1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

العبادی مدعی شد: ایران دلیل نخست‌وزیر نشدن من بود

العبادی مدعی شد: ایران دلیل نخست‌وزیر نشدن من بود

رکناخبرگزاری رکنا
العبادی مدعی شد: ایران دلیل نخست‌وزیر نشدن من بود

العبادی مدعی شد: ایران دلیل نخست‌وزیر نشدن من بود - 1

حیدر العبادی، نخست وزیر پیشینعراق در گفت وگو با شبکه الشرقیه گفت که ایران در نخست‌وزیر نشدن من در دور دوم نقش داشت.

وی در رابطه با کمک های ایران به عراق در جنگ با داعش ISIS گفت: ایران در جنگ با گروهک داعش نقش داشت و نیروهای مرتبط با این مساله تشکیل داد زیرا ایرانی‌ها در این زمینه خبره هستند .

نخست‌وزیر پیشین عراق افزود: ایران سلاح نیز به ما داد اما ما این سلاح را از آنها می‌خریدیم همانگونه که از کشورهای دیگر می‌خریدیم.

به نقل از پایگاه خبری ارم نیوز، وی همچنین گفته است: به نظر من دخالت های ایران باعث عدم انتخاب دوباره من به عنوان نخست وزیر شد و دلیل آن اعلام پایبندی به تحریم های آمریکا علیه تهران در رابطه با دلار بود. ایرانی‌ها در این رابطه احساس خطر کردند به همین دلیل از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر کنونی عراق حمایت کردند.

نخست‌وزیر پیشین عراق در ادامه گفت: موضع من در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران واضح بود و من مخالف تحریم ها بودم اما هم زمان نمی‌خواستم کشورم را با خطر روبه رو کنم.

به گزارش ایسنا، پیش از این حیدر العبادی، نخست وزیر پیشین عراق در واکنش به از سرگیری‌ تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: ما کاملا مخالف تحریم‌های بین‌المللی هستیم و عراق هزینه سنگینی برای تحریم‌هایی که به مدت 13 سال علیه آن اتخاذ شد پرداخت کرد. تحریم‌ها بر اساس تضغیف نظام پیشین ( عراق) علیه ما تحمیل شد اما منجر به تضعیف ملت، ایجاد شکاف در جامعه، از بین بردن بافت اجتماعی و ایجاد پدیده‌هایی شد که از قبل نبودند. این تحریم‌ها نه تنها آن نظام را از بین نبرد بلکه به ظلم و استبداد خود ادامه داد و قوی تر شد چراکه شهروندان ضعیف شده بودند. ما تحریم‌ها را یک خطای اساسی و استراتژیک می‌دانیم و با آن همراهی نخواهیم کرد، ما مخالف تحریم‌ هستیم اما به منظور حمایت از ملت‌مان به آن پایبند خواهیم بود.

العبادی ادامه داد: ما نیز همانند دیگر کشورهای جهان جز از طریق بانک فدرال عراق نمی‌توانیم از دلار استفاده کنیم. حصار و تحریم جوامع را نابود می‌کند. ما مخالف تحریم‌ها هستیم. نمی‌توان تنها به خاطر یک هدف سیاسی یک ملت کامل را ضعیف و گرسنه کرد. ما مخالفت تحریم هستیم ممکن است به آن پایبند باشیم زیرا کشورهای بزرگتر از ما پایبند هستند، اگر پایبند نباشیم شکست خواهیم خورد، من از تحریم‌ها راضی نیستم اما این مساله به این معنا نیست که من خدمتی را ارائه دهم و یا خودم را اذیت کنم، من به عنوان نخست وزیر عراق نمی‌توانم موضعی اتخاذ کنم که به ضرر شهروندانم باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

اذعان العبادی به دشوار بودن اداره جنگ علیه داعش

الفخبرگزاری الف
اذعان العبادی به دشوار بودن اداره جنگ علیه داعش

به گزارش ایسنا، حیدر العبادی، نخست‌وزیر سابق عراق در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط به مناسبت اولین سالروز پیروزی نهایی این کشور علیه داعش گفت: جنگ علیه داعش آسان نبود و من به عنوان نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح می‌دانستم که این جنگ تنها یک جنگ نظامی نیست بلکه ابعاد مختلفی دارد. ما در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی و پیچیدگی اوضاع منطقه وارد جنگی جهانی علیه داعش شدیم. شرایط اداره جنگ سخت‌تر از خود جنگ بود چراکه باید با تمامی تناقض‌ها و تداخل پرونده‌ها این جنگ را اداره می‌کردیم.

وی گفت: ارزش پیروزی علیه داعش در این است که ما طرح این گروه تروریستی برای ترسیم مجدد نقشه برخی کشورها و جوامع براساس اصول ژئوطایفه‌ای را از بین ببریم. عراقی‌ها با اراده خود و با جانشان منطقه و جهان را از بزرگترین پروژه تقسیم نجات دادند. جهان باید ارزش پیروزی را که علیه داعش به دست آورده است بداند.

