1. خبری
  2. اقتصادی
پوشش خبری

فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است

پیش‌بینی ستاریان از آینده مسکن

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
پیش‌بینی ستاریان از آینده مسکن

به گزارش اقتصادآنلاین، بیت‌الله ستاریان در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره‌ وضعیت بازار مسکن توضیح داد: با توجه به اینکه مسکن نمی‌تواند همپای روند دلار حرکت کند نمی‌توان به این زودی انتظار کاهش قیمت مسکن را داشت.

او همچنین اضافه کرد: با توجه به پیش‌بینی من درباره‌ نرخ 11و 12 هزار تومان برای دلار، هنوز این قیمت به ثبات نرسیده است.

ستاریان با اشاره به جهش یکباره نرخ دلار از سه هزار تومان به 11هزار تومان در ماه‌های گذشته بیان کرد: با این حد از جهش نرخ دلار، مسکن نتوانست این ضریب افزایش را پر کند به علاوه کسری تولید نیز مزید بر علت شد تا شاهد بازار فعلی مسکن باشیم.

وی به افزایش هزار و 100برابری قیمت مسکن و همچنین افزایش 168برابری نرخ دلار در 25سال گذشته، اشاره کرد و گفت: مسکن به این خاطر که یک کالای سرمایه‌ای است، قیمت آن در هیچ دوره‌ای به عقب برنگشته و شاخص افزایش قیمت مسکن نسبت به کالاهای دیگر 2.5برابر بوده و نسبت به میانگین دیگر کالاها رقم بسیار بالایی است.

این کارشناس مسکن همچنین درباره‌ آینده بازار پیش بینی کرد: با توجه به اینکه مسکن یک کالای سرمایه ای است و تولید محدودی در ایران دارد همیشه می‌توان در این حوزه سرمایه‌گذاری کرد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

تابلوی اوراق تسهیلات مسکن باز قرمز شد

مهرخبرگزاری مهر
تابلوی اوراق تسهیلات مسکن باز قرمز شد

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که هفته گذشته به دلیل کاهش شدید تقاضای خرید اوراق تسهیلات مسکن، قیمت این برگه ها در بازار سرمایه با ریزش به زیر ۵۰ هزار تومان در تعدادی از نمادهای معاملاتی همراه بود، اما در معاملات ابتدای هفته جاری ، با اقبال مشتریان روبه رو شد و دوباره در چند نماد شاهد سبزپوش شدن تابلوی فرابورس بودیم که این فرآیند موقتی بود و دوباره قیمت ها در گرانترین نماد به کانال ۵۷ هزار تومانی بازگشت. به گونه ای که تابلوی فرابورس بار دیگر در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن، قرمزپوش شد.

با توجه به اینکه تلاش های نهادهای بالادستی اعطای تسهیلات مسکن برای متوازن نگه داشتن قیمت این اوراق، عمدتا در نقش مُسکن ظاهر می شود، بار دیگر تابلوی فرابورس در معاملات امروز به رنگ قرمز درآمده و دیگر خبری از برگه های تسهیلات مسکن ۶۰ هزار تومانی نیست. به خصوص که بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در آبان ماه امسال تنها ۷ هزار و ۲۰۰ فقره معامله مسکن به ثبت رسید که کمترین میزان معاملات مسکن در ۸ ماه امسال بوده است. این افت شدید معاملات مسکن در کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن بی تأثیر نبوده است.

در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن، بیشتر نمادها در بازه قیمتی ۵۲ تا ۵۷ هزار تومان در نوسان هستند و تنها ۳ نماد اوراق تسهیلات مسکن صادره در ماه های اردیبهشت و آذر ۹۶ (۹۶۰۲ و ۹۶۰۹) و مهر ۹۷ (تسه ۹۷۰۷) در گران ترین معامله امروز تا ۵۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسیدند.

