فلاحت‌پیشه: نباید FATF به موضوع اختلافی در کشور تبدیل شود
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

فلاحت‌پیشه: نباید FATF به موضوع اختلافی در کشور تبدیل شود

صادقی: بسیاری از اعضای fatf برای خود حق شرط اعلام کردند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
صادقی: بسیاری از اعضای fatf برای خود حق شرط اعلام کردند
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از اعضا حق شرط خود را اعلام کردند اعتراض به حق شرط به معنای بی‌اعتباری حق شرط نیست.

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم ، محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در نشست ایران و لوایح چهارگانه FATF که ظهر امروز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، درباره FATF گفت: پژوهش کنوانسیون به موجب قطعنامه بین‌المللی بوده و رعایت آن لازم است. اگر کشوری مخالفت کند اینطور تلقی می‌شود که خود او در تأمین مالی تروریست دست دارد و این اتهام وارد می‌شود.

وی افزود: پیوستن به FATF این اتهامات را رد می‌کند و آمریکا دنبال کسب اجماع بین‌المللی برای تحریمهاست. با این کار موضع آمریکا موجه تلقی می‌شود.نامه یک اتحادیه دانشجویی به مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره FATFاقدام لاریجانی به ارجاع لوایح FATF به مجمع تشخیص نقض صریح قانون اساسی استمحسن رضایی: مجمع تشخیص به یکی از مواد لوایح FATF ایراد گرفت/توصیه پزشکان به آیت‌الله شاهرودیهمایش ایران و لوایح چهارگانه (FATF) برگزار می‌شود

نماینده مردم در مجلس تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از قربانیان تروریست است. می‌توانیم با این همکاری‌ها از ابزار این کنوانسیون برای مقابله با تأمین مالی تروریست در کشورهای غربی استفاده کنیم.

صادقی همچنین درباره مسئله حق شرط تصریح کرد: مهمترین مسئله اختلاف بین مراجع ذی ربط در ایران یعنی مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره شرط پذیری این سند است.

وی تأکید کرد: بسیاری از اعضا حق شرط خود را اعلام کردند اعتراض به حق شرط به معنای بی‌اعتباری حق شرط نیست. اعتراض به حق شرط؛ به شرط لطمه‌ای وارد نمی‌کند. پیوستن به هر کنوانسیونی با آگاهی انجام می‌شود و کشورها می‌توانند شرط خود را داشته باشند. در کنوانسیون آمده تروریست استثناناپذیر است. همچنین در کنوانسیون آمده و به کشورها اختیار داده شده که حق شرط اعلام کنند، اگر به عضویت آن درنیاییم باید به مفاد آن پایبند باشیم.

نماینده مردم در مجلس تأکید کرد: ما از کشورهایی هستیم که بیشترین مبارزه با تروریست بین‌المللی را داریم ولی به گونه‌ای در دنیا تبلیغ می‌شود که گویا ما حامی تروریست هستیم. درباره گروه‌هایی مانند حزب‌الله و حماس که ما با آنها همکاری داریم، هیچ اجماع بین‌المللی بر تروریست بودن آنها نیست.

صادقی همچنین اظهار کرد: شورای نگهبان 22 ایراد به این کنوانسیون گرفت که مجلس بعضی را توانست تأمین کند و برخی دیگر را نمی‌توانست، اصلاح کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نامه یک اتحادیه دانشجویی به مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره FATF

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نامه یک اتحادیه دانشجویی به مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره FATF
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی نامه‌ای از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام درخواست کرد در بررسی لوایح مربوط به FATF تحت تاثیر فشارها قرار نگیرند.

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم ، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی نامه‌ای از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام درخواست کرد در بررسی لوایح مربوط به FATF حریت خود را در اعلام موضع حفظ کنند و تحت تاثیر فشارها قرار نگیرند.اقدام لاریجانی به ارجاع لوایح FATF به مجمع تشخیص نقض صریح قانون اساسی استمحسن رضایی: مجمع تشخیص به یکی از مواد لوایح FATF ایراد گرفت/توصیه پزشکان به آیت‌الله شاهرودیهمایش ایران و لوایح چهارگانه (FATF) برگزار می‌شودانصاری در دستخط: لوایح FATF در مجمع تشخیص تصویب می شود

در بخشی از این نامه آمده است:

اکنون که گذر لوایح استعماری به ایستگاه مجمع تشخیص مصلحت رسیده است نگاه تمام محرومان و مستضعفان به عملکرد اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام است. مجمعی که یادگار امام است و فرآورده انقلاب، روا نیست که زمینه سلطه اجانب را فراهم آورد.

اکنون که خودباختگان غربگرا قبح قانون را شکسته اند و دهان منتقدان را بستند نوبت شما اعضای انقلابی مجمع تشخیص مصلحت نظام است که نقش خود را ایفا کنید. توقع مردمان و نخبگان از شما بسی بیشتر از آن است که منفعل و در حکم ناظر باشید و صرفا در نهان شکوه به عملکرد قبح شکنان از قانون عمل کنید. زمان رخ نمودن عقلانیت انقلابی و همراه ساختن اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام  به واسطه تحلیل های کاملا تخصصی است.

تجربه ثابت کرده است زمانی که از عقلانیت انقلابی فاصله گرفته‌ایم کشور ضرر کرده است. باید در مقابل اقدامات غیرتخصصی و غیر قانونی عده‌ای  برای تحمیل لوایح استعماری قد علم کرد.

به گفته رهبر انقلاب  مجمع در مواقعی که مصلحتی مهم وجود دارد و نظر مجلس شورای اسلامی را بر تشخیص شورای نگهبان ترجیح می‌دهد، باید توجه کند مصلحتی که تحت عنوان ثانویه است، طبعاً باید بسیار مهم، مسجل و واضح باشد و با نظر اکثریت قاطع و قابل قبول مجمع، آن‌هم برای مدتی معین و موقت اعمال شود.

برهمگان واضح است که آن مصلحتی که مورد اشاره رهبری است و تاکیدی که به واضح بودن آن دارند در مورد لوایح استعماریFATFهرگز محقق نمی‌شود، زیرا بسیاری از مجموعه‌های انقلابی در بررسی‌های تخصصی که پیرامون این لوایح شکل دادند این نکته را گوش زد کرده اند که تصویب این لوایح به طور حتمی به ضرر ملت ایران تمام خواهد شد اما در مقابل عده‌ای ذیل منطق وادادگی و غیر کارشناسی و انجام اعمال کاملا غیر قانونی سعی در به تصویب رساندن این لوایح را دارند.

