1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

قالیباف: دانشگاه صدای مردم را به گوش کم‌شنوای مسئولان برساند

سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران

باشگاه خبرنگارانخبرگزاری باشگاه خبرنگاران
سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران

مراسم بزرگداشت روز دانشجو عصر امروز یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷ با سخنرانی محمدباقر قالیباف در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق دانشگاه تهران برگزار شد.

سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 1سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 3سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 4سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 5سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 6سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 7سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 8سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 9سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 10سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 11سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 12سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 13سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 14سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 15سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 16سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 17سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 18سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 19سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 20سخنرانی قالیباف در دانشکده حقوق دانشگاه تهران - 21

خواندن خبر در سایت منبع

قالیباف: دانشگاه صدای مردم را به گوش کم‌شنوای مسئولان برساند

فراروخبرگزاری فرارو
قالیباف: دانشگاه صدای مردم را به گوش کم‌شنوای مسئولان برساند
قالیباف تصریح کرد: مشکل به قدرت دوستی و ماندن در قدرت به هر قیمتی آن هم در شرایطی که ضعف مدیریتی به گوش همه رسیده است، باز میگردد. تا زمانی که مسئولان به جای سخن گفتن با اقشار مردم، بنشینند و با بیگانه مذاکره کنند، مشکلی از مشکلات اقتصادی کشور حل نمی‌شود. ما اگر می‌خواهیم روزی مذاکره‌ای هم بکنیم ابتدا باید قدرت ملی مان را افزایش دهیم، نه اینکه با ضعف اقتصادی در پی مذاکره باشیم.
قالیباف: دانشگاه صدای مردم را به گوش کم‌شنوای مسئولان برساند - 0

محمد باقر قالیباف، تصریح کرد که ضعف مدیریتی باعث می‌شود فرصت در اختیار فرصت طلبان قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، شهردار سابق تهران عصر امروز (یکشنبه - ۱۸ آذر) طی سخنانی در مراسم بزرگداشت روز دانشجو که از سوی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه امروز جامعه و ملت ما با چالش بزرگی روبه رو هستند و در این شرایط سخت دانشجو و دانشگاه باید به کمک مردم بیایند، گفت: ملت ما ملتی است که همه سختی‌ها و ضعف مدیریت‌ها را به جان خریدند، امروز باید دانشگاه با روحیه مطالبه گری و عدالت طلبی صدای مردم محکوم و مظلوم را به گوش کم شنوای مسئولان برساند.

وی با طرح این پرسش که ریشه اصلی بحران اقتصادی امروز چیست، اظهار کرد: ریشه این بحران آیا مبارزه با دشمنان است؟ آیا به وجود تحریم‌ها باز می‌گردد؟ آیا ادامه مسیر سیاسی امام راحل مانع رشد و حرکت اقتصاد ما شده است؟ آیا سستی مردم باعث این وضعیت شده است؟ بنده معتقدم که این موارد، نه تنها مشکلات ما نیستند، بلکه نقاط قوت ما برای حل مشکلات اقتصادی است. مشکل ما از جایی شروع می‌شود که مسئولان به جای اینکه چشم شان به داخل کشور باشد به بیرون کشور معطوف است و ضعف مدیریتی باعث می‌شود فرصت در اختیار فرصت طلبان قرار گیرد.

قالیباف تصریح کرد: مشکل به قدرت دوستی و ماندن در قدرت به هر قیمتی آن هم در شرایطی که ضعف مدیریتی به گوش همه رسیده است، باز میگردد. تا زمانی که مسئولان به جای سخن گفتن با اقشار مردم، بنشینند و با بیگانه مذاکره کنند، مشکلی از مشکلات اقتصادی کشور حل نمی‌شود. ما اگر می‌خواهیم روزی مذاکره‌ای هم بکنیم ابتدا باید قدرت ملی مان را افزایش دهیم، نه اینکه با ضعف اقتصادی در پی مذاکره باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: چرا برای حل یک مشکل، مشکل بزرگتری ایجاد می‌کنیم؟ چرا باید ضعف مدیریت کسانی که در مسائل بانکی و مالی هستند و سودجویانی که این موسسات را اداره می‌کنند را با جیب ملت جبران کنیم؟ من در همین نامه مفصلی که به سران و مسئولان نوشتم و حاصل دوماه تلاش شبانه روزی بود از سوی دولت اجرایی نشد و در عوض حجم عظیمی به نقدینگی کشور افزود شد و می‌گویم به اشباع ضعف مدیریت در کشور رسیده ایم.

