1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

وضعیت ذخایر دام کشور مناسب نیست و با کمبود شدید دام به دلیل قاچاق مواجه هستیم

ماجرای توزیع گوشت منجمد با کارت ملی!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
ماجرای توزیع گوشت منجمد با کارت ملی!

خبرگزاری تسنیم: سازمان میادین میوه و تره بار به تازگی در اقدامی عجیب با نصب اطلاعیه ای اعلام کرده که گوشت قرمز تنظیم بازاری تنها با ارائه کارت ملی سرپرستان خانوار و هر 30 روز یکبار عرضه می شود.

این رویداد در برخی فروشگاههایی که این گوشت های تنظیم بازار عرضه می کنند نیز مشاهده شده است و برای ارائه هر بسته گوشت قرمز منجمد، شماره کارت ملی افراد را یادداشت میکنند.

ماجرای توزیع گوشت منجمد با کارت ملی! - 3

امیرخسرو فخریان رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای در گفتگو با تسنیم در این ارتباط اظهار کرد: میادین میوه و تره بار و برخی فروشگاهها که اقدام به توزیع گوشت برزیلی می کنند این عمل را از خودشان در آورده اند.

وی افزود: اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای اجازه این کار را به اعضای خود نمی دهد و اعضای ما اقدام به این کار نکرده اند.

رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: گوشت منجمد تنظیم بازاری در اختیار فروشگاه های زنجیره ای قرار می گیرد اما حجمی که در اختیار ما قرار می گیرد به اندازه ای نیست که بتوانیم به صورت گسترده آن را توزیع کنیم و هر موقع بیاید توزیع می شود.

ماجرای توزیع گوشت منجمد با کارت ملی! - 7

خواندن خبر در سایت منبع

خروج بی‌رویه دام از استان فارس سبب افزایش قیمت گوشت شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
خروج بی‌رویه دام از استان فارس سبب افزایش قیمت گوشت شد

- اخبار استانها -

منصور نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با بیان اینکه در دو هفته اخیر قیمت دام زنده در استان فارس بیش از 30 درصد افزایش داشته است، اظهار داشت: خروج بی‌رویه دام زنده از استان فارس سبب بالا رفتن قیمت گوشت شده است.

وی با بیان اینکه عدم توزیع گوشت قرمز منجمد در استان نیز یکی دیگر از دلایل بالا رفتن قیمت گوشت قرمز است، عنوان کرد: البته اقتصاد یک حلقه متصل به هم و زنجیره‌ای و بالا رفتن هزینه‌هایی مانند حمل و نقل، هزینه خدمات، هزینه کشتارگاه و غیره نیز بر روی قیمت گوشت قرمز اثر داشته است.قیمت انواع میوه، مواد پروتئینی و حبوبات در شیراز؛ یکشنبه 18 آذرماه + جدولقیمت انواع میوه و تره‌بار و مواد پروتئینی در بوشهر؛ یک‌شنبه 18 آذرماه +جدولقیمت انواع میوه و تره‌بار و مواد پروتئینی در اهواز؛ یکشنبه 18 آذرماه +جدول

نجفی خاطرنشان کرد: دامپزشکی و جهاد کشاورزی استان فارس که متولی این امر هستند باید از خروج بی‌رویه دام جلوگیری کنند و در کنار آن گوشت منجمد را به میزان لازم توزیع کنند تا قیمت گوشت متعادل شود.

قیمت گوشت گوسفندی طی یک ماه گذشته در بازار شیراز افزایش 30 درصدی داشته و از 60 هزار تومان به 78 هزار تومان رسیده است.