متاسفانه عده‌ای بدون بررسی‌های کارشناسی از لزوم پیوستن به FATF برای شروع به کارکردن نهاد SPV سخن می‌گویند و آن را  مستمسک بهانه‌گیری برای تصویب لوایح استعماری قرار می‌دهند .باید در این باره اشاره کرد که در واقع این موضوع چیزی جز یک بازی سیاسی از سوی اروپا نیست. اروپاییان موضوع SPV را عقب انداخته‌اند؛ با این بهانه که اگر ایران مجدداً وارد لیست اقدام متقابلFATF شود، SPV کار نمی‌کند.

این پیش‌شرط به نظر می‌رسد که بیشتر یک بازی سیاسی است تا یک مسئله اقتصادی. هیچ کجای ساختار SPV با ورود مجدد ایران به لیست اقدام متقابل دچار خلل و مشکل نمی‌شود. زیرا  اساسا SPV نهاد مالی نیست که موضوع پولشویی در آن مطرح باشد؛ بلکه صرفا یک نهاد تهاتری است. افزون بر این، اصلاً ریسک منشأ پول در SPV معنا ندارد؛ زیرا مشخص است که پول مورد مبادله، ناشی از صادرات نفت ایران است. همچنین ECDD هم درباره آن مطرح نیست، زیرا سازوکار SPV به خرید کالاهای مصرفی از اروپا منتج می‌شود و درباره کالاهایی با کاربرد دوگانه معنا ندارد.

اگر هم نگران حضور مدیرعامل بانک هستیم، باید توجه کنیم که سطح تسویه SPV بانک مرکزی کشور اروپایی است که خیلی بالاتر از مدیرعامل یک بانک تجاری اروپایی محسوب می‌شود. در نتیجه موضوع FATF، ارتباط فنی به SPV ندارد و آنچه که در موارد مطرح شده از جانب اروپا بیشتر یک نوع امتیاز گیری سیاسی است که البته حد یقف این گونه امتیاز گیری ها معلوم نیست.

اگر هم نگران حضور مدیرعامل بانک هستیم، باید توجه کنیم که سطح تسویه SPV بانک مرکزی کشور اروپایی است که خیلی بالاتر از مدیرعامل یک بانک تجاری اروپایی محسوب می‌شود.

در نتیجه موضوع FATF، ارتباط فنی به SPV ندارد و لزوما یک نمایش سیاسی است و بر مجمع تشخیص مصلحت نظام واجب است که خود دقت کند که تبدیل به تکمیل کننده پازل این نمایش سیاسی نشود.

در نهایت آنچه که خواست مردم از نمایندگان مجمع تشخیص مصلحت است آن است که در بررسی این گونه لوایح باید بررسی تخصصی لازم بدون توجه به جنجال های طرف مقابل را مد نظر قرار دهند و حریت خود در اعلام موضع را حفظ کند و تحت تاثیر فشار های طرف ها و افراد مختلف قرار نگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

الفخبرگزاری الف
فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود
رییس کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که نباید FATF به موضوع اختلافی در کشور تبدیل شود، اظهار کرد: منتقدان به FATF دغدغه امنیت ملی را دارند که باید آنها را قانع کرد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به صحبت‌های اخیر رییس جمهور درباره مخالفان پیوستن به گروه اقدام ویژه مالی  (FATF)، گفت: نباید FATF تبدیل به موضوع اختلافی در کشور شود.

وی افزود: ما تلاش کردیم در حرکت اجماعی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) به عنوان بخش مهمی از 41 سوال FATF را با حضور تمامی دستگاه‌ها و مسئولان مربوطه بررسی کنیم؛ حتی در زمان رفع ایرادهای شورای نگهبان هم این روال را در پیش گرفتیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: اعتقادم بر آن است که بخش اعظمی از منتقدان به CFT وFATF کسانی هستند که دید واقع‌گرایانه دارند. کما این‌که نگاه‌های توام با انتقاد نسبت به FATF بعد از برجام جدی‌تر شد، چون حق ایرانی‌ها به صورت آشکار در برجام نادیده گرفته شد. برجام از معدود توافقات بین‌المللی ایران بعد از انقلاب بود که با بازیگران مختلف و در راس آن آمریکا منعقد گردید.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: آمریکا در برجام نشان داد که اعتماد به این کشور نتیجه لازم را نداد. آمریکا کارشکنی کرد و از طرف دیگر کشورهای دیگر به خصوص اروپایی‌ها هم به تنهایی نتوانستند کاری انجام دهند، همه این روند باعث شد که ما حق‌شرط‌های قوی را در CFT لحاظ کنیم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: براین اساس دلیلی ندارد موضوعی که دارای راهکار قانون‌گذاری است تبدیل به امر اختلافی شود رییس جمهور هم نباید در قبال این مسائل وارد فضای اختلافی شود و به گونه تحقیرآمیز با منتقدان رفتار شود. منتقدان نظرات خاص خود را دارند که باید آنها را قانع کرد نه این‌که با آنها با تحقیر صحبت کرد.

رییس کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: منتقدان FATF تجربه برجام را در مقابل خود دارند که ایران تعدیل‌ها و تاخیرهایی در برنامه هسته‌ای اش را انجام داد، اما به حقوق خود نرسید، لذا منتقدان دغدغه‌ای نسبت به FATF داشته که در این شرایط باید فارغ از فضای تقابلی به صورت اجماعی کار را پیش ببریم.

فلاحت‌پیشه اضافه کرد: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود، ولی این را می‌دانم که نقادان نسبت به امنیت و منافع ملی دغدغه داشتند که ما هم با همین نگاه یکسری شروط و حق تحفظ‌ها را درCFT لحاظ کردیم تا این دغدغه‌ها رفع شود.

وی در پایان اظهار کرد: این‌که با الحاق به FATF مبادلات گران و یا ارزان می‌شود را هیچ‌گاه نمایندگان دولت در جلسات کارشناسی مطرح نکردند و تمامی صحبت‌ها بیشتر ناظر بر دفع ضرر بود، لذا اگر گزارشی در این باره وجود دارد لازم است به کمیسیون امنیت ملی به عنوان متولی بررسی CFT داده شود.

خواندن خبر در سایت منبع

فلاحت‌پیشه: نباید FATF به موضوع اختلافی در کشور تبدیل شود

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
فلاحت‌پیشه: نباید FATF به موضوع اختلافی در کشور تبدیل شود
ایسنا نوشت: رییس کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که نباید FATF به موضوع اختلافی در کشور تبدیل شود، اظهار کرد: منتقدان به FATF دغدغه امنیت ملی را دارند که باید آنها را قانع کرد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با اشاره به صحبت‌های اخیر رییس جمهور درباره مخالفان پیوستن به گروه اقدام ویژه مالی  (FATF)، گفت: نباید FATF تبدیل به موضوع اختلافی در کشور شود.

