واشنگتن‌پست: قطعنامه سنا گامی مهم برای بازخواست بن‌سلمان است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

واشنگتن‌پست: قطعنامه سنا گامی مهم برای بازخواست بن‌سلمان است

تلاش بن‌سلمان برای دیدار با نتانیاهو به میزبانی ترامپ

فراروخبرگزاری فرارو
تلاش بن‌سلمان برای دیدار با نتانیاهو به میزبانی ترامپ
یک رسانه ترکیه‌ای به‌نام ای.‌ایچ.آی نیز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده که نتانیاهو، ترتیب حمایت لابی‌های صهیونیستی از رژیم بن‌سلمان را در واشنگتن داده است.
تلاش بن‌سلمان برای دیدار با نتانیاهو به میزبانی ترامپ - 0

بنابر ادعای یک رسانه، ولی‌عهد عربستان سعودی به طور جدی در حال تلاش برای برقراری یک دیدار مستقیم بین او و «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به میزبانی رئیس‌جمهور آمریکاست.

به گزارش فارس، میدل‌ایست آی مدعی شد که «محمد بن‌سلمان»، ولی‌عهد عربستان سعودی به طور جدی در حال تلاش برای برقراری یک دیدار مستقیم بین او و «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به میزبانی آمریکاست.

به‌نوشته میدل‌ایست آی، بن‌سلمان جدا به‌دنبال دیداری شبیه به «کمپ دیوید» با نتانیاهو است؛ دیداری که «تغییردهنده بازی» باشد.

بنابراین گزارش، خواسته بن‌سلمان این است که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در این دیدار نقش میزبان را داشته باشد.

بنابر ادعای این رسانه، بن‌سلمان یک کارگروه ویژه برای رهایی از تبعات قتل جمال خاشقچی ایجاد کرده است و همین تیم مسئول رسیدگی به ایده این دیدار شده است.

برنامه این است که بن‌سلمان که به دست داشتن در قتل جمال خاشقچی متهم است، شبیه به «انور سادات»، رئیس‌جمهور اسبق مصر، تبدیل به یک عرب صلح‌طلب شود.

یک رسانه ترکیه‌ای به‌نام ای.‌ایچ.آی نیز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده که نتانیاهو، ترتیب حمایت لابی‌های صهیونیستی از رژیم بن‌سلمان را در واشنگتن داده است.

لابی‌گران صهیونیست در واشنگتن در تلاش هستند تا افکار عمومی را در واشنگتن که با ترور جمال خاشقچی به شدت علیه ولی‌عهد سعودی برگشته، تغییر دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

واشنگتن‌پست: قطعنامه سنا گامی مهم برای بازخواست بن‌سلمان است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
واشنگتن‌پست: قطعنامه سنا گامی مهم برای بازخواست بن‌سلمان است
یک روزنامه آمریکایی نوشت قطعنامه‌ای که سنای آمریکا در ارتباط با قتل روزنامه‌‌نگار منتقد عربستانی تصویب کرد، گامی مهم در راستای بازخواست ولیعهد سعودی تلقی می‌شود.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، روزنامه «واشنگتن‌پست» در سرمقاله خود نوشت: اقدام مجلس سنای آمریکا به مسئول دانستن «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی در قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی گامی مهم در مسیر بازخواست وی در ارتباط با این جنایت به‌شمار می‌رود.

سنای آمریکا، روز گذشته با تصویب قطعنامه‌ای، ولیعهد عربستان سعودی را مسئول قتل جمال خاشقجی معرفی کرده است. در حالی این قطعنامه دو ماه پس از قتل جمال خاشقجی تصویب شد که در این مدت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، بر نامشخص بودن مسئول مرگ خاشقجی تاکید داشته و از پادشاهی عربستان به عنوان متحد آمریکا تمجید کرده است.سنای آمریکا بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی دانس

واشنگتن‌پست تصریح کرد تصویب این قطعنامه مخالفتی قاطعانه با تلاش‌های ترامپ برای تبرئه کردن بن‌سلمان بوده است و لذا، این قطعنامه رئیس‌جمهوری آمریکا را مجاب می‌کند که نظرش را در این‌خصوص تغییر دهد.

