1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

میزان طلاق کاهش یافته است

میزان طلاق کاهش یافته است

ایرناخبرگزاری ایرنا
میزان طلاق کاهش یافته است

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، تقی رستم وندی روز یکشنبه در حاشیه جلسه شورای اجتماعی کشور که با حضور وزیر کشور در محل وزارت کشور برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حوزه نزاع فردی یاجمعی، طلاق یا دعاوی خانوادگی نه تنها شاهد تثبیت شاخص ها بودیم حتی در برخی موارد نیز کاهش شاخص های مرتبط با این حوزه ها را داشته ایم.

وی ادامه داد: در حوزه طلاق اشتباهی که حتی برخی صاحبنظران و کارشناسان انجام می دهند این است که تعداد طلاق (پرونده های) طلاق را در کشور اعلام می کنند و بدیهی است که پرونده های طلاق سال 96 نسبت به 95 افزایش یافته است اما باید در نظر بگیریم که همواره میزان آسیب های اجتماعی برای ما مهم است.

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور افزود: فرق میزان و تعداد خام در این است که میزان را همواره نسبت به جمعیت کشور یا جمعیت هدف مورد نظر اعلام می کنیم.

وی گفت: در حوزه طلاق میزان طلاق نسبت به جمعیت عمومی کشور ظرف سه چهار سال اخیر ثابت مانده است و حتی کاهش یک دهم درصدی را نیز شاهد بوده ایم. به طور مثال طلاق از 2.3 به 2.2 به ازای هر هزار نفر جمعیت عمومی کشور کاهش یافته است حتی در یک شاخص مهمتر که زنان متأهل کشور هستند به ازای هر هزار زن متأهل در کشور میزان طلاق طی سه چهار سال اخیر ثابت بوده و حتی دو دهم هم کاهش یافته است یعنی طلاق از 8.4 به 8.2 به ازای هزار زن متأهل کاهش پیدا کرده است.

رستم وندی خطاب به کارشناسان گفت: از کارشناسان تقاضا می کنم همواره در اظهار نظرهای خودشان از مراجع رسمی آمارهای طلاق را اخذ کنند که این مرجع رسمی سازمان ثبت احوال کشور است.

وی تأکید کرد: سازمان ثبت احوال مرجع رسمی اعلام آمارهای حیاتی در کشور است و همچنین توجه کنند که شاخص هایی که می تواند وضعیت موجود را بهتر نشان دهد و تصویر واقعی برای ما بسازد چه شاخص هایی هستند.

وی تصریح کرد: در جلسه امروز شورای اجتماعی کشور گزارشی از محتوای بیانات مقام معظم رهبری مطرح شد و اعضای شورای اجتماعی در جریان قرار گرفتند. همچنین گزارش تخصصی هم ارائه شد که یکی از این گزارش ها مربوط به بسته پیشنهادی کارگروه کنترل و کاهش طلاق در کشور و دیگر پیگیری اقدامات در حوزه مواد مخدر بود.

رستم وندی اضافه کرد: کارگروه کنترل و کاهش طلاق یک برنامه عملیاتی با 16 محور تهیه کرده است که پیرو جلسه ای در حضور رهبر انقلاب این برنامه تدوین شده است. این برنامه اساس و شاخص های کمی دارد که هر سه ماه یکبار پیشرفت اقدامات و کارها پیگیری می شود.

اجتمام * 2181 * 3063

خواندن خبر در سایت منبع

ارائه گزارش در رابطه با طلاق و اعتیاد به رهبر معظم انقلاب

مهرخبرگزاری مهر
ارائه گزارش در رابطه با طلاق و اعتیاد به رهبر معظم انقلاب

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی درحاشیه صد و دهمین جلسه شورای اجتماعی کشور در جمع خبرنگاران گفت: هفتمین جلسه گزارش از آسیب های اجتماعی را خدمت رهبر معظم انقلاب ارائه کردیم. دو گزارش از طلاق و اعتیاد را به ایشان ارائه کردیم که دستوراتی در قالب موضوعات مختلف ابلاغ کردند. وزیر کشور با بیان اینکه مقرر شد از این پس دستگاهها، گزارشات خود را به صورت سه ماهه ارائه کنند، گفت: در جلسه بعدی که خدمت رهبر معظم انقلاب برسیم، یک گزارش تطبیقی و سه ساله از موضوعات مورد بحث ارائه خواهیم کرد به همین منظور از دستگاههای حاضر در شورای اجتماعی کشور می خواهیم گزارشات خود را منطبق بر شاخص های کمی و عملکرد دقیق ارائه کنند تا ارزیابی های لازم صورت بگیرد. رحمانی فضلی تصریح کرد: فراکسیون خانواده در راستای قانون تسهیل ازدواج مواردی را مطرح کرد، این قانون تصویب شده است اما در عمل اتفاق ویژه ای رخ نداده است. شورای اجتماعی باید دستگاه ها را موظف کند روی این موضوع مطالعه دقیقی صورت گیرد و تصمیماتی که می خواهیم بگیریم بر اساس یک مطالعه علمی باشد. وی ادامه داد: طرح تقسیم کار ملی را روی آسیب های مختلف انجام دادیم و دستگاهها هم مشخص شدند تا هر یک در راستای کارامدی موضوعات نقش خود را إیفا کنند، همچنین موضوع حاشیه نشینی و بافت های قدیمی مطرح شد اما اقدامات پیشرفت مناسبی نداشته است.

