1. خبری
  2. سلامت
پوشش خبری

راهکارهای مقابله با سرماخوردگی

با سرما خوردگی کنار بیاییم

رکناخبرگزاری رکنا
با سرما خوردگی کنار بیاییم

با سرما خوردگی کنار بیاییم - 1

از این‌رو آشنایی بیشتر با نشانه‌های بیماری و راهکارهای درمانی برای کاهش عوارض بیماری و همچنین کاستن استرس والدین جوان ضروری به نظر می‌رسد.

دکتر حجت درخشان فر در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: مهم‌ترین عامل بروز سرماخوردگی، ویروسی به‌نام «راینوویروس» است که البته این ویروس عامل بروز 30 تا 50 درصد بیماری‌های حاد تنفسی هم محسوب می‌شود. ویروس‌های دیگری نیز در بروز سرماخوردگی نقش دارند که از میان آنها می‌توان به ویروس آنفلوانزا، پارا آنفلوانزا و آدنوویروس‌ها اشاره کرد.

این فوق تخصص طب اورژانس می‌افزاید: سرماخوردگی شایع‌ترین بیماری در بین کودکان است که با افزایش سن، احتمال ابتلا به آن کاهش می‌یابد. کودکان به‌طور متوسط 6 تا 8 بار در سال و بزرگسالان 2 تا 3 با در سال دچار این بیماری می‌شوند. هرچند ابتلا به سرماخوردگی در همه فصول دیده می‌شود اما برخی شرایط مانند سرمای هوا یا حضور در مهد کودک‌ها خصوصاً در 3 سال اول عمر احتمال ابتلا به سرماخوردگی را در کودکان افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه انتقال ویروس سرماخوردگی از طریق ذرات آلوده تنفسی یا تماس مستقیم صورت می‌گیرد، بیان می‌کند: معمولاً یک تا 3 روز بعد از ابتلا به بیماری یا تماس با فرد آلوده علائم بیماری نمایان می‌شود. دوره اصلی بیماری به طور متوسط بین 3 تا 7 روز طول می‌کشد، اما در 10 درصد موارد ممکن است تا دو هفته هم به‌طول بینجامد.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی نشانه‌های این بیماری را چنین شرح می‌دهد: از میان نشانه‌های سرماخوردگی می‌توان به ترتیب ظهور به درد یا سوزش گلو، گرفتگی یا آبریزش بینی و در 30 درصد موارد بروز سرفه که معمولاً از نوع سرفه‌های خشک است، اشاره کرد. همچنین ممکن است افزایش ترشحات بینی و درجاتی از احتقان و التهاب مخاط بینی و حلق و تغییر رنگ و قوام ترشحات بینی هم در جریان سرماخوردگی رخ دهد. بنابراین این تصور که تغییر رنگ و قوام ترشحات بینی به معنی پیدایش سینوزیت است همیشه درست نیست.

دکتر درخشان فر خاطرنشان می‌کند: معمولاً بروز تب در سرماخوردگی شایع نیست اما مواردی هم وجود دارد که بیمار تب می‌کند. در بیشتر مواقع تب ناشی از سرماخوردگی خفیف بوده و در دو روز اول بیماری دیده می‌شود و بهبود می‌یابد.

عفونت حاد گوش میانی عارضه‌ دیگری است که در 5 تا 30 درصد موارد به‌دنبال سرماخوردگی دیده می‌شود. ممکن است 5 تا 13 درصد مبتلایان به سرماخوردگی نیز دچار سینوزیت چرکی شوند البته گاهی هم مشاهده شده که سرماخوردگی به تشدید حملات آسم در برخی از بیماران منجر شده است.

این متخصص در ادامه به گرفتگی بینی به‌عنوان یکی از مشکلات کلافه‌کننده بیماران اشاره کرده می‌گوید: برای رفع این مشکل در شیرخواران، می‌توان ترشحات بینی را با استفاده از یک مکنده با سر نرم خارج و مسیر تنفس وی را باز کرد. افزایش رطوبت محیط با دستگاه‌های مرطوب‌کننده یا قرار دادن ظرف آب روی یک منبع حرارتی هم می‌تواند کمک‌کننده باشد.

