بررسی ابعاد حل «بحران جنسی»
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

بررسی ابعاد حل «بحران جنسی»

پاتوقی هفتگی بررسی ابعاد حل «بحران جنسی» با حضور ابراهیم فیاض برگزار می‌شود

فارسخبرگزاری فارس
پاتوقی هفتگی بررسی ابعاد حل «بحران جنسی»  با حضور ابراهیم فیاض برگزار می‌شود
پاتوقی هفتگی بررسی مساله «بحران جنسی» که هر هفته سه شنبه با حضور ایده‌پردازان و فعالان این عرصه و هم چنین اساتید برجسته برگزار می‌شود، این هفته میزبان ابراهیم فیاض است.

به گزارش گروه زنان و جوانان خبرگزاری فارس، سلسله نشست‌های بررسی وضعیت بحران جنسی و راه‌های عبور از این بحران هر هفته سه شنبه با حضور ایده پردازان و فعالان این عرصه و هم چنین  اساتید برجسته این حوزه از سوی کارگروه خانواده «سفیر فیلم» برگزار می‌شود.

اساتید و ایده‌پردازان صاحب‌نظر به بیان ایده‌های خود در حوزه رفع بحران جنسی می‌پردازند، مهمان این هفته این برنامه ابراهیم فیاض پژوهشگر ایرانی حوزه جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی و دانشیار گروه مردم‌شناسی دانشگاه تهران است.

این نشست‌ها در جهت ایجاد بستری برای هماهنگی و بررسی اقدامات لازم برای  مقابله با بحران جنسی ترتیب داده شده که هر هفته سه شنبه ساعت 16 در مجموعه ی سفیرفیلم واقع در خیابان انقلاب بین ابوریحان و فلسطین بن بست سروش پلاک 2 تشکیل می شود.

خواندن خبر در سایت منبع

آیا بررسی موضوع آموزشهای جنسی کودکان در شورای عالی انقلاب فرهنگی،در راستای سند۲۰۳۰ است؟

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
آیا بررسی موضوع آموزشهای جنسی کودکان در شورای عالی انقلاب فرهنگی،در راستای سند۲۰۳۰ است؟
معاون زنان و امور خانواده رئیس جمهوری طرح دوباره سند2030 را از سوی برخی افرادیک بازی کاملاً سیاسی توصیف کرد که برخی با آن می‌خواهند دولت را ناکارآمد و تابع دستورالعمل‌های خارجی نشان بدهند.

معصومه ابتکار با اشاره به حرکت دولت بر مدار قانون اساسی، اصول حضرت امام و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری، گفت: البته ممکن است بخش‌هایی از اصول ما با سندهای خارجی همخوانی داشته باشد، به عنوان مثال، امام(ره) گفتند زنان باید در مقدرات اساسی کشور دخالت کنند، آیا منتقدان امروز دولت بازهم ادعا خواهند کرد که بلاتشبیه، امام(ره) هم براساس دستورالعملی مغایر مقررات دین مبین اسلام صحبت کرد؟ آیا می‌شود چنین چیزی گفت؟ اگر ما امروز روی این مبانی حرکت کنیم، آیا می‌توان گفت که اینها از جای دیگری گرفته شده است؟

معاون زنان و امور خانواده رئیس جمهوری  ادامه داد: یکی از موضوعات سند 2030 آموزش خودمراقبتی و آموزش لازم جنسی برای کودکان و نوجوانان است، از قضا براساس ضرورتی که همان جریان منتقد تشخیص داده، این مسأله اکنون در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است، در این صورت آیا کسی می‌تواند مدعی شود که شورای عالی انقلاب فرهنگی هم براساس سند 2030 این مسأله را در دستور کار خود قرار داده، یا اینکه نیاز جامعه این طور اقتضا می‌کرد؟منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

پایان ششمین مناظره دانشجویان/ آموزش جنسی از کودکی مانع آسیب‌های جنسی می‌شود؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
پایان ششمین مناظره دانشجویان/ آموزش جنسی از کودکی مانع آسیب‌های جنسی می‌شود؟
در ششمین مناظره مرحله کشوری "هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران" تیم "راه سبز امید" از استان اصفهان به عنوان برنده اعلام شد.

