1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

تفکیک زباله با ساده ترین روش ها

روشی جالب برای آموزش تفکیک زباله

ایسناخبرگزاری ایسنا
روشی جالب برای آموزش تفکیک زباله

به گزارش ایسنا به نقل از نیوز در این تحقیق، دقت متوسط شرکت‌کنندگان در بازی اول که بر اساس آموزش تفکیک زباله ارائه شد ۶۹ درصد و در تحقیق دوم به ۸۴ درصد افزایش یافت. این میزان افزایش دقت حتی بعد از یک هفته فاصله بین بازی‌ها نیز ادامه داشت.

دانشجویان خوابگاهی هم تحت تاثیر این بازی قرار گرفتند و حتی سطل‌های زباله آنها در این تحقیق ارزیابی شد. نتایج نشان داد این طرح در آموزش تفکیک زباله موفق بوده است.

محقق این تحقیق Jiaying Zhao استادیار گروه روانشناسی دانشگاه  بریتیش کلمبیا اظهار کرد: این بازخورد فوری در بازیافت زباله در بلند مدت افزایش می‌یابد و این بازی آنلاین گزینه آموزشی مناسبی در این مسیر است.

از آنجایی که میزان زباله‌ها به سرعت در حال افزایش است، تفکیک دقیق زباله در شهرهای آمریکای شمالی که در آن هر فرد  سالانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم  زباله تولید می‌کند ضروری است. تولید زباله در ایالات متحده طی سال‌های ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۳ به میزان ۶۴ درصد افزایش یافته است و یک سوم این زباله‌ها، زباله‌های آلی هستند و متان را به جو منتقل می‌کنند. متان ۲۵ برابر قوی‌تر از دی‌اکسیدکربن بر تغییرات آب و هوایی تاثیر منفی می‌گذارد.

یولو - سرپرست این تحقیق- اظهار کرد: هنجارهای اجتماعی و راحتی دسترسی به مخازن تفکیک زباله در تشویق افراد به تفکیک زباله‌ها بسیار موثر است.

در این بازی ساده چهار مربع وجود دارد که بر اساس تفکیک زباله در بالای صفحه نمایش ظاهر می‌شوند. این مربع‌ها شامل ظروف غذا، ظروف قابل بازیافت، کاغذ و زباله هستند سپس یک عکس از یک آیتم زباله در پایین صفحه نشان داده می‌شود و کاربر باید تصمیم بگیرد که این زباله به کدام مربع تعلق دارد و اگر گزینه انتخابی نادرست باشد گزینه صحیح به کاربر نشان داده می‌شود.

تحقیقات در روانشناسی شناختی نشان داده است که بازخورد فوری به افراد کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را بهبود بخشند که این مورد در بازی معرفی شده مشهود بود. این آزمایش در سه ساختمان مسکونی نیز انجام شد و نتایج موفقیت‌آمیز بود.

خواندن خبر در سایت منبع

طرح‌های تفکیک زباله شهرهای مازندران صحیح اجرا شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
طرح‌های تفکیک زباله شهرهای مازندران صحیح اجرا شود

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نوشهر، مهدی رازجویان در جلسه بررسی وضعیت پروژه‌های در حال احداث نیروگاه زباله‌سوز ساری و نوشهر اظهار داشت: رفع مشکل زباله عزم راسخ استان بوده و برطرف کردن مشکلات نیروگاه‌های زباله ‌سوز نوشهر و ساری در اولویت استانداری قرار دارد. ‎

وی افزود: با تاکید استاندار مازندران موضوع تفکیک زباله از مبدا به طور جدی در دستور کار قرار گرفته است.گلستان| طرح تفکیک زباله از مبدا در گنبدکاووس آغاز شدگلستان| مشکلات زیست محیطی سایت زباله آزادشهر برطرف می‌شودجنگل‌های هیرکانی گیلان در تسخیر زباله‌ها به‌ روایت تصویر

خواندن خبر در سایت منبع

کمتر از 5 درصد زباله خراسان جنوبی تفکیک می شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
کمتر از 5 درصد زباله خراسان جنوبی تفکیک می شود

به گزارش ایرنا حسن اکبری روز دوشنبه در همایش روز جهانی خاک در بیرجند افزود: هر نوع زباله در بهترین حالت دفع فعلی منجر به آلودگی خاک می شود.

