مذاکره برای خرید هواپیمای ایرباس و امبرائر
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

مذاکره برای خرید هواپیمای ایرباس و امبرائر

معاون وزیر راه: خرید هواپیمای نو دستاورد بزرگی نبود/وضع ایرلاین‌ها خوب نیست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
معاون وزیر راه: خرید هواپیمای نو دستاورد بزرگی نبود/وضع ایرلاین‌ها خوب نیست
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که خرید هواپیمای نو دستاورد بزرگی نبود، گفت: وضعیت شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه‌ها مطلوب نیست، ما نیاز به زیرساخت اقتصادی صحیح داریم.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، علی عابدزاده اظهار کرد: بزرگ‌ترین تحولی که در صنعت هوانوردی تجاری طی 40 سال اخیر اتفاق افتاد، خرید هواپیمای نو نبود، تغییر ساختار اقتصادی حمل و نقل هوایی بود. ناکارآمدی این ساختار که تکلیفی بود و بیش از 35 سال این کشور را رنج داد.

وی ادامه داد: وقتی صرفه وجود ندارد، وضعیت شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه‌ها مطلوب نیست. ما نیاز به زیرساخت اقتصادی صحیح داریم.

وی به اشاره به این که امروز کشور صاحب اتاق و اطلاعات طراحی است، گفت: موشک‌ها و پهپادهایی که اکنون ساخته می‌شود نتیجه زحمات همین دانشجویان و همین دانشگاه است. امروز ما دیگر بالگرد و پهپاد را کپی نمی‌کنیم، محاسبه، طراحی و تولید می‌کنیم.

عابدزاده به پروژه‌های طراحی و ساخت هواپیمای مسافربری در کشور اشاره کرد و افزود: امروز بسیاری به هواپیمای مسافربری تولید داخل انتقاد می‌کنند، اما نتیجه ساخت این هواپیما دسترسی به اطلاعات طراحی بود. کشور با حداقل هزینه به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد، در حالی که کشورهایی مانند اسپانیا و اندونزی با میلیاردها دلار خرج نتوانستند به این اطلاعات دست پیدا کنند. اما ما این کار را با 200 تا 300 میلیون دلار انجام دادیم.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری با اذعان به اینکه صنعت هواپیمایی و هوانوردی کشور نقاط ضعف بسیاری دارد، گفت: مردم از تاخیر هواپیماها ناراضی هستند، هواپیما برای برقراری پرواز به بسیاری از شهرها نداریم و در آموزش نیز مشکلاتی وجود دارد.

عابدزاده با اشاره به اینکه این صنعت نوک پیکان تکنولوژی هوافضا است، ادامه داد: شتاب تکنولوژی از شتاب تغییر و تحولی که ما می‌توانیم ایجاد کنیم بالاتر است. کشورهایی که مشکلات ما را ندارند، در بهره‌برداری از این تکنولوژی به زمان نیاز دارند.  هنگامی که ساختارهای کنترل فضای یک کشور عوض می‌شود، آن کشور برای خود برنامه 10 ساله تعریف می‌کند تا با فضای جدید تطبیق پیدا کند. ما تحت تحریم نیز قرار داریم. کار بسیار سختی است که خود را به شتاب تکنولوژی برسانیم.

وی افزود: امروز حتی حداقل امکانات را در اختیار ما قرار نمی‌دهند، حتی سیستم رزرویشن را در اختیار ما قرار نمی‌دهند. این سرعت ما را دچار مشکل کرده است، اما ما باید برای غلبه بر این مشکلات برنامه‌ریزی کنیم.راه‌اندازی ایرلاین اختصاصی چابهار با هواپیماهای برزیلی

خواندن خبر در سایت منبع

تحقیق و تفحص از قراردادهای خرید هواپیما در دوران آخوندی کلید خورد

مهرخبرگزاری مهر
تحقیق و تفحص از قراردادهای خرید هواپیما در دوران آخوندی کلید خورد
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: تحقیق و تفحص از قراردادهای محرمانه خرید هواپیما در دوران مدیریت آخوندی در وزارت راه و شهرسازی کلید خورد.

حسین هاشمی تختی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر، از آغاز تحقیق و تفحص از قراردادهای خرید هواپیما در مجلس خبر داد و گفت: در خواست کنندگان این تحقیق و تفحص تلاش دارند تا قراردادهای دولت یازدهم و دوازدهم برای واردات هواپیما را که تا این زمان محرمانه بوده است بررسی کنند.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از محورهای مهم این تحقیق و تفحص اعلام رقم دقیق پرداختی ایران به اروپا برای واردات هواپیما و اعلام دقیق تعداد هواپیماهای وارد شده است.

