1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ترامپ: داعش تا 30 روز دیگر از بین می‌رود

ادعای تازه فرانسه درباره داعش

فراروخبرگزاری فرارو
ادعای تازه فرانسه درباره داعش
ادعای تازه فرانسه درباره داعش - 0

فرمانده گروه عملیات و معاون فرمانده عملیات مشترک در عراق مدعی اقدام نیرو‌های فرانسوی در اجرای بزرگترین حمله توپخانه‌ای به داعش در مرز‌های عراق با سوریه شد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری سومریه نیوز عراق، سرهنگ 'جاناتان بایروم' گفته که این بزرگترین حمله توپخانه‌ای است که از زمان جنگ ویتنام تاکنون انجام شده است.

این خبرگزاری عراقی گفته که این حملات از پنج ماه پیش آغاز شده، اما این مقام فرانسوی آن را ساعاتی پس از حمله مسلحانه روز گذشته در شهر استراسبورگ فرانسه که به گفته پلیس دست کم سه کشته و ۱۳ زخمی بجا گذشته، اعلام می‌شود.این افسر فرانسوی اضافه کرده است که این عملیات با کمک همپیمانان عراقی با هدف دفاع از مرز‌های عراق انجام شده است.

در این گزارش به جزییات بیشتری از جمله تعداد این حملات توپخانه و آثار و تلفات آن بر روی تروریست‌های داعش اشاره نشده است.منابع دولتی و نظامی عراق هنوز در خصوص این گزارش واکنشی نداشته اند، اما طرح این ادعا درحالی است که طی پنج ماه اخیر کوچکترین خبر و گزارشی از انجام عملیاتی که 'بزرگترین عملیات توپخانه‌ای از زمان جنگ ویتنام' خوانده شده'، از سوی رسانه ها، منابع و فعالان عراقی منتشر نشده است.

گفته می‌شود حدود ۵۰۰ نیروی نظامی فرانسه در قالب ائتلاف مدعی مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا در عراق بسر می‌برند.برغم تبلیغات بسیار آمریکا و کشور‌های غربی حاضر در این ائتلاف، اطلاعات موثق و تایید شده‌ای از سوی منابع عراقی مبنی بر مبارزه واقعی آن‌ها با تروریسم و داعش در این کشور منتشر نشده است.این درحالی است که گزارش‌های محلی مستندی از حمایت نیرو‌های غربی و بویژه آمریکایی از سرکرده‌های داعش در عراق و سوریه و نجات آن‌ها از معرکه و نقل و انتقال آن‌ها به مناطق امن و حتی رفت و آمد عناصر داعش به پایگاه‌های نظامی آمریکا در مناطق مرزی عراق و سوریه حکایت دارد.

آمریکایی‌ها و متحدان غربی اش که از سال ۲۰۰۳ عراق را به بهانه واهی داشتن سلاح‌های کشتار جمعی اشغال کردند، در سال ۲۰۱۱ بدلیل شکست‌ها و ناکامی‌های مکرر، مجبور به ترک خاک عراق شدند، اما با این حال در سال ۲۰۱۴ به بهانه مبارزه با داعش و در راس یک ائتلاف بین المللی بار دیگر وارد این کشور شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

باجگیری 700 دلاری داعش از غیرنظامیان برای خروج از مناطق تحت اشغال خود

فارسخبرگزاری فارس
باجگیری 700 دلاری داعش از غیرنظامیان برای خروج از مناطق تحت اشغال خود

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، گروه تروریستی داعش از شمار زیادی از افراد غیر نظامی در ریف دیرالزور واقع در شرق سوریه به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

پایگاه خبری معارض «الحل» گزارش داد که عناصر داعش در مناطق تحت اشغال خود در ریف دیرالزور اعلام کرده‌اند که هر کس خواستار خروج از این مناطق است باید مبالغ مالی در ازای آن پرداخت کند.

داعش به غیر نظامیان گفته است که گذرگاهی برای آنان ایجاد خواهد کرد تا بتوانند از این مناطق خارج شوند؛ البته مشروط بر اینکه در ازای خروج هر فرد 700 دلار به این گروه تروریستی پرداخت شود.

داعش همچنین مقرر کرده است که هر کس با خود وسیله نقلیه دارد و خواستار خروج از مناطق تحت اشغال این گروه است باید هزار و 500 دلار پرداخت کند.