به گزارش ایسنا، در ششمین مناظره دو گروه "راه سبز امید" از اصفهان به عنوان موافق و "شهید دیالمه" از استان مازندران به عنوان مخالف بر سر گزاره "برای جلوگیری از آسیب‌های جنسی در جامعه باید آموزش‌های مربوط به این حوزه از سنین کودکی شروع شود" به مناظره پرداختند.

گروه راه سبز امید در ابتدای این مناظره به تعریف واژگان کودکی و آسیب جنسی پرداخت و گفت: این بحث مهمترین نهاد جامعه یعنی خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آسیب جنسی یعنی درگیر کردن کودک در فعالیتی که باعث ارضای جنسی یک فرد شود و کودک بنا به تعریف یونیسف یعنی فرد زیر هشت سال.

نماینده این گروه در ادامه از گروه مقابل خواست که موضع خود را در برابر سوال آیا بحران جنسی وجود دارد، روشن کند.

وی همچنین به بیان آمار و ارقامی درخصوص تعداد قربانیان جنسی در کشورهای خارجی و ایران پرداخت و تشریح کرد: در هزاره سوم اگر به این باور برسیم که کودکان از مسائل جنسی اطلاع پیدا نمی‌کنند در واقع دچار رویا هستیم. چه تضمینی وجود دارد که اگر کودک از راه‌های صحیح آموزش نبیند از طرق دیگر آگاه نشود. بین تربیت جنسی و آموزش جنسی تفاوت قائلم. تعریف رابطه جنسی برای کودکان توجیه ندارد اما آموزش جنسی در راستای فرهنگ جامعه و به فراخور سن کودک خوب است.

در ادامه گروه شهید دیالمه با بیان اینکه گروه مقابل تعاریف را از منظر خود ارائه کردند، افزود: باید چند واژه کلیدی در گزاره را تعریف کنم. جلوگیری یعنی مانع از کامل شدن یک رخداد و پدیده و کاهش یعنی تغییر یک پدیده. در گزاره آمده برای جلوگیری باید آموزش‌ها را پیگیری کنیم یعنی آموزش مانع کامل می‌شود. در آزار جنسی علل فرهنگی، بلوغ زودرس و مسائل خانوادگی هم تاثیرگذار است. حتی اگر منابع جهانی را ببینید نشان می‌دهند آموزش‌های جنسی ممکن است آسیب‌ها را کاهش دهد.

اعضای این گروه با اشاره به اینکه تربیت یعنی انتقال غیرمستقیم یک مفهوم به کودک به طوری که کودک پذیرا باشد و آموزش انتقال مستقیم است که کودک نقشی در آن ندارد، گفت: ما مخالف این نیستیم که برای کاهش آسیب‌های جنسی به کودکان آموزش داده شود اما می‌گوییم این راه جلوگیری نیست چون عوامل زیاد دیگری دست‌اندرکار هستند. راهکار اسلام این است که آموزش‌های جنسی بین ۱۰ تا ۱۴ سال به کودک داده شود.

دیگر عضو گروه راه سبز امید با اشاره به اینکه علوم انسانی علومی محلی است و بحث باید متناسب با زیستگاه باشد، گفت: ما هم موافقیم که در نحوه آموزش باید سن و ملاحظات دیگر را در نظر گرفت اما آموزش کم‌هزینه‌تر است و راندمان بالاتری دارد پس به صرفه است که آموزش را در اولویت قرار دهیم.

اعضای گروه شهید دیالمه با بیان اینکه مخالف ارائه مسائل جنسی به کودکان نیستند، افزود: اگر آموزش‌ها در سن خاص مورد اشاره انجام نگیرد بنا بر نظر یکی از روان‌شناسان بین‌المللی موجب پیشرسی جنسی کودک می‌شود.

