1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

تفکیک زباله با ساده ترین روش ها

روشی جالب برای آموزش تفکیک زباله

ایسناخبرگزاری ایسنا
روشی جالب برای آموزش تفکیک زباله

به گزارش ایسنا به نقل از نیوز در این تحقیق، دقت متوسط شرکت‌کنندگان در بازی اول که بر اساس آموزش تفکیک زباله ارائه شد ۶۹ درصد و در تحقیق دوم به ۸۴ درصد افزایش یافت. این میزان افزایش دقت حتی بعد از یک هفته فاصله بین بازی‌ها نیز ادامه داشت.

دانشجویان خوابگاهی هم تحت تاثیر این بازی قرار گرفتند و حتی سطل‌های زباله آنها در این تحقیق ارزیابی شد. نتایج نشان داد این طرح در آموزش تفکیک زباله موفق بوده است.

محقق این تحقیق Jiaying Zhao استادیار گروه روانشناسی دانشگاه  بریتیش کلمبیا اظهار کرد: این بازخورد فوری در بازیافت زباله در بلند مدت افزایش می‌یابد و این بازی آنلاین گزینه آموزشی مناسبی در این مسیر است.

از آنجایی که میزان زباله‌ها به سرعت در حال افزایش است، تفکیک دقیق زباله در شهرهای آمریکای شمالی که در آن هر فرد  سالانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم  زباله تولید می‌کند ضروری است. تولید زباله در ایالات متحده طی سال‌های ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۳ به میزان ۶۴ درصد افزایش یافته است و یک سوم این زباله‌ها، زباله‌های آلی هستند و متان را به جو منتقل می‌کنند. متان ۲۵ برابر قوی‌تر از دی‌اکسیدکربن بر تغییرات آب و هوایی تاثیر منفی می‌گذارد.

یولو - سرپرست این تحقیق- اظهار کرد: هنجارهای اجتماعی و راحتی دسترسی به مخازن تفکیک زباله در تشویق افراد به تفکیک زباله‌ها بسیار موثر است.

در این بازی ساده چهار مربع وجود دارد که بر اساس تفکیک زباله در بالای صفحه نمایش ظاهر می‌شوند. این مربع‌ها شامل ظروف غذا، ظروف قابل بازیافت، کاغذ و زباله هستند سپس یک عکس از یک آیتم زباله در پایین صفحه نشان داده می‌شود و کاربر باید تصمیم بگیرد که این زباله به کدام مربع تعلق دارد و اگر گزینه انتخابی نادرست باشد گزینه صحیح به کاربر نشان داده می‌شود.

تحقیقات در روانشناسی شناختی نشان داده است که بازخورد فوری به افراد کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را بهبود بخشند که این مورد در بازی معرفی شده مشهود بود. این آزمایش در سه ساختمان مسکونی نیز انجام شد و نتایج موفقیت‌آمیز بود.

خواندن خبر در سایت منبع

طرح‌های تفکیک زباله شهرهای مازندران صحیح اجرا شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
طرح‌های تفکیک زباله شهرهای مازندران صحیح اجرا شود

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نوشهر، مهدی رازجویان در جلسه بررسی وضعیت پروژه‌های در حال احداث نیروگاه زباله‌سوز ساری و نوشهر اظهار داشت: رفع مشکل زباله عزم راسخ استان بوده و برطرف کردن مشکلات نیروگاه‌های زباله ‌سوز نوشهر و ساری در اولویت استانداری قرار دارد. ‎

وی افزود: با تاکید استاندار مازندران موضوع تفکیک زباله از مبدا به طور جدی در دستور کار قرار گرفته است.گلستان| طرح تفکیک زباله از مبدا در گنبدکاووس آغاز شدگلستان| مشکلات زیست محیطی سایت زباله آزادشهر برطرف می‌شودجنگل‌های هیرکانی گیلان در تسخیر زباله‌ها به‌ روایت تصویر

خواندن خبر در سایت منبع

کمتر از 5 درصد زباله خراسان جنوبی تفکیک می شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
کمتر از 5 درصد زباله خراسان جنوبی تفکیک می شود

به گزارش ایرنا حسن اکبری روز دوشنبه در همایش روز جهانی خاک در بیرجند افزود: هر نوع زباله در بهترین حالت دفع فعلی منجر به آلودگی خاک می شود.