العبادی درباره اوضاع عراق بعد از پیروزی علیه داعش گفت: عراق قوی‌تر از قبل از این جنگ خارج شد و برای حل پیامدهای آن تلاش می‌کند.

وی درباره مشارکت ائتلاف آمریکا در این جنگ گفت: بیشتر کشورهای جهان در جنگ آزادی و امدادرسانی مشارکت کردند و ما از آن‌ها قدردانی می‌کنیم اما در عین حال می‌گویم که این پیروزی به دست عراقی‌ها حاصل شد و جهان نقش پشتیبان را داشت.

العبادی نسبت به طایفه‌گرایی و سهمیه‌بندی و مشغول شدن به دستورکارهای بیگانگان در داخل عراق که موجب تضعیف دولت و از بین بردن توانایی‌های آن می‌شود، هشدار داد.

وی همچنین گفت: برخی کشورهای منطقه و جهان هنوز خطر تروریسم و توانایی آن برای از بین بردن جوامع را درک نکرده‌اند و همچنان از تروریسم به عنوان ابزاری برای منافع خود استفاده می‌کنند.

العبادی از جامعه جهانی خواست از این درس از طریق تقویت مذاکرات و توافق‌ها به خوبی استفاده کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

ادعای عجیب العبادی: ایران مقصر نخست وزیر نشدنم است /ایرانی ها احساس خطر کردند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ادعای عجیب العبادی: ایران مقصر نخست وزیر نشدنم است /ایرانی ها احساس خطر کردند

 به گزارش خبر فوری، حیدرالعبادی نخست وزیر سابق عراق دریک سخنانی تلویزیونی مدعی شد که دلیل نخست وزیر نشدن دوباره وی، دخالت ایران در این کشور بوده است.

 العبادی در گفتگو با شبکه تلویزیوین الشرقیه عراق مدعی شد: به اعتقاد من دخالت ایران مانع نخست وزیر شدن دوباره من شد و دلیل آن هم به پایبندی من به تحریم های آمریکا علیه تهران برمی گردد.

وی همچنین مدعی شد: ایرانی ها از این موضوع احساس خطر کردند بنابراین از عادل عبدالمهدی حمایت کردند.

العبادی افزود: موضع من نسبت به تحریم های آمریکا علیه تهران روشن بود که من خلاف آن تحریم ها هستم ولی در عین حال هرگز کشورم را در معرض خطر قرار نمی دهم.

نخست وزیر سابق عراق با تکرار ادعاهای خود افزود: ایران با ایجاد فضای تضاد اراده ها در عراق برای جلوگیری از نخست وزیر شدن دوباره من تلاش کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

بهروز نعمتی: سعید جلیلی اصرار داشت که لایحه پالرمو زودتر تصویب شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم/ صحبت‌های جهانگیری درمیان سیل‌زدگان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
الفالف23 ساعت قبل
در روزهای آغازین حادثه نیز گفته می‌شد که عمق آب در برخی مناطق سیل‌زده به ۲ تا ۳ متر رسیده بود. حالا در این شرایط که وضعیت مردم اصلا خوب نبوده و اوضاع در گلستان بد گزارش می‌شود، هیچ خبری از رئیس جمهور روحانی نیست و وی تنها به انتشار چند پیام اکتفا کرده است! این مسائل نشان دهنده بی‌توجهی و بحران مدیریتی برای کمک به مردم گرفتار شده در سیل را دارد و اوضاع دولت تدبیر را نشان می‌دهد. اگر دولت تا دیروز می‌توانست مقصر چنین وضعیتی را تحریم‌ها اعلام کند امروز بدلیل تعلل در مدیریت بحران سیل می‌خواهد به چه دستاویزی متوسل شود. لازم به گفتن نیست با این گونه اقدامات اندک امید مردم نسبت به دلسوزی مجموعه دولت از بین خواهد رفت.
آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
ضرغامی به روحانی: خودتان چکمه به پا کنید! باشگاه خبرنگاران/ عزت‌الله ضرغامی برای حل مشکلات سیل‌زدگان استان گلستان خطاب به رئیس جمهور در توئیتر پستی منتشر کرد. عزت الله ضرغامی عضو شورای عالی فضای مجازی در صفحه شخصی شبکه اجتماعی خود پستی را خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور منتشر و به او توصیه کرد شخصا وارد میدان شود و چکمه به پا کند. رئیس جمهور محترم، تعطیلات را موقتا رها کنند و با چکمه بلند سفید وارد صحنه شوند و دستور دهند. امروز وزیر کشور خبر داد استاندار گلستان به دلیل یک مشکل خانوادگی به خارج از کشور رفته است.

تصاویر هوایی از حمله به تل‌آویو / ۷ صهیونیست زخمی شدند

مهرمهر1 ساعت قبل

اخبار بیشتر