«محمد العمیری» که یکی از افراد نجات یافته از شهر «هجین» -تحت اشغال داعش- است و چند روز پیش به همراه خانواده خود از این شهر خارج شد به الحل گفت که به همراه خانواده‌اش در مرکز شهر سکونت داشته‌ و به محض اینکه صدای بلندگوهای داعش را شنیده که خروج افراد غیر نظامی را اعلام کرده، به مرکزی که برای ثبت نام مشخص شده بود مراجعه کرد تا برگه‌ای را بگیرد که اجازه خروج از مناطق مذکور را به او و خانواده‌اش می‌داد. العمیری ضمن تکذیب شدید شایعات مربوط به اینکه داعش به افراد غیر نظامی اجازه خروج از مناطق تحت اشغال خود را داده است تا آنان را از درگیری و بمباران دور نگه دارد، می‌گوید که داعش به هیچ کس اجازه نمی‌دهد مجانی خارج شود و این گروه به وضعیت غیر نظامیان هیچ اهمیتی نمی‌دهد.

وی در ادامه گفت که پس از خروج از مناطق تحت اشغال داعش، کار تمام نشد، بلکه این بار باید به ایست‌و بازرسیهای وابسته به شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» نیز مبلغ 400 یا 300 دلار پرداخت می‌کردند تا گواهی را به دست آورند که بتوانند باقیمانده مسیر را طی کنند.

این آواره سوری همچنین اعلام کرد، خانواده‌هایی که «نمی‌توانستند این مبلغ را پرداخت کنند، به آنان اجازه داده نمی‌شد که مسیر خود را کامل کنند.. بلکه به اردوگاههای آوارگان هجین تحویل داده می‌شدند». وی با اشاره به اینکه شمار زیادی از افارد غیر نظامی خواستار خروج از مناطق تحت اشغال داعش بودند تأکید کرد که این افراد «در روستاها و شهرکهایی که تحت سیطره این گروه (داعش) قرار دارد، وضعیت انسانی بسیار دشواری دارند... و مواد غذایی و اساسی و لوازم پزشکی نیز در اختیار ندارند».

الحل در ادامه گزارش خود اعلام کرد که داعش در شهر هجین طی روزهای اخیر و همزمان با شدت گرفتن درگیریها با نیروهای دموکراتیک دهها منزل را منهدم کرده است تا تک‌تیراندازهای کُرد بر سقف این مناطق سنگر نگیرند.

«خلیفه الجویسم» که از شهرک «الباغوز» نجات یافته می‌گوید که داعش «از افراد غیر نظامی به عنوان سپرهای انسانی استفاده می‌کند و اجازه نمی‌دهد کسی که پولی پرداخت نکرده به سمت مناطق نیروهای دموکراتیک خارج شوند و آنان را مجبور می‌کند که باقی بمانند».

الجویسم در پایان تأکید کرد که داعش به شدت تنها کافی‌نت موجود در شهرک را تحت نظر دارد و نیروهای امنیتی این گروه دائما در حال بازرسی هستنند و در صورت مشاهده فرد مشکوکی، وی را فورا بازداشت می‌کنند.

نیروهای دموکراتیک از سه ماه پیش آخرین مرحله از عملیات خود را کلید زدند تا بتوانند به حضور داعش در این منطقه از سوریه پایان دهند، ولی استانداردهای دوگانه آمریکا در برخورد با داعش و شبه‌نظامیان کُرد باعث شده است که این عملیات ادامه یابد (جزئیات بیشتر).

خواندن خبر در سایت منبع

تعهد ترامپ به نابودی داعش در سوریه ظرف ۳۰ روز

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تعهد ترامپ به نابودی داعش در سوریه ظرف ۳۰ روز

 دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا با اشاره به گروه داعش اظهار کرد: ما کار "بسیار بسیار بزرگی" علیه داعش انجام داده‌ایم. عده بسیار کمی از آنان در این منطقه باقی مانده‌اند. ظرف ۳۰ روز دیگر، هیچ‌یک از آنان باقی نخواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، ترامپ این اظهارات را در حالی بیان کرد که لایحه "پاسخگویی به نسل‌کشی در عراق و سوریه" را امضا می‌کرد. این قانون به دنبال آن است که داعش را به عنوان مسئول جرایمی که علیه جوامع قومی و مذهبی عراق و سوریه مرتکب شده، معرفی کند و به این گروه‌های آسیب‌دیده امدادرسانی کند.