این روزنامه آمریکایی افزود، باید به اعضای مجلس نمایندگان آمریکا این فرصت را داد تا اعلان کنند آیا از کارشناسان سازمان سیا حمایت می‌کنند که به این نتیجه رسیده‌اند محمد بن‌سلمان مسئول این اقدام وحشیانه است یا این‌که حامی رئیس‌جمهوری هستند که واقعیت‌ها را به خاطر فروش تسلیحات توهمی قربانی می‌کند.

واشنگتن‌پست اظهار داشت همچنین باید به اعضای مجلس سنا فرصت دفاع از ارزش‌های آمریکایی، که شامل حمایت از حقوق بشر را داد که ترامپ آن را نادیده گرفته است.

به نوشته این روزنامه، تدابیر مجلس سنا باید به ترامپ و «سلمان بن‌عبدالعزیز» پادشاه سعودی این واضعیت را ثابت کند که روابط واشنگتن و تل‌آویو نمی‌‌تواند بدون تغییر ادامه داشته باشد. باید طبق این قطعنامه، تمام مسئولان در قتل خاشقجی پاسخگو و محاکمه شوند و همچنین هر چه سریع‌تر به جنگ در یمن پایان داده شود.

واشنگتن‌پست تصریح کرد، باید به ماجراجویی‌های خارجی جسورانه و سرکوب داخلی شدید، که از مهم‌ترین ویژگی‌های حکومت‌داری ولیعهد سعودی است، پایان داد.

این روزنامه در پایان نوشت، موضوع قابل‌توجه این است که قطعنامه مذکور آزادی زندانیان سیاسی بازداشت‌شده به دلیل درخواست‌ها برای اصلاحات اساسی در عربستان را خواستار شده است و همچنین قطعنامه سنا نشان داد که ترامپ نمی‌تواند کشور پادشاهی عربستان را از پیامدهای «اقدامات جنایتکارانه ولیعهد» ایمن نگه‌دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

هانی‌زاده: پَر کاه، کمر بن‌سلمان را شکست

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
هانی‌زاده: پَر کاه، کمر بن‌سلمان را شکست
یک کارشناس مسائل خاورمیانه، تصویب دو قطعنامه آمریکا علیه عربستان و توافق گروههای یمنی در استکهلم و پیامدهای منطقه‌ای آن را برای خبرآنلاین بررسی کرده است.

زهرا خدایی: سنای آمریکا با تصویب دو قطعنامه علیه عربستان سعودی نه تنها عملا راه خود را از دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالت متحده جدا کرد بلکه گام بلندی برای آغاز تغییر در هفت دهه مناسبات نزدیک با سعودی ها برداشت. دو قطعنامه ای که سنا پنجشنبه شب تصویب کرد چالشی تاریخی برای ترامپ و همچنین دست اندازی بزرگ در روابط آمریکا و عربستان ایجاد خواهد کرد. «برنی سندرز» سناتور مستقل از ایالت ورمونت، «مایک لی» سناتور جمهوریخواه و «کریس مورفی» سناتور دموکرات ایالت کانتیک قطعنامه ای با تاکید بر لزوم پایان حمایت نظامی آمریکا از جنگ علیه یمن به صحن سنا بردند که با 56 رای موافق در مقابل 41 رای مخالفت به تصویب رسید. «باب کورکر» سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز قطعنامه دیگری ارائه کرده بود و طبق آن، محمدبن سلمان ولیعهد سعودی مسئول قتل خاشقچی معرفی شده است. این قطعنامه نیز با اکثریت آرا، پنجشنبه شب به تصویب سنا رسید. این قطعنامه ها باید به تصویب مجلس نمایندگان و سپس به امضای ترامپ برسد. قطعنامه‌ها در حالی تصویب شد که در آنسوی آبها، مذاکرات استکهلم به نتیجه رسید و در نهایت گروههای یمنی با یکدیگر توافق کردند. آیا قطعنامه‌های سنا پایانی است بر ولیعهدی محمد و آغاز فصل تازه در روابط عربستان و آمریکا؟ و آیا امیدی به صلح میان گروههای یمنی هست؟  خبرگزاری خبرآنلاین در گفتگو با حسن هانی زاده، کارشناس مسائل خاورمیانه، صلح یمنی و آینده سیاسی عربستان را مورد بررسی قرار داده است که در ادامه می خوانید:

آیا طرح مجلس سنا ارتباطی با روند مذاکرات صلح یمن در استکهلم دارد؟ و آیا این مذاکرات خروجی قابل قبولی داشته است؟

آغاز روند مذاکرات صلح بین انصارالله و نمایندگان دولت مستعفی عبدربه منصور هادی در استکهلم سوئد نشان میدهد که جامعه جهانی به این نتیجه رسیده که بیش از اندازه از سیاست های تهاجمی وغیرمسئولانه محمدبن سلمان در داخل عربستان و در سطح منطقه پشتیبانی کرده است.

