ایران، رتبه اول در هدر دادن آب در دنیا
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

ایران، رتبه اول در هدر دادن آب در دنیا

آب یک مساله بحرانی و ملی در ایران است

ایرناخبرگزاری ایرنا
آب یک مساله بحرانی و ملی در ایران است
بندرعباس- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری گفت: ایران در یک منطقه ای قرار دارد که آب همواره یک مساله بحرانی، ملی و جدی مطرح بوده ، باید به آن پرداخته شود و مورد توجه همه دولت ها و مردم قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در آیین افتتاح مرحله نخست آب شیرین کن 100 هزار متر مکعبی بندرعباس افزود: کم آبی امروز دیگر خاص بخش صنعت و کشاورزی نیست و در جلسه ی اخیر شورای عالی آب طبق گزارشی که از وضعیت آب آشامیدنی شهرهای مختلف کشور در سال 97 داده شد، وضع شهرهای همچون بندرعباس، زاهدان، مشهد، کرمان و بوشهر و شهرهای بزرگی چون فارس و اصفهان نگران کننده و درد آور بود.

وی بیان داشت: البته وضع مصرف آب جوری نیست که ما آینده ایران را خیلی تیره و تار ببینیم، به هر حال ما مصرف آب شرب مان حدود 6 درصد است، یعنی اگر 100 میلیارد متر مکعب آب مصرف کنیم، چیزی حدود 6 میلیارد متر مکعب آب شرب بوده و مابقی آن در بخش کشاورزی و صنعت است.

معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: اگر روش های صحیح و مناسب در بهره برداری از آب کشاورزی و صنعت صورت گیرد و از جایگزینی آب صنایع و کشاورزی در جاهای مناسبی استفاده شود، دغدغه ما نیز کمتر می شود.

جهانگیری گفت: سخت ترین سال تنش آبی ایران نسبت به 50 سال گذشته در سال آبی 96-97 بود که البته مردم برخی از استان ها و شهرستان ها درتابستان امسال همراهی خوبی با وزارت نیرو داشتند که یکی از آن ها مردم بندرعباس بوده است.

وی یادآورشد: وزارت نیرو از این امر نگران بودند که امسال با یک بحران جدی در بخش برق و آب شرب بویژه در کلان شهرهای بزرگ مواجه شوند و نتوانند به دلیل میزان مصرفی که در برق پیش بینی می شد، شبکه را پایدار نگه دارند که این امر را با برنامه ریزی دقیق مدیریت کردند.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: تدبیر و اداره امور در شرایط سخت و بحرانی یکی از ویژگی های مدیران برجسته کشور است و وزارت نیرو این شایستگی خود را در سالجاری به خوبی نشان داد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: مردم ما نیز آن جایی که بینند مدیران صادقانه مشکلات را با آنها در میان می گذارند و از آنها کمک می خواهند و برای آن برنامه و راهکار دارند همراهی می کنند.

وی گفت: مهم ترین سرمایه و پشتیبان کشورمان، مردم هستند که باید بتوانیم از این سرمایه به خوبی حفاظت و حراست کنیم.

معاون اول رییس جمهوری اذعان داشت: برخی مواقع مسایلی داریم که نمی خواهیم به گوش دشمن برسد چرا که ممکن است راه هایی که برای حل آن مشکلات داریم را سد کنند بلکه به مردم می گوییم که ما داریم برنامه ریزی می کنیم که همه توطئه های آمریکایی ها را بتوانیم دور بزنیم.

**بخش خصوصی حضور پرنگی در بخش آب و برق داشته باشد

وی از بخش خصوصی خواست که در بخش آب و برق کشور و حل مسایل و مشکلات این حوزه حضور پررنگ تری داشته باشند.

جهانگیری گفت: طرح های زیادی در بخش آب و برق داریم که باید از توان بخش خصوصی استفاده کنیم و یک دغدغه ای که اکنون برای این طرح ها وجود دارد تغییرات نرخ ارز است، چون بخشی از این طرح ها از تجهیزات خارجی استفاده می کنند که نیاز به ارز دارد و تغییرات ارزی روی حجم سرمایه گذاری تاثیر مهمی دارد.

