1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

وزیر راه: حدود 98 هزارواحد مسکن مهر فاقد متقاضی است که یا تمام شده یا نیمه تمام است

وزیر راه جزییات توسعه ساخت و ساز مسکن تا سال‌۹۹ را اعلام کرد/ واگذاری ۶۰هزار واحد مسکن مهر به کمیته امداد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
وزیر راه جزییات توسعه ساخت و ساز مسکن تا سال‌۹۹ را اعلام کرد/ واگذاری ۶۰هزار واحد مسکن مهر به کمیته امداد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، محمد اسلامی روز دوشنبه در نشست رییس جمهوری با معاونان و مدیران وزارت راه و شهرسازی در محل این وزارتخانه افزود: وظایف قانونی وزارت راه و شهرسازی به صورت ماهوی به شدت در زندگی مردم و رویکردهای توسعه ای کشور تاثیر مستقیم دارد.

وی به برنامه های این وزارتخانه در سه بخش بخش «مسکن، حمل و نقل و معماری و شهرسازی» اشاره کرد و گفت: در این جلسه گزارش هایی از بخش مسکن ارائه می شود و از رییس جمهوری تقاضا داریم به ما وقت های دیگری بدهند تا در مورد بخش های دیگر گزارش دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مسکن از دوره سیاست های انقباظی به سمت سیاست منبسط تغییر رویکرد داده است، افزود: موضوع مورد اهمیت در مسکن کسب اطمینان از شکل گیری تولید مسکن است که وزارت راه و شهرسازی با هموارسازی مسیر برای فعالیت توسعه گران و فعالیت مردم برای خانه دار شدن، بتواند با تخصیص زمین و با پشتیبانی و بهره مندی از منابع بانک های عامل به ویژه بانک مسکن، جریان سازی تولید را انجام دهد.

اسلامی با بیان اینکه 900 هزار واحد تا پایان سال 99 تکمیل می شود، گفت: تامین منابع مالی آن مهم بود که از رییس جمهوری و هیات دولت به دلیل افزایش سرمایه بانک مسکن تشکر می کنیم.

** واگذاری 60 هزار واحد مسکن مهر به کمیته امداد

وی در ادامه به مسکن مهر اشاره کرد و گفت: حدود 98 هزارواحد مسکن مهر فاقد متقاضی است که یا تمام شده یا نیمه تمام است؛ البته با تدبیر رییس جمهوری در دو هفته گذشته، حدود 60 هزار واحد را به کمیته امام خمینی (ره) واگذار کردیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: باقیمانده واحدهای مسکن مهر را در شهرهایی که متقاضی دارد فراخوان دادیم و منتظر ثبت نام هستیم؛ البته اساس ین فراخوان تمرکز برای سازمان های حمایتی مانند بهزیستی است.

اسلامی یادآور شد: با این حال سازمان بهزیستی هنوز هدفگذاری و تعداد واحدهای مورد نیاز را به ما اعلام نکرده است اما 30 هزار واحد به آنها می دهیم؛ اگر همه این واحدها را بخواهند به صورت کامل و تکمیل شده به آنها تحویل می دهیم اما اگر تعداد کمتری بخواهند تعداد باقیمانده را فراخوان دیگری خواهیم زد. البته اکنون نیروهای مسلح نیز متقاضی مسکن های مهر هستند.

وی اضافه کرد: معاونت مسکن کمیته امداد امام خمینی (ره) به دلیل آنکه ساخت و ساز انجام می دهند مایل به تکمیل مسکن های نیمه تمام مهر بودند؛ در این رابطه با سازمان بهزیستی نیز باید توافق ها را انجام دهیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: از ابتدای دولت یازدهم تاکنون یک میلیون و 720 هزار واحد مسکن مهر تحویل شده است؛ از ابتدای دولت یازدهم 700 هزار واگذار شده بود که از این تعداد350 هزار واحد خودمالکی است.

