1. خبری
  2. اقتصادی
پوشش خبری

آقای زنگنه شفاف سازی کنید

چرا وزارت نفت پیوست بیانیه مطبوعاتی نشست اخیر اوپک را منتشر نمی کند؟

فارسخبرگزاری فارس
چرا وزارت نفت پیوست بیانیه مطبوعاتی نشست اخیر اوپک را منتشر نمی کند؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، وزارت نفت اخیرا جوابیه ای را در خصوص مصاحبه محمدعلی خطیبی با خبرگزاری فارس در تاریخ ۱۷ آذرماه درباره نتایج نشست ۱۷۵ اوپک به این خبرگزاری ارسال کرده است که بنابر وظیفه مطبوعاتی و قانونی این جوابیه منتشر شد. در همین خصوص محمد علی خطیبی کارشناس بازار نفت و مدیر اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران نیز توضیحاتی را در واکنش به این جوابیه برای خبرگزاری فارس ارسال کرده است که بنابر وظیفه قانونی، متن این توضیحات در ادامه منتشر می شود:

در پاسخ به بیانیه وزارت نفت در مورد مصاحبه ۱۷ آذر اینجانب با خبرگزاری محترم فارس جهت تنویر افکار عمومی لازم می‌دانم پاسخ‌های زیر را به مطالب کذب و اتهامات بی اساس این بیانیه ارائه کنم.

۱- اینجانب برخلاف ادعای وزارت نفت در صدد نفی دستاوردهای ۵ ساله وزارت نفت نبوده و این اتهام بی اساس را مغرضانه می‌دانم،‌ زیرا بنده با برخورداری از بیش از ۳۰ سال تجربه کاری در اوپک و بازار نفت همواره سعی کرده‌ام تحلیل‌های کارشناسی و واقع‌بینانه‌ای از تحولات بازار نفت را ارائه دهم و برخلاف ادعای بیانیه نویس وزارت نفت همواره مطالب مربوطه از منابع گوناگون بازار نفت و صنعت نفت را مطالعه کرده و تحولات آن را دنبال می‌کنم و خوشبختانه به‌روز هستم و محل رجوع رسانه‌های مختلف با گرایشات گوناگون بوده و هستم. لازم است بگویم درخواست مصاحبه با اینجانب مبین اقبال رسانه‌ها به تحلیل‌های جامع و کامل و منصفانه اینجانب است.

ظاهرا وزارت نفت و رسانه‌های وابسته به آن انتظار دارند تملق و چاپلوسی و بزرگنمایی و مطالبی مطابق با امیال و خواسته‌های وزارت نفت و عدم پرداختن به نقاط ضعف و خاموش کردن صدای هر منتقد است در رسانه ها گفته شود و اگر کسی از وزارت نفت به دلیل اصلاح وضعیت انتقاد کند موجی از تهمت و دروغ به سویش روانه می شود.

۲- در هر توافقی طبیعی است که نقاط ضعف و قوت وجود دارد، اگر یک تحلیل‌گر مستقل برخی نقاط ضعف را اشاره کند، آنگاه سیل اتهامات به جانب او سرازیر می‌شود و متهم به بی‌اطلاعی و وابستگی می‌شود. بدیهی است که تحلیل و نقد کارشناسی برای آن است که نقاط قوت و ضعف مشخص شود تا نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را برطرف کنیم.

آینه چون نقش تو بنمود راست / خود شکن آینه شکستن خطاست

ظاهرا تلاش وزارت نفت همواره‌ آن بوده که بر نقاط ضعف سرپوش گذاشته شود و یا نقاط ضعف با وقاحت، نقاط قوت قلمداد شود؛ برخلاف قول ریاست جمهوری قرار بود آستانه تحمل دولت در شنیدن نقدها بالا باشد که این مهم در وزارت نفت بر خلاف این رویه عمل می‌شود.

