قیمت‌ آجیل یلدا نجومی است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

قیمت‌ آجیل یلدا نجومی است

ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا
رییس اتحادیه خشکبار و آجیل‌فروش اعلام کرد که امسال قیمت آجیل و خشکبار در بازار شب یلدا نسبت به پارسال حدود ۸۰ درصد افزایش یافته که کمبود تولید و عرضه و دلالی تاجران افغانستانی عوامل اصلی این نوسانات است.

امسال بازار انواع آجیل در آستانه شب یلدا وضعیت نامناسبی را تجربه می‌کند و مردم شاهد قیمت‌های عجیب و غریبی از این محصولات خشکباری همچون پسته، گردو و غیره هستند. البته چندی پیش محمود ابطحی - رییس انجمن پسته - کاهش تولید پسته به یک پنجم میزان تولید سال گذشته را از عوامل گرانی این محصول باغی اعلام کرده و گفت‌: مردم امسال را تحمل کنند و کمتر پسته خریداری کنند تا سال آینده تولید و بازار این محصول اصلاح شود.

اما مصطفی احمدی - رییس اتحادیه خشکبار و آجیل‌فروش - نظر دیگری در این باره دارد و می‌گوید که وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند به صورت مقطعی ثبت سفارش و واردات این محصولات را در بازه زمانی مشخص و در تناژ تعیین شده، باز کند تا بازار آجیل تنظیم شود، چرا که مردم حق دارند این محصولات را به قیمت مناسب برای خود تامین کنند.

وی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: از تیر ماه امسال افزایش قیمت انواع آجیل مانند پسته، اتفاق افتاد چرا که تولید آن به حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تن کاهش یافت و از سوی دیگر نیز براساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی، تولید مغز گردو نیز ۸۰ درصد کاهش یافته است، چرا که در اردیبهشت ماه امسال درختان گردو با سرمازدگی کم نظیری مواجه شدند.

رییس اتحادیه خشکبار و آجیل‌فروش در ادامه اضافه کرد: از همان زمان به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردیم که اگر می‌خواهد بازار آجیل و خشکبار کنترل شود باید در بازه زمانی مشخص و با تناژ تعیین شده و محدود، ثبت سفارش واردات این محصولات را که با کمبود تولید مواجه شده‌اند یا این که خشکباری همچون بادام هندی و بادام درختی که تولید داخلی ندارد و بسیار محدود است را، آزاد کند تا قیمت‌ها متعادل شوند.

وی خاطرنشان کرد: گرانی با گران فروشی فرق دارد و اتفاقا آجیل فروشان سطح شهر قیمت محصولاتشان ۱۰ درصد از ماه‌های گذشته ارزان‌تر شده است، چرا که در این بازه زمانی آنها مشتری می‌خواهند و مردم قدرت و توان خرید ندارند، اما در ماه‌های گذشته تجار افغانستانی به بازار آجیل ورود پیدا کردند و با خرید پسته، گردو و خشکبار ایرانی، آن‌را به چند برابر قیمت به کشورهای مختلف می‌فروشند و این اتفاق در ایام برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال افتاد و افغانستان صادرکننده آجیل ایرانی به روسیه شد و همین عامل باعث گرانی آجیل و خشکبار شد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت‌ آجیل نجومی است/شب یلدا و چالش افزایش ۲۵۰ درصدی قیمت‌ها

مهرخبرگزاری مهر
قیمت‌ آجیل نجومی است/شب یلدا و چالش افزایش ۲۵۰ درصدی قیمت‌ها
کرج - نایب رئیس اتحادیه قنادان، خشکبار و بستنی کرج گفت: قیمت خشکبار در ایران بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ درصد افزایش داشته است.

علی رجب‌زاده در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص افزایش چند برابری قیمت آجیل و خشکبار در آستانه شب یلدا، گفت: تولید پسته کشور در سال جاری نسبت به سال قبل با ۷۰ درصد کاهش مواجه است، افزایش قیمت دلار و همچنین مسئله صادرات پسته منجر به افزایش قیمت این محصول در بازار داخلی شده است.

وی با اشاره به اینکه قیمت خشکبار در ایران بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ درصد افزایش داشته است، گفت: قیمت‌ها در بازار غیرواقعی است، در حال حاضر قیمت هر کیلو کشمش از ۱۵ هزار تومان در سال گذشته به کیلویی ۵۰ هزار تومان رسیده و هر کیلو تخم کدو نیز ۵۵ هزار تومان به فروش می‌رسد درحالی‌که سال گذشته هر کیلو ۲۵ هزار تومان به فروش رسیده است.

