1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آخرین اخبار اعتراضات جلیقه زرد‌ها

رهبر حزب چپ فرانسه: اعتراضات جلیقه زردها ادامه خواهد یافت

الفخبرگزاری الف
رهبر حزب چپ فرانسه: اعتراضات جلیقه زردها ادامه خواهد یافت
رهبر حزب چپگرای فرانسه بر این باور است که اعتراضات گسترده و تمام عیار جنبش موسوم به جلیقه زردها ادامه خواهد داشت.

به گزارش تسنیم به نقل از اسپوتنیک، ژان لوک ملنشون رهبر حزب چپگرای فرانسه و نامزد سابق ریاست جمهوری روز دوشنبه در واکنش به تحولات اخیر این کشور گفت: اعتراضات جلیقه زردها ادامه خواهد یافت.

وی تصریح کرد: با توجه به موج گسترده اعتراضات مردم فرانسه علیه این واقعیت که برخی افراد می توانند هر کاری را در کشور انجام دهند و برخی دیگر قادر به انجام هیچ کاری نیستند، رئیس جمهور تصور می کند که با توزیع پول می تواند ناآرامی ها و خشم فزاینده مردم را آرام کند. تظاهرات پنجم در انقلاب مدنی در کشور که شنبه آینده برگزار خواهد شد، لحظه تاریخی و تعیین کننده‌ای برای بسیج مردم فرانسه خواهد بود.

ملنشون در واکنش به اظهارات روز دوشنبه امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: اظهارات ماکرون هیچ اشاره ای به بیکاری، کارگران پاره وقت ، وضعیت بازنشستگان و دانشجویان نداشته است. این مردم عادی هستند که هزینه تقاضاهای ارائه شده از سوی ماکرون را خواهند پرداخت و ثروتمندان چیزی پرداخت نمی کنند.

بنویت هامون دیگر نامزد سابق ریاست جمهوری فرانسه و رهبر جنبش سیاسی چپگرای موسوم به "نسل" نیز سیاست ماکرون در حمایت از ثروتمندان را محکوم کرد و از مردم فرانسه خواست تا به بسیج و اتحاد خود تا دستیابی به تغییرات واقعی در کشور ادامه دهند.

ماکرون روز دوشنبه در یک نطق تلویزیونی خطاب به مردم فرانسه ، حالت فوق العاده اقتصادی و اجتماعی را در واکنش به اعتراضات اخیر اعلام کرده است.وی همچنین از دولت خواسته است تا تدابیر خاصی را برای حل و فصل بحران اقتصادی و اجتماعی در کشور اتخاذ کند.

این اعتراضات در شرایطی ادامه پیدا کرده است که دولت فرانسه به طور کامل از اجرای طرح افزایش مالیات بر سوخت عقب نشینی کرده است ولی تظاهرات کنندگان حاضر به لغو اعتراضات و تظاهرات علیه دولت ماکرون نیستند.

خواندن خبر در سایت منبع

جلیقه زردهای فرانسه فروشگاه اپل را غارت کردند [تماشا کنید]

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو

با گسترش دامنه اعتراضات در فرانسه حالا نوبت به غارت و تخریب فروشگاه های اپل در شهرهای مختلف رسیده است.

بر اساس گزارش ABC News شب گذشته تعدادی از معترضان فرانسوی موسوم به «جلیقه زردها» با یورش به فروشگاه لوکس «سنت کریستین» اپل در شهر «بوردو» شیشه های آن را تخریب کرده و اجناس بسیاری را به غارت بردند.

تظاهرات فرانسوی ها پس از افزایش اندک قیمت حامل های انرژی شروع شد و حالا وارد سومین هفته خود شده است. علی رغم بازگشت نرخ بنزین به قیمت سابق باز هم خیابان های این کشور شاهد حضور افرادی است که به خاطر نارضایتی از میزان حقوق بازنشستگی، حداقل دستمزدها و غیره تجمع می کنند.