خواندن خبر در سایت منبع

راسته اغذیه‌فروشان زیر ضربه گرانی گوشت

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
راسته اغذیه‌فروشان زیر ضربه گرانی گوشت

به گزارش اقتصادآنلاین، همشهری نوشت: خوردن کباب، جگر،‌ آش و حلیم یا صرف غذا در رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌های سطح شهر یکی از تفریحات خانوارهای ایرانی به‌خصوص در ایام تعطیل است اما این روزها مروری بر قیمت‌ها و کسب‌وکار واحدهای صنفی مرتبط با این مشاغل، بیانگر ریزش مشتریان به‌دلیل افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید و تعطیلی، تغییر شغل یا کاهش ساعات کار برخی واحدهای صنفی است. حتی اغذیه‌فروشان مشهوری که تا 6‌ ماه قبل به‌خصوص در روزهای پایانی هفته و ایام تعطیل فرصت سرخاراندن را هم نداشتند این روزها به‌دلیل رکود کسب‌وکارشان دست روی دست گذاشته‌اند. مسئولان اتحادیه‌های صنفی مرتبط نیز از تشدید روند تغییر شغل یا تعطیلی واحدهای صنفی خبر می‌دهند. پرس‌وجوی وضعیـت کسـب‌وکـار رسته‌های شغلی مرتبط با دام زنده، گوشت قرمز و مرغ شامل اغذیه‌فروشان مواد غذایی - دل و جگر و قلوه - رستوران‌داران و سلف‌سرویس - طباخان - کبابی، حلیم و‌ آش، فروشندگان کله‌پاچه و سیرابی بیانگر روزگار ناخوش این فعالان صنفی پس از کمبود دام زنده و رونق واردات گوشت قرمز گرم و منجمد به کشور است؛ واحدهای صنفی که به 2دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز گوسفندی، گاوی و مرغ و سایر اقلام خوراکی یا کمبود «آلایش» (امحاء و احشاء) دام پس از کاهش کشتار دام زنده با افزایش قیمت مواداولیه، رشد هزینه تمام‌شده و رکود بازار مواجه شده‌اند.

مشتری نیست

رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف‌سرویس از وضع بد کسب‌وکار این صنف خبر داد و گفت: این روزها مشتری بسیار کم شده و برخی واحدهای صنفی در حال تعطیلی هستند؛ به‌نحوی که در یک‌ ماه اخیر 30 واحد صنفی به اتحادیه نامه داده‌اند‌ که به‌دلیل گرانی‌ مواداولیه قادر به ادامه کار نیستند. علی‌اصغر میرابراهیمی، افزود: افزایش قیمت گوشت قرمز گوسفندی و گاو و گوساله بیشترین تأثیر را در این زمینه داشته و گرانی برنج، زعفران، روغن، مرغ و حتی سبزی و صیفی به اضافه‌ رشد هزینه‌های بیمه، دستمزد، حامل‌های انرژی و اجاره‌بها به همراه کاهش قدرت خرید مردم موجب رکود کسب‌وکار شده است. به گفته او، گرچه اتحادیه تلاش می‌کند تا قیمت مواد غذایی رستوران‌ها افزایش زیادی نداشته باشد اما هر روز وضع بدتر می‌شود. وقتی قیمت گوشت قرمز گوسفندی در چند ‌ماه اخیر تا 18هزار تومان گران شده و نرخ هر کیلوگرم گوشت ران گوسفندی به 87‌هزار تومان رسیده، چگونه می‌توانیم قیمت‌ها را افزایش ندهیم؟

کمبود کله‌وپاچه و ناخوشی طباخی‌ها 

رئیس اتحادیه طباخان، فروشندگان کله‌وپاچه و سیرابی از وضع بسیار بد کسب‌وکار فعالان این صنف خبر داد و گفت: اعضای صنف به‌دلیل رکود کسب‌وکارشان تحت فشار هستند و تا‌کنون 10درصد از فعالان صنفی از این شغل خارج شده و پروانه کسب خود را ابطال کرده‌اند. 