همچنین ارزان ترین برگه تسهیلات مسکن در معاملات امروز بازار سرمایه به برگه تسهیلات مسکن صادره در تیر امسال (۹۷۰۴) که ۵۳ هزار و ۷۰۰تومان به فروش رسید، تعلق دارد. ضمن اینکه در ۱۲ نماد نیز قیمت برگه ها در بازه ۵۵ هزار تومانی قرار دارد که بخش اعظم معاملات امروز بازار اوراق تسهیلات مسکن را به خود اختصاص داده است.

در حالی که میزان استقبال مشتریان به برگه های تسهیلات مسکن در معاملات ابتدایی هفته جاری نسبت به هفته های گذشته از رشد خوبی برخوردار بود و در ۷ نماد معاملاتی، تعداد برگه های جابه جا شده بالای ۱۰۰۰ فقره بود، اما در معاملات امروز بار دیگر شاهد افت سنگین حجم معامله اوراق هستیم به گونه ای که در ۱۵ نماد معاملاتی اوراق تسه،  خرید و فروش با کمتر از ۱۰۰ برگه در هر نماد انجام شد. 

با توجه به اینکه عمده معاملات پُرحجم و پُرتعداد اوراق تسهیلات مسکن در ۲ روز نخست هفته جاری به نمادهای صادره در ماه های اخیر مربوط بوده که بیش از یک سال و نیم از زمان انقضای آنها باقی است و همچنین با توجه به اینکه احتمال افزایش مجدد قیمت اوراق در پی افزایش سقف وام مسکن در ماه های آینده وجود دارد، به نظر می رسد بخش مهمی از این اوراق خریداری شده با هدف سرمایه گذاری و فروش آنها در ماه های آتی باشد. گفتنی است بر اساس اعلام نهاد ناظر بازار سرمایه یعنی سازمان بورس و اوراق بهادار، اوراق تسهیلات مسکن با نماد معاملاتی تسه تا ۴ ماه از زمان خرید، قابل فروش به غیر نیست.

کارشناسان بازارهای سرمایه و مسکن معتقدند در روزهایی که حجم معاملات با کاهش مواجه است، می توان واقعی بودن بازار عرضه و تقاضای اوراق تسهیلات مسکن را سنجید. وضعیت امروز بازار در خصوص جابه جایی حجم بسیار پایین اوراق تسهیلات مسکن که در مواقعی کمتر از ۱۰ برگه است، نشان می دهد تمایل مصرفی خریداران واقعی این اوراق کاهش یافته است.

گفتنی است برای دریافت تسهیلات مسکن از بانک عامل بخش مسکن از محل اوراق ، متقاضیان می بایست بابت تسهیلات ۹۰ میلیون تومانی (فردی، صرفا در تهران) ۱۶۰ برگه برای ۲ مدل وام مسکن شامل وام ۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن با سود ۱۷.۵ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله و وام ۲۰ میلیونی جعاله با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۵ ساله خریداری کنند که با احتساب قیمت هر برگه تسهیلات مسکن به ارزش میانگین ۵۵ هزار تومان، باید ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان صرفا بابت اوراق تسهیلات مسکن پرداخت کند؛ همچنین بانک مذکور ۱۰ میلیون تومان نیز تسهیلات بدون سپرده با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۳ ساله به متقاضیان اعطا می کند که برای دریافت آن نیازی به خرید اوراق تسهیلات مسکن نیست.

همچنین در صورتی که متقاضیان «زوجین»  خرید مسکن بخواهند از تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی وام خرید مسکن از محل اوراق تسهیلات (صرفا برای پایتخت) استفاده کنند، می بایست ۲۴۰ برگه برای دریافت دو مدل وام ۱۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن با سود ۱۷.۵ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله و ۲۰ میلیون تومانی جعاله مسکن با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۵ ساله استفاده کنند. با احتساب میانگین هر برگه گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن به قیمت ۵۵ هزار تومان، زوجین باید ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بابت این اوراق هزینه کنند. ضمن اینکه بانک مذکور به زوجین ۲۰ میلیون تومان وام مسکن بدون سپرده و بدون نیاز به خرید اوراق تسهیلات با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۳ ساله اعطا می کند.

