تحریم‌ها نه به فروپاشی ایران منجر می‌شود، نه ایرانی‌ها را پای میز می‌آورد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تحریم‌ها نه به فروپاشی ایران منجر می‌شود، نه ایرانی‌ها را پای میز می‌آورد

تحریم آمریکا علیه ایران موثر نخواهد بود

ایسناخبرگزاری ایسنا
تحریم آمریکا علیه ایران موثر نخواهد بود
موسسه استراتفور درباره تحولات سال آتی میلادی نوشت که آمریکا امیدوار است با افزایش تحریم‌ها ایران را به میز مذاکره بازگرداند با این حال این رویکرد موثر نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، موسسه استراتفور در توییتی درباره پیش بینی‌های این موسسه درباره تحولات سال آتی میلادی نوشت:

«آمریکا امیدوار است با افزایش تحریم ها ایران را به میز مذاکره باز گرداند با این حال این رویکرد موثر نخواهد بود.»

استراتفور در توییتی دیگر نوشت:

« در سال ۲۰۱۹ اسراییل تلاش خواهد کرد طرح های ایران برای تقویت نیروهایش در داخل سوریه را خنثی کند با این حال همزمان به شدت نگران به راه انداختن یک درگیری ناخواسته با روسیه است.»

خواندن خبر در سایت منبع

استراتفور: تحریم‌ها نه به فروپاشی ایران منجر می‌شود، نه ایرانی‌ها را پای میز می‌آورد

فارسخبرگزاری فارس
استراتفور: تحریم‌ها نه به فروپاشی ایران منجر می‌شود، نه ایرانی‌ها را پای میز می‌آورد
اندیشکده «استراتفور» در پیش‌بینی خود از سال ۲۰۱۹، نوشته تحریم‌های آمریکا نه منجر به فروپاشی جمهوری اسلامی می‌شود و نه ایران را به بازگشت به میز مذاکره وادار می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، اندیشکده «استفراتفور» (STRATegic FORecasting/ پیش‌بینی‌ راهبردی) روز دوشنبه پیش‌بینی خود از «روندهای سال ۲۰۱۹» را منتشر کرد. بخشی از این گزارش به وضعیت آینده غرب آسیا و همچنین روابط ایران و آمریکا اختصاص یافته و در آن عنوان شده است که تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه تهران هیچ‌‌یک از دو هدف فروپاشی جمهوری اسلامی ایران یا پای میز مذاکره آوردن ایران را محقق نمی‌کنند.

در بخشی از این گزارش آمده است: «کارزار تحریمی تحت رهبری ایالات متحده به ایران لطمه می‌زند، اما با وجود مشکلات اقتصادی، به فروپاشی حکومت ایران منجر نمی‌شود. ایالات متحده امیدوار است با افزایش تحریم‌ها، ایران را به بازگشت به میز مذاکره وادار کند. این اتفاق نخواهد افتاد؛ هرچند که ایران به مناقشات سیاسی داخلی شناخته شده، اما جناح‌های سیاسی در این کشور ثبات نظام سیاسی را بر سیاست‌بازی ارجح قرار خواهند داد.»

استراتفور همچنین نوشته است که بروز مشکلات اقتصادی به تقویت محافظه‌کاران و منتقدان دولت در ایران منجر می‌شود و نهادهای اطلاعاتی نیز برای مقابله با فشار رو به افزایش خارجی، قدرت بیشتری خواهند یافت.

این اندیشکده شناخته‌شده آمریکایی همچنین مدعی شده است که ایران ممکن است در واکنش به فشار آمریکا و در صورت ناکامی اروپا در تضمین منافع اقتصادی ایران از توافق هسته‌ای، اقدامات تلافی‌جویانه‌ای را علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی در دستور کار قرار دهد.

در بخش دیگری از این گزارش به راهبرد منطقه‌ای آمریکا در غرب آسیا برای مقابله با ایران اشاره شده است. استراتفور از اسرائیل، عربستان سعودی و امارات عربی متحده به عنوان سه رژیم همسو در منطقه یاد کرده که در خصومت با ایران اشتراک نظر دارند و واشنگتن برای مهار ایران روی آن‌ها حساب می‌کند. عمان، کویت و قطر کشورهای دیگری هستند که به نوشته استراتفور، برای آمریکا از ارزش راهبردی، دیپلماتیک و اقتصادی برخوردار هستند، اما رغبت چندانی برای اتخاذ سیاست تقابلی با ایران ندارند. به نوشته استراتفور، هرچند واشنگتن خواهان اتحاد میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس است، اما انتظار می‌رود اختلاف درونی در این سازمان همچنان ادامه یابد.

