1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

توهین های مقامات آمریکایی به عربستان ادامه دارد

سناتور گراهام: عربستان اگر نفتش را نفروشد از گرسنگی می‌میرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
سناتور گراهام: عربستان اگر نفتش را نفروشد از گرسنگی می‌میرد
سناتور جمهوری خواه آمریکایی در واکنش به اخبار منتشر شده درباره کاهش فروش نفت عربستان به کشورش گفت که عربستان مجبور به فروش نفت خود است در غیر این صورت از گرسنگی می‌میرد.

به گزارش ایسنا، لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در گفت‌وگو با فاکس نیوز عنوان داشت: عربستان به آمریکا نیاز دارد و مجبور به فروش نفت خود است چراکه در غیر این صورت از گرسنگی خواهد مرد.

وی بار دیگر تاکید کرد: عربستان نیازمند آمریکاست و اگر آمریکا نبود عربستانی‌ها طی چند هفته باید به زبان فارسی صحبت می‌کردند.

گراهام گفت: عربستانی‌ها یا باید نفت‌شان را بفروشند یا گرسنگی را تحمل کنند. آنها چیزی را که برای اقتصاد وابسته به نفت‌شان خوب است، انجام می‌دهند. من نسبت به فروش سلاح به عربستان نگران هستم، چراکه این شخص (محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان) به حدی "دیوانه" است که این دیوانگی او را به کشتن یک روزنامه‌نگار در داخل کنسولگری کشورش در ترکیه وامی‌دارد. چرا به این شخص سلاح داده می‌شود؟

وی افزود: تا زمانی که بن سلمان بر سر قدرت است به شکل عادی با عربستان تعامل نخواهیم کرد، چراکه هیچ چیز عادی و معمولی در رابطه با این شخص وجود ندارد.

این سناتور آمریکایی بار دیگر درباره قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول نیز گفت که این قتل به دستور محمد بن سلمان انجام شده است و این امکان وجود ندارد که وی از این اقدام بی‌اطلاع بوده باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

سناتور آمریکایی: بن‌ سلمان دیوانه است/ عربستان نفت نفروشد از گرسنگی می‌میرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سناتور آمریکایی: بن‌ سلمان دیوانه است/ عربستان نفت نفروشد از گرسنگی می‌میرد
نماینده مجلس سنای آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس‌نیوز بار دیگر بر اینکه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی دستور قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را صادر کرده تأکید کرد و او را فردی «دیوانه» خطاب کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، «لیندسی گراهام»، نماینده مجلس سنای آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس‌نیوز بار دیگر بر اینکه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی دستور قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را صادر کرده تأکید کرد و او را فردی «دیوانه» خطاب کرد.

گراهام با اشاره به اینکه قتل خاشقجی توسط 15 نفر که از عربستان سعودی به استانبول عزیمت کردند انجام شده گفت: «آن 15 نفر عربستان سعودی را با فرمان محمد بن سلمان ترک کردند. بن سلمان، از 2 سال پیش روی او به عنوان یک منتقد متمرکز شده بود.»

سناتور آمریکایی در پاسخ به سوال مجری فاکس‌نیوز مبنی بر اینکه عربستان سعودی ممکن است برای انتقام از آمریکا فروش نفت را متوقف کند گفت: «اول اینکه، آنها مجبورند نفت بفروشند، وگرنه از گرسنگی می‌میرند. آنها کاری که بیشترین نفع را دارد برای اقتصاد سعودی که نفت‌محور است انجام می‌دهند.»

گراهام درباره فروش سلاح به سعودی‌ها هم گفت: «درباره سلاح، نگرانی من این است آدمی که آنقدر دیوانه است که یک روزنامه‌نگار را داخل کنسولگری عربستان در ترکیه می‌کشد، چرا باید به او  سلاح‌های بدهیم که ممکن است به روس‌ها یا چینی‌ها بدهد؟»تغییرات در حلقه نزدیکان بن سلمان پس از رسوایی قتل خاشقجینیکی هیلی: بن سلمان مسئول قتل خاشقجی استرویترز: برخی اعضای خاندان آل‌سعود دنبال جلوگیری از پادشاه شدن بن سلمان هستند

سناتور آمریکایی گفت تا زمانی که محمد بن سلمان در عربستان در قدرت است، او روابط با این کشور را «نرمال» در نظر نخواهد گرفت. گراهام گفت: «چون هیچ چیز درباره او نرمال نیست.»

گراهام گفت: «نیاز آنها (سعودی‌ها) به ما 1000 برابر بیشتر از نیاز ما به آنها است. اگر ما نبودیم ظرف یک هفته فارسی صحبت می‌کردند.»

