وضعیت ذخایر دام کشور مناسب نیست و با کمبود شدید دام به دلیل قاچاق مواجه هستیم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

وضعیت ذخایر دام کشور مناسب نیست و با کمبود شدید دام به دلیل قاچاق مواجه هستیم

ماجرای توزیع گوشت منجمد با کارت ملی!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
ماجرای توزیع گوشت منجمد با کارت ملی!
برخی از فروشگاه‌ها و میادین میوه و تره بار که توزیع‌کننده گوشت‌های منجمد تنظیم بازاری هستند، این محصولات را تنها به سرپرستان خانوار و با ارئه کارت ملی عرضه می‌کنند که اقدامی «من درآوردی» است.

خبرگزاری تسنیم: سازمان میادین میوه و تره بار به تازگی در اقدامی عجیب با نصب اطلاعیه ای اعلام کرده که گوشت قرمز تنظیم بازاری تنها با ارائه کارت ملی سرپرستان خانوار و هر 30 روز یکبار عرضه می شود.

این رویداد در برخی فروشگاههایی که این گوشت های تنظیم بازار عرضه می کنند نیز مشاهده شده است و برای ارائه هر بسته گوشت قرمز منجمد، شماره کارت ملی افراد را یادداشت میکنند.

ماجرای توزیع گوشت منجمد با کارت ملی! - 3

امیرخسرو فخریان رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای در گفتگو با تسنیم در این ارتباط اظهار کرد: میادین میوه و تره بار و برخی فروشگاهها که اقدام به توزیع گوشت برزیلی می کنند این عمل را از خودشان در آورده اند.

وی افزود: اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای اجازه این کار را به اعضای خود نمی دهد و اعضای ما اقدام به این کار نکرده اند.

رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: گوشت منجمد تنظیم بازاری در اختیار فروشگاه های زنجیره ای قرار می گیرد اما حجمی که در اختیار ما قرار می گیرد به اندازه ای نیست که بتوانیم به صورت گسترده آن را توزیع کنیم و هر موقع بیاید توزیع می شود.

ماجرای توزیع گوشت منجمد با کارت ملی! - 7

خواندن خبر در سایت منبع

خروج بی‌رویه دام از استان فارس سبب افزایش قیمت گوشت شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
خروج بی‌رویه دام از استان فارس سبب افزایش قیمت گوشت شد
رئیس اتحادیه مرغ، تخم‌مرغ و پرنده و ماهی‌فروشان شیراز گفت: خروج بی رویه دام زنده از استان فارس سبب افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار شده است.

- اخبار استانها -

منصور نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با بیان اینکه در دو هفته اخیر قیمت دام زنده در استان فارس بیش از 30 درصد افزایش داشته است، اظهار داشت: خروج بی‌رویه دام زنده از استان فارس سبب بالا رفتن قیمت گوشت شده است.

وی با بیان اینکه عدم توزیع گوشت قرمز منجمد در استان نیز یکی دیگر از دلایل بالا رفتن قیمت گوشت قرمز است، عنوان کرد: البته اقتصاد یک حلقه متصل به هم و زنجیره‌ای و بالا رفتن هزینه‌هایی مانند حمل و نقل، هزینه خدمات، هزینه کشتارگاه و غیره نیز بر روی قیمت گوشت قرمز اثر داشته است.قیمت انواع میوه، مواد پروتئینی و حبوبات در شیراز؛ یکشنبه 18 آذرماه + جدولقیمت انواع میوه و تره‌بار و مواد پروتئینی در بوشهر؛ یک‌شنبه 18 آذرماه +جدولقیمت انواع میوه و تره‌بار و مواد پروتئینی در اهواز؛ یکشنبه 18 آذرماه +جدول

نجفی خاطرنشان کرد: دامپزشکی و جهاد کشاورزی استان فارس که متولی این امر هستند باید از خروج بی‌رویه دام جلوگیری کنند و در کنار آن گوشت منجمد را به میزان لازم توزیع کنند تا قیمت گوشت متعادل شود.