وی ادامه داد: در جریان قراردادهای خرید هواپیما تیمی از آمریکا متشکل از کارشناسان که گویا تعدادی از آنها از افراد نظامی بودند برای بررسی وضعیت ناوگان حمل و نقل ایران، به تهران سفر کردند، در مورد ماهیت این تیم و اقداماتی که انجام دادند ابهامات جدی وجود دارد که در این تحقیق و تفحص مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در زمان انعقاد این قراردادها مقامات وزارت راه و شهرسازی  گزارشی از جزئیات قراردادها  به مجلس ارایه نمی‌کردند و همواره می‌گفتند که اطلاعات محرمانه است و شرکت فرانسوی گفته است که هیچ فردی نباید در جریان اطلاعات و جزییات قرارداد، قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

مذاکره برای خرید هواپیمای ایرباس و امبرائر

ایسناخبرگزاری ایسنا
مذاکره برای خرید هواپیمای ایرباس و امبرائر
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از موافقت اصولی به منظور راه‌اندازی ایرلاین در چابهار خبر داد و اعلام کرد: به زودی عملیات اجرایی ایجاد فرودگاه مسافری در چابهار آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، عبدالرحیم کردی در نشستی خبری که ظهر امروز برگزار شد با بیان این‌که ایجاد فرودگاه مسافری در چابهار امری بسیار مهم و حیاتی است، اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت فرودگاه مسافری در چابهار مناسب نیست و به دلیل واقع شدن در محل فرودگاه نظامی امکان توسعه دشوار و محدود به قوانین و مقررات است، اما در انتهای باند آن ۲۵۰ هکتار زمین را از نیروی هوایی خریداری کرده‌ایم و طراحی ترمینال مسافری جدید صورت گرفته و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی افزود: علاوه بر این‌ فرودگاه کارگو که دو سال قبل جانمایی شده بود و در فاصله ۶۰ کیلومتری چابهار قرار دارد در حال حاضر توجیه عملیاتی پیدا کرده تا بتوانیم حمل و نقل هوایی را با توجه به این‌که یکی از ویژگی‌های چابهار تبدیل شدن به هاب حمل و نقل در منطقه است، اضافه کنیم تا بدین ترتیب در منطقه چابهار همزمان شاهد توسعه حمل و نقل دریایی، هوایی، ریلی و جاده‌ای باشیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در ادامه همچنین از موافقت اصولی جهت راه‌اندازی ایرلاین در چابهار خبر داد و اعلام کرد: علاوه بر این در حال مذاکره جهت خرید هواپیماهای ایرباس و امبرائر هستیم اما باید بدانید که نمی‌توانیم به صورت مستقیم با توجه به شرایط تحریم این هواپیماها را خریداری کنیم و باید جهت استفاده از این مدل هواپیماها، هواپیمای دست دوم خرید کنند. برنامه ما برای نوروز سال قبل بود، اما به دلیل شرایط به وجود آمده این مساله به تعویق افتاده و امیدواریم در آینده شاهد پیشبرد امور در این راستا باشیم.  

ادامه دارد

خواندن خبر در سایت منبع

دلیل کاهش قیمت بلیت هواپیما

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
دلیل کاهش قیمت بلیت هواپیما
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد که دلیل کاهش نرخ بلیت پروازهای داخلی کمبود مسافر در فصل‌های سرد سال است.

 با وجود مشکلات اقتصادی که ایرلاین‌های داخلی در طول ماه‌های گذشته با آن روبه‌رو بودند، آخرین بررسی‌ها از شرایط بازار نشان می‌دهد که قیمت بلیت حتی از نرخ‌های مصوب شهریورماه نیز پایین‌تر آمده و با میانگین حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

این درحالی است که ایرلاین‌ها پیش از این تهدید کرده بودند که در صورت نرسیدن ارز نیمایی نسبت به افزایش قیمت بلیت‌هایشان اقدام خواهند کرد.

مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد: آنچه که در بازار فروش بلیت هواپیما رخ داده مستقیما به بحث‌های اقتصادی ایرلاین‌ها مربوط نمی‌شود، بلکه در ماه‌هایی مانند آذر یک اتفاق طبیعی است.

به گفته وی با توجه به این‌که در این فصل از سال تعداد مسافرت‌ها کاهش می‌یابد تقاضا برای بلیت هواپیما نیز پایین آمده و ایرلاین‌ها ترجیه می‌دهند قیمت‌های خود را طوری مدیریت کنند که با کشش بازار همراهی داشته باشد.

دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی در پاسخ به این سوال که شرایط دریافت ارز ایرلاین‌ها در طول هفته‌های گذشته چگونه بوده نیز توضیح داد: با وجود آنکه هنوز شرایط به شکل عادی خود بازنگشته، اما در هفته‌های گذشته برنامه‌ریزی‌هایی شده که لااقل بخشی از درخواست ارزی ایرلاین‌ها به آنها اختصاص یابد.

سامانی اضافه کرد: در حال حاض در تلاش می‌شود که با مدیریت پرونده‌های درخواست ارز ایرلاین‌ها شرایط برای پرداخت نیازهایشان فراهم شود مساله‌ای که بسیار مهم است، زیرا بین ۵۵ تا ۶۰ درصد از هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی با استفاده از ارزهای خارجی انجام می‌شود.  

خواندن خبر در سایت منبع

راه‌اندازی ایرلاین اختصاصی بندر چابهار با هواپیماهای کانادایی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
راه‌اندازی ایرلاین اختصاصی بندر چابهار با هواپیماهای کانادایی
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به این که موافقت اصولی راه‌اندازی ایرلاین اختصاصی این منطقه اخذ شده از مذاکره برای خرید هواپیماهای امبرائر خبر داد و گفت: قرار است تا قبل از پایان سال ۲۰۱۸ میلادی تحویل موقت بندر به هندی ها انجام شود.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، عبدالرحیم کُردی در نشست خبری اظهار کرد: از دو دهه قبل فضای جهانی به سمتی رفته که سهم نهاده‌های تولید در قیمت تمام شده کالا کاهش یافته است. از سوی دیگر با اتفاقات حوزه صنعت به خصوص دسترسی به اطلاعات و الحاق به سازمان‌های بین المللی، شکاف قیمت تمام شده در همه حوزه‌ها کم شد.

وی تصریح کرد: در فضای رقابت همواره رقبا به دنبال آن هستند که حاشیه سود را در سطح مشخصی حفظ کنند اینگونه شد که بسیاری از کارخانه‌ها شروع به انتقال خود به مراکز مصرف کردند. 

وی با اشاره به این‌که آسیای میانه، روسیه و کشورهای آفریقایی بازارهای مصرف مناسبی هستند، افزود: به دلایلی، بسیاری از خلیج فارس در حال خارج شدن هستند و به دریای عمان می‌آیند.

وی با اشاره به سند توسعه سواحل مکران از دهه 60 بیان کرد: از سوی دیگر سند توسعه محور شرق را نیز داریم که نقطه تلاقی این دو سند چابهار است. در واقع چابهار توسعه شرق ایران است و جدی‌ترین کانون توسعه منطقه محسوب می‌شود.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار اظهار کرد: توافقنامه چابهار بین هند، افغانستان و ایران امضا شد که منافع عده‌ای را درگیر کردده و تلاش می‌کنیم در مسیر آرامی توسعه را طی کنیم. باید از این دست توافقنامه درس بگیریم و از آنها برای توسعه اقتصاد کشور استفاده کنم.

کردی در بخش دیگری از اظهاراتش از امضای 400 قرارداد سرمایه گذاری طی دو سال اخیر در این منطقه خبر داد و گفت: ارزش این قراردادها حدود 3500 میلیارد تومان است که هم اکنون 130 واحد فعال سرمایه‌گذاری در چابهار دارد ضمن اینکه 167 پروژه در حال حاضر پیشرفت بالای 30 درصدی دارند.

وی بیان کرد: همچنین اولین کارخانه فولاد چابهار به ظرفیت 16 میلیون تن با پیشرفت فیزیکی 30 درصد در حال ساخت است.

وی همچنین با اشاره به اینکه ارزش تولیدات چابهار در سال 92 بالغ بر 50 میلیارد تومان بود یادآور شد: به دلیل تغییر استراتژی‌ها در کل مناطق آزاد کشور، ارزش تولیدات چابهار در پایان سال 96 به 1056 میلیارد تومان افزایش یافته است.

کردی با بیان اینکه به دنبال کاهش هزینه سفر به چابهار هستیم از اخذ موافقت اصولی راه اندازی ایرلاین اختصاصی منطقه آزاد چابهار خبر داد و گفت قرار بود این ایرلاین بهار سال گذشته راه اندازی شود اما برخی مشکلات باعث شد تا اجرای این برنامه با تاخیر مواجه شود.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار از مذاکره برای خرید هواپیماهای دست دوم از جمله امبرائر از طریق برخی کشورها (واسطه‌ها) خبر داد و اظهار کرد: بر اساس توافق صورت گرفته با نیروی هوایی 250 هکتار زمین در انتهای باند فرودگاه کنونی چابهار خریداری شده و طراحی ترمینال مسافری آن در حال انجام است که منابع مالی مورد نیاز این طرح از طریق فاینانس و یکی از بانک های داخلی تامین می‌شود. تلاش می‌کنیم به زودی عملیات اجرایی آن آغاز شود.