چرا وزارت نفت پیوست بیانیه مطبوعاتی نشست اخیر اوپک را منتشر نمی کند؟ - 8

۳- آنچه در مورد اجلاس اخیر اوپک مورد تحلیل قرار گرفته بر اساس اطلاعات در دسترس بوده است که مهم‌ترین آن بیانیه پایانی است. چگونه است که یک بیانیه محرمانه نبوده و منتشر می‌شود، اما پیوست آن محرمانه است؟ چگونه است که تصمیم مهمی چون استثنا شدن سه عضو اوپک از کاهش تولید در بیانیه آورده نمی‌شود، اما در پیوست قرار می‌گیرد؟ چرا وزارت نفت پیوست مذکور را منتشر نمی‌کند تا به ابهامات پایان دهد؟

در مورد جزئیات کاهش تولید و سهم هر کشور از کاهش ۸۰۰ هزار بشکه‌ای اوپک، ریاست اجلاس در مصاحبه‌ مطبوعاتی پس از اتمام کنفرانس اعلام کرده است که کاهش ۸۰۰ هزار بشکه‌ای با در نظر گرفتن کاهش تولید همه اعضا است و اگر سه کشور استثنا شوند کاهش حدود ۶۵۰ هزار بشکه خواهد بود. همچنین در بیانیه اجلاس اعلام شده که اوپک مجموعا کاهش مذکور را در نظر خواهد گرفت. آیا هیأت جمهوری اسلامی ایران به حکم OVER ALL توجه نموده است؟

اگر اوپک مجموعا ۸۰۰ هزار بشکه تولیدش کاهش یابد به تعهدش عمل کرده ولو اینکه برخی از اعضا نه‌تنها تولید خود را کاهش ندهند، بلکه ممکن است آن را افزایش نیز دهند. اینها ابهاماتی است که برای کارشناسان و صاحب نظران به وجود آمده است. وزارت نفت به جای وارد کردن تهمت‌های ناروا با ارائه اسناد و مدارک به این ابهامات پاسخ دهد.

۴- حضور نماینده ویژه آمریکا در تحریم ایران در حاشیه اجلاس ۱۷۵ اوپک و ملاقات وی با بعضی از وزرای اوپک بیانگر این مهم است که آمریکا در صدد بود بین این اجلاس و تحریم‌های کشورمان رابطه‌ای برقرار کرده و از تصمیمات این اجلاس در راستای تحریم‌های کشورمان سوءاستفاده کند.

همان گونه که در اجلاس الجزایر جمله‌ای در بیانیه گنجانده شد و دست عربستان و سایر کشورها برای جایگزینی نفت ایران در بازار باز گذاشته شد که آن جمله این بود: «کشورهای دارای ظرفیت مازاد باید از ظرفیت اضافی خود استفاده کرده و نیاز بازار را برطرف کنند». نیاز بازار که برطرف می‌شد، پس این کدام نیاز جدید است که با کنار گذاشتن سهمیه‌ها با افزایش تولید پاسخ داده شود؟ همه می‌دانیم که این نیاز جایگزین کردن نفت ایران به دلیل تحریم‌ها است که با مجوز اوپک صورت گرفت. سؤال اینجاست که چرا هیأت شرکت‌کننده ایرانی در اجلاس الجزایر با این امر مخالفت نکرد و خواستار حذف این جمله نشد؟ آیا این به مفهوم کنار گذاشتن سهمیه‌ها نبود؟

در ماه‌های اخیر همه اعضای اوپک به جز ایران به دنبال افزایش تولید خود هستند تا جایگزین صادرات نفت ایران شود. در اجلاس اخیر چرا هیأت ایرانی با مبنا قرار گرفتن تولید اکتبر اعضا بر اساس منابع ثانویه و غیررسمی مخالفت نکرد؟ آیا مبنا قرار گرفتن تولید برای همه اعضا و کنار گذاشته سهمیه ها و تولید بی رویه تا جایگزین صادرات نفت ایران شوند دستاورد و پیروزی دیپلماسی وزارت نفت است؟

البته از نظر رسانه‌های وزارت نفت این موضوع باید پیروزی نشان داده شود تا ژنرال‌های نفت تبدیل به اسطوره‌های همیشه پیروز شوند و چند صباحی دیگر در دل به افراد ساده لوح بخندند و افراد مطلع و آگاه را نفی کنند.