در تجمعات شب های گذشته که با حضور ۱۲۵ هزار نفر در سراسر کشور برگزار می شد، برخی افراد با یورش به فروشگاه اپل در شهر بوردو، شیشه های آن را شکسته و برای سرقت آیفون، آیپد، مک بوک و اپل واچ های گرانبها به داخل فروشگاه یورش بردند. ویدیوهای مختلفی از این رویداد ثبت شده که از تعداد بالای سارقان حکایت دارد.

بر اساس گزارش برخی منابع در جریان این اعتراضات حدود ۱۲۰۰ نفر بازداشت شده اند که دستگیری دو نفر از آنها با غارت فروشگاه اپل ارتباط دارد. این افراد قرار است برای پاسخگویی به اتهامات مطرح شده از جمله خرابکاری و سرقت در دادگاه کیفری بوردو حاضر شوند.

پیش از این دو فروشگاه دیگر اپل که یکی از آنها به خاطر معماری زیبایش معروف است، در جریان اعتراضات پاریس دچار خسارت شده بودند و هر سه مرکز فعلا به منظور بازسازی بسته شده اند.

جلیقه زردهای فرانسه فروشگاه اپل را غارت کردند [تماشا کنید] - 8

در صورت کشیده شدن دامنه اعتراضات به شهرها و کشورهای دیگر احتمالا میزان حملات و خسارت ها بیشتر نیز خواهد شد. «امانوئل ماکرون»، رییس جمهور فرانسه برای آرام کردن معترضان وعده داده که سطح حداقل دستمزدها افزایش پیدا می کند.

خواندن خبر در سایت منبع

جلیقه زردها: سخنرانی ماکرون «بلوف» است

فارسخبرگزاری فارس
جلیقه زردها: سخنرانی ماکرون «بلوف» است
گروهی از جلیقه زردها در واکنش به سخنرانی دیشب رئیس‌جمهور فرانسه، اظهارات وی را مزخرف و بلوف خطاب کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گروهی از منتقدان به سیاست‌های «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه موسوم به «جلیقه زردها» سخنرانی دیشب وی را بلوف و مزخرف خطاب کردند.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، این افراد معتقدند که رئیس‌جمهور می‌خواهد اعتراضات آنان را خاموش کند. عباراتی مانند «مزخرف»، «مسخره‌بازی» و «بلوف» واکنش آنها به صحبت‌های ماکرون بود.

در منطقه «لبولو» واقع در جنوب فرانسه حدود 150 نفر از جلیقه زردها، از یک بلندگو سخنرانی ماکرون را می‌شندیدند  یکی از آنها گفت که ماکرون در صحبت‌هایش صداقت ندارد.  فرد دیگری گفت که اینها فقط اقدامات نمایشی برای رسانه‌ها و اقدامات بی‌اهمیت و نوعی فتنه‌انگیزی محسوب می‌شوند.

ماکرون شب گذشته در سخنانی با درست دانستن خشم مردم فرانسه از بسیاری جهات، گفت: « ما همه با هم می‌توانیم راه برون‌رفت از این شرایط را بیابیم».وی به وجود بسیاری از مشکلات در فرانسه اعتراف کرده و توضیح داد که در یک سال و نیم گذشته به خوبی به این مشکلات پرداخته نشده و شخص او نیز در این مساله مسئولیت دارد.

رئیس جمهور فرانسه با اعلام وضعیت اضطراری اقتصادی در فرانسه، تاکید کرد: «از دولت و پارلمان می‌خواهم هر چه می‌توانند برای بهبود وضعیت زندگی مردم به عمل آورند.» ماکرون ضمن اشاره به اینکه در شرایط اقتصادی دشواری قرار دارند، گفت با اقدامات قاطع شامل کاهش مالیات به مبارزه با آن می‌روند.

اعتراضات مردمی در فرانسه تحت عنوان «جلیقه ‌زردها» که از چهار هفته پیش شروع شده، با وجود عقب نشینی رئیس‌جمهور این کشور از گران کردن بنزین و تعلیق طرح گرانی بنزین، کمابیش ادامه دارد. تظاهراتی که بیش از هزار و 700 بازداشتی داشته است.

