دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟

یا کار کنید یا یارانه بی یارانه!

تسنیمخبرگزاری تسنیم
یا کار کنید یا یارانه بی یارانه!
برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در مسیر تحقق چشم‌اندازهای اقتصادی خود با مشکل توسعه منابع انسانی بومی مواجه هستند. یکی از دلایل عمده این مشکل این است که بخشی از مردمان این کشورها به ویژه در امارات ترجیح می‌دهند.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های  خبرگزاری تسنیم  ،برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در مسیر تحقق چشم‌اندازهای اقتصادی خود با مشکل توسعه منابع انسانی بومی مواجه هستند. یکی از دلایل عمده این مشکل این است که بخشی از مردمان این کشورها به ویژه در امارات ترجیح می‌دهند با مبالغ زیادی که ماهانه از دولت دریافت می‌کنند، زندگی را بگذرانند و از رفتن سر کار استنکاف می‌کنند.همین مسئله، اقتصاد این کشورها را به نیروی کار خارجی وابسته کرده است. ابوظبی ثروتمندترین امارت کشور امارات متحده، برای حل این معضل دو راهکار به بیکاران بومی خود پیشنهاد کرده است؛ یا یکی از سه فرصت شغلی پیشنهادی را بپذیرند یا احتمالا مبالغ دریافتی ماهانه آن‌ها قطع خواهد شد.هر اماراتی بیکار ماهانه شش هزار درهم معادل هزار و 634 دلار از دولت دریافت می‌کند و همین‌ مبلغ زیاد باعث شده است خیلی از افراد از رفتن سر کار و پذیرش فرصت‌های شغلی خودداری کنند.مغیر الخییلی رئیس اداره توسعه اجتماعی ابوظبی درباره این طرح گفته است: "نمی‌خواهیم جامعه متکی به رفاه اجتماعی داشته باشیم. ما نیاز داریم خود را برای دوران پسا نفتی آماده کنیم و مشوق‌هایی به مردم می‌دهیم تا مجدانه کار کنند."از جمعیت دو میلیون و 900 هزار نفری ابوظبی بر اساس سرشماری سال 2016، حدود 81 درصد خارجی هستند. از 19 درصد جمعیت شهروندان اماراتی در ابوظبی 39 هزار نفر ماهانه 219 میلیون دلار از دولت حقوق بیکاری می‌گیرند. البته این مبلغ برای مجردهاست و متاهلان بیکار بیشتر می‌گیرند.حال دولت امارات می‌کوشد به هر شیوه‌ای که شده این "بیکارانِ قانع و خوشگذران" را به سمت اشتغال سوق دهد.

منبع:خراسان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

الفخبرگزاری الف
دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول
در حالی نوبخت مدعی عدم امکان افزایش میزان یارانه نقدی به دلیل افزایش نیافتن قیمت حامل‌ها در سال‌های اخیر است که در دولت روحانی قیمت و مصرف فرآورده‌های نفتی و گاز و در نتیجه،منابع هدفمندی از محل فروش آنها، افزایش چشمگیری داشته است.

فارس نوشت: دیروز محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه ایجاد اشتغال در بخش صنعت‌ و  معدن درباره اینکه چرا مبلغ یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی افزایش نمی‌یابد و پیشنهاد‌ی در این رابطه وجود ندارد، گفت: «این یارانه‌ها مابه‌التفاوت قیمت‌های جدیدی هست که روی قیمت حامل‌های انرژی و آب و برق اعمال می‌شود، هر مقدار که در حامل‌ها افزایشی ایجاد شود، طبق قانون هدفمندی ۵۰ درصدش سهم مردم، ۳۰ درصد سهم تولید و ۲۰ درصد به خزانه واریز می‌شود تا صرف امور جاری عمرانی شود». به گفته معاون رئیس‌جمهور، مجلس در سال‌های اخیر تغییراتی در تبصره ۱۴ قانون بودجه انجام داد که اگر برق و آب افزایش قیمت پیدا کند به خود شرکت‌ها بازگردد تا بتوانند با توجه به نیازها سرمایه‌گذاری کنند، ضمن آن‌که قیمت تمام‌شده آب و برق به مراتب بیشتر از رقمی است که از خانوارها دریافت می‌شود.

بنابراین این طور نیست که اگر حاملی افزایش یابد به یارانه نقدی اضافه شود». رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه تاکنون نیز قیمت‌ها تغییر نکرده که منابع جدیدی حاصل شود، گفت: «آنچه باقی می‌ماند حامل‌های انرژی است و همچنان هزار تومان برای بنزین و رقم‌های قبلی برای گازوئیل ثابت مانده و منابع جدیدی حاصل نشده است. طبق قانون حتی یک ریال آن را شرکت نفت، شرکت پالایش و پخش و نظایر آن نمی‌توانند استفاده کنند و حتماً باید به خزانه واریز کنند و خزانه نیز این پول را در حساب خاصی مربوط به سازمان هدفمندی یارانه‌ها نگهداری می‌کند و جز برای مصارف تبصره ۱۴ که بخش عمده آن به مردم بازمی‌گردد کار دیگری صورت نمی‌گیرد. اگر کسی می‌خواهد بگوید که مثلا یارانه از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۴۵۰ هزار تومان برسد، اشکالی نیست، راهش این است که قیمت حامل‌هایی که از محل آنها می‌تواند یارانه داد را گران کرد. هر مقدار گران شود، به همان میزان می‌توان یارانه را بیشتر کرد».