شهردار سابق تهران گفت: در مورد شهرداری هم می‌بینیم که همین ضعف مدیریتی وجود دارد؛ می‌گویند شهرداری تهران ۵۲ هزار میلیارد تومان بدهی دارد و زمانی که خودشان درباره این توضیح دادند مشخص شد که ۳۷ هزار میلیارد تومان آن مربوط به پروژه‌های آینده شهرداری است. سوال این است که در کجای دنیا آنچه که مربوط به آینده است به عنوان بدهی امروز محسوب می‌شود؟

قالیباف با بیان اینکه برخی در گذشته به ما می‌گفتند چرا از مدیرانی که رویکرد‌های سیاسی مخالف با شما دارند استفاده می‌کنید، گفت: من پاسخم به آنان این بود که هرکس اهل کار باشد و کاربلد، ما از او استفاده می‌کنیم؛ چرا که هدف‌مان خدمت کردن به مردم است.

وی در ادامه اظهار کرد: وقتی به آقایان می‌گوییم که چرا حساب‌های بانکی را درست رصد نمی‌کنید و از برداشت‌ها و واریز‌ها به درستی اطلاع ندارید، می‌گویند که ما نمی‌خواهیم به حریم خصوصی مردم سرک بکشیم. حال پرسش این است که شما که پیرو و دنبال لیبرالیسم و کشور‌های لیبرالیستی هستید یکی از این کشور‌ها را مثال بزنید که به حساب‌های بانکی دسترسی نداشته و بر آن نظارت نکند. اتفاقا شما به همه شئونات زندگی مردم فضولی می‌کنید و سرک می‌کشید، به جز آنجا که باید این کار را انجام دهید.

قالیباف تاکید کرد: شما به جای اینکه بروید و ببینید آن چهاردرصدی‌ها که خون مردم را می‌مکند کجا هستند و چقدر در حسابشان پول دارند و به جای اینکه مشخص کنید از چه کسانی باید مالیات گرفت، می‌روید از همه مردم و از کسانی که وضعیت مالی خوبی هم ندارند مالیات می‌گیرید و آن وقت به دنبال اجرای عدالت و حمایت از اقشار ضعیف هم هستید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما در دوره مدیریت در شهرداری تهران تحت تحریم جهانی و تحریم دولت‌های نهم تا یازدهم بودیم، گفت: در این شرایط نگذاشتیم که رشد تهران متوقف شود. البته نمی‌گوییم که ایرادی به کارمان وارد نبوده است. اتفاقا من همیشه می‌گویم که ما در شاگرد تنبل ها، نفر اول بوده ایم، اما این واقعیتی است که می‌توانیم مشکلات کشور را حل کنیم، اگر فرصت‌ها را به جوانان و کاربلدان بدهیم، نه اینکه هم حزبی‌های خسته، بسته و نشسته خود را به کار گیریم می‌توانیم مشکلات اقتصادی این کشور را حل کنیم.

وی در پایان اظهار کرد: اصلی‌ترین راه مبارزه با دشمنانی که عزت این کشور را نمی‌خواهند، خدمت به مردم است که در سه کلمه خلاصه می‌شود و آن سه کلمه کار، کار و کار است.

خواندن خبر در سایت منبع

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: با قالیباف مشکل دارید چرا پرندگان را در قفس نگه داشته‌اید؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: با قالیباف مشکل دارید چرا پرندگان را در قفس نگه داشته‌اید؟
باشگاه خبرنگاران نوشت: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با ضعف مدیریت و اشباع ناکارآمدی، فرصت را برای فرصت‌طلبان که همیشه به دنبال به یغما بردن داشته‌های مادی و معنوی این ملت بوده‌اند، را فراهم کرده‌اند.

محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بعدازظهر امروز (یکشنبه 18 آذر ماه) در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشگاه همیشه یک فرصت بزرگ بوده است، گفت: دانشجویان قشر جوان، عالم، با نشاط، خلاق، دغدغه‌مند و با صداقت هستند و دانشگاه با این روحیه همیشه موتور حرکت جامعه به سمت پیشرفت و عدالت بوده است.

وی ادامه داد: اگر مسئولین از این فرصت خدادادی ظرفیت جوان کشور استفاده نکنند و آن را مورد توجه قرار ندهند، هم به ملت خیانت کرده‌اند و هم در پیشگاه خدا باید پاسخگو باشند.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به دانشجویان افزود: عزیزان من امروز مهمترین چالش این ملت و کشور عزیزمان ایران، چالش اقتصادی است و حق این است که دانشگاه و دانشجو برای حل این چالش سر از پا نشناسد.

وی ادامه داد: دانشجویان باید هم از جهت علم، هم از جهت عمل و هم از جهت مطالبه‌گری موضوعات اقتصادی را دست در گرفته و با صدای بلند به گوش های کم‌شنوای برخی مسئولان برساند کما اینکه این مردم و این ملت رنج دیده ولی همیشه مقاوم همواره سختی کشیده است اما همیشه با افتخار و با حضور همیشه در صحنه خود و حامی انقلاب و به وجود آورنده افتخارات بزرگ، در همه عرصه‌ها مخصوصا در عرصه استقلال و عرصه مردم سالاری و همراهی با دولتمردان سنگ تمام گذاشته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: حق این است که جوانان و نخبگان کشور در حل مشکل این مردم محروم و مستضعف و این انسان‌های شریفی که بار تولید ثروت، اشتغال و پیشرفت صنعتی و کشاورزی کشور را بر دوش می‌کشند و امروز مانند کارمندان و کارگران و روستاییان در فشار هستند، وارد شوند و به حل مساله کمک کنند.

قالیباف با طرح این پرسش که ریشه اصلی این چالش اقتصادی در کجاست ، تصریح کرد: آیا نداشتن سرمایه و درآمد در این چالش دخیل است؟ آیا تحریم ریشه این چالش اقتصادی است؟ آیا رویکردهای عزتمندانه و مبارزه با زیاده‌خواهی های دشمنان این ملت و انقلاب و گام در مسیر و راه اسلام سیاسی امام (ره) گذاشتن باعث این چالش اقتصادی شده است؟ آیا تنبلی و سستی مردم باعث این رکود و این چالش اقتصادی شده و آنها نیامده اند پای کار و کمک نکرده اند؟ من می‌گویم هرگز! نه تنها اینها باعث چالش نشده‌اند که اینها نقاط قوت و افتخارآفرین ما برای حل مشکلات اقتصادی است. پس مشکل کجاست؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ریشه مشکلات اقتصادی در خاصه سازی و قدرت دوستی برخی مسئولان و ضعف مدیریت است، خاطرنشان کرد: مشکل آن جایی است که ذهن ها و چشم های بعضی از مسئولان به جای تمرکز بر این فرصت ها و داشته ها، به بیرون از مرزها خیره است و با ضعف مدیریت و اشباع ناکارآمدی، فرصت را برای فرصت‌طلبان که همیشه به دنبال مکیدن خون این ملت و به یغما بردن داشته‌های مادی و معنوی این ملت بوده اند، فراهم کرده است و فرصت را به قاچاقچیان، به دلالان، به رانت‌خواران و به کسانی که در حقیقت خائن به این سرزمین و این ملت‌ هستند و در یک کلام به چهار درصدی های معروف؛ داده است.

وی در توضیح بیشتر اظهار کرد: به نظر من چالش اقتصادی این کشور از یک طرف ریشه در ضعف مدیریت و ضعف ساختار و نحوه سازماندهی و نهادسازی در کشور دارد و از سوی دیگر به دلیل قدرت دوستی و تلاش برای ماندن در قدرت به هر قیمتی است. بنابراین تا زمانی که در حوزه کارکری و مدیریتی به سمت شایسته گزینی، توجه به موضوعات اصلی و دغدغه مردم، وقت گذاری، در میدان بودن، با مردم مستقیم سخن گفتن به جای مذاکره با بیگانگان نرویم، این مشکلات حل نمی شود. لازمه یک مذاکره عزت‌مندانه، افزایش قدرت ملی است نه ضعف اقتصادی.

