۵۰درصد خودروهای درحال تردد صبح تهران، تک‌ سرنشینند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

۵۰درصد خودروهای درحال تردد صبح تهران، تک‌ سرنشینند

۵۰درصد خودروهای درحال تردد صبح تهران، تک‌ سرنشینند/ حذف طرح زوج و فرد پشتوانه مطالعاتی ندارد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
۵۰درصد خودروهای درحال تردد صبح تهران، تک‌ سرنشینند/ حذف طرح زوج و فرد پشتوانه مطالعاتی ندارد
به گفته دبیر کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران حذف طرح زوج و فرد نشان از عدم وجود پیشینه مطالعات و انجام امور تخصصی در پس زمینه تغییرات مهم ترافیکی دارد.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ محمدعلی کرونی درباره برداشته شدن طرح زوج و فرد به وسیله معاونت حمل و نقل شهرداری تهران به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: عدم وجود مدیریت واحد در خصوص ترافیک و نگاه غیر تخصصی به آن، وضعیت ترافیک پایتخت را بحرانی ساخته و و همچنان ترافیک سنگین پایتخت علاوه بر اتلاف وقت و اخلال در زندگی شهروندان، با تشدید آلودگی هوا، نفس های آنها را تنگ کرده است.

وی ادامه داد: برای حل معضل ترافیک باید با توسعه و ایجاد زیرساخت و تسهیلات حمل و نقل عمومی به سمت تشویق مردم به عدم استفاده از خودروی شخصی پیش رفت.اما متاسفانه وضع ناوگان مترو و اتوبوس چندان مطلوب نیست و در ساعات مختلف شبانه روز میزبان جمعیت متراکم مردم هستند که برای رسیدن به مقصد، ناگزیر به تحمل سختی هایی می شوند.

کرونی با بیان اینکه سیستم حمل و نقل عمومی منطبق با تقاضای سفر در شهر تهران گسترش نیافته است، اضافه کرد: ما در بحث تردد خودرو های تک سرنشین دچار چالش هستیم و برای جلوگیری از آن برنامه ریزی خاصی صورت نگرفته  است. مورد دیگر بی توجهی به بحث پارک حاشیه ای، و عدم ساماندهی آن است. وی ادامه داد: از طرفی محدودیت های مالی و حرکتی منطبق با تقاضا را نتوانستیم ایجادکنیم و این در حالیست که نسبت به منابع پایدار و در دسترس نیز بی توجهی کامل صورت گرفته است. همچون بی‌توجهی به درآمد حاصل از پارک حاشیه ای و ...

دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه طرح زوج یا فرد که این روزها موضوع حذف آن مطرح شده در چند کلان شهر دیگر دنیا همچون پاریس، پکن، جارکارتا و ...نیز اجرا شده و یا در حال اجرا می باشد، گفت:  همگام با بکارگیری سیاست‌های تکمیلی (ساماندهی پارک حاشیه ای، توسعه حمل و نقل عمومی و ...) موجب بهبود وضعیت تردد در این شهرها و در نتیجه موجب افزایش سرعت تردد در شبکه، کاهش تصادفات، کاهش زمان سفر و در نهایت موجب کاهش آلودگی هوا شده است. نتایج مورد اشاره در حالی در کلان شهرهای دنیا ایجاد شده که همزمان با اعمال محدودیت تردد، زیرساخت های متناسب با تقاضای سفر در این شهرها ایجاد و سپس با روش های متفاوت، شهروندان به استفاده از آن سوق داده شدند.

وی ادامه داد: اما در تهران با توجه به عدم اعلام میزان دقیق تاثیر گذاری طرح جدید ترافیک بر کاهش ترافیک محدوه طرح و شهر، تعمیم آن به محدوده زوج یا فرد بدون انجام مطالعات کارشناسی و لحاظ کردن پارامترهای مهندسی ترافیک، در عمل تصمیمی خواهد بود که نتایج آن مشخص نیست.