قیمت گوشت گوسفندی طی یک ماه گذشته در بازار شیراز افزایش 30 درصدی داشته و از 60 هزار تومان به 78 هزار تومان رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

راسته اغذیه‌فروشان زیر ضربه گرانی گوشت

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
راسته اغذیه‌فروشان زیر ضربه گرانی گوشت
کمبود دام زنده، گرانی گوشت قرمز و کاهش قدرت خرید، کسب‌وکار ۵ رسته شغلی مرتبط با این ماده اولیه را به رکود و تعطیلی کشانده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، همشهری نوشت: خوردن کباب، جگر،‌ آش و حلیم یا صرف غذا در رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌های سطح شهر یکی از تفریحات خانوارهای ایرانی به‌خصوص در ایام تعطیل است اما این روزها مروری بر قیمت‌ها و کسب‌وکار واحدهای صنفی مرتبط با این مشاغل، بیانگر ریزش مشتریان به‌دلیل افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید و تعطیلی، تغییر شغل یا کاهش ساعات کار برخی واحدهای صنفی است. حتی اغذیه‌فروشان مشهوری که تا 6‌ ماه قبل به‌خصوص در روزهای پایانی هفته و ایام تعطیل فرصت سرخاراندن را هم نداشتند این روزها به‌دلیل رکود کسب‌وکارشان دست روی دست گذاشته‌اند. مسئولان اتحادیه‌های صنفی مرتبط نیز از تشدید روند تغییر شغل یا تعطیلی واحدهای صنفی خبر می‌دهند. پرس‌وجوی وضعیـت کسـب‌وکـار رسته‌های شغلی مرتبط با دام زنده، گوشت قرمز و مرغ شامل اغذیه‌فروشان مواد غذایی - دل و جگر و قلوه - رستوران‌داران و سلف‌سرویس - طباخان - کبابی، حلیم و‌ آش، فروشندگان کله‌پاچه و سیرابی بیانگر روزگار ناخوش این فعالان صنفی پس از کمبود دام زنده و رونق واردات گوشت قرمز گرم و منجمد به کشور است؛ واحدهای صنفی که به 2دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز گوسفندی، گاوی و مرغ و سایر اقلام خوراکی یا کمبود «آلایش» (امحاء و احشاء) دام پس از کاهش کشتار دام زنده با افزایش قیمت مواداولیه، رشد هزینه تمام‌شده و رکود بازار مواجه شده‌اند.

مشتری نیست

رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف‌سرویس از وضع بد کسب‌وکار این صنف خبر داد و گفت: این روزها مشتری بسیار کم شده و برخی واحدهای صنفی در حال تعطیلی هستند؛ به‌نحوی که در یک‌ ماه اخیر 30 واحد صنفی به اتحادیه نامه داده‌اند‌ که به‌دلیل گرانی‌ مواداولیه قادر به ادامه کار نیستند. علی‌اصغر میرابراهیمی، افزود: افزایش قیمت گوشت قرمز گوسفندی و گاو و گوساله بیشترین تأثیر را در این زمینه داشته و گرانی برنج، زعفران، روغن، مرغ و حتی سبزی و صیفی به اضافه‌ رشد هزینه‌های بیمه، دستمزد، حامل‌های انرژی و اجاره‌بها به همراه کاهش قدرت خرید مردم موجب رکود کسب‌وکار شده است. به گفته او، گرچه اتحادیه تلاش می‌کند تا قیمت مواد غذایی رستوران‌ها افزایش زیادی نداشته باشد اما هر روز وضع بدتر می‌شود. وقتی قیمت گوشت قرمز گوسفندی در چند ‌ماه اخیر تا 18هزار تومان گران شده و نرخ هر کیلوگرم گوشت ران گوسفندی به 87‌هزار تومان رسیده، چگونه می‌توانیم قیمت‌ها را افزایش ندهیم؟

کمبود کله‌وپاچه و ناخوشی طباخی‌ها 

رئیس اتحادیه طباخان، فروشندگان کله‌وپاچه و سیرابی از وضع بسیار بد کسب‌وکار فعالان این صنف خبر داد و گفت: اعضای صنف به‌دلیل رکود کسب‌وکارشان تحت فشار هستند و تا‌کنون 10درصد از فعالان صنفی از این شغل خارج شده و پروانه کسب خود را ابطال کرده‌اند. 