دولت فرانسه اگرچه این طرح را به حالت تعلیق درآورد، اما جلیقه‌زردهای فرانسوی خواستار لغو آن هستند و از همین روی، همچنان آتش تظاهرات در کل فرانسه شعله‌ور است.

دولت فرانسه قصد دارد در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد؛ سیاستی که جرقه اعتراضات سراسری را زده است.

انتهای‌پیام/م

خواندن خبر در سایت منبع

فعال حقوق بشر: جنبش جلیقه زردها نتیجه تدابیر ریاضتی اتحادیه اروپا است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
فعال حقوق بشر: جنبش جلیقه زردها نتیجه تدابیر ریاضتی اتحادیه اروپا است
یک فعال حقوق بشر بلژیکی بر این باور است که تدابیر ریاضتی کمیسیون اروپا در یک دهه گذشته و اخذ مالیات‌های سنگین منجر به پیدایش جنبش اعتراضی موسوم به "جلیقه زردها" شده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، اندی ورموت فعال حقوق بشر بلژیکی در مصاحبه با اسپوتنیک تاکید کرد: به نظر من پیدایش و گسترش جنبش جلیقه زردها در نتیجه اجرای سیاست های ریاضتی و اخذ مالیات های سنگین توسط کمیسیون اروپا در ده سال گذشته بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در واقع، تلاش آغاز شده از سوی جلیقه زردها یک درخواست کمک از سوی مردمی است که هر ماه برای ادامه زندگی و موجودیت خود با چالش و مشکلات فراوانی روبرو هستند. به نظر من ، کار کردن به تنهایی برای تضمین ادامه حیات افراد در اروپا کافی نخواهد بود.وزیر دارایی فرانسه: اعتراضات جلیقه زردها برای اقتصاد فاجعه بار استجنبش جلیقه زردها به مونته نگرو رسیدبازداشت 400 نفر در اعتراضات جلیقه زردها در بروکسلاعتراض جلیقه زردها به مجارستان هم سرایت کرددرگیری پلیس با جلیقه‌زردها در پاریس 30 زخمی به‌جای گذاشت

جنبش جلیقه زردها از 17 نوامبر در فرانسه آغاز شده و 8 دسامبر بیش از 136 هزار نفر در تظاهرات اعتراض آمیز سراسری در این کشور شرکت کرده اند. تاکنون 5 نفر در جریان این اعتراضات کشته شده و ده ها نفر دیگر نیز زخمی شده اند. پلیس فرانسه از بازداشت بیش از 1700 نفر در جریان این اعتراضات خبر داده است.

این فعال حقوق بشر افزود: اعتراضات جلیقه زردها به واسطه اجرای سیاست های ریاضت اقتصادی است که اتحادیه اروپا پس از بحران و رکود اقتصادی 2008 میلادی اتخاذ و اجرا کرده است. دولت های اروپایی باید بودجه های خود را پیش از بحث و مذاکره در پارلمان های ملی به کمیسیون اروپا ارائه دهند. در واقع استقلال و حاکمیت ملی کشورهای اروپایی به شدت با چالش روبرو شده است. سیاست های ریاضتی و مالیات های سنگینی که بر مردم طی ده سال گذشته اعمال شده، تاثیر زیادی بر پیدایش و گسترش این جنبش داشته است.

ورموت اظهار داشت: سیاست های کمیسیون اروپا موجب افزایش تنش ها شده است، این سیاست ها به ضرر حاکمیت و اقتدار ملی کشورهای اروپایی است.

خواندن خبر در سایت منبع

بیش از ۴ هزار جلیقه زرد در فرانسه بازداشت شده‌اند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
بیش از ۴ هزار جلیقه زرد در فرانسه بازداشت شده‌اند
خبرگزاری میزان- پلیس فرانسه از بازداشت بیش از ۴ هزار معترض در جریان تظاهرات جلیقه زرد‌ها در این کشور خبر داده است.
بیش از ۴ هزار جلیقه زرد در فرانسه بازداشت شده‌اند - 0

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، پلیس فرانسه گزارش داده که از زمان آغاز تظاهرات «جلیقه زردها» در این کشور از روز ۱۷ نوامبر تاکنون بیش از ۴ هزار نفر بازداشت شده‌اند.