وی بیان داشت: وزارت نیرو تاکنون در واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی موفق تر از دستگاه های دیگر بوده است و علت این بوده است که مسایل و مشکلات را شناسایی و برای رفع آن چاره اندیشی کرده است.

معاون اول رییس جمهوری یادآورشد: وزارت نیرو آب را متری 2 هزار و 100 تومان از آب شیرین کن می خرند و به مردم متری 500 تومان می فروشند که اگر سرمایه گذار بخش خصوصی مستقیم در فروش آب اقدام کنند، برای مردم ما هزینه بر است.

وی گفت: وزارت نیرو حتی در پروژه های فاضلاب نیز با کمک بخش خصوصی توانسته روشی به کار بگیرد که متکی به بودجه دولت نباشد.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: ارز 4200 تومانی فقط برای کالاهای اساسی مورد نیاز مردم می دهیم و به صورت مستقیم این ارز را برای خرید کالاهای اساسی پرداخت می کنیم که به وفور در دسترس مردم قرار گیرد و بقیه نیازهای کشور خود به خود باید به صورت ارزش نیم بهایی در بازار ثانوی تامین شود.

**اصلی ترین منبع درآمدی ارزی ایران، صادرات غیرنفتی است

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: زمانی می گفتیم مهم ترین منبع درآمد ارزی و ریالی کشور، نفت است اما در حال حاضر اصلی ترین منبع درآمدی ارزی کشورمان، صادرات غیرنفتی است.

جهانگیری گفت: اکنون در بودجه ای که در سال 1398 تقدیم مجلس خواهد شد، از نظر ریالی سهم نفت حدود 27 درصد است.

وی بیان داشت: در ارز هم نگاه کنیم زمانی که مزاحمتی برای ما ایجاد نمی کردند و ما می توانستیم به هر میزانی که تولید داشتیم، صادرات انجام می شد تقریبا درآمد ارزی نفت و صادرات غیر نفتی باهم برابر است ولی اکنون به دلیل محدویت صادرات منابع نفتی تکیه اصلی درآمد ارزی کشور بر صادرات غیرنفتی است.

معاون اول رییس جمهوری گفت: صادرات غیر نفتی به طور عمده باید در بازار ثانوی و به قیمت بازار ثانویه عرضه شود تا انگیزه ای برای صادرات وجود داشته باشد.

وی گفت: طرح های آب باید مشکل تشان به صورت ریالی حل شود اما برخی از رشته ها از جمله مساله آب شیرین کن و نمک زدایی از آب دریا اگر نیاز باشد به روش ارزی هم حمایت کنیم و در دستور کار دستگاه های مسوول قرار می دهیم تا مشکل حل شود.

**طرح های بزرگ در کشور باید پیوست زیست محیطی داشته باشد

معاون اول رییس جمهوری یادآورشد: طرح های بزرگ در کشور بدون پیوست زیست محیطی اجازه اجرا ندارد و باید مسایل زیست محیطی آن مورد تایید قرار گیرد و مردم و مسوولان راجع به هر طرحی در کشور اجرا می کنند باید این مساله را مورد نظر قرار دهند.

جهانگیری گفت: محیط زیست تشریفاتی نیست بلکه جزو مساله اصلی کشور شده است.

وی بیان داشت: خلیج فارس دریایی است که به آبهای آزاد دنیا وصل است، لذا محدودیتی برای برداشت آب و شیرین سازی آن با رعایت مسایل زیست محیطی نیست.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: کشورهای همسایه خلیج فارس میزان برداشت آب از این دریا و شیرین سازی آن به مراتب بیشتر از ماست و حق ما نیز این است که بیشتر از آنها برداشت کنیم اما نمی خواهیم کاری کنیم که مسایل زیست محیطی خودمان و دیگران آسیب ببیند و به طور حتم طرح هایی که انجام می گیرد مسایل زیست محیطی به طور دقیق رعایت می شود.