وی ادامه داد: سالانه میلیون ها تن پلاستیک استفاده می شود هرچند تجزیه آن زمان بر است اما در نهایت منجر به آلودگی خاک می شود.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: اقتصاددان ها معتقدند کشوری ثروتمندتر است که خاک حاصلخیزی داشته باشد و از آن بهره برداری کند لذا بزرگترین سرمایه هر کشور خاک آن است.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از 2 میلیارد تن خاک حاصلخیز کشور به صورت فرسایش از بین می رود عنوان کرد: در جنگ دفاع مقدس برای حفظ یک وجب از خاک وطن خود شهیدان زیادی دادیم اما اکنون بخاطر عوامل انسانی و غیرانسانی و به دست خود خاک را نابود می کنیم.

اکبری، آب، خاک و پوشش گیاهی را سه عامل اصلی پایداری طبیعت، تولید و توسعه دانست و بیان کرد: هر کدام از این سه عامل آسیب ببیند روی عوامل دیگر هم تاثیرات منفی خواهد گذاشت پس پایداری این عوامل به صورت زنجیره وار به هم متصل هستند.

وی یادآور شد: هیچ نوع توسعه ای در کشور امکان پذیر نیست مگر اینکه اجزای طبیعت بتوانند کار خود را به درستی انجام دهند چون با آسیب این سه عامل تنوع زیستی، هوای مناسب، آب و سایر نیز از بین خواهد رفت.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه به مولفه مهم خاک کم توجهی کرده ایم یادآور شد: محدودیت های طبیعی که در کشور داریم این مولفه ها را تحت فشار قرار داده ضمن اینکه عوامل انسانی نیز به آن افزوده شده است.

وی تاکید کرد: ایران از نظر شدت بیابانزایی جزو پنج کشور نخست دنیا و خراسان جنوبی هم جزو پنج استان صاحب بیشترین شدت فرسایش بادی و کانون های فرسایش است.

اکبری با بیان اینکه از نظر بیابانزایی در دنیا و کشور جایگاه فرسایش و نابودی منابع خاک نگران کننده است اظهار داشت: در کنار محدودیت های طبیعی عوامل انسانی از جمله چرای بی رویه، آلودگی خاک، الگوی نامناسب کاشت، تغییر کاربری ها و بهره برداری بیش از حد از سفره های آب زیرزمینی سبب بروز بیابان و فرسایش شده است.

وی ادامه داد: بهره برداری بیش از حد از سفره های آب زیرزمینی سبب افت سفره و کاهش رطوبت خاک شده است و این پازل منتج به نابودی منابع خاک توسط انسان شده است.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی به شعار امسال روز جهانی خاک با عنوان «توقف آلودگی خاک» اشاره کرد و گفت: شاید تا چند سال اخیر واژه آلودگی خاک برای ما نمود نداشت اما اکنون دنیا به این نتیجه رسیده آلودگی خاک نامرئی و بسیار خطرناک است چون به صورت تدریجی اتفاق می افتد و تقریبا درمان ندارد.

وی بیان کرد: امکان رفع آلودگی هوا وجود دارد اما رفع آلودگی خاک بسیار هزینه بر و زمان بر است چون در مجموعه کار با خاک هزینه بر است.

اکبری اظهار داشت: بخشی از آلودگی خاک مربوط به بخش کشاورزی از جمله سموم دفع آفات و آبیاری نامناسب است علاوه بر این زباله های خانگی، پزشکی، صنعتی، کشاورزی و سایر نیز از دیگر عوامل آلوده کننده خاک محسوب می شوند.

وی افزود: همچنین مواد شیمیایی شناخته و ناشناخته زیادی تولید می شود اما اثرات آن ارزیابی نمی شود بنابراین اگر قرار است به کاهش آلودگی خاک کمک کنیم باید پلاستیک کمتری مصرف و زباله کمتری تولید کنیم.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: هرچند خاک قدرت خودپالایی دارد اما خاک در برابر فاضلاب های تجمعی قدرت خود را از دست داده و در نهایت موجب آلودگی خاک می شود.

وی خراسان جنوبی را استانی در معرض توسعه صنعتی دانست و گفت: یکی از مهمترین چالش های پیش روی ما فرسایش خاک است در حالیکه علاوه بر تغییر کاربری و چرای بی رویه دام، ایجاد جاده های متعدد و توسعه معادن کانون های فرسایش خاک را افزایش می دهند.

اکبری اضافه کرد: در این صورت نه تنها خاک را از دست می دهیم که با یک معضل لاینحل آلودگی گرد و غبار و ریزگرد مواجه خواهیم شد، با وضع کنونی فرسایش استان و خالی شدن سفره های آب زیرزمینی، شرایط طبیعی استان استعداد تبدیل شدن به استانی با مشکل گرد و غبار شدید را دارد.

