1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

ترامپ: داعش تا 30 روز دیگر از بین می‌رود

ادعای تازه فرانسه درباره داعش

فراروخبرگزاری فرارو
ادعای تازه فرانسه درباره داعش
ادعای تازه فرانسه درباره داعش - 0

فرمانده گروه عملیات و معاون فرمانده عملیات مشترک در عراق مدعی اقدام نیرو‌های فرانسوی در اجرای بزرگترین حمله توپخانه‌ای به داعش در مرز‌های عراق با سوریه شد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری سومریه نیوز عراق، سرهنگ 'جاناتان بایروم' گفته که این بزرگترین حمله توپخانه‌ای است که از زمان جنگ ویتنام تاکنون انجام شده است.

این خبرگزاری عراقی گفته که این حملات از پنج ماه پیش آغاز شده، اما این مقام فرانسوی آن را ساعاتی پس از حمله مسلحانه روز گذشته در شهر استراسبورگ فرانسه که به گفته پلیس دست کم سه کشته و ۱۳ زخمی بجا گذشته، اعلام می‌شود.این افسر فرانسوی اضافه کرده است که این عملیات با کمک همپیمانان عراقی با هدف دفاع از مرز‌های عراق انجام شده است.

در این گزارش به جزییات بیشتری از جمله تعداد این حملات توپخانه و آثار و تلفات آن بر روی تروریست‌های داعش اشاره نشده است.منابع دولتی و نظامی عراق هنوز در خصوص این گزارش واکنشی نداشته اند، اما طرح این ادعا درحالی است که طی پنج ماه اخیر کوچکترین خبر و گزارشی از انجام عملیاتی که 'بزرگترین عملیات توپخانه‌ای از زمان جنگ ویتنام' خوانده شده'، از سوی رسانه ها، منابع و فعالان عراقی منتشر نشده است.

گفته می‌شود حدود ۵۰۰ نیروی نظامی فرانسه در قالب ائتلاف مدعی مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا در عراق بسر می‌برند.برغم تبلیغات بسیار آمریکا و کشور‌های غربی حاضر در این ائتلاف، اطلاعات موثق و تایید شده‌ای از سوی منابع عراقی مبنی بر مبارزه واقعی آن‌ها با تروریسم و داعش در این کشور منتشر نشده است.این درحالی است که گزارش‌های محلی مستندی از حمایت نیرو‌های غربی و بویژه آمریکایی از سرکرده‌های داعش در عراق و سوریه و نجات آن‌ها از معرکه و نقل و انتقال آن‌ها به مناطق امن و حتی رفت و آمد عناصر داعش به پایگاه‌های نظامی آمریکا در مناطق مرزی عراق و سوریه حکایت دارد.

آمریکایی‌ها و متحدان غربی اش که از سال ۲۰۰۳ عراق را به بهانه واهی داشتن سلاح‌های کشتار جمعی اشغال کردند، در سال ۲۰۱۱ بدلیل شکست‌ها و ناکامی‌های مکرر، مجبور به ترک خاک عراق شدند، اما با این حال در سال ۲۰۱۴ به بهانه مبارزه با داعش و در راس یک ائتلاف بین المللی بار دیگر وارد این کشور شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

باجگیری 700 دلاری داعش از غیرنظامیان برای خروج از مناطق تحت اشغال خود

فارسخبرگزاری فارس
باجگیری 700 دلاری داعش از غیرنظامیان برای خروج از مناطق تحت اشغال خود

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، گروه تروریستی داعش از شمار زیادی از افراد غیر نظامی در ریف دیرالزور واقع در شرق سوریه به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

پایگاه خبری معارض «الحل» گزارش داد که عناصر داعش در مناطق تحت اشغال خود در ریف دیرالزور اعلام کرده‌اند که هر کس خواستار خروج از این مناطق است باید مبالغ مالی در ازای آن پرداخت کند.

داعش به غیر نظامیان گفته است که گذرگاهی برای آنان ایجاد خواهد کرد تا بتوانند از این مناطق خارج شوند؛ البته مشروط بر اینکه در ازای خروج هر فرد 700 دلار به این گروه تروریستی پرداخت شود.

داعش همچنین مقرر کرده است که هر کس با خود وسیله نقلیه دارد و خواستار خروج از مناطق تحت اشغال این گروه است باید هزار و 500 دلار پرداخت کند.