این گزارش به وضعیت «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در سال آینده هم پرداخته و نوشته است که با توجه به جنجال پیش آمده بعد از قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، «عربستان سعودی باید در سال ۲۰۱۹ نگرانی‌های فزاینده در مورد محمد بن سلمان را مدیریت کند.»

به نوشته استراتفور، با وجود آنکه بن سلمان همچنان جایگاه مسلطی در خاندان سعودی دارد، اما ادامه این وضعیت به میزان حمایت پدرش از او بستگی دارد و «مقاومت خاموش [علیه او] همچنان در خاندان سلطنتی گسترش خواهد یافت. برخی از متحدان کلیدی ریاض حمایت نظامی خود از این کشور و میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در عربستان سعودی را محدود خواهند کرد، اما بعید است که در این روابط حیاتی تحولی ایجاد شود.»

خواندن خبر در سایت منبع

اثرات تحریم‌ها بر اقتصاد کلان

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
اثرات تحریم‌ها بر اقتصاد کلان
دکتر مصطفی طهماسبی اقتصاددان از زمان پیروزی انقلاب اسلامی پنج دوره تحریم علیه کشور ما وضع شده است. دور نخست (۵۹-۱۳۵۷) که طی آن ضمن مصادره دارایی دولت ایران نزد بانک‌های آمریکایی، صادرات هرگونه غذا و دارو به ایران ممنوع شد.

در دور دوم همزمان با تجاوز نظامی عراق به ایران (۷۴-۱۳۶۲)، کنترل‌های شدید و سختگیرانه‌تر از دوره اول تحریم‌ها درخصوص صادرات تجهیزات نظامی با استفاده دوگانه به ایران، تصویب ممنوعیت صدور کالاها و فرآورده‌های آمریکایی به ایران توسط کنگره آمریکا، ممنوعیت هرگونه معامله برای توسعه‌ صنعت نفت در ایران، ممنوعیت واردات، صادرات و سرمایه‌گذاری متقابل بین ایران و آمریکا و تصویب قانون داماتو عمده‌ترین تحریم‌های دور دوم بوده‌اند. دور سوم تحریم‌ها (۸۳-۱۳۷۵) با تصویب قانون تحریم‌های ایران و لیبی و قرار گرفتن اسامی بانک‌های ایرانی و تعدادی از نهادها و شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران در لیست تحریم‌ها شکل گرفت. در دور چهارم (آغاز آذرماه ۱۳۸۹)، هدف کاستن از رشد توان هسته‌ای، تحریم صادرات نفت ایران، تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تحریم شدید‌تر واردات کالاهای ضروری و اساسی مهم‌ترین تحریم‌ها به‌شمار می‌روند. در دور پنجم که پس از خروج آمریکا از برجام آغاز شده، آمریکا تمام تلاش خود را برای تحت‌فشار گذاشتن ایران به‌منظور دستیابی به اهداف خود می‌کند. در این میان اروپا با هدف دستیابی به بازار ایران تلاش دارد که شرایطی را فراهم سازد تا با یک ساختار منسجم مالی و پولی در بین کشورهای اتحادیه اروپا اثرات این تحریم برای ایران را به حداقل برساند که صد البته پذیرش این مورد با توجه به سوابق کشورهای اروپایی کمی دور از ذهن است.اثرات تحریم‌ها بر اقتصاد کلان