خواندن خبر در سایت منبع

مسکن ارزان قیمت برای نیازمندان احداث می شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
مسکن ارزان قیمت برای نیازمندان احداث می شود

شهرام باباخانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در کنار مددجویان کمیته امداد و بهزیستی پیشنهاد شده مسکن به شرط بهره‌برداری بدون انتقال مالکیت برای اقشار نیازمند هم احداث شود.

باباخانی اظهار داشت: مقررشده در ماه‌های آینده در حوزه تکمیل مسکن مهر و ساخت مسکن به ویژه برای اقشار محروم تدبیری مناسب اندیشیده شود تا اقشار مختلف جامعه از سرپناه مناسب بهره‌مند شوند.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن راه و شهرسازی استان اردبیل در مورد شایعه مسکن مهر خالی و فاقد متقاضی نیز بیان کرد: تنها در شهر گیوی بالا 52 واحد مسکن احداث شده که فاقد متقاضی است و در بقیه شهرستان‌ها مسکن مهر دارای متقاضی است .

باباخانی در باره کیفیت ساخت مسکن مهر و نظارت دقیق سازمان نظام مهندسی به این واحدها افزود: مسکن مهر اردبیل از لحاظ طراحی، اسکلت، سفتکاری از کیفیت مناسب برخوردار است و هم در بخش نازک ‌کاری پروژه‌ها قابل قبول به نظر می‌رسد.

وی درباره آخرین وضعیت مسکن و افزایش قیمت هم افزود: افزایش قیمت مسکن، زمین و اجاره بها در مقایسه با دیگر استان ها افزایش بیشتری نداشته است .

او افزود: پیش‌بینی می‌ شود در ماه‌های آینده روند ثبات قیمت‌ها ادامه پیدا کند اما همچنان اقشار با درآمد پائین توان خرید واحدهای مسکونی را ندارند.

دولت تدبیر و امید در سال های اخیر تامین مسکن قشر محروم را در دستور کار قرار داده است .

7110/6016

خواندن خبر در سایت منبع

تلاطم قیمت ها در بازار مسکن فروکش خواهد کرد؟ /پشت پرده افزایش قیمت ها

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تلاطم قیمت ها در بازار مسکن فروکش خواهد کرد؟ /پشت پرده افزایش قیمت ها

به گزارش خبر فوری مصطفی‌قلی خسروی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از یکم تا هجدهم آذرماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۲۷ هزار و ۶۴۹ قرارداد خرید و فروش مسکن (مبایعه‌نامه) در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد کاهش یافته است. درخصوص اجاره نیز ۲۲ هزار و ۸۴۲ مورد قرارداد امضا شده که کاهش ۱۳ درصدی اجاره‌نامه را نسبت به آذرماه سال قبل نشان می‌دهد.

وی افزود: هم‌چنین در شهر تهران معاملات مسکن طی ۱۸ روز ابتدای آذرماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۴۸۰۵ مورد بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد. در همین مدت ۶۶۲۴ مورد اجاره‌نامه در تهران امضا شده که نشان از افت ۱۷ درصدی نسبت به آذرماه سال قبل دارد.

افزایش قیمت مسکن ناشی از رشد بازارهای موازی و گرانی مصالح

خسروی در تحلیل شرایط فعلی بازار مسکن گفت: برای وضعیت فعلی از واژه کسادی استفاده می‌کنم و رکود را قبول ندارم؛ زیرا رکود به معنای آن است که هیچ معامله‌ای انجام نشود در حالی که هم‌اکنون خرید و فروش مسکن در جریان است. اما مهم‌ترین علت این‌که معاملات به طور محسوسی کاهش یافته به افزایش قیمت مسکن ناشی از رشد بازارهای موازی و افزایش قیمت مصالح ساختمانی مربوط می‌شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان این‌که معتقدم تلاطم بازار مسکن در حال فروکش است، تصریح کرد: اگر به تجربه سال ۱۳۹۱ دقت کنیم سه برابر شدن قیمت ارز به ایجاد شوک قیمتی و افت معاملات در بازار مسکن منجر شد اما بعد از مدتی وضع به حالت عادی برگشت. در حال حاضر نیز همان اتفاق تکرار شده و انتظار داریم در ماه‌های آینده اوضاع بهتر شود.