به صورت خلاصه، نوبخت ادعا کرده است که قیمت فرآورده های نفتی و گاز طبیعی در دولت روحانی تغییر پیدا نکرده است که شاهد افزایش منابع هدفمندی یارانه ها و در نتیجه، افزایش میزان یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی (مبلغ یارانه نقدی از ابتدای اجرای هدفمندی یارانه ها در اواخر آذرماه 1389 تاکنون) باشیم. در این گزارش به بررسی صحت این ادعای رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور می پردازیم:

برای بررسی صحت ادعای نوبخت، باید به این سه سوال پاسخ دهیم:

الف- آیا منابع هدفمندی یارانه ها (صرفا ناشی از فروش داخلی فرآورده های نفتی و گاز طبیعی) از سال ۱۳۹۲ تاکنون افزایش پیدا نکرده است؟

ب- آیا قیمت فرآورده های نفتی و گاز طبیعی از سال ۱۳۹۲ تاکنون افزایش پیدا نکرده است؟

ج- آیا مصرف فرآورده های نفتی و گاز طبیعی از سال ۱۳۹۲ تاکنون افزایش پیدا نکرده است؟

*افزایش ۶۶ درصدی منابع هدفمندی ناشی از فروش داخلی فرآورده‌های نفتی و گاز طبیعی در دولت روحانی

ابتدا به بررسی سوال اول یعنی میزان تغییرات منابع هدفمندی یارانه ها می رویم. مطابق با گزارش تفریغ بودجه بند 80 قانون بودجه سال ۱۳۹۲، کل درآمدهای ناشی از فروش «داخلی» حامل‌های انرژی (فرآورده های نفتی، گاز طبیعی، برق و آب) در این سال حدود ۴۴ هزار و ۳۷۵ میلیارد تومان بوده است. براساس جدول بند «الف» تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۳۹۷ و آئین نامه اجرایی این تبصره (مصوبه دولت در جلسه مورخ ۲۷ خردادماه امسال)، درآمدهای ناشی از فروش داخلی حامل‌های انرژی (فرآورده های نفتی، گاز طبیعی، برق و آب) به حدود ۸۳ هزار و ۱۳۴ میلیارد تومان رسیده است. به عبارت دیگر، درآمدهای هدفمندی یارانه ها از این محل در این دوره زمانی، بیش از ۸۳ درصد (حدود ۳۸ هزار و ۷۵۹ میلیارد تومان) افزایش یافته است. گفتنی است براساس جدول بند «الف» تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۳۹۷ و آئین نامه اجرایی این تبصره، ۱۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از درآمد ناشی از فروش صادراتی فرآورده های نفتی در این سال هم جزو منابع هدفمندی یارانه هاست که در محاسبات فوق و جدول زیر به آن اشاره نشده است. درآمدهای هدفمندی یارانه ها ناشی از فروش داخلی فرآورده های نفتی، گاز طبیعی، برق و آب در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۷ در جدول ۱ آمده است:

دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول - 10

حال در صورتی که افزایش چشمگیر درآمد ناشی از فروش برق و آب را نادیده بگیریم زیرا این بخش از درآمدهای هدفمندی یارانه ها مطابق جدول بند «الف» تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۳۹۷ به صورت کامل به صنعت آب و برق اختصاص داده شده است (البته دولت روحانی در سال های ۹۳ تا ۹۶ هم این اقدام را انجام می داد که درباره مجوزهای قانونی آن در دوره زمانی مذکور، سوالات زیادی مطرح است که بارها در رسانه ها مطرح شده ولی تاکنون از سوی مقامات دولتی بی پاسخ مانده است)، در می یابیم که کل درآمدهای ناشی از فروش «داخلی» فرآورده های نفتی و گاز طبیعی از حدود ۳۵ هزار و ۵۸۶ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ به حدود ۵۹ هزار و ۱۳۹ میلیارد تومان در سال جاری رسیده است. به عبارت دیگر، درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها صرفا از این محل در این دوره زمانی، ۶۶ درصد (حدود ۲۳ هزار و ۵۵۳ میلیارد تومان) افزایش یافته است.

*افزایش ۲۵ تا ۱۵۰ درصدی قیمت بنزین و گاز طبیعی بخش خانگی در دولت تدبیر و امید

حال به سراغ بررسی سوال دوم یعنی بررسی روند تغییرات قیمت فرآورده های نفتی و گاز طبیعی از سال ۱۳۹۲ تاکنون می رویم. در این بخش صرفا به بررسی قیمت فرآورده های نفتی و گاز طبیعی در دولت روحانی می پردازیم و هیچ اشاره ای به افزایش قیمت برق و آب در این دولت نمی کنیم زیرا این بخش از درآمدهای هدفمندی یارانه ها (درآمد ناشی از فروش برق و آب) مطابق جدول بند «الف» تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۳۹۷ به صورت کامل به صنعت آب و برق اختصاص داده شده است و به مردم نمی رسد. براساس بررسی های صورت گرفته که با استفاده از اطلاعات مندرج در بخش ۱۱ ترازنامه هیدروکربوری کشور-سال ۱۳۹۴ (تهیه شده توسط وزارت نفت) است، قیمت فرآورده های نفتی به غیر از سوخت مایع (نفت گاز و نفت کوره) مصرفی در نیروگاه ها، در دولت روحانی افزایش داشته است. کمترین افزایش قیمت مربوط به گاز مایع است که صرفا ۲۷.۷ درصد نسبت به سال ۱۳۹۲ افزایش یافته است و بیشترین افزایش قیمت مربوط به بنزین معمولی است که ۱۵۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۲ افزایش یافته است. گفتنی است بخش اعظم درآمدهای دولت از محل فروش داخلی فرآورده های نفتی ناشی از فروش بنزین و نفت گاز غیرنیروگاهی است که در این دوره زمانی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد افزایش قیمت داشته اند. قیمت فرآورده‌های نفتی در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۷ (بعد از هدفمندی یارانه ها) در جدول زیر مشخص است (مبنای محاسبه تغییر قیمت در این جدول، قیمت سهمیه ای فرآورده ها در سال ۱۳۹۲ است زیرا بخش اعظم مصرف کشور به صورت سهمیه ای صورت می گرفت):

دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول - 14

براساس بررسی های صورت گرفته که با استفاده از اطلاعات مندرج در بخش ۱۱ ترازنامه هیدروکربوری کشور-سال 1394 است، قیمت گاز طبیعی در بخش های مختلف به غیر از گاز مصرفی در بخش تجاری پنج ماهه سرد سال (از ۱۶ آبان تا ۱۵ فروردین)، در دولت روحانی افزایش داشته است. کمترین افزایش قیمت مربوط به گاز مصرفی در بخش نیروگاه ها است که صرفا ۱۴.۲ درصد نسبت به سال ۱۳۹۲ افزایش یافته است و بیشترین افزایش قیمت مربوط به گاز مصرفی در بخش کشاورزی، دامپروری و سایر در پنج ماهه سرد سال است که ۹۱.۶ درصد نسبت به سال ۱۳۹۲ افزایش یافته است. گفتنی است بخش اعظم درآمدهای دولت از محل فروش داخلی گاز طبیعی ناشی از فروش این محصول در بخش های خانگی، تجاری و صنعتی است که در این دوره زمانی بین ۲۵ تا ۷۳ درصد افزایش قیمت داشته اند (به غیر از مورد استثنایی که اشاره شد). قیمت گاز طبیعی در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۷ (بعد از هدفمندی یارانه ها) در جدول ۳ مشخص است:

دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول - 16

*افزایش ۵۵ درصد مصرف گاز طبیعی و ۱۷ درصدی مصرف بنزین در دولت یازدهم

حال به سراغ پاسخ سومین سوال یعنی بررسی روند مصرف فرآورده های نفتی و گاز طبیعی از سال ۱۳۹۲ تاکنون می رویم. براساس آمارهای وزارت نفت، مصرف بنزین در دولت روحانی افزایش چشمگیری داشته است به گونه ای که مصرف بنزین در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۱۷ درصد افزایش داشته است. در هشت ماهه امسال هم تخمین زده می شود که مصرف بنزین بخصوص با توجه به افزایش چشمگیر میزان قاچاق، افزایشی حدودا ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال داشته و به حدود 90 میلیون لیتر در روز رسیده است (آمارهای مصرف بنزین از ابتدای مردادماه تاکنون اعلام نشده است). همچنین براساس آمارهای وزارت نفت، میزان مصرف گاز طبیعی نیز در سال های اخیر به شدت افزایش یافته به گونه ای که مصرف گاز طبیعی در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۵۵ درصد افزایش داشته است. همچنین در هشت ماهه امسال هم مصرف گاز طبیعی نسبت به مدت مشابه پارسال، افزایشی ۹.۱ درصدی داشته و به 614.9 میلیون متر مکعب در روز رسیده  است. مقایسه میزان مصرف بنزین و گاز طبیعی در سال های ۱۳۹۲ و  ۱۳۹۶ در جدول 4 آمده است:

دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول - 19

*مانع اصلی افزایش یارانه نقدی، نخواستن دولت است و نه نتوانستن

با توجه به آمارهایی که در این گزارش درباره افزایش چشمگیر قیمت و مصرف فرآورده های نفتی و گاز طبیعی و همچنین افزایش 66 درصدی منابع هدفمندی ناشی از فروش داخلی این حامل ها در دولت روحانی ارائه شد، ادعای نوبخت مبنی بر عدم امکان افزایش میزان یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی به دلیل عدم افزایش قیمت حامل های انرژی و در نتیجه، عدم افزایش منابع هدفمندی یارانه ها در سال های اخیر، غیرواقعی و غیرقابل قبول است. در واقع، برخلاف تحلیلی که رئیس سازمان برنامه و بودجه به جامعه ارائه می دهد، عدم افزایش میزان یارانه نقدی از ابتدای دولت روحانی تاکنون ناشی از «نخواستن» (بخوانید عدم تمایل مقامات ارشد دولتی) بود و ارتباطی به «نتوانستن» (بخوانید عدم افزایش منابع هدفمندی) نبوده است. به عبارت دیگر، دولت روحانی با توجه به افزایش مجدد قیمت فرآورده های نفتی و گاز طبیعی در سال های 1393 و 1394 (اجرای عملی فازهای دوم و سوم هدفمندی) و همچنین روند افزایش مصرف این حامل‌ها در سال های اخیر، چند سالی هست که «توانایی» افزایش میزان یارانه نقدی را داشته است ولی به هر دلیلی «نخواسته» است این کار را انجام دهد.

انتظار می رود مقامات ارشد دولت تدبیر و امید هر چه سریعتر تصمیم بگیرند در این زمینه با مردم صادق باشند و به جای کوچک نمایی منابع هدفمندی یارانه ها که نهایتا منجر به تصویب به بند «ب» ماده 39 قانون برنامه ششم توسعه و اضافه شدن جدول منابع و مصارف هدفمندی یارانه ها به بند «الف» تبصره 14 قانون بودجه 97 توسط نمایندگان مجلس شد و مشخص گردید منابع (درآمدهای) هدفمندی یارانه‌ها برخلاف اظهارات مکرر مقامات ارشد دولتی حدود 30 تا 40 هزار میلیارد تومان نیست و حدود 100 هزار میلیارد تومان است، به مردم صادقانه بگویند که علی رغم وجود منابع کافی، علاقه ای به افزایش میزان یارانه نقدی ندارند و بنا بر برخی دلایل ترجیح می دهند این بودجه را خرج امور دیگر مانند مخارج وزارت نفت و شرکت های تابعه کنند. قطعا اگر این تصمیمات به مردم به صورت صادقانه گفته شود و دلایل منطقی و مستحکمی در دفاع از آن ارائه شود، بازتاب مناسبی در سطح جامعه خواهد داشت و بسیاری از ابهامات مردم پایان می‌یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

بر تورم ۱.۳ میلیون درصدی در ونزوئلا

تابناکخبرگزاری تابناک
بر تورم ۱.۳ میلیون درصدی در ونزوئلا
این پیمانه تیتر‌هایی همچون معاملات بازار‌های فرابورس ایران ابطال شد، رشد سهام چین با امید‌های تجاری، کمترین بهای هفتگی تسه‌ها در بازار اوراق مسکن، مدیر مالی هواوی با قرار وثیقه در کانادا آزاد شد، میانگین نرخ یورو نیمایی حدود ٩۷۱۸ تومان، هشدار یک مقام صندوق بین‌المللی پول درباره طوفان اقتصادی، حریق در نخستین خودروی برقی جگوار و محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید را در بر دارد.