وی خاطرنشان ساخت: یکی از مشکلات ما در بخش مسکن های مهر تکمیل نشده، مسایل حقوقی و قضایی است که اگر برطرف شود در یک سال تکمیل می شود. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

تکمیل 64 درصد مسکن مهر از ابتدای دولت یازدهم

ایرناخبرگزاری ایرنا
تکمیل 64 درصد مسکن مهر از ابتدای دولت یازدهم

به گزارش ایرنا، «احمد اصغری مهرآبادی» روز دوشنبه در نشست رییس جمهوری با مدیران و معاونان وزارت راه و شهرسازی در محل این وزارتخانه، افزود: مجموع مسکن مهر 2 میلیون و 200 هزار واحد است که از این تعداد یک میلیون و 717 هزار واحد تکمیل شده است.

مهرآبادی به تنگناهای مالی دولت یازدهم و دوازدهم اشاره کرد و گفت: یک میلیون و 90 هزار واحد مسکن مهر در این دولت تحویل شده است.

به گفته وی، پروژه های مسکن مهر که معارض ندارند سال آینده به اتمام می رسند.

قائم مقام وزیر همچنین درباره تحویل پروژه های مسکن مهر گفت: در زیرساخت های مسکن مهر مشکل داریم. «وزارت نیرو در زمینه انشعابات امکانات می دهد اما باید از تملک گرایی خارج کنیم.»

** افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر درباره فروش اقساطی مسکن نیز گفت: هر هفته با بانک مسکن یک جلسه برای سهولت و روان سازی جریان تسهیلات بانکی، افزایش تعداد فروش اقساطی و افزایش میزان وصولی اقساط برای اجرای سیاست های دولت داریم.

وی افزود: از جمله نتایج این جلسه ها اینکه تحویل واحدهای مسکونی را منوط به انجام فروش اقساطی کردیم تا میزان وصولی را افزایش دهیم؛ بنابراین سطح تسهیلات بانکی افزایش یافت.

مهرآبادی اظهارداشت: تاکنون برای یک میلیون و 673 هزار واحد، دفترچه قسط توسط بانک مسکن صادر شده است. با کمک این اقساط به میزان10 هزار و 500 میلیارد تومان سقف تسهیلات بانکی را افزایش دادیم؛ در واقع از 45 هزار میلیارد تومان خط اعتباری، 10 هزار و 500 میلیارد تومان آن از سقف اقساط بوده است.

وی درباره پرداخت بدهی به بانک مرکزی نیز توضیح داد: «حدود 20 هزار میلیارد تومان اقساط وصول شده است و برای 10 سال استمهال گرفتیم؛ سه سال آن برای اقساط متمم و هفت سال بعدی برای صندوق مسکن یکم است؛ پیش بینی ما برای آن 20 هزار میلیارد تومان است.»

وی ادامه داد: بازپرداخت اقساط مسکن مهر از سال 1402 شروع و تا سال 1415 ادامه دارد و تاکنون چیزی از محل مسکن مهر به بانک مرکزی پرداخت نشده است.

مهرآبادی اظهارداشت: تاکنون 52 هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شده که 50 هزار میلیارد تومان توط بانک مسکن و 2500 میلیارد تومان توسط بانک های عامل دیگر بوده است.

به گفته وی، 71 درصد صدور دفترچه فروش اقساطی در دولت تدبیر و امید بوده است.

اقتصام** 9132 ** 2023

خواندن خبر در سایت منبع

یک میلیون و ۷۲۰ هزار واحد مسکن مهر در ۶ سال گذشته واگذار شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
یک میلیون و ۷۲۰ هزار واحد مسکن مهر در ۶ سال گذشته واگذار شد

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، محمد اسلامی در دومین نشست امسال رئیس جمهور با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی از تنظیم برنامه ها در سه بخش مسکن، حمل و نقل و معماری و شهرسازی در جلسه امروز با رئیس جمهور خبر داد و گفت: در ابتدای دولت یازدهم حدود 700 هزار واحد مسکن مهر تحویل شده بود که با اقدامات صورت گرفته طی 6 سال گذشته در مجموع یک میلیون و 720 هزار واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان شده است.