هانی‌زاده: پَر کاه، کمر بن‌سلمان را شکست - 4

از سوی دیگر آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان و برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی دو سال اخیربه اندازه کافی سلاح پیشرفته به عربستان فروخته اند اما این سلاحها عملا نتوانستند در تغییر معادلات جنگ به نفع ریاض موثر باشند.

جهان طی 3 سال جنگ ظالمانه عربستان علیه مردم بیدفاع یمن سکوت اختیار کرد و در پرتو این سکوت بود که عربستان وهمپیمانان این کشور توانست هزاران زن و کودک بیگناه یمنی را قتل عام کنند .جامعه غربی ثابت کرد که موضوع حقوق بشر و دموکراسی تنها ابزاری در خدمت منافع بازیگران قدرتمند جهانی است، زیرا طی 3 سال جنگ عربستان علیه مردم یمن هم کشورهای غربی و هم سازمان ملل هیچگونه تلاشی برای پایان دادن به جنگ یمن از خود نشان ندادند.

اما از آنجائی که جنگ یمن با سرنوشت محمد بن سلمان گره خورده، لذا دو حرکت موازی اخیرا در امریکا و اروپا شکل گرفته و آن حمله سیاسی مستقیم آمریکا به شخص محمد بن سلمان و آغاز مذاکرات صلح یمن در استکهلم است.

در پازل سیاسی نخست، داده ای سیاسی نشان میدهد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا به اندازه کافی این گاو شیرده "عربستان" را دوشیده اما محمد بن سلمان با سیاست های غیرمنطقی خود هزینه های سیاسی سنگینی برای امریکا واروپا ایجاد کرده است.

طرح اخیر مجلس سنا در محکومیت قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار برجسته سعودی تا چه حد ممکن است روابط واشنگتن و ریاض را تحت تاثیر قرار دهد؟

مجلس سنای امریکا اخیرا طرحی را تصویب کرد که به موجب آن محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به دست داشتن در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار برجسته سعودی متهم شده است. در پیش نویس قطعنامه پیشنهادی، نمایندگان مجلس سنا با استناد به گزارش خانم"جینا هاسبل" رئیس سازمان سیا اعلام کردند که محمد بن سلمان دستور قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سیاست های ولیعهد عربستان را صادر کرده. همچنین در این مصوبه، نمایندگان مجلس سنا ضمن درخواست ازادی بی قید وشرط زندانیان سیاسی سعودی وتوقف ارسال اسلحه به این کشور ریاض را از خرید سلاح از روسیه و چین بر حذر داشته اند.

باب کراکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا صریحا اعلام کرد که  با وجود مدارکی که در اختیار سازمان سیا در زمینه پرونده قتل جمال خاشقچی وجود دارد، اگر محمد بن سلمان در امریکا محاکمه شود طی 30 دقیقه محکوم خواهد شد.

اگر چه مصوبه مجلس سنا باید طی یک ماه آینده در مجلس نمایندگان نیز مورد تایید قرار گیرد تا عملیاتی شود اما به لحاظ نظری و شکلی به نظر می رسد که امریکا به این نتیجه رسیده که عمر سیاسی بن سلمان به پایان رسیده و باید از وی عبور کرد.

روابط امریکا وعربستان طی دو سال حاکمیت دونالد ترامپ بر کاخ سفید به روابط شخصی بین رئیس جمهوری امریکا و محمد بن سلمان تبدیل شده بود وطبیعی است رئیس جمهوری امریکا به عنوان یک تاجر حرفه ای نگاهی کاملا تاجرمابانه نسبت به عربستان داشته باشد. اما قتل دردناک روزنامه نگار سعودی که تابعیت امریکا را داشت و نیز کشتار وحشیانه مردم یمن توسط ارتش عربستان، شطرنج روابط واشنگتن وریاض را برهم زد زیرا امریکا دیگر نمی تواند در برابر فشار افکار عمومی جهان از رژیم عربستان دفاع کند.