وی ادامه داد: از انتهای سال گذشته مردم سپرده‌های خود را از بانک بیرون کشیدند و به خرید ارز، طلا و مسکن رو آوردند. در این مقطع زمانی برخی سرمایه‌گذاران به قصد فروش یا اجاره اقدام به خرید مسکن کردند. اما هم‌اکنون آن تب و تاب خوابیده و بازار به مصرف‌کنندگان واقعی رسیده و پیش‌بینی این است که بازار ملک تا پایان سال به ثبات قیمتی برسد و احتمال افزایش قیمت‌ها بعید است. سپس متقاضیان واقعی به تدریج وارد بازار مسکن می‌شوند.

تولید مسکن، صرفا با حمایت از بخش خصوصی میسر می‌شود

خسروی درباره دیدار رییس‌جمهور با وزیر و معاونان وزارت راه و شهرسازی که روز گذشته انجام شد اظهار کرد: این ملاقات نشان می‌دهد که موضوع مسکن برای رییس‌جمهور اهمیت بالایی دارد و آقای روحانی خواهان رونق بخش ساختمان است. در صحبت‌هایش هم به اهمیت بخش خصوصی اشاره کرد که در واقع مناسب‌ترین سیاست است؛ زیرا اگر دولت می‌خواهد در بخش مسکن به توفیق برسد باید بخش خصوصی را به بازی بگیرد و پشتیبان آن باشد. در غیر این صورت دولت به تنهایی نمی‌تواند نیاز سالیانه کشور به یک میلیون واحد مسکونی را تامین کند.

خواندن خبر در سایت منبع

فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مصطفی‌قلی خسروی اظهار کرد: از یکم تا هجدهم آذرماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۲۷ هزار و ۶۴۹ قرارداد خرید و فروش مسکن (مبایعه‌نامه) در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد کاهش یافته است. درخصوص اجاره نیز ۲۲ هزار و ۸۴۲ مورد قرارداد امضا شده که کاهش ۱۳ درصدی اجاره‌نامه را نسبت به آذرماه سال قبل نشان می‌دهد.

وی افزود: هم‌چنین در شهر تهران معاملات مسکن طی ۱۸ روز ابتدای آذرماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۴۸۰۵ مورد بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد. در همین مدت ۶۶۲۴ مورد اجاره‌نامه در تهران امضا شده که نشان از افت ۱۷ درصدی نسبت به آذرماه سال قبل دارد.

افزایش قیمت مسکن ناشی از رشد بازارهای موازی و گرانی مصالح

خسروی در تحلیل شرایط فعلی بازار مسکن گفت: برای وضعیت فعلی از واژه کسادی استفاده می‌کنم و رکود را قبول ندارم؛ زیرا رکود به معنای آن است که هیچ معامله‌ای انجام نشود در حالی که هم‌اکنون خرید و فروش مسکن در جریان است. اما مهم‌ترین علت این‌که معاملات به طور محسوسی کاهش یافته به افزایش قیمت مسکن ناشی از رشد بازارهای موازی و افزایش قیمت مصالح ساختمانی مربوط می‌شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان این‌که معتقدم تلاطم بازار مسکن در حال فروکش است، تصریح کرد: اگر به تجربه سال ۱۳۹۱ دقت کنیم سه برابر شدن قیمت ارز به ایجاد شوک قیمتی و افت معاملات در بازار مسکن منجر شد اما بعد از مدتی وضع به حالت عادی برگشت. در حال حاضر نیز همان اتفاق تکرار شده و انتظار داریم در ماه‌های آینده اوضاع بهتر شود.

وی ادامه داد: از انتهای سال گذشته مردم سپرده‌های خود را از بانک بیرون کشیدند و به خرید ارز، طلا و مسکن رو آوردند. در این مقطع زمانی برخی سرمایه‌گذاران به قصد فروش یا اجاره اقدام به خرید مسکن کردند. اما هم‌اکنون آن تب و تاب خوابیده و بازار به مصرف‌کنندگان واقعی رسیده و پیش‌بینی این است که بازار ملک تا پایان سال به ثبات قیمتی برسد و احتمال افزایش قیمت‌ها بعید است. سپس متقاضیان واقعی به تدریج وارد بازار مسکن می‌شوند.