استفاده از قطره یا اسپری بینی نیز برای کودکان بسیار مفید است. در واقع بهتر است در هر نوبت سرکودک را به عقب برده و 2 تا 4 قطره از محلول کلروسدیم را داخل هر سوراخ بینی کودک بریزید. بعد از یک تا دو دقیقه با خم کردن سر کودک به جلو و به‌صورت غیر فعال یا با استفاده از مکنده ترشحات را از بینی او خارج کنید تا بتواند براحتی نفس بکشد.

به‌گفته این استاد دانشگاه، برای کاهش آب ریزش بینی هم می‌توان از آنتی هیستامین استفاده کرد اما باید بدانید که استفاده از آنتی هیستامین برای کودکان زیر دو سال به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. درصورت وجود تب و سردرد و دردهای عضلانی نیز می‌توان از استامینوفن بهره جست.

دکتر درخشان فر تأکید می‌کند: معمولاً سرفه در سرماخوردگی خفیف است و نیاز به درمان جداگانه ندارد، اما در صورتی که بیمار را آزار دهد می‌توان از ترکیبات آنتی هیستامین مانند کدئین و دکسترومتورفان استفاده کرد. البته باید به یاد داشته باشید که استفاده از خلط آور‌ها در کودکان توصیه نمی‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

مقابله با بیماری در فصل سرماخوردگی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
مقابله با بیماری در فصل سرماخوردگی

همه ما با احساسی که در آغاز بیماری شکل می گیرد، آشنا هستیم: گلو اندکی درد می گیرد، ممکن است با آبریزش بینی مواجه شوید و احساس خستگی غیر طبیعی آزاردهنده می شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از عصر ایران، زمانی که با سرماخوردگی یا آنفلوآنزا مواجه می شویم می توان اقداماتی را مد نظر قرار داد تا به بهبود هرچه سریع‌تر و بهتر این شرایط کمک کند.

شناسایی علائم

زمانی که احساس بیماری به سراغ شما می آید، بررسی و در نظر گرفتن علائم اهمیت دارد. یک سرماخوردگی ویروسی ممکن است با آبریزش بینی، گلو درد، سرفه، عطسه و خستگی خفیف همراه باشد. اما آنفلوآنزا می تواند با سرفه شدید، تب بالا، و بدن درد و لرز شدید خود را نشان دهد.

به استثنای گروه های در معرض خطر بالا، مانند کودکان، سالمندان و افرادی که از سیستم ایمنی ضعیف برخوردار هستند، احتمالا بی نیاز از دارو می توانید سرماخوردگی جزئی را پشت سر بگذارید. اما در صورت مواجهه با علائم آنفلوآنزا، بهترین گزینه مراجعه به پزشک است. شما بدن خود را بهتر از هر فرد دیگری می شناسید و با ارزیابی و شناسایی به موقع علائم و درمان می توانید هرچه زودتر دوره بیماری را پشت سر بگذارید.

مصرف مایعات فراوان

مصرف مایعات فراوان یکی از بهترین سلاح هایی است که می توان در برابر سرماخوردگی به کار گرفت. زمانی که بیمار هستید، بدن در معرض خطر کم آبی قرار می گیرد زیرا مخاط بیشتری تولید کرده یا با تب مواجه می شوید. افزون بر این، ممکن است زمانی که با گلو درد مواجه هستید، تمایلی به مصرف مایعات نداشته باشید که می تواند به کم آبی بدن منجر شود. تامین آب مورد نیاز بدن می تواند روند بهبودی را تسریع کند. آب، آبمیوه های تازه، آب گوشت یا آب لیمو گرم به رفع احتقان و پیشگیری از کم آبی بدن کمک می کنند. این در شرایطی است که باید از مصرف الکل و نوشیدنی های کافئین‌دار پرهیز کنید زیرا می توانند موجب کم آبی بدن شوند.

استراحت

زمانی که بیمار هستید، استراحت به میزان کافی ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما افراد بسیاری در ابتدای بیماری به این نکته کمتر توجه می کنند و این شرایط می تواند در بلند مدت بیماری را تشدید کند. پس از تجربه نخستین علائم بیماری، به بدن خود استراحت دهید، حتی اگر فکر می کنید می توانید روال عادی زندگی خود را ادامه دهید. یک روز استراحت کافی می تواند فرق بین پیشگیری از وخیم شدن علائم و تشدید بیماری و یک سرماخوردگی شدید زمینگیر کننده را مشخص کند.