وی ادامه داد: ما از دوره سیاستهای انقباضی به سمت سیاست منبسط و روان تغییر رویکرد می دهیم، کسب اطمینان از شکل گیری جریان تولید مسکن مدنظر است تا وزارت راه و شهرسازی بتواند با هموارسازی برای فعالیت توسعه گران و مردم بتواند با تخصیص زمین و پشتیبانی بانکهای عامل به ویژه بانکهای مسکن، جریان سازی تولید که امکان استفاده از منابع توسعه گران و مردم را به خدمت بگیریم، در نظر گرفته ایم.

وی از در دستور کار قرار گرفتن برنامه احداث 400 هزار واحد مسکن مهر باقی مانده با عبور از فرایند طراحی خبر داد و گفت: این تعداد به موازات تکمیل و برنامه ریزی برای خاتمه 500 هزار مسکن مهر باقیمانده هم پیش بینی شده است و به عبارت دیگر در ابتدای سال 1400 باید 900 هزار واحد مسکن مهر آماده بهره برداری شود.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری حدود 98 هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی گفت: این تعداد یا تمام شده یا نیمه تمام است که در دوهفته گذشته 60 هزار واحد را به کمیته امداد واگذار کردیم تا با وجود معاونت مسکن که در چارت سازمانی خود دارند آن را تکمیل و به عنوان مسکن محرومان عرضه کنند.

وی در عین حال درباره باقیمانده واحدهای مسکن مهر گفت: در این باره فراخوان صادر شده و با سازمان های حمایتی دیگر چون بهزیستی هماهنگی هایی انجام شده تا در اختیار نیازمندان قرار گیرد با این حال اگر این سازمان نیز به تعداد کمتری نیاز داشت، بقیه را فراخوان مجدد می دهیم که با توجه به تقاضای نیروهای مسلح تعیین تکلیف آن تکمیل می شود، که بر این اساس واحد مسکن مهر بدون متقاضی نخواهیم داشت.

اسلامی درباره 400 هزار واحدی که طی دو سال پیش رو باید ساخته شود گفت: از این تعداد 100 هزار واحد به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده است.

وی با تاکید بر این که به لحاظ فیزیکی اتمام طرح مسکن مهر بیش از یکسال زمان نیاز ندارد گفت: مشکل آنجایی است که مسائل حقوقی و قراردادی ایجاد می شود و در شرکتها و تعاونیها مشکلات زیادی وجود دارد و فقط باید اعمال مدیریت کنیم تا این مشکلات نیز جمع شود.

وزیر راه و شهرسازی همینطور تامین آب، برق و شبکه زیربنایی فاضلاب همینطور خیابان سازی، محوطه سازی، شبکه جمع آوری آبهای سطحی را از دیگر نیازهای واحدهای باقیمانده مسکن مهر اعلام کرد و گفت: بخشی از واحدهای تحویل شده به متقاضیان با کمبودهایی در تامین مدرسه مواجه هستند که همه این موارد با هماهنگی های صورت گرفته و استفاده از ظرفیت استانداران در حال برطرف شدن است.اسلامی: 60 هزار واحد مسکن مهر در اختیار کمیته امداد قرار گرفت