۵- وزارت نفت در اتهاماتی واهی و کذب به کرات حذف سهمیه‌بندی را به اینجانب نسبت می‌دهد درحالی‌که افراد کم اطلاع هم می‌دانند که هر گونه تغییر در سهمیه‌ها در اجلاس وزارتی اوپک با تصمیم و تصویب وزرا انجام می‌شود که اینجا هم در حیطه مسئولیت‌های اینجانب نبوده که در آن کوتاهی کرده باشم. اما چنانچه وزارت نفت اسنادی در اختیار دارد که اینجانب حذف سهمیه‌ها را در گذشته امضا کرده باشم، جهت اثبات ادعای خود آن را منتشر کند. همان‌طور که در سطور فوق اعلام شد آقایان خود در اجلاس الجزایر و اجلاس اخیر فاتحه سهمیه‌ها را خواندند اما از آن به عنوان یک پیروزی و دستاورد یاد می‌کنند و برای سرپوش گذاشتن روی این تصمیمات دیگران را متهم می‌کنند.

۶- رئیس‌جمهور محترم در ابتدای شکل‌گیری تحریم‌های آمریکا در نطقی که از صداوسیما نیز پخش شد مسئولان دولت را به تغییر رویه و اتخاذ شیوه‌های ویژه در شرایط جدید تحریم‌ها فرا خواندند که کار و تلاش بیشتر و صرفه‌جویی در هزینه‌ها را در سرلوحه توصیه های خود قرار دادند و به‌طور خاص به سفرهای خارجی مأموران دولت اشاره کردند که باید در این شرایط به حداقل ممکن کاهش یابد. سؤال اینجاست که چرا وزارت نفت توصیه‌های رئیس‌جمهور را در کنترل هزینه‌ها رعایت نمی‌کند و شرایط خاص کشور را در نظر نمی‌گیرد و با عزیمت یک هیأت غیرمعمول و همراه نمودن افراد غیرمرتبط هزینه بیش از اندازه را در اجلاس اوپک به نظام در این شرایط سخت تحمیل می‌کند. حضور سه نماینده مجلس و یک نفر همراه نماینده برای ترو خشک کردن آن نماینده و حضور افراد غیرمرتبط نظیر آقایان ختلان و نوری و نظائر آنها در هیأت اعزامی به اوپک در این شرایط خاص کشور بی‌توجهی به توصیه مقامات کشور به ویژه رئیس محترم جمهور نیست؟ چنانچه این ادعا را قبول ندارید فهرست هیأت و هزینه‌های مربوطه را جهت شفافیت و تنویر افکار عمومی منتشرکنید.

وزارت نفت به خوبی می‌داند حضور این افراد هیچ تأثیری در توان تخصصی هیأت اعزامی به اوپک ندارد، افکار عمومی به شدت مشتاق است تا اقدام عملی مسئولان را در عمل به وعده‌ها و شعارها مشاهده کند و دفاع از منافع ملی را به دور از غوغاسالاری رسانه‌ای وابسته ملاحظه کند و دلسوزی آنان را در صرف بودجه‌های ریالی و ارزی کشور ببیند.

افکار عمومی دیگر از مطالب چند رسانه وابسته با غوغاسالاری رسانه‌ای قانع نمی‌شود و به دنبال پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای است که هنوز از وزارت نفت در مواردی چون ماجرای قرارداد کرسنت و کنار گذاشتن کارت هوشمند سوخت دریافت نکرده است. زیرا این موارد ده‌ها میلیارد دلار به کشور و منافع ملی خسارت زده و کسانی که مدعی بودند کارت سوخت و دو نرخی کردن بنزین فسادآور است مجددا در صدد دو نرخی کردن بنزین و احیای کارت سوخت هستند. درحالی‌که سؤال مردم این است که چرا کارت سوخت کنار گذاشته شد و چرا مجددا احیا می‌شود. در این میان فقط میلیارد‌ها ریال  از منافع کشور از بین رفت و این امر فقط به نفع قاچاقچیان بنزین تمام شد و با چند برابر شدن واردات منابع کشور به تاراج رفت و رقم مصرف بنزین به ۱۰۰ میلیون لیتر رسید که قبلا در محدود 60 میلیون لیتر با کارت سوخت کنترل می‌شد و حتی واردات نیز متوقف شده بود.

افکار عمومی منتظر اقدام افرادی است که در تحریم‌های قبلی مدعی بودند اگر مسئولیت وزارت نفت به آنها سپرده می‌شد و مجددا سر کار می‌آمدند می‌توانستند در شرایط تحریم‌ ۲.۵ میلیون بشکه نفت صادر کنند حال این افراد امروز سر کارند و نفت ایران نیز تحریم شده است و اکنون زمان وفای به عهد آنان است و باید صادرات نفت ایران را به میزان ۲.۵ میلیون بشکه در روز انجام دهند که  این گوی و این میدان.