وی افزود: ما تلاش کردیم در حرکت اجماعی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) به عنوان بخش مهمی از 41 سوال FATF را با حضور تمامی دستگاه‌ها و مسئولان مربوطه بررسی کنیم؛ حتی در زمان رفع ایرادهای شورای نگهبان هم این روال را در پیش گرفتیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: اعتقادم بر آن است که بخش اعظمی از منتقدان به CFT و FATF کسانی هستند که دید واقع‌گرایانه دارند. کما این‌که نگاه‌های توام با انتقاد نسبت به FATF بعد از برجام جدی‌تر شد، چون حق ایرانی‌ها به صورت آشکار در برجام نادیده گرفته شد. برجام از معدود توافقات بین‌المللی ایران بعد از انقلاب بود که با بازیگران مختلف و در راس آن آمریکا منعقد گردید.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: آمریکا در برجام نشان داد که اعتماد به این کشور نتیجه لازم را نداد. آمریکا کارشکنی کرد و از طرف دیگر کشورهای دیگر به خصوص اروپایی‌ها هم به تنهایی نتوانستند کاری انجام دهند، همه این روند باعث شد که ما حق‌شرط‌های قوی را در CFT لحاظ کنیم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: براین اساس دلیلی ندارد موضوعی که دارای راهکار قانون‌گذاری است تبدیل به امر اختلافی شود رییس جمهور هم نباید در قبال این مسائل وارد فضای اختلافی شود و به گونه تحقیرآمیز با منتقدان رفتار شود. منتقدان نظرات خاص خود را دارند که باید آنها را قانع کرد نه این‌که با آنها با تحقیر صحبت کرد.

رییس کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: منتقدان FATF تجربه برجام را در مقابل خود دارند که ایران تعدیل‌ها و تاخیرهایی در برنامه هسته‌ای اش را انجام داد، اما به حقوق خود نرسید، لذا منتقدان دغدغه‌ای نسبت به FATF داشته که در این شرایط باید فارغ از فضای تقابلی به صورت اجماعی کار را پیش ببریم.

فلاحت‌پیشه اضافه کرد: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود، ولی این را می‌دانم که نقادان نسبت به امنیت و منافع ملی دغدغه داشتند که ما هم با همین نگاه یکسری شروط و حق تحفظ‌ها را در CFT لحاظ کردیم تا این دغدغه‌ها رفع شود.

وی در پایان اظهار کرد: این‌که با الحاق به FATF مبادلات گران و یا ارزان می‌شود را هیچ‌گاه نمایندگان دولت در جلسات کارشناسی مطرح نکردند و تمامی صحبت‌ها بیشتر ناظر بر دفع ضرر بود، لذا اگر گزارشی در این باره وجود دارد لازم است به کمیسیون امنیت ملی به عنوان متولی بررسی CFT داده شود.

خواندن خبر در سایت منبع

امیری: قطعا مخالفت با FATF برای کشور هزینه دارد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
امیری: قطعا مخالفت با FATF برای کشور هزینه دارد
معاون پارلمانی رئیس‎جمهور گفت: اگر ما به اصول دموکراسی معتقد هستیم، با یک روش دموکراتیک، تصویب لوایح مربوط به اف ای تی اف در مجلس انجام شد. اگر به مسائل امنیتی کشور فکر می کنیم، شورای عالی امنیت ملی درباره موضوع اظهارنظر کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، حسینعلی امیری درباره این موضع کریمی قدوسی که گفته «۵۰ درصد نمایندگان مجلس دنبال فروپاشی نظام هستند» گفت: تایید صلاحیت نمایندگان مجلس از طریق شورای محترم نگهبان انجام می شود. این شورا در یک فرایند دقیق صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی افزود: دستگاه‌های مختلف راجع به صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس به شورای نگهبان استعلام می دهند، نهایتا در کمیته‌های کارشناسی و سپس صحن شورای نگهبان صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد و اعلام نظر می شود. این {صحبتی} که آقای کریمی قدوسی اظهار کردند، خوب است شورای محترم نگهبان در خصوص موضوع توضیح بدهد تا مشخص شود بیّنه آقای کریمی قدوسی چیست و شورای نگهبان از اینکه چنین افراد را تأیید صلاحیت کرده، چه دفاعی دارد؟

معاون پارلمانی رئیس جمهور یادآور شد: مناسب‌ترین مرجع برای پاسخگویی به این ادعای آقای کریمی قدوسی، سخنگوی شورای‌ نگهبان است. توصیه می کنم حتما از آقای دکتر کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان سئوال شود، او حتما پاسخش دقیق خواهد بود.

وی درباره این صحبت رئیس جمهور که چرا مخالفان اف ای تی اف هزینه مخالفت شان را شفاف به مردم نمی گویند و مسئولیتش را برعهده نمی گیرند؟ گفت: به‌هرحال لوایح مربوط به اف ای تی اف در بخش‌های مختلف دولت مورد کارشناسی قرار گرفت. در مواردی که شائبه بحث امنیت ملی و امنیت کشور بود، علاوه بر بحث و بررسی در کمیسیون سیاسی-دفاعی دولت، شورای عالی امنیت ملی نیز درباره آنها نظر داد.

عضو کابینه دولت دوازدهم بیان کرد: دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی در جلسه غیر علنی مجلس حضور پیدا کرد و توضیح داد. جمع بندی این بود که در وضعیت فعلی تصویب لوایح مرتبط با اف ای تی اف از ضرورت های کشور است و استانداردسازی‌ ارتباط و مراودات ما با موسسات مالی و بانک‌های دنیا باید از این طرق انجام شود.

وی ادامه داد: در مجلس راجع به لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم تقریبا بیش از ۲ ساعت قبل از آغاز نشست علنی، با حضور موافقین و مخالفین جلسه غیرعلنی برگزار شد، نمایندگان های بخش های مختلف نظام آمدند و اظهارنظر کردند. بعد از آن جلسه‌ علنی مجلس شورای اسلامی شروع شد و مجلس به این لایحه رای داد.

