شب خشم و هیاهو در پاریس
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

شب خشم و هیاهو در پاریس

پوشش گسترده اعتراضات پاریس در رسانه‌های ترکیه

فارسخبرگزاری فارس
پوشش گسترده اعتراضات پاریس در رسانه‌های ترکیه
رسانه‌های ترکیه در طیف وسیعی اقدام به پوشش گسترده اعتراضات پاریس کرده‌ و غرب و فرانسه را به پیروی از «استانداردهای دو گانه» متهم کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رسانه‌های ترکیه به خصوص رسانه‌های نزدیک به جریان حاکم از روزهای اول اعتراضات پاریس، اخبار اعتراضات را با حجم وسیعی پوشش می‌دهند.

روزنامه القدس العربی، در مطلبی نوشته است که شاید این سیاست روزنامه‌های ترکیه با اعتراضات سال 2013 در استانبول که حزب عدالت و توسعه آن را توطئه خارجی قلمداد می‌کرد بی ارتباط نباشد.

به نوشته این روزنامه، در سال 2013 نیز در اعتراضات معروف به «پارک گزی» رسانه‌های فرانسوی و غربی به شدت حوادث آن سال را پوشش داده بودند.

اخبار اعتراضات و تصاویر خشونت پلیس، صفحات اول روزنامه‌ها و پایگاههای ترکیه را فراگرفته و شبکه‌های ماهواره‌ای نیز ساعات بیشتری به پوشش حوادث پاریس اختصاص داده‌اند.

بسیاری از شبکه‌های خبری ترکیه خبرنگاران خود را به پاریس گسیل داشته‌اند تا تصاویر برخورد مأموران با معترضان را مخابره کنند؛ به خصوص تصاویر برخورد خشونت‌آمیز پلیس فرانسه با دانشجویان در رسانه‌های ترکیه در سطح وسیعی منتشر شد.

رسانه‌های ترک‌زبان در بسیاری از تحلیل‌ها و اخبار خود کلید واژه «استانداردهای دو گانه» را در خصوص رفتار غرب و فرانسه در خصوص اعتراضات را به کار می‌برند و به رفتار کشورهای غربی در خصوص اعتراضات ترکیه اشاره می‌کنند.

روزنامه «الستار» ترکیه در تیتر صفحه اول خود با درج تصویری از اعتراضات پاریس نوشت: «اروپا لرزید» و در کنار تصویر بزرگ پاریس، تصاویری از اعتراضات بلژیک و هلند را درج کرد.

روزنامه «ینی عقد» نیز تصویری از آتش گرفتن خودروها را در پاریس در صفحه اول خود درج کرد و نوشت: «ناله مظلومان، پاریس را به آتش زد». این روزنامه در سر مقاله خود با انتقاد از خشونت پلیس فرانسه، به تاریخ استعمار فرانسه در قاره آفریقا اشاره کرد.

روزنامه «ینی شفق» هم در اقتباس از سخن اردوغان، نوشت: «در چاهی افتادند که خودشان حفر کرده بودند.» روزنامه «گونش» هم چنین تیتر زد : زمستان اروپایی خیابان‌های پاریس را به میدان جنگ تبدیل کرد.

«لیبرالیسم جدید فروپاشید» تیتر یک روزنامه «آیدنلیک» بود و روزنامه «سوزجو» و «جمهوریت» هم که از معارضان اردوغان محسوب می‌شوند صفحه اول خود را به اعتراضات پاریس اختصاص داده و نوشتند که اعتراضات فرانسه به کشورهای دیگر اروپایی کشیده شده است.

محافل سیاسی ترکیه نیز به تأسی از اردوغان انتقادات شدیدی را متوجه فرانسه و غرب کرده و همان کلید واژه «استانداردهای دو گانه » را به کار می‌برند. 

تظاهرات‌های اعتراضی در فرانسه از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) آغاز شده است. رانندگان و شماری از اتحادیه‌های بازرگانی و احزاب سیاسی از عوامل محرک برای آغاز موج اعتراض ها در این کشور بودند.