گروه راه سبز امید اصفهان در پاسخ به ارائه نظریات شهید مطهری توسط تیم حریف گفت: ایستادن پشت سر افراد ایدئولوژیک کار درستی نیست. ما مخالفتی با تربیت اسلامی نداریم. سخنان شهید مطهری را گزینشی انتخاب کردیم. شهید مطهری دیالوگ با غرب را به رسمیت می‌شناخت. در مواجهه با غرب بهترین نظر، نظر دکتر نصر است که می‌گوید غرب یک آزمایشگاه است و قرار نیست تقلید کنیم. می‌توانیم سبک آموزش جنسی را با رویکرد اسلامی تعریف کنیم.

در پایان گروه مخالف به بیان آمار و ارقامی درباره آسیب‌های جنسی در کشورهای غربی پرداخت و مدعی شد آموزش جنسی تنها عامل جلوگیری از آسیب نیست.

محمدمعین جوادی(دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان)، ساجد سهرابی(دانشجوی کارشناسی برق دانشگاه صنعتی اصفهان)، امیرحسین داودآبادی فراهانی(دانشجوی کارشناسی مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان) و علیرضا قضاوی(دانشجوی کارشناسی برق مخابرات دانشگاه صنعتی اصفهان) اعضای گروه راه سبز امید هستند.

 اعضای گروه شهید دیالمه نیز عبارتند از: نیما مهرجو(دانشجوی کارشناسی مکانیک دانشگاه نوشیروانی بابل)، سیدعلیرضا ساداتی(دانشجوی کارشناسی مهندسی برق دانشگاه نوشیروانی بابل)، امیرحسین نوشین و علی قربانی(دانشجوی کارشناسی مکانیک دانشگاه نوشیروانی بابل).

خواندن خبر در سایت منبع

ویدئو / آموزش مربوط به آسیب‌های جنسی از چه سِنی آغاز شود؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
در ششمین و آخرین مناظرۀ روز نخست مرحله پایانی هفتمین دوره مسابقه ملی مناظره دانشجویان ایران، دو گروه از دانشجویان مازندران و اصفهان بر سر این موضوع مناظره کردند که آیا برای جلوگیری از آسیب‌های جنسی، باید آموزش‌های مربوط به این حوزه از سنین کودکی آغاز شود؟