تولید مسکن، صرفا با حمایت از بخش خصوصی میسر می‌شود

خسروی درباره دیدار رییس‌جمهور با وزیر و معاونان وزارت راه و شهرسازی که روز گذشته انجام شد اظهار کرد: این ملاقات نشان می‌دهد که موضوع مسکن برای رییس‌جمهور اهمیت بالایی دارد و آقای روحانی خواهان رونق بخش ساختمان است. در صحبت‌هایش هم به اهمیت بخش خصوصی اشاره کرد که در واقع مناسب‌ترین سیاست است؛ زیرا اگر دولت می‌خواهد در بخش مسکن به توفیق برسد باید بخش خصوصی را به بازی بگیرد و پشتیبان آن باشد. در غیر این صورت دولت به تنهایی نمی‌تواند نیاز سالیانه کشور به یک میلیون واحد مسکونی را تامین کند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

الفخبرگزاری الف
فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

مصطفی‌قلی خسروی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از یکم تا هجدهم آذرماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۲۷ هزار و ۶۴۹ قرارداد خرید و فروش مسکن (مبایعه‌نامه) در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد کاهش یافته است. درخصوص اجاره نیز ۲۲ هزار و ۸۴۲ مورد قرارداد امضا شده که کاهش ۱۳ درصدی اجاره‌نامه را نسبت به آذرماه سال قبل نشان می‌دهد.

وی افزود: هم‌چنین در شهر تهران معاملات مسکن طی ۱۸ روز ابتدای آذرماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۴۸۰۵ مورد بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد. در همین مدت ۶۶۲۴ مورد اجاره‌نامه در تهران امضا شده که نشان از افت ۱۷ درصدی نسبت به آذرماه سال قبل دارد.

خسروی در تحلیل شرایط فعلی بازار مسکن گفت: برای وضعیت فعلی از واژه کسادی استفاده می‌کنم و رکود را قبول ندارم؛ زیرا رکود به معنای آن است که هیچ معامله‌ای انجام نشود در حالی که هم‌اکنون خرید و فروش مسکن در جریان است. اما مهم‌ترین علت این‌که معاملات به طور محسوسی کاهش یافته به افزایش قیمت مسکن ناشی از رشد بازارهای موازی و افزایش قیمت مصالح ساختمانی مربوط می‌شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان این‌که معتقدم تلاطم بازار مسکن در حال فروکش است، تصریح کرد: اگر به تجربه سال ۱۳۹۱ دقت کنیم سه برابر شدن قیمت ارز به ایجاد شوک قیمتی و افت معاملات در بازار مسکن منجر شد اما بعد از مدتی وضع به حالت عادی برگشت. در حال حاضر نیز همان اتفاق تکرار شده و انتظار داریم در ماه‌های آینده اوضاع بهتر شود.

وی ادامه داد: از انتهای سال گذشته مردم سپرده‌های خود را از بانک بیرون کشیدند و به خرید ارز، طلا و مسکن رو آوردند. در این مقطع زمانی برخی سرمایه‌گذاران به قصد فروش یا اجاره اقدام به خرید مسکن کردند. اما هم‌اکنون آن تب و تاب خوابیده و بازار به مصرف‌کنندگان واقعی رسیده و پیش‌بینی این است که بازار ملک تا پایان سال به ثبات قیمتی برسد و احتمال افزایش قیمت‌ها بعید است. سپس متقاضیان واقعی به تدریج وارد بازار مسکن می‌شوند.

