تفکیک زباله با ساده ترین روش ها
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

تفکیک زباله با ساده ترین روش ها

روشی جالب برای آموزش تفکیک زباله

ایسناخبرگزاری ایسنا
روشی جالب برای آموزش تفکیک زباله
بر اساس نتایج تحقیق دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا ( UBC ) مشخص شد یک بازی آنلاین ساده می‌تواند به شهروندان تفکیک زباله را به درستی آموزش دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از نیوز در این تحقیق، دقت متوسط شرکت‌کنندگان در بازی اول که بر اساس آموزش تفکیک زباله ارائه شد ۶۹ درصد و در تحقیق دوم به ۸۴ درصد افزایش یافت. این میزان افزایش دقت حتی بعد از یک هفته فاصله بین بازی‌ها نیز ادامه داشت.

دانشجویان خوابگاهی هم تحت تاثیر این بازی قرار گرفتند و حتی سطل‌های زباله آنها در این تحقیق ارزیابی شد. نتایج نشان داد این طرح در آموزش تفکیک زباله موفق بوده است.

محقق این تحقیق Jiaying Zhao استادیار گروه روانشناسی دانشگاه  بریتیش کلمبیا اظهار کرد: این بازخورد فوری در بازیافت زباله در بلند مدت افزایش می‌یابد و این بازی آنلاین گزینه آموزشی مناسبی در این مسیر است.

از آنجایی که میزان زباله‌ها به سرعت در حال افزایش است، تفکیک دقیق زباله در شهرهای آمریکای شمالی که در آن هر فرد  سالانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم  زباله تولید می‌کند ضروری است. تولید زباله در ایالات متحده طی سال‌های ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۳ به میزان ۶۴ درصد افزایش یافته است و یک سوم این زباله‌ها، زباله‌های آلی هستند و متان را به جو منتقل می‌کنند. متان ۲۵ برابر قوی‌تر از دی‌اکسیدکربن بر تغییرات آب و هوایی تاثیر منفی می‌گذارد.

یولو - سرپرست این تحقیق- اظهار کرد: هنجارهای اجتماعی و راحتی دسترسی به مخازن تفکیک زباله در تشویق افراد به تفکیک زباله‌ها بسیار موثر است.

در این بازی ساده چهار مربع وجود دارد که بر اساس تفکیک زباله در بالای صفحه نمایش ظاهر می‌شوند. این مربع‌ها شامل ظروف غذا، ظروف قابل بازیافت، کاغذ و زباله هستند سپس یک عکس از یک آیتم زباله در پایین صفحه نشان داده می‌شود و کاربر باید تصمیم بگیرد که این زباله به کدام مربع تعلق دارد و اگر گزینه انتخابی نادرست باشد گزینه صحیح به کاربر نشان داده می‌شود.

تحقیقات در روانشناسی شناختی نشان داده است که بازخورد فوری به افراد کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را بهبود بخشند که این مورد در بازی معرفی شده مشهود بود. این آزمایش در سه ساختمان مسکونی نیز انجام شد و نتایج موفقیت‌آمیز بود.

خواندن خبر در سایت منبع

طرح‌های تفکیک زباله شهرهای مازندران صحیح اجرا شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
طرح‌های تفکیک زباله شهرهای مازندران صحیح اجرا شود
سرپرست معاونت عمرانی استاندار مازندران با اشاره به برطرف شدن اساسی مشکل پسماند استان گفت: طرح‌های تفکیک زباله شهرهای مازندران صحیح اجرا شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نوشهر، مهدی رازجویان در جلسه بررسی وضعیت پروژه‌های در حال احداث نیروگاه زباله‌سوز ساری و نوشهر اظهار داشت: رفع مشکل زباله عزم راسخ استان بوده و برطرف کردن مشکلات نیروگاه‌های زباله ‌سوز نوشهر و ساری در اولویت استانداری قرار دارد. ‎