تصویربردار: اسماعیل گلرخ، امید ابراهیمی / تدوینگر: داریوش گرگوند

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
نداشتن دارویی برای درمان کرونا، بدان معنا نیست که مبتلایان خوب نمی‌شوند. عصر ایران - کرونا، سرانجام به ایران رسید و طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت تا کنون ۲ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. ۲ - نداشتن دارویی برای درمان کرونا، بدان معنا نیست که مبتلایان خوب نمی‌شوند. ۴- هر چند کمبودهایی داریم و مثلا در خصوص کیت تشخیص کرونا نیازمند خارج هستیم و کرونا نیز داروی خاصی ندارد ولی منصفانه باید گفت که شبکه بهداشت ایران در زمره گسترده‌ترین و کارآمدترین‌های جهان است. ۵ - برای اولین بار میزان بهبودیافتگان از کرونا از مبتلایان جدید در دنیا پیشی گرفته و شیب ابتلا ملایم‌تر شده است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل مرگ ۲ فرد مشکوک مبتلا به کرونا در این شهرستان را تکذیب کرد و گفت که حال آنها مساعد است. دکتر فرزاد جلالی پنجشنبه شب افزود: حال عمومی هر ۲ فرد مشکوک مبتلا به بیماری کرونا مساعد است و جواب آزمایش آنها نیز هنوز تائید نشده است. به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل، این ۲ فرد صبح امروز در بیمارستان قرنطینه و تحت درمان قرار گرفتند. خبر شناسایی ۲ فرد مبتلا به ویروس کرونا در مازندران را معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل صبح امروز پنجشنبه اعلام کرده بود. در مجموع دانشمندان تاکنون موفق شده‌اند زمان کمی پس از شیوع هر نوع ویروس کرونا راههای درمان‌ آن را پیدا کنند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رئیس پلیس راه استان همدان گفت: در برخورد کامیون با خودرو سواری پراید در مسیر گل‌تپه - همدان ۲ نفر کشته شدند. سرهنگ رضا عزیزی رئیس پلیس راه استان همدان با اشاره به اینکه عصر روز گذشته درسه راهی سایت سوباشی کبودراهنگ یک کامیون با خودرو سواری پراید برخورد می‌کند افزود: این حادثه منجر به مرگ راننده ۳۰ ساله و سرنشین خانم ۳۵ ساله خودروی سواری شد. رئیس پلیس راه استان همدان علت این حادثه تصادف را انحراف به چپ خودرو سواری در جاده همدان - بیجار اعلام کرد.
ایرناایرنا1 روز قبل
دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت به عنوان نماینده وزیر بهداشت در سفری یک روزه به قم وضعیت آمادگی دانشگاه علوم پزشکی قم در رابطه با بیماری کرونا ویروس را بررسی کرد. دکتر محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در ابتدای جلسه هیات رئیسه این دانشگاه با حضور نماینده وزیر بهداشت، از خدمات صادقانه پرستاران و پزشکان با وجود مطالبات معوقه، تشکر و قدردانی کرد. وی در ادامه توصیه‌های لازم برای تریاژ بیماران حاد تنفسی، پذیرش، بستری و ترخیص آنان ارائه داد. در پی فوت دو بیمار مشکوک به ابتلا به کرونا در قم، قرارگاه پدافند زیستی قم با حضور استاندار و معاون درمان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد و برنامه‌های مختلف برای کنترل و مراقبت‌های لازم صورت گرفته است. در همین ارتباط مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز حوزه‌های علمیه قم امروز پنجشنبه و همچنین شنبه پس فردا تعطیل اعلام شد.
الفالف22 ساعت قبل
وزیر بهداشت با اشاره به تایید پنج مورد ابتلا به کرونا ویروس در کشور، گفت: کانون آلودگی کرونا در داخل کشور است. وی با عنوان این مطلب که در حال حاضر در شرایط پیک آنفلوانزای نوع B در کشور هستیم و ما را گرفتار کرده است، ادامه داد: کرونا ویروس، پدیده‌ای است که می‌تواند برای ما زحمت ایجاد کند. وزیر بهداشت با اشاره به افراد مبتلا به کرونا ویروس، گفت: بررسی‌ها نشان داده است که این افراد هیچ سفری به خارج از کشور نداشته‌اند. بنابراین، باید گفت که کانون آلودگی در داخل کشور شکل گرفته است. نمکی از جامعه پزشکی درخواست کرد با همکاری همدیگر در سراسر کشور کرونا ویروس را مثل آنفلوانزا جمع کنیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا اظهار داشت: با دستور رئیس جمهور ستاد مقابله با کرونا تشکیل شد و مسوولیت ستاد با وزیر بهداشت است. نمکی ادامه داد: ویروس آنفلوآنزا با لطف خدا پاییز امسال مهار شد، میزان کشندگی آنفلوآنزا به مراتب از کرونا بیشتر بود و ما قطعا این ویروس را با هوشمندی مردم و همکاری بین بخشی دستگاه‌ها مهار خواهیم کرد. وزیر بهداشت اظهار کرد: منشأ اصلی بیماری مشخص نیست و تیمی از پزشکان در حال بررسی موضوع هستند. وی با تأکید بر اینکه تعطیلی مدارس در ستاد بررسی می‌شود، اظهار کرد: فقط روز شنبه در قم تعطیلی مدارس اعلام شد. وزیر بهداشت تصریح کرد: تصمیمات جدید اعلام می‌شود.

اخبار بیشتر