کردی ادامه داد به طور همزمان برنامه ساخت یک فرودگاه کارگو را داریم.

وی در خصوص سرمایه‌گذاری هندی‌ها در بندر چابهار نیز گفت: قرارداد هندی ها بر اساس اظهارات مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی چابهار تا یک ماه دیگر عملیاتی می‌شود،  قرار است تا قبل از پایان سال 2018 میلادی تحویل موقت بندر به هندی ها انجام شود.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینکه در راه آهن چابهار زاهدان هشت کارگاه فعال است و پیشرفت زیر سازی آن حدود 68 درصد است اظهار کرد: خط آهنایرانشهر تا چابهار پیشرفت فیزیکی حدود 30 درصد دارد.

کردی تاکید کرد:  یکی از برنامه‌های ما مجموعه ای از اقدامات نیازمند تامین زیرساخت‌های حمل و نقل منطقه است در این راستا مطالعات ساخت آزادراه چابهار کنارک رو به اتمام است و از وزارت راه و شهرسازی انتظار داریم عملیات اجرایی آن تا پایان سال جاری آغاز شود.

وی از کلنگ‌زنی بیمارستان 540 تختخوابی چابهار در اوایل ماه آینده خبر داد و اظهار کرد: زمین مورد نیاز این بیمارستان توسط منطقه آزاد چابهار تامین شده و توسط سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی (وزارت راه و شهرسازی) ساخته خواهد شد.راه‌اندازی ایرلاین اختصاصی چابهار با 3 هواپیما تا نوروز 97

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واقعا مردمی باشید

مهرمهر1 روز قبل

اقدام رژیم بحرین در استخدام یک عضو القاعده برای ترور شیعیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دولت بحرین می‌گوید ادعای این عضو سابق القاعده جعلی است. خبرنگار الجزیره انگلیسی گزارش داد سرکوب‌های خشونت آمیز دولت بحرین علیه تظاهرات شیعیان در ماه مارس سال ۲۰۱۱ توجه جهان را به خود جلب کرد. دولت بحرین اعلام کرد در این سرکوب‌ها ۳۵ نفر کشته و هزاران تن دیگر دستگیر شدند. یک عضو سابق القاعده می‌گوید دولت بحرین او را برای ترور اعضای شیعه مخالف استخدام کرده بود. "صالح می‌گوید با اعضای القاعده در عربستان سعودی تماس گرفت تا افراد کهنه کار برای انجام این عملیات به بحرین اعزام شوند. «محمد ابولفاسی فعال حقوق بشر در سخنانی گفت:» پادشاه بحرین می‌خواهد بر اساس اختلافات فرقه‌ای، بین شیعیان و سنی‌ها اختلاف ایجاد کند تا مسئولیت اوضاع را بر عهده نگیرد.

آمریکایی‌ها از ترس پهپاد ایرانی توهم می‌زنند

برنابرنا1 روز قبل
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، وزارت خارجه آمریکا در پیامی مدعی شد جمهوری اسلامی ایران باید اقدامات «غیرقانونی!» خود در خلیج فارس را متوقف و فورا خدمه کشتی توقیف شده را آزاد کند. این وزارتخانه در اظهاراتی بی اساس گفت: اقدامات سپاه پاسداران در تهدید امنیت کشتیرانی تنگه هرمز را محکوم می‌کنیم! سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران صبح امروز اعلام کرد یک کشتی بیگانه حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق را در آب‌های خلیج فارس توقیف کرده است. از سوی دیگر، یک سخنگوی دولت انگلیس نیز گفت نفتکشی که به دلیل قاچاق سوخت در آب‌های خلیج فارس متوقف شده است با پرچم انگلیس تردد نمی‌کرد. او افزود: «اطلاع نداریم که آیا این کشتی برای ما منافعی داشته است یا خیر».
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کرمان موتور طرح فروش اقساطی هیوندای آزرا با مدل ۲۰۱۹ را آغاز می‌کند. به گزارش عصر ایران، در طرح فروش نقد و اقساط برای آزرا ۲۰۱۹، قیمت ۹۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که با اقساط ۱۲ تا ۲۴ماهه و تحویل ۳۰ روزه قابل واگذاری است. کرمان موتور زمان تحویل این خودرو را یک ماهه تعیین کرده و در ازای هرماه تأخیر ۲٫۵ درصد سود به خریداران پرداخت خواهد شد. این طرح از شنبه ۲۹ تیر به مدت یک هفته اجرایی می‌شود. برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.

اخبار بیشتر