روز شنبه ۱۷ ماه نوامبر حدود ۳۰۰ هزار نفر تحت عنوان گروه موسوم به «جلیقه زردها» تظاهرات خود را در سراسر فرانسه در اعتراض به افزایش بهای سوخت آغاز کردند و این تظاهرات تاکنون ادامه داشته است.

هفته گذشته و در پی شدت گرفتن تظاهرات جلیقه زردها، دولت فرانسه پس از یک نشست اضطراری خواستار برگزاری نشست با معترضان شد، اما جلیقه زرد‌ها این نشست را رد کردند و نخست وزیر فرانسه نیز اعلام کرد که طرح افزایش بهای سوخت ۶ ماه به تأخیر خواهد افتاد.

اما این تأخیر ۶ ماهه نیز موفق به متقاعد کردن معترضان نشد و با ادامه یافتن تظاهرات دولت فرانسه این طرح را به طور کلی لغو کرد.

با وجود لغو این طرح روز شنبه تظاهرات در سراسر فرانسه با شدت بیشتری دنبال شد و اتحادیه‌ها از بخش‌های مختلف به این تظاهرات پیوستند و معترضان با سر دادن شعار‌هایی خواستار کناره‌گیری مکرون شدند.

شب گذشته مکرون طی یک سخنرانی تلویزیونی ضمن بیان این مطلب که حالت اضطراری در سطوح اقتصادی و اجتماعی اعلام خواهد کرد وعده افزایش دستمزد‌ها در این کشور را داد.

مکرون همچنین از بازنگری در قوانین سیستم مالیاتی و دستمزد‌ها خبر داد.

خواندن خبر در سایت منبع

بیشتر فرانسوی‌ها معتقدند اعتراضات "جلیقه زردها" باید متوقف شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
بیشتر فرانسوی‌ها معتقدند اعتراضات "جلیقه زردها" باید متوقف شود
نظرسنجی صورت گرفته توسط پایگاه OpinionWay نشان داد: اکثر شهروندان فرانسوی معتقدند اقدامات مقابله با بحرانی که از سوی رییس جمهور کشورش اواخر روز دوشنبه اعلام شد واکنشی موفقیت‌آمیز به خواسته‌های معترضان جلیقه زرد بوده و معتقدند که این اعتراضات باید متوقف شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه عصر دوشنبه در جریان یک سخنرانی در تلویزیون خطاب به ملت گفت که در واکنش به این اعتراضات یک حالت فوق‌العاده اقتصادی و اجتماعی در کشور اعلام می‌کند.

وی همچنین از دولت خواست تا اقداماتی را با هدف حل این بحران اقتصادی و اجتماعی در کشور که موجی از اعتراضات را به راه‌ انداخته اجرا کنند.

به ویژه ماکرون متعهد شد تا حداقل دستمزد را افزایش دهد، برنامه‌ای را برای حمایت از بازنشستگانی که حقوقی کمتر از ۲۰۰۰ یورو در ماه دریافت می‌کنند ارائه کنند و از کمپانی‌ها و شرکت‌ها خواست تا پاداش سالانه‌ای به کارمندان‌شان بپردازند.

براساس این نظرسنجی ۵۴ درصد از شرکت‌کنندگان معتقدند که اعتراضات جلیقه زردها باید پس از سخنرانی ماکرون متوقف شوند، اما ۴۵ درصد معتقدند که این اعتراضات باید ادامه یابند.

از سوی دیگر ۶۶ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی از جلیقه زردها حمایت می‌کنند و تنها ۳۴ درصد اعلام کرده‌اند از این معترضان حمایت نمی‌کنند.

