جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

روحانی: تلاش دولت تداوم آرامش در بخش اقتصادی است

ایرناخبرگزاری ایرنا
روحانی: تلاش دولت تداوم آرامش در بخش اقتصادی است
تهران – ایرنا – رییس جمهوری گفت: دولت تلاش می کند آرامش در بخش اقتصادی ادامه یابد و مشکلات بر دوش مردم را بکاهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا حجت السلام و المسلمین «حسن روحانی» روز سه شنبه در پایان نشست سران قوا افزود: آمریکایی ها بعد از 13 آبان بسیار در انتظار این بودند که یک بهم ریختگی در زمینه اقتصاد کشور شاهد باشند ولی مردم و فعالان اقتصادی به گونه ای عمل کردند که همه برعکس شد.

وی ادامه داد: آمریکا می خواست بعد از 13 آبان تورم اقتصادی بازار ارز را به نحو دیگری ببییند اما هم بانک مرکزی، هم بخش های دیگر اقتصادی و مردم به گونه ای عمل کردند که برای دنیا و داخل شرایط محسوس است و آرامش مردم بعد از 13 آبان مقداری بیشتر شده است .

رییس جمهوری اظهارداشت : تلاش دولت این است آرامش را ادامه دهیم و مشکلاتی که روی دوش مردم است را بکاهیم .

خبر تکمیل می شود.

سیام * 1053**1336

خواندن خبر در سایت منبع

جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

الفخبرگزاری الف
جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است
معاون اول رئیس‌جمهور در هرمزگان گفت: یکی از مهمترین اولویت‌های دولت، بازگرداندن ثبات اقتصادی به کشور است.

به گزارش تسنیم، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، شامگاه دوشنبه (19 آذر) در جلسه شورای اداری استان هرمزگان که با حضور فعالان اقتصادی استان برگزار شد، از بیان دغدغه‌ها و نقد دلسوزانه فعالان اقتصادی و کارآفرینان روستایی استان قدردانی کرد و از وزرای حاضر در جلسه خواست رسیدگی به مشکلات مطرح شده را در دستورکار خود قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه باید در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نشان دهیم که نظام جمهوری اسلامی سرزنده است و می‌تواند بر مشکلات غلبه کند، افزود: گروهی که اکنون در آمریکا بر مسند قدرت هستند، با بی‌شرمی ادعا می‌کردند که جمهوری اسلامی ایران چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تجربه نخواهد کرد و پرونده‌اش قبل از سالگرد چهلمین سال بسته خواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در دوران جنگ تحمیلی کمک‌های زیادی به صدام کردند و اکنون نیز داعش را راه انداخته‌اند تا امنیت منطقه را برهم بزنند، خاطرنشان کرد: کشوری که اجازه نداد داعش به کشورهای منطقه آسیب وارد کند و با داعش مبارزه کرد جمهوری اسلامی ایران بود.

جهانگیری افزود: باید بدانند ایران کشور بزرگ و قدرتمند منطقه است و مصلحت منطقه در این است که دست دوستی به سوی ایران اسلامی دراز کنند چرا که ما می‌خواهیم با همه کشورهای امت اسلام روابط خوبی داشته باشیم.

** برجام توافقی بود که تلاش زیادی برای آن صورت گرفت

وی با بیان اینکه کشورهای حامی قدرت‌های بیگانه در منطقه بدانند اگر امروز آمریکایی‌ها دوستشان هستند روزی کاری با آن‌ها خواهند کرد که با حسنی مبارک، صدام و محمدرضا پهلوی کردند، تصریح کرد: برجام توافقی بود که تلاش زیادی برای آن صورت گرفت تا بتوانیم آرامش را بر اقتصاد حاکم کنیم، با دنیا تعامل و بازار دنیا را در دست بگیریم که آمریکایی‌ها برخلاف تمام عرف‌های عاقلانه که در دنیا ترسیم شده از برجام خارج شدند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه چند درس جهانی و داخلی می‌توانیم از تحریم بگیریم، اظهار داشت: آمریکایی‌ها به دنبال حقوق شهروندی نیستند؛ در همین نمونه اخیر، یک روزنامه‌نگار به آن شکل فجیع کشته می‌شود اما آمریکایی‌ها در برابر این موضوع رسوا شدند و مجبور شدند توجیه کنند که این قتل اتفاق بدی بوده اما نمی‌توانند روابط را با عربستان که با آن قرارداد 400 میلیاردی دارند، زاویه بگیرند و این قرارداد را فدای یک انسان کنند.