قیمت‌ آجیل نجومی است/شب یلدا و چالش افزایش ۲۵۰ درصدی قیمت‌ها - 3

نایب رئیس اتحادیه قنادان، خشکبار و بستنی کرج با ابراز تأسف از اینکه بسیاری از مردم توان خرید آجیل و خشکبار شب یلدا را ندارند، گفت: بازرسی و نظارت بر قیمت‌ها در استان آغازشده است، در جریان این بازرسی فاکتورهای فروش را با در نظر گرفتن سود متعارف برای فروشندگان با فاکتورهای خرید آن‌ها مطابقت می‌دهیم تا بتوانیم با این اقدامات شرایط بازار را تا حدودی کنترل کنیم.

رجب‌زاده بابیان اینکه بهتر است مردم برای شب یلدا خرید آجیل و خشکبار را فاکتور بگیرند و نخرند، گفت: قیمت‌ها غیرواقعی و نجومی است، مردم نباید چنین هزینه‌هایی را برای خرید این اقلام متحمل شوند و از طرفی با این حرکت مردم می‌توانند جلوی افزایش بی‌رویه قیمت‌ها را بگیرند.

قیمت‌ آجیل نجومی است/شب یلدا و چالش افزایش ۲۵۰ درصدی قیمت‌ها - 6

وی بابیان اینکه سیر صعودی افزایش قیمت آجیل و خشکبار از ابتدای سال جاری آغازشده است، گفت: چند روزی است که بادام‌هندی و آمریکایی که از خارج وارد کشور می‌شود به دلیل افت نرخ دلار کاهش قیمت داشته است اما هنوز هم قیمت‌های این اقلام در بازار غیرواقعی است و نسبت به سال قبل افزایش دو تا سه برابری داشته است.

نایب رئیس اتحادیه قنادان، خشکبار و بستنی کرج گفت: برخی افراد در این میان به‌عنوان دلال برای سودآوری بیشتر وارد عرصه شده و با انبار این محصولات موجب افزایش چند برابری قیمت‌های آجیل و خشکبار شده‌اند که باید دست این افراد سودجو را کوتاه کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

تشدید نظارت بر بازار آجیل شب یلدا

انتخابخبرگزاری انتخاب
تشدید نظارت بر بازار آجیل شب یلدا
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز با اشاره به تعامل مطلوب اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان برای طرح نظارت بیشتر و دقیق‌تر بر اصناف و بازار، گفت: در این طرح مایحتاج ضروری مورد مصرف خانواده‌ها از جمله اقلامی که در سوپرمارکت‌ها ارائه می‌شود هم‌چنین آجیل و خشکباری که این روزها به‌علت در پیش داشتن شب یلدا مورد تقاضای مردم است، مورد توجه قرار دارد.
تشدید نظارت بر بازار آجیل شب یلدا - 0

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز از تشدید بازرسی‌ها در آستانه شب یلدا خبر داد و گفت: جرائم سنگین در انتظار فروشندگان متخلف است.

به گزارش ایسنا، «جهانگیر شاهمرادی» در خصوص نظارت و بازرسی‌های ویژه اقلام شب یلدا در البرز، اظهار کرد: از 10 آذر ماه طرح تشدید بازرسی در حال انجام است و در این‌باره به بازرسی‌ سازمان و اتاق اصناف دستورات جدی و دقیقی اعلام‌شده است.

وی با اشاره به تعامل مطلوب اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان برای طرح نظارت بیشتر و دقیق‌تر بر اصناف و بازار، گفت: در این طرح مایحتاج ضروری مورد مصرف خانواده‌ها از جمله اقلامی که در سوپرمارکت‌ها ارائه می‌شود هم‌چنین آجیل و خشکباری که این روزها به‌علت در پیش داشتن شب یلدا مورد تقاضای مردم است، مورد توجه قرار دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز تصریح کرد: در راستای اجرای طرح تشدید نظارت بر اصناف همه فروشندگان موظف به ارائه فاکتور هستند، از همین‌رو باید قیمتی که برای فروش بر روی آجیل و خشکبار درج می‌شود بر اساس فاکتور رسمی و با احتساب سودهای متعارفی باشد که همکاران ما مسلط به محاسبه آن هستند.