کاهش احتقان

گرفتگی بینی شرایطی آزاردهنده است. اگرچه می توانیم اکسیژن مورد نیاز بدن را از طریق دهان تامین کنیم، اما گرفتگی بینی و ناتوانی در تنفس از آن همچنان احساسی ناخوشایند را در ما ایجاد می کند. افزون بر این، عدم رفع احتقان ممکن است به یک عفونت شدید منجر شود که برای درمان آن به مصرف آنتی بیوتیک نیاز است. از این رو، دفع مخاط اضافه اهمیت دارد. استفاده از قطره ها یا اسپری های بینی برای رفع گرفتگی بینی و همچنین مصرف مایعات گرم، مانند چای گیاهی یا آب گوشت، می تواند به پاکسازی مخاط اضافه کمک کند.

غذا خوردن حتی در زمان بی اشتهایی

زمانی که بیمار هستید باید بدن خود را با غذاهای سالم تغذیه کنید. حتی اگر اشتها ندارید باید برای مبارزه با عوامل بیماری‌زا غذاهای مغذی و مقوی مصرف کنید زیرا بدن برای غلبه بر میکروب ها به مواد مغذی فراوان نیاز دارد.

مرطوب نگه داشتن هوا

ماه های سرد سال به عنوان فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا شناخته می شوند. ویروس های سرماخوردگی و آنفلوآنزا در دماهای پایین‌تر و رطوبت کم بهتر دوام می آورند. از این رو، اگر احساس می کنید بیمار شده اید، مرطوب نگه داشتن هوا با استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده یا بخار ساز می تواند به بهبود شرایط کمک کند. این شرایط می تواند به کاهش احتقان کمک کرده و به مسیرهای هوایی برای مبارزه بهتر با عفونت کمک کند. تعویض آب روزانه دستگاه و پیروی از دستورالعمل شرکت سازنده دستگاه مرطوب کننده هوا را فراموش نکنید.

درمان های طبیعی

نوشیدن مایعات گرم و استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا برخی از درمان های طبیعی هستند که می توانید برای مقابله با عوامل بیماری‌زا مد نظر قرار دهید. غرغره آب نمک برای مقابله با گلو درد یکی دیگر از اقدامات توصیه شده است. افزون بر این، درمان های دیگر، از جمله روی، ویتامین C و اکیناسه ممکن است به پیشگیری از بیماری یا تسکین علائم آن کمک کنند.

ماندن در خانه

زمانی که به بیماری مبتلا می شوید، به طور معمول ماندن در خانه، استراحت و پرهیز از استرس بهترین گزینه است. استراحت و آرامش اجازه می دهد بدن راحت‌تر و بهتر با عامل بیماری‌زا مبارزه کند. همچنین، سیستم ایمنی از عدم تعامل با محیط های پر از میکروب سپاسگزار خواهد بود.

استراحت در خانه از سرایت بیماری به افراد دیگر پیشگیری می کند. به عنوان مثال، زمانی که سرما خورده اید، تا زمانی که علائم بیماری وجود دارند می توانید آن را به دیگران منتقل کنید. در عفونت های ویروسی حتی پیش از بروز علائم نیز می توانید بیماری را به دیگران انتقال دهید. در مورد آنفلوآنزا، افراد از یک روز پیش از بروز علائم تا حدود روز پنجم پس از ظهور علائم به شدت آلوده کننده هستند. از این رو، بدون در نظر گرفتن این که احساس بیماری دارید یا خیر، همواره بهداشت را رعایت کنید. در همین راستا، دست های خود را به طور مرتب بشویید، دهان و بینی خود را هنگام عطسه یا سرفه بپوشانید و غیره. به محض احساس بیماری استراحت و تمرکز بر خود را مد نظر قرار دهید. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

فرمول مقابله با سرماخوردگی در فصل سرما

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
فرمول مقابله با سرماخوردگی در فصل سرما

همه ما با احساسی که در آغاز بیماری شکل می گیرد، آشنا هستیم: گلو اندکی درد می گیرد، ممکن است با آبریزش بینی مواجه شوید و احساس خستگی غیر طبیعی آزاردهنده می شود. اما زمانی که با سرماخوردگی یا آنفلوآنزا مواجه می‌شویم می‌توان اقداماتی را مد نظر قرار داد تا به بهبود هرچه سریع‌تر و بهتر این شرایط کمک کند.