حسین رواسی، کمبود کشتار دام زنده، کمبود کله،‌پاچه و سیرابی و واردات گوشت گرم و منجمد به‌جای دام زنده به همراه کاهش قدرت خرید مشتریان را عامل وضعیت نامساعد کسب‌وکار فعالان این صنف دانست و افزود: کمبود کشتار دام زنده و ممنوعیت واردات آلایش‌(امحاء و احشاء) گوسفند به کشور، 42شغل مرتبط با کشتار دام را به خطر انداخته و تداوم روند خروج دام زنده و واردات گوشت تعداد فعالان این مشاغل را به‌شدت کاهش داده است. تا قبل از سال61 برای تامین کمبود گوشت قرمز، دام زنده وارد و در کشور کشتار می‌شد اما اقدامی غیرکارشناسی با توجیه کاهش هزینه‌های حمل و نگرانی قرنطینه دام زنده موجب شده اکنون واردات گوشت گرم و منجمد در دستور کار قرار گیرد.

به گفته او، کاهش کشتار دام زنده در حالی موجب کمبود بسیاری از مشتقات گوشت «آلایش» شده که این اقلام در سایر کشورها بدون استفاده است. اما در داخل ایران مواداولیه قابل استفاده برای تولید برخی غذاهای سنتی مانند کله‌، پاچه و سیرابی با قدمت چندین قرن است.

گرانی 100درصدی سیرابی و شیردان

رئیس اتحادیه طباخان، فروشندگان کله‌وپاچه و سیرابی، گفت: این شرایط موجب افزایش 40درصدی قیمت کله،‌پاچه و 100درصدی سیرابی و شیردان در کشتارگاه‌ها نسبت به سال گذشته شده است. وقتی گوسفند در داخل کشور کشتار شود همه مشتقات آن از کله‌و‌پاچه تا دل و جگر و پیه و پوست و روده مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

رواسی، افزود: همچنین مشاغل مرتبط با کشتار دام (سلاخ‌ها)، توزیع این اقلام (وانتی‌ها) و پاک کردن کله‌و‌پاچه و سیرابی، روده، پوست، جگر، دل و قلوه نیز رونق می‌گیرد اما اکنون به‌دلیل مرغوبیت گوشت ایران و نرخ بالاتر دام صادراتی برخی با دریافت مجوز مثلا هزار رأس دام نسبت به صادرات 4هزار رأس با پوشش قانونی اقدام می‌کنند. او گفت: با صادر نشدن مجوز واردات اخیرا شاهد واردات قاچاق کله‌و‌پاچه از مرز عراق هستیم؛ به‌نحوی که عده‌ای گوسفندی را که در قرقیزستان، مغولستان و تاجیکستان کشتار شده اما آلایش آن مصرفی ندارد به عراق برده و از مرز این کشور به ایران قاچاق می‌کنند. 

با این روند درخواست ما واردات دام زنده به جای گوشت آماده طبخ است زیرا حتی از فضولات گوسفند نیز برای کود استفاده می‌شود. اما اکنون کمبود آلایش دام موجب افزایش قیمت‌ها و ریزش یک‌سوم تعداد مشتریان این واحدهای صنفی شده و میزان فروش واحدهای صنفی هزینه‌های آنها را پوشش نمی‌دهد.