سوالی که اکنون مطرح است این است که آیا امریکا بطور جدی درصدد عبور از محمد بن سلمان برامده است یا تحرکات اخیر امریکا علیه عربستان یک جنگ زرگری است؟

پاسخ این است که در سیاست خارجی امریکا، افراد، محلی از اعراب ندارند وهرگاه تاریخ مصرف اینگونه افراد به پایان برسد آمریکا به سادگی از آنان عبور خواهد کرد. صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق، حسنی مبارک، دیکتاتورسابق مصر، زین العابدین بن علی، دیکتاتور سابق تونس به چنین سرنوشتی دچار شدند تا جائی که از حسنی مبارک نقل قول می کنند که "هرکسی لباس امریکائی ها را بر تن کند سرانجام لخت وعریان خواهد ماند!". این کلام را اخیرا احمد ابوالغیط، وزیر خارجه اسبق مصر و دبیرکل اتحادیه عرب در کتاب خاطرات سیاسی خود که اخیرا منتشر شده از قول دیکتاتور سابق مصر نقل کرده است.

اما در خصوص عربستان، طبیعی است نخبگان امریکائی به شدت با سیاست های همسوئی دونالد ترامپ با رفتارهای سیاسی محمد بن سلمان مخالف هستند و کنگره امریکا و کاخ سفید و وزارت خارجه به شدت تحت فشار قرار گرفته اند تا فاصله خود را با ریاض افزایش دهند.

اشتباه دیگری که محمد بن سلمان مرتکب شده، این بود که او تهدید کرده که اگر امریکا از وی حمایت نکند، به سمت چین و روسیه متمایل خواهد شد و از این دو کشور سلاح خواهد خرید. این تهدید در واقع همان " پر کاهی است که کمر شتر را شکست " زیرا چرخش سیاسی عربستان که روابطی کاملا سنتی، تعریف شده و سیستماتیک با امریکا دارد به مفهوم بازی با اتش خواهد بود.

نمایندگان مجلس سنای امریکا در قطعنامه اخیر خود صریحا چرخش سیاسی محمد بن سلمان به سمت مسکو و پکن را مورد انتقاد قرار دادند و آن را چالشی جدی در روابط واشنگتن و ریاض توصیف کرده اند.

آیا مذاکرات صلح یمن در استکهلم  پیشرفتی داشته و یا با هدف وقت کشی و توجه دادن افکار عمومی از موضوع قتل جمال خاشقچی به سوی یمن صورت گرفته؟

مذاکرات صلح یمن که زیر نظر سازمان ملل در استکهلم سوئد آغاز شده پیشرفت هائی داشته است اما ظاهرا این مذاکرات بسیار خسته کننده وطولانی خواهد بود. طرفین مذاکره توافق کردند که در درجه اول تکلیف اسرای جنگ را روشن کنند که در این خصوص هر دو طرف اسامی 15 هزار اسیر را به نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور یمن تسلیم کرده اند اما ظاهرا روند مذاکرات بصورتی افقی حرکت می کند .

علت این امر این است  که مسئله اسرا نوعا باید در پایان هر جنگی مورد بحث قرار گیرد، اما در مذاکرات یمن مساله آتش بس پایدار، عقب نشینی عربستان از شهر حدیده، تشکیل کمیته حقیقت یاب برای تعیین متجاوز، پرداخت غرامت جنگی و تشکیل کنفرانس بین المللی بازسازی یمن به وقت دیگری موکول شده است.

جدول کاری ارائه شده از سوی نماینده سازمان ملل در امور یمن نشان میدهد که یک هماهنگی نامحسوسی بین این نهاد با نهادهای سیاسی آمریکا در خصوص جنگ یمن و سرنوشت محمد بن سلمان وجود دارد.

عربستان نقش تعیین کننده ای در مذاکرات صلح یمن دارد زیرا یکی از خواسته های ریاض از هیئت اعزامی دولت مستعفی یمن به کنفرانس صلح استکهلم این است که کوچکترین امتیازی به انصار الله یمن ندهند. خواسته عربستان این است که انصارالله در صورت پایان جنگ و تشکیل یک دولت ائتلافی در ساختار قدرت یمن نقشی نداشته باشند که این امر با رویکرد سیاسی انصارالله که مدیریت میدانی و سیاسی جنگ را بر دوش داشته اند کاملا در تضاد است.