شناسایی علائم

زمانی که احساس بیماری به سراغ شما می آید، بررسی و در نظر گرفتن علائم اهمیت دارد. یک سرماخوردگی ویروسی ممکن است با آبریزش بینی، گلو درد، سرفه، عطسه و خستگی خفیف همراه باشد. اما آنفلوآنزا می تواند با سرفه شدید، تب بالا، و بدن درد و لرز شدید خود را نشان دهد.

به استثنای گروه‌های در معرض خطر بالا، مانند کودکان، سالمندان و افرادی که از سیستم ایمنی ضعیف برخوردار هستند، احتمالا بی نیاز از دارو می توانید سرماخوردگی جزئی را پشت سر بگذارید. اما در صورت مواجهه با علائم آنفلوآنزا، بهترین گزینه مراجعه به پزشک است. شما بدن خود را بهتر از هر فرد دیگری می‌شناسید و با ارزیابی و شناسایی به موقع علائم و درمان می توانید هرچه زودتر دوره بیماری را پشت سر بگذارید.

مصرف مایعات فراوان

مصرف مایعات فراوان یکی از بهترین سلاح‌هایی است که می‌توان در برابر سرماخوردگی به کار گرفت. زمانی که بیمار هستید، بدن در معرض خطر کم آبی قرار می‌گیرد زیرا مخاط بیشتری تولید کرده یا با تب مواجه می‌شوید. افزون بر این، ممکن است زمانی که با گلو درد مواجه هستید، تمایلی به مصرف مایعات نداشته باشید که می‌تواند به کم آبی بدن منجر شود. تامین آب مورد نیاز بدن می‌تواند روند بهبودی را تسریع کند. آب، آبمیوه‌های تازه، آب گوشت یا آب لیمو گرم به رفع احتقان و پیشگیری از کم آبی بدن کمک می‌کنند. این در شرایطی است که باید از مصرف الکل و نوشیدنی‌های کافئین‌دار پرهیز کنید زیرا می‌توانند موجب کم آبی بدن شوند.

استراحت

زمانی که بیمار هستید، استراحت به میزان کافی ممکن است بدیهی به نظر برسد اما افراد بسیاری در ابتدای بیماری به این نکته کمتر توجه می کنند و این شرایط می تواند در بلند مدت بیماری را تشدید کند. پس از تجربه نخستین علائم بیماری، به بدن خود استراحت دهید، حتی اگر فکر می‌کنید می‌توانید روال عادی زندگی خود را ادامه دهید. یک روز استراحت کافی می‌تواند فرق بین پیشگیری از وخیم شدن علائم و تشدید بیماری و یک سرماخوردگی شدید زمینگیر کننده را مشخص کند.

کاهش احتقان

گرفتگی بینی شرایطی آزاردهنده است. اگرچه می توانیم اکسیژن مورد نیاز بدن را از طریق دهان تامین کنیم، اما گرفتگی بینی و ناتوانی در تنفس از آن همچنان احساسی ناخوشایند را در ما ایجاد می کند. افزون بر این، عدم رفع احتقان ممکن است به یک عفونت شدید منجر شود که برای درمان آن به مصرف آنتی بیوتیک نیاز است. از این رو، دفع مخاط اضافه اهمیت دارد. استفاده از قطره ها یا اسپری های بینی برای رفع گرفتگی بینی و همچنین مصرف مایعات گرم، مانند چای گیاهی یا آب گوشت، می تواند به پاکسازی مخاط اضافه کمک کند.

غذا خوردن حتی در زمان بی اشتهایی

زمانی که بیمار هستید باید بدن خود را با غذاهای سالم تغذیه کنید. حتی اگر اشتها ندارید باید برای مبارزه با عوامل بیماری‌زا غذاهای مغذی و مقوی مصرف کنید زیرا بدن برای غلبه بر میکروب ها به مواد مغذی فراوان نیاز دارد.

مرطوب نگه داشتن هوا

ماه های سرد سال به عنوان فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا شناخته می شوند. ویروس های سرماخوردگی و آنفلوآنزا در دماهای پایین‌تر و رطوبت کم بهتر دوام می آورند. از این رو، اگر احساس می کنید بیمار شده اید، مرطوب نگه داشتن هوا با استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده یا بخار ساز می تواند به بهبود شرایط کمک کند. این شرایط می تواند به کاهش احتقان کمک کرده و به مسیرهای هوایی برای مبارزه بهتر با عفونت کمک کند. تعویض آب روزانه دستگاه و پیروی از دستورالعمل شرکت سازنده دستگاه مرطوب کننده هوا را فراموش نکنید.