حسین رواسی، کمبود کشتار دام زنده، کمبود کله،‌پاچه و سیرابی و واردات گوشت گرم و منجمد به‌جای دام زنده به همراه کاهش قدرت خرید مشتریان را عامل وضعیت نامساعد کسب‌وکار فعالان این صنف دانست و افزود: کمبود کشتار دام زنده و ممنوعیت واردات آلایش‌(امحاء و احشاء) گوسفند به کشور، 42شغل مرتبط با کشتار دام را به خطر انداخته و تداوم روند خروج دام زنده و واردات گوشت تعداد فعالان این مشاغل را به‌شدت کاهش داده است. تا قبل از سال61 برای تامین کمبود گوشت قرمز، دام زنده وارد و در کشور کشتار می‌شد اما اقدامی غیرکارشناسی با توجیه کاهش هزینه‌های حمل و نگرانی قرنطینه دام زنده موجب شده اکنون واردات گوشت گرم و منجمد در دستور کار قرار گیرد.

به گفته او، کاهش کشتار دام زنده در حالی موجب کمبود بسیاری از مشتقات گوشت «آلایش» شده که این اقلام در سایر کشورها بدون استفاده است. اما در داخل ایران مواداولیه قابل استفاده برای تولید برخی غذاهای سنتی مانند کله‌، پاچه و سیرابی با قدمت چندین قرن است.

گرانی 100درصدی سیرابی و شیردان

رئیس اتحادیه طباخان، فروشندگان کله‌وپاچه و سیرابی، گفت: این شرایط موجب افزایش 40درصدی قیمت کله،‌پاچه و 100درصدی سیرابی و شیردان در کشتارگاه‌ها نسبت به سال گذشته شده است. وقتی گوسفند در داخل کشور کشتار شود همه مشتقات آن از کله‌و‌پاچه تا دل و جگر و پیه و پوست و روده مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

رواسی، افزود: همچنین مشاغل مرتبط با کشتار دام (سلاخ‌ها)، توزیع این اقلام (وانتی‌ها) و پاک کردن کله‌و‌پاچه و سیرابی، روده، پوست، جگر، دل و قلوه نیز رونق می‌گیرد اما اکنون به‌دلیل مرغوبیت گوشت ایران و نرخ بالاتر دام صادراتی برخی با دریافت مجوز مثلا هزار رأس دام نسبت به صادرات 4هزار رأس با پوشش قانونی اقدام می‌کنند. او گفت: با صادر نشدن مجوز واردات اخیرا شاهد واردات قاچاق کله‌و‌پاچه از مرز عراق هستیم؛ به‌نحوی که عده‌ای گوسفندی را که در قرقیزستان، مغولستان و تاجیکستان کشتار شده اما آلایش آن مصرفی ندارد به عراق برده و از مرز این کشور به ایران قاچاق می‌کنند. 

با این روند درخواست ما واردات دام زنده به جای گوشت آماده طبخ است زیرا حتی از فضولات گوسفند نیز برای کود استفاده می‌شود. اما اکنون کمبود آلایش دام موجب افزایش قیمت‌ها و ریزش یک‌سوم تعداد مشتریان این واحدهای صنفی شده و میزان فروش واحدهای صنفی هزینه‌های آنها را پوشش نمی‌دهد.