سؤالات دیگری نیز افکار عمومی از وزارت نفت دارد که حوصله آن در این بحث نیست و مثنوی هفتاد من کاغذ است.

سید محمدعلی خطیبی طباطبایی، کارشناس حوزه بازار نفت و اوپک و نماینده سابق ایران در اوپک GECF و IEF و مدیرکل سابق امور اوپک و مجامع، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

آقای زنگنه شفاف سازی کنید/لحظه‌شماری برای انتشار اسامی اعضای هیات مدیره شرکت‌های تابعه وزارت نفت

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
آقای زنگنه شفاف سازی کنید/لحظه‌شماری برای انتشار اسامی اعضای هیات مدیره شرکت‌های تابعه وزارت نفت

به گزارش اقتصادآنلاین از جمله شعارهای انتخاباتی حسن روحانی و دولت او در دوره دوازدهم شفاف سازی است و در این راستا برخی وزارت‌خانه‌ها مانند وزارت کار  اقدام به انتشار اسامی مدیران هلدینگ‌ها ، سرمایه گذاری ها و صندوق های بازنشستگی زیرمجموعه خود نمودند.

در این بین اما وزارت نفت به دلیل برخورداری از شرایط خاص و تاثیرگذار بیش از سایر وزارت‌خانه ها نیازمند شفاف‌سازی و جلوگیری از بروز سوء‌تفاهم‌هاست. چراکه این روزها صحبت از ان است که برخی از مدیران رده بالای شاغل در وزارت نفت و برخی وزرات خانه های دیگر دو شغله و یا بازنشسته هستند. از این رو انتشار ایست اسامی اعضای هیات مدیره شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت می تواند پایانی بر این صحبت ها باشد.

همچنین در راستای  اصل شفاف‌سازی آغاز شده از سوی دولت دوازدهم، از وزیر نفت نیز که خود پرچم دار مبارزه با فساد است و در تمام سخنرانی‌های خود بر مبارزه با فساد تاکید ویژه دارد  این انتظار می‌رود تا هرچه سریعتر اقدام به انتشار لیست اعضای هیات مدیره شرکت‌های تابعه وزارت نفت نماید.

این اقدام می تواند مشابه شفاف‌سازی صورت گرفته در وزارت کار بوده و وزیر نفت اسامی مدیران و اعضای هیئت مدیره شرکت‌های تابعه ریز مجموعه وزارت نفت، صندوق های بازنشستگی نفت ، شرکت های تابعه سرمایه گذاری صنعت نفت و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت و هلدینگ خلیج فارس وشرکت های زیر مجموعه آن‌ها ‌را در درگاه اینترنتی آن وزارت منتشر نماید.

گفتنی است در روزهای آینده اقتصادآنلاین خبرهای بیشتری را در این خصوص منتشر خواهد کرد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

تضمین بازگشت پول نفت به خزانه طبق سازوکار معاملات بورس انرژی/ عدم بازگشت پول نفت واقعیت ندارد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
تضمین بازگشت پول نفت به خزانه طبق سازوکار معاملات بورس انرژی/ عدم بازگشت پول نفت واقعیت ندارد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، یک منبع آگاه در سازمان بورس با اشاره به برخی شایعات مطرح شده مبنی‌بر عدم بازگشت بهای نفت فروخته شده در بورس گفت: نحوه خرید نفت توسط بخش خصوصی در سازوکار بورس به گونه‌ای است که ابتدا شرکت‌های خصوصی باید ۱۰ درصد بهای نفت را برای ورود با بازار رقابتی به صورت ریالی پرداخت کنند. سپس در صورت موفقیت در خرید محموله، تا قبل از موعد بارگیری نفت باید ۱۰ درصد دیگر را نیز به صورت ریالی پرداخت کنند و سپس به ازای ۸۰ درصد دیگر باید ۱۲۵ درصد ضمانت‌نامه ریالی گرو بانک‌های مورد تایید شرکت ملی نفت قرار دهند.