دیروز هم «جلیقه ‌زردها» در فرانسه با وجود عقب نشینی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور این کشور از  طرح گرانی مالیات بر سوخت تظاهرات کردند. تظاهراتی که بیش از هزار و 700 بازداشتی داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

شب خشم و هیاهو در پاریس

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
شب خشم و هیاهو در پاریس
دنیای اقتصاد : اعتراض‌های روز شنبه در فرانسه، هرچند نسبت به هفته قبل با استقبال کمتری روبه‌رو شد اما به لحاظ دستگیری‌ها و زخمی‌های ناشی از اعتراض‌ها، جزو سنگین‌ترین اعتراض‌های این جنبش به‌حساب می‌آید. اسکای‌نیوز در این مورد می‌نویسد: در سنگین‌ترین اعتراض جلیقه‌زردها در فرانسه نزدیک به ۱۷۰۰ نفر دستگیر شدند. منابع خبری فرانسه اعلام کرده‌اند که ۱۳۵ نفر هم زخمی شده‌اند. اسکای‌نیوز می‌گوید که هیچ خسارت قابل‌توجهی گزارش نشده است.

برخی می‌گویند حضور نیروهای نظامی و امنیتی در روز شنبه در فرانسه به حدی بالا بوده که گویی یک کودتا رخ داده است. در سراسر فرانسه در حدود ۸۹ هزار نیرو ساکن شده بودند و از این مقدار ۸ هزار نفر در پاریس مستقر بودند. هدف این نیروها این بود که اجازه ندهند مانند هفته گذشته اعتراض‌ها شکل گسترده‌ای به خود بگیرد اما موفق به انجام این کار نشدند. به‌رغم این حضور سنگین نیروها، روز شنبه شهرهای مارسی، بورودو، لیون و تولوز نیز به‌شدت شلوغ شده بودند و شعار تمامی معترضان استعفای مکرون بوده است. پاریس نیز شاهد یکی از خشونت‌آمیزترین تظاهرات برگزار شده در روز شنبه بود. پلیس برای سرکوب معترضان از وسایل نقلیه نظامی استفاده کرد و در مواردی هم پاسخ معترضان را با گاز اشک‌آور داد. بی‌بی‌سی نیز می‌گوید پلیس فرانسه از گلوله‌های پلاستیکی نیز برای متفرق کردن مردم استفاده کرده است.

از ۱۳۵ زخمی نیز گزارش‌ها حکایت از این دارد که ۷۱ نفر آنها راهی بیمارستان‌ها شده‌اند. مقامات فرانسه تخمین می‌زنند که در سراسر فرانسه ۱۳۶ هزار نفر حضور داشته که از این تعداد معترض، ۱۰ هزار نفر آنها در پاریس به خیابان‌ها آمده بودند.  امانوئل گرگور، شهردار پاریس در گفت‌وگو با یکی از رادیوهای فرانسوی گفت که شدت خسارت‌ها نسبت به هفته قبل بالا نبوده اما گستردگی آن بیشتر بوده است. او گفت: خشونت‌ها نیز در این هفته افزایش پیدا کرده بود. تعداد گلوله‌های پلاستیکی استفاده شده در این هفته بسیار بیشتر بوده است.

باد شدید که اواخر شب شنبه وزیدن گرفت شدت گاز اشک‌آور را بیشتر کرده بود و معترضان برای مقابله با شرایط موجود، آتش روشن کرده بودند.  امانوئل مکرون نیز سکوت دو هفته‌ای خود را شکست و در توییتی از نیروهای نظامی خود تشکر کرد اما فشارها برای پاسخگویی او بیشتر شده است. او در مورد نیروهای نظامی که در خیابان‌ها برای مقابله با معترضان حضور داشتند، نوشت: «شجاعانه و حرفه‌ای عمل کردید». یکی از مقامات فرانسه می‌گوید که در هفته جاری یا اوایل هفته بعد مکرون با مردم مستقیم گفت‌وگو خواهد کرد. خبر دیگر اینکه ترامپ این اعتراض‌ها را ناشی از توافق آب و هوایی پاریس می‌داند که موجب از بین رفتن مشاغل در فرانسه شده است. او همچنین به دروغ ادعا کرد که مردم فرانسه در شعارهایشان می‌گفتند که آنها ترامپ را می‌خواهند. این ادعای ترامپ از سوی هیچ‌کدام از رسانه‌های فرانسوی مورد تایید قرار نگرفته است.جنبش الهام‌بخش