خواندن خبر در سایت منبع

سرنوشت شراکت آمریکا و عربستان به کجا ختم می‌شود؟

الفخبرگزاری الف
سرنوشت شراکت آمریکا و عربستان به کجا ختم می‌شود؟
کشته‌شدن جمال خاشقچی، واشنگتن را بر آن داشت تا یک بازنگری ناگهانی در مواضع خود نسبت به شراکت آمریکایی-سعودی داشته باشد. به نظر می‌رسد واشنگتن می‌بایست به جای قطع رابطه با ریاض یا چشم‌پوشی از مشکلات آن، مشارکت گسترده و قدرتمندی با عربستان داشته باشد تا مانع از افزایش عدم استقرار در آن شود.

به گزارش الف، مایکل سینگ تحلیلگر آمریکایی در اندیشکده واشنگتن نوشت: به عقیده برخی تحلیلگران، مشارکت بین ایالات متحده و عربستان، تا حد زیادی بر این پایه استوار است که کمک رسانی ثابتی برای تامین نفت در غرب تضمین شود و مناطق استراتژیک از دسترس امپراطوری منحل شده شوروی، دور شود. از این رو، رابطه بین عربستان و ایالات متحده، در دراز مدت نیازمند یک بازنگری جدی است. چون در نهایت، تولید نفت آمریکا از میزان تولید عربستان بیشتر شده و در این زمینه خودکفا می‌شود و در ادامه، ایالات متحده به جای تلاش برای باقی نگه داشتن دیگران در خارج از منطقه خاورمیانه، به دنبال خروج خود از این منطقه خواهد بود.

اما عده ای از تحلیلگران سیاسی بر این عقیده‌اند که هم‌پیمانان آمریکا در خاورمیانه، تبدیل به باری برای آن شده اند که مانع از فرار این دولت از باتلاق خاورمیانه می شوند؛ از این رو، برای حفظ رابطه استراتژیک با مملکت سعودی، ایالات متحده به ناچار باید اقداماتی را اتخاذ کند تا دیپلماسی اش با ریاض فعال‌تر و اثرگذار تر از قبل باشد. همزمان، لازم است مساله خاشقچی به عنوان دعوتی برای بیداری سیاستگذاران آمریکایی باشد که از طریق هم پیمانان خود در خاورمیانه، به دنبال انجام اقداماتی در راستای منافع خود هستند.

از قطع روابط تا افزایش تلاشها؛ ۴ راه برای اصلاح ائتلاف آمریکا-عربستان

دولت ترامپ، شراکت آمریکا و عربستان را ابزاری مفید و حیاتی برای تحکیم بخشیدن به اهداف آمریکا، مانند مقابله با ایران می داند. این تاکید دولت ترامپ، متکی بر این اساس است: با اینکه عربستان از قدرت مشارکتی شبیه به ظرفیت اسرائیل یا اردن برخوردار نیست، اما ثابت کرده است که می تواند در اموری از قبیل تبادل اطلاعات جاسوسی، به آمریکا کمک کند. با این حال، مشارکت بین ایالات متحده و عربستان، در حقیقت بیشتر بر حمایت یا امور دفاعی، متمرکز است و به نحوی طرح ریزی شده است که اهداف آمریکایی کمتر در معرض سناریوهای منفی، قرار بگیرد. در حقیقت، مساله، ناتوانی واشنگتن در بی نیازی از کمک ریاض نیست؛ بلکه امریکا نگران عواقب فقدان نفوذ خود در سیاستهای منطقه ای و خارجی ریاض و یا بدتر از آن، بر هم خوردن استقرار مملکت سعودی است.

البته در زمان حاضر، ایالات متحده نباید نگرانی زیادی در مورد جایگزین شدن قدرت دیگری به جای خود، در عربستان داشته باشد. به این دلیل که مسکو یا پکن، قدرت قرار گرفتن در جایگاه ایالات متحده در خاورمیانه را ندارند. اما این امکان به مرور زمان، با عطش چین برای جذب نفت و تمایلش برای قدرتنمایی در خارج از محدوده خود، بیشتر می شود.

در این میان، به احتمال زیاد، چشم پوشی آمریکا از رابطه با عربستان، انعکاسهای منفی زیادی خواهد داشت که واشنگتن برای اجتناب از آن یا به تاخیر انداختنش تلاش می کند. ترور خاشقچی و سیاستهای منطقه ای ریاض، همگی نمودهایی از یک مشکل اصلی هستند که همان ورود عربستان به مرحله ای از تغییرات بنیادین داخلی، همزمان با رسیدن نسل جوان به قدرت است؛ آن هم زمانی که خاورمیانه در تنش های مستمر به سر می برد و ایالات متحده هم در پی عقب نشینی از نقش رهبری منطقه ای خود است. با این حال، به نظر نمی رسد کناره گیری واشنگتن از رابطه با ریاض یا ادامه رابطه، تاثیری بر «نبود استقرار» در راس سلطه حاکم بر عربستان بگذارد.

