رییس جمهوری لایحه بودجه 98 را تقدیم مجلس می کند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

رییس جمهوری لایحه بودجه 98 را تقدیم مجلس می کند

همدان| کاهش فشار بر اقشار کم درآمد در بودجه ۹۸ مورد توجه قرار می‌گیرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
همدان| کاهش فشار بر اقشار کم درآمد در بودجه ۹۸ مورد توجه قرار می‌گیرد
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کار سخت و دشواری را برای تدوین بودجه ۹۸ در مجلس داریم گفت: کاهش فشار بر اقشار کم درآمد در بودجه ۹۸ مورد توجه قرار می‌گیرد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، حمیدرضا حاجی بابایی صبح امروز در شورای برنامه‌ریزی استان اظهار داشت: همدان بر روی ریل توسعه قرار دارد و همه شهرستان‌های این استان در حال حرکت است.

وی با اشاره به پروژه‌های ملی همدان بیان کرد: بیمارستان هزار تختخوابی، زورخانه باستانی، منطقه ویژه فناوری‌های برتر، دو پروژه فامنین، موزه منطقه‌ای و هنرهای معاصر، پردیس سینمایی، پروژه اتوبان تهران - ملایر، بیمارستان اکباتان، چهل چمن برای انتقال صدا و سیما، پتروشیمی ابن سینا و هگمتانه، ورزشگاه تخصصی سه طبقه سعیدیه، چهار پروژه گردشگری و غیره را داریم.

حاجی بابایی افزود: در مورد کلان شهر شدن همدان، این موضوع از سال 88 مصوب شد و در مورد سؤال و ابهام مردم و فرماندار بهار می‌گویم که بهار یک شهرستان است که دارای مردمی متدین است و قرار نیست تا از شهرستان بودن خارج شود. در مورد کلان شهر همدان نقطه ابهام وجود ندارد.

وی گفت: کار سخت و دشواری را برای تدوین بودجه 98 در مجلس خواهیم داشت چرا که باید تدابیری اندیشیده شود تا از این معبر عبور کنیم.همدان| اتمام 70 هزار پروژه نیمه تمام کشور 20 سال طول می‌کشد53 میلیارد تومان سهمیه استان همدان از اسناد خزانه اسلامی باقی مانده استاستاندار همدان: فرش قرمز را در همدان برای سرمایه‌گذاران پهن می‌کنم‌نماینده مردم همدان در مجلس با بیان اینکه دو میلیون و 430 هزار بشکه نفت صادر می‌شد که الان به نصف تولید و صادرات رسیده‌ایم، گفت: باید به دنیا ثابت کنیم بدون فروش نفت  هم می‌توانیم ادامه دهیم و موفق باشیم.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی برای قیمت نفت در سال آینده بالای 80 دلار است اظهار داشت: برای اجرای بودجه و عبور از این معبر به رضایت و اعتماد عمومی نیاز داریم و باید به سمتی حرکت کنیم تا تدابیری را برای اقشار کم درآمد در بودجه 98 داشته باشیم.

حاجی بابایی گفت: دولت دست مجلس را برای یک سری اقدامات باز گذاشته است و تبصره 14 به معنی فرآورده‎های نفتی است که در آن هیچ تغییری به وجود نیامده است و تاثیرگذارترین تبصره در بودجه 97 و 98 بوده که 110 هزار میلیارد تومان اعتبار این تبصره است که ممکن است به 200 هزار میلیارد تومان نیز افزایش یابد.

نماینده مردم همدان در مجلس گفت: این تبصره به دنبال بحث یارانه‌ها برای نخستین بار در سال 97 ایجاد شد و باید به کارمندان و بازنشستگان نگاه بالاتری داشته باشیم و با توجه به تورم موجود در کشور بازنشستگان و کارمندان ما در سختی زندگی می‌کنند و نگاه ما به این موضوع مثبت است.

وی بودجه عمرانی شهرستان همدان را 7 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: فقط 4 میلیارد تومان به پروژه استخر از طریق ردیف ملی تزریق شده است و اکنون اوراق نیز مسئله مهمی است که باید از آن استفاده کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

گیلان|‌‌ بودجه ۹۸ دولت با وعده عدم افزایش قیمت کالاهای اساسی مغایرت دارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
گیلان|‌‌ بودجه ۹۸ دولت با وعده عدم افزایش قیمت کالاهای اساسی مغایرت دارد
عضو هیئت مدیره خانه صنعت،‌ معدن و تجارت ایران گفت:‌ لایحه بودجه ۹۸ دولت با وعده‌های رئیس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت کالاهای اساسی در سال آینده مغایرت دارد.

