1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

شب خشم و هیاهو در پاریس

پوشش گسترده اعتراضات پاریس در رسانه‌های ترکیه

فارسخبرگزاری فارس
پوشش گسترده اعتراضات پاریس در رسانه‌های ترکیه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رسانه‌های ترکیه به خصوص رسانه‌های نزدیک به جریان حاکم از روزهای اول اعتراضات پاریس، اخبار اعتراضات را با حجم وسیعی پوشش می‌دهند.

روزنامه القدس العربی، در مطلبی نوشته است که شاید این سیاست روزنامه‌های ترکیه با اعتراضات سال 2013 در استانبول که حزب عدالت و توسعه آن را توطئه خارجی قلمداد می‌کرد بی ارتباط نباشد.

به نوشته این روزنامه، در سال 2013 نیز در اعتراضات معروف به «پارک گزی» رسانه‌های فرانسوی و غربی به شدت حوادث آن سال را پوشش داده بودند.

اخبار اعتراضات و تصاویر خشونت پلیس، صفحات اول روزنامه‌ها و پایگاههای ترکیه را فراگرفته و شبکه‌های ماهواره‌ای نیز ساعات بیشتری به پوشش حوادث پاریس اختصاص داده‌اند.

بسیاری از شبکه‌های خبری ترکیه خبرنگاران خود را به پاریس گسیل داشته‌اند تا تصاویر برخورد مأموران با معترضان را مخابره کنند؛ به خصوص تصاویر برخورد خشونت‌آمیز پلیس فرانسه با دانشجویان در رسانه‌های ترکیه در سطح وسیعی منتشر شد.

رسانه‌های ترک‌زبان در بسیاری از تحلیل‌ها و اخبار خود کلید واژه «استانداردهای دو گانه» را در خصوص رفتار غرب و فرانسه در خصوص اعتراضات را به کار می‌برند و به رفتار کشورهای غربی در خصوص اعتراضات ترکیه اشاره می‌کنند.

روزنامه «الستار» ترکیه در تیتر صفحه اول خود با درج تصویری از اعتراضات پاریس نوشت: «اروپا لرزید» و در کنار تصویر بزرگ پاریس، تصاویری از اعتراضات بلژیک و هلند را درج کرد.

روزنامه «ینی عقد» نیز تصویری از آتش گرفتن خودروها را در پاریس در صفحه اول خود درج کرد و نوشت: «ناله مظلومان، پاریس را به آتش زد». این روزنامه در سر مقاله خود با انتقاد از خشونت پلیس فرانسه، به تاریخ استعمار فرانسه در قاره آفریقا اشاره کرد.

روزنامه «ینی شفق» هم در اقتباس از سخن اردوغان، نوشت: «در چاهی افتادند که خودشان حفر کرده بودند.» روزنامه «گونش» هم چنین تیتر زد : زمستان اروپایی خیابان‌های پاریس را به میدان جنگ تبدیل کرد.

«لیبرالیسم جدید فروپاشید» تیتر یک روزنامه «آیدنلیک» بود و روزنامه «سوزجو» و «جمهوریت» هم که از معارضان اردوغان محسوب می‌شوند صفحه اول خود را به اعتراضات پاریس اختصاص داده و نوشتند که اعتراضات فرانسه به کشورهای دیگر اروپایی کشیده شده است.

محافل سیاسی ترکیه نیز به تأسی از اردوغان انتقادات شدیدی را متوجه فرانسه و غرب کرده و همان کلید واژه «استانداردهای دو گانه » را به کار می‌برند. 

تظاهرات‌های اعتراضی در فرانسه از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) آغاز شده است. رانندگان و شماری از اتحادیه‌های بازرگانی و احزاب سیاسی از عوامل محرک برای آغاز موج اعتراض ها در این کشور بودند.

دیروز هم «جلیقه ‌زردها» در فرانسه با وجود عقب نشینی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور این کشور از  طرح گرانی مالیات بر سوخت تظاهرات کردند. تظاهراتی که بیش از هزار و 700 بازداشتی داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

شب خشم و هیاهو در پاریس

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
شب خشم و هیاهو در پاریس

برخی می‌گویند حضور نیروهای نظامی و امنیتی در روز شنبه در فرانسه به حدی بالا بوده که گویی یک کودتا رخ داده است. در سراسر فرانسه در حدود ۸۹ هزار نیرو ساکن شده بودند و از این مقدار ۸ هزار نفر در پاریس مستقر بودند. هدف این نیروها این بود که اجازه ندهند مانند هفته گذشته اعتراض‌ها شکل گسترده‌ای به خود بگیرد اما موفق به انجام این کار نشدند. به‌رغم این حضور سنگین نیروها، روز شنبه شهرهای مارسی، بورودو، لیون و تولوز نیز به‌شدت شلوغ شده بودند و شعار تمامی معترضان استعفای مکرون بوده است. پاریس نیز شاهد یکی از خشونت‌آمیزترین تظاهرات برگزار شده در روز شنبه بود. پلیس برای سرکوب معترضان از وسایل نقلیه نظامی استفاده کرد و در مواردی هم پاسخ معترضان را با گاز اشک‌آور داد. بی‌بی‌سی نیز می‌گوید پلیس فرانسه از گلوله‌های پلاستیکی نیز برای متفرق کردن مردم استفاده کرده است.