«محمد العمیری» که یکی از افراد نجات یافته از شهر «هجین» -تحت اشغال داعش- است و چند روز پیش به همراه خانواده خود از این شهر خارج شد به الحل گفت که به همراه خانواده‌اش در مرکز شهر سکونت داشته‌ و به محض اینکه صدای بلندگوهای داعش را شنیده که خروج افراد غیر نظامی را اعلام کرده، به مرکزی که برای ثبت نام مشخص شده بود مراجعه کرد تا برگه‌ای را بگیرد که اجازه خروج از مناطق مذکور را به او و خانواده‌اش می‌داد. العمیری ضمن تکذیب شدید شایعات مربوط به اینکه داعش به افراد غیر نظامی اجازه خروج از مناطق تحت اشغال خود را داده است تا آنان را از درگیری و بمباران دور نگه دارد، می‌گوید که داعش به هیچ کس اجازه نمی‌دهد مجانی خارج شود و این گروه به وضعیت غیر نظامیان هیچ اهمیتی نمی‌دهد.

وی در ادامه گفت که پس از خروج از مناطق تحت اشغال داعش، کار تمام نشد، بلکه این بار باید به ایست‌و بازرسیهای وابسته به شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» نیز مبلغ 400 یا 300 دلار پرداخت می‌کردند تا گواهی را به دست آورند که بتوانند باقیمانده مسیر را طی کنند.

این آواره سوری همچنین اعلام کرد، خانواده‌هایی که «نمی‌توانستند این مبلغ را پرداخت کنند، به آنان اجازه داده نمی‌شد که مسیر خود را کامل کنند.. بلکه به اردوگاههای آوارگان هجین تحویل داده می‌شدند». وی با اشاره به اینکه شمار زیادی از افارد غیر نظامی خواستار خروج از مناطق تحت اشغال داعش بودند تأکید کرد که این افراد «در روستاها و شهرکهایی که تحت سیطره این گروه (داعش) قرار دارد، وضعیت انسانی بسیار دشواری دارند... و مواد غذایی و اساسی و لوازم پزشکی نیز در اختیار ندارند».

الحل در ادامه گزارش خود اعلام کرد که داعش در شهر هجین طی روزهای اخیر و همزمان با شدت گرفتن درگیریها با نیروهای دموکراتیک دهها منزل را منهدم کرده است تا تک‌تیراندازهای کُرد بر سقف این مناطق سنگر نگیرند.

«خلیفه الجویسم» که از شهرک «الباغوز» نجات یافته می‌گوید که داعش «از افراد غیر نظامی به عنوان سپرهای انسانی استفاده می‌کند و اجازه نمی‌دهد کسی که پولی پرداخت نکرده به سمت مناطق نیروهای دموکراتیک خارج شوند و آنان را مجبور می‌کند که باقی بمانند».

الجویسم در پایان تأکید کرد که داعش به شدت تنها کافی‌نت موجود در شهرک را تحت نظر دارد و نیروهای امنیتی این گروه دائما در حال بازرسی هستنند و در صورت مشاهده فرد مشکوکی، وی را فورا بازداشت می‌کنند.

نیروهای دموکراتیک از سه ماه پیش آخرین مرحله از عملیات خود را کلید زدند تا بتوانند به حضور داعش در این منطقه از سوریه پایان دهند، ولی استانداردهای دوگانه آمریکا در برخورد با داعش و شبه‌نظامیان کُرد باعث شده است که این عملیات ادامه یابد (جزئیات بیشتر).

خواندن خبر در سایت منبع

تعهد ترامپ به نابودی داعش در سوریه ظرف ۳۰ روز

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تعهد ترامپ به نابودی داعش در سوریه ظرف ۳۰ روز

 دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا با اشاره به گروه داعش اظهار کرد: ما کار "بسیار بسیار بزرگی" علیه داعش انجام داده‌ایم. عده بسیار کمی از آنان در این منطقه باقی مانده‌اند. ظرف ۳۰ روز دیگر، هیچ‌یک از آنان باقی نخواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، ترامپ این اظهارات را در حالی بیان کرد که لایحه "پاسخگویی به نسل‌کشی در عراق و سوریه" را امضا می‌کرد. این قانون به دنبال آن است که داعش را به عنوان مسئول جرایمی که علیه جوامع قومی و مذهبی عراق و سوریه مرتکب شده، معرفی کند و به این گروه‌های آسیب‌دیده امدادرسانی کند.