نیروهای تحت پشتیبانی آمریکا هم‌اکنون در آخرین منطقه باقی‌مانده تحت کنترل داعش مشغول مبارزه با این تروریست‌ها هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: داعش تا 30 روز دیگر از بین می‌رود

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
ترامپ: داعش تا 30 روز دیگر از بین می‌رود

"دونالد ترامپ" وعده داده تا 30 روز آینده دیگر هیچ عضوی از گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه باقی نخواهد ماند.

به گزارش عصرایران به نقل از سی‌ان‌ان، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه – به وقت واشنگتن- هنگام امضای لایحه " امدادرسانی اضطراری در موارد نسل کشی و پاسخگویی در عراق و سوریه " این وعده را مطرح کرده است. این لایحه به منظور کمک رسانی به اقلیت‌های قومی و مذهبی در دو کشور عراق و سوریه که هدف نسل‌کشی داعش قرار گرفته‌اند، امضا شده است.

این قانون به آژانس‌های آمریکایی اجازه می‌دهد تا به گروه‌ها برای تحقیق و پیگرد افراد مسئول و مقصر این جنایات کمک کنند.

ترامپ به هنگام امضای این لایحه گفت:" گروه تروریستی داعش اقدامات بسیار بدی علیه تمام ساکنان منطقه انجام داده است و ایالات متحده آمریکا از ابتدا به طور مصمم با این گروه مبارزه کرده است."

او سپس افزود:" در آن منطقه از دنیا شمار بسیار کمی (از اعضای داعش) باقی مانده و تا 30 روز آینده هیچ کدام از آنان باقی نخواهد ماند."

ترامپ جزییات بیشتری ارایه نکرد. ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی 2016 آمریکا بارها و بارها اعلام کرد که گروه داعش ساخته و پرداخته دولت آمریکاست.

ترامپ در حال امضای لایحه " امدادرسانی اضطراری در موارد نسل کشی و پاسخگویی در عراق و سوریه "

ترامپ: داعش تا 30 روز دیگر از بین می‌رود - 8

گفتنی است در جریان حمله دیروز نیروی هوایی عراق به دو مرکز استقرار اعضای داعش در منطقه "سوسه" سوریه، دهها نفر از اعضای این گروه تروریستی کشته شده‌اند.

بنا به اعلام منابع نظامی عراق، در یکی از این دو مرکز، 30 تروریست از سرکردگان داعش آماده برگزاری یک جلسه مهم و در مرکز دیگر نیز 14 تروریست انتحاری داعش مستقر بودند که در حمله اف 16 های عراقی همگی کشته شده‌اند.

ارتش عراق این حمله را در نخستین سالگرد شکست دادن داعش و بیرون کردن این گروه تروریستی از مراکز تحت اشغالش در خاک عراق، انجام داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

44 داعشی در حمله جنگنده های عراقی در سوریه کشته شدند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
44 داعشی در حمله جنگنده های عراقی در سوریه کشته شدند

مرکز رسانه ای ستاد مشترک عراق روز سه شنبه اعلام کرد که جنگنده های اف 16 عراقی با استفاده از گزارش های دقیق اطلاعاتی از مواضع تروریست ها، دو مرکز استقرار آنها در منطقه سوسه در داخل خاک سوریه را بمباران کردند. 

در یکی از این دو مرکز 30 تروریست از سرکردگان داعش آماده برگزاری یک جلسه مهم و در مرکز دیگر نیز 14 فرد انتحاری مستقر بودند. 

با انهدام کامل این دو مرکز کلیه تروریست ها به هلاکت رسیدند. 

این چندین بار است که نیروهای عراقی با جنگنده و یا از طریق توپخانه مواضع تروریست های داعش را در خاک سوریه نزدیک مرز عراق هدف قرار می دهند.

منابع عراقی بارها از قصد عبور عناصر داعش از مرزها به کمک نیروهای آمریکایی مستقر در این مناطق و انجام عملیات تروریستی در این کشور خبر داده اند. 