قالیباف با بیان اینکه استفاده نکردن از ابزار روز و بزرگ شدن اقتصاد دولتی، خصولتی سازی و خاصه سازی باعث به وجود آمدن این چالش اقتصادی شده است، گفت: همین چند روز گذشته رئیس جمهور محترم در دانشگاه سمنان گفت که دولت 30 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی برای پرداخت خسارت به مالباختگان دریافت کرده است که این برابر بیش از 250 هزار میلیارد تومان نقدینگی است. باید پرسید چرا؟ آیا هیچ مسیر دیگری برای اعاده حقوق مردم وجود نداشته است؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اجازه می‌خواهم به عنوان نمونه به موضوع ورشکستگی سه موسسه مالی در بیش از یک دهه قبل اشاره کنم که در استان اصفهان اتفاق افتاد. من در آن زمان فرمانده نیروی انتظامی بودم و مطالبات بحق مردم برای برگرداندن سرمایه‌هایشان منجر به ناآرامی در شهر اصفهان شده بود. از من به عنوان فرمانده نیروی انتظامی انتظار داشتند که کف خیابان با این مال‌باختگان برخورد کنم.

وی ادامه داد: من که موضوع را بررسی کردم دیدم این مطالبه مردم مطالبه به حقی است. با پیگیری هایی که انجام دادیم، درنهایت کمیسیون اقتصادی مجلس از مجموعه‌ای از مسئولان مربوطه من جمله بنده دعوت کرد که برای حل و فصل موضوع در جلسه‌ای حاضر شویم. خاطرم هست که دولت وقت تصمیم گرفته بوده بیش از یکصد میلیارد تومان از طریق یکی از بانک های دولتی به مال‌باختگان پرداخت کند. دقیقا شبیه همین کاری که الان دولت دوازدهم انجام داده است.

قالیباف خاطرنشان کرد: در آن جلسه من با این کار مخالفت کردم و گفتم که این روش خوبی نیست چون صندوق‌های دیگری هم هستند که دچار این مشکل هستند و اگر دولت این رویه را انجام بدهد باید چندهزار میلیارد از بیت‌المال هزینه کند. چرا باید چنین هزینه‌ای انجام بشود؟ این پول مال مردم است و نمی‌شود هزینه سوءمدیریت افراد خطاکار در این مؤسسات و ضعف کارآمدی و نظارت دولت از جیب مردم پرداخت شود. مسئولان وقت گفتند مگر راه دیگری هست؟ من پیشنهاد راه جدیدی دادم. آنها این راهکار را پذیرفتند اما کسی مسئولیت اجرای آن را به عهده نگرفت.

وی ادامه داد: این همان جایی است که می‌گویم برخی از ما حال کارکردن نداریم. بنا شد که خود من این کار را انجام بدهم. این موضوع که بیش از دویست هزار نفر مال‌باخته در آن درگیر بودند، باعث اختلال در شهر شده بود. من عازم اصفهان شدم و مقدمات حل مسأله را فراهم کردم. با گفت و گوی مستقیم با مال باختگان و مسؤلان صندوق ها و مسؤلان استانی، بلافاصله آرامش به شهر برگشت. مال‌باختگان مطمئن شدند که مشکل آنها حل خواهد شد و در عرض چند ماه مشکل واقعا حل شد. بدون این که ریالی از بیت‌المال داده شود.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نامه‌ اقتصادی اخیری که برای مسئولان نظام ارسال کرده است، بیان کرد: در آن نامه درباره مشکل نقدینگی و تبعات آن و راهکارهای حل مسأله توضیح داده ام. این پیشنهاد نتیجه تجربه من و حاصل نظرات علمی و تخصصی شما دانشجویان و استادان در دانشگاه های مختلف بود و پس از دو ماه کار فشرده کارشناسی به دست آمده بود. بخشی از راهکارهای مندرج در نامه نیز درباره نقدینگی و حل مشکل رشد نقدینگی و اصلاح سیستم بانکی کشور بود که ای‌کاش به آن توجه می‌شد و لازم نبود بیش از ۲۵۰هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه شود و به مشکل افزوده شود. متاسفانه مشکل همچنان باقی است.