نیروهای تحت پشتیبانی آمریکا هم‌اکنون در آخرین منطقه باقی‌مانده تحت کنترل داعش مشغول مبارزه با این تروریست‌ها هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: داعش تا 30 روز دیگر از بین می‌رود

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
ترامپ: داعش تا 30 روز دیگر از بین می‌رود

"دونالد ترامپ" وعده داده تا 30 روز آینده دیگر هیچ عضوی از گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه باقی نخواهد ماند.

به گزارش عصرایران به نقل از سی‌ان‌ان، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه – به وقت واشنگتن- هنگام امضای لایحه " امدادرسانی اضطراری در موارد نسل کشی و پاسخگویی در عراق و سوریه " این وعده را مطرح کرده است. این لایحه به منظور کمک رسانی به اقلیت‌های قومی و مذهبی در دو کشور عراق و سوریه که هدف نسل‌کشی داعش قرار گرفته‌اند، امضا شده است.

این قانون به آژانس‌های آمریکایی اجازه می‌دهد تا به گروه‌ها برای تحقیق و پیگرد افراد مسئول و مقصر این جنایات کمک کنند.

ترامپ به هنگام امضای این لایحه گفت:" گروه تروریستی داعش اقدامات بسیار بدی علیه تمام ساکنان منطقه انجام داده است و ایالات متحده آمریکا از ابتدا به طور مصمم با این گروه مبارزه کرده است."

او سپس افزود:" در آن منطقه از دنیا شمار بسیار کمی (از اعضای داعش) باقی مانده و تا 30 روز آینده هیچ کدام از آنان باقی نخواهد ماند."

ترامپ جزییات بیشتری ارایه نکرد. ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی 2016 آمریکا بارها و بارها اعلام کرد که گروه داعش ساخته و پرداخته دولت آمریکاست.

ترامپ: داعش تا 30 روز دیگر از بین می‌رود - 8

گفتنی است در جریان حمله دیروز نیروی هوایی عراق به دو مرکز استقرار اعضای داعش در منطقه "سوسه" سوریه، دهها نفر از اعضای این گروه تروریستی کشته شده‌اند.

بنا به اعلام منابع نظامی عراق، در یکی از این دو مرکز، 30 تروریست از سرکردگان داعش آماده برگزاری یک جلسه مهم و در مرکز دیگر نیز 14 تروریست انتحاری داعش مستقر بودند که در حمله اف 16 های عراقی همگی کشته شده‌اند.

ارتش عراق این حمله را در نخستین سالگرد شکست دادن داعش و بیرون کردن این گروه تروریستی از مراکز تحت اشغالش در خاک عراق، انجام داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

44 داعشی در حمله جنگنده های عراقی در سوریه کشته شدند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
44 داعشی در حمله جنگنده های عراقی در سوریه کشته شدند

مرکز رسانه ای ستاد مشترک عراق روز سه شنبه اعلام کرد که جنگنده های اف 16 عراقی با استفاده از گزارش های دقیق اطلاعاتی از مواضع تروریست ها، دو مرکز استقرار آنها در منطقه سوسه در داخل خاک سوریه را بمباران کردند. 

در یکی از این دو مرکز 30 تروریست از سرکردگان داعش آماده برگزاری یک جلسه مهم و در مرکز دیگر نیز 14 فرد انتحاری مستقر بودند. 

با انهدام کامل این دو مرکز کلیه تروریست ها به هلاکت رسیدند. 

این چندین بار است که نیروهای عراقی با جنگنده و یا از طریق توپخانه مواضع تروریست های داعش را در خاک سوریه نزدیک مرز عراق هدف قرار می دهند.

منابع عراقی بارها از قصد عبور عناصر داعش از مرزها به کمک نیروهای آمریکایی مستقر در این مناطق و انجام عملیات تروریستی در این کشور خبر داده اند. 

یکسال پیش در روز 10 دسامبر 2017 (19 آذر 96 ) نخست وزیر وقت عراق طی مراسمی پیروزی کامل نظامی را بر گروهک ترویستی تکفیری داعش اعلام کرد. 

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز4 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر4 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»

اخبار بیشتر