وی ادامه داد: سالانه میلیون ها تن پلاستیک استفاده می شود هرچند تجزیه آن زمان بر است اما در نهایت منجر به آلودگی خاک می شود.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: اقتصاددان ها معتقدند کشوری ثروتمندتر است که خاک حاصلخیزی داشته باشد و از آن بهره برداری کند لذا بزرگترین سرمایه هر کشور خاک آن است.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از 2 میلیارد تن خاک حاصلخیز کشور به صورت فرسایش از بین می رود عنوان کرد: در جنگ دفاع مقدس برای حفظ یک وجب از خاک وطن خود شهیدان زیادی دادیم اما اکنون بخاطر عوامل انسانی و غیرانسانی و به دست خود خاک را نابود می کنیم.

اکبری، آب، خاک و پوشش گیاهی را سه عامل اصلی پایداری طبیعت، تولید و توسعه دانست و بیان کرد: هر کدام از این سه عامل آسیب ببیند روی عوامل دیگر هم تاثیرات منفی خواهد گذاشت پس پایداری این عوامل به صورت زنجیره وار به هم متصل هستند.

وی یادآور شد: هیچ نوع توسعه ای در کشور امکان پذیر نیست مگر اینکه اجزای طبیعت بتوانند کار خود را به درستی انجام دهند چون با آسیب این سه عامل تنوع زیستی، هوای مناسب، آب و سایر نیز از بین خواهد رفت.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه به مولفه مهم خاک کم توجهی کرده ایم یادآور شد: محدودیت های طبیعی که در کشور داریم این مولفه ها را تحت فشار قرار داده ضمن اینکه عوامل انسانی نیز به آن افزوده شده است.

وی تاکید کرد: ایران از نظر شدت بیابانزایی جزو پنج کشور نخست دنیا و خراسان جنوبی هم جزو پنج استان صاحب بیشترین شدت فرسایش بادی و کانون های فرسایش است.

اکبری با بیان اینکه از نظر بیابانزایی در دنیا و کشور جایگاه فرسایش و نابودی منابع خاک نگران کننده است اظهار داشت: در کنار محدودیت های طبیعی عوامل انسانی از جمله چرای بی رویه، آلودگی خاک، الگوی نامناسب کاشت، تغییر کاربری ها و بهره برداری بیش از حد از سفره های آب زیرزمینی سبب بروز بیابان و فرسایش شده است.

وی ادامه داد: بهره برداری بیش از حد از سفره های آب زیرزمینی سبب افت سفره و کاهش رطوبت خاک شده است و این پازل منتج به نابودی منابع خاک توسط انسان شده است.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی به شعار امسال روز جهانی خاک با عنوان «توقف آلودگی خاک» اشاره کرد و گفت: شاید تا چند سال اخیر واژه آلودگی خاک برای ما نمود نداشت اما اکنون دنیا به این نتیجه رسیده آلودگی خاک نامرئی و بسیار خطرناک است چون به صورت تدریجی اتفاق می افتد و تقریبا درمان ندارد.

وی بیان کرد: امکان رفع آلودگی هوا وجود دارد اما رفع آلودگی خاک بسیار هزینه بر و زمان بر است چون در مجموعه کار با خاک هزینه بر است.

اکبری اظهار داشت: بخشی از آلودگی خاک مربوط به بخش کشاورزی از جمله سموم دفع آفات و آبیاری نامناسب است علاوه بر این زباله های خانگی، پزشکی، صنعتی، کشاورزی و سایر نیز از دیگر عوامل آلوده کننده خاک محسوب می شوند.

وی افزود: همچنین مواد شیمیایی شناخته و ناشناخته زیادی تولید می شود اما اثرات آن ارزیابی نمی شود بنابراین اگر قرار است به کاهش آلودگی خاک کمک کنیم باید پلاستیک کمتری مصرف و زباله کمتری تولید کنیم.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: هرچند خاک قدرت خودپالایی دارد اما خاک در برابر فاضلاب های تجمعی قدرت خود را از دست داده و در نهایت موجب آلودگی خاک می شود.

وی خراسان جنوبی را استانی در معرض توسعه صنعتی دانست و گفت: یکی از مهمترین چالش های پیش روی ما فرسایش خاک است در حالیکه علاوه بر تغییر کاربری و چرای بی رویه دام، ایجاد جاده های متعدد و توسعه معادن کانون های فرسایش خاک را افزایش می دهند.

اکبری اضافه کرد: در این صورت نه تنها خاک را از دست می دهیم که با یک معضل لاینحل آلودگی گرد و غبار و ریزگرد مواجه خواهیم شد، با وضع کنونی فرسایش استان و خالی شدن سفره های آب زیرزمینی، شرایط طبیعی استان استعداد تبدیل شدن به استانی با مشکل گرد و غبار شدید را دارد.

