1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

تحریم‌ها نه به فروپاشی ایران منجر می‌شود، نه ایرانی‌ها را پای میز می‌آورد

تحریم آمریکا علیه ایران موثر نخواهد بود

ایسناخبرگزاری ایسنا
تحریم آمریکا علیه ایران موثر نخواهد بود

به گزارش ایسنا، موسسه استراتفور در توییتی درباره پیش بینی‌های این موسسه درباره تحولات سال آتی میلادی نوشت:

«آمریکا امیدوار است با افزایش تحریم ها ایران را به میز مذاکره باز گرداند با این حال این رویکرد موثر نخواهد بود.»

استراتفور در توییتی دیگر نوشت:

« در سال ۲۰۱۹ اسراییل تلاش خواهد کرد طرح های ایران برای تقویت نیروهایش در داخل سوریه را خنثی کند با این حال همزمان به شدت نگران به راه انداختن یک درگیری ناخواسته با روسیه است.»

خواندن خبر در سایت منبع

استراتفور: تحریم‌ها نه به فروپاشی ایران منجر می‌شود، نه ایرانی‌ها را پای میز می‌آورد

فارسخبرگزاری فارس
استراتفور: تحریم‌ها نه به فروپاشی ایران منجر می‌شود، نه ایرانی‌ها را پای میز می‌آورد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، اندیشکده «استفراتفور» (STRATegic FORecasting/ پیش‌بینی‌ راهبردی) روز دوشنبه پیش‌بینی خود از «روندهای سال ۲۰۱۹» را منتشر کرد. بخشی از این گزارش به وضعیت آینده غرب آسیا و همچنین روابط ایران و آمریکا اختصاص یافته و در آن عنوان شده است که تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه تهران هیچ‌‌یک از دو هدف فروپاشی جمهوری اسلامی ایران یا پای میز مذاکره آوردن ایران را محقق نمی‌کنند.

در بخشی از این گزارش آمده است: «کارزار تحریمی تحت رهبری ایالات متحده به ایران لطمه می‌زند، اما با وجود مشکلات اقتصادی، به فروپاشی حکومت ایران منجر نمی‌شود. ایالات متحده امیدوار است با افزایش تحریم‌ها، ایران را به بازگشت به میز مذاکره وادار کند. این اتفاق نخواهد افتاد؛ هرچند که ایران به مناقشات سیاسی داخلی شناخته شده، اما جناح‌های سیاسی در این کشور ثبات نظام سیاسی را بر سیاست‌بازی ارجح قرار خواهند داد.»

استراتفور همچنین نوشته است که بروز مشکلات اقتصادی به تقویت محافظه‌کاران و منتقدان دولت در ایران منجر می‌شود و نهادهای اطلاعاتی نیز برای مقابله با فشار رو به افزایش خارجی، قدرت بیشتری خواهند یافت.

این اندیشکده شناخته‌شده آمریکایی همچنین مدعی شده است که ایران ممکن است در واکنش به فشار آمریکا و در صورت ناکامی اروپا در تضمین منافع اقتصادی ایران از توافق هسته‌ای، اقدامات تلافی‌جویانه‌ای را علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی در دستور کار قرار دهد.

در بخش دیگری از این گزارش به راهبرد منطقه‌ای آمریکا در غرب آسیا برای مقابله با ایران اشاره شده است. استراتفور از اسرائیل، عربستان سعودی و امارات عربی متحده به عنوان سه رژیم همسو در منطقه یاد کرده که در خصومت با ایران اشتراک نظر دارند و واشنگتن برای مهار ایران روی آن‌ها حساب می‌کند. عمان، کویت و قطر کشورهای دیگری هستند که به نوشته استراتفور، برای آمریکا از ارزش راهبردی، دیپلماتیک و اقتصادی برخوردار هستند، اما رغبت چندانی برای اتخاذ سیاست تقابلی با ایران ندارند. به نوشته استراتفور، هرچند واشنگتن خواهان اتحاد میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس است، اما انتظار می‌رود اختلاف درونی در این سازمان همچنان ادامه یابد.

این گزارش به وضعیت «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در سال آینده هم پرداخته و نوشته است که با توجه به جنجال پیش آمده بعد از قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، «عربستان سعودی باید در سال ۲۰۱۹ نگرانی‌های فزاینده در مورد محمد بن سلمان را مدیریت کند.»

به نوشته استراتفور، با وجود آنکه بن سلمان همچنان جایگاه مسلطی در خاندان سعودی دارد، اما ادامه این وضعیت به میزان حمایت پدرش از او بستگی دارد و «مقاومت خاموش [علیه او] همچنان در خاندان سلطنتی گسترش خواهد یافت. برخی از متحدان کلیدی ریاض حمایت نظامی خود از این کشور و میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در عربستان سعودی را محدود خواهند کرد، اما بعید است که در این روابط حیاتی تحولی ایجاد شود.»