امیری تأکید کرد: اگر ما به اصول دموکراسی معتقد هستیم، با یک روش دموکراتیک، تصویب لوایح مربوط به اف ای تی اف در مجلس انجام شد. اگر به مسائل امنیتی کشور فکر می کنیم، شورای عالی امنیت ملی درباره موضوع اظهارنظر کرد و دبیر محترم این شورا به مجلس آمد و توضیح داد.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: بعد از رسیدگی های دقیق، موافقین و مخالفین، بخش خصوصی، بخش بانکی، بخش اقتصادی و بخش های امنیتی دیدگاه ها و استدلال های خود را بیان کردند و سپس جمع بندی انجام شد، حالا با وجود طی شدن این مسیر، بیان اینکه اف ای تی اف مخالف مصالح و امنیت کشور است، بویژه از جانب برخی مراجع رسمی خیلی نمی تواند وجهه‌ای داشته باشد و قطعا مخالفت با اف ای تی اف برای کشور هزینه دارد. صحبت‌های آقای رییس جمهور نیز ناظر بر همین موارد است. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

اسراییل در میان مخالفان اصلی ایران در FATF ؛ شرایط ایران دشوارتر شد

انتخابخبرگزاری انتخاب
اسراییل در میان مخالفان اصلی ایران در FATF ؛ شرایط ایران دشوارتر شد
اکنون با عضویت اسراییل در FATF به عنوان عضو رسمی، کار برای ایران سخت‌تر شده است؛ چرا که هم‌زمان با مخالفان داخلیFATF بر مخالفان خارجی آن به طور رسمی افزوده شده است. تا پیش از این، مخالفان خروج نام ایران از لیست سیاه FATF، آمریکا، آرژانتین و شورای همکاری خلیج فارس (سه عضو رسمی) و عربستان و اسراییل (دو عضو ناظر) بودند و اکنون یک عضو ناظر به جبهه اعضای اصلی مخالف ایران تبدیل شده است.
اسراییل در میان مخالفان اصلی ایران در FATF ؛ شرایط ایران دشوارتر شد - 0

با عضویت رژیم اسراییل در FATF به عنوان سی و هشتمین عضو رسمی این گروه مالی بین‌المللی، کار برای ایران سخت‌تر شد.

وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی هفته گذشته اعلام کرد که اسرائیل به عنوان یکی از اعضای FATF (گروه ویژه اقدام مالی) پذیرفته شده است.

رژیم اسراییل و عربستان دو کشوری هستند که در سال جاری میلادی وضعیت‌شان برای عضویت در این گروه مالی بین‌المللی بررسی شد و در نهایت اسراییل با پشت سر گذاشتن عربستان سعودی موفق شد تا به آن راه پیدا کند.

برخی رسانه‌های خارجی با انتشار خبر فوق، عضویت اسراییل در گروه ویژه اقدام مالی را در ابعاد سیاسی و منطقه‌ای در راستای اعمال فشار به ایران در شرایطی تحلیل کردند که ایران تلاش دارد به طور کامل خود را از لیست سیاه خارج کرده و دستور FATF برای اقدامات مقابله‌ای کشورها با خود را ملغی کند.

با اجرایی شدن برجام اقدامات مقابله‌ای علیه ایران در چارچوب توافق هسته‌ای باید در FATF نیز به تعلیق در می‌آمد که این اتفاق از سال 2015 تا کنون هر سال انجام شده است. در عین حال ایران از سال 2015 تا کنون بنا به درخواست FATF باید تلاش می‌کرده تا اقدامات و توصیه‌های این گروه مالی را به اجرا در بیاورد تا تعاملات کشورها در امور مالی و بانکی با ایران عادی شود. تلاش‌های ایران در بخش‌های زیادی انجام شد اما در چند بخش هم‌چنان مشکلات و موانعی برای اجرای آنها باقی مانده است.

در نشست اخیر FATF، به ایران 4 ماه دیگر (تا فوریه 2019) فرصت داده شد تا موارد مربوطه را برای ممانعت از بازگشت به لیست سیاه FATF یا رد تعلیق تکمیل کند. اما روند تکمیل فرایند مورد نظر FATF علاوه بر مخالفان و دشمنان خارجی ایران، با مخالفت‌های جدی در داخل نیز مواجه شد. از این رو چند مورد باقی مانده از اجرای 40 توصیه FATF همچنان در راهروهای مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و نیز در رایزنی‌ میان سران سه قوا در جریان است.

مقامات کشورمان در سطوح عالی دولت همواره بر تسریع تصویب فرایندهای مورد نیاز برای خارج شدن نام ایران از لیست سیاه FATF تاکید کرده‌اند که برای این مساله دلایل کارشناسی و سیاسی و فنی خود را مطرح می‌کنند. در مقابل مخالفان FATF، اصرار دولت برای تصویب لوایح چهارگانه مرتبط با اجرای FATF را بر خلاف منافع ملی تحلیل می‌کنند.

دولت و موافقان FATF معتقدند یکی از مهم‌ترین دلایل این اصرار و تسریع روند کار، فرصت ندادن به دشمنان و مخالفان ایران در FATF برای سنگ‌اندازی در مسیر اجرا و حفظ برجام است. آمریکا به همراه هم‌پیمانانش به ویژه عربستان و رژیم اسراییل و برخی کشورهای دیگر تلاش کرده‌اند تا انواع اقدامات را علیه ایران و برجام انجام دهند. تلاش برای ممانعت از خروج نام ایران از لیست سیاه FATF از آن رو حایز اهمیت است که آمریکا تلاش داشته و دارد تا با بازگشت نام ایران در لیست سیاه و از سر گرفتن اقدامات مقابله‌ای، تحریم‌های یک‌جانبه‌ هسته‌ای و غیر هسته‌ای جدید تحت عناوین اقدامات تروریستی و حقوق بشری علیه ایران را وجاهت قانونی و بین‌المللی دهد. به این شکل آمریکا می‌تواند از محل FATF یک بار دیگر اجماع جهانی علیه ایران را ولو کم اثر شکل دهد؛ تلاشی که در سه سال گذشته و نیز بعد از خروج یک‌جانبه‌ از برجام تاکنون عملی نشده است.

به علاوه، اجرا نشدن کامل توصیه‌های FATF به ویژه بعد از خروج آمریکا از برجام موجب شد تا اجرای برجام در بخش‌هایی که مربوط به ایران و منافع اقتصادی‌اش بود حتی فراتر از برجام به خوبی انجام نشود.

بعد از خروج آمریکا از برجام، برخی کشورها که تعاملات و سیستم‌ مالی‌شان فراتر از قوانین تحریمی آمریکاست، از جمله چین و روسیه که از حامیان برجام و استمرار آن نیز هستند، از ایران خواستند تا قوانین خود را با معیارهای FATF هماهنگ کند چرا که بسیاری از بانک‌های چینی و روسی نه به خاطر تحریم‌های آمریکا بلکه به خاطر همکاری با FATF و اجرای قوانین آن مجبور به همکاری با ایران نیستند.