بنا به پیش‌بینی تحلیلگران اقتصادی، اقتصاد ایران در سال‌های آتی شرایط مناسبی را در پیش نخواهد داشت. آنچه مسلم است اقتصاد ایران تحت‌تاثیر تحریم‌های آمریکا، در صورت عدم همکاری اتحادیه اروپا (که به‌نظر می‌رسد اتحادیه اروپا نیز همکاری خاصی با ایران نخواهد داشت) دچار بحرانی خواهد شد که این بار رهایی از آن ساده نخواهد بود. تولیدات نفتی قطعا با رشد منفی روبه‌رو خواهند شد و آنچه واضح است سیاست نفت در برابر کالا موردی است که دولت در ارتباط با دیگر کشورها در پیش خواهد گرفت. البته با توجه به سیاست دولت مبنی‌بر نزدیک کردن قیمت دلار به ارزش واقعی آن، حجم صادرات ایران که مبتنی‌بر تولید تمام داخلی است افزایش می‌یابد که تا حدودی رشد منفی تولیدات نفتی را پوشش خواهد داد. آنچه برای رشد اقتصادی ایران متصور هستیم در خوش‌بینانه‌ترین حالت رشد اقتصادی حدود ۵/ ۱ درصد است.

در زمینه تورم متاسفانه کشور دوباره شاهد یک تورم دورقمی خواهد بود. موضوع نگران‌کننده ورود دوباره کشور به دوران رکود تورمی است که در این میان تنها نقطه امیدوارکننده برای جلوگیری از این مورد سیاست‌های دولت در افزایش صادرات می‌باشد. آنچه مشخص است تورم در مواد خوراکی حدود ۲۵ درصد قابل‌انتظار و تورم کل چیزی حدود ۱۷ درصد پیش‌بینی می‌شود.

البته باید توجه داشت که چین  و هند بیشترین سطح از خرید نفت ایران را دارند و این مورد قابل ‌توجه است که با اثر تحریمی منجر به کاهش تولید نفت در ایران، تولید نفت در آمریکا، به سبب افزایش قیمت نفت توجیه‌‌پذیر خواهد شد؛ از این رو دولت آمریکا در تلاش است که با افزایش تولید داخلی و کشور عربستان به نوعی تعادل در بازار نفت به ‌وجود آورد. همچنین بنا به گزارش(IIF ( Institute of International Finance، حساب جاری ایران از سال ۲۰۰۸ تا سال جاری میلادی همواره روند پرنوسان و مثبتی را طی کرده است؛ به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۰ مانده مثبت حساب جاری بیشترین مقدار و حدود ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی بوده است. در سال ۲۰۱۵ بر اثر تحریم‌های غرب مانده حساب جاری به کمترین مقدار خود از ابتدای سال ۲۰۰۸ و حدود ۲/ ۰ درصد از تولید ناخالص داخلی رسیده است. بنابراین گزارش سهم مانده حساب‌جاری از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۸ به‌طور متوسط در حدود ۴/ ۵ درصد در هر سال خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور10 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.
نامه‌نیورنامه‌نیور15 ساعت قبل
از سوی دیگر، مایک پمپئو به جریان «تی پارتی» و جان بولتون به جریان «نومحافظه کار» تعلق دارند. با این حال در صورتی که بولتون از کاخ سفید اخراج شود، رسانه‌ها بر روی یک نام متمرکز خواهند شد: «مایک پمپئو»! واقعیت امر این است که ترامپ نسبت به تحولات حوزه سیاست خارجی آمریکا از دو جهت نگران است. از سوی دیگر، وی نگران تاثیرگذاری سلبی تحولات سیاست خارجی کشورش بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است. از این رو تضمینی جهت بقای پمپئو در کاخ سفید تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده وجود ندارد.

ادبیات توهین آمیز ترامپ عزم ملت ایران را در برابر آمریکا دوچندان می‌کند

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از نیویورک؛ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت حرف‌های متناقض امروز رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ملت بزرگ ایران است. تخت روانچی در پاسخ به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا که بار دیگر ملت بزرگ ایران را «تروریست» خوانده بود، افزود این مواضع برای ما ناآشنا نیست و آنرا در ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا قابل تفسیر می‌دانیم و نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است. وی گفت سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا بیش از هر چیز نمایانگر بی اطلاعی از تاریخ چند هزار ساله ایران و نشناختن مردم ایران است. تخت روانچی گفت رئیس جمهور آمریکا با استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران، عزم مردم ما را در مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دو چندان می‌کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز در جمع کشاورزان بار دیگر ملت ایران را تروریست نامید و مدعی شد ایران پشت سر همه مشکلات خاورمیانه (غرب آسیا) قرار دارد و و بازیگر خطرناکی است و برجام نمایش وحشت بود.

اخبار بیشتر