ایران بزرگترین تخفیف یک دهه گذشته را به خریداران نفت می‌دهد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

ایران بزرگترین تخفیف یک دهه گذشته را به خریداران نفت می‌دهد

ایران به جنگ نفتی عربستان می‌رود /آغاز فاز جدید رقابت تهران - ریاض از ماه ژانویه /دردسرهای تخفیف‌های نفتی ایران برای سعودی‌ها

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ایران به جنگ نفتی عربستان می‌رود /آغاز فاز جدید رقابت تهران - ریاض از ماه ژانویه /دردسرهای تخفیف‌های نفتی ایران برای سعودی‌ها
کاهش قیمت نفت و تخفیف توسط ایران منجر به آسیب دیدن صنعت نفتی عربستان و فروش آن توسط سعودی‌ها شده است.

به گزارش خبر فوری، اجلاس اوپک روز جمعه در وین به پایان رسید و اعضا در مورد کاهش تولید نفت برای متعادل کردن بازار به توافق رسیدند. طبق این توافق، جمهوری اسلامی ایران از این کاهش تولید معاف شد. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که این کاهش تولید به شدت به نفع ایران و به ضرر کشورهایی مثل عربستان و امارات متحده عربی تمام می‌شود.

به گزارش رویترز، جمهوری اسلامی ایران نفت سبک خود را در ماه ژانویه سال پیش رو یعنی یک ماه آینده حدود سی سنت بیشتر از قیمت میانگین نفت عمان-دبی و تقریبا یک دلار کمتر از نرخ ماه دسامبر به فروش خواهد رساند.

ایران همچنین سه نوع نفت خام دیگر خود را با قیمتی کمتر از ماه جاری و ماه های قبل، به مشتریان آسیایی خود می‌فروشد. رویترز همزمانی این کاهش قیمت نفت توسط ایران با تنظیمات اخیر عربستان سعودی را امری مشکل ساز برای عربستان سعودی می‌داند. چرا که همانطور که گفته شد، عربستان سعودی به عنوان یک عضو اصلی در نشست اوپک متعهد شده است که تولید نفت خود را کاهش دهد در حالیکه ایران از این قانون مستثنی شده است. این امر به علاوه‌ کاهش قیمت نفت و تخفیف توسط ایران  که در دهه اخیر کم سابقه بوده و در سه ماه اخیر(یعنی از نوامبر 2017 و پس از تحریمهای نفتی ایران) اوج گرفته است،  منجر به آسیب دیدن صنعت نفتی عربستان و فروش آن توسط سعودی‌ها شده است.

اکنون قیمت هر بشکه نفت سبک ایران حدودا 30 سنت کمتر از قیمت هر بشکه نفت سبک عربستان سعودی است. همزمان هر بشکه نفت سنگین ایران با قیمتی حدودا 1.25 دلار ارزان تر از همین نوع نفت در عربستان سعودی فروخته می‌شود.

همچنین هر بشکه نفت فروزان ایران حدود 1.10 دلار ارزان تر از نفت کشورهای عربی خلیج فارس فروخته می‌شود.  همچنین، واردات نفت از ایران توسط چین قرار است در ماه دسامبر دوباره افزایش یابد. طبق اطلاعات دو منبع صنعتی، 2 پالایشگاه دولتی بزرگترین وارد کننده نفت دنیا، شروع کرده اند به استفاده از معافیت ها از تحریم ها و خرید نفت از ایران.

سینوپک واردات نفت از ایران را بلافاصله پس از دریافت معافیت‌ از آمریکا، در نوامبر از سر گرفت، اما شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی) برداشت از تولید نفت ایران را در ماه دسامبر آغاز می‌کند .

همچنین، کره جنوبی و ژاپن تعهد داده اند که از ماه ژانویه خرید مجدد نفت ایران را از سر بگیرند. همچنین شرکت نفت ملی هندوستان از ماه ژانویه سال 2019 پس از شش ماه توقف مجددا قرار است وارد معامله با ایران شده و نفت ایران را با قیمت مصوب از ایران وارد کند.

شرکت ملی نفت هند به همراه چند شرکت دیگر هندی(از جمله شرکت نفتی گجرات و شرکت نفتی منگالوره) در مجموع قرار است در ماه ژانویه سال 2019 حدود 9 میلیون نفت از ایران بخرند.

البته در این میان، برخی از شرکتهای نفتی هم هستند که هنوز مجاب به ادامه تعامل با ایران نشده اند. تحریمهای نفتی و بانکی آمریکا علیه ایران مهم ترین علت این اتفاق است. شرکت نفت تایوان اخیرا اعلام کرد که حاضر به معامله با ایران و خرید نفت نیست. این شرکت علت این امر را به هم ریختن مکانیزم مالی و بانکی ایران می‌داند.

با این حال، همین تعاملات و ارتباطات نفتی با شرکتهای بزرگ و همچنین تخفیفی که ایران به کشورهای خریدار می‌دهد، می‌تواند برای عربستان دردسر ساز شود و به کاهش سود نفتی عربستان منجر شود. 