7195/6048 / 1339

خواندن خبر در سایت منبع

بهره‌برداری از ۸۵ پروژه نمک‌زدایی از آب‌های شور

ایسناخبرگزاری ایسنا
بهره‌برداری از ۸۵ پروژه نمک‌زدایی از آب‌های شور
وزیر نیرو گفت: تاکنون ۸۵ پروژه نمک‌زدایی از آب‌های شور شکل گرفته که ۴۰ مورد از آن‌ها در دولت تدبیرو امید شکل گرفته و از این تعداد ۳۰ پروژه در استان هرمزگان بوده است.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان امروز در مراسم بهره‌برداری از فاز نخست پروژه آب‌شیرین‌کن یکصد هزار مترمکعبی اظهار کرد: در پروژه مهم نمک‌زدایی از آب دریا برای تأمین آب شرب مورد نیاز مردم، کنسرسیومی مشکل از چند شرکت خصوصی به عنوان سرمایه‌گذار نقش مؤثری داشته‌اند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در زمینه آب‌شیرین‌کن‌ها ۱۴۲ قرارداد مشارکت بخش خصوصی با سرمایه‌ای بالغ‌ بر ۷۳۰۰ میلیارد تومان منعقد شده است، بیان کرد: جزایر استراتژیک هرمزگان توسط آب‌شیرین‌کن‌های ۳۲ هزار مترمکعبی آب‌رسانی می‌شوند. قرارداد پروژه آب‌شیرین‌کن ۱۰۰ هزار مترمکعبی که امروز افتتاح می‌شود، در سال ۱۳۹۱ منعقد شده و مدت بهره‌برداری آن ۲۱ سال است.

وی افزود: نرخ فروش اکنون آب به گونه‌ای است که مشترکین در بخش شهری ۴۸ درصد و در بخش روستایی ۲۴ درصد قیمت تمام شده را پرداخت می‌کنند و این مقدار با سیستم آب‌شیرین‌کن‌ها در بخش شهری به ۲۲ درصد و در بخش روستایی به ۱۳ درصد کاهش می‌یابد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه شیوه مصرف موضوع بسیار مهمی است، ابراز امیدواری کرد که بتوان با تشویق گروه‌های پرمصرف به کاهش مصرف بتوان این تعداد را کاهش داد.

اردکانیان با تأکید بر اینکه تمامی اعتبارات خرید تضمینی توسط وزارت نیرو پرداخت می‌شود و هر شایعه‌ای در این زمینه معتبر نیست، خاطرنشان کرد: امیدواریم تا سال ۱۴۰۰ شهری به عنوان شهر تحت تنش نداشته باشیم و از تعداد ۳۳۴ شهر تحت تنش کاسته شود، به منظور تحقق این هدف احداث ۶۰۰ هزار مترمکعب آبشیرین‌کن دیده شده که نیاز به یک میلیارد دلار منابع ارزی دارد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تمرکز و انباشت تجربه‌ها راندمان کار را افزایش می‌دهد، خاطرنشان کرد: از ابتدای دولت تدبیر و امید ۱۰ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی ما اضافه شده و ۱۹ هزار مگاوات دیگر در دست احداث است و امیدواریم تا پایان این دولت بتوانیم بیش از ۱۲ هزار مگاوات را بهره‌برداری کنیم.

وی با بیان اینکه برق‌دار کردن تمامی روستاهای بالای ۱۰ خانوار حاصل تلاش‌های چند سال اخیر است، ابراز کرد: در این مدت بیش از ۵ میلیون نفر از نعمت دسترسی به شبکه‌های آب سالم برخوردار شده‌اند و اکنون بیش از ۷۵ درصد جمعیت روستایی نیز از این نعمت برخوردارند.

وزیر نیرو گفت: با تعرفه‌های جدید در حوزه آب، بنای تحصیل درآمد نداریم.

خواندن خبر در سایت منبع

بزرگترین پروژه آب‌شیرین‌کن کشور در بندر عباس به بهره‌برداری رسید

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
بزرگترین پروژه آب‌شیرین‌کن کشور در بندر عباس به بهره‌برداری رسید
خبرگزاری میزان- فاز نخست بزرگترین پروژه آب شیرین‌کن آب شرب کشور در بندر عباس با حضور معاون اول رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید.