- اخبار استانها -

محمدرسول سماکچی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت:‌ بر اساس وعده‌های اخیر رئیس جمهور که در سفر به سمنان در جمع مردم مطرح شد قیمت کالاهای اساسی در سال آینده افزایش پیدا نمی‌کند اما این وعده‌ها با مفاد مندرج در لایحه بودجه 98 کاملاً مغایرت دارد.

عضو هیئت مدیره خانه صنعت،‌ معدن و تجارت ایران با بیان اینکه رئیس جمهور وعده کنترل قیمت‌ها در سال آینده را مطرح کرده است افزود:‌ با نگاهی اجمالی به لایحه بودجه سال 98 و قیمتی که در آن برای ارز دولتی در نظر گرفته شده است به تناقض حرف‌های رئیس جمهور پی می‌بریم.

سماکچی به قیمت ارز دولتی امسال برای کالاهای اساسی که 4 هزار و 200 تومان تعیین شده است اشاره کرد و ابراز داشت: با تصمیم دولت در راستای تغییر نرخ ارز به 5 هزار و 700 تومان قطعاً قیمت این اقلام ضروری جامعه در سال آینده با تغییرات بسیار زیادی مواجه خواهد شد.گیلان|‌ سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس: بسیج سازندگی بزرگترین پروژه‌ها را با کمترین هزینه انجام می‌دهدگیلان|‌ برطرف کردن معضل بیکاری به روحیه بسیجی و جهادی نیاز داردقرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه قدس گیلان ظرفیت عظیمی برای اجرای پروژه‌های عمرانی دارد

رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایان استان گیلان از تورم 35 درصدی در سال آینده خبر داد و عنوان کرد: در صورتی که دولت بخواهد ارز دولتی را در سال آینده از 4 هزار و 200 تومان به 5 هزار و 700 تومان افزایش دهد فشارهای مضاعف‌تری به اقشار متوسط و آسیب‌پذیر جامعه وارد می‌شود.

وی از مصائب و مشکلات عدیده اقشار ضعیف جامعه سخن گفت و بیان داشت: به علت فشارهای فزاینده اقتصادی،‌ تورم افسارگسیخته و افزایش به یکباره نرخ تمام کالاها و اقلام ضروری در کشور بسیاری از مردمی که در طبقه متوسط جامعه قرار داشتند به زیر خطر فقر کشیده شدند.

عضو هیئت مدیره خانه صنعت،‌ معدن و تجارت ایران با تأکید بر اینکه تصمیم دولت در راستای افزایش نرخ ارز دولتی این بحران‌ها را تشدید می‌کند افزود:‌ از نمایندگان مجلس در کمیسیون‌های تخصصی انتظار داریم با حساسیت و دقت بیشتری زوایای لایحه بودجه 98 را مورد بررسی قرار دهند.

سماکچی عدم افزایش نرخ ارز دولتی در سال آینده و اقدام عملی مجلس در این زمینه را خواستار شد و تصریح کرد: در حال حاضر مردم زیر بار مشکلات اقتصادی متحمل سخت‌ترین فشارها شده‌اند بنابراین تغییر مجدد در قیمت کالاها و تورم 35 درصدی زندگی آنان را با بحران جدی مواجه می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

رییس جمهوری لایحه بودجه 98 را تقدیم مجلس می کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
رییس جمهوری لایحه بودجه 98 را تقدیم مجلس می کند
تهران- ایرنا- حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری هفته آینده با حضور در جلسه علنی مجلس لایحه بودجه سال 1398 کل کشور را تقدیم نمایندگان می کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، مجلس شورای اسلامی هفته آینده روزهای یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه جلسه علنی دارد و قرار است در این روزها، وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی و اطلاعات به سوالات نمایندگان پاسخ دهند و رییس دیوان محاسبات گزارشی را درباره الزام های بودجه سال آینده به نمایندگان ارائه کند.