وی با بیان اینکه عوامل جزئی زیادی سبب آلودگی خاک می شود گفت: به عنوان مثال در سه سال گذشته 6 مورد واژگونی تانکرهای حامل مواد سوختی در جاده های استان داشتیم که سطح قابل توجهی را پوشش و رفع آلودگی آن بسیار دشوار است.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی تاکید کرد: از آنجایی که رفع آلودگی خاک بسیار سخت است باید به سمت پیشگیری پیش برویم و این کار یک یا 2 دستگاه نیست و همه دستگاه های اجرایی باید پای کار باشند.

وی افزود: از شهرک های صنعتی و سازمان صنع، معدن و تجارت استان درخواست می شود توجه ویژه ای به توسعه معادن و بروز فرسایش خاک داشته باشند.

اکبری بر مدیریت چرای دام در استان تاکید کرد و گفت: امسال تعداد زیادی مجوز پرواربندی شتردر استان صادر شده که با بهره برداری از آن چرای دام در طبیعت نیز افزایش خواهد یافت و این موضوع ما را در آینده با چالش های زیادی مواجه خواهد کرد.

وی تاکید کرد: دانشگاه ها بخشی از تحقیقات دانشجویان را در ارتباط با محافظت از خاک، بهبود و کیفیت خاک و رفع آلودگی آن اختصاص دهند تا از این منبع خدادادی استفاده مناسب داشته باشیم.