خسروی درباره دیدار رییس‌جمهور با وزیر و معاونان وزارت راه و شهرسازی که روز گذشته انجام شد اظهار کرد: این ملاقات نشان می‌دهد که موضوع مسکن برای رییس‌جمهور اهمیت بالایی دارد و آقای روحانی خواهان رونق بخش ساختمان است. در صحبت‌هایش هم به اهمیت بخش خصوصی اشاره کرد که در واقع مناسب‌ترین سیاست است؛ زیرا اگر دولت می‌خواهد در بخش مسکن به توفیق برسد باید بخش خصوصی را به بازی بگیرد و پشتیبان آن باشد. در غیر این صورت دولت به تنهایی نمی‌تواند نیاز سالیانه کشور به یک میلیون واحد مسکونی را تامین کند.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مسکن در حنوب شهر تهران افزایش پیدا کرد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
قیمت مسکن در حنوب شهر تهران افزایش پیدا کرد

به گزارش خبر فوری، بررسی‌های میدانی از نقاط مختلف شهر تهران نشان می‌دهد که به دنبال پر شدن ظرفیت قیمت در مناطق شمالی پایتخت، رشد قیمت‌ها در حال سرایت به مناطق جنوبی است. در آبان ماه ۱۳۹۷ منطقه ۹ با ۱۱۱ درصد رشد قیمت بالاترین نرخ افزایش سالیانه تهران را به ثبت رساند؛ در حالی که افزایش متوسط شهر تهران ۹۱ درصد بوده و منطقه ۵ به عنوان پیشتاز رشد طی ماه‌های اخیر، جایگاه خود را در آبان ماه از دست داد. در مناطق ۱۰، ۱۳ و ۱۴ نیز قیمت‌ها به ترتیب ۹۵، ۱۰۲ و ۸۷ درصد افزایش نشان می‌دهند. هم‌اکنون قیمت هر متر مربع مسکن در مناطق ۱۰، ۱۳ و ۱۴ به ترتیب ۶.۱، ۸.۷ و ۶.۹ میلیون تومان است. میانگین افزایش قیمت در منطقه ۵ نیز در آبان ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰۴ درصد بود که با توجه به رشد ماه‌های قبل از سرعت آن کاسته شده است.

اما اقتصاد مسکن شهر تهران از روند طبیعی خود خارج شد. معاملات ۵۴ درصد افت کرده، قیمت اوراق تسهیلات مسکن نسبت به یک سال قبل حدود ۲۰ هزار تومان کاهش یافته و قدرت پوشش‌دهی تسهیلات ۱۶۰ میلیونی مسکن زوجین از ۵۰ درصد سابق به حدود ۳۲ درصد رسیده است. از سوی دیگر طی هفته‌های اخیر نرخ ارز و طلا در بازار روند کاهشی به خود گرفته اما قیمت مسکن در مسیر صعود قرار دارد. طبق آخرین گزارش بانک مرکزی قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۷ به ۹ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد ۹۱ درصدی را نشان می‌دهد.

اما توهم فروشندگان در بازار مسکن، آینده این بخش را با خطر رکود مطلق مواجه کرده است. شرایط فعلی بازار مسکن شهر تهران حاکی از آن است که این بخش ظرفیت لازم برای هماهنگی با رشد سکه و دلار ندارد اما هم‌چنان فروشندگان واحدهای کلیدنخورده قیمت‌ها را بر مبنای تورم بازارهای موازی، بالا می‌برند.

 پس از آن‌که روند فروش واحدهای لوکس و نیمه لوکس در یک سال گذشته نسبت به چهار سال قبل از آن مقداری بهتر شده بود، در ماه‌های اخیر واحدهای نوساز کوچک متراژ نقش پررنگی در بازار مسکن تهران ایفا می‌کنند که باعث شده سهم معاملات در مناطق جنوبی تهران نسبت به شمال شهر بیشتر شود. با این وجود شرایط کلی حاکی از آن است که عمده خریداران در سطح شهر تهران از قدرت کافی برای خرید مسکن برخوردار نیستند و حتی افزایش یا اصلاح رقم تسهیلات که رییس کل بانک مرکزی درباره آن صحبت کرده در صورت تحقق نیز نمی‌تواند متقاضیان واقعی را به خرید خانه امیدوار کند.