جنبش جلیقه‌زردها از فرانسه به بلژیک و تونس نیز سرایت کرده است. پلیس بلژیک برآورد کرده است که در اعتراض‌های روز شنبه در این کشور حدود هزار تن حضور داشته‌اند. در بلژیک نیز معترضان خواهان کناره‌گیری دولت هستند. به گزارش رویترز، معترضان بلژیکی مانند فرانسوی‌ها جلیقه‌های زرد بر تن داشتند. در تونس نیز جنبشی به نام جلیقه قرمزها شکل گرفته و گفته است که هدف از تشکیل این جنبش درخواست برای تغییرات و اصلاحات است. در این بیانیه آمده است: جنبش جلیقه قرمزها گامی در مسیر مبارزه برای بازپس‌گیری کرامت و عزت تونسی‌ها است. این جنبش به اعتراضات مسالمت‌آمیز پایبند خواهد بود. در همین راستا، یوسف الشاهد، نخست‌وزیر تونس در اختتامیه کنفرانس ملی مبارزه با فساد در این کشور گفت:‌ مبارزه با فساد برای تقویت حاکمیت قانون و روند دموکراسی لازم است و باید همگان به تلاش در این راستا ادامه بدهند.

گزارش میدانی «دنیای اقتصاد» از تحولات پاریس را در اینجابخوانید.

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم | ورود خودروهای زرهی به صحنه اعتراضات پاریس

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ویدئویی از ورود خودروهای زرهی به خیابان‌های پاریس برای مقابله با «جلیقه‌زردها» را مشاهده می کنید.

نظرها

در ادامه بخوانید

واقعا مردمی باشید

مهرمهر1 روز قبل

اقدام رژیم بحرین در استخدام یک عضو القاعده برای ترور شیعیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دولت بحرین می‌گوید ادعای این عضو سابق القاعده جعلی است. خبرنگار الجزیره انگلیسی گزارش داد سرکوب‌های خشونت آمیز دولت بحرین علیه تظاهرات شیعیان در ماه مارس سال ۲۰۱۱ توجه جهان را به خود جلب کرد. دولت بحرین اعلام کرد در این سرکوب‌ها ۳۵ نفر کشته و هزاران تن دیگر دستگیر شدند. یک عضو سابق القاعده می‌گوید دولت بحرین او را برای ترور اعضای شیعه مخالف استخدام کرده بود. "صالح می‌گوید با اعضای القاعده در عربستان سعودی تماس گرفت تا افراد کهنه کار برای انجام این عملیات به بحرین اعزام شوند. «محمد ابولفاسی فعال حقوق بشر در سخنانی گفت:» پادشاه بحرین می‌خواهد بر اساس اختلافات فرقه‌ای، بین شیعیان و سنی‌ها اختلاف ایجاد کند تا مسئولیت اوضاع را بر عهده نگیرد.

آمریکایی‌ها از ترس پهپاد ایرانی توهم می‌زنند

برنابرنا1 روز قبل
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، وزارت خارجه آمریکا در پیامی مدعی شد جمهوری اسلامی ایران باید اقدامات «غیرقانونی!» خود در خلیج فارس را متوقف و فورا خدمه کشتی توقیف شده را آزاد کند. این وزارتخانه در اظهاراتی بی اساس گفت: اقدامات سپاه پاسداران در تهدید امنیت کشتیرانی تنگه هرمز را محکوم می‌کنیم! سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران صبح امروز اعلام کرد یک کشتی بیگانه حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق را در آب‌های خلیج فارس توقیف کرده است. از سوی دیگر، یک سخنگوی دولت انگلیس نیز گفت نفتکشی که به دلیل قاچاق سوخت در آب‌های خلیج فارس متوقف شده است با پرچم انگلیس تردد نمی‌کرد. او افزود: «اطلاع نداریم که آیا این کشتی برای ما منافعی داشته است یا خیر».

بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کرد.

اخبار بیشتر