بر اساس این گزارش قرار است، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هفته آینده برای پاسخ به سوالات حبیب الله دهمرده نماینده زابل(یک فقره) و سمیه محمودی نماینده شهرضا (یک فقره) در مجلس شورای اسلامی حضور یابد.

همچنین قرار است حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات برای پاسخ به سوالات جهانبخش محبی نیا نماینده میاندوآب(یک فقره) و کاظم جلالی نماینده مردم تهران (یک فقره) در جلسه علنی مجلس حاضر شود.

عادل آذر رییس دیوان محاسبات کشور نیز هفته آینده در مورد اقتضائات و الزامات لایحه بودجه سال 98 کل کشور گزارشی را به نمایندگان ارائه می کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین هفته آینده گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد تصویب تقاضای تحقیق و تفحص بررسی عملکرد بنگاه های اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری و گزارش کمیسیون کشاورزی مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تقحص از سازمان امور عشایر ایران را بررسی می کنند.

بررسی لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه فروشگاهی، طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آن ها در صادرات و طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو نیز در دستور کار جلسات هفته آینده نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین قرار است لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان، لایحه مدیریت حوادث غیر مترقبه کشور و لایحه تشکیل وزارت خانه های رفاه و تامین اجتماعی و کار و تعاون را بررسی کنند.

سیام**9121*2025

خواندن خبر در سایت منبع

تغییر لایحه بودجه ۹۸ در وقت اضافه

فارسخبرگزاری فارس
تغییر لایحه بودجه ۹۸ در وقت اضافه
در حالی قرار است یکشنبه آینده پرونده دخل و خرج سال ۹۸ به مجلس برود که با تغییر سهم صندوق توسعه ملی تمامی ارقام کلان بودجه در وقت اضافه در حال اصلاح است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در حالی که به گفته رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، روز یکشنبه هفته آینده مورخ ۲۵ آذر ماه قرار است رئیس جمهور لایحه دخل و خرج سال ۱۳۹۸ کل کشور به مجلس تقدیم کند خبر می رسد به دلیل تغییر سهم صندوق توسعه ملی تمامی ارقام کلان اعم از سقف بودجه، بودجه عمومی، منابع عمومی و احتمالا درآمد شرکت‌ها و در بخش مصارف نیز هزینه دستگاه‌های ملی، اجرایی و استانی نسبت به آنچه تدوین شده دست خوش تغییرات شود.

۱۵ آذرماه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با رونمایی از ویژگی‌های لایحه بودجه سال آینده گفته بود سهم صندوق توسعه ملی همان ۳۴ درصد واریز خواهد شد و در صورت کمبود منابع به صورت یک دوازدهم از سهم صندوق برداشت صورت می‌گیرد.

دیری نپایید که رویکرد اعلام شده تغییر کرد. شنیده نشان می‌دهد تمامی ارقام کلان بودجه و سرفصل‌های درآمدی و هزینه‌ای در حال اصلاح است. در همین باره رئیس جمهور دو روز پیش در پایان نشست جلسه مشترک سران قوا فقط به این کلیات بسنده کرد که براساس رهنمود مقام معظم رهبری ممکن است در مواردی، بودجه سال آینده نیازمند اصلاحاتی باشد.

گمانه زنی‌ها پس از اعلام این گزاره، شدت گرفت تا جایی که یک مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه کشور به فارس خبر داد سهم صندوق توسعه ملی از مدل یک دوازدهم به واریز سهم ۲۰ درصدی برای این صندوق تغییر کرده است.

یعنی آنکه از سهم ۳۴ درصدی واریزی صندوق توسعه ملی طبق قانون برنامه ششم توسعه حداقل ۲۰ درصد واریز خواهد شد.

به گزارش فارس بسیاری از کارشناسان معتقد هستند با رویکرد سهم بری یک دوازدهم در بودجه سال آینده عملا درآمدی از محل نفت و میعانات گازی نصیب صندوق توسعه ملی نخواهد شد.

با این حال از سازمان برنامه و بودجه کشور خبر می‌رسد بودجه سال ۹۸ از حیث منابع با کسری ۲۷ هزار میلیارد تومانی روبرو بوده و جلسات ویژه برای اصلاحات جدید ادامه دارد. گمانه‌های متعددی برای جبران این کمبود مطرح شده است. یکی از پیشنهادات افزایش واگذاری‌ دارایی‌های مالی و درآمدهای مالیاتی است.