وی ادامه داد: دستگاههایی از جمله وزارت بهداشت، نهادهای فرهنگی و نیروی انتظامی اقدامات خود را انجام داده بودند.

وزیر کشور گفت: جلسه آینده در محضر مقام معظم رهبری هستیم که موضوع این جلسه حاشیه نشینی خواهد بود.

وی افزود: توقع از همه دستگاه ها این است گه گزارشات خود را بصورت سه ماهه به ما بدهند.

وی ادامه داد: نماینده فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی خانم مافی در این جلسه توضیح دادند که قانون تسهیل ازدواج تصویب شده و ظرفیت های خوبی دارد اما در عمل اتفاق ویژه ای رخ نداده است.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: یک گزارش از اقدامات دستگاه ها در این زمینه ارائه شود و اگر لازم شد اصلاح هم شود این کار صورت گیرد. رحمانی فضلی بیان داشت: کار شورا و ستاد اجتماعی همین است که هماهنگی و هم افزایی بین دستگاه ها است و در جلسات اول هم ما یک طرح بحث برای آسیب های مختلف اجتماعی انجام دادیم و دستگاه های اصلی، معین و همراه مشخص شدند توقع این است دستگاه های مسول در زمینه جلب همکاری و افزایش کارایی اقدام کنند.

رحمانی فضلی در ادامه گفت: پیشنهاد ۱۶ گانه کارگروه خانواده را مصوب تلقی می کنیم حتما برنامه ریزی لازم را انجام دهند.

وی در مورد مشاوره قبل از ازدواج گفت: برای خود ما هم ابهام است که این مشاوره اجباری است یا خیر. در عمل این موضوع با جدیت پیگیری نمی شود.

وزیر کشور در مورد بحث خیرین ازدواج اظهار داشت: در برخی استان ها این خیرین هستند و اگر بتوانیم یک شبکه ملی خیرین ازدواج و خانواده داشته باشیم قطعا برای حل مشکلات موثر خواهد بود، ما مدیون پیگیری ها و ارشادات رهبری هستیم که با دقت روند را پیگیری می کنند موضوع آسیب های اجتماع تبدیل به یک منظومه در کشور شده که اهداف و اجزا و راه آن مشخص است و گام های خوبی برداشته شده اما با نقطه مطلوب ایشان فاصله داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز17 ساعت قبل
در این مطلب، متخصصان به شما یاد میدهند که چگونه احساس شادابی بیشتری داشته باشید و عادتهایی را که باعث میشود ظاهر شما پیرتر شود، کنار بگذارید. ۱- دیر خوابیدن: دیر خوابیدن و کمبود خواب باعث میشود شما ظاهر پیرتری پیدا کنید. کمبود خواب باعث ایجاد پف چشم و افتادگی و خستگی پلکهای چشم میشود. کاهش و افزایش متوالی وزن، خطر بیماری قلبی و دیابت را افزایش میدهد. با افزایش وزن، خطر بروز بیماری قلبی عروقی و دیابت نیز افزایش می‌یابد.

۲ ایده جالب برای درست کردن نیمرو! +فیلم

رکنارکنا14 ساعت قبل
رکنا: یک کارگر به طرز بسیار عجیبی بار جابه‌جا می‌کند. رکنا: سردار آزمون با حضور در روستا آق قلا به کمک هموطنان خود پرداخت. حوادث رکنا: گزارشی وحشتناک و به شدت تکان دهنده از فردی که شغلش تولید امامزاده‌های جعلی و…

آتش‌نشانان تهران در جمع سیل‌زدگان

همشهریهمشهری9 ساعت قبل

راه اندازی کمپین کمک به سیل زدگان گلستان توسط جمعی از سینماگران+فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
جمعی از سینماگران کمپین من گلستانم را با هدف حمایت و کمک به هموطنان سیل زده در استان گلستان راه اندازی کردند. از این رو امدادگران در حال برآورد نیازهای چند روز آینده هموطنان درگیر در سیل می‌باشند. لیکن برنامه ریزی پس از بحران برای پس از فرونشست آب در چند روز آینده است. پس از فرونشست آب، گل و لای می‌ماند و خانواده‌های خسارت دیده و مستأصل که نیاز به توجه و کمک جدی برای بازسازی زندگی خود دارند. بنابراین تمرکز کمک‌های کمپین مورد نظر بر همراهی و همیاری با این خانواده‌هاست تا پس از فروکش کردن هیجانات رسانه‌ای به فراموشی سپرده نشوند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
ژیلا صادقی، مجری «پل فروردین»، خبر یک خبرگزاری درباره کنار گذاشته شدنش از اجرای این برنامه نوروزی را تکذیب کرد. عصر امروز، یک خبرگزاری در خبری از تغییر مجری برنامه «پل فروردین» خبر داده و نوشته بود که ژیلا صادقی به خاطر انتقادات مخاطبان و رسانه‌ها به اجرایش، کنار گذاشته شده است. اما این مجری با سابقه در این‌باره به خبرآنلاین گفت: «اصلا این‌طور نیست. از همان اول من فقط برای فاز اول برنامه قرارداد داشتم و گفته بودم که در ایام نوروز برنامه را اجرا نمی‌کنم. از همان اول قرار بود آقای نیما رئیسی و محسن آزادی اجرای برنامه در فاز دوم را به عهده داشته باشند.»

اخبار بیشتر