اکثر شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اقدامات مقابله با بحران پیشنهاد شده از سوی ماکرون را "واکنشی خوب" به آرام کردن معترضان توصیف کردند به طوری که ۶۰ درصد از آنها موافق لغو مالیات بر پاداش سالانه و ۶۸ درصد موافق افزایش حداقل دستمزد بودند. ۷۲ درصد از شرکت‌کنندگان نیز از لغو حق بیمه‌ای حقوق بازنشستگی که مبلغ آن کم باشد استقبال کرده و ۷۸ درصد معتقدند که لغو مالیات بر کار تمام وقت پیشنهاد خوبی است.

به طور همزمان نیمی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند سخنرانی ماکرون قانع‌کننده نبوده است. در حالی که ۴۹ درصد از حضور و سخنرانی ماکرون و برنامه‌هایی که پیشنهاد داد قدردانی و تشکر کردند.

این نظرسنجی پس از سخنرانی امانوئل ماکرون صورت گرفت که در آن ۹۹۱ شهروند فرانسوی از ۱۸ سال به بالا حضور داشتند. نتایج این نظرسنجی توسط شبکه LCI منتشر شده است.

به گزارش رویترز، فرانسه از اواسط ماه نوامبر با موجی از اعتراضات گسترده موسوم به اعتراضات جلیقه زردها مواجه شد به طوری که شهروندان آمریکایی که همانند رانندگان فرانسوی جلیقه‌های زردرنگ به تن داشتند به خیابان‌ها آمده و علیه افزایش بهای سوخت و برنامه تعیین شده برای افزایش مالیات و گاز و سوخت‌های کربنی دست به اعتراض زدند.

راهپیمایی‌های معترضان جلیقه زرد با درگیری‌های خشونت‌آمیز با افسران پلیس همراه بود، به طوری که نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان متوسل شلیک گاز اشکاور و گلوله‌های پلاستیکی شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

مکرون خواسته های «جلیقه زردها» را پذیرفت

ایرناخبرگزاری ایرنا
مکرون خواسته های «جلیقه زردها» را پذیرفت
تهران – ایرنا – امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در یک سخنرانی تلویزیونی سرانجام خواسته های معترضان را پذیرفت و از «اقدامات قوی» برای پاسخ به فوریت های اقتصادی و اجتماعی خبر داد.

به گزارش دوشنبه ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، این اولین سخنرانی مستقیم مکرون خطاب به فرانسوی ها پس از تظاهرات یک ماهه علیه افزایش مالیات ها بود. وی اظهار داشت: ما با اقداماتی قوی، با کاهش بیشتر مالیات ها در اسرع وقت و همچنین با کنترل هزینه های دولتی به فوریت های اجتماعی و اقتصادی پاسخ می دهیم.

رئیس جمهوری فرانسه وعده داد که کاهش مالیات بر کارگران کم درآمد را سرعت ببخشد و طرح افزایش مالیات را برای بازنشستگان ملغی کند. او تاکید کرد که حداقل دستمزد ماهانه تا یکصد یورو افزایش می یابد و مالیات بر اضافه کاری از اول ژانویه سال آینده میلادی حذف می شود. بنا بر برنامه جدید دولت مکرون، بازنشستگانی که کمتر از 2 هزار یورو دریافت می کنند طرح افزایش مالیات بر درآمد آنها لغو می شود.

مکرون در سخنانی تلویزیونی خود همچنین وعده داد که از «همه ابزارها» برای بازگرداندن آرامش به کشور استفاده کند. او که سعی می کرد آرام به نظر برسد، به «خشم» عمومی از هزینه های بالای زندگی اذعان کرد. با این حال، افزود که خشم حمله به پلیس و فروشگاه ها را توجیه نمی کند.

مکرون پیش از آنکه با فرانسوی ها سخن بگوید، روز دوشنبه در کاخ ریاست جمهوری با سیاستمداران، روسا و رهبران اتحادیه ها و بخش های مختلف بازرگانی دیدار کرد که ملاقات آنها چهار ساعت به طول انجامید.