به دنبال روند نزولی قیمت دلار و طلا در روز گذشته، فاصله قیمتی دلار و سکه با مدت مشابه سال قبل که در ماه‌های اخیر به بالای ۲۵۰ درصد هم رسیده بود کاهش پیدا کرده و طبیعتا این موضوع به بازار مسکن قابل تسری است. مصطفی‌قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که تا پایان سال بازار مسکن به ثبات می‌رسد؛ چرا که با توجه به پایین بودن توان طرف تقاضا کشش افزایش مجدد قیمت‌ها وجود ندارد. تا روز سه‌شنبه ۱۳ آذرماه رشد دلار ۱۸۰ درصد، سکه ۲۱۰ درصد و مسکن ۹۱ درصد نسبت به سال قبل به ثبت رسید که در بخش دلار و سکه این فاصله‌ی قیمتی نسبت به ماه گذشته تعدیل شده و انتظار می‌رود همین روند در بازار مسکن ایجاد شود.

بر اساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران در آبان ۱۳۹۷، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۹ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین تعداد معاملات انجام شده طی این ماه ۶۹۰۰ فقره بود که نسبت به آبان ماه سال گذشته کاهش ۵۳.۶ درصدی و نسبت به ماه گذشته نیز کاهش ۲۶.۷ درصدی را نشان می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