یکسال پیش در روز 10 دسامبر 2017 (19 آذر 96 ) نخست وزیر وقت عراق طی مراسمی پیروزی کامل نظامی را بر گروهک ترویستی تکفیری داعش اعلام کرد. 

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف14 ساعت قبل
امروز آئین معارفه سردار سرلشکر حسین سلامی بعنوان فرمانده جدید کل سپاه برگزار شد. یکی از تصاویر این مراسم درخشید و رسانه‌ها تیتر زدند؛ ۴ فرمانده کل سپاه در یک قاب! سپاه علاوه بر اینکه از سرمایه انسانی برخوردار است، نسبت به این دارایی گرانقیمت و شیوه به گردش درآوردن آن آگاه است. سپاه «نمایش» این سرمایه انسانی را کمتر از نمایش جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیک دفاعی نمی‌داند و برای نمایش اقتدار سرمایه انسانی خود از یک برنامه ریزی موثر و خلاقانه برخوردار است. سپاه به یک معادله مدیریتی و الگوریتم سازنده بین سرمایه انسانی و سرمایه پولی (طبق نظرات مدیریت اقتصادی نئولفت) دست یافته است.
الفالف10 ساعت قبل
آمریکا کشورهای مختلفی را ویران کرد، اما نگرانی اسرائیل روز به روز افزایش یافت. واقعیت آن است که منابع خطر اصلی که اسرائیل را تهدید می‌کند، در دست کسانی نیست که در جنگ‌ها شراکت خود با واشنگتن و تل آویو را اعلام می‌کنند. در سوی دیگر، اسرائیل نمی‌تواند از امضای آمریکا در راستای واداشتن مردم سوریه به خروج از جولان استفاده کند، همانطور که امکان بیرون راندن فلسطینی‌ها از قدس نیز برایش فراهم نیست. در واقع، یکی از اهداف جنگ سوریه، ایجاد یک راه جایگزین برای تنگه هرمز بود، به نحوی که لوله‌های نفت و گازی که از خلیج به سمت مدیترانه می‌رود، پس از سیطره بر سوریه، از این کشور عبور کند؛ چرا که آمریکا و اسرائیل هر دو می‌دانند تا زمانی که ایران برگه برنده خود یعنی نگهبانی از هرمز را در دست دارد، مقابله با آن فایده‌ای ندارد. اما آیا این هدف تل آویو و واشنگتن در مورد سوریه محقق شد؟!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- معاون سیاسی وزیر کشور در بازدید از مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید کرد. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛، در جریان سفر استانی معاونت سیاسی به استان سیستان و بلوچستان، ضمن بازدید از برخی مناطق سیل‌زده سیستان از جملهدر نقطه صفر مرزی، از نزدیک در جریان وضعیت این مناطق و هم چنین اقدامات و امدادرسانی‌های تمامی دستگاه‌ها و نهاد‌های شورای مدیریت بحران قرار گرفت. عرف با تمجید از اقدامات انجام شده، ضمن اشاره به ضرورت حضور و فعالیت موثر احزاب، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در مدیریت شرایط و امدادرسانی به مردم، بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید نمود. معاون سیاسی وزیر کشور هم چنین با حضور در پایانه مرزی میلک، از وضعیت این پایانه بازدید کرد. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: قهرمانی مقتدرانه تیم ملی کشتی آزاد ایران⁩ در قاره آسیا را صمیمانه به اعضای این تیم و مردم ایران تبریک عرض می‌کنم.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
فرزانه صادق مالواجرد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها​ محل جریمه کردن و ترمیم درآمد شهرداری‌ها شده است که در این رویه باید تغییراتی انجام گیرد که دولت در این باره لایحه‌ای را به مجلس تقدیم خواهد کرد. معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی گفت: برخی ساخت و ساز‌ها غیر مجاز هستند، اما این تخلفات به دلیل وجود کمیسیون ماده ۱۰۰ با پرداخت جریمه، تخریب نمی‌شوند از این رو تغییر کمیسیون ماده ۱۰۰ در دستور کار دولت قرار گرفته است. وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور