمان فاقد استراتژی از حیث شکل و مضمون است اما خالی از پیامها نیست. ثالثا، لغو سفر بن سلمان به مالزی و اندونزی آنهم بدون دلیل به گونه‌ای که مهاتیر محمد در پاسخ به رسانه‌ها گفت که علت را نمی‌داند و تنها چیزی که می‌داند این است که سفر لغو شده است. آنچه به طور خلاصه درباره سفر محمد بن سلمان به کشورهای پاکستان، هند و چین می‌توان گفت عبارت است از؛ -گسترش مبادلات تجاری در تقابل با ایران. به عبارت دیگر بن سلمان قصد دارد که با دلارهای سعودی از تنگنا خارج شود و این در حالی است که هنوز مشخص نیست وعده‌های بن سلمان وعده سرخرمن است یا محقق می‌شود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وقتی منتقد کی‌روش عهدش را شکست!

خبرآنلاین12 دقیقه قبل

صاعقه‌های ارزی در جهان

دنیای اقتصاد37 دقیقه قبل

بازار - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴

دنیای اقتصاد37 دقیقه قبل

پیچ کاهشی در بازار ارز

دنیای اقتصاد37 دقیقه قبل