درمان‌های طبیعی

نوشیدن مایعات گرم و استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا برخی از درمان های طبیعی هستند که می توانید برای مقابله با عوامل بیماری‌زا مد نظر قرار دهید. غرغره آب نمک برای مقابله با گلو درد یکی دیگر از اقدامات توصیه شده است. افزون بر این، درمان های دیگر، از جمله روی، ویتامین C و اکیناسه ممکن است به پیشگیری از بیماری یا تسکین علائم آن کمک کنند.

ماندن در خانه

زمانی که به بیماری مبتلا می شوید، به طور معمول ماندن در خانه، استراحت و پرهیز از استرس بهترین گزینه است. استراحت و آرامش اجازه می دهد بدن راحت‌تر و بهتر با عامل بیماری‌زا مبارزه کند. همچنین، سیستم ایمنی از عدم تعامل با محیط های پر از میکروب سپاسگزار خواهد بود.

استراحت در خانه از سرایت بیماری به افراد دیگر پیشگیری می کند. به عنوان مثال، زمانی که سرما خورده اید، تا زمانی که علائم بیماری وجود دارند می توانید آن را به دیگران منتقل کنید. در عفونت های ویروسی حتی پیش از بروز علائم نیز می توانید بیماری را به دیگران انتقال دهید. در مورد آنفلوآنزا، افراد از یک روز پیش از بروز علائم تا حدود روز پنجم پس از ظهور علائم به شدت آلوده کننده هستند. از این رو، بدون در نظر گرفتن این که احساس بیماری دارید یا خیر، همواره بهداشت را رعایت کنید. در همین راستا، دست های خود را به طور مرتب بشویید، دهان و بینی خود را هنگام عطسه یا سرفه بپوشانید و غیره. به محض احساس بیماری استراحت و تمرکز بر خود را مد نظر قرار دهید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف7 ساعت قبل
اگرچه متفورمین گزینه‌ای موثر برای کاهش قند خون محسوب می‌شود، اما شاید تغییرات سبک زندگی نیز بتوانند به همان اندازه یا حتی بیشتر موثر عمل کنند. در ادامه با برخی از این تغییرات که می‌توانند در کنترل قند خون به انسان کمک کنند، بیشتر آشنا می‌شویم. اسید استیک موجود در سرکه فعالیت آنزیم‌هایی که نشاسته موجود در کربوهیدرات‌ها را گوارش می‌کنند، مختل کرده، از این رو، نشاسته گوارش نشده (به قند تبدیل نمی‌شود) و سطوح گلوکز (قند) خون پایین باقی می‌ماند. خربزه تلخ به کنترل سطوح قند خون و همچنین تنظیم فشار خون کمک می‌کند. نتایج یک پژوهش در هند با حضور شرکت کنندگانی که دارای وزن و سطوح قند خون عادی بودند نیز نشان داد که دوزهای مختلف از مکمل‌های حاوی عصاره قهوه سبز همگی به کاهش قند خون کمک کرده و دوزهای بالاتر با میزان کاهش بیشتر مرتبط بوده‌اند.
تابناکتابناک6 ساعت قبل
شنا کردن در استخر‌های عمومی یکی از تفریحات و ورزش‌های مفید برای سلامتی به شمار می‌رود اما شرایط این استخرها می‌توانند باعث جراحات و بیماری‌های ناخواسته‌ای نیز بشوند. یکی از مشکلاتی که این استخرها دارند استفاده از کلر در آب استخرها است. متخصصین هنوز روی این مسئله که آیا اضافه کردن کلر به آب برای سلامتی زیان دارد یا نه به توافق نرسیده‌اند اما می‌توانید در این ویدیو با نظرات طرفین بحث همینطور سایر پیامدهای ماندن طولانی مدت در آب استخر آشنا شوید.