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون معاملات بازار‌های فرابورس ایران ابطال شد، رشد سهام چین با امید‌های تجاری، کمترین بهای هفتگی تسه‌ها در بازار اوراق مسکن، مدیر مالی هواوی با قرار وثیقه در کانادا آزاد شد، میانگین نرخ یورو نیمایی حدود ٩۷۱۸ تومان، هشدار یک مقام صندوق بین‌المللی پول درباره طوفان اقتصادی، حریق در نخستین خودروی برقی جگوار و محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید را در بر دارد.راهکار نوبخت برای افزایش یارانه به ۴۵۰ هزار تومان

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره افزایش مبلغ یارانه‌ها گفت: این یارانه مابه التفاوت قیمت‌هایی است که روی سوخت، حامل‌های انرژی و آب و برق اعمال می‌شود و طبق قانون هدفمند کردن یارانه ها، هر مقدار که این قیمت‌ها افزایش یابد، باید ۵۰ درصد به مردم برگردد، ۳۰ درصد به تولید کمک شود و ۲۰ درصد را دولت به خزانه واریز کند.  وی افزود: مجلس شورای اسلامی تغییراتی در تبصره ۱۴ قانون بودجه امسال انجام داده است به طوری که اگر بهای برق و آب افزایش یابد، منابع آن به خود شرکت‌ها باز می‌گردد تا بتوانند با توجه به نیاز‌ها سرمایه‌گذاری کنند؛ ضمن آنکه قیمت تمام شده آب و برق به مراتب بیشتر از رقمی است که از خانوار‌ها دریافت می‌شود؛ بنابراین این طور نیست که اگر حاملی افزایش یابد به یارانه نقدی اضافه شود. نوبخت اظهارداشت: آنچه باقی می‌ماند حامل‌های انرژی است که همچنان بهای هر لیتر بنزین هزار تومان است و قیمت گازوئیل نیز تغییری نکرده که منابع جدیدی حاصل شود. نوبخت تاکید کرد: طبق قانون حتی یک ریال ناشی از افزایش قیمت سوخت را شرکت ملی نفت، شرکت پالایش و پخش و نظایر آن نمی‌توانند استفاده کنند و حتماً باید به خزانه واریز شود تا در حساب خاصی مربوط به سازمان هدفمندی یارانه‌ها نگهداری کند. وی افزود: اگر کسی می‌خواهد بگوید که مثلا یارانه از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۴۵۰ هزار تومان برسد، اشکالی نیست، اما راهش این است که قیمت حامل‌هایی که از محل آن‌ها می‌تواند یارانه داد، گران شود؛ هر مقدار که این‌ها گران شود، به همان میزان می‌توان یارانه را بیشتر کرد.  وی بیان کرد: درست است که قیمت بنزین نسبت به سایر کشور‌های همسایه پایین‌تر است و مشکلاتی هم بابت آن وجود دارد، اما وقتی می‌خواهیم قیاس کنیم، باید سایر شاخص‌ها نیز در نظر گرفته شود و تطبیقی صورت بگیرد.  رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: فراموش نکنیم هدف دولت همچنان مهار تورم است و قیمت حامل‌های انرژی می‌تواند آثار روانی داشته باشد، با همه این‌ها برنامه‌ریزی همه جانبه و دقیق خواهیم داشت تا رعایت حال مردم را هم از نظر افزایش مصرف و قاچاق و مسائل مختلف داشته باشیم. نوبخت تأکید کرد: آنچه فعلا در لایحه بودجه سال آینده و تبصره ۱۴ آن پیش‌بینی کردیم با همین ارقام حامل‌های انرژی موجود است و هیچ افزایش قیمتی دیده نشده است. /ایرنا

عقب گرد شاخص کل بورس در کانال ۱۶۶ هزار واحد/ اختلال در هسته معاملات

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه شنبه، با کاهش ۶۸۰ واحدی معادل ۰.۴۱ درصد به رقم ۱۶۶ هزار و ۲۳۵ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با کاهش ۱۹۷ واحد به رقم ۴۸ هزار و ۳۲۳ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با افت ۰.۲۸ واحد، عدد ۲۷ هزار و ۷۱۴ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش ۰.۲۰ واحد به رقم ۱۹ هزار و ۵۱۸ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۵۶۹ واحد کاهش را رقم زد و به سطح ۱۷۸ هزار و ۴۹۴ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۴۲۲ واحد کاهش به رقم ۱۲۲ هزار و ۸۸۴ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۱۷۴۰ واحد کاهش همراه بود و عدد ۳۲۹ هزار و ۱۳۴ واحد را به نمایش گذاشت.  اختلال در هسته معاملات و قطع ارتباط OMS‌ها باهسته معاملات زمینه نارضایتی و گلایه سهامداران و فعالان بازار سرمایه را به وجود آورد. اختلال در هسته معاملات و متوقف شدن معاملات فرابورس در شرایطی برای چندمین بار رخ داد که به نظر می‌رسد چنانچه مدیران ارشد بازار سرمایه قبل از آنکه تمرکز خود را بر طراحی ابزار‌های جدید معطوف کنند بهتر است فکری به حال تقویت زیرساخت‌ها و هسته معاملات کنند که دست سهامداران و فعالان این بازار را برای چندمین بار در پوست گردو گذاشته است.

بر تورم ۱.۳ میلیون درصدی در ونزوئلا - 6

معاملات بازار‌های فرابورس ایران ابطال شد

فارس نوشت: به دلیل بروز اشکال فنی سامانه معاملات، کلیه معاملات انجام شده در روز جاری در تمامی نماد‌های معاملاتی بازار‌های فرابورس ایران مورد تأیید قرار نگرفت. به این ترتیب تمامی معاملات صورت گرفته در این بازار از سوی ناظر بازار فرابورس ابطال شد.