او ادامه داد: در سازوکار مشخص شده طبق اطلاعیه بورس انرژی، اساسا امکان عدم بازگشت پول به صفر می‌‌رسد زیرا اگر شرکتی نتواند نفت خریداری شده را بفروشد، ضمانت‌نامه آن در اختیار شرکت ملی نفت قرار می‌گیرد و بدین صورت بازگشت پول نفت فروخته شده در بورس انرژی به خزانه تضمین شده است.

این منبع آگاه همچنین اظهار داشت: سازوکار بورس انرژی به نحوی تعبیه شده که تنها شرکت‌هایی که توانایی فروش نفت در بازارهای جهانی را داشته باشند وارد این فرآیند شوند زیرا در غیر این صورت جریمه شده و وثیقه آنها ضبط می‌شود. در نتیجه، اظهاراتی مثل عدم بازگشت پول نفت واقعیت ندارد.

او با اشاره به پوشش ریسک خریداران نفت در مقابل نوسانات قیمت نفت گفت: با توجه به نوسانات قیمت جهانی نفت، قیمت نفت معامله شده نیز متناسب با آن تغییر کرده و افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. این موضوع در اطلاعیه بورس انرژی تحت عنوان ضریب تعدیل قیمت مطرح شده است.

وی همچنین با اشاره به تفاوت‌های موجود بین بورس نفت رایج در دنیا و بورس انرژی ایران اظهار داشت: طبق قوانین داخلی، تأسیس هرگونه بورس، باید زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار باشد. بر همین اساس و با توجه به وجود چهار بازار در بورس انرژی که هر کدام از این بازارها هم یک سری تابلوهایی دارد، معاملات نفت در یکی از تابلوها و یکی از بازارهای این بورس انجام می شود.

این منبع آگاه در پایان گفت: در حال حاضر به طور خاص عرضه فیزیکی نفت در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران و در تابلوی نفت و گاز آن صورت می‌گیرد. ما براساس قانون مصوب مجلس در بورس کار می‌کنیم که طبق آن عملا عرضه نفت در بورس انرژی صورت می‌گیرد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

آیا اوپک می‌تواند بازار نفت را به تعادل برساند؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
آیا اوپک می‌تواند بازار نفت را به تعادل برساند؟

دورنمای ضعیف مصرف نفت به همراه افزایش تولید شیل آمریکا و تحریم های نرم تر از حد انتظار آمریکا علیه ایران، اکثر تاجران را قانع کرده که بازار به سمت یک عرضه بیش از حد پیش میرود .پس از نشست هفته گذشته اوپک در وین، مدیران صندوق های سرمایه گذاری اعتماد چندانی به توانایی این سازمان برای کاهش تولید و جلوگیری از عرضه بیش از حد نفت در سال آینده ندارند .مدیران سرمایه 32 میلیون بشکه دیگر نفت برنت در هفته منتهی به 4 دسامبر فروختند و آمار کل فروش را در 10 هفته گذشته به 36 میلیون بشکه رساندند. آنها 20 میلیون دیگر  هم بنزین اروپا را فروختند و مقدار فروش آن را در 8 هفته گذشته به 82 میلیون بشکه نفت رساندند.سوخت های تقطیری مثل بنزین و گازوئیل اهمیت زیادی در چرخه اقتصادی دارند چون اکثر آنها در حمل و نقل های باری (کشتیرانی، حمل و نقل ریلی، هوانوردی، کامیونها)، تولید، معدنکاری و کشاورزی استفاده می شوند.بنابراین از بین رفتن حساسیت نسبت به این سوختها باعث نگرانی در مورد دورنمای اقتصاد جهان در سال 2019 می شود.ترس سرمایه‌گذاران از تأثیر تنش های تجاری و افزایش بی اعتمادی به سرمایه گذاری تجاری و رشد اقتصادی در سال آینده، دورنمای این سوخت‌ها را با ضربه زدن به بازار سهام تیره و تار می‌کند.

تنظیم بازار  انتظار عرضه بیش از حد نفت، در سقوط شدید قیمت نفت برنت از آغاز اکتبر نشان داده شد .اوپک و برخی کشورهای غیر اوپک هفته گذشته توافق کردند تولیدشان را 1.2 میلیون بشکه در روز طی شش ماه اول 2019 نسبت به اکتبر 2018 پایین بیاورند.