به عبارتی می‌توان گفت، عادی‌سازی وضعیت تعامل با FATF ، یکی از پیش‌شرط‌های مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

اما یکی دیگر از دلایل اصرار بر تسریع تصویب لوایح چهارگانه مرتبط FATF، نگرانی ایران از ورود اعضای جدید به این گروه بود که متاسفانه باید گفت حالا اسراییل از یک عضو ناظر به عضو رسمی در FATF تبدیل شده است و به یک واقعیت نگران‌کننده برای ایران تبدیل شده است.

اکنون با عضویت اسراییل در FATF به عنوان عضو رسمی، کار برای ایران سخت‌تر شده است؛ چرا که هم‌زمان با مخالفان داخلیFATF بر مخالفان خارجی آن به طور رسمی افزوده شده است. تا پیش از این، مخالفان خروج نام ایران از لیست سیاه FATF، آمریکا، آرژانتین و شورای همکاری خلیج فارس (سه عضو رسمی) و عربستان و اسراییل (دو عضو ناظر) بودند و اکنون یک عضو ناظر به جبهه اعضای اصلی مخالف ایران تبدیل شده است.

با احتساب رژیم اسراییل، اعضای اصلی FATF متشکل از 36 دولت و دو سازمان و نهاد بین‌المللی (کمیسیون اروپا و شورای همکاری خلیج فارس) هستند. هم‌چنین این گروه مالی بین‌المللی دارای 9 گروه منطقه‌ای است که در مجموع 204 کشور با آن همکاری می‌کنند. ایران عضو گروه اوراسیای FATF است.

ایران در حدود 12 سال پیش کار با FATF را آغاز و قوانینی را در چارچوب مبارزه با تامین مالی تروریسم که از اهداف اولیه FATF بوده، به تصویب رساند اما در اوخر دهه 80 مشکلاتی بر سر راه عضویت کامل ایران ایجاد شد به شکلی که این روند تا دولت فعلی به تاخیر افتاد.

شاید برخی از منتقدان FATF این گونه به جامعه و افکار عمومی القا کنند که تلاش دولت برای تصویب لوایح مرتبط با FATF به خاطر حفظ برجام یا منافع حاصل از آن است در حالی که سوابق همکاری ایران با این گروه ویژه مالی نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران از یک دهه پیش ضرورت پیوستن به این نهاد مالی را احساس و اقدامات لازم را نیز اتخاذ کرده است. حضور کشورهای مختلف در این سازوکار مستقل مالی از کشورهای قدرتمند و تراز اول به لحاظ اقتصادی گرفته تا کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته حاکی از اهمیت مساله است و آمریکا و انگلیس و سوریه و ایران و عربستان نمی‌شناسد. هر کشوری که تمایل به انجام تعاملات بین‌المللی گسترده دارد و در برنامه‌ خود توسعه اقتصادی را در نظر دارد نیاز است تا خود را با این ساز و کار مالی بین‌المللی همراه سازد و این مساله به واقع ارتباطی به برجام و غیربرجام ندارد و بسیار فراتر از آن، سیاست‌های کلی اقتصادی و سیاسی را در بر می‌گیرد. اگر ایران به واقع به دنبال آن است که در منطقه و پیرامون خود در اقتصاد حرف اول را بزند باید قوانین داخلی خود را با معیارها و استانداردهای بین‌المللی هماهنگ کند.

با وجود نگرانی‌ها درباره پیوستن کامل رژیم اسراییل به FATF‌ و تشدید فشارها علیه ایران در این جبهه مالی بین‌المللی، نباید دست از تلاش برای جلوگیری از خودتحریمی و بسته شدن مسیرهای تنفسی مالی و پولی برداشت. در فضایی که تحریم‌های یک جانبه آمریکا راه نفس ایران را بسیار تنگ کرده است و شاهرگ‌های حیاتی را نشانه گرفته، آن هم در شرایطی که کشورهای اروپایی و چین و روسیه در مقابله با این تحریم‌ها دستانشان بسیار بسته است، باز نگه داشتن مسیرهای مالی محدود و کوچک بسیار ضروری است.

سیستم تصمیم‌گیری در FATF بر "اجماع" استوار است از این رو طبیعی است کشورهای مخالف خروج نام ایران از لیست سیاه در آینده به ویژه برای نشست بعدی این گروه که قرار است در فوریه 2019 تشکیل شود، اقدامات و لابی‌های بسیاری را انجام خواهند دارد تا نظرات و تصمیم کشورهای دیگر عضو را تحت تاثیر قرار دهند.

در عین حال، از آنجایی که ساز و کار FATF مبتنی بر رعایت اصول و استانداردهایی کاملا مالی، فنی و قانونی است، هر چقدر هم که کشورهای مختلف برای این مانع بر سر راه ایران در FATF تلاش کنند اگر ایران بتواند توصیه‌های این نهاد مالی را به درستی اجرا کند و سازمان‌ها و نهادها بر اساس آن ضوابط اقدام به فعالیت کنند از تیررس آمریکا و اسراییل و عربستان و دیگران دور خواهد ماند بنا بر این ضروری است تا در فرصت باقی‌مانده شرایط را برای اجرای توصیه‌های FATF در کشور فراهم کنیم.

متاسفانه موضوع FATF‌ امروز به یک مساله ملی برای کشور تبدیل شده است که این خود هزینه‌های سیاسی و روانی و اقتصادی زیادی را در بر دارد در حالی که این مساله در کشورهای دیگر از موضوعات دسته چندم محسوب می‌شود.

ایران چهل سال است که با تحریم‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، حقوق بشری و غیره مواجه است با این وجود در تمام این سال‌ها در ابعاد مختلف توانست نه به استقلال کامل بلکه استقلال نسبی دست یابد. با پذیرش این‌که کشور از گذشته تا کنون و نیز در آینده با تهدید و تحریم‌ مواجه بوده و هست، نگاه‌مان باید برای حضور در مجامع و نهادهای بین‌المللی ایجابی باشد نه سلبی.منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نماینده مجلس: قیمت‌ها بعد از پذیرش برجام و FATF چهار برابر شد

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
نماینده مجلس: قیمت‌ها بعد از پذیرش برجام و FATF چهار برابر شد

مهر/ نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی با تشریح دو ایراد اساسی لایحه بودجه ۹۸، گفت: لایحه بودجه اصلاح شده سال ۹۸، احتمالا تا پایان هفته جاری یا اوایل هفته بعدی تقدیم مجلس می‌شود.