رشد سهام چین با امید‌های تجاری

روز سه‌شنبه، پس از این‌که پکن تایید کرد هنوز در مذاکره تجاری با آمریکاست، سهام چین رشد کرد؛ در همین حال با به تعویق انداختن رای‌گیری برگزیت، پوند به پایین‌ترین حد ۲۰ ماهه خود سقوط کرد و روحیه سرمایه‌گذاران در آسیا شکننده شد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی، بدون سهام ژاپن، توانست افت‌های اولیه خود را جبران کند، اما همچنان نزدیک به پایین‌ترین سطح ۳ هفته‌ای خود که روز گذشته ثبت کرده بود، باقی ماند. نیکی ژاپن ۰.۳ درصد افت کرد، درحالی‌که شاخص هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۰.۱ درصد پایین آمد. شاخص سهام ان‌اس‌ای هند، در واکنش اولیه به استعفای ناگهانی رییس بانک مرکزی هند سقوط کرد، اما در ادامه توانست با جبران ضرر‌ها به منطقه مثبت وارد شود. بر خلاف روند منطقه آسیا، شاخص سهام شرکت‌های برتر چین، سی‌اس‌آی۳۰۰، توانست ۰.۱ درصد بالا بیاید. سهام استرالیا ۰.۴ درصد رشد کرد و دلار این کشور جهش کرد.

کمترین بهای هفتگی تسه‌ها در بازار اوراق مسکن

طی معاملات دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند ۹۵ (تسه ۹۵۱۲) با کاهش ۵/ ۳ درصدی به قیمت ۵۵ هزار تومان معامله شد و کمترین مقدار قیمت هفتگی خود را ثبت کرد. بازده منفی ۵/ ۱۴ درصد تسه‌ها از ابتدای پاییز بیانگر فضای حاکم بر معاملات اوراق مسکن است. بازار معاملات مسکن کشور وارد فضای پسا‌جهشی قیمت‌ها شده و انتظار می‌رود با تداوم محدودیت خرید و فروش، قیمت‌ها به مرور اصلاح شوند و روند نزولی به خود گیرند. با افزایش نجومی نرخ ارز در تابستان گذشته قیمت املاک رو به فزونی گذاشت و با توجه به تضعیف قدرت خرید مردم، رخوت بر بازار مسکن حاکم شد و تسه‌ها از رونق افتادند. حال افزایش نرخ واممسکن‌ می‌تواند با تقویت سهم خرید این اوراق، بازار بی‌سر‌و‌صدای تسه‌ها را بار دیگر رونق بخشد.

تورم در ونزوئلا به مرز ۱.۳ میلیون درصد رسید

ائتلاف مخالفان دولت در مجلس ونزوئلا به تازگی اعلام کرده است که نرخ تورم در ماه نوامبر سال جاری میلادی به ۱.۳ میلیون درصد افزایش پیدا کرده است. صندوق بین‌المللی پول اوایل سال جاری میلادی اعلام کرده بود که تورم ونزوئلا در سال ۲۰۱۸ میلادی به یک میلیون درصد و در سال آینده میلادی نیز به ۱۰ میلیون درصد رشد و افزایش پیدا خواهد کرد. اما حالا به نظر می‌رسد که آمار‌های داخلی در این کشور از مرز پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول نیز عبور کرده است.

عرضه گوشت با کارت ملی برای قطع کردن دست دلالان

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر علت عرضه با کارت ملی، دلیل این کار را «قطع کردن دست دلالان از بازار» خواند و تصریح کرد: می‌خواهیم این گوشت در اختیار مصرف کننده واقعی قرار گیرد.  وی ادامه داد: هر شهروند با مراجعه به ۲۲ میدان میوه و تره بار اصلی شهر تهران می‌تواند هفته‌ای یک تا سه بار و هر بار ۲ کیلو گوشت منجمد به قیمت ۲۸ تا ۲۹ هزار تومان بخرد.  راد در خصوص مکانیزم خرید گوشت با کارت ملی توضیح داد: وقتی کد ملی شخصی وارد سامانه و ثبت شود برای بار دوم در همان روز امکان خرید ندارد.  مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران تاکید کرد که عرضه گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ طرح تنظیم بازار حاشیه سود چندانی برای میادین ندارد و هدف تنها خدمت به شهروندان است.  

مدیر مالی هواوی با قرار وثیقه در کانادا آزاد شد

دادگاهی در کانادا بامداد چهارشنبه طی حکمی «منگ وان‌ژو» یکی از مدیران ارشد کمپانی «هواوی» را به قید وثیقه آزاد کرد. اقدامی که می‌تواند خشم مقامات چینی از بازداشت وی را کاهش دهد. به نوشته رویترز،  قاضی دادگاه ونکوور با اعلام قرار وثیقه ۷.۵ میلیون دلاری و چند شرط دیگر (از جمله پوشیدن پابند الکترونیک)، این مدیر هواوی را به‌صورت مشروط آزاد کرد تا دولت کانادا نهایتا درباره استرداد وی به آمریکا تصمیم بگیرد. وان‌ژو، رئیس مالی کمپانی هواوی و دختر مؤسس این شرکت روز پنجشنبه (۱۵ آذر) هنگام تعویض پرواز خود در فرودگاه «ونکوور» بازداشت شد

میانگین نرخ یورو نیمایی حدود ٩۷۱۸ تومان

روز گذشته در سامانه نیما، میانگین نرخ امروز ارز به ازاء هر یورو حدود ٩۷۱۸ تومان بود. مجموع فروش ارز حاصل از صادرات، دیروز به ٣۹ میلیون یورو رسید. مجموع تامین ارز بابت واردات نیز به حدود ۲۶ میلیون یورو رسید. مجموع فروش ارز حاصل از صادرات از تاریخ ١٦ مرداد تا روز گذشته به پنج میلیارد و هشتصد و نود میلیون یورو رسید. مجموع تامین ارز برای واردات از تاریخ ١٦ مرداد تا روز سه شنبه به پنج میلیارد و صد و هشتاد و شش میلیون یورو رسید.