   دل پرخون جگرکی‌ها

رئیس اتحادیه کبابی، حلیم و آش‌پزندگان نیز، با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم دل و جگر گوسفندی به 85 تا 90هزار و جگر گوساله به 58 تا 62 هزار تومان رسیده اما قبلا قیمت این اقلام به‌ترتیب تا 52 و 40هزار تومان بوده، گفت: ناگزیر به افزایش قیمت‌ها هستیم اما مشتری قدرت خرید ندارد. این اتحادیه تقریبا 500 تا 600 عضو رسمی و 150 تا 160واحد متقاضی دریافت مجوز دارد اما اکنون حتی قادر به اداره هزینه‌های اتحادیه نیستیم و واحدهای صنفی نیز در پرداخت هزینه اجاره مغازه‌، کارگر، برق و آب و بیمه مانده‌اند. غلامحسن شیرازی با اشاره به اینکه محصولات این اتحادیه مشمول گروه3 بوده و قیمت مصوب ندارد، گفت: تعیین قیمت‌ها براساس قیمت تمام‌شده با احتساب سود مصوب است اما کاهش قدرت خرید مردم موجب کاهش شدید مشتریان شده است به‌نحوی که مشتریانی که قبلا تفننی دل و جگر می‌خوردند نیز قادر به خرید آن نیستند. به‌طور نمونه حتی واحدهای صنفی میدان بهمن که قبلا مشتریان زیادی داشتند نیز اکنون در ایام تعطیل پنجشنبه و جمعه فقط تعداد معدودی مشتری دارند. به‌گفته او، بارها اعتراض فعالان صنفی را به اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام و تقاضای صدور مجوز واردات آلایش - دل، جگر و قلوه گوسفند و گوساله- را ارائه کرده‌ایم اما دامپزشکی و مسئولان جواب نداده و بر مشکلات بهداشتی انجام این کار تأکید می‌کنند. شیرازی، افزود: درخواست واردات این اقلام از ارمنستان به‌صورت تازه و با هواپیما را داده‌ایم که هنوز مجوز نداده‌اند و با این روند مشخص نیست که تا پایان امسال چه تعداد واحد صنفی قادر به ادامه فعالیت خواهند بود. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز21 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.
همشهریهمشهری15 ساعت قبل
چمدان نوشت: حرمت اله رفیعی در مورد وضعیت‌ آژانس‌های مسافرتی در سال ۹۷ گفت: شاید هیچ سالی را نداشتیم که وضعیت آژانس‌های مسافرتی در آن، مانند سال ۹۷ بد باشد. وی ادامه داد: عوامل مختلفی در به وجود آمدن این وضعیت نقش داشتند که از جمله می‌توان به شرایط بد اقتصادی برای مردم اشاره کرد که سبب می‌شود سفر گزینه آخر انتخاب مردم باشد. رفیعی نوسانات ارزی را از دیگر مشکلات آژانس‌های مسافرتی دانست و افزود: متاسفانه شاهد بودیم که افرادی خارج از صنف تصمیمات غیرکارشناسی برای ارز در حوزه سفر گرفتند. رفیعی تاکید کرد: تورهای خروجی ما کاهش بسیار چشمگیری داشته‌است و می‌توانیم بگوییم نسبت به سال گذشته ۳۵ تا ۴۰ درصد از تورهای خارجی کم شده‌اند. کاش حداقل از نزدیک‌ترین نقاط به مرز در دو کشور پروازهایی برای مردم در نظر می‌گرفتند تا هم مردم هزینه کمتری می‌پرداختند و هم ازدحام شلوغی در مرزهای زمینی کاهش پیدا می‌کرد.
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. به‌عنوان مثال، سازمان ملل در گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصاد ۲۰۱۹، تورم ۳۴٫۹ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده است. رشد اقتصادیپیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال آینده منفی است. درآمدهای نفتیاکونومیست در تحلیلی که از صنایع در سال ۲۰۱۹ ارائه داده، تحریم‌های ایران را به‌عنوان یکی از ریسک‌های پیش روی صنایع در سال آینده معرفی کرده است.

جایگزین هایی برای تویوتا سوپرا؛ افسانه‌ای که به کابوس طرفدارانش بدل شد

12+
دیجیاتودیجیاتو10 ساعت قبل

بازدید سرزده رئیس کل بانک مرکزی از صرافی‌های تهران

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل
درسومین روز سال ۹۸ دکتر همتی به طور سرزده از صرافی‌های منتخب بانکی در تهران بازدید کرد و ضمن تبریک سال نو به کارکنان صرافی‌ها و خریداران با خریداران ارز به گفتگو نشست.

اخبار بیشتر