بیشترین کاهش از طرف عربستان خواهد بود و پس از آن روسیه، امارات ، کویت و عمان قرار دارند.سایر کشورهای عضو اوپک و غیر عضو آن احتمالا به طور داوطلبانه کاهش چندانی در تولید خود نخواهند داشت و حضور آنها در این توافق نمادین بوده است.این کاهش های برنامه ریزی شده در تولید نفت، روند افزایش تولید اوپک و کشورهای غیر عضو آن را برعکس می کند و باید اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران را هم متعادل‌تر سازد.با کاهش سریع و شدید تولید نفت، اوپک و کشورهای غیر عضو آن ممکن است بتوانند تا حد زیادی ذخایر اضافی نفت را در سال آینده تعدیل کنند و مانند سال 2014 و 2015 قیمت‌ها را بالا ببرند.برخلاف 2014 ، اوپک تصمیم دارد در تلاشی برای دفاع از قیمت نفت، علیرغم رشد سریع شیل آمریکا بازار را فدا کند.ولی این گروه نمی تواند کار چندانی در مورد خراب شدن دورنمای اقتصادی انجام دهد که نشان دهنده نیاز به یک دوره قیمت پایین نفت برای مهار تولید و تحریک مصرف برای متعادل کردن بازار است. چون اقتصاد جهان به خاطر جنگ بین آمریکا و چین، افزایش نرخ سود، بی‌رونقی شرایط اعتباری و کندی اقتصاد در نوسان است، قیمت پایین نفت برای روند تنظیم اقتصادی لازم است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
به گزارش مشرق به نقل از خانه ملت، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه هر مابه التفاوت ای که از بحث تغییر قیمت ارز از ابتدای سال حاصل شود به مردم اختصاص می‌یابد، اظهار داشت: حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی اختصاص یافته که مبلغ ریالی آن حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و دولت حاضر شده این مابه‌التفاوت را از واردکنندگان و تولیدکنندگان دریافت نکند به شرط اینکه قیمت کالاها نیز افزایش نیابد. *کلیه مابه التفاوت نرخ ارز در سال آینده به مردم بازگردانده می‌شودرئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اقدام دیگر دولت برای حمایت از سفره مردم و عدم افزایش قیمت کالاهای اساسی موضوع مابه التفاوت ارز پتروشیمی‌ها بود، افزود: تاکنون ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از مابه‌التفاوت به صورت بسته کمک‌های ۲۰۰ هزار تومانی توزیع و به حدود ۱۶ میلیون خانوار و پنجاه میلیون نفر بسته‌های ۲۰۰ هزار تومانی جبرانی پرداخت شده است. این عضو کابینه دولت دوازدهم، تصریح کرد: سال آینده هر مابه التفاوتی از نرخ ارز برای دولت حاصل شود تمام آن به مردم بازگردانده می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین9 ساعت قبل
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از تخصیص بسته‌های ۲۰۰ هزار تومانی جبرانی و حمایتی به ۱۶ میلیون خانوار و پنجاه میلیون نفر از جمعیت کشور خبر داد. اعتمادآنلاین| محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه هر مقدار مابه‌التفاوتی که از بحث تغییر قیمت ارز از ابتدای سال حاصل شود به مردم اختصاص می‌یابد، تصریح کرد: حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی اختصاص یافته که مبلغ ریالی آن حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و دولت حاضر شده این مابه‌التفاوت را از واردکنندگان و تولیدکنندگان دریافت نکند به شرط اینکه قیمت کالاها نیز افزایش نیابد. رئیس سازمان برنامه و بودجه، پرداخت مابه‌التفاوت ارز پتروشیمی‌ها را از دیگر اقدامات دولت برای حمایت از سفره مردم و عدم افزایش قیمت کالاهای اساسی برشمرد و افزود: تاکنون ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از مابه‌التفاوت به صورت بسته کمک‌های ۲۰۰ هزار تومانی توزیع و به حدود ۱۶ میلیون خانوار و پنجاه میلیون نفر بسته‌های ۲۰۰ هزار تومانی جبرانی پرداخت شده است. نوبخت تصریح کرد: سال آینده هر مابه‌التفاوتی از نرخ ارز برای دولت حاصل شود تمام آن به مردم بازگردانده می‌شود. منبع: ایرنا
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین9 ساعت قبل