حریق در نخستین خودروی برقی جگوار

به‌تازگی یک دستگاه خودروی تمام برقی جگوار «آی پیس» در حالی که در خیابان‌های یکی از شهر‌های هلند پارک بوده است دچار حریق شد. براساس اعلام مراجع ذی‌ربط هنوز دلیل اصلی این حریق نامشخص است و بازرسان در حال بررسی موضوع هستند. به نقل از دنیای اقتصاد، در همین راستا این خودروساز بریتانیایی به نشریه الکتریک گفته است که بازرسانش مسوولیت بررسی دلیل حریق در خودروی سوخته را عهده‌دار شده‌اند. این نخستین گزارش از بروز سانحه حریق در مدل جگوار آی پیس است. پس از آنکه چند دستگاه خودروی تسلا در سال‌های گذشته دچار حریق شدند، گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه احتمال آتش سوزی در خودرو‌های برقی از خودرو‌های سوختی بیشتر است موجب نگرانی خریداران شده است. این در حالی است که تاکنون هیچ مدرکی مبنی‌بر تایید این گمانه‌زنی‌ها وجود ندارد. با این حال خودروسازان‌ می‌گویند  احتمال حریق در محصولاتش یک دهم خودرو‌های سوختی است. تاکنون حدود ۵ هزار خودروی جگوار‌آی پیس روانه بازار شده که این نخستین گزارش از حریق در آن‌ها است.

محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید

در راستای اجرای مصوبه ۲۰۹ شورای عالی هماهنگی ترابری کشور، در نشست مسئولان سازمان راهداری، کانون رانندگان و انجمن صنفی کامیونداران، محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید و نرخ شاخص مبنا برای هر تن – کیلومتر ۱۰۳۳ ریال تعیین شد.

هشدار یک مقام صندوق بین‌المللی پول درباره طوفان اقتصادی

یکی از مقام‌های برجسته صندوق بین‌المللی پول روز سه‌شنبه هشدار داد که ابر‌های طوفانی، اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند و دولت‌ها و بانک‌های مرکزی ممکن است برای مقابله با طوفان پیش رو آمادگی نداشته باشند.  دیوید لیپتون، معاون مدیر اجرایی صندوق بین‌المللی پول، گفت که این صندوق از کشور‌ها و دولت‌هایشان خواسته بود تا در طول دو سال آفتابی گذشته در اقتصاد جهان «سقف خود را تعمیر کنند». وی در نشستی که خبرگزاری بلومبرگ میزبانی آن را بر عهده داشت، گفت: «اما من نیز، چون بسیاری دیگر می‌بینم که ابر‌های طوفانی در حال تجمع هستند و می‌ترسم که اقدام‌های پیشگیرانه پیش از فرا رسیدن طوفان پایان نیابد.» لیپتون همچنین هشدار داد: «بانک‌های مرکزی ممکن است در نهایت دست به اقدام‌های غیرمعمول‌تری بزنند. اما تاثیرگذاری این اقدام‌ها همچنان مبهم است و باید نگران توانمندی سیاست‌های پولی باشیم.»

نماینده مجلس: پراید۴۰ میلیون نمی‌ارزد

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه خودروسازان به دنبال راهی برای افزایش قیمت خودرو هستند، گفت: خودروسازان تقاضای ۶۰ الی ۷۰ درصد افزایش قیمت خودرو دارند البته درست هم می‌گویند و با این شرایط نمی‌توانند ادامه دهند البته باید گفت: پراید، ۴۰ میلیون نمی‌ارزد. وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت یک شیشه شیرکاکائو ۴ برابر شده است، گفت: خودروسازان انتظار دارند در این شرایط قیمت خودرو هم افزایش پیدا کند، اما ما معتقدیم که خودروسازان ابتدا باید بروند و هزینه‌های سربار خود را کم کنند و به مانند یک بخش خصوصی واقعی تولید و در ادامه آنالیز قیمت واقعی ارائه دهند و پس از آن بگویند که قصد افزایش قیمت خودرو را دارند. /میزان

خواندن خبر در سایت منبع

چرا یارانه نقدی از 45 هزار و 500 بیشتر نمیشود؟

نمناکخبرگزاری نمناک
چرا یارانه نقدی از 45 هزار و 500 بیشتر نمیشود؟
رئیس سازمان برنامه و بودجه آخرین وضعیت پرداخت یارانه نقدی در سال 98 را تشریح کرد.

علت افزایش نیافتن یارانه نقدی چیست؟

ایسنا:رییس سازمان برنامه و بودجه گفت:با توجه به منابع تامین پرداخت یارانه نقدی که حامل های انرژی بوده و تغییر قیمتی طی سال های اخیر نداشته است، مبلغ یارانه نیز تغییر نکرد؛ بنابراین اگر افرادی معتقدند که باید رقم 45 هزار و 500 تومانی افزایش پیدا کند باید در مورد قیمت فعلی حامل های انرژی نیز تصمیم گیری کنند. 

از سال 1389 که قانون هدفمندی یارانه به مرحله اجرا در آمد، تاکنون مبلغ پرداختی به یارانه بگیران تغییری نکرده و در حد همان 45 هزار و 500 تومان باقی مانده است. هر چند طی این سال ها انتقادات زیادی نسبت به این موضوع مطرح و عنوان می شد که با توجه به تغییرات تورم مبلغ یارانه های نقدی از ارزش چندانی برخوردار نبوده و باید در مورد آن تجدید نظر شود. با این حال فعلا حدود 77 میلیون نفر در هر ماه یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی را دریافت می کنند. 

اینکه چرا با وجود پیشنهاداتی که مطرح است تغییری در مبلغ یارانه های نقدی ایجاد نمی شود، موضوعی است که محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه امروز (سه شنبه) در حاشیه انعقاد تفاهم با وزارت صنعت، معدن و تجارت به آن پاسخ داد. 

آن طور که نوبخت توضیح داد یارانه ها از محل مابه التفاوت قیمت حامل های انرژی است که سوخت به همراه برق و آب آن را تشکیل می دهد پرداخت می شود. از این منبع باید 50 درصد به مردم باز گردانده شود، 30 درصد به تولید و 20 درصد به خزانه رفته و صرف امور عمرانی و جاری دولت شود. 