جهانگیری با یادآوری اینکه امروز همه دنیا جز چند کشور از جمله رژیم صهیونیستی، به حفظ برجام معتقد هستند و از ایران حمایت می‌کنند، تصریح کرد: مقامات کشورها حتی هم پیمانان آمریکا مانند کانادا و اروپا و کشورهای آسیایی همه اعلام می‌کنند که حق با ایران است.

وی ادامه داد: نظمی که آمریکا برای جهان در نظر گرفته نظم قلدری است که یک طرف دیکته می‌کند و همه کشورها باید از آن تبعیت کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه بیماری‌های مزمنی که در مسائل اقتصادی کشورمان وجود دارد زمانی سرباز می‌کند، اضافه کرد: باید ظرفیت‌ها و فرصت‌های کشور را احیا کنیم و برای حل بیماری‌های مزمن اقتصاد اگر نیاز باشد جراحی اقتصادی کنیم.

جهانگیری یکی از مهمترین اولویت‌های دولت را بازگرداندن ثبات اقتصادی به کشور دانست و عنوان کرد: آمریکایی‌ها با جو روانی و رسانه‌ای و تبلیغات، سبب وارد شدن شوک اقتصادی به کشور شدند که البته این موضوع کوتاه‌مدت بود و ما می‌توانیم به سرعت آن را جبران کنیم و ثبات را به اقتصاد کشور برگردانیم.

**باید تورم و نرخ دلار باثبات و برای فعالان اقتصادی قابل پیش بینی باشد

وی با بیان اینکه باید تورم و نرخ دلار با ثبات و برای فعالان اقتصادی قابل پیش بینی باشد تصریح کرد: مدیران کشور مدیرانی توانمند و کارآزموده هستند و پیش بینی ما این است که به سمت ثبات اقتصادی در حرکت هستیم.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: آمریکایی‌ها به دنبال ممانعت از صادرات نفت کشورمان بودند که در این طرح شکست خوردند و از طرفی به دنبال وادارسازی اوپک به تصویب تصمیمات خودشان بودند که با همکاری اعضای اوپک و قدرت نمایی روسیه این طرح آمریکا نیز شکست خورد و ایران در این کاهش مستثنی شد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه صادرات غیرنفتی کشور باید توسعه یابد، ادامه داد: یکی از اتفاقات مثبت امسال این است که نرخ ارز برای صادرکنندگان مناسب است و این یعنی باید از این فرصت استفاده کنیم و صادرات را تقویت کنیم.

وی افزود: در جریان صادرات، سرمایه از کشور بیرون می‌رود و ما به ازای آن، باید سرمایه، ارز و یا کالای مورد نیاز وارد کشور شود و باید به نوعی ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور بازگردد و این قاعده فقط مختص بخش خصوصی نیست چرا که اگر مثلا ده میلیون بشکه نفت از کشور صادر اما به ازای آن چیزی وارد کشور نشود، مردم دولت را بازخواست خواهند کرد که در مقابل فروش این ده میلیون بشکه نفت چه چیزی وارد کشور شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: البته در مقطعی بنا بر ضرورت، سخت‌گیری‌هایی وجود داشت و دولت بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی صادر کرد اما به تدریج و با گفت‌وگوهایی که با فعالان اقتصادی و صادرکنندگان داشتیم، اصلاحاتی صورت گرفته است.

جهانگیری با بیان اینکه باید به وضعیت معیشت مردم به طور ویژه توجه شود، اضافه کرد: زندگی هشتاد میلیون ایرانی بر اثر فعالیت فعالین اقتصادی تامین شود، شرایط زندگی مردم را می‌دانیم و معیشت مردم را از دیگر اولویت‌های خود در کنار ایجاد اشتغال می‌دانیم.

وی با اشاره به اینکه یک انباشت بیکاری از قبل در کشور وجود دارد و بخشی نیز سالانه به آن اضافه می‌شود، تصریح کرد: دولت باید زمینه‌هایی ایجاد کند که سرمایه‌گذاری جدید در کشور اتفاق بیفتد و راهکارهایی ایجاد کنیم که بدون رانت و فساد با این نرخ ارز ها، انگیزه سرمایه‌گذاری از بین نرود.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه حفاظت و صیانت از اشتغال‌ موجود وظیفه اصلی دولت است، اضافه کرد: کمیته رفع موانع واحدهای تولیدی با مسئولیت وزیر صمت در مرکز تشکیل ‌شده و مشکلات آن‌ها بررسی می‌شود و در هر استانی کمیته تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استانداران تشکیل می‌شود و گزارش‌ها را به‌ صورت مستمر مطالعه و بررسی می‌کنم.