قالیباف با اشاره به اینکه برخی مسئولان نه تنها به فکر حل مشکل نیستند بلکه با سیاسی کاری آن را گردن رقیب می اندازند، تصریح کرد: جالب اینجاست که برخی مسئولان نه تنها مشکل را به صورت ریشه‌ای حل نمی‌کنند، بلکه آن را سیاسی هم می‌کنند و طوری وانمود می‌کنند که انگار رقیب سیاسی آنها نمی‌خواهد مشکل مردم حل شود. این همان اشباع ناکارآمدی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با پرداختن به شرایط فعلی شهرداری پایتخت گفت: وقتی ادامه این تفکر ناکارآمد از دولت به شهرداری می‌رود و مستقر می‌شود، به جای کار کردن و بار برداشتن، دنبال این است که ثابت کند قالیباف کار نکرده است. ضرب المثلی هست که می‌گوید «فکر نکن اگر همسایه‌ات بلنگد، تو بهتر راه می‌روی» قالیباف بد بوده، ناتوان بوده، شما توانا باش. با تخریب قالیباف که مشکلی از مردم حل نمی‌شود.

وی با اشاره برخی تخریب های نادرست در این مدت، بیان کرد: آمدید گفتید خط ۷ مترو ناامن است و تعطیلش کردید، در حالی که اصلا نمی‌دانستید خط ۷ از کجا به کجاست و در برنامه تلویزیونی وقتی مجری پرسید، اشتباه گفتید. حالا نه تنها آن بخش از خط تعطیل شده را به موقع برای استفاده در دسترس مردم قرار ندادید بلکه ادامه این خط هم که بیش از ۹۵ درصد آن انجام شده بود، تمام نکردید. خب چرا آن  ۵ درصد باقی مانده را انجام نمی دهید؟ کجای دنیا بودجه لازم برای تکمیل پروژه‌ها را که هر سال در بودجه لحاظ می‌کنند در فهرست بدهی می‌آورند؟

شهردار اسبق تهران در ادامه به میزان بدهی های شهرداری تهران پرداخت و اظهار کرد: آمدید گفتید قالیباف ۵۲ هزار میلیارد بدهی برای شهرداری باقی گذاشته، یکسال بعد، کمیسیون فرهنگی همین شورای پنجم شهر تهران اعلام کرد که از این عدد ۲۲ هزار میلیارد تومان هزینه‌ای است که برای تکمیل پروژه‌های آغاز شده، لازم است. کجای دنیا بودجه لازم برای تکمیل پروژه‌ها را که هر سال در بودجه لحاظ می‌کنند در فهرست بدهی می‌آورند؟

وی با بیان اینکه 14هزار میلیارد تومان بدهی دولت به شهرداری را خود شورای پنجمی ها هم قبول دارند، خاطرنشان کرد: جدای از این ۱۴هزار میلیارد، یک میلیارد دلار مصوبه مجلس برای پرداخت به شهرداری تهران بود که دولت عمل نکرد که با دلار ۴۲۰۰ تومان می شود ۴۲۰۰ میلیارد تومان. این یعنی بالغ بر ۱۸هزار میلیارد تومان طلب شهرداری از دولت. و تازه این غیر از دارایی ها و سرمایه‌ای است که در گزارش تحویل و تحول شهر تهران که تحویل شورای چهارم و پنجم شد، ذکر شده است و بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه آماده برای استفاده بوده است.

قالیباف با بیان اینکه یک محاسبه سر انگشتی در میزان بدهی و داشته های شهرداری نشان می دهد که میزان بدهی شهرداری بسیار اندک است، تاکید کرد: همه افراد باتجربه در مدیریت شهری می دانند که داشتن حداقل طلبکاری و بدهکاری در مجموعه یک نهاد عمومی غیردولتی مثل شهرداری‌ها امری  طبیعی است.