7557 * 6054

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس دانشگاه تهران: در دانشگاه منادی ارتباط با صنعت هستیم و هر راهکاری که به مسائل صنعتی متصل باشد به رونق تولید کمک می‌کندهر راهکار متصل به صنعت به رونق تولید کمک می‌کندهر راهکار متصل به صنعت به رونق تولید کمک می‌کندمحمود نیلی احمدآبادی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: بدون حضور دانشگاه‌ها رونق تولید امکانپذیر نیست، چون هر آنچه که امروز تولید را در دنیا، اقتصادی و بازار را برای آن فراهم می‌کند کیفیت و قیمت است. رئیس دانشگاه تهران گفت: ما فکر می‌کنیم هر راهکاری که بتواند دانشگاه‌ها را با مسائل صنعتی متصل کند می‌تواند به رونق تولید کمک کند. وی افزود: موضوع اقتصاد برون زا باید در مجلس به عنوان موضوع اصلی مطرح شود تا واقعا رونق تولید ایجاد شود. نیلی احمدآبادی افزود: وارد شدن در رتبه بندی جهانی نمی‌تواند تنها به عنوان هدف اصلی در دانشگاه مطرح شود، چون این‌ها متغیر‌هایی است که می‌تواند هر روز تغییر کند. نیلی احمد آبادی تاکید کرد: برنامه سوم دانشگاه، ارتقای جایگاه بین المللی بوده است و به همین منظور افزایش فعالیت‌های بین المللی جزو برنامه‌های اصلی دانشگاه مطرح است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران از اجرای طرح حیات مدنی شهرتهران در شب‌های ماه مبارک رمضان خبردادبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی امور شورای شهرداری تهران؛ نشست «حیات مدنی در شب‌های رمضان» با حضور سکینه اشرفی معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری، شاپور رستمی معاون امور مناطق، محمدرضا جوادی یگانه معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و سیدمحمد بهشتی و برخی اعضای شورای شهر و کارشناسان در شهرداری تهران برگزار شد. نژادبهرام: ارتقای امنیت شبانه در تهران ضروری استعضو هیات رئیسه شورای شهر تهران و از طراحان مصوبه احیای زیست شبانه در خصوص انگیزه‌های این مصوبه اظهار کرد: هدفگذاری اصلی شورای شهر از مصوبه احیای زیست شبانه موضوع امنیت در شهر بود. رستمی: اجرای طرح حیات مدنی شهر در ۵ نقطه تهرانمعاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران در جمع‌بندی این جلسه گفت: ۱۵ نقطه مناسب برای اجرای طرح ویژه شب‌های ماه مبارک رمضان شناسایی شده است، که بر اساس صلاحدید معاون محترم اجتماعی و فرهنگی در ۵ نقطه شاخص از این نقاط، از ۱۵ اردیبهشت‌ماه ویژه برنامه‌های ماه رمضان آغاز می‌شود. شاپور رستمی، افزود: معاونت خدمات شهری و معاونت اجتماعی و فرهنگی عهده‌دار اجرای طرح شب‌های ماه رمضان هستند و سایر معاونت‌ها و بخش‌های شهرداری نیز برای اجرای این طرح کمک می‌کنند. رستمی افزود: ­طرح زندگی در شب پس از ایام ماه مبارک رمضان هم می‌تواند­ادامه پیدا کند.
انتخابانتخاب22 ساعت قبل
اتشار پاسخ آیت الله ناصر مکارم شیرازی به استفتائی درباره مسابقه «برنده باش» روز گذشته به یکی از مهمترین و پربحث‌ترین ‏اخبار فضای مجازی تبدیل شده بود. مقدمه حضور در ‏این مسابقه، شرکت در مسابقه اپلیکیشن برنامه مذکور است و برای شرکت در آن مسابقه نیز به ازای تعدادی سوال، مبلغی ‏مشخص باید پرداخت شود. ‏رهبر معظم انقلاب: صداوسیما بخت آزمایی را ترویج نکندرهبر معظم انقلاب در بیانات خود در جمع هزاران نفر از کارگران صنایع مختلف نیز به موضوع ترویج بخت آزمایی اشاره ‏کردند. بسیاری از آن‌ها از وزیر ارتباطات خواسته‌اند ‏که با پیگیری این موضوع، ماجرای این گونه مسابقات را فیصله دهد. حال باید منتظر ماند و دید با وجود این تذکرات و نیز ابراز ‏نظر صریح رهبر معظم انقلاب، آیا صداوسیما این گونه مسابقات را تعطیل خواهد کرد؟
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: این مرحله برای ۵۰ سال آینده در حال کار فکری و اندیشه‌ای است تا با مشارکت همه ملت‌های اسلامی تحقق یابد و جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت است و امروز از دولت سازی در مسیر تمدن سازی اسلامی در حال حرکت هستیم. وی در خصوص برگزاری نخستین همایش بین المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴» با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران پرچمدار مرحله دوم تمدن سازی در جهان اسلام است، گفت: این همایش با هدف نزدیک کردن افکار و اندیشه‌های دانشمندان جهان اسلام، هشتم اردیبهشت به مدت دو روز برگزار می‌شود. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: آیین گشایش این همایش که با همکاری مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران برگزار می‌شود با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، تعدادی از اعضای هیئت دولت و بیش از ۱۵ نفر از اندیشمندان برجسته کشور‌های اسلامی و اروپایی برگزار خواهد شد. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴، موضوعات آینده تحولات اجتماعی، آینده فرهنگ و تمدن اسلامی و آینده سیاست و امنیت در ۵۷ کشور اسلامی را از موضوعات این همایش بیان کرد و افزود: چگونگی توسعه علم و فناوری، آینده محیط زیست و آینده اقتصاد در جهان اسلام از دیگر موضوعات اصلی این همایش بین المللی است. دکتر رحیم صفوی همچنین با تاکید بر ظرفیت بالای گردشگری در جهان اسلام، افزود: سالانه بیش از ۵ تا ۶ میلیون گردشگر خارجی از جمله گردشگران مذهبی به ایران سفر می‌کنند و توجه به این ظرفیت مهم از مباحث همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با همکاری متخصصان وزارت دفاع و جهاد خودکفایی هوانیروز ارتش، سه موشک «حیدر»، «قمربنی هاشم (ع)» و «دهلاویه هوا پایه» طراحی و ساخته شد. همچنین قابلیت نصب انواع سیستم‌های جستجوگر برای استفاده در اوضاع مختلف آب و هوایی به منظور اهداف زرهی، تجهیزات زمینی و تجمع نفر‌ها را دارد و در شب نیز می‌تواند شلیک کند. ۳- موشک دهلاویه هواپایهاین موشک، موشک هوا به زمین با هدایت لیزری و برد بیش از ۸ کیلومتر و وزن پایین برای اهداف زرهی به صورت نقطه زن با قدرت نفوذ یک متر و و بیست سانتی متر است. موشک دهلاویه پیش از این، کارکرد زمین پایه داشت که اکنون به هواپایه ارتقا یافت. این موشک‌ها اکنون در مرحله تست و آزمایشات مقدماتی قرار دارند و به زودی به صورت تولید انبوه بر روی بالگرد‌های شکاری ۲۰۹ نصب خواهد شد.

ملخ‌ها پیش از حمله به ایران، اعلان جنگ کرده بودند (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
جنوب ایران صحنه نبرد با ملخ‌های صحرایی آفریقایی شده که محصولات کشاورزی و باغی را می‌خورند. ایران، خبر داشت که قرار است این حشرات به استان‌های جنوبی کشور یورش ببرند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

بازی «اون» با کارت «پوتین»

افتصادنیوز8 دقیقه قبل

قتل وکیل پایه یک دادگستری به ضرب گلوله

اقتصاد آنلاین12 دقیقه قبل