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف19 ساعت قبل
می‌گویند ۹۸ سال سختی است و در سرلوحه فهرست سخت‌ترشدن‌ها، افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها قرار دارد. از صدر تاریخ پیروزی اصلاح‌طلبان در ایران یک پروژه به مثابه روندی طبیعی در کالبد جامعه ایرانی اجرایی شد: ‌ پروژه هابرماسیزه شدن‌ جامعه مدنی. پروژه جامعه مدنی به شکلی آزمایشی در انتخابات مجلس پنجم آزموده شده بود؛ فعال‌سازی رسانه‌های نوپرداز، نخبگان جنجالی و طرح‌های ساختارشکن اجتماعی. و این سنگ محکی مهم بود برای انتخابات دوم خرداد سال بعد و نهایتا سرکار آمدن جریانی که از درون استحاله‌شده و به دشمن آرمان‌های خودش درآمده بود. به‌عنوان نمونه جنبش‌های زنانه، در ۱۵ سال قبل گردهم‌آیی‌های میدانی وسیع در تهران داشتند و امروز تنها محدود به تبلیغات مترویی نقطه‌ای شده‌اند، اما دومی به‌واسطه شبکه‌‌های اجتماعی مجازی، دامنه نفوذ بسیار بالاتری را به‌دست آورده و این همان چیزی است که سال ۹۸ را سخت می‌کند و نه اقتصاد و معیشت.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
در حالی که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار فراوانی و ثبات قیمت‌ها را از ویژگی‌های بازار میوه دانست، آخرین کشف قیمت‌ها از بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت چندان مناسبی در این بازار حاکم نیست. به گزارش ایسنا، در شرایطی که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار از فراوانی این اقلام در بازار خبر می‌دهد و ثبات قیمت‌ها و متعادل‌تر شدن بازار میوه را نتیجه آن می‌داند، نگاهی به آخرین کشف قیمت‌ها در بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت مناسبی در بازار حاکم نیست. با نگاه به قیمت عمده فروشی کشف شده هر کیلوگرم سیب ۸۰۰۰ تومان، موز ۱۱ هزار تومان و نارنگی بندری ۱۴ هزار تومان است با اضافه کردن نرخ منطقی ۳۵ درصدی به آنها قیمت‌های عجیب و غریبی را شاهد خواهیم بود که مردم شاید کمتر رغبتی برای خرید میوه از این بازار داشته باشند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فراوانی که به آن اشاره می‌کنید، قیمت‌ها روند افزایشی دارد؟ افزود: وقتی فراوانی در بازار وجود داشته باشد، نخریدن و وفور محصول سبب می‌شود قیمت‌ها متعادل‌تر شده و روند معقول‌تری پیدا کند. کارگر گفت: به دلیل همین وفور محصول در بازار میوه و تره بار، روند قیمتی به گونه‌ای است که انواع میوه‌ها پایین‌تر از این نرخ‌ها در بازار فروخته می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مرور سال کهنه؛ ۱۲ ماه، ۱۲ روز- ۱عصر ایران- روزهای کاری سال ۱۳۹۷ با التهاب در بازار ارز آغاز شد. جدای سیاست و اقتصاد و برجام و تلگرام و در عرصه فرهنگ، در فروردین ماه، ایران یکی از شاخص‌ترین متفکران خود را از دست داد. کاوه مدنی بازداشت و آزاد شد و بعد ترجیح داد از معاونت محیط زیست کناره بگیرد و دوباره کوچ کند. اتفاقات ریز و درشت دیگر هم رخ داد اما فروردین در ایران یک نیمۀ کاری دارد و بیشتر با التهاب و انتظار گذشت. التهاب افزایش نرخ دلار و انتظار تصمیم ترامپ دربارۀ برجام واین بار ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست» روی تلخ خود را نشان می‌داد …
افتصادنیوزافتصادنیوز10 ساعت قبل
​اقتصاد نیوز: پریناز ایزدیار، بازیگر سینمای ایران، با انتشار عکسی، با تبریک فرا رسیدن نوروز، سالی پر از برکت و شادی را برای همه آرزو کرد. به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت خبرآنلاین، پریناز ایزدیار، عکسی از خود را که در آیینه سفره هفت‌سین بازتاب یافته است، در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او به همراه انتشار این عکس، نوروز را به همه تبریک گفته و نوشته است «سال نو پر از برکت و شادی باشه براتون.»

اخبار بیشتر