 بازگردیم به قطعنامه اخیر مجلس سنای امریکا علیه بن سلمان واینکه سرنوشت ولیعهد عربستان چگونه خواهد بود و جانشین احتمالی وی کیست؟

اسطوره پوشالی محمد بن سلمان، ولیعهد ماجراجوی عربستان از نظر امریکا به پایان رسیده اما وی هنوز امیدوار است که بتواند از نفوذ اسرائیل و لابی صهیونیستی برای تغییر نگاه کنگره امریکا نسبت به عربستان استفاده کند.

اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه بی ثباتی در عربستان به بی ثباتی در جهان منجر خواهد شد در چارچوب تلاش اسرائیل برای حفظ محمد بن سلمان قابل تجزیه و تحلیل است.

اما به نظر می رسد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا توپ را در زمین کنگره آمریکا پرتاب کرده زیرا بیش از این قادر به تحمل ماجراجوئی های دوست جوان خود محمد بن سلمان نیست و لذا ممکن است کنگره آمریکا در آینده کاخ سفید را به عبور از محمد بن سلمان مجبور کند.

گزینه پیش رو این است که" هیات البیعه" عربستان  که در تعیین پادشاه و ولیعهد نقش اساسی دارد تحت فشار امریکا محمد بن سلمان را خلع و شاهزاده احمد بن عبدالعزیز را جانشین وی کند.

آیا محمد بن سلمان به سرنوشت حسنی مبارک، زین العابدین بن علی، صدام حسین و یا معمر قذافی دچار خواهد شد، آینده ثابت خواهد کرد که روزگار همیشه بر وفق مراد حاکمان ستمگر نخواهد چرخید" وتلک الایام نداولها بین الناس .

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پس‌لرزه‌های توهین مداح؛ از توبیخ مدیر شبکه و اخراج عوامل پخش تا دستگیری مداح

