1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

فراخوان جلیقه زردهای فرانسه برای اعتراضات بزرگ شنبه

مظنون تیراندازی «استراسبورگ» فرانسه کشته شد

مهرخبرگزاری مهر
مظنون تیراندازی «استراسبورگ» فرانسه کشته شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌ان، پلیس فرانسه در بیانیه ای اعلام کرد: «شریف شیخات» (Cherif Chekatt) ۲۹ ساله که گفته می شود به سوی مردم در یک بازار کریسمس در شهر استراسبورگ تیراندازی کرده بود، در جریان عملیات نیروهای امنیتی این کشور از پای درآمده است.

گفتنی است در حمله سه‌شنبه در شهر استراسبورگ فرانسه یک فرد مسلح به سوی مردم در یک بازار کریسمس در میدان «کلِبِر» که یکی از میادین مهم شهر استراسبورگ فرانسه است، آتش گشود و در اثر آن ۳ تن کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند.

گروهک تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه شنبه شب گذشته در شهر استراسبورگ فرانسه را برعهده گرفته است.

خبرگزاری اعماق وابسته به گروه داعش دیروز پنج شنبه اعلام کرد عامل تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه یکی از عناصر این گروه بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

فرانسه، انفجار از درون؛ آیا این اتفاق به دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز سرایت خواهد کرد؟

فارسخبرگزاری فارس
فرانسه، انفجار از درون؛ آیا این اتفاق به دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز سرایت خواهد کرد؟

گروه غرب از نگاه غرب خبرگزاری فارس:  «جنبش جلیقه زردها»، آخرهفته هشتم و نهم دسامبر؛ دور چهارم. برخی می گویند که این تظاهرات را باید بدترین شورش ها در فرانسه از زمان انقلاب کوچک دانشجویی ماه می سال 1968 دانست. در طول چهار آخر هفته صدها هزار نفر از مردم طبقه متوسط، از دانشجویان گرفته تا کارگران و کارمندان و زنان خانه دار خشمگین به خیابان ها آمدند. همزمان با افزایش تعداد تظاهرکنندگان، حضور پلیس نیز در هر دور جدید از این اعتراضات شدت بیشتری گرفت. در اخر هفته گذشته بیش از 8 هزار پلیس به مقابله معترضان آمده بودند که افزایشی قابل توجه را به نسبت 5 هزار پلیس آخر هفته گذشته نشان می داد. در این دور ده ها هزار جلیقه زرد تظاهرات کردند و به گزارش پلیس بیشتر از 1600 نفر دستگیر شده اند. تانک ها در خیابان ها حضور یافته اند؛ اتفاقی که ظرف ده سال گذشته دیده نشده بود؛ اتومبیل ها و ویترین مغازه ها به آتش کشیده  و ساختمان ها مورد حمله واقع شده اند. پلیس با گاز اشک آور، آبپاش و گلوله پلاستیکی به مقابله با آنان پرداخته است. به نظر می رسد که قساوت پلیس اجتناب ناپذیر باشد، هر چند که ظاهرا معتدل تر از دیگر موارد مشابه است. با این حال  ویدئویی در یوتیوپ دست به دست می چرخد که در آن گروهی از پلیس های ضد شورش مجهز، در حال کتک زدن یک جلیقه زرد بی پناه هستند که قبلا بی دفاع روی زمین افتاده بود. این ها تصاویری است که در تلویزیون مشاهده می شود. و «همه چیزداران» جهانی شده در سراسر اروپا و جهان (غرب) راحت و آسوده روی صندلی های دسته دارشان نشسته اند و سر تکان می دهند: «دوباره فرانسه؛ آنها هیچ وقت راضی نمی شوند، همیشه بیشتر می خواهند». به نظر می رسد که آنها هیچ خبر ندارند که چیزی که کارگران فرانسوی  در قالب بودجه های دولتی و زیرساخت های عمومی – بیمارستان ها، مدارس- از زمان جنگ جهانی دوم (به جای پرداخت پول برای ایجاد ارتشی پر حجم) انباشته بوده اند «به طور قانونی» توسط گروه اندکی نخبه به سرقت برده شده است که یک بانکدار روچیلد – مکرون- را برای از تصویب گذراندن قوانین ضروری برای قانونی کردن تقلب و کلاهبرداری به قدرت رسانده اند. خیلی ساده است. بیشتر این دغدغه داران صندلی نشین اصلا به ذهنشان نمی رسد که  آدمکش ها دزدانه به سراغ آنان نیز می آیند. زمانی که آنها بیدار شوند و نور ساطع شده از جلیقه زردهای فرانسه را ببینند دیگر ممکن است خیلی دیر شده باشد. چرا که اروپا زیر فرماندهی کمیسیون اروپایی غیرمنتخب هر چه گذشته بیشتر به یک دولت نظامی و پلیسی درهم آمیخته تبدیل شده و خود را برای گسترش نارضایتی عمومی وناآرامی های سیاسی و اجتماعی آماده کرده است. نقطه ای که شاید هم اکنون در آن قرار داشته باشیم. در حال حاضر پاریس، به خصوص شانزه لیزه این نماد ثروت و قدرت و نخبگان فرانسه کانون حوادث است. اما این جنبش به سرعت در حال گسترش به دیگر شهرهای فرانسه و باور کنید به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نظیر بلژیک و هلند است. آنها این نور زرد را دیده اند و متوجه شده اند که آنچه که فرانسه برای باز پس گرفتن آن به پا خاسته، از آنها نیز به سرقت برده شده است. این مرض تنها مختص فرانسوی، بلژیکی، هلندی یا آلمانی نیست، بلکه در اس