راهکار دیگر پیشنهادی، کاهش سرفصل مصارف بودجه بوده که در بین دیگر گزینه‌ها محتمل‌تر است. اصلاح بودجه در وقت اضافه آنهم با گستردگی که دارد به چالش جدی سازمان تبدیل شده است چرا که تمامی جداول و سرفصل‌های بودجه‌ای تا ارقام کلان را در بر می‌گیرد. 

همچنین یکی دیگر از رویکردهای بودجه سال آینده تقویت بنیه دفاعی کشور است که احتمالا با اصلاحاتی همراه است. از رویکردهای دیگر بودجه کاهش ردیف‌های درآمد و صرفه جویی در هزینه‌های جاری است که تمامی مبنای و محاسات قبلی را عوض خواهد کرد.

بهروز نعمتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهارنظر کرده که تقدیم بودجه سال ۹۸ توسط رئیس جمهور به مجلس که بنا بود روز یکشنبه ۲۵ آذر انجام شود به زمان دیگری موکول شد.

وی افزود: بعد از آخرین نشست سران سه قوه  دولت تصمیم گرفت تا اصلاحاتی در لایحه بودجه سال ۹۸ اعمال کند و به همین خاطر لایحه بودجه در زمان دیگری به مجلس تقدیم خواهد شد که متعاقبا اعلام می‌شود.

از سوی دیگر یک مقام ارشد دولتی در گفت‌وگو با فارس درباره اینکه 25 آذر بودجه به مجلس می‌رود یا خیر آنرا منوط به جلسه سران قوا که  امروز صبح برگزار می‌شود دانست و گفت: برخی اصلاحات بودجه‌ای در این جلسه مطرح و در رابطه با آن تصمیم گیری می‌شود.

وی در رابطه با اینکه آیا ۲۵ آذرماه لایحه به مجلس خواهد رفت عنوان کرد در این زمینه هنوز خبری مبنی بر تغییر زمان وجود ندارد و بستگی به میزان اصلاحات بودجه دارد.

این اولین بار است که در دولت یازدهم و دوازدهم تهیه و تدوین بودجه به وقت اضافه می‌کشد.

خواندن خبر در سایت منبع

بودجه نیروهای مسلح در لایحه 96 چگونه بسته شد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
بودجه نیروهای مسلح در لایحه 96 چگونه بسته شد؟
باشگاه خبرنگاران نوشت: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: تنظیم بودجه به صورت چند سطحی نیاز کشور را از ارائه متمم بودجه در آینده‌ای نزدیکبه صفر می‌رساند.

محمدرضا تابش عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه بودجه باید بر اساس واقعیت رایج کشور و عرف بین‌المللی تنظیم شود، گفت: حفظ اشتغال حداقل در سطحی که هستیم و ایجاد یک میلیون شغل برای دادن امید به جوانان از واقعیات کشور است.

نماینده مردم اردکان تصریح کرد: تورم که پیش از این تا حدودی مهار شده بود، اکنون بار دیگر لجام گسیخته شده و دولت باید تلاش کند تا آن را به خانه اول باز گرداند.

وی ادامه داد: اتکای بودجه باید به منابع و درآمدهای غیر نفتی باشد و پایه مالیاتی در آن افزایش یابد، این‌ها واقعیات موجود در کشور است که اگر مجموعه این مسائل در تنظیم بودجه مد نظر قرار نگیرد امکان دارد به آشوب‌های و بحران‌های اجتماعی منجر شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین با بیان اینکه الزامات بین‌المللی یعنی نباید دچار خود تحریمی شویم گفت: نباید به دست خودمان در مواجه با تحریم‌های آمریکا که تلاش کرده فروش نفت ما را به صفر برساند یا سوئیفت را برای تمام بانک‌ها ببندد مورد پذیرش ما قرار گرفته و آن‌ها را به صور ت عدد در بودجه ذکر کند.

تابش تصریح کرد: قیمت نفت در هر صورت افزایش پیدا کرده و با توجه به آنکه عربستان تولید خود را افزایش داده اما این مقدار تداوم پیدا نخواهد کرد، لذا باید واقع‌بینانه نسبت به فروش نفت در لایحه بودجه  عمل کنیم.