محمد دهقان، در خصوص اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه مقصر مشکلات اقتصادی مخالفان FATF و برجام هستند، گفت: در سال۹۲ نرخ سکه حدود یک میلیون تومان و دلار نیز حدود ۳ هزار تومان و قیمت سایر کالاها نیز حداقل یک چهارم امروز بود، با این حال آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی می‌گفتند وضعیت سخت است و می‌خواهیم شرایط را بهتر کنیم.

قیمت‌ها بعد از پذیرش برجام و FATF چهار برابر شد

نماینده مردم چناران و طرقبه در مجلس اظهار داشت: رئیس جمهور با وعده بهبود اوضاع اقتصادی، حل مشکل آب و آلودگی هوا توافق هسته‌ای را امضا کرد و بارها وعده داد که با توافق هسته‌ای همه مشکلات حل می‌شود، اقتصاد رونق می‌یابد و کالاها ارزان خواهد شد.

نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: پس از گذشت مدت کوتاهی برای همه روشن شد که توافق هسته‌ای سرابی بیش نیست و با خروج آمریکا از برجام، وضعیت اقتصادی کشور چند برابر بدتر از قبل از این عقب نشینی‌های ساده لوحانه شد.

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی گفت: هنوز مردم با مشکلات ناشی از شکست برجام دست و پنجه نرم می‌کردند که دولت ۴۱ الزام دیکته شده FATF را برخلاف اصول قانون اساسی پذیرفت.

دهقان با بیان اینکه دولت از سال ۹۴ و ۹۵ همه الزامات دیکته شده FATF را به صورت قانونی و غیرقانونی اجرا کرده است، گفت: از میان این الزام‌ها ۳۷ مورد مربوط به خود دولت بود که آنها را خودشان اجرا کردند و ۴ مورد را در قالب لایحه به مجلس آوردند که از این لوایح هم تنها روی کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم اختلاف ایجاد شد و مابقی در مجلس به تصویب رسید.

FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی ادامه داد: اعضای دولت فکر می‌کردند اگر صنعت هسته‌ای را تعطیل کنیم و هر چه آمریکایی‌ها گفتند گوش دهیم، تحریم‌ها رفع خواهد شد و وعده دادند در این صورت چرخ اقتصاد کشور و زندگی مردم خواهد چرخید، در حالی که عقب‌نشینی در مسئله هسته‌ای نه تنها مشکل تحریم را حل نکرد بلکه ضربات بیشتری را به اقتصاد کشور وارد آورد.

دهقان با اشاره به تلاش دولت برای اجرای همه الزامات مورد نظر دولت گفت: امروز هم دولت معتقد است با اجرای مطالبات FATF مشکلات اقتصادی حل می‌شود و وعده می‌دهد با اجرای این الزامات چرخ زندگی مردم می‌چرخد البته دو سه سال است که دولت این الزامات را اجرا می‌کنند و معلوم شده است که تن دادن به این خواسته‌ها مشکلات کشور را بیشتر کرده است، با این حال با انگیزه‌های احتمالا سیاسی و برای فرار از مسئولیت باز هم گرانی را به یکی از ۴۱ الزام FATF ربط می‌دهند.

اجرای الزامات FATF پاس گل به آمریکا برای تحریم هوشمند ایران بود

وی تصریح کرد: ما براساس بررسی‌های علمی و کارشناسی می‌گوییم که اجرای الزامات FATF به معنای واقعی پاس گل دادن به آمریکا و در حقیقت زمینه‌سازی برای هوشمندسازی تحریم‌های این کشور بوده است و به همین دلیل است که وضع اقتصاد کشور بدتر شده است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی ادامه داد: اجرای کامل action plan یعنی ما تمام اطلاعات مالی خود را در اختیار FATF و به واقع آمریکایی‌ها بگذاریم و متاسفانه باید بگوییم که دولت قریب به دو سال است که در این مسیر گام برداشته است.

اجرای FATF منجر به تشدید مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم شده است

دهقان تاکید کرد: ادامه این روند باعث عقب نشینی‌های جدید خواهد شد، تجربه نشان داده بهانه‌جویی آمریکا و اروپا هرگز متوقف نمی‌شود و ما نمی‌توانیم تا ابد امتیاز بدهیم تا بهانه از دست آمریکا گرفته شود. باید گفت که مسیر کنونی یعنی اجرای action plan درخواستی FATF که تاکنون دولت سخاوتمندانه اجرا کرده است منجر به تشدید مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم شده است و از این به بعد هم نه تنها ارزانی نمی‌آورد بلکه اجناس و کالاها در کشور گران‌تر هم خواهد شد.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: اگر از ابتدای انقلاب می‌خواستیم رسما با آمریکا و اروپا و طبق میل آنها کار کنیم تاکنون اثری از جمهوری اسلامی نمانده بود. اگر در جنگ تحمیلی می‌خواستیم به صورت رسمی و در بستر ضوابط تعریف شده از سوی غرب پول بدهیم و اسلحه بگیریم، یک کلاشینکف هم نمی‌توانستیم وارد کشور کنیم. بعد از دوران جنگ، اگر قرار بود هم در مساله هسته‌ای، موشکی، پزشکی، نانو و دیگر حوزه‌هایی که امروز در مرز علم جهانی قرار داریم، اطلاعات خود را رسما در اختیار غرب قرار دهیم یا با هماهنگی آنها اقدام کنیم هیچگاه به این نقاط کنونی نمی رسیدیم.

روحانی مشکلات اقتصادی را به موضوعی موهوم منتسب می‌کند

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه مشکلات اقتصادی ناشی از عملکرد مخالفان برجام و FATF است، گفت: آقای روحانی همیشه استاد فرافکنی بوده است؛ این بار هم شعار ها و قول های انتخاباتی‌اش را فراموش کرده است و همانند گذشته ناکارآمدی‌های خود در اداره کشور را که موجب بیچارگی توده مردم شده است، به موضوعی موهوم منتسب می‌کند.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: آقای روحانی به جای پاسخگویی، همه مشکلات و ناکارآمدی‌های دولت که باعث کاهش چشمگیر ثروت ملی، افزایش چند برابری نرخ ارز و طلا و دیگر مشکلات اقتصادی شده را به صورت ناپخته و ناشیانه به عدم تصویب یکی از لوایح مربوط به الزامات FATF ربط می‌دهد در حالی که این اقدام صادقانه نیست.

وی با تاکید باینکه رئیس‌جمهور به جای اینکه حقایق را به مردم بگوید امروز دنبال موضوع موهومی می‌گردد که گرانی‌ها را به آن ربط دهد، افزود: موضع ناشیانه رئیس‌جمهور بعید است ناشی ازفقدان هوش سیاسی باشد واحتمالا وی گمان کرده‌ که مردم وعده های انتخاباتی او را مانند رفع تمامی تحریم‌ها در مقابل امضای برجام فراموش کرده اند.

