العبادی مدعی شد: ایران دلیل نخست‌وزیر نشدن من بود
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

العبادی مدعی شد: ایران دلیل نخست‌وزیر نشدن من بود

العبادی مدعی شد: ایران دلیل نخست‌وزیر نشدن من بود

رکناخبرگزاری رکنا
العبادی مدعی شد: ایران دلیل نخست‌وزیر نشدن من بود
رکنا: نخست وزیر پیشین عراق با اشاره به حمایت ایران از عراق در جنگ با داعش ادعا کرد که ایران در دور شدن من از نخست وزیری نقش داشت و دلیل آن پایبندی من به تحریم‌های آمریکا بود.

العبادی مدعی شد: ایران دلیل نخست‌وزیر نشدن من بود - 1

حیدر العبادی، نخست وزیر پیشینعراق در گفت وگو با شبکه الشرقیه گفت که ایران در نخست‌وزیر نشدن من در دور دوم نقش داشت.

وی در رابطه با کمک های ایران به عراق در جنگ با داعش ISIS گفت: ایران در جنگ با گروهک داعش نقش داشت و نیروهای مرتبط با این مساله تشکیل داد زیرا ایرانی‌ها در این زمینه خبره هستند .

نخست‌وزیر پیشین عراق افزود: ایران سلاح نیز به ما داد اما ما این سلاح را از آنها می‌خریدیم همانگونه که از کشورهای دیگر می‌خریدیم.

به نقل از پایگاه خبری ارم نیوز، وی همچنین گفته است: به نظر من دخالت های ایران باعث عدم انتخاب دوباره من به عنوان نخست وزیر شد و دلیل آن اعلام پایبندی به تحریم های آمریکا علیه تهران در رابطه با دلار بود. ایرانی‌ها در این رابطه احساس خطر کردند به همین دلیل از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر کنونی عراق حمایت کردند.

نخست‌وزیر پیشین عراق در ادامه گفت: موضع من در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران واضح بود و من مخالف تحریم ها بودم اما هم زمان نمی‌خواستم کشورم را با خطر روبه رو کنم.

به گزارش ایسنا، پیش از این حیدر العبادی، نخست وزیر پیشین عراق در واکنش به از سرگیری‌ تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: ما کاملا مخالف تحریم‌های بین‌المللی هستیم و عراق هزینه سنگینی برای تحریم‌هایی که به مدت 13 سال علیه آن اتخاذ شد پرداخت کرد. تحریم‌ها بر اساس تضغیف نظام پیشین ( عراق) علیه ما تحمیل شد اما منجر به تضعیف ملت، ایجاد شکاف در جامعه، از بین بردن بافت اجتماعی و ایجاد پدیده‌هایی شد که از قبل نبودند. این تحریم‌ها نه تنها آن نظام را از بین نبرد بلکه به ظلم و استبداد خود ادامه داد و قوی تر شد چراکه شهروندان ضعیف شده بودند. ما تحریم‌ها را یک خطای اساسی و استراتژیک می‌دانیم و با آن همراهی نخواهیم کرد، ما مخالف تحریم‌ هستیم اما به منظور حمایت از ملت‌مان به آن پایبند خواهیم بود.

العبادی ادامه داد: ما نیز همانند دیگر کشورهای جهان جز از طریق بانک فدرال عراق نمی‌توانیم از دلار استفاده کنیم. حصار و تحریم جوامع را نابود می‌کند. ما مخالف تحریم‌ها هستیم. نمی‌توان تنها به خاطر یک هدف سیاسی یک ملت کامل را ضعیف و گرسنه کرد. ما مخالفت تحریم هستیم ممکن است به آن پایبند باشیم زیرا کشورهای بزرگتر از ما پایبند هستند، اگر پایبند نباشیم شکست خواهیم خورد، من از تحریم‌ها راضی نیستم اما این مساله به این معنا نیست که من خدمتی را ارائه دهم و یا خودم را اذیت کنم، من به عنوان نخست وزیر عراق نمی‌توانم موضعی اتخاذ کنم که به ضرر شهروندانم باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

اذعان العبادی به دشوار بودن اداره جنگ علیه داعش

الفخبرگزاری الف
اذعان العبادی به دشوار بودن اداره جنگ علیه داعش
نخست‌وزیر سابق عراق ضمن تاکید بر اینکه عراق وارد جنگی جهانی علیه داعش شده بود، به دشوار بودن شرایط اداره این جنگ اذعان کرد.