نماینده مردم اردکان با اشاره به قیمت‌گذاری ارز در بودجه هم اظهار کرد: قیمت‌گذاری نرخ ارز باید متناسب با واقعیات موجود در اقتصاد ما باشد البته بحث بازگشت و تشدید تحریم‌ها قیمت ارز را دچار نوساناتی می‌کند، اما در مجموع باید بر اساس واقعیت‌های جاری در جامعه و مشکلات و مطالبات مردم و همچنین مسائل حاکم در سطح بین‌المللی که در زمینه نفت، ارز و ... وجود دارد، بودجه چند سطحی تنظیم شود.

وی افزود: بودجه چند سطحی یعنی اگر به این میزان درآمد ارزی ما بر اساس یک قیمت محقق نشد بتوان از سطح دوم بودجه و پیش بینی انجام شده استفاده کرد، همچنین تنظیم بودجه چند سطحی نیاز کشور را به متمم بودجه در آینده از بین می‌برد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تأکید کرد: سال گذشته هم ما در بخشی از بودجه نیروهای مسلح آن را منوط به پر شدن صندوق توسعه ملی کردیم یعنی مازاد آن در اختیار نیروهای مسلح قرار بگیرد لذا می‌توان بودجه را بر اساس  قواعدی به صورت چند سطحی تنظیم کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واقعا مردمی باشید

مهرمهر1 روز قبل

اقدام رژیم بحرین در استخدام یک عضو القاعده برای ترور شیعیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دولت بحرین می‌گوید ادعای این عضو سابق القاعده جعلی است. خبرنگار الجزیره انگلیسی گزارش داد سرکوب‌های خشونت آمیز دولت بحرین علیه تظاهرات شیعیان در ماه مارس سال ۲۰۱۱ توجه جهان را به خود جلب کرد. دولت بحرین اعلام کرد در این سرکوب‌ها ۳۵ نفر کشته و هزاران تن دیگر دستگیر شدند. یک عضو سابق القاعده می‌گوید دولت بحرین او را برای ترور اعضای شیعه مخالف استخدام کرده بود. "صالح می‌گوید با اعضای القاعده در عربستان سعودی تماس گرفت تا افراد کهنه کار برای انجام این عملیات به بحرین اعزام شوند. «محمد ابولفاسی فعال حقوق بشر در سخنانی گفت:» پادشاه بحرین می‌خواهد بر اساس اختلافات فرقه‌ای، بین شیعیان و سنی‌ها اختلاف ایجاد کند تا مسئولیت اوضاع را بر عهده نگیرد.

آمریکایی‌ها از ترس پهپاد ایرانی توهم می‌زنند

برنابرنا1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کرمان موتور طرح فروش اقساطی هیوندای آزرا با مدل ۲۰۱۹ را آغاز می‌کند. به گزارش عصر ایران، در طرح فروش نقد و اقساط برای آزرا ۲۰۱۹، قیمت ۹۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که با اقساط ۱۲ تا ۲۴ماهه و تحویل ۳۰ روزه قابل واگذاری است. کرمان موتور زمان تحویل این خودرو را یک ماهه تعیین کرده و در ازای هرماه تأخیر ۲٫۵ درصد سود به خریداران پرداخت خواهد شد. این طرح از شنبه ۲۹ تیر به مدت یک هفته اجرایی می‌شود. برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، وزارت خارجه آمریکا در پیامی مدعی شد جمهوری اسلامی ایران باید اقدامات «غیرقانونی!» خود در خلیج فارس را متوقف و فورا خدمه کشتی توقیف شده را آزاد کند. این وزارتخانه در اظهاراتی بی اساس گفت: اقدامات سپاه پاسداران در تهدید امنیت کشتیرانی تنگه هرمز را محکوم می‌کنیم! سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران صبح امروز اعلام کرد یک کشتی بیگانه حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق را در آب‌های خلیج فارس توقیف کرده است. از سوی دیگر، یک سخنگوی دولت انگلیس نیز گفت نفتکشی که به دلیل قاچاق سوخت در آب‌های خلیج فارس متوقف شده است با پرچم انگلیس تردد نمی‌کرد. او افزود: «اطلاع نداریم که آیا این کشتی برای ما منافعی داشته است یا خیر».

اخبار بیشتر