ممنوعیت واردات سکه و ارز طی دو سال اخیر عامل افزایش سر سام آور قیمت‌ها

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: گرانی سکه و دلار در ماه‌های اخیر به این دلیل است که طی دو سال گذشته واردات طلا و دلار به کشور ممنوع بوده است. دلیل این ممنوعیت هم تلاش برای اجرای الزامات FATF و کسب رضایت اروپا و آمریکا بود. پس از افزایش قابل توجه نرخ طلا و دلار و با فشار مجلس، واردات ارز و طلا به کشور آزاد شد لذا عامل اصلی مشکلات اقتصادی کشور عملکرد اقتصادی دولت است.

محمد دهقان اظهار داشت: صندوق توسعه ملی به این علت تشکیل شده که درصدی از درآمدهای نفتی به این صندوق واریز شود، این اعتبارات از طریق بخش خصوصی فقط باید صرف رونق اقتصادی و اشتغال شود.

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس ادامه داد: هدف از تشکیل صندوق توسعه ملی ایجاد رونق اقتصادی بود، اعتبارات صندوق توسعه ملی باید به شکل تسهیلات و وام در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد تا بخش خصوصی با استفاده از این اعتبارات و سرمایه‌های خود، تولید کشور را سامان داده و اشتغال و رونق اقتصادی ایجاد کند.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه مطابق اساسنامه صندوق توسعه ملی و قانون برنامه و همچنین سیاست‌های کلی نظام در سال ۹۸ باید ۳۴ درصد از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی واریز شود تا در راستای رونق اقتصادی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد، گفت: بر این اساس در سال آینده طبق اسناد بالادستی باید ۶۶ درصد از درآمدهای نفتی به دولت و ۳۴ درصد آن برای رونق اقتصادی به مردم داده شود.

قصد دولت واریز تنها ۱۰ درصد از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی در سال آینده بود

وی تصریح کرد: در لایحه بودجه ای که دولت تاکنون برای سال ۹۸ تنظیم کرده و به مجلس داده است با بی توجهی به اساسنامه صندوق و اسناد بالا دستی، تنها حدود ۱۰ درصد از در آمدهای نفتی را به صندوق توسعه ملی اختصاص داده است.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب تاکید کرد: به عبارت دیگر طبق این لایحه در سال آینده ۹۰ درصد از اعتبارات و درآمدهای نفتی صرف هزینه‌های دولت می‌شود و فقط ۱۰ درصد برای فعالیت‌های اقتصادی مردم و بخش خصوصی به صندوق توسعه ملی واریز شود که مردم بتوانند از قِِبَل آن وام بگیرند و اقتصاد کشور رونق پیدا کند.

دهقان خالی کردن صندوق توسعه را خلاف سیاست‌های کلی نظام و مصالح کشور خواند و گفت: کشور درگیر جنگ اقتصادی است و تنها از طریق استفاده از ظرفیت‌های مردم می‌توانیم بر این شرایط فائق شویم. وقتی مردم با سرمایه هایشان وارد میدان شوند، طبیعتا بهتر می‌توانیم جنگ اقتصادی را مدیریت کنیم و از این جنگ اقتصادی به سلامت عبور کرده و پیروز این میدان شویم.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در خصوص راهکارهای دولت برای جبران کاهش در آمدهای حاصل از فروش نفت در سال ۹۸ گفت: باید هزینه های جاری دولت در سال آینده کاهش یافته و تصمیمات جدی برای اصلاحات اقتصادی اتخاذ شود و این تحولات و اصلاحات اقتصادی با ملاحظه کاری انجام نمی‌شود.

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب با انتقاد از حذف ساز و کار استفاده از کارت سوخت در سال‌های اخیر اظهار داشت: متاسفانه وزارت نفت در چند سال گذشته کارت سوخت را حذف کرد و به همین دلیل در حال حاضر درصد بالایی از بنزین و گازوئیل تولیدی کشور به خارج از کشور قاچاق می‌شود.

روزانه ۱۵ میلیون لیتر بنزین و گازوئیل قاچاق می‌شود

عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلام اینکه روزانه حدود ۱۵ میلیون لیتر سوخت به خارج از کشور قاچاق می‌شود گفت: از یک سو روزانه حدود ۱۵ میلیون لیتر سوخت به خارج از کشور قاچاق می‌شود و از سوی دیگر در داخل کشور دولت هیچ تصمیمی برای کنترل مصرف سوخت اتخاذ واجرا نمی‌کند.

دهقان با بیان اینکه قیمت سوخت در کشورهای اطراف ۷ تا ۱۵ برابر قیمت سوخت در ایران است، گفت: به هر نحوی که قاچاقچیان سوخت را به خارج از کشور منتقل کنند، حداقل هفت برابر و حداکثر ۱۵ برابر سود می‌برند. دولت باید برای برخورد با قاچاق سوخت برنامه دقیق داشته باشد.

وی تصریح کرد: کارت سوخت می توانست مانع افزایش قاچاق سوخت شده و میزان مصرف سوخت مردم را نیز تحت کنترل درآورد اما برخی عناصر دولتی با پشتیبان تعدادی از نمایندگان با بی‌خاصیت کردن کارت سوخت و رها کردن مصرف در این چند سال بخشی از انرژی کشور را تباه کردند.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس راه حل مشکلات کشور را اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و به میدان آوردن مردم خواند و گفت: راه حل عبور از تنگناها این است که مردم در اقتصاد مشارکت کنند. برای مشارکت دادن مردم در اقتصاد باید یکسری مشوق‌هایی را پیش‌بینی کرد. صندوق توسعه ملی در واقع مشوق حضور مردم درعرصه اقتصاد است.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب گفت: زمانی که صندوق توسعه ملی فعال باشد و بتواند به بخش خصوصی تسهیلات بدهد، بخش خصوصی انگیزه پیدا می‌کند که سرمایه های خودش را نیز به میدان آورد و رونق اقتصادی ایجاد می‌شود.

دهقان تاکید کرد: زمانی که همه درآمدهای نفتی در اختیار دولت قرار گیرد که صرف هزینه‌های جاری خودش کند، طبیعتا اقتصاد کشور سامان نمی‌یابد.