وعده جدید درباره ساخن مسکن

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
وعده جدید درباره ساخن مسکن

اقتصاد آنلاین/ حبیب‌الله طاهرخانی روز دوشنبه در نشست رییس جمهوری با معاونان و مدیران وزارت راه و شهرسازی در محل این وزارتخانه، افزود: 21 شهر جدید در مرحله برنامه ریزی، اقدام و اسکان جمعیت قرار دارد، که از میان آنها 17 شهر به مرحله اسکان جمعیت رسیده اند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
به گزارش مشرق به نقل از خانه ملت، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه هر مابه التفاوت ای که از بحث تغییر قیمت ارز از ابتدای سال حاصل شود به مردم اختصاص می‌یابد، اظهار داشت: حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی اختصاص یافته که مبلغ ریالی آن حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و دولت حاضر شده این مابه‌التفاوت را از واردکنندگان و تولیدکنندگان دریافت نکند به شرط اینکه قیمت کالاها نیز افزایش نیابد. *کلیه مابه التفاوت نرخ ارز در سال آینده به مردم بازگردانده می‌شودرئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اقدام دیگر دولت برای حمایت از سفره مردم و عدم افزایش قیمت کالاهای اساسی موضوع مابه التفاوت ارز پتروشیمی‌ها بود، افزود: تاکنون ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از مابه‌التفاوت به صورت بسته کمک‌های ۲۰۰ هزار تومانی توزیع و به حدود ۱۶ میلیون خانوار و پنجاه میلیون نفر بسته‌های ۲۰۰ هزار تومانی جبرانی پرداخت شده است. این عضو کابینه دولت دوازدهم، تصریح کرد: سال آینده هر مابه التفاوتی از نرخ ارز برای دولت حاصل شود تمام آن به مردم بازگردانده می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین9 ساعت قبل
برومند چهار آیین مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری با کاهش ۳۰۰ تومانی، ۱۰ هزار و ۲۰۰ و مرغ آماده به طبخ ۱۶ هزار تومان است. اعتمادآنلاین|‌ برومند چهار آیین مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی، از کاهش ۳۰۰ تومانی نرخ مرغ از ابتدای هفته در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۰ هزار و ۲۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان است. وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد قیمت تمام شده تولید را ذرت، سویا و جوجه یکروزه تشکیل می‌دهد، افزود: با توجه به آنکه نرخ نهاده‌های تولید در قیمت مرغ تاثیر گذار است، از این رو مدیریت بازار نهاده‌های دامی تاثیر بسزایی در کنترل قیمت مرغ دارد. چهار آیین قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۱۰ هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ را ۱۵ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار تومان اعلام کرد. مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی تصریح کرد: با توجه به جوجه ریزی مناسب واحد‌های تولیدی، کمبودی در عرضه مرغ شب عید وجود ندارد و در صورت مدیریت بازار نهاده‌های تولید، قیمت مرغ نوسانی نخواهد داشت.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
وی با اشاره به شرایط اقتصادی کشور گفت: مردم پایین‌دست جامعه و قشر فقیر در دوران کنونی از وضعیت اقتصادی کنونی ناراضی بوده و از مشکلات اقتصادی رنج می‌برند، بنابراین لازم است افراد متمکن به نیازمندان کمک کرده و دست آن‌ها را بگیرند. استاد حوزه علمیه قم وظایف دولت در برابر مردم را مورداشاره قرار داد و تأکید کرد: مدیران باید با برنامه‌ریزی‌ها به دنبال کاهش مشکلات بوده و مردم نیز با استقامت در برابر توطئه افکنی‌ها و دسیسه‌های دشمن آینده در کاهش مشکلات کشور کمک کنند. فلاح زاده تدبر در قرآن و تلاوت آن را مورد تأکید قرار داد و بیان کرد: خواندن قرآن مقدمه تدبر درآیات این کتاب آسمانی بوده و از اجر و پاداش فراوانی برخوردار است و حتی اگر خواندن آن بدون تدبر هم باشد دارای ثواب است. وی با اشاره به پیام امام خمینی (ره) در سال ۶۷ تحت عنوان منشور روحانیت گفت: این منشور کهنه شدنی نبوده و باید این کتاب جزو متون درسی حوزه قرار بگیرد، همچنین بر اساس این منشور همراهی روحانیون با محرومان جزو وظایف آن‌ها است. رئیس موسسه موضوع شناسی احکام فقهی حوزه علمیه قم در پایان ضمن عرض تسلیت ارتحال آیت‌الله مؤمن از اعضای فقهای شورای نگهبان و مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: سطح زندگی این روحانی مؤمن و ساده‌زیست پس از پیروزی انقلاب اسلامی تغییری نکرد و همواره در خدمت اسلام و مسلمین بود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ساعت قبل
گلدمنساکس در یادداشتی به مشتریان، پیش‌بینی خود از میانگین سطح تولید ۲۰۱۹ اوپک را از ۳۱٫۹ میلیون بشکه در روز به ۳۱٫۱ میلیون بشکه در روز کاهش داد. اما افزایش تولید نفت خام آمریکا همچنان ادامه دارد و رشد قیمت‌های نفت را محدود کرده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که در هفته اخیر، میزان تولید نفت آمریکا به رکورد ۱۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. آمریکا اولین کشوری در تاریخ است که تولید نفت خام آن از ۱۲ میلیون بشکه در روز فراتر رفته است. این هفته صادرات نفت آمریکا به رکورد ۳٫۶ میلیون بشکه در روز رسید و تا پایان سال به ۴٫۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، حجت‌الاسلام سیروس حکمتی‌نیک در خطبه‌های این هفته نماز جمعه یاسوج اظهار داشت: مردم از گرانی‌ها در بازار نگران‌اند و باید برای کنترل بازار کاری کرد و بیش از پیش نظارت‌ها تشدید شود. وی با اشاره به نزدیک شدن به ایام نوروز و خرید مایحتاج مردم از بازار عنوان کرد: ضروری است مسئولان و متولیان امر قاطعانه با اخلال گران بازار و محتکران کالاهای اساسی مورد نیاز مردم بدون هیچ گونه اغماضی برخورد کنند. وی تاکید کرد: جوانان مخاطب اصلی بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری بودند و باید شرایط را برای حضور جوانان در عرصه‌های مختلف مدیریتی فراهم کنیم. حکمتی‌نیک با اشاره توصیه‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب در زمینه استفاده از استعدادهای بالای انسانی ادامه داد: همچنین رهبر فرزانه انقلاب خواستار سامان دادن به مسائل اقتصادی شده‌اند که باید این موارد به عنوان یک منشور با هدف برطرف کردن مشکلات در دستور کار مدیران قرار گیرد. انتهای پیام/ش

اخبار بیشتر