خواندن خبر در سایت منبع

بزرگترین تخفیف نفتی ایران به خریداران آسیایی

ایسناخبرگزاری ایسنا
بزرگترین تخفیف نفتی ایران به خریداران آسیایی
اسناد، شواهد و داده های گردآوری شده توسط رویترز نشان می‌دهد که ایران قصد دارد به منظور رقابت با سایر صادرکنندگان نفت در منطقه، نفت سبک خود را در ماه ژانویه ۲۰۱۹ یک دلار در هر بشکه کمتر از ماه قبل عرضه کند.

به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد که ایران قصد دارد قیمت نفت در سه گرید دیگر نفت خام برای فروش به خریداران آسیایی را نیز به منظور رقابت با عربستان بعنوان یکی از بزرگترین و موثرترین صادرکنندگان نفت خام کاهش دهد و همین امر موجب شده است که ایران در مقایسه با قیمت نفت عرضه شده توسط عربستان بزرگترین تخفیف نفتی در یک دهه گذشته را برای سومین ماه پیاپی از ماه نوامبر داشته باشد.

بر اساس اطلاعات و محاسباتی که در رویترز منتشر شده است، قیمت نفت خام سبک ایران در ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۰ سنت کمتر از نفت خام عربستان است این در حالیست که نفت سنگین ایران حدود ۱.۲۵ دلار کمتر از نفت گرید متوسط عربستان عرضه شده و به فروش خواهد رسید.

گفته می‌شود نفت خام فروزان ایران نیز حدود ۱.۱۰ دلار در هر بشکه از نفت عرب مدیوم عربستان ارزانتر عرضه خواهد شد.

پیشتر نیز اعلام شده بود که چین قرار است پس از اخذ معافیت‌های تحریمی آمریکا به افزایش واردات نفت از ایران اقدام کند بنابراین به نظر می‌رسد هشت کشور اعم از چین، کره جنوبی و ژاپن که از خرید نفت ایران به مدت شش ماه از تحریم‌های آمریکا علیه این کشور معافیت گرفته‌اند، از انتشار خبر بزرگترین تخفیف نفتی ایران در یک دهه گذشته خرسند شده و واردات نفت از ایران را از ماه ژانویه از سر گرفته و افزایش دهند.  

خواندن خبر در سایت منبع

ایران به خریداران نفت تخفیف می‌دهد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ایران به خریداران نفت تخفیف می‌دهد
رویترز اعلام کرد ایران بزرگترین تخفیف یک دهه گذشته را به خریداران نفت آسیا نسبت به نفت عربستان در ماه ژانویه می‌دهد،‌ ایران نفت خود را در ماه ژانویه یک دلار کمتر از ماه قبل عرضه خواهد کرد.

براساس اسناد قیمتی که توسط رویترز مشاهده شده است ایران نفت سبک خود را برای ماه ژانویه یک دلار کمتر از ماه قبل عرضه خواهد کرد. ایران همچنین قیمت نفت را برای ۳ گرید دیگر نفت خام هم  برای خریداران آسیایی کاهش داده‌ است، این کاهش قیمت در راستای رقابت با عربستان است و باعث شده قیمت نفت خام ایران بزرگترین تخفیف نفتی را در یک دهه گذشته نسبت به نفت عربستان برای سومین ماه پیاپی از ماه نوامبر تاکنون داشته باشد.

براساس محاسبات رویترز، قیمت نفت خام سبک ایران برای ماه ژانویه ۳۰ سنت ارزان‌تر از نفت خام سبک عربستان است و نفت سنگین ایران حدود ۱.۲۵ دلار کمتر از نفت گرید متوسط عربستان عرضه خواهد شد.

براساس این گزارش، نفت خام فروزان ایران حدود ۱.۱۰ دلار در بشکه کمتر از نفت عرب‌مدیوم است.

واردات نفت خام چین از ایران قرار است پس از اینکه ۲ پالایشگاه دولتی این کشور که بزرگترین واردکنندگان نفت خام جهان نیز محسوب می‌شوند از معافیت‌های تحریمی آمریکا استفاده کنند افزایش خواهد یافت. ژاپن و کره جنوبی هم آماده می‌شوند تا واردات نفت از ایران را در ماه ژانویه از سر بگیرند.

شرکت نفتی هیدوستان پس از یک فاصله شش ماهه خرید نفت از ایران را ادامه خواهد داد. شرکت‌های ایندیان اویل مانگالور و  شرکت‌های پتروشیمی در مجموع ۹ میلیون بشکه در ماه ژانویه وارد می‌کنند.