این موارد، تنها گزینه های در دسترس نیستند. واشنگتن می بایست به جای قطع رابطه با ریاض یا چشم پوشی از مشکلات آن، مشارکت گسترده و قدرتمندی با عربستان داشته باشد تا مانع از افزایش عدم استقرار در آن شود.

در همین راستا، عمل به این ۴ عنصر، برای واشنگتن ضروری می نماید:

۱- ایالات متحده به پاکسازی اقدامات دیپلماتیک خود با عربستان نیاز دارد و در چارچوب محدود کردن تعداد سیاستگذاران و ساده کردن رابطه، باید ژنرال جان ابی زید، به سرعت بعنوان سفیر واشنگتن در عربستان تعیین شده و شخصا نکات و راهنمایی های زیرکانه ای را به رهبری سعودی منتقل کند.

۲- واشنگتن باید بر این مساله اصرار کند که ریاض، مسئولانی با رتبه های پایین تر از پادشاهی و ولی عهدی را تعیین کرده و به آنها قدرت کافی برای تعامل با مسئولان آمریکایی را بدهد؛ چرا که ایالات متحده نمی تواند تصمیم بگیرد که چه کسی بر عربستان حکومت کند، همانطور که نباید در این باره تلاش کند.

۳- لازم است ایالات متحده این مساله را روشن کند که معاملات سلاح و دیگر اشکال حمایت آمریکا از عربستان، تنها منحصر به تصور مشترک از تهدیدات نبوده و متمرکز بر استراتژی مشترک این دو برای مقابله با آن تهدیدات است. برای مثال، واشنگتن باید پیش از تصمیم گیری در مورد مسائل مهم امنیتی در منطقه، مانند توافق هسته ای با ایران یا تغییراتی که در سیاست آمریکا در سوریه رخ داده است، با ریاض و دیگر هم پیمانان منطقه ای اش مشورت کند.

۴- در نهایت، ایالات متحده باید دیپلماسی دو جانبه خود با ریاض را به یک دیپلماسی منطقه ای فعال تعمیم دهد؛ چرا که استقرار و ثبات در عربستان، برای دیگر هم پیمانان منطقه ای آمریکا هم منفعت و اهمیت زیادی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، تصویری از دیدار خود با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرد. یک فعال فضای مجازی در توئیتر نوشت:
نامه‌نیورنامه‌نیور16 ساعت قبل
جواد طباطبایی علیه خاتمیسید محمد خاتمی چندوز پیش در دیدار با اعضای شورای شهر مناسب‌ترین شیوه اداره کشور را فدرالیسم دانست. مهم‌ترین واکنش مربوط به سید جواد طباطبایی، استاد سرشناس علوم سیاسی و ایران‌پژوه برجسته به این سخنان واکنش نشان داد. من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! ضرورت تحقق برجام داخلیمحمدصادق جوادی‌حصار باور دارد که محدودیت‌های موجود بر دولت روحانی به مراتب بیش از دولت اصلاحات است. جوادی حصار در گفت‌وگو با روزنامه آرمان درباره محدوده اختیارات حسن روحانی گفت: «من معتقدم بخش زیادی از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد در دولت رقم نمی‌خورد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام والمسلمین سید سعیدرضا عاملی در مراسم افتتاح ۴ پروژه مهم ارتباطی که با حضور وزیر ارتباطات برگزار شد، با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات به عنوان شبکه ملی دولت الکترونیکی باید همه ظرفیت‌ها را مدیریت کند، گفت: میان سیستم اجرایی و دانش، فاصله افتاده و هر دستگاه اجرایی که به دانشگاه متصل‌تر باشد موفق‌تر بوده است. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: کارکرد شبکه ملی اطلاعات هم تامین استقلال جمهوری اسلامی، حفاظت از داده‌های ملی جمهوری اسلامی و تسهیل امور زندگی مردم است و هم اکنون ۸۰ درصد زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات با تلاش وزارت ارتباطات و با بودجه ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی محقق شده است و قطعا باید بخش خصوصی در این باره مشارکت حداکثری داشته باشد. وی افزود: شبکه ملی ارتباطات شامل سه لایه زیرساخت، خدمات و محتواست و اگر زیرساخت فراهم شود، اما خدمات و محتوا تامین نشود در حلقه مفقوده افتاده‌ایم. حجت الاسلام والمسلمین عاملی گفت: شبکه ملی اطلاعات به عنوان شبکه ملی دولت الکترونیکی باید همه ظرفیت‌ها را مدیریت کند. وی افزود: اگر قرار باشد قدرت سایبری ایران در تراز قدرت‌های جهانی باشد باید چرخه شبکه ملی اطلاعات را کامل کنیم و حتی برای اینترنت سه هم برنامه داشته باشیم.

اخبار بیشتر