وی افزود: با تاکید استاندار مازندران موضوع تفکیک زباله از مبدا به طور جدی در دستور کار قرار گرفته است.گلستان| طرح تفکیک زباله از مبدا در گنبدکاووس آغاز شدگلستان| مشکلات زیست محیطی سایت زباله آزادشهر برطرف می‌شودجنگل‌های هیرکانی گیلان در تسخیر زباله‌ها به‌ روایت تصویر

خواندن خبر در سایت منبع

کمتر از 5 درصد زباله خراسان جنوبی تفکیک می شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
کمتر از 5 درصد زباله خراسان جنوبی تفکیک می شود
بیرجند - ایرنا - مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه شهرداری ها باید به مساله تفکیک زباله توجه ویژه ای کنند گفت: بازیافت و تفکیک زباله از مبدا بسیار مهم است در حالیکه اکنون کمتر از پنج درصد زباله استان تفکیک می شود.

به گزارش ایرنا حسن اکبری روز دوشنبه در همایش روز جهانی خاک در بیرجند افزود: هر نوع زباله در بهترین حالت دفع فعلی منجر به آلودگی خاک می شود.

وی ادامه داد: سالانه میلیون ها تن پلاستیک استفاده می شود هرچند تجزیه آن زمان بر است اما در نهایت منجر به آلودگی خاک می شود.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: اقتصاددان ها معتقدند کشوری ثروتمندتر است که خاک حاصلخیزی داشته باشد و از آن بهره برداری کند لذا بزرگترین سرمایه هر کشور خاک آن است.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از 2 میلیارد تن خاک حاصلخیز کشور به صورت فرسایش از بین می رود عنوان کرد: در جنگ دفاع مقدس برای حفظ یک وجب از خاک وطن خود شهیدان زیادی دادیم اما اکنون بخاطر عوامل انسانی و غیرانسانی و به دست خود خاک را نابود می کنیم.

اکبری، آب، خاک و پوشش گیاهی را سه عامل اصلی پایداری طبیعت، تولید و توسعه دانست و بیان کرد: هر کدام از این سه عامل آسیب ببیند روی عوامل دیگر هم تاثیرات منفی خواهد گذاشت پس پایداری این عوامل به صورت زنجیره وار به هم متصل هستند.

وی یادآور شد: هیچ نوع توسعه ای در کشور امکان پذیر نیست مگر اینکه اجزای طبیعت بتوانند کار خود را به درستی انجام دهند چون با آسیب این سه عامل تنوع زیستی، هوای مناسب، آب و سایر نیز از بین خواهد رفت.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه به مولفه مهم خاک کم توجهی کرده ایم یادآور شد: محدودیت های طبیعی که در کشور داریم این مولفه ها را تحت فشار قرار داده ضمن اینکه عوامل انسانی نیز به آن افزوده شده است.

وی تاکید کرد: ایران از نظر شدت بیابانزایی جزو پنج کشور نخست دنیا و خراسان جنوبی هم جزو پنج استان صاحب بیشترین شدت فرسایش بادی و کانون های فرسایش است.

اکبری با بیان اینکه از نظر بیابانزایی در دنیا و کشور جایگاه فرسایش و نابودی منابع خاک نگران کننده است اظهار داشت: در کنار محدودیت های طبیعی عوامل انسانی از جمله چرای بی رویه، آلودگی خاک، الگوی نامناسب کاشت، تغییر کاربری ها و بهره برداری بیش از حد از سفره های آب زیرزمینی سبب بروز بیابان و فرسایش شده است.

وی ادامه داد: بهره برداری بیش از حد از سفره های آب زیرزمینی سبب افت سفره و کاهش رطوبت خاک شده است و این پازل منتج به نابودی منابع خاک توسط انسان شده است.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی به شعار امسال روز جهانی خاک با عنوان «توقف آلودگی خاک» اشاره کرد و گفت: شاید تا چند سال اخیر واژه آلودگی خاک برای ما نمود نداشت اما اکنون دنیا به این نتیجه رسیده آلودگی خاک نامرئی و بسیار خطرناک است چون به صورت تدریجی اتفاق می افتد و تقریبا درمان ندارد.