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری گفت: مخاطب اصلی این بیانیه، دانشگاهیان بوده و باید موضوع مطالبه از جوانان را در این بیانیه دید، همچنین در توصیه‌های مقام معظم رهبری در این بیانیه اخلاق و معنویت جهت دهنده حرکت‌ها و جریان است. رستمی با بیان وظایف حکومت‌ها برای نهادینه شدن اخلاق و معنویت در دانشگاه‌ها تأکید کرد: اولین کاری که منجر به سلامت معنوی در محیط دانشگاه می‌شود این بوده که خود فرد برخوردار از سلامت معنوی باشد. همچنین در این همایش، عضو هیئت‌علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با نقل روایاتی که در باب سلامت معنوی آمده اظهار داشت: در روایات واژه عافیت و صحت به‌کاررفته است که نشان می‌دهد سلامت معنوی دارای سبقه دینی بوده است. وی با بیان شاخص‌های سلامت معنوی عنوان کرد: در باب کودک کاری که می‌توان انجام داد این است که زمینه‌سازی رسیدن به هدف سلامت معنوی را فراهم کنیم، یعنی کودک زمانی که بینش‌ها و گرایش‌هایش زمینه‌ساز رسیدن به سلامت معنوی باشد می‌توان امیدوار داشتن سلامت معنوی برای کودک بود. عضو هیئت‌علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان چندوجهی بودن سلامت معنوی ابراز کرد: بعد از تحقق سلامت معنوی در بخش باور، مدیریت گفت‌وگوهای معنوی در میان اعضای خانواده مطرح می‌شود، دلیل اینکه این گفت‌وگوها اثرگذار است این بوده که تکرارسبب اثرگذاری بیشتر می‌شود.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
وی افزود: هر انسانی می‌تواند به لحاظ جسمی، ظاهری و تستی نرمال باشد اما از سلامت برخوردار نباشد، چراکه ممکن است به لحاظ روحی بیماری داشته باشد بنابراین باید به ارائه تعاریفی صحیح از سلامت معنوی دست بزنیم. لاریجانی با اشاره به مؤلفه‌های سلامت معنوی ابراز کرد: سلامت معنوی ابعاد تهذیب جمعی و روابط بین فردی را شامل می‌شود، همچنین نباید از تأثیرات محیطی سلامت معنوی غافل شد. وی با تأکید بر اینکه میان سلامت معنوی از منظر دینی و سلامت معنوی سکولار تباین وجود دارد، تصریح کرد: در دیدگاه سکولاریستی، دین را مغایر با سلامت معنوی ترجمه می‌کنند، به‌گونه‌ای که در صورت اعتقاد داشتن به خدا، دچار نقصی در سلامت معنوی سکولار هستید. لاریجانی با اشاره به چالش مباحث سلامت معنوی گفت: چالش عمده این بوده که پزشکان فکر می‌کنند، انسان‌های کاملی هستند و در پی اصلاح سایر انسان‌ها هستند، درحالی‌که خود جامعه پزشکی محتاج سلامت معنوی هستند. وی خاطرنشان کرد: در سلامت معنوی سؤالی بنیادین هست که چگونه می‌توان مفهوم مداخله‌های معنوی را اندازه‌گیری کرد، باید نگاه وسیع‌تر بازشده و رفتار پزشکی ما باید مناسب با سلامت معنوی باشد، همچنین باید مراقب خطاهایی که در زمینه سلامت معنوی می‌شویم باشیم.
ایرناایرنا7 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی روز پنجشنبه در ششمین همایش علمی سلامت معنوی، در قم افزود: بر همین اساس عوامل فعال در دانشگاه‌ها از جمله دانشجو، استاد، نظام برنامه ریزی فرهنگی، آموزشی و نظام مدیریتی دانشگاه باید به سمت معنویت گرایش داشته باشند تا سلامت معنوی محقق شود. وی با تاکید بر این که برای سلامت معنوی دانشگاه‌ها باید برنامه داشته باشیم، گفت: دانشگاه سالم معنوی، دانشگاهی است که در تمام مولفه‌ها برنامه داشته باشد. وی در پایان گفت: خروجی همایش سلامت معنوی باید منجربه ایجاد باور عمومی برای ایجاد سلامت معنوی و نشست‌های تخصصی آن به گفتمان تبدیل شود. حجت الاسلام والمسلمین ابوالفضل ساجدی افزود: سلامت به معنای سلامت معنوی و اخلاقی، صحت به معنای سلامت بدنی و عافیت به معنای هر دو نوع سلامت جسمی و روحی می‌باشد. ساجدی افزود: والدین باید بینش خود را اصلاح کنند تا در مسیر تحقق سلامت معنوی، اعضای خانواده را رهنمون باشند و در این مسیر باور سبک زندگی اسلامی را در زندگی جاری کنند.

اخبار بیشتر