تراز آب زیرزمینی استان فارس روند نزولی دارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تراز آب زیرزمینی استان فارس روند نزولی دارد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: تراز آب ‌زیرزمینی فارس با کاهش سالانه حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب روند نزولی دارد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، محمدمهدی قاسمی در سمینار علمی که در پژوهشکده خشکسالی دانشکده کشاورزی برگزار شد با بیان اینکه استان فارس با تولید بیش از 10 میلیون تن تولیدات کشاورزی و  9.9 درصد از تولیدات کشاورزی کشور، رتبه دوم کشوری را  در تامین امنیت غذایی دارد و اظهار داشت: سهم شاغلین بخش کشاورزی استان فارس 20.6 درصد بوده و 40 درصد ارزش دلاری صـادرات غیر نفتی این استان است.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین چالش‌های بخش کشاورزی استان فارس شامل فناوری، اقتصادی، عوامل اجتماعی و خاک و اقلیم است، افزود: تراز آب ‌زیرزمینی فارس با کاهش سالانه حدود 600 میلیون متر مکعب روند رو به نزول دارد.

قاسمی تصریح کرد: رویکرد ما مدیریت سازگاری با خشکسالی بوده و در این راستا بهبود عرضه آب شیرین، افزایش بهره‌وری آب در کشاورزی و کاهش ردپای مصرف آب از راهکارها است.

وی با بیان این‌که شرکت آب منطقه‌ای مدیریت منابع آب زیرزمینی و سطحی را برعهده دارد، گفت: مدیریت افزایش بهره‌وری آب، از زمانی که آب در مزرعه قرار می‌گیرد با جهاد کشاورزی است.

قاسمی افزود: شاخص بهره‌وری فیزیکی آب کشاورزی، مقدار کیلوگرم محصول تولید شده به مقدار مترمکعب آب مصرفی بوده که بر این اساس روش‌های ارتقاء بهره‌وری مصرف آب در افزایش میزان محصول با ثابت نگه‌داشتن میزان آب مصرفی، کاهش میزان آب مصرفی با ثابت نگه‌داشتن محصول و یا افزایش میزان محصول و کاهش میزان آب مصرفی با هم بوده که بیشتر کارهای ما در همین حوزه سوم خلاصه می‌شود.

وی بیان کرد: بر اساس بیلان شرکت آب منطقه‌ای فارس، میزان مصرف آب کشاورزی 8 میلیارد مترمکعب بوده که با توجه به میزان تولید، در حال حاضر بهره‌وری فیزیکی آب کشاورزی حدود 1.17 کیلوگرم بر متر مکعب است و در برنامه افزایش بهره‌وری فیزیکی آب کشاورزی هدف ارتقاء بهره‌وری آب کشاورزی تا 1.21 کیلوگرم بر متر مکعب بوده که بدین ترتیب صرفه‌جویی 250 میلیون متر مکعبی را در آب کشاورزی خواهیم داشت.حجم برداشت آب زیرزمینی در دشت اردبیل بیشتر از توان آبخوان‌ها استتراز منابع آب زیرزمینی مشهد هر سال افت می‌کند‌‌زمین‌های اجاره‌ای؛ بلای جان سفره‌های آب زیرزمینی دشت اسدآباد استان همدان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به این‌که در این راستا اقدامات این سازمان به طور کلی به دو دسته سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می‌شوند، افزود: در بخش سخت افزاری تغییر الگوی کشت، اقدامات به زراعی، اقدامات به نژادی، جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی و توسعه عملیات مختلف آب و خاک در دستور کار قرار گرفته و در بخش نرم افزاری برنامه‌ریزی استراتژیک در کلیه زیربخش و محصولات مختلف، فعالیت‌های آموزشی ترویجی جهت توانمندسازی کشاورزان و اجرای نظام نوین ترویج و تشکیل کارگروه آب کشاورزی، کارگروه سازگاری با خشکی، کمیته حفاظت و بهره برداری از آب زیرزمینی و غیره اجرا می‌شود.