وی ادامه داد: آمدید گفتید فلانی تخصص نداشته است، شما که تخصص دارید که می‌گویید باید برویم از خارج مدیر بیاوریم. چرا به جای این همه حرف  برای مردم کار نمی‌کنید؟ خط ۶ مترو، باغ پرندگان و موزه مشاهیر را که همگی در آستانه بهره برداری تحویلتان شده، چرا افتتاح نمی کنید؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با طرح چند سوال درباره پروژه های در آستانه افتتاح شهر تهران که شهریور۹۶ تحویل مدیران جدید پایتخت شده بود اما هنوز به بهره برداری نرسیده اند، بیان کرد: باغ پرندگان را چرا افتتاح نمی‌کنید؟ آنجا که دیگر اصلا کاری باقی نمانده بود غیر از رهاسازی پرندگان. با قالیباف مشکل دارید چرا پرندگان را در قفس نگه داشته‌اید؟ خط ۶ مترو را که بیش از ۸۵ درصد پیشرفت داشت و باید تا پایان سال ۹۶ تمام می‌شد چرا تمام نمی‌کنید؟ موزه مشاهیر را افتخار این شهر است چرا افتتاح نمی‌کنید؟

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه وقتی کسی کار نکند و دغدعه مردم و مدیریت نداشته باشد چاره‌ای ندارد جز این که وعده خلاف بدهد و تهمت بزند، گفت: تازه به من هم اکتفا نمی‌کنید. به دختر من به پسران من، به همسر من تهمت می‌زنید که امیدوارم قوه قضاییه به شکایت من رسیدگی و نتیجه را اعلام کند.

وی افزود: وقتی که اهل تحول نیستیم وقتی که به جوانان این کشور اعتماد نداریم، وقتی که دغدغه مند این مردم عزیز نیستیم و مشکلات آنها را درک نمی‌کنیم، مجبوریم برای پوشش ضعف ها و ناتوانی‌های خود به موضوعات فرعی تمسک بجوییم.

قالیباف با درخواست از دانشجویان که به این نکته دقت بیشتری داشته باشند، ادامه داد: می‌گویید قانون هدفمندکردن یارانه‌ها را نمی‌توانیم اجرا کنیم و افراد برخوردار را از فهرست گیرندگان یارانه حذف کنیم، چون نمی‌خواهیم به حساب مردم سرک بکشیم. در همه کشورهای غربی، آیا کسی هست که اطلاعات حسابش در دست دولت نباشد و دولت اجازه نداشته باشد بداند که این حساب چقدر است و پول از کجا واردش می‌شود و برای چه مصارفی خرج می‌شود؟ آیا اصلا یک شهروند غربی می‌تواند بدون اعلام دلیل روشن، حسابش را از جایی به جایی منتقل کند؟ پس چرا مردم را گول می‌زنید و می‌گویید ما نگران حریم شخصی شما هستیم. اگر نگران حریم شخصی مردم هستید،‌ دخالت به امورات شخصی آنها نکنید.

وی با بیان اینکه به جای این که به سفره خالی مردم فکر کنید و به آن بپردازید، ورود به استادیوم و برگزاری کنسرت و .... موضوع اول حرفهای شماست، گفت: البته ما هم با آزادی های اجتماعی موافقیم. در همین حوزه برگزاری مراسم جشن و کنسرت، مگر در تهران و در پارک ها هر شب بیش از ۳۰۰ برنامه برگزار نمی‌شد؟ چرا تعطیلش کردید؟ ما مخالف شادی مردم هستیم یا شما؟ شادی را که گرفته‌اید هیچ، سرمایه‌شان را هم یک شبه به نصف تقلیل دادید.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه در حوزه مالیات، افرادی که بیشترین درآمد را دارند کمترین مالیات را پرداخت ‌می‌کنند و شاید بعضا اصلا مالیات پرداخت نمی‌کنند، بیان کرد:این در حالی است که از یک مغازه دار خرد، از یک دانشجویی که ناگزیر از فلافل‌فروشی است، مالیات می‌گیرید. جالب است که بدانید، نزدیک به ۵۰ درصد مأموران مالیات متمرکز بر این قشر محروم که درآمد حداقلی دارد، هستند تا از این درآمد ناچیز آنها مالیات بگیرند و البته این نهایتا می‌شود ۵ درصد درآمد مالیاتی! دلالان و قاچاقچی ها و چهاردرصدی‌ها که درآمد هنگفتی دارند، فرار مالیاتی می‌کنند که اگر فقط از چند ده نفر آنها به درستی مالیات گرفته شود،‌ به اندازه چندصدهزار نفر از این طبقه محروم درآمد مالیاتی ایجاد می‌کند. این یکی از نمادهای مشخص اشباع ناکارآمدی، استفاده نکردن از مدیریت نسل چهارم و ابزار روز و سیطره چهاردرصدی‌ها بر مجموعه مدیریتی کشور است.