به گفته کرونی؛ قطعا باید به جای پاک کردن صورت مساله و تغییرات ناگهانی در طرح های ترافیکی، به سمت طرحی برویم که در بسیاری از کشورها از آن استفاده می شود و آن جلوگیری از تردد خودرو های تک سرنشین همزمان با توسعه زیرساخت های حمل و نقل عمومی انبوه بر همچون مترو و BRT مطابق با نتایج طرح جامع حمل و نقل و ترافیک) است. در عین حال  مطالعات به هنگام سازی طرح جامع نیز در دوره جدید مدیریت حمل و نقل شهری تهران، عملا آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

وی اضافه کرد: در شهر تهران در حال حاضر 50 درصد خودروهای در حال تردد در ساعات اوج صبح تک سرنشین هستند در واقع متوسط سرنشین خودروهای سواری 6/ 1 نفر است ! و این آمار قابل تامل است. شهرداری تهران موظف است حداکثر ظرف مدت سه ماه از آغاز اجرای طرح جدید ترافیک و بررسی و تحلیل نتایج حاصل از اجرای آن در حلقه اول و انجام مطالعات لازم در خصوص آثار ترافیکی و اجتماعی تغییرات جدید در محدوده زوج و فرد (حلقه دوم)، نسبت به ارایه گزارش به شورای حمل و نقل و ترافیک تهران اقدام تا در خصوص اجرای این طرح در محدوده زوج یا فرد (حلقه دوم) تصمیم‌گیری شود.

کرونی در پایان اظهار کرد: این در حالیست که با گذشت حدود 7 ماه از اجرای طرح جدید این اقدامات انجام نشنده و با این وجود صحبت از تغییر یا حذف محدوده زوج یا فرد می‌شود. با توجه به موارد مذکور این گونه تصمیم گیری‌ها، نشان از عدم وجود پیشینه مطالعات و انجام امور تخصصی در پس زمینه تغییرات مهم ترافیکی دارد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

شهردار تهران: حرکت به سمت شهر هوشمند نه یک انتخاب بلکه یک اقدام است

الفخبرگزاری الف
شهردار تهران: حرکت به سمت شهر هوشمند نه یک انتخاب بلکه یک اقدام است
پیروز حناچی با تاکید بر این که شهر هوشمند برای کلان شهر تهران یک الزام است، افزود: باید بین شهر هوشمند و الکترونیک تفاوت قائل شویم و به سمت تحقق شهر هوشمند حرکت کنیم.

به‌ گزارش ‌الف، پیروز حناچی در دومین همایش تهران هوشمند امروز (دوشنبه) در محل برج میلاد تهران برگزار شد، با تاکید بر این که حل بسیاری از مشکلات شهری نیازمند مشارکت ساکنان شهر است، به کمپین "سه‌شنبه های بدون خودرو" اشاره کرد و افزود:‌ اگر بخواهیم مشکلاتمان را از این طریق حل کنیم، تنها با همکاری و همیاری همه شهروندان امکان پذیر خواهد بود و این کمپین به نتیجه‌ خواهد رسید.

وی افزود: پایداری، زیست پذیری، کاهش آلایندگی ، ایجاد عدالت و کاهش ترافیک از اهداف اصلی برنامه‌های شورای اسلامی شهر تهران است. لازمه این کار مدیریت خردمندانه و مشارکت پذیر است که تجلی آن در قالب تهران هوشمند پیگیری می‌شود.

شهردار تهران در ادامه تاکید کرد: اگر چه جریانات اصلی برای شهر لازم است، اما افزایش آنها به معنای افزایش تقاضای سفر و ترافیک و آلودگی بیشتر است. باید از تجربیات خود درس بگیریم و در آنها تجدید نظر کنیم. برای تبدیل تهران به شهر خلاق باید در زیر ساخت‌های شهری تحول ایجاد کنیم و تحول ساختاری در پذیرش فناوری های نوآورانه کاری ضروری است.

وی ادامه‌ داد: فناوری های نوظهور باید مورد توجه مدیران شهری قرار گیرد. چنان چه شهر تهران از دیر باز پیش قدم بوده و در طی 20 ساله اخیر اقدامات بسیاری صورت گرفته است.  نباید فراموش کرد که در گذشته هیچ دیتایی روی موبایل ها وجود نداشت. فناوری های جدید یک نعمت نوظهور است که باید از آنها به درستی استفاده شود و به وسیله آنها به سمت شهر هوشمند پیشرفت رفت.

حناچی با بیان این که وجود یک زیر ساخت متمرکز ضروریت دارد ، افزود: اقتصاد هوشمند ، جابه جایی هوشمند، محیط هوشمند، زیر ساخت هوشمند و حکمرانی زندگی هوشمند از ضروریات تحقق شهر هوشمند است. تهران درگیر چالش‌های مختلفی است و کسانی که با نوآوری‌های دیجیتال همراهی نکنند قطعا دچار فاصله خواهند شد و این چالش‌های شهر را بیشتر می‌کند.