درخصوص این لایحه پیشنهاداتی داشتند تا با آسیب شناسی، معضلاتی را که کمیسیون ماده ۱۰۰ ایجاد کرده حل و فصل شود. لایحه تغییر این کمیسیون در حال بررسی و جمع بندی نهایی است تا به مجلس برود. وی ادامه داد: البته آنچه مصوبه می‌شود باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد که این کار قطعا همکاری و حمایت قوه قضائیه و قوه مقننه را می‌طلبد. مالواجرد گفت: ساخت و ساز‌هایی که در کنار بستر رودخانه‌ها انجام شده است بیانگر ورود به طبیعت و دستکاری آن است که منجر به اتفاقات نا خوشایندی شده است. وی با بیان اینکه افزایش بی رویه سطوح اشغالی در شهر‌ها از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد گفت: زمانی که سطع اشغال زمین در شهر‌ها بدلیل افزایش ساخت و ساز‌ها بیشترمی شود نفوذپذیری آب در خاک کمتر می‌شود و آب جاری می‌شود. مالواجرد افزود: باید جانمایی درستی برای ساخت و ساز‌ها و طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی صورت گیرد و ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها ممنوع شود. ضمن اینکه باید توجه ویژه به آبخیزداری و بازنگری در برنامه ریزی‌ها داشته باشیم. وی با اشاره به اینکه باید حریم بستر رودخانه‌ها در مناطقی که دچار سیل شدند دوباره بازنگری شود، گفت: طرح جامع حفاظت از سیلاب باید با همکاری وزارتخانه‌ها به جدیت دنبال شود. همچنین باید پهنه‌هایی در همه شهر‌ها ایجاد و سایت‌های بحران در شهر‌ها تجهیز شوند. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخورد‌ها و پیگیری‌ها درباره تخلف در حریم رودخانه‌ها پررنگ‌تر شده است، افزود: باید جرم انگاری تخلفات شهرسازی صورت گیرد تا زمانی که تخلفات جرم نباشد ضمانت اجرایی آن تقویت نخواهد شد و این امر نیازمند همکاری بین قوا است. وی ادامه داد: با توجه به سیل اخیر، جابجایی در مکان یابی سایت‌ها و طرح‌های شهرسازی انجام می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه آئین نامه کنترل شهرسازی را آغاز کردیم، گفت: در نقشه کاربری اراضی، ​ هر اتفاقی که در شهر‌ها می‌افتد مشخص می‌شود و طرح‌ها همه باید در قالب طرح فرادست اجرا شود. مالواجرد با اشاره به اینکه نخستین جلسه شورای عالی شهرسازی با موضوع «آسیب شناسی و بررسی سیل» برگزار شد، گفت: میزان بارش‌ها و حجم آب در پشت سد‌ها بررسی شد این میزان از حجم آب از زمانی که خشکسالی داشتیم بیشتر بود و به دلیل افزایش میزان آب در بستر رودخانه‌ها، ​سیل ایجاد شد. وی با بیان اینکه سیلاب گل آلود بیانگر شسته شدن خاک بدلیل نبود پوشش گیاهی است، تأکید کرد: باید توجه ویژه به آبخیزی داری، حفظ و صیانت از جنگل‌ها، مراتع و اراضی بالادست داشته باشیم. وظیفه کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ عدم رعایت ضوابط شهرسازی و ایمنی است.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، ابو وارث الموسوی سخنگوی جنبش النجباء اعلام کرد: آنچه برخی پایگاه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی درباره آماده شدن این جنبش برای هدف قرار دادن منافع آمریکا مخابره کرده‌اند کذب محض و ساخته دنباله روهای سفارت آمریکاست. وی افزود: بعید نیست که برخی شرکت‌ها یا منافع آمریکایی از سوی خود آمریکایی‌ها هدف قرار گیرد تا به گروههای مقاومت (حشد شعبی) اتهام وارد شود. هر چیزی از آمریکا بر می‌آید. الموسوی تاکید کرد: ما از چیزی نمی‌ترسیم و اگر قصد حمله به آمریکایی‌ها را داشته باشیم به شکل مستقیم و آشکارا آنرا اعلام می‌کنیم. وی افزود: ما با حضور نظامی آمریکا در عراق مخالفیم زیرا از حجم جنایات این نظامیان و خطر آنها برای غیرنظامیان آگاهیم.

اخبار بیشتر