شاهمرادی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر فاکتوری که فروشنده‌های آجیل و خشکبار بر اساس آن خرید خود را انجام داده‌اند هم قیمت بالا و غیرمعقولی داشته باشد علاوه‌بر برخورد با فروشنده خاطی به سراغ فروشنده‌های عمده این اقلام نیز می‌رویم.

وی با تأکید بر این‌که قیمت‌های درج‌شده باید بر اساس فاکتورهای رسمی باشد، افزود: ما قیمت‌های بازار را بصورت لحظه‌ای رصد خواهیم کرد که البته این نظارت و بازرسی‌ها منتهی به بازار شب یلدا نیست بلکه تا آستانه عید نوروز ادامه خواهد داشت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز خاطرنشان کرد: انتظار داریم که بازاریان و اصناف خود در زمینه درج قیمت‌ها و واقعی بودن نرخ اقلام، انصاف را رعایت کنند که به همین ترتیب نیز هست اما برخی متخلفین باید بدانند که مشمول جرائم سنگین خواهند شد.

شاهمرادی در خصوص اختلاف قیمت آجیل و خشکبار موجود در سطح بازار نیز گفت: به‌یقین آجیل و خشکباری متنوعی که در بازار وجود دارد بر اساس سطح کیفیت درجه‌بندی می‌شود، اختلاف قیمت‌ها به همین دلیل است اما همان‌طور که اشاره شد بنای کار ما بر اساس فاکتور خریدی است که فروشندگان ارائه می‌کنند و قطعاً با قیمت‌های غیرواقعی برخورد قاطعی می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که همه فروشندگان آجیل و خشکبار موظف هستند بر روی این اقلام قیمت‌های فروش را درج کنند و لیست قیمت‌ها نیز در معرض دید عموم باشد، یادآور شد: در این زمینه بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت اغماض نخواهند کرد و اگر تخلفی مشاهده شود گشت‌های سیار سازمانی که با همکاری تعزیرات حکومتی در سطح بازار فعال هستند با متخلفان برخورد جدی می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
فراروفرارو18 ساعت قبل
به گزارش ایران، کاهش قیمت از خودرو‌های مونتاژی شروع شد و اکنون به خودرو‌های وطنی رسیده است. رتبه اول کاهش قیمت خودرو‌های مونتاژی متعلق به پژو ۲۰۰۸ بود که ۱۳۵ میلیون تومان ارزان‌تر شد. علت کاهش قیمت خودرو را در دو اتفاق می‌توان ارزیابی کرد. یک به خاطر مصوبه ساماندهی بازار خودرو که سه روز پیش در هرم سبز تصویب شد. پیش‌بینی رئیسمؤتمنی درباره ریزش قیمت خودرو نیز گفت: تصور من این است که قیمت خودرو‌ها مسیر ریزش خود را ادامه دهد.
فردا نیوزفردا نیوز20 ساعت قبل
امروز ۲ خرداد ۹۸ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۸۲۸ هزار تومان است. هم چنین مظنه تهران نیز با قیمت ۱ میلیون و ۹۰۷ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۷۱۸ هزار تومان است. قیمت سکه طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان است. قیمت سکه گرمی نیز ۱ میلیون۲۹۰ هزار تومان است.

روحانی: قیمت ارز کمتر از ۸ هزار تومان است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز21 ساعت قبل
وی افزود: با این حال ما از خودکفایی عراق در زمینه تولید گاز و برق حمایت می‌کنیم. وی همچنین از ادامه مذاکرات شرکت‌های آمریکایی با طرف عراقی در زمینه تولید برق خبر داد. 'مصعب المدرس' سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد که با وجود تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران، عراق واردات گاز از ایران را ادامه می‌دهد. المدرس با اعلام اینکه مبالغ قراردادها با ارز محلی پرداخت می‌شود گفت: هدف وزارت برق عراق ارائه ۱۸ هزار مگاوات برق می‌باشد تا میزان برق عراق در فصل تابستان به بیشترین حد خود در تاریخ عراق برسد. المدرس افزود: وزارت برق عراق برنامه هایی آماده کرده است که پیشرفت در این بخش در سال‌های آینده نزدیک را تضمین می‌کند.

اخبار بیشتر