شهردار تهران با اشاره به این که حدود 311 هزار واحد خرد صنعتی در تهران وجود دارد، افزود: اگر این واحدها با موضوع هوشمند سازی همراهی نکنند، قطعا این موضوع برای آنها به یک تهدید تبدیل خواهد شد. امروز در تهران ترافیک و فضای پارک به یک معضل جدی به ویژه‌ در مرکز شهر تبدیل شده است. بخشی از درگیری های ذهنی مردم نیز همین موضوع جای پارک است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این که زلزله در کمین شهر تهران است، اضافه کرد: در مناطق جنوبی شهر در عمق بیش از 10 متر آجر پیدا می‌شود و این نشان دهنده این است که این شهر قبلا کن فیکون شده است. قطعا حرکت به سمت شهر هوشمند انتخاب نیست و یک الزام محسوب می‌شود. باید بین شهر الکترونیک و شهر هوشمند نیز تفاوت قائل شویم. جایی که نیاز است هوشمندانه تصمیم بگیریم. ایجاد درآمدهای پایدار نیز برای کلانشهر تهران موضوع مهمی محسوب می‌شود. ما باید منابع جدیدی را برای شهر تعریف کنیم. صدور مجوزها و کار مزد و اشتراک داده‌ها می‌تواند منابع جدیدی باشد که برای شهر تعریف کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

تفاهم جهرمی با شهردار تهران برای تحقق تهران هوشمند

مهرخبرگزاری مهر
تفاهم جهرمی با شهردار تهران برای تحقق تهران هوشمند
وزیر ارتباطات از امضای تفاهم با شهردار تهران برای تحقق پروژه تهران هوشمند خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذری جهرمی در توئیتر نوشت: در تفاهمی با پیروز حناچی شهردار تهران، تحقق تهران هوشمند را در دستور کار قرار دادیم.

وی گفت: وضعیت فعلی هوشمندسازی شهری با تراز جهانی فاصله دارد و باید ذهنیت مدیران از برج سازی صِرف به هوشمندسازی تغییر کند تا تهران بتواند شایسته مردم باشد.

بر اساس اعلام وزیر ارتباطات، فاز نخست پروژه های تهران هوشمند تا انتهای سال ۹۸ شامل مواردی چون حکمروایی هوشمند، اقتصاد هوشمند، جابجایی هوشمند، زندگی هوشمند، محیط هوشمند و زیرساخت هوشمند می شود.

خواندن خبر در سایت منبع

رییس شورای شهر تهران: آنقدر که از هوشمندسازی می‌گوییم زیر ساخت‌ها را عملیاتی نکردیم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
رییس شورای شهر تهران: آنقدر که از هوشمندسازی می‌گوییم زیر ساخت‌ها را عملیاتی نکردیم
رییس شورای شهر تهران گفت: بهترین راه تحقق شفافیت انتشار اطلاعات است.

به گزارش خبر فوری، محسن هاشمی در دومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند با بیان اینکه استفاده بهینه از فناوری اطلاعات و اداره هوشمند تهران ارتباط مستقیمی با شعارهای شورای شهر در حوزه شفافیت و آگاهی افکار عمومی دارد، گفت: بهترین ابزار شفافیت، انتشار اطلاعات است که این گام از زمان شهردار شدن نجفی آغاز شد و با راه اندازی سامانه شفافیت از نخستین گام ها در این زمینه برداشته شد و در حال حاضر اطلاعات بارگذاری در آن تکمیل می شود.

وی همچنین با اشاره به روز دانشجو و روز جهانی مبارزه با فساد اظهار داشت: آنچه باعث سرزندگی و انگیزه دانشجویان می شود جامعه ای بدون فساد است و همچنین برای هوشمندسازی باید از فعالیت های دانشگاهی و دانشجویان بهره برد.

رئیس شورای شهر تهران  با بیان اینکه ایجاد دو سامانه تهران من و سامانه با هم، برخی از گام هایی است که شهرداری در جهت هوشمند سازی برداشته است، گفت: باید از این محل بتوانیم برای تهران کسب درآمد کنیم و اینگونه نیست که این برای تهران هزینه داشته باشد.

محسن هاشمی با اشاره به اینکه هزاران فیبر نوری در تهران نصب و یا در حال نصب است، اظهار داشت: در حال حاضر مخابرات، اتصالاتی در شهر اضافه کرده بدون آنکه عوارض آن را به شهرداری تهران بدهد.

وی با بیان اینکه ۱۷۰ سامانه در شهرداری تهران وجود دارد، خاطرنشان کرد: یکی از سامانه ها به کاربر بالا، اتوماسیون اداری شهری است که ۵۰ هزار کاربر دارد و یا سامانه شهرسازی که سه هزار کاربر دارد.