وی با اشاره به این‌که برنج به غیر از استان‌های گیلان و مازندران، در سایر استان‌ها ظرف مدت سه سال باید از الگوی کشت حذف شود، افزود: در این سه سال نیز اگر کشتی صورت گیرد باید به صورت خشکه‌کاری، آبیاری قطره‌ای و تجهیز چاه‌ها به کنتورهای حجمی باشد که جهت اجرایی شدن این امر پیشنهادات شما راهگشا خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس تاکید کرد: در شرایط تحریم نباید کوچک‌ترین خدشه‌ای به تامین امنیت غذایی وارد شود، از این رو نیازمند تشریک مساعی متخصصین، دانشگاهیان، محققین و کارشناسان بخش خصوصی و دولتی در جهت مدیریت سازگاری با خشکسالی هستیم و این سازمان از نظرات عالمانه، کمک‌های فکری و نقدها استقبال می‎‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نرخ تقاضای آب در جهان رو به افزایش است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
نرخ تقاضای آب در جهان رو به افزایش است
نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، اعلام کرد: نرخ تقاضای آب در جهان رو به افزایش است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، الکساندر لایشت در افتتاحیه هشتمین نشست آسیایی شبکه جهانی آب و اطلاعات توسعه‌ای برای مناطق خشک (G_WADI) و دومین نشست ملی فناوری‌های آب، در دانشگاه فردوسی مشهد، با تشکر از وزارت نیرو در جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون ملی یونسکو در ایران برای حمایت و همکاری‌های پیوسته بین ایران و یونسکو در زمینه‌های گوناگون مدیریت منابع طبیعی، گفت: ما در این همایش از دانش کارشناسانی بهره‌مند خواهیم شد که تحت دو ابتکار شاخص برنامه جهانی آب‌شناسی یونسکو گرد هم آمده‌اند.

وی ادامه داد: از جمله شاخص‌های برنامه جهانی، شبکه جهانی برای اشتراک دانش و تجربه در زمینه مدیریت آب در کشورهای خشک و دیگری برنامه ابتکار بین‌المللی خشکسالی است.

لایشت با اشاره به این‌که این برنامه بستری برای تقویت همکاری و به اشتراک‌گذاری دانش و تجربه در میان تمامی گروه‌های فعال در زمینه خشکسالی، فراهم می‌سازد، گفت: نمایندگان و کارشناسان این دو برنامه‌ی مهم، امروز گرد هم آمده‌اند تا نظرات خود را در مورد آینده این دو برنامه و نحوه ایجاد همکاری‌های بیشتر با یکدیگر در میان بگذارند.

نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران تاکید کرد: آب شیرین یک منبع مهم برای سلامت، رفاه و امنیت است. بر اساس آخرین تحقیقات، تقاضای جهانی برای آب با نرخی برابر یک‌درصد در سال رو به افزایش است. این افزایش تقاضا در کنار سایر عوامل، تابعی از رشد اقتصادی و تغییر الگوهای مصرف بوده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر زمان مناسبی است تا در این همایش تجارب خود را در زمینه مدیریت منابع آب در کشورهایی که با چالش‌های مشابه روبه‌رو هستند، به اشتراک بگذاریم و با همکاری یکدیگر به راه‌حل‌هایی پایدار برای مقابله با کم‌آبی دست یابیم.

لایشت اظهار کرد: کم‌آبی می‌تواند به معنی کمبود در مقدار منابع فیزیکی آب در دسترس و یا به معنی کمبود در دسترسی به دلیل فقدان زیرساخت‌های جمع‌آوری و توزیع آب باشد.

وی با تاکید بر افزایش فراوانی و شدت خشکسالی در برخی مناطق و تاثیر آن بر بخش‌هایی مانند تولید غذا، انرژی و نیز تشدید کم‌آبی به‌دلیل رشد سریع مناطق شهری؛ به این نکته توجه کرد که کم‌آبی می‌تواند باعث جابه‌جایی ۲۴ تا ۷۰۰ میلیون نفر در مناطق خشک و نیمه‌خشک جهان شود.

نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، گفت: فاز هشتم برنامه بین‌المللی آب‌شناسی یونسکو در نظر دارد تا مدیریت پایدار آب را در مقیاس‌های محلی، منطقه‌ای و جهانی بهبود بخشیده، پژوهش‌های بین‌رشته‌ای را نیز در این زمینه ترویج کند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | حمله کارشناس شبکه سه به ترانه علیدوستی و دیگر عوامل شهرزاد

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
الفالف19 ساعت قبل
طنز ماجرا اما صرفا میزان تولید زیان شرکت سایپا نیست: این شرکت نرخ فروش پراید را در سال گذشته، ۱۸٫۵ میلیون تومان اعلام کرده است! طنز ماجرا اما صرفا میزان تولید زیان شرکت سایپا نیست: این شرکت نرخ فروش پراید را در سال گذشته، ۱۸٫۵ میلیون تومان اعلام کرده است! بنا به گزارش شرکت سایپا، تولیدات این شرکت در سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است؛ در موردی عجیب شرکت سایپا اعلام کرده است که در سال ۹۷ تنها ۸ دستگاه خودروی برلیانس فروخته است! تمام این افزایش قیمت‌ها، در گزارش مالی شرکت سایپا انعکاسی نداشته و به نظر نمی‌رسد نرخ‌های اعلامی چندان با واقعیت همخوانی داشته باشد. شکی نیست که به دلیل عملکرد بسیار ضعیف، شرکت سایپا در سال گذشته زیان‌ده بوده است؛ علت این زیان‌ده بودن ضعف مدیریتی در شرکت سایپا است.

کتاب خاتم (ص)

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

توسعه مراکز بازپروری معتادان در دستور کار سپاه

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار سرتیپ پاسدار علی فدوی در حاشیه بازدید از مرکز بازپروی و ترک اعتیاد، صیانت و اشتغال پادگان شهید زیادیان تهران با اشاره به تدابیر رو به گسترش سپاه برای مبارزه با اعتیاد در کشور گفت: اقدام‌های خوبی شده و برنامه سپاه توسعه این مراکز در سراسر کشور است. وی با تاکید بر اینکه نگاه سپاه به این قشر آسیب دیده همواره از سر عطوفت و مهربانی است، افزود: فعالیت‌های این مرکز مرحله‌ای و چرخشی و اولین مرحله آن ترک اعتیاد است که در اینجا در حال انجام است و مراحل بعدی اشتغال است تا افراد در وضع خوبی وارد فضای اشتغال شوند. وی گفت: همه افراد این مرکز در اوج عزت هستند که به دلائلی گرفتار اعتیاد شدند و اشتغال از عوامل مهم ساماندهی این شرایط است که پیگیری خواهیم کرد.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، نمایش «مردی در آینه» به نویسندگی سیدجواد هاشمی و کاری از گروه هنری ایلیا است که در آن بازیگرانی همچون علی سلیمانی، علی یعقوب‌زاده، سیروس همتی، سبا سلیمانی، محسن سلیمانی فارسانی به ایفای نقش می‌پردازند. طراحی صحنه و لباس این نمایش ویژه ماه رمضان را سهیلا جوادی به عهده دارد و آهنگساز آن مولا داور کیا است. نمایش «مردی در آینه» روایتگر مردی به نام حارث است که سال‌ها با لجاجت کینه امام‌علی (ع) را در دل دارد و در تمام جنگ‌ها علیه امیرالمؤمنین (ع) جنگیده و هیچگاه دوستدار او نیست. این نمایش تا ۸ خرداد هر روز ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه و به مدت ۷۰ دقیقه بر روی صحنه تالار وحدت می‌رود. علاقه‌مندان برای هماهنگی و تهیه بلیت رایگان این نمایش می‌توانند با شماره تلفن ۸۸۸۴۲۸۸۵ تماس بگیرند.

ماجرای بخشنامه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

اخبار بیشتر