به گزارش ایسنا، حیدر العبادی، نخست‌وزیر سابق عراق در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط به مناسبت اولین سالروز پیروزی نهایی این کشور علیه داعش گفت: جنگ علیه داعش آسان نبود و من به عنوان نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح می‌دانستم که این جنگ تنها یک جنگ نظامی نیست بلکه ابعاد مختلفی دارد. ما در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی و پیچیدگی اوضاع منطقه وارد جنگی جهانی علیه داعش شدیم. شرایط اداره جنگ سخت‌تر از خود جنگ بود چراکه باید با تمامی تناقض‌ها و تداخل پرونده‌ها این جنگ را اداره می‌کردیم.

وی گفت: ارزش پیروزی علیه داعش در این است که ما طرح این گروه تروریستی برای ترسیم مجدد نقشه برخی کشورها و جوامع براساس اصول ژئوطایفه‌ای را از بین ببریم. عراقی‌ها با اراده خود و با جانشان منطقه و جهان را از بزرگترین پروژه تقسیم نجات دادند. جهان باید ارزش پیروزی را که علیه داعش به دست آورده است بداند.

العبادی درباره اوضاع عراق بعد از پیروزی علیه داعش گفت: عراق قوی‌تر از قبل از این جنگ خارج شد و برای حل پیامدهای آن تلاش می‌کند.

وی درباره مشارکت ائتلاف آمریکا در این جنگ گفت: بیشتر کشورهای جهان در جنگ آزادی و امدادرسانی مشارکت کردند و ما از آن‌ها قدردانی می‌کنیم اما در عین حال می‌گویم که این پیروزی به دست عراقی‌ها حاصل شد و جهان نقش پشتیبان را داشت.

العبادی نسبت به طایفه‌گرایی و سهمیه‌بندی و مشغول شدن به دستورکارهای بیگانگان در داخل عراق که موجب تضعیف دولت و از بین بردن توانایی‌های آن می‌شود، هشدار داد.

وی همچنین گفت: برخی کشورهای منطقه و جهان هنوز خطر تروریسم و توانایی آن برای از بین بردن جوامع را درک نکرده‌اند و همچنان از تروریسم به عنوان ابزاری برای منافع خود استفاده می‌کنند.

العبادی از جامعه جهانی خواست از این درس از طریق تقویت مذاکرات و توافق‌ها به خوبی استفاده کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

ادعای عجیب العبادی: ایران مقصر نخست وزیر نشدنم است /ایرانی ها احساس خطر کردند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ادعای عجیب العبادی: ایران مقصر نخست وزیر نشدنم است /ایرانی ها احساس خطر کردند
العبادی مدعی شد که به اعتقاد من دخالت ایران مانع نخست وزیر شدن دوباره من شد و دلیل آن هم به پایبندی من به تحریم های آمریکا علیه تهران برمی گردد.

 به گزارش خبر فوری، حیدرالعبادی نخست وزیر سابق عراق دریک سخنانی تلویزیونی مدعی شد که دلیل نخست وزیر نشدن دوباره وی، دخالت ایران در این کشور بوده است.

 العبادی در گفتگو با شبکه تلویزیوین الشرقیه عراق مدعی شد: به اعتقاد من دخالت ایران مانع نخست وزیر شدن دوباره من شد و دلیل آن هم به پایبندی من به تحریم های آمریکا علیه تهران برمی گردد.