رئیس شورای شهر تهران  با بیان اینکه در مسئله هوشمندسازی نباید شعاری رفتار کنیم گفت: گاهی اوقات آنقدر که از هوشمندسازی گفته ایم در زیرساخت ها آن را عملیاتی نکرده ایم. مانند حوزه پارکینگ های هوشمند و غیره.

هاشمی با بیان این که موضوع این همایش که استفاده بهینه از فن آوری اطلاعات در مدیریت و اداره هوشمند شهر است گفت :بدیهی است بهترین راه تحقق شفافیت، انتشار اطلاعات است.

وی ادامه داد:نهم دسامبر روزجهانی مبارزه با فساد بود که از سال ۲۰۰۳ از سوی سازمان ملل متحد جهت تقویت مبارزه با فساد در کشورهای جهان وسازمانهای بین المللی نامگذاری شده است، اقدام شورای پنجم در مسیر شفاف سازی مدیریت شهری را می توان یکی از نمادهای مهم حرکت در مسیر مبارزه بافساد نام گذاشت.

رئیس شورای شهر تاکید کرد:مبارزه با فساد از اولویت های همگرایانه نظام جمهوری اسلامی ونظام بین الملل است و حدود دو سال پیش از نامگذاری این روز توسط سازمان ملل، رهبر معظم انقلاب در فرمان هشت ماده ای مبارزه با فساد که در اردیبهشت سال ۱۳۸۰ صادر شد، بر عزم جمهوری اسلامی در مبارزه با فساد تاکید کردند و مطالبه عمومی مردم و شهروندان تهرانی نیز در همین جهت قرار دارد و یکی از دلایل مشارکت تاریخی در انتخابات شورای شهر گذشته نیز تحقق این موضوع از سوی مدیریت شهری بوده است.

هاشمی تاکید کرد:البته بحث شهر هوشمند، موضوعی بسیارفراتر از شفافیت و مبارزه با فساد است و می تواند بستر اصلی توسعه اقتصادی، کاهش هزینه اداره شهر و رونق کسب وکار را فراهم کند.

به گفته هاشمی استفاده از ظرفیت شهر هوشمند می تواند به استفاده بیشتر و بهینه از حمل ونقل عمومی یا شبکه معابر شهری بیانجامد که هم اکنون نیز برخی از نرم افزارها در این مسیر وارد شده اند.

امیدواریم مجموعه سازمانها و معاونتهای شهرداری تهران وپرسنل و مدیران، به استقبال از استفاده از فن آوری های نوین در مدیریت شهری بروند واز مقاومت یا موازی کاری پرهیز کنند وشاهد وضعیتی بهتر از اتوماسیون اداری شهرداری در مسیر استفاده از مدیریت شهری هوشمند باشیم.

در حاشیه مراسم یکی از خبرنگاران از رییس شورای شهر تهران، در مورد شایعات مطرح شده در مورد اختلاف با نایب رییس شورا پرسید، محسن هاشمی در پاسخ گفت: این شایعات ناشی از برداشت نادرست مزاح بنده با جناب آقای امینی در صحن شورا ایجاد شده است و کسانی که با فضای شورای پنجم آشنا نیستند ممکن است از آن برداشت اشتباهی کنند. آقای امینی از حقوقدانان مسلط و متخصص می باشد که وجود ایشان در شورای پنجم غنیمت است و روابط صمیمانه ای با ایشان داریم. انتظار از رسانه ها و فعالانی که در صحن شورا حضور دارند این است که مطالب را به شکلی منعکس کنند که برداشت ناصحیحی شکل نگیرد واگر از این شوخی در فضای مجازی تلقی بی احترامی به جناب آقای امینی شده از ایشان عذر خواهی می کنم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

وزش باد شدید و وقوع روان‌آب در شرق کشور

مهرمهر17 ساعت قبل
طبق گزارش هواشناسی در سرخس هوا از ۵۰ درجه کاهش یافته و در شمال کشور بارش باران خواهیم داشت و بارش‌های جنوب شرق کشور در حالت هشدار است و احتمال وقوع روان‌آب و برخورد صاعقه وجود دارد.