وی با بیان اینکه عوامل جزئی زیادی سبب آلودگی خاک می شود گفت: به عنوان مثال در سه سال گذشته 6 مورد واژگونی تانکرهای حامل مواد سوختی در جاده های استان داشتیم که سطح قابل توجهی را پوشش و رفع آلودگی آن بسیار دشوار است.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی تاکید کرد: از آنجایی که رفع آلودگی خاک بسیار سخت است باید به سمت پیشگیری پیش برویم و این کار یک یا 2 دستگاه نیست و همه دستگاه های اجرایی باید پای کار باشند.

وی افزود: از شهرک های صنعتی و سازمان صنع، معدن و تجارت استان درخواست می شود توجه ویژه ای به توسعه معادن و بروز فرسایش خاک داشته باشند.

اکبری بر مدیریت چرای دام در استان تاکید کرد و گفت: امسال تعداد زیادی مجوز پرواربندی شتردر استان صادر شده که با بهره برداری از آن چرای دام در طبیعت نیز افزایش خواهد یافت و این موضوع ما را در آینده با چالش های زیادی مواجه خواهد کرد.

وی تاکید کرد: دانشگاه ها بخشی از تحقیقات دانشجویان را در ارتباط با محافظت از خاک، بهبود و کیفیت خاک و رفع آلودگی آن اختصاص دهند تا از این منبع خدادادی استفاده مناسب داشته باشیم.

7557 * 6054

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
زن ۳۹ ساله درخواست بارداری از شوهر مرده‌اش را به دادگاه فرستاد. فبین ژوستل که اکنون ۳۹ ساله است، ماه هاست تلاش می‌کند از شوهر فوت شده خود باردار شود. او قصد دارد با اسپرم منجمد شده شوهرش که در سال ۲۰۰۸ به خاطر ابتلا بهسرطان از دنیا رفت، عمل لقاح را انجام دهد. این در حالی است که اندکی پیش در آلمان یک بیوه ۲۹ ساله در نویبراندنبورگ توانست از دادگاه رای بگیرد تا از همسر فوت شده خود بچه دار شود. پس از تصادف مرگبار شوهر با موتوسیکلت، بیمارستان در وهله اول از باز پس دادن این سلول‌ها خودداری کرده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سرهنگ کارآگاه علی ولیپور گودرزی گفت: در سال ۸۹ فردی بر اثر یک سانحه از ناحیه صورت دچار آسیب جدی می‌شود و برای معالجه به یکی از بیمارستان‌های تهران اعزام و توسط یکی از پزشکان متخصص این بیمارستان تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. سرهنگ ولیپور گودرزی، اظهار کرد: با اعلام شکایت این پزشک جراح و پیگیری قضایی کارآگاهان این یگان وارد عمل شده و در بررسی‌های خود به سرنخ هایی برمی خورند که نشان از حضور همان متهم اولی دارد. مدتی بعد تهدیدات از سوی فرد ناشناس بیشتر شده و اعلام می‌کند که در صورت عدم پرداخت وجه درخواستی به همسر و کودکان پزشک مذکور آسیب می‌رساند که با پیگیری‌های پزشک جراح و همکاری شبانه روزی کاراگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی پایتخت، این متهم در یک سفره خانه واقع در نیاوران شناسایی و دستگیر می‌شود. سرهنگ گودرزی، تصریح کرد: متهم که فردی ۴۲ ساله است، دارای اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی و موادمخدر صنعتی است که اظهار کرده به خاطر اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی شرایط روحی و روانی مناسبی ندارد. معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اشاره به اینکه از مخفیگاه این متهم مواد مخدر (شیشه) و مشروبات الکلی کشف شده است، گفت: متهم به دستور بازپرس شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای جنایی تهران برای انجام آزمون‌های روانی و همچنین انجام تست‌های اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، در اختیار کارآگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد.
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
دختر جوان روسی بر اثر ضرب و شتم با چاقو و چکش جان باخت. دختر روسی که نامزدش را به‌خاطر شکستن بینی‌اش بخشیده بود، چند‌ماه بعد بر اثر ضرب و شتم او باچاقو و چکش جان باخت. اولک ‌۲۰ ساله که سابقه بار‌ها خشونت علیه نامزدش را داشت با بخشش نامزدش برای شکستن بینی از بازداشتگاه آزاد شد، اما همانطور که روانشناس‌ها پیش‌بینی می‌کنند خشونت علیه همسر می‌تواند روندی صعودی و مرگبار را طی کند. به گزارش دیلی‌میل، این پیش‌بینی در مورد این دختر و پسر مصداق داشت.

اخبار بیشتر