برومند چهار آیین مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری با کاهش ۳۰۰ تومانی، ۱۰ هزار و ۲۰۰ و مرغ آماده به طبخ ۱۶ هزار تومان است. اعتمادآنلاین|‌ برومند چهار آیین مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی، از کاهش ۳۰۰ تومانی نرخ مرغ از ابتدای هفته در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۰ هزار و ۲۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان است. وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد قیمت تمام شده تولید را ذرت، سویا و جوجه یکروزه تشکیل می‌دهد، افزود: با توجه به آنکه نرخ نهاده‌های تولید در قیمت مرغ تاثیر گذار است، از این رو مدیریت بازار نهاده‌های دامی تاثیر بسزایی در کنترل قیمت مرغ دارد. چهار آیین قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۱۰ هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ را ۱۵ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار تومان اعلام کرد. مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی تصریح کرد: با توجه به جوجه ریزی مناسب واحد‌های تولیدی، کمبودی در عرضه مرغ شب عید وجود ندارد و در صورت مدیریت بازار نهاده‌های تولید، قیمت مرغ نوسانی نخواهد داشت.
ایلناایلنا10 ساعت قبل
با امضای تفاهمنامه‌ای به ارزش دو میلیون دلار میان ایران و هند، همکاری‌های دو کشور در حوزه کارآفرینی گسترش می‌یابد. به گزارش ایلنا، این تفاهم‌نامه در حیدرآباد هندوستان به امضای اصغر نورالله‌‌‌زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید جمهوری اسلامی ایران و سانیل شوکلا، رییس موسسه توسعه کارآفرینی هند رسید. براساس این تفاهمنامه که در حاشیه کنفرانس دوسالانه بین المللی توسعه کارآفرینی در هند امضا شد، مرکز تخصصی کارآفرینی کسب و کارهای خرد و کوچک هند – ایران در تهران ایجاد می‌شود. برگزاری دوره‌‌‌‌های تخصصی آموزشی، تبادل دانش برای شناسایی ظرفیت‌های کارآفرینی، اجرای برنامه‌‌‌های توسعه کارآفرینی و تامین مالی خرد از جمله دستورکارهای این مرکز خواهد بود. در این سفر که به همراه علی ربیعی، رییس هیات مدیره صندوق انجام شده است، هیات ایرانی با مدیرعامل بانک توسعه صنایع کوچک هند، مدیرعامل بانک تعاون هند، مدیرعامل بانک توسعه کشاورزی هند و مدیرعامل بانک زنان هند دیدار و در مورد گسترش همکاری‌ها و تبادل تجربیات در چارچوب تفاهمنامه منعقده مذاکره کرد.
الفالف10 ساعت قبل
رئیس سازمان برنامه و بودجه، گفت: تاکنون به حدود ۱۶ میلیون خانوار و پنجاه میلیون نفر بسته‌های ۲۰۰ هزار تومانی جبرانی و حمایتی پرداخت شده است. گروه اقتصادی الف، ۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۳:۴۸ ۳۹۷۱۲۰۳۰۸۳به گزارش خانه ملت، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه هر مابه التفاوت ای که از بحث تغییر قیمت ارز از ابتدای سال حاصل شود به مردم اختصاص می‌یابد، اظهار داشت: حدود ۱۴ میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی اختصاص یافته که مبلغ ریالی آن حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و دولت حاضر شده این مابه‌التفاوت را از واردکنندگان و تولیدکنندگان دریافت نکند به شرط اینکه قیمت کالاها نیز افزایش نیابد. *کلیه مابه التفاوت نرخ ارز در سال آینده به مردم بازگردانده می‌شودرئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اقدام دیگر دولت برای حمایت از سفره مردم و عدم افزایش قیمت کالاهای اساسی موضوع مابه التفاوت ارز پتروشیمی‌ها بود، افزود: تاکنون ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از مابه‌التفاوت به صورت بسته کمک‌های ۲۰۰ هزار تومانی توزیع و به حدود ۱۶ میلیون خانوار و پنجاه میلیون نفر بسته‌های ۲۰۰ هزار تومانی جبرانی پرداخت شده است. این عضو کابینه دولت دوازدهم، تصریح کرد: سال آینده هر مابه التفاوتی از نرخ ارز برای دولت حاصل شود تمام آن به مردم بازگردانده می‌شود.

اخبار بیشتر