تبدیل شدن طلاق در عراق به یک پدیده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش شبکه تلویزیونی الاتجاه عراق، با توجه به مشکلات زیادی که جامعه عراق از آنها رنج می‌برد در این میان طلاق نیز مانند آتش به جان جامعه عراق افتاده است. نتایج تحقیق شورای عالی قضایی نشان می‌دهد در هر ساعت ۱۰ مورد طلاق در عراق ثبت می‌شود. یک عراقی گفت: "علل افزایش طلاق، بسیار زیاد است اما بیکاری در صدر این علل قرار دارد. اجاره بها نیز بسیار بالاست. «یک عراقی دیگر گفت:» علل طلاق، زیاد است که شرایط اقتصادی و اجتماعی از جمله آنهاست. دادگاه شورای عالی قضایی نیز چند روز پیش اعلام کرد در هر ساعت در عراق ۱۰ طلاق ثبت می‌شود.
برنابرنا1 روز قبل
دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود؛ طبق این تحقیقات پیرامون راه‌های سریع کاهش وزن وقتی شما رنگ بشقابتان را تغییر می‌دهید، توجه شما به این تغییر رنگ جلب شده و میزان غذای کمتری را نوش جان می‌کنید.

هوای شمال خنک می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
محمد اصغری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در جنوب شرق سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، استان فارس و جنوب شرق استهبان در بعد از ظهر شاهد رگبار سیل آسا خواهیم بود که مردم از نزدیکی به رودخانه در آن مناطق خودداری کنند. وی گفت: در زاگرس مرکزی ارتفاعات لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد نیز شاهد رگبار‌های خفیف‌تر خواهیم بود. اصغری افزود: پیش بینی می‌شود در شرق کشور هم وزش باد و گردو خاک را داشته باشیم. کارشناس هواشناسی گفت: در اصفهان، سمنان، استان مرکزی، قم و جنوب تهران شاهد غبار خواهیم بود و در آخر هفته نیز در شمال آذربایجان غربی و شرقی رگبار‌های سیل آسا داریم.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- «عصر جدید» مسابقه استعداد یابی که احسان علیخانی، آن را برای شبکه سه تلویزیون ساخته است این روزها بسیاری از نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرده است. رویا نونهالی، آریا عظیمی نژاد، سیدبشیر حسینی و امین حیایی داوران این برنامه هستند. در آخرین رای گیری این برنامه حدود ۷ میلیون نفر شرکت کرده بودند و نفر برنده حدود ۴ میلیون ۳۰۰ هزار رای آورد. حالا می‌خواهیم در ۹۰ دقیقه گفت‌وگو در مورد این برنامه با هم گفت‌‌وگو کینم. ۱- برنامه عصر جدید را نگاه می‌کنید؟ ۲- نظر شما درباره داورهای این برنامه چیست؟ نظرهای آنها را تخصصی می‌دانید؟ ۳- اگر استعدادی دارید، حاضرید در این برنامه شرکت کنید؟ ۴- مهم‌ترین نقطه قوت و ضعف این برنامه چیست؟ زمان این گفت‌وگو ۹۰ دقیقه است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه به اعزام چند گروه بازرسی به مناطق مختلف کشور در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در دست اندازی به منابع طبیعی، صاحبان قدرت و ثروت با ارتباطات ناسالم و اعمال نفوذ، در اراضی مختلف تغییر کاربری‌های غیرمجاز داده‌اند و مجوز‌هایی صادر شده که همه قابل بررسی است و انجام خواهد شد. وی در ادامه گفت: با روی گشاده با مردم مواجه شدن و مردمی بودن، وظیفه همه مدیران و مسئولان است تا مردم احساس کنند قبل از اینکه در‌ها باز باشد، با روی باز روبرو هستند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای ائمه جمعه کشور محور‌هایی داشت و نه فقط امامان جمعه بلکه همه ما و همه مدیران در سراسر کشور مخاطب این رهنمود‌ها هستیم و یکی از این موارد، گشاده رویی با مردم است. رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت امیدآفرینی در جامعه گفت: این مسئله در رفتار قضایی، اداری و نظارتی مجموعه قضایی باید برای همه مردم امیدآفرین باشد و مردم احساس کنند ظالم به کیفرش می‌رسد و دستگاه قضایی از حق مظلوم دفاع می‌کند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی درباره تاثیر نپذیرفتن از صاحبان قدرت و ثروت افزود: این مسئله برای همه مدیران به ویژه مسئولان قوه قضاییه مهم است. وی به اعزام چند گروه بازرسی به مناطق مختلف کشور در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در دست اندازی به منابع طبیعی، صاحبان قدرت و ثروت با ارتباطات ناسالم و اعمال نفوذ در اراضی مختلف تغییر کاربری‌های غیرمجاز داده‌اند و مجوز‌هایی صادر شده است که همه قابل بررسی است و انجام خواهد شد.

اخبار بیشتر