وی بیان کرد: امکان رفع آلودگی هوا وجود دارد اما رفع آلودگی خاک بسیار هزینه بر و زمان بر است چون در مجموعه کار با خاک هزینه بر است.

اکبری اظهار داشت: بخشی از آلودگی خاک مربوط به بخش کشاورزی از جمله سموم دفع آفات و آبیاری نامناسب است علاوه بر این زباله های خانگی، پزشکی، صنعتی، کشاورزی و سایر نیز از دیگر عوامل آلوده کننده خاک محسوب می شوند.

وی افزود: همچنین مواد شیمیایی شناخته و ناشناخته زیادی تولید می شود اما اثرات آن ارزیابی نمی شود بنابراین اگر قرار است به کاهش آلودگی خاک کمک کنیم باید پلاستیک کمتری مصرف و زباله کمتری تولید کنیم.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: هرچند خاک قدرت خودپالایی دارد اما خاک در برابر فاضلاب های تجمعی قدرت خود را از دست داده و در نهایت موجب آلودگی خاک می شود.

وی خراسان جنوبی را استانی در معرض توسعه صنعتی دانست و گفت: یکی از مهمترین چالش های پیش روی ما فرسایش خاک است در حالیکه علاوه بر تغییر کاربری و چرای بی رویه دام، ایجاد جاده های متعدد و توسعه معادن کانون های فرسایش خاک را افزایش می دهند.

اکبری اضافه کرد: در این صورت نه تنها خاک را از دست می دهیم که با یک معضل لاینحل آلودگی گرد و غبار و ریزگرد مواجه خواهیم شد، با وضع کنونی فرسایش استان و خالی شدن سفره های آب زیرزمینی، شرایط طبیعی استان استعداد تبدیل شدن به استانی با مشکل گرد و غبار شدید را دارد.

وی با بیان اینکه عوامل جزئی زیادی سبب آلودگی خاک می شود گفت: به عنوان مثال در سه سال گذشته 6 مورد واژگونی تانکرهای حامل مواد سوختی در جاده های استان داشتیم که سطح قابل توجهی را پوشش و رفع آلودگی آن بسیار دشوار است.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی تاکید کرد: از آنجایی که رفع آلودگی خاک بسیار سخت است باید به سمت پیشگیری پیش برویم و این کار یک یا 2 دستگاه نیست و همه دستگاه های اجرایی باید پای کار باشند.

وی افزود: از شهرک های صنعتی و سازمان صنع، معدن و تجارت استان درخواست می شود توجه ویژه ای به توسعه معادن و بروز فرسایش خاک داشته باشند.

اکبری بر مدیریت چرای دام در استان تاکید کرد و گفت: امسال تعداد زیادی مجوز پرواربندی شتردر استان صادر شده که با بهره برداری از آن چرای دام در طبیعت نیز افزایش خواهد یافت و این موضوع ما را در آینده با چالش های زیادی مواجه خواهد کرد.

وی تاکید کرد: دانشگاه ها بخشی از تحقیقات دانشجویان را در ارتباط با محافظت از خاک، بهبود و کیفیت خاک و رفع آلودگی آن اختصاص دهند تا از این منبع خدادادی استفاده مناسب داشته باشیم.

7557 * 6054

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
فرمانده انتظامی اسلام آباد غرب از شهادت رئیس پلیس آگاهی این شهرستان در درگیری مسلحانه با افراد ناشناس خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ سلیمی از درگیری مسلحانه ساعتی پیش در محله شهرک جهاد اسلام آباد غرب خبر داد و اظهار داشت: بر اثر این درگیری مسلحانه افراد ناشناس با نیروهای انتظامی واقع در اطراف مسجد شهرک جهاد اسلام آباد غرب رئیس پلیس آگاهی شهرستان کورش حاجی مرادی مجروح شد. فرمانده انتظامی اسلام آباد غرب افزود: متأسفانه تلاش‌های تیم پزشکی جهت احیای افسر وظیفه شناس اسلام آبادی سروان کورش حاجی مرادی بی نتیجه ماند و وی به درجه رفیع شهادت نائل شد.