اما طی چند سال اخیر مجلس، قانون هدفمندی را اصلاح کرد و قرار شد هر آن چه که از محل اصلاح قیمت آب و برق ایجاد می شود به خود این شرکت ها برگشته تا بتوانند سرمایه گذاری انجا م دهند، چرا که در حال حاضر نیز بهای تمام شده آب و برق بیش از آن چیزی است که در اختیار مردم قرار گرفت و از آنها دریافت می شود. 

به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه، بر این اساس باید از محل تامین یارانه ها آب و برق را جدا کرد و تنها سوخت باقی می ماند که برای بنزین 1000 تومان و برای گازوئیل و سایر سوخت ها قیمت ها از چند سال پیش تغییری نکرده است و هر مقداری که ایجاد می شود به خزانه رفته و وارد حساب سازمان هدفمندی یارانه ها می شود و طبق تبصره "14" قانون بودجه که به مربوط به هدفمندی یارانه هاست، مطرح می شود. 

نوبخت اظهار کرد که اگر بگویند چرا یارانه را از 45 هزار تومان بالاتر و حتی به 450 هزار تومان نمی رسانید باید گفت برای اینکه کالاهایی که از افزایش قیمت آنها یارانه تامین می شود گران نشده است. بنابراین اگر اصرار بر افزایش مبلغ یارانه وجود دارد باید این کالاها گران شود، اما در این مورد باید مسائلی را رعایت کرد. 

وی با اشاره به اینکه می پذیریم که در حال حاضر قیمت سوخت در ایران با منطقه تفاوت دارد، گفت:باید توجه داشت که نمی توان کاملا در این مورد قیاس کرد و باید سایر شاخص ها را نیز در نظر گرفت. به هر حال افزایش قیمت های حامل های انرژی اثر روانی دارد و باید برای هر تغییری در آن بررسی های همه جانبه انجام گیرد. این در حالی است که در بودجه سال آینده ارقام برای تبصره هدفمندی یارانه ها به گونه ای تنظیم شده است که افزایش قیمتی در حامل های انرژی دیده نشده است و در عین حال هر گونه تغییری ایجاد شود تمام منابع آن به خودم مردم بر خواهد گشت. 

اما توزیع یارانه های نقدی از سال آینده قرار است به صورت استانی انجام شود؛ این خبری است که اخیرا رییس سازمان برنامه و بودجه آن را اعلام کرده و در حال حاضر با برخی توضیحات همراه شده است. 

نوبخت عنوان کرد که در سال آینده نیز افرادی که استحقاق دریافت یارانه داشته باشند مبلغ 45 هزار و 500 تومان را دریافت می کنند. این در حالی است که قانون تاکید دارد افرادی که بالای سه میلیون تومان دریافت می کنند مستحق دریافت یارانه نیستند؛ بنابراین وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و همچنین سازمان هدفمندی یارانه ها بخواهند به طور کلی در مورد 80 میلیون نفر تصمیم گیری و آنها را شناسایی کنند کار دشواری است که ما در این حالت ترجیح دادیم شناسایی را به استان ها که ارتباط نزدیک تری با جمعیت خود دارند واگذار کنیم. 

به گفته وی، بر این اساس قرار است یارانه ها در سال بعد به صورت استانی و در چارچوب آیین نامه های اجرایی که به تصویب هیات وزیران می رسد پرداخت شود. در این حالت هر گونه صرفه جویی که از محل پرداخت یارانه ها انجام شود به طرح های عمرانی خود استان ها بر خواهد گشت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تشدید بحران بیکاری در ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
بر اساس گزارش مرکز امار ایتالیا، رشد اقتصادی این کشور در سال جاری میلادی از یک و سه دهم درصد پیش بینی شده به ۳ دهم درصد کاهش خواهد یافت. وینچنتسو بوچا، رئیس کنقدراسیون صنایع ایتالیا در جمع صاحبان صنایع و شرکت‌های بزرگ ایتالیایی گفت: «ما نیاز به تدابیر فوری دولت برای رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری داریم. رشد اقتصادی تقریبا به صفر رسیده است و این مسئله وضع بدهی‌های عمومی دولت را وخیم‌تر خواهد کرد» در همین حال ایتالیا با بدهی دولتی بیش از دو هزار و سیصد و چهل میلیارد یورو، بعد از یونان بدهکارترین کشور عضو منطقه یورو به شمار می‌رود. که این امر پیامدهای منفی قابل توجهی بر روی اقتصاد ایتالیا داشته است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
کارمند اداری خانممجرد و جوان بین ۲۰ تا ۳۴ سالهبسیار خوشرو و خوش اخلاق با ظاهر مناسببا روابط عمومی و فن بیان بسیار قویآشنا به کامپیوتر و بدون حاشیهجهت کار در موسسه و امور ثبت نام هابا حقوق و مزایای عالیدر محیطی آرام, امن، فرهنگی, هنری و در فضایی کاملا شاد و موسیقاییشعبه ۱: میدان ونک _ نبش گاندی شمالی _ پلاک ۲شعبه ۲: انتهای پاسداران _ ابتدای اقدسیهمتقاضیان واجد شرایط که دقیقا از شرایط فوق برخوردار می‌باشند حتما به همراه کارت ملی و اصل شناسنامه از ساعت ۱۴ الی ۲۰ به آدرس زیر مراجعه نمایند و یا با شماره تلفن‌های زیر تماس حاصل نمایند. بدیهی است افراد مورد نظر در صورت تفاهم و توافق فورا و بلافاصله استخدام خواهند شد. تلفن: ۰۲۱۸۸۸۷۰۸۶۶تلفن: ۰۲۱۸۸۸۷۰۸۶۷آدرس: میدان ونک _ نبش گاندی شمالی_ پلاک ۲ طبقه سوم موسسه فرهنگی و هنری نی نوا