خواندن خبر در سایت منبع

اثرات تحریم‌ها بر اقتصاد کلان

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
اثرات تحریم‌ها بر اقتصاد کلان

در دور دوم همزمان با تجاوز نظامی عراق به ایران (۷۴-۱۳۶۲)، کنترل‌های شدید و سختگیرانه‌تر از دوره اول تحریم‌ها درخصوص صادرات تجهیزات نظامی با استفاده دوگانه به ایران، تصویب ممنوعیت صدور کالاها و فرآورده‌های آمریکایی به ایران توسط کنگره آمریکا، ممنوعیت هرگونه معامله برای توسعه‌ صنعت نفت در ایران، ممنوعیت واردات، صادرات و سرمایه‌گذاری متقابل بین ایران و آمریکا و تصویب قانون داماتو عمده‌ترین تحریم‌های دور دوم بوده‌اند. دور سوم تحریم‌ها (۸۳-۱۳۷۵) با تصویب قانون تحریم‌های ایران و لیبی و قرار گرفتن اسامی بانک‌های ایرانی و تعدادی از نهادها و شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران در لیست تحریم‌ها شکل گرفت. در دور چهارم (آغاز آذرماه ۱۳۸۹)، هدف کاستن از رشد توان هسته‌ای، تحریم صادرات نفت ایران، تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تحریم شدید‌تر واردات کالاهای ضروری و اساسی مهم‌ترین تحریم‌ها به‌شمار می‌روند. در دور پنجم که پس از خروج آمریکا از برجام آغاز شده، آمریکا تمام تلاش خود را برای تحت‌فشار گذاشتن ایران به‌منظور دستیابی به اهداف خود می‌کند. در این میان اروپا با هدف دستیابی به بازار ایران تلاش دارد که شرایطی را فراهم سازد تا با یک ساختار منسجم مالی و پولی در بین کشورهای اتحادیه اروپا اثرات این تحریم برای ایران را به حداقل برساند که صد البته پذیرش این مورد با توجه به سوابق کشورهای اروپایی کمی دور از ذهن است.اثرات تحریم‌ها بر اقتصاد کلان

بنا به پیش‌بینی تحلیلگران اقتصادی، اقتصاد ایران در سال‌های آتی شرایط مناسبی را در پیش نخواهد داشت. آنچه مسلم است اقتصاد ایران تحت‌تاثیر تحریم‌های آمریکا، در صورت عدم همکاری اتحادیه اروپا (که به‌نظر می‌رسد اتحادیه اروپا نیز همکاری خاصی با ایران نخواهد داشت) دچار بحرانی خواهد شد که این بار رهایی از آن ساده نخواهد بود. تولیدات نفتی قطعا با رشد منفی روبه‌رو خواهند شد و آنچه واضح است سیاست نفت در برابر کالا موردی است که دولت در ارتباط با دیگر کشورها در پیش خواهد گرفت. البته با توجه به سیاست دولت مبنی‌بر نزدیک کردن قیمت دلار به ارزش واقعی آن، حجم صادرات ایران که مبتنی‌بر تولید تمام داخلی است افزایش می‌یابد که تا حدودی رشد منفی تولیدات نفتی را پوشش خواهد داد. آنچه برای رشد اقتصادی ایران متصور هستیم در خوش‌بینانه‌ترین حالت رشد اقتصادی حدود ۵/ ۱ درصد است.

در زمینه تورم متاسفانه کشور دوباره شاهد یک تورم دورقمی خواهد بود. موضوع نگران‌کننده ورود دوباره کشور به دوران رکود تورمی است که در این میان تنها نقطه امیدوارکننده برای جلوگیری از این مورد سیاست‌های دولت در افزایش صادرات می‌باشد. آنچه مشخص است تورم در مواد خوراکی حدود ۲۵ درصد قابل‌انتظار و تورم کل چیزی حدود ۱۷ درصد پیش‌بینی می‌شود.

البته باید توجه داشت که چین  و هند بیشترین سطح از خرید نفت ایران را دارند و این مورد قابل ‌توجه است که با اثر تحریمی منجر به کاهش تولید نفت در ایران، تولید نفت در آمریکا، به سبب افزایش قیمت نفت توجیه‌‌پذیر خواهد شد؛ از این رو دولت آمریکا در تلاش است که با افزایش تولید داخلی و کشور عربستان به نوعی تعادل در بازار نفت به ‌وجود آورد. همچنین بنا به گزارش(IIF ( Institute of International Finance، حساب جاری ایران از سال ۲۰۰۸ تا سال جاری میلادی همواره روند پرنوسان و مثبتی را طی کرده است؛ به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۰ مانده مثبت حساب جاری بیشترین مقدار و حدود ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی بوده است. در سال ۲۰۱۵ بر اثر تحریم‌های غرب مانده حساب جاری به کمترین مقدار خود از ابتدای سال ۲۰۰۸ و حدود ۲/ ۰ درصد از تولید ناخالص داخلی رسیده است. بنابراین گزارش سهم مانده حساب‌جاری از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۸ به‌طور متوسط در حدود ۴/ ۵ درصد در هر سال خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر8 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، حرفهای الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان درباره نگرانی واشنگتن از نقش حزب الله لبنان را محکوم کرد. در بیانیه فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: موضع منفی مقامات آمریکا درباره حزب الله لبنان که از زبان آنها پس از هر دیدار با مقامات لبنانی تکرار می‌شود، مردود و محکوم است و به حاکمیت ملی لبنان خدشه وارد می‌کند و منکر حق مشروع در قانون بین المللی مبنی بر حق دفاع از خویشتن و مقاومت در برابر هر تهدید یا دشمن است و نوعی جانبداری به ناحق از رژیم صهیونیستی است؛ که به اشغال اراضی لبنان ادامه می‌دهد و همه روزه حاکمیت لبنان را نقض می‌کند. فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان اعلام کرد: این مواضع به سبب خوی سلطه طلبی و هیمنه آمریکاست که بر تنفر ملتها از دولت آمریکا می‌افزاید به ویژه که دولت آمریکا معیارهای عادلانه را مورد توجه قرار نمی‌دهد و زور و تروریسم را بر حقوق بشر ترجیح می‌دهد. دولت آمریکا حامی رژیمهای دیکتاتوری است. در بیانیه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: ظلم و زورگویی آمریکا عامل همه بحرانها و منشا همه مشکلات ملتها و کشورهای دنیاست.

اخبار بیشتر