وی همچنین مدعی شد: ایرانی ها از این موضوع احساس خطر کردند بنابراین از عادل عبدالمهدی حمایت کردند.

العبادی افزود: موضع من نسبت به تحریم های آمریکا علیه تهران روشن بود که من خلاف آن تحریم ها هستم ولی در عین حال هرگز کشورم را در معرض خطر قرار نمی دهم.

نخست وزیر سابق عراق با تکرار ادعاهای خود افزود: ایران با ایجاد فضای تضاد اراده ها در عراق برای جلوگیری از نخست وزیر شدن دوباره من تلاش کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی که نشان می‌دهد پهپاد ایرانی سالم به پایگاه برگشته است

مهرمهر17 ساعت قبل
نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تازگی فیلمی منتشر کرده که نشان می‌دهد پهپادی که امریکا ادعا می‌کرد ساقط شده است، کاملا سالم به پایگاه برگشته است.

ورود نفتکش انگلیسی به لنگرگاه بندرعباس

مهرمهر16 ساعت قبل

آمریکایی‌ها از ترس پهپاد ایرانی توهم می‌زنند

برنابرنا1 روز قبل
ایلناایلنا17 ساعت قبل
ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه با تأکید بر عدم تمایل به ورود به جنگ با ترکیه به رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات کل منطقه را درگیر جنگ خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از النشره، ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه تأکید کرد که خواهان جنگ با ترکیه نیست اما به «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که در صورت حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات، آتش جنگ سراسر منطقه را فرا خواهد گرفت. «مظلوم عبدی»، ‌ فرمانده کل نیروهای دموکرات سوریه در مصاحبه با روزنامه کرد زبان «ازگو پلتیکا» در هلند اعلام کرد که شرایط کاملا فراهم است و نیروهایش آماده مقابله با تحریک‌­ها و توطئه­‌های دولت ترکیه هستند که نیروهای فراوانی را در مرزهای شمال سوریه بسیج کرده است. وی تأکید کرد که امکان ندارد حادثه «عفرین» در منطقه شرق فرات تکرار شود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد، اگر ارتش ترکیه قصد حمله به یکی از مناطق ما را داشته باشد، جنگ بزرگی برافروخته خواهد شد. عبدی گفت: ‌ «فرماندهی نیروهای دموکرات سوریه، کشورهای ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی داعش از جمله آمریکا و فرانسه را در جریان تصمیم­‌های خود قرار داده است.» وی تأکید کرد که وقوع چنین جنگی قطعا به بروز درگیری داخلی دوم در سوریه منجر شده و تا خروج ترکیه ادامه خواهد داشت.

اقدام رژیم بحرین در استخدام یک عضو القاعده برای ترور شیعیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دولت بحرین می‌گوید ادعای این عضو سابق القاعده جعلی است. خبرنگار الجزیره انگلیسی گزارش داد سرکوب‌های خشونت آمیز دولت بحرین علیه تظاهرات شیعیان در ماه مارس سال ۲۰۱۱ توجه جهان را به خود جلب کرد. دولت بحرین اعلام کرد در این سرکوب‌ها ۳۵ نفر کشته و هزاران تن دیگر دستگیر شدند. یک عضو سابق القاعده می‌گوید دولت بحرین او را برای ترور اعضای شیعه مخالف استخدام کرده بود. "صالح می‌گوید با اعضای القاعده در عربستان سعودی تماس گرفت تا افراد کهنه کار برای انجام این عملیات به بحرین اعزام شوند. «محمد ابولفاسی فعال حقوق بشر در سخنانی گفت:» پادشاه بحرین می‌خواهد بر اساس اختلافات فرقه‌ای، بین شیعیان و سنی‌ها اختلاف ایجاد کند تا مسئولیت اوضاع را بر عهده نگیرد.

اخبار بیشتر