جهانگیری با بیان اینکه استان هرمزگان قلب اصلی توسعه کشور است، اظهار داشت: نبض تجارت کشور در هرمزگان می‌زند و بزرگترین بنادر و بخشی از صنایع نفت و گاز، فولاد و آلومینیوم و تعدادی از پالایشگاه‌های اصلی کشور در این استان واقع شده است.

**یکی از محورهای توسعه استان هرمزگان باید توسعه دریا محور باشد

وی با تاکید بر اینکه یکی از محورهای توسعه استان هرمزگان باید توسعه دریا محور باشد، گفت: علاوه بر توسعه صنایع دریایی نظیر کشتی سازی و توسعه آبزی پروری، باید صنایع بزرگ کشور را در نزدیکی سواحل ایجاد کنیم چرا در کنار سواحل، محدودیت منابع آب نیز وجود ندارد.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در مقطعی که آمریکا قصد تحریم و فشار بر ایران دارد، استان‌های مرزی نقش محوری در مقابله با تحریم آمریکا دارند.

جهانگیری اضافه کرد: تحریم کردن ایران حرفی عبث و بیهوده است و ایران با 15 کشور همسایگی دارد و اینکه بتوانند ایران را حبس کنند یک شوخی بیش نیست.

وی یکی از راه‌های مقابله با بیکاری را توسعه گردشگری در استان هرمزگان دانست و افزود: باید روند اعطای تسهیلات و صدور مجوزها با سرعت بیشتری انجام شود و استاندار هرمزگان باید به صورت پایلوت در یکی از مناطق استان، این موضوع را دنبال کند تا همه امور مربوطه با سرعت و از طریق پنجره واحد انجام شود.

در این جلسه استاندار هرمزگان نیز گزارشی از وضعیت استان در بخش‌های مختلف ارائه کرد و با بیان اینکه میزان صادرات محصولات سال گذشته استان بیش از دو میلیارد دلار بوده است، هدف‌گذاری برای صادرات در سال جاری سه میلیارد دلار است که امیدوارم بتوانیم آن را محقق سازیم.

وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و تعاون، کار و‌ رفاه اجتماعی هم در این جلسه هر کدام نظرات و دیدگاه‌های خود را مطرح کردند و به تشریح برنامه‌های وزارتخانه متبوع خود برای استان هرمزگان پرداختند.

رئیس مجمع نمایندگان استان هرمزگان نیز در این جلسه به بیان دغدغه‌های مردم و نمایندگان استان پرداخت.

در این جلسه تعدادی از فعالان اقتصادی، کارآفرینان روستایی و نمایندگان بخش خصوصی استان اهم دغدغه‌های خود را مطرح کردند و به تشریح مشکلات و موانع پیش روی نظیر عدم اطمینان از بازگشت سرمایه، بخشنامه‌های دست و پاگیر و روند طولانی ارائه تسهیلات و صدور مجوزها پرداختند.

خواندن خبر در سایت منبع

توسعه مناطق محروم از اولویت های اصلی دولت است

ایرناخبرگزاری ایرنا
توسعه مناطق محروم از اولویت های اصلی دولت است
بندرعباس- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری گفت: رفع محرومیت و توسعه مناطق محروم از اولویت های اصلی دولت تدبیر و امید است.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری شامگاه دوشنبه در جمع مردم کوهشاه احمدی شهرستان حاجی آباد در استان هرمزگان اظهار داشت: توجه ویژه به مناطق محروم و کمتربرخوردار همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است و ما نیز باید در همین مسیر حرکت کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس خط مشی ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری، نظام مقدس جمهوری اسلامی باید تمام برنامه های خود را به سمت محرومیت زدایی از مناطق محروم و روستایی سوق دهد.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به پیشرفت های حاصل شده در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز، گفت: در این مدت با وجود مشکلات بسیار و تحریم های ظالمانه دشمنان، محرومیت زدایی از مناطق روستایی با جدیت تمام انجام شده است.