سدهای مهم استان تهران تحت مدیریت و کنترل

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
محمد تقی زاده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ درباره کنترل سد‌های تهران به منظور جلوگیری از سرریزشدنشان افزود: سد‌های مهم استان که در واقع ذخیره آبی استان و شهر تهران را انجام می‌دهند، اکنون تحت مدیریت و کنترل است. وی گفت: وضعیت سد کرج، لتیان و ماملو که مهمترین سد‌های ما هستند، حدود ۲۰ میلیون متر مکعب سد کرج و ۱۰ تا ۱۵ میلیون متر مکعب نیز هر کدام از­ سد‌های لتیان و ماملو برای اطمینان خاطر ظرفیت خالی دارند بویژه که فصل گرما در حال شروع شدن است و ذوب شدن برف ها­ در ارتفاعات را­­داریم، همچنین بارش پراکنده در سطح استان را خواهیم داشت. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران­ گفت: با توجه به این امر، ­ سازمان آب منطقه‌ای و سازمان مدیریت آب استان سد‌های تهران را تحت کنترل دارند و به شکل مدیریت شده تخلیه سد را برای جلوگیری از سرریزش شدن انجام می‌دهند که مشکلی ایجاد نکند و ذخیره منابع آب نیز حفظ شود

حضور میهمانان رنگی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ پروانه‌ها این حشرات زیبا و دوست‌داشتنی آسیبی بر انسان و گیاهان نمی‌رنند و با افزایش دما به‌تدریج شهر را ترک می‌کنند. عمر این پروانه‌ها بین ۱ تا ۲ ماه است و اگر بارش‌ها همچون فصل بهار ادامه داشته باشند در تابستان نیز شاهد حضور پروانه‌ها در شهر خواهیم بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، سرهنگ جلیل موقوفه‌ای با اعلام خبر تعقیب و گریز یک ساعته پلیس با سارقان، درباره جزئیات این خبر اظهار کرد: حدود ساعت ۴ صبح امروز (۵ خرداد ۹۸) مأموران کلانتری ۱۴۷ گلبرگ در حال گشت‌زنی در خیابان ثانی با سه سرنشین یک دستگاه خودروی پراید مواجه شدند. جانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ ادامه داد: یکی از سرنشینان پراید در حال باز کردن در خودروی پراید پارک شده در خیابان بود که با دیدن مأموران سوار بر پراید مشکی رنگ شده و به همراه دو سرنشین دیگر متواری شدند. وی تصریح کرد: مأموران انتظامی نیز به سرعت مشغول تعقیب خودروی مذکور شده و در بررسی پلاک خودروی پراید مشخص شد، این خودرو در تاریخ ۳ خرداد به سرقت رفته است. جانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ افزود: مأموران نیز با پای پیاده برای بازداشت سه سارق وارد عمل شده و برای زمین‌گیر کردن آنها اقدام به تیراندازی کردند که دو نفر از سارقان در جریان دستگیری زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافتند اما یکی از آنها جان خود را از دست داد. موقوفه‌ای با اشاره به اعتراف سارق سوم به سرقتهای متعدد، یادآور شد: تحقیقات درباره این پرونده ادامه دارد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
یا آنکه فرموده: باکى بر تو نیست که در هر دو شب کار خیر انجام دهى مانند ان. و فرموده: هرکه این دعا را بخواند، خدا تقصیرى که در گذشته از ماه رمضان از او سر زده بیامرزد، و او را در باقیمانده ماه از گناهان بازدارد. شیخ کلینى روایت کرده که امام باقر علیه السلام در شبهاى بیست و یکم و بیست و سوم تا نیمه شب دعا مى خواند، و پس از آن شروع به خواندن نماز می‌کرد. آگاه باش که در هر شب از شبهاى این دهه غسل مستحب است. روایت شده حضرت رصول صلى الله علیه و آله در هر شب این دهه غسل می‌کرد.

اخبار بیشتر