فراروفرارو23 ساعت قبل

تعیین تکلیف کرسی‌های هیئت رئیسه

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مجلس هفته آینده جلسه علنی ندارد پس از بازگشت نمایندگان از حوزه‌های انتخابیه، انتخابات برای تعیین هیئت رئیسه ۱۳ کمیسیون تخصصی و ۳ فراکسیون مجلس نیز انجام خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
حمایت وزارت راه از لایحه مالیات بر عایدی سرمایهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت راه و شهرسازی؛ جلسه هم‌اندیشی وزیر راه و شهرسازی و معاونان حوزه‌های مسکن و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن، شهر‌های جدید، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعضای کمیسیون عمران مجلس در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد. محمد اسلامی در جمع‌بندی این نشست با اعلام این مطلب که مسکن و رونق دادن به آن در بخش عرضه و تقاضا و همچنین ساماندهی بازار اجاره بها از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی است، گفت: مسکن به لحاظ ساختاری نیمی از وزارتخانه بزرگ راه و شهرسازی است و در مورد رونق دادن به بازار مسکن، وزارتخانه با حمایت دولت و همچنین مجلس، برنامه‌های جامعی را در دستور کار دارد. وزیر راه و شهرسازی ضمن دعوت از اعضای کمیسیون عمران مجلس برای بازدید از برخی از پروژه‌های مسکنی که به بهره‌برداری رسیده‌اند از شناسایی نیاز واقعی و تقاضای واقعی استان‌های مختلف به تفکیک شهر‌ها خبر داد. وی با اعلام اینکه فراخوان مشارکت برای اجرای طرح اقدام ملی به زودی رسانه‌ای و اطلاع رسانی عمومی خواهد شد، گفت: از سوی سازمان ملی زمین و مسکن به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم تا زمین‌های رایگان را برای اجرای طرح اقدام ملی شناسایی و معرفی کنند که اینکار انجام شده است. عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: باید فضای جامعه را به سمت تولید مسکن که جزو برنامه‌های دولت است و بخشی از آن نیز عملیاتی و اجرایی شده است، سوق دهیم و برنامه‌های دولت را برای تولید مسکن و رونق دادن به بازار مسکن با اطلاع رسانی درستی تشریح کنیم. اسلامی تصریح کرد: در تلاش هستیم تا راهکار‌هایی را عملیاتی و اجرایی کنیم که نقدینگی به بخش مسکن، تزریق و در این حوزه، سرمایه گذاری بشود. وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: برنامه‌های بازآفرینی شهری در خصوص احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری، همچنین برنامه شهر‌های جدید در احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های جدید و برنامه بنیاد مسکن برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر تهیه شده‌اند و بخشی از قرارداد‌های احداث آن‌ها آماده و برخی نیز به بهره برداری رسیده‌اند. این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه امکانات دولت در خصوص تولید مسکن، یکپارچه شده است، گفت: هدف کلان ما هدف برنامه ششم توسعه است و همان را هدف قرار داده و مطمئن هستیم که بر اساس آن هدف، می‌توانیم به احداث واحد‌های مسکونی برنامه ریزی شده، دست یابیم. وزیر راه و شهرسازی از حمایت وزارتخانه راه و شهرسازی نسبت به لایحه مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد و گفت: ما امروز هم تکنولوژی روز و هم سریع سازی را داریم. به همین دلیل باید مردم را تشویق کنیم تا بیایند و با دریافت پروانه ساختمانی نسبت به احداث واحد‌های مسکونی اقدام کنند. وی افزود: هم اکنون صدور پروانه ساختمان کاهش پیدا کرده است که باید کاری کنیم تا روند صدور از حالت فوق خارج شود. اسلامی در بخشی از سخنان خود به تورم اقتصادی اشاره کرد و گفت: سقوط ارزش پول مردم را ناگزیر کرده تا پول و نقدینگی خود را به سمت تبدیل به کالا‌های مختلف ببرند. باید کاری کنیم که در برنامه رونق دادن به بازار مسکن، اقشار متوسط و افرادی که مستاجر هستند، لطمه نبینند. به همین دلیل باید صبورانه و عاقلانه رفتار کنیم. وی با یادآوری اینکه جهش‌های قیمت متاثر از تورم اقتصادی و خارج از کنترل بوده است، افزود: تلاش می‌کنیم از برآیند هم‌اندیشی‌های وزارتخانه راه و شهرسازی با کمیسیون عمران مجلس به نتایج خوبی برای تعادل بخشی به بازار مسکن دست یابیم.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
عزت‌الله یوسفیان ملا درباره اظهارات اخیر حسن روحانی مبنی بر لزوم افزایش اختیارات ریاست جمهوری گفت: قانون اساسی اختیارات قوای سه‌گانه را تعریف کرده است، حال اگر شخصی اختیارات بیشتر از این محدوده بخواهد نیاز به اصلاح قانون اساسی دارد. بنده طی این ۱۶ سال که در مجلس بوده‌ام، ندیده‌ام که یک رئیس‌جمهور از مقام معظم رهبری موردی را بخواهد و ایشان در اختیارش قرار ندهد. در این نامه تعدادی از نمایندگان از مقام معظم رهبری درخواست کردند تا اجازه بازنگری در بعضی از بخش‌های قانون اساسی گرفته شود. به این دلیل که ما به قانون اساسی اعتقاد داریم یکی از اصول قانون اساسی این است که هر ده سال می‌توان در آن تجدید نظر کرد و قانون اساسی را رصد و به‌روز کرد. می‌توان مجلس اعظم تشکیل داد* در آن نامه آمده قانون اساسی بعضی‌جاها قابل بازنگری است.

تماشا کنید: قمار خسارت بار عارف / رویاپردازی عارف برای ریاست مجلس چگونه جایگاه نائب رئیسی را از مطهری گرفت و امیدی‌ها را در موضع ضعف قرار داد؟

انتخابانتخاب18 ساعت قبل
فراکسیون امید امروز شاهد شکستی سنگین در انتخابات هیات رئیسه بود. عارف قصد ریاست مجلس را کرده بود، اما همچون سال گذشته شکست خورد، شکستی که یکی از کرسی‌های مهم نائب رئیسی را از اصلاح طلبان گرفت. به گزارش انتخاب، در ویدیوی زیر به بررسی، تحلیل و پیامدهای نتایج انتخابات امروز هیات رئیسه پرداخته‌ایم:

اخبار بیشتر