جهانگیری تصریح کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی بسیاری از مناطق روستایی در کشورمان از نعمت آب و برق بهره مند هستند و تلاش در جهت فراهم سازی زیرساخت های عمرانی در تمام روستاها ادامه دارد.

وی تاکید کرد: یکی از مهمترین برنامه های دولت دوازدهم این است که تا پایان این دولت تمام روستاهای بالای 20 خانوار از نعمت لوله کشی گاز بهره مند باشند.

معاون اول رییس جمهوری بیان داشت: باید امکانات و زیرساخت های لازم جهت پیشگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها فراهم شود و از همین رو باید مدیران دولت خدمات موردنیاز را به روستاییان ارایه دهند.

جهانگیری اظهار داشت: در صورت وجود امکانات مورد نیاز و اشتغالزایی در روستاها، مردم روستایی محل های خود را ترک نکرده و در حاشیه شهرها سکونت نخواهند کرد.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: مردم روستاها باید خود را در همه امور شریک و سهیم بدانند و کسی در روستاها احساس نکند که نقش و سهم او در توسعه کشور کمتر از نقاط دیگر کشور است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: توجه به مناطق محروم و روستایی همواره از راهبردهای اصلی دولت تدبیر و امید بوده و در همین راستا نیز دولت اعتبار خوبی برای ایجاد اشتغال روستایی در کشور اختصاص داده است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به همراه وزیران نیرو، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت و همچنین معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری و رییس بنیاد مستعضفان به منظور بازدید و افتتاح چند طرح و پروژه مهم صنعتی، اقتصادی و عمرانی دوشنبه از طریق فرودگاه بین المللی بندرعباس وارد هرمزگان شدند.

براساس برنامه اعلام شده، معاون اول رییس جمهوری فردا سه شنبه نیز میهمان مردم هرمزگان است.

شهرستان حاجی آباد در 170 کیلومتری شمال بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده و روستای کوهشاه احمدی از توابع این شهرستان و از نقاط محروم و کمتر برخوردار این استان است.