وی اظهار داشت: اگر اقتصاد رونق پیدا کند، از طریق درآمدهای مالیاتی، هزینه های دولت هم جبران می‌شود. وقتی اقتصاد دچار از هم پاشیدگی شود، طبیعتا درآمدهای مالیاتی هم وجود ندارد و وقتی اقتصاد رونق نداشته باشد، کارخانجات رو به تعطیلی می‌رود و درآمدهای مالیاتی هم به شدت کاهش می‌یابد.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به بالا بودن قیمت دلار، انگیزه برای واردات کالاهای مصرفی هم وجود ندارد، بنابراین درآمدهایی که دولت از طریق عوارض ورودی، از واردکنندگان دریافت می‌کرد، طبیعتا کاهش پیدا می‌کند.

تصمیمات دولت برای اصلاحات اقتصادی شجاعانه نیست

دبیرکل جبهه رهپویان انقلاب معتقد است تصمیمات دولت در شرایط جنگ اقتصادی شجاعانه نیست.

وی با بیان اینکه لایحه بودجه ۹۸ در قسمت مربوط به صندوق توسعه ملی دارای ایراد اساسی است گفت: رئیس جمهور اعلام کرد دولت لایحه بودجه را اصلاح خواهد کرد.

دهقان اظهار داشت: در سال‌های گذشته که دولت سهم صندوق توسعه را واریز می‌کرد، از همان ابتدا برنامه ریزی می‌کرد که تا به منابع صندوق دست‌اندازی کند.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس صندوق توسعه ملی را صندوقی برای رونق اقتصادی و حمایت از بخش خصوصی و مشوقی برای مشارکت دادن مردم در اقتصاد خواند و گفت: هرچقدر این صندوق تضعیف شود، به ضرر کشور است. هرقدر دولت از واریز سهم پول نفت به صندوق امتناع کند و بخواهد مبالغ واریز شده را برای هزینه‌های جاری برداشته وصرف کند به کشور صدمات بسیاری وارد می‌شود.

۵۰ هزار میلیارد درآمد و هزینه موهوم در لایحه بودجه ۹۸

دبیر کل جبهه رهپویان انقلاب با تاکید بر اینکه در شرایط تحریم‌ها باید بودجه منضبط‌تر از همیشه تنظیم شود، گفت: بودجه موهوم تبعاتی برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کند و هم مردم را بدبین می‌کند و هم زمینه برخی از بی عدالتی‌ها و مفاسد را در کشور فراهم می‌کند.

دهقان تصریح کرد: در لایحه بودجه ۹۸ که تاکنون تدوین شده و البته قرار است توسط دولت اصلاح شود حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه موهوم پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه سال آینده ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمدهای موهوم و هزینه های موهوم وجود دارد، گفت: وقتی درآمد موهوم باشد، هزینه‌ها هم موهوم است. باید درآمدها دقیق و معلوم باشد، یعنی بودجه باید واقع بینانه بسته شود که معلوم شود واقعا چقدر درآمد داریم.

نائب رئیس فراکسیون ولایی مجلس ادامه داد: جدای از دست درازی دولت به صندوق توسعه ملی که نزدیک ۲۰ هزارمیلیارد تومان از بخش اقتصاد به هزینه های جاری و بودجه عمومی منتقل شده است، پیش بینی میزان فروش نفت و تحقق مالیات در لایحه بودجه ۹۸ نیز دقیق و متناسب با شرایط کشور نیست و دولت خرجش را متناسب با دخل واقعی پیش بینی نکرده است که در این مورد هم دولت مشغول اصلاحات لازم است.

دهقان اظهار امیدواری کرد لایحه بودجه اصلاح شده سال ۹۸ تا پایان هفته جاری یا اوایل هفته بعدی تقدیم مجلس شود.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

نظر شما درباره این سخنان روحانی چیست: در ماشین از چهره مردم نظرسنجی می‌کنم!

فردا نیوزفردا نیوز11 ساعت قبل

دو جمله روحانی که کاربران مجازی را عصبانی کرد

برترین‌هابرترین‌ها12 ساعت قبل
پاسخ روحانی به سوال یکی از خبرنگاران در حاشیه دیدار اصحاب رسانه با رئیس جمهور، حسابی خبرساز شده تا آنجا که با واکنش منفی کاربران فضای مجازی مواجه شده است. برترین‌ها: پاسخ روحانی به سوال یکی از خبرنگاران در حاشیه دیدار اصحاب رسانه با رئیس جمهور، حسابی خبرساز شده تا آنجا که با واکنش منفی کاربران فضای مجازی مواجه شده است. از روی اینکه چند نفر می‌خندن، چند نفر عصبانی هستن، چند نفر قیافه شون گرفته است! ویدئویی از اظهارات رئیس جمهور در این رابطه را ببینید: در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید. پاسخ روحانی درباره مشکلات اقتصادی مردم موجی از انتقادات کابران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت که در ادامه می‌خوانید:

فیلم | گل‌زنی داور فوتبال در لیگ هلند

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
همزمان شاهد اجرایی شدن مراحل نخست معامله قرن هستیم که از بحرین کلید می‌خورد و در قالب نشست یا کارگاه اقتصادی به دنبال این هستند که آنچه می‌خواهند را پیاده کنند. -هشدار درباره حذف حق بازگشت آوارگان فلسطینی و توطئه‌ای که آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال آن هستند. - مرحله نخست معامله قرن از طریق نشست منامه آغاز می‌شود. -توصیه به مسئولان لبنانی و فلسطینی برای ارائه طرح‌هایی برای مقابله با حذف حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری شأن. دوم، اصرار آمریکا-غرب و کشورهای حوزه خلیج فارس بر عدم بازگشت آوارگان سوری به کشورشان قبل از انتخابات ریاست جمهوری.
افکارنیوزافکارنیوز23 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشنتایج اولیه شمارش آراء انتخابات پارلمانی اروپا در فرانسه حکایت از شکست حزب امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه دارد. بر اساس شمارش اولیه، جوردن باردلا سرفهرست حزب جبهه ملی مارین لوپن با ۲۴ درصد در صدر قرار گرفته و پس از آن لوآزو سر فهرست حزب جمهوری به پیش امانوئل مکرون با ۲۲ درصد در رتبه بعدی قرار گرفته است. در همین حال حزب سبز‌ها (طرفداران محیط زیست) برخلاف پیش بینی‌ها با جهش بسیار خوبی با پشت سرگذاشتن احزاب سنتی راست و چپ رتبه سوم را کسب کرده است. انتخابات پارلمان اروپا پایان هفته گذشته آغاز شد و امروز آخرین روز برگزاری آن بود. هرچند پارلمان اروپا از اختیار اجرایی اندکی برخودار است، اما ترکیب پارلمان عمدتا نشان‌دهنده آینده وضعیت دولت‌ها در اتحادیه اروپاست.

اخبار بیشتر