   دل پرخون جگرکی‌ها

رئیس اتحادیه کبابی، حلیم و آش‌پزندگان نیز، با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم دل و جگر گوسفندی به 85 تا 90هزار و جگر گوساله به 58 تا 62 هزار تومان رسیده اما قبلا قیمت این اقلام به‌ترتیب تا 52 و 40هزار تومان بوده، گفت: ناگزیر به افزایش قیمت‌ها هستیم اما مشتری قدرت خرید ندارد. این اتحادیه تقریبا 500 تا 600 عضو رسمی و 150 تا 160واحد متقاضی دریافت مجوز دارد اما اکنون حتی قادر به اداره هزینه‌های اتحادیه نیستیم و واحدهای صنفی نیز در پرداخت هزینه اجاره مغازه‌، کارگر، برق و آب و بیمه مانده‌اند. غلامحسن شیرازی با اشاره به اینکه محصولات این اتحادیه مشمول گروه3 بوده و قیمت مصوب ندارد، گفت: تعیین قیمت‌ها براساس قیمت تمام‌شده با احتساب سود مصوب است اما کاهش قدرت خرید مردم موجب کاهش شدید مشتریان شده است به‌نحوی که مشتریانی که قبلا تفننی دل و جگر می‌خوردند نیز قادر به خرید آن نیستند. به‌طور نمونه حتی واحدهای صنفی میدان بهمن که قبلا مشتریان زیادی داشتند نیز اکنون در ایام تعطیل پنجشنبه و جمعه فقط تعداد معدودی مشتری دارند. به‌گفته او، بارها اعتراض فعالان صنفی را به اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام و تقاضای صدور مجوز واردات آلایش - دل، جگر و قلوه گوسفند و گوساله- را ارائه کرده‌ایم اما دامپزشکی و مسئولان جواب نداده و بر مشکلات بهداشتی انجام این کار تأکید می‌کنند. شیرازی، افزود: درخواست واردات این اقلام از ارمنستان به‌صورت تازه و با هواپیما را داده‌ایم که هنوز مجوز نداده‌اند و با این روند مشخص نیست که تا پایان امسال چه تعداد واحد صنفی قادر به ادامه فعالیت خواهند بود. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کرمان موتور طرح فروش اقساطی هیوندای آزرا با مدل ۲۰۱۹ را آغاز می‌کند. به گزارش عصر ایران، در طرح فروش نقد و اقساط برای آزرا ۲۰۱۹، قیمت ۹۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که با اقساط ۱۲ تا ۲۴ماهه و تحویل ۳۰ روزه قابل واگذاری است. کرمان موتور زمان تحویل این خودرو را یک ماهه تعیین کرده و در ازای هرماه تأخیر ۲٫۵ درصد سود به خریداران پرداخت خواهد شد. این طرح از شنبه ۲۹ تیر به مدت یک هفته اجرایی می‌شود. برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.
خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
رییس اتحادیه طلا و سکه در گفتگو با خبرانلاین، پیش بینی کرد در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده تحولی جدی در بازار سکه و طلا و ارز رخ ندهد و روند حاکم بر بازار مشابه دو ماه گذشته خواهد بود. که در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده قیمتها روندی مشابه دو ماه گذشته را داشته باشند و نوسانات بزرگی در بازار مشاهده نشود. ما در دو سال گذشته درگیر این نوسانات بودیم ولی امروز معتقدم تصمیمات از پختگی بیشتری برخوردار است، چیزی که حتی ۶ ماه پیش هم نمی‌توانستیم ادعا کنیم. این میان منتشر نشدن دستورالعمل و آیین نامه جدید نیز به ذهنیت بازار کمک کرده است. وی با اشاره به تحولات روزهای اخیر، مدعی شد صندوق‌های کشور خالی نیست و ادامه داد: فراموش نکنیم در بازار طلا هم بازار جهانی و ارز تاثیر مضاغف داشتند.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور به ۱۴۵۲ دلار و ۶۰ سنت صعود کرد که بالاترین قیمت از دوم مه سال ۲۰۱۳ بود و اندکی بعد، ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۲ دلار و ۵۶ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۱٫۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۴ دلار و ۱۰ سنت رسید. به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری اکنون که از مقاومت در سطح ۱۴۳۹ دلار عبور کرده ممکن است تا مرز ۱۴۶۱ دلار پیشروی کند. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰٫۶ درصد افزایش یافت و به ۸۵۳ دلار و ۷۰ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰٫۱ درصد کاهش، به ۱۵۲۴ دلار و ۳۰ سنت رسید.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ قدیری ابیانه با اشاره به سایت بدهی لحظه‌ای امریکا افزود: بدهی دولت فدرال امریکا حدود ۲۲ تریلیون دلار معادل ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است، جمع بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم امریکا نیز حدود ۷۲ تریلیون دلار معادل هزار و ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است. سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه امریکا در حال سقوط است، گفت: ​ از نظر توزیع ثروت هم اکنون ۳ نفر بیش از نیمی از جمعیت امریکا ثروت دارند. امریکا ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد که این ۳ نفر بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند. قدیری ابیانه با بیان اینکه هرچند اقتصاد امریکا بزرگ است، اما میزان بدهی امریکا به اندازه اقتصادش خیلی بزرگ‌تر است، گفت: این امر برای اقتصاد امریکا بسیار شکننده است. یک زمانی بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان در دست امریکا بود، اما اکنون میزان اقتصاد امریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده است.

اخبار بیشتر