اعتراض های سراسری در فرانسه 17 نوامبر (26 آبان) در مخالفت با افزایش مالیات سوخت آغاز شد و اکنون این تظاهرات به صحنه یاس و استیصال مردم از اصلاحات اقتصادی مکرون تبدیل شده است.

جنبشی که به جلیقه زردها معروف شد، توانست دولت فرانسه را وادار به عقب نشینی کند. قرار بود دولت در سال آینده میلادی مالیات سوخت را افزایش دهد اما در پی اعتراضات این طرح لغو شد که یک تغییر موضع بزرگ در دولت مکرون به شمار می آید.

در تظاهرات روز شنبه گذشته، پلیس فرانسه حدود 89 هزار نیروی خود را در شهرهای مختلف فرانسه مستقر کرد و مراکز مهم گردشگری پاریس از جمله برج ایفل و موزه لوور تعطیل بود و در خیابان های اصلی نیز اغلب فروشگاه ها بسته هستند.

معترضان علاوه بر آنکه خواستار لغو مالیات سوخت شدند، افزایش مستمری بازنشستگان و حداقل حقوق کارگران از دیگر خواسته های آنان بود. دانش آموزان دبیرستانی نیز خواهان تغییر در برخی آزمون های دبیرستان ها شدند. به نوشته آسوشیتدپرس، وعده های مکرون همه خواسته هایی را که معترضان معروف به «جلیقه زردها» مطالبه کرده بودند، پوشش داده و برآورده می کند.

شبک**9423**1908

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | نمایش هوایی جت جنگنده اف-۱۵ ایگل

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
این جت جنگده به سفارش نیروی هوایی آمریکا ساخته شد و نخستین پروازش را در سال ۱۹۷۲ انجام داد و در سال ۱۹۷۶ وارد خدمت شد. این هواپیما به یکی از موفق‌ترین جنگنده‌های مدرن بدل شد در نبردهای هوایی بیش از ۱۰۰ پیروزی داشته و بدون شکست مانده است. اف-۱۵ در نیروی هوای چند کشور دیگر از جمله ژاپن و عربستان سعودی هم خدمت می‌کند. مک‌دانلدداگلاس بعدها شکل ارتقاء یافته اف-۱۵ به نام اف-۱۵‌ای استرایک ایگل (Strike eagle) را تولید کرد که یک جت جنگنده دوسرنشین دو منظوره رای همه شرایط آب‌وهوایی برای جنگ‌های هوایی و ماموریت بازداری عمیق است. در این فیلم مانورهای هوایی جت‌های اف-۱۵ ایگل گارد ملی هوایی لوئیزیانای آمریکا را در نمایشگاه هوایی اوشکوش در ایالت ویسکانسین آمریکا می‌بینید.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران7 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.

فیلم | اقدام وحشیانه زن ۲۵ ساله در اتوبوس، جان پیرمرد را گرفت!

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز7 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.
ایرناایرنا6 ساعت قبل
به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، نشست مشترک هماهنگی هیات‌های ایران و عراق در چهارچوب تفاهمات سران و مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در زمینه حل و فصل مسائل مربوط به رودخانه اروندرود بر اساس عهدنامه مرزی و حسن همجواری ایران و عراق ۱۹۷۵ و پروتکل‌های ضمیمه و موافقتنامه‌های تکمیلی آن متشکل از نمایندگان نهادها و دستگاه‌های ذیربط امروز - یکشنبه- در بندر خرمشهر تشکیل شد. نشست مشترک هماهنگی هیات‌های ایران و عراق همچنین در اجرای بیانیه مورخ ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ بغداد که در جریان سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به عراق نهایی شد و نیز پیرو مذاکرات وزیران خارجه دو کشور در بندر خرمشهر در حال برگزاری است. سرپرستی هیات ایران در این نشست مشترک را «عباس باقرپور اردکانی» مدیرکل حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه ایران و سرپرستی هیات عراقی را مشاور عالی وزیر امور خارجه این کشور برعهده دارند. سیام*۳۰۶۱** ۱۳۳۶انتهای پیام /*

اخبار بیشتر