7198/6048

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف20 ساعت قبل
طنز ماجرا اما صرفا میزان تولید زیان شرکت سایپا نیست: این شرکت نرخ فروش پراید را در سال گذشته، ۱۸٫۵ میلیون تومان اعلام کرده است! طنز ماجرا اما صرفا میزان تولید زیان شرکت سایپا نیست: این شرکت نرخ فروش پراید را در سال گذشته، ۱۸٫۵ میلیون تومان اعلام کرده است! بنا به گزارش شرکت سایپا، تولیدات این شرکت در سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است؛ در موردی عجیب شرکت سایپا اعلام کرده است که در سال ۹۷ تنها ۸ دستگاه خودروی برلیانس فروخته است! تمام این افزایش قیمت‌ها، در گزارش مالی شرکت سایپا انعکاسی نداشته و به نظر نمی‌رسد نرخ‌های اعلامی چندان با واقعیت همخوانی داشته باشد. شکی نیست که به دلیل عملکرد بسیار ضعیف، شرکت سایپا در سال گذشته زیان‌ده بوده است؛ علت این زیان‌ده بودن ضعف مدیریتی در شرکت سایپا است.
فراروفرارو23 ساعت قبل
به گزارش ایران، کاهش قیمت از خودرو‌های مونتاژی شروع شد و اکنون به خودرو‌های وطنی رسیده است. رتبه اول کاهش قیمت خودرو‌های مونتاژی متعلق به پژو ۲۰۰۸ بود که ۱۳۵ میلیون تومان ارزان‌تر شد. علت کاهش قیمت خودرو را در دو اتفاق می‌توان ارزیابی کرد. یک به خاطر مصوبه ساماندهی بازار خودرو که سه روز پیش در هرم سبز تصویب شد. پیش‌بینی رئیسمؤتمنی درباره ریزش قیمت خودرو نیز گفت: تصور من این است که قیمت خودرو‌ها مسیر ریزش خود را ادامه دهد.
چرخانچرخان21 ساعت قبل
واردات خودروهای دست دوم پیشنهادی بود که بعضی از فعالان بازار برای کنترل بازار خودرو ارائه شد ولی این پیشنهاد واکنش‌های زیادی را به همراه داشت که از جمله آن می‌توان به بعضی از مخالفت‌ها اشاره کرد ولی مساله اصلی واکنش مجلسی‌هاست که در صورت مثبت بودن آن می‌توان به عملیاتی شدن آن امیدوار بود. به گزارش چرخان، با گرانی بازار خودرو علی الخصوص در زمینه خودروهای خارجی باعث شد تا طرح ساماندهی بازار خودرو با رای مثبت مجلسی‌ها به تصویب برسد که از جمله موارد موجود در آن، مساله خودروهای هیبریدی است که تا زمان تولید آنها در داخل از مالیات و تعرفه معاف شدند که به اشتباه به عنوان آزادشدن واردات خودروهای هیبریدی برداشت شد. البته معتقدم که راهکار اصلی برای کاهش قیمت خودرو این است که خودرو از یک کالای سرمایه‌ای به یک کالای مصرفی تبدیل شود. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مربوط به آزادسازی واردات خودروهای خارجی گفت: در صورتی که واردات خودروهای خارجی به کشور آزاد شود منجر به رقابت پذیری خودروهای داخلی می‌شود که به همین دلیل موافق این اتفاق هستم ولی بایستی برنامه ریزی مدونی در این موضوع صورت بگیرد. وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد واردات خودروهای دست دوم گفت: معتقد هستم که در حال حاضر خودرو به عنوان کالای سرمایه‌ای تلقی می‌شود و تا زمانی که این دیدگاه وجود دارد قطعا واردات خودروهای دست دوم در بازه کوتاه مدت موثر خواهد بود و منجر به کاهش قیمت در بازار می‌شود و بازهم شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ماه آوریل نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴٫۵ درصد افزایش یافته است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آمار و ارقام شرکت ملی نفت کره نشان می‌دهد واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ماه آوریل نسبت به مدت مشابه سال گذشته و پیش از پایان معافیت‌های تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران ۲۴٫۵ درصد افزایش یافته است. پایگاه اینترنتی اس اند پی گلوبال گزارش داد آمار و ارقام نشان می‌دهد کره جنوبی در ماه آوریل امسال ۱۲ میلیون و ۴۶۶ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده که این رقم در مدت مشابه پارسال ۱۰ میلیون و ۱۱ هزار بشکه بود. این محموله‌ها، ایران را به دومین تامین کننده نفت خام کره جنوبی تبدیل کرده که بدین ترتیب از کویت و عراق پیشی گرفته است. میزان واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ماه آوریل نسبت به ماه مارس نیز ۲۰٫۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
وی افزود: طبق بر آورد‌های صورت گرفته، ​ حدود ۶۸ برنامه از این برنامه‌ها برای سال جاری قابلیت اجرایی شدن خواهد داشت و زمینه به حداقل رسیدن وابستگی به خارج را فراهم می‌کند. معاون وزیر صمت ادامه داد: با توجه به در اختیار داشتن منابع مادی، انسانی و فکری این تنها گزینه ما برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران خواهد بود. وی در پاسخ به این سوال که آیا صنعت قطعه سازی توانایی کمک به رشد صنعت خودروسازی کشور را خواهد داشت، گفت: با توجه به اینکه ۸۲ درصد از خودرو‌های پر تیراژ را قطعه تشکیل می‌دهد و تنها ۱۸ درصد در داخل کمپانی‌های خودروسازی متمرکز است؛ امروز در این بازدید توان بالای صنعت قطعه سازی را مشاهده کردیم، بنابراین هرچه صنعت قطعه سازی توانمند‌تر باشد بطورحتم خودروساز‌ها نیز در شرایط بهتری می‌توانند، فعالیت کنند. وی افزود: پتانسیل‌هایی که هم اکنون در صنعت قطعه سازی مشاهده می‌کنیم؛ زاییده تحریم‌های گذشته بوده و قطعا این تحریم‌ها نیز دستاورد‌هایی در تعمیق بخشی ساخت داخل قطعات مورد نیاز کشور به همراه دارد که خود می‌تواند کشور را در مسیر دستیابی به اهداف صنعتی بیش از پیش کمک کند. معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت ادامه داد: بدون تردید این مجموعه اقدامات و توجه به این حوزه نه تنها منجربه کاهش نیروی انسانی نخواهد شد بلکه برای تامین نیاز‌های ساخت داخل، نیروی انسانی بیشتری در مدار تولید قرار خواهد گرفت و اشتغالزایی بیش از گذشته تقویت خواهد شد.

اخبار بیشتر