آخرین وضعیت بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ شاخص بورس تهران هفته گذشته با رشد ۴۱۵۰ واحدی بر روی رقم ۲۱۵۱۶۸ واحد ایستاد و به کار خود پایان داد و سکه تمام بهار آزادی با افت قیمت ۳۰۰ هزار تومانی مواجه شد و بازار ارز نیز افت قیمت را تجربه کرد؛ همچنین بانک مرکزی برای صادرکنندگان تسهیلات جدیدی صادر کرد.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی سازمان ملل در جدیدترین گزارش خود موسوم به چشم انداز غذایی جهان از خودکفایی ۹۶ درصدی ایران در تولید گوشت خبر داد. این نهاد بین المللی پیش بینی کرده است تولید انواع گوشت در ایران طی سال جاری به ۳ میلیون و ۸۲ هزار تن برسد. تولید انواع گوشت در ایران طی سال قبل ۳ میلیون و ۵۸ هزار تن اعلام شده بود که بر اساس پیش بینی فائو در سال جاری تولید گوشت ایران به میزان ۲۴ هزار تن افزایش می‌یابد. بر اساس این گزارش تولید گوشت گوساله از ۴۹۰ هزار تن در سال قبل به ۴۹۴ هزار تن در سال جاری افزایش خواهد یافت اما تولید گوشت گوسفند از ۳۵۵ هزار تن در سال قبل به ۳۵۳ هزار تن در سال جاری کاهش پیدا می‌کند. بر اساس پیش بینی فائو تولید گوشت مرغ در ایران طی امسال یک درصد افزایش پیدا می‌کند و از ۲ میلیون و ۱۹۶ هزار تن در سال قبل به ۲ میلیون و ۲۱۸ هزار تن در سال جاری افزایش می‌یابد.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جواد جاویدنیا در برنامه گزارش هفتگی شبکه اول سیما که با موضوع علل بی ضابطه بودن قیمت گذاری‌ها در نرم افزار‌های درج آگهی و نقش این نرم افزار‌ها در جهش قیمت‌های بازار مسکن و خودرو پخش شد، افزود: فضای مجازی تاثیری تعیین کننده در مباحث اقتصادی ندارد، اما اگر مرجعی برای تعیین قیمت داشته باشیم فعالیت آن‌ها از طریق نرم افزار قابل کنترل است. وی گفت: اگر چنین مرجعی وجود داشته باشد به فلان نرم افزار می‌توانیم اعلام کنیم که مکلفند از قیمت‌های کارشناسی فلان مرجع استفاده کنند و آن زمان دیگر نرم افزار خارج از این مسیر حرکت نخواهد کرد و به راحتی کنترل قیمت نیز از این طریق اعمال می‌شود. جاویدنیا افزود: نبود قیمت گذاری و سوء استفاده برخی نرم افزار‌های خارجی از نبود کنترل، بستر‌هایی است که موجب اشکال در مسایل اقتصادی می‌شود و اگر این بستر‌ها از بین نرود چه این نرم افزار‌ها باشند و چه نباشند می‌توانند به افزایش قیمت‌ها دامن بزنند و وقتی نرم افزار‌ها وجود داشته باشند در کنار این شرایط ترکیب می‌شوند و تسهیلات بیشتری فراهم می‌شود که به این قیمت‌ها دامن زده شود. وی با اشاره به اینکه برخورد با افراد و گروه‌هایی که غیرواقعی فعالیت داشتند و قیمت‌ها را بالا بردند در دستورکار دادستانی کل است، گفت: پرونده‌هایی در این خصوص تشکیل شده است. معاون دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این افراد به جایی وصل بودند و ماموریتی برای به هم ریختن بازار داشتند؟ افزود: عده‌ای سازمان دهی شده این کار را انجام می‌دادند و این برای ما محرز شد، اما اینکه انگیزه آن‌ها صرفا مالی و یا انگیزه‌های جنگ اقتصادی بوده است در جریان رسیدگی به پرونده‌ها مشخص می‌شود. جاویدنیا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ممنوع بودن درج قیمت در این سایت‌ها تا چه زمانی ادامه دارد؟ گفت: باید مرجع مشخصی برای تعیین قیمت درنظر گرفته شود و در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهیم بود و باید هرچه سریع‌تر این مرجع تشکیل شود چراکه این سایت‌ها مراجع شناخته شده‌ای برای تعیین قیمت‌ها هستند و اگر این امر به سرعت انجام نشود قیمت گذاری‌ها زیرزمینی می‌شود و به گروه‌های متفرقه‌ای می‌رود که آنجا ضررش برای جامعه بیشتر است. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هم اکنون چه کسی متولی فضای مجازی است؟ افزود: درخصوص سیاست گذاری کلان این مسئولیت برعهده مرکز ملی فضای مجازی و در سطح زیرساخت و خدمات پایه‌ای به عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و در سطح امنیت و مسایلی از این دست به عهده نیروی انتظامی و بقیه ضابطان و در سطح رسیدگی به تخلفات به عهده دستگاه قضایی است. جاویدنیا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این دستگاه‌ها باهم هماهنگ هستند؟ گفت: سعی می‌شود هماهنگی وجود داشته باشد و هر کسی کار خود را به درستی انجام دهد، اما قطعا نواقصی وجود دارد و باتوجه به گستردگی فضای مجازی نمی‌توانیم بگوییم صددرصد همه چیز در جای خودش است. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هم اکنون فضای مجازی در چه وضعی است؟ افزود: برخی افراد در این فضا بزه دیده می‌شوند که باید به درخواست‌ها و شکایاتشان رسیدگی شود، اما در این زمینه و در بحث تامین امنیت و پیشگیری از وقوع جرم همه وظایف از حیث مسایل اجرایی به عهده دستگاه قضایی نیست و باید هماهنگی‌ها صورت گیرد و زیرساخت‌ها انجام شود. معاون دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بیشترین پرونده‌های مربوط به فضای مجازی مربوط به چه جرایمی است؟ گفت: از نظر آماری بیشترین پرونده‌ها مربوط به کلاهبرداری رایانه‌ای و در سطح بعد مربوط به مسایل غیراخلاقی است و ما در بحث جرایم فضای مجازی با افزایش پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی مواجهیم.

اخبار بیشتر