از ۱۳۵ زخمی نیز گزارش‌ها حکایت از این دارد که ۷۱ نفر آنها راهی بیمارستان‌ها شده‌اند. مقامات فرانسه تخمین می‌زنند که در سراسر فرانسه ۱۳۶ هزار نفر حضور داشته که از این تعداد معترض، ۱۰ هزار نفر آنها در پاریس به خیابان‌ها آمده بودند.  امانوئل گرگور، شهردار پاریس در گفت‌وگو با یکی از رادیوهای فرانسوی گفت که شدت خسارت‌ها نسبت به هفته قبل بالا نبوده اما گستردگی آن بیشتر بوده است. او گفت: خشونت‌ها نیز در این هفته افزایش پیدا کرده بود. تعداد گلوله‌های پلاستیکی استفاده شده در این هفته بسیار بیشتر بوده است.

باد شدید که اواخر شب شنبه وزیدن گرفت شدت گاز اشک‌آور را بیشتر کرده بود و معترضان برای مقابله با شرایط موجود، آتش روشن کرده بودند.  امانوئل مکرون نیز سکوت دو هفته‌ای خود را شکست و در توییتی از نیروهای نظامی خود تشکر کرد اما فشارها برای پاسخگویی او بیشتر شده است. او در مورد نیروهای نظامی که در خیابان‌ها برای مقابله با معترضان حضور داشتند، نوشت: «شجاعانه و حرفه‌ای عمل کردید». یکی از مقامات فرانسه می‌گوید که در هفته جاری یا اوایل هفته بعد مکرون با مردم مستقیم گفت‌وگو خواهد کرد. خبر دیگر اینکه ترامپ این اعتراض‌ها را ناشی از توافق آب و هوایی پاریس می‌داند که موجب از بین رفتن مشاغل در فرانسه شده است. او همچنین به دروغ ادعا کرد که مردم فرانسه در شعارهایشان می‌گفتند که آنها ترامپ را می‌خواهند. این ادعای ترامپ از سوی هیچ‌کدام از رسانه‌های فرانسوی مورد تایید قرار نگرفته است.جنبش الهام‌بخش

جنبش جلیقه‌زردها از فرانسه به بلژیک و تونس نیز سرایت کرده است. پلیس بلژیک برآورد کرده است که در اعتراض‌های روز شنبه در این کشور حدود هزار تن حضور داشته‌اند. در بلژیک نیز معترضان خواهان کناره‌گیری دولت هستند. به گزارش رویترز، معترضان بلژیکی مانند فرانسوی‌ها جلیقه‌های زرد بر تن داشتند. در تونس نیز جنبشی به نام جلیقه قرمزها شکل گرفته و گفته است که هدف از تشکیل این جنبش درخواست برای تغییرات و اصلاحات است. در این بیانیه آمده است: جنبش جلیقه قرمزها گامی در مسیر مبارزه برای بازپس‌گیری کرامت و عزت تونسی‌ها است. این جنبش به اعتراضات مسالمت‌آمیز پایبند خواهد بود. در همین راستا، یوسف الشاهد، نخست‌وزیر تونس در اختتامیه کنفرانس ملی مبارزه با فساد در این کشور گفت:‌ مبارزه با فساد برای تقویت حاکمیت قانون و روند دموکراسی لازم است و باید همگان به تلاش در این راستا ادامه بدهند.

گزارش میدانی «دنیای اقتصاد» از تحولات پاریس را در اینجابخوانید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر20 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب18 ساعت قبل

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب8 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. دو قدرت بزرگ که تجهیزات نظامی در اختیار دارند، مانع تکمیل سیطره اسد بر سوریه می‌شوند. طرفی که باید از عقب نشینی احتمالی روسیه از سوریه نگران باشد، اسرائیل است؛ چرا که روسیه را ضمانت مهمی برای جلوگیری از تمرکز ایران بر مرزهای سوریه با اسرائیل بویژه در تپه‌های جولان می‌داند. از سوی دیگر، اسرائیلیها امیدوارند از خروج نیروهای روسیه از سوریه، بعنوان عاملی برای فشار بر ایران استفاده شود، تا این کشور نیز در مورد خارج کردن نیروهای خود از سوریه اقدام کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار، بازیگر سینما، عکسی از خود سوار بر دوچرخه را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او در توضیح این عکس نوشت: «عید تهران با هوای عالی» چندی پیش، مهناز افشار برای بازی در فیلم «نوشین» به کارگردانی تاکه فومی تسوتسویی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی به ژاپن سفر کرده بود.

اخبار بیشتر