شرکت پتروشیمی «فورموسی» تایوان فورموسی گفته بود نفت ایران را به‌رغم اینکه می‌تواند از معافیت‌های تحریمی آمریکا استفاده کند وارد نخواهد کرد زیرا ساز و کارهای پرداخت آن فراهم نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت نفت دوباره صعودی شد

انتخابخبرگزاری انتخاب
قیمت نفت دوباره صعودی شد
قیمت نفت روز سه‌شنبه تحت‌تاثیر اختلال در صادرات نفت لیبی از میدان نفتی شراره افزایش یافت.
قیمت نفت دوباره صعودی شد - 0

قیمت نفت روز سه‌شنبه تحت‌تاثیر اختلال در صادرات نفت لیبی از میدان نفتی شراره افزایش یافت.

قیمت نفت روز سه‌شنبه پس از آنکه شب گذشته ۲ درصد نسبت به زمان بعد از توافق کاهش تولید اوپک کاهش یافت، بار دیگر تحت تاثیر اختلال در تولید و صادرات نفت لیبی از میدان نفتی شراره اندکی افزایش یافت.

رویترز نوشت بهای معاملات آتی هر بشکه نفت برنت در روز سه شنبه با ۱۹ سنت و ۰.۳ درصد افزایش نسبت به اخرین معاملات آن به ۶۰.۱۹ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۱۶ سنت یا ۰.۳ درصد افزایش به ۵۱.۱۶ دلار رسید.

این در حالیست که قیمت‌های نفت در روز دوشنبه و نخستین روز معاملات بازار نفت پس از توافق کاهش تولید نفت اوپک افزایش پیدا کرده بود، اما دوباره در پایان معاملات آن در شب گذشته تحت تاثیر افزایش نگرانی‌ها در مورد بازارهای سهام جهان و تردید در خصوص موفقیت توافق کاهش تولید اوپک برای جلوگیری از عرضه مازاد نفت، اندکی تضعیف شد.

شرکت ملی نفت لیبی دوشنبه شب اعلام کرد که صادرات نفت از میدان نفتی شراره تحت تاثیر وضعیت فوق العاده متوقف شده است. این میدان نفتی در لیبی که بزرگترین میدان نفتی این کشور به شمار می‌رود، هفته گذشته نیز مورد حمله و تسخیر نظامیان ضددولتی در این کشور قرار گرفته بود.

حالا امروز قیمت نفت در حالی افزایش یافته است که بازارهای سهام جهانی در مناطق مختلف جهان درباره موفقیت توافق کاهش تولید نفت اوپک و جلوگیری از عرضه مازاد و کاهش قیمت نفت به تردید افتاده‌اند.

روز جمعه بود که اجلاس کشورهای عضو و غیر عضو اوپک با نتیجه توافق کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه نفت به پایان رسید که از این میزان، ۸۰۰ هزار بشکه آن سهم کشورهای عضو اوپک و ۴۰۰ هزار بشکه آن نیز سهم غیر اوپکی‌هاستمنبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور21 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

ویدیو/ پلوسی: این ٢ اتهام می‌تواند ترامپ را به استیضاح بکشاند/ برای رئیس جمهوری و آمریکا دعا می‌کنم!

انتخابانتخاب20 ساعت قبل

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر صنعت، معدن و تجارت در تداوم اجرای اولویت‌های این وزارتخانه در سال رونق تولید در ابلاغی خطاب به فرشاد مقیمی معاون امور صنایع و مسئول پروژه‌های ساخت داخل وزارت صمت بر ایجاد نمایشگاه قطعات وارداتی شرکت‌های بزرگ و فعال و دعوت از صنعتگران و قطعه سازان برای ساخت داخلی کردن این قطعات تاکید کرد. رضا رحمانی در این ابلاغ آورده است: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری در سال رونق تولید ضرورت دارد به تمامی شرکت‌های فعال و بزرگ از جمله شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه، ذوب آهن، تراکتورسازی تبریز، آلومینیوم سازان، شرکت ملی مس، گل گهر، چادرملو، سنگان، ایزوایکو، تولیدکنندگان سیمان، نیروگاه‌های صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، گروه مهنا و … ابلاغ شود که نسبت به ایجاد نمایشگاه قطعات و ملزومات وارداتی مورد نیاز خود اقدام کرده و با فراخوان عمومی از تمام صنعتگران و قطعه سازان برای ساخت داخلی کردن آن دعوت کنند. وی در این ابلاغ تاکید کرد: این نمایشگاه‌ها تا زمان داخلی سازی قطعات مورد نیاز باید ادامه داشته و گزارش ماهانه از عملکرد و نتایج این موضوع ارائه شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین تصریح کرد: مرکز ساخت داخل این وزارتخانه مسئولیت پیگیری و اجرای صحیح این موضوع را به عهده داشته و مکلف است نتایج را به اطلاع عموم مردم شریف ایران اسلامی برسانند. وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشتر تعمیق ساخت داخل را در کنار حفظ وضعیت تولید و اشتغال موجود و حرکت به سمت رونق تولید از اولویت‌های مهم این وزارتخانه در سال ۱۳۹۸ اعلام کرده است.

اخبار بیشتر