قالیباف افزود: هر روز بخشنامه‌ای متضاد در حوزه مسائل اقتصادی و اداری صادر کردن، آرامش را از تولید کننده‌ و واردکننده و بازار می‌گیرد. چون نمی‌توانند اینها را حل ‌کنند تمسک به کارهای فرعی می‌کنند و حرف از این ‌می‌زنند که نمی‌خواهیم به حوزه شخصی مردم‌، به حساب مردم سرک بکشیم.

وی با اشاره به هشداری که ابتدای سال جاری درخصوص شرایط اقتصادی و ارز داده بود، تصریح کرد: در اردیبهشت ماه بنده در رابطه با خطر وضعیت ارز مطالبی را بیان کردم اما متاسفانه توجهی نشد. امروز هم می‌گویم بحث تورم و گرانی، بحث تعطیلی کارگاه های کوچک و متوسط و بیکاری چالش جدی پیش روی ماست.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه من به عنوان خدمتگزار و به عنوان فردی با بیش از سه دهه تجربه در این مسایل به شما جوانان و به ملت عزیز عرض می‌کنم همه این مشکلات با همین شرایط قابل حل است؛ گفت: البته به شرط آن که به توان خود تکیه کنیم و مهمترین و اساسی‌ترین توان ما مردم و جوانان این کشورند، نه امید به بیگانه؛ به شرط آنکه با تولید کنندگان و با صادرکنندگان  نه اینکه با بیگانگان مذاکره کنیم.

وی ادامه داد: در صف مذاکره باقی نمانیم تا آنها وعده ‌های سر خرمن به ما بدهند و فرصت ها را از دست بدهیم. به جوانان فرصت و میدان بدهیم و نه به دوستان و هم کیشان و هم حزبان و افراد خسته و بسته و نشسته. به شرط آن که همه دغدغه ما خوب کار کردن باشد و البته که کار خوب کردن و با خرد جمعی حرکت کردن و گوش شنوا برای شنیدن مشورت‌ها و نقدها داشتن. به شرط آن که خدمت به مردم به ویژه مستضعفان و محرومان و مبارزه با دشمنان این ملت دغدغه اول ما باشد.

قالیباف در پایان تاکید کرد: عزیزان من! تنها راه عزت این کشور، عزت این ملت و افتخار آن، اصلی‌ترین راه مبارزه با دشمنان اصلی ما امریکا و انگلیس و اسرائیل ومهمترین خدمت به مردم با هر گرایش و هر سلیقه و با هر دین و آیین و مذهب در این سه کلمه است: کار، کار، کار.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
نامه‌نیورنامه‌نیور15 ساعت قبل
جواد طباطبایی علیه خاتمیسید محمد خاتمی چندوز پیش در دیدار با اعضای شورای شهر مناسب‌ترین شیوه اداره کشور را فدرالیسم دانست. مهم‌ترین واکنش مربوط به سید جواد طباطبایی، استاد سرشناس علوم سیاسی و ایران‌پژوه برجسته به این سخنان واکنش نشان داد. من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! ضرورت تحقق برجام داخلیمحمدصادق جوادی‌حصار باور دارد که محدودیت‌های موجود بر دولت روحانی به مراتب بیش از دولت اصلاحات است. جوادی حصار در گفت‌وگو با روزنامه آرمان درباره محدوده اختیارات حسن روحانی گفت: «من معتقدم بخش زیادی از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد در دولت رقم نمی‌خورد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، تصویری از دیدار خود با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرد. یک فعال فضای مجازی در توئیتر نوشت:
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز17 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.

اخبار بیشتر