توهین های مقامات آمریکایی به عربستان ادامه دارد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

توهین های مقامات آمریکایی به عربستان ادامه دارد

سناتور گراهام: عربستان اگر نفتش را نفروشد از گرسنگی می‌میرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
سناتور گراهام: عربستان اگر نفتش را نفروشد از گرسنگی می‌میرد
سناتور جمهوری خواه آمریکایی در واکنش به اخبار منتشر شده درباره کاهش فروش نفت عربستان به کشورش گفت که عربستان مجبور به فروش نفت خود است در غیر این صورت از گرسنگی می‌میرد.

به گزارش ایسنا، لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در گفت‌وگو با فاکس نیوز عنوان داشت: عربستان به آمریکا نیاز دارد و مجبور به فروش نفت خود است چراکه در غیر این صورت از گرسنگی خواهد مرد.

وی بار دیگر تاکید کرد: عربستان نیازمند آمریکاست و اگر آمریکا نبود عربستانی‌ها طی چند هفته باید به زبان فارسی صحبت می‌کردند.

گراهام گفت: عربستانی‌ها یا باید نفت‌شان را بفروشند یا گرسنگی را تحمل کنند. آنها چیزی را که برای اقتصاد وابسته به نفت‌شان خوب است، انجام می‌دهند. من نسبت به فروش سلاح به عربستان نگران هستم، چراکه این شخص (محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان) به حدی "دیوانه" است که این دیوانگی او را به کشتن یک روزنامه‌نگار در داخل کنسولگری کشورش در ترکیه وامی‌دارد. چرا به این شخص سلاح داده می‌شود؟

وی افزود: تا زمانی که بن سلمان بر سر قدرت است به شکل عادی با عربستان تعامل نخواهیم کرد، چراکه هیچ چیز عادی و معمولی در رابطه با این شخص وجود ندارد.

این سناتور آمریکایی بار دیگر درباره قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول نیز گفت که این قتل به دستور محمد بن سلمان انجام شده است و این امکان وجود ندارد که وی از این اقدام بی‌اطلاع بوده باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

سناتور آمریکایی: بن‌ سلمان دیوانه است/ عربستان نفت نفروشد از گرسنگی می‌میرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سناتور آمریکایی: بن‌ سلمان دیوانه است/ عربستان نفت نفروشد از گرسنگی می‌میرد
نماینده مجلس سنای آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس‌نیوز بار دیگر بر اینکه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی دستور قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را صادر کرده تأکید کرد و او را فردی «دیوانه» خطاب کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، «لیندسی گراهام»، نماینده مجلس سنای آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس‌نیوز بار دیگر بر اینکه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی دستور قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را صادر کرده تأکید کرد و او را فردی «دیوانه» خطاب کرد.

گراهام با اشاره به اینکه قتل خاشقجی توسط 15 نفر که از عربستان سعودی به استانبول عزیمت کردند انجام شده گفت: «آن 15 نفر عربستان سعودی را با فرمان محمد بن سلمان ترک کردند. بن سلمان، از 2 سال پیش روی او به عنوان یک منتقد متمرکز شده بود.»

سناتور آمریکایی در پاسخ به سوال مجری فاکس‌نیوز مبنی بر اینکه عربستان سعودی ممکن است برای انتقام از آمریکا فروش نفت را متوقف کند گفت: «اول اینکه، آنها مجبورند نفت بفروشند، وگرنه از گرسنگی می‌میرند. آنها کاری که بیشترین نفع را دارد برای اقتصاد سعودی که نفت‌محور است انجام می‌دهند.»

گراهام درباره فروش سلاح به سعودی‌ها هم گفت: «درباره سلاح، نگرانی من این است آدمی که آنقدر دیوانه است که یک روزنامه‌نگار را داخل کنسولگری عربستان در ترکیه می‌کشد، چرا باید به او  سلاح‌های بدهیم که ممکن است به روس‌ها یا چینی‌ها بدهد؟»تغییرات در حلقه نزدیکان بن سلمان پس از رسوایی قتل خاشقجینیکی هیلی: بن سلمان مسئول قتل خاشقجی استرویترز: برخی اعضای خاندان آل‌سعود دنبال جلوگیری از پادشاه شدن بن سلمان هستند

سناتور آمریکایی گفت تا زمانی که محمد بن سلمان در عربستان در قدرت است، او روابط با این کشور را «نرمال» در نظر نخواهد گرفت. گراهام گفت: «چون هیچ چیز درباره او نرمال نیست.»

گراهام گفت: «نیاز آنها (سعودی‌ها) به ما 1000 برابر بیشتر از نیاز ما به آنها است. اگر ما نبودیم ظرف یک هفته فارسی صحبت می‌کردند.»

خواندن خبر در سایت منبع

سرنوشت شراکت آمریکا و عربستان به کجا ختم می‌شود؟

الفخبرگزاری الف
سرنوشت شراکت آمریکا و عربستان به کجا ختم می‌شود؟
کشته‌شدن جمال خاشقچی، واشنگتن را بر آن داشت تا یک بازنگری ناگهانی در مواضع خود نسبت به شراکت آمریکایی-سعودی داشته باشد. به نظر می‌رسد واشنگتن می‌بایست به جای قطع رابطه با ریاض یا چشم‌پوشی از مشکلات آن، مشارکت گسترده و قدرتمندی با عربستان داشته باشد تا مانع از افزایش عدم استقرار در آن شود.

به گزارش الف، مایکل سینگ تحلیلگر آمریکایی در اندیشکده واشنگتن نوشت: به عقیده برخی تحلیلگران، مشارکت بین ایالات متحده و عربستان، تا حد زیادی بر این پایه استوار است که کمک رسانی ثابتی برای تامین نفت در غرب تضمین شود و مناطق استراتژیک از دسترس امپراطوری منحل شده شوروی، دور شود. از این رو، رابطه بین عربستان و ایالات متحده، در دراز مدت نیازمند یک بازنگری جدی است. چون در نهایت، تولید نفت آمریکا از میزان تولید عربستان بیشتر شده و در این زمینه خودکفا می‌شود و در ادامه، ایالات متحده به جای تلاش برای باقی نگه داشتن دیگران در خارج از منطقه خاورمیانه، به دنبال خروج خود از این منطقه خواهد بود.

اما عده ای از تحلیلگران سیاسی بر این عقیده‌اند که هم‌پیمانان آمریکا در خاورمیانه، تبدیل به باری برای آن شده اند که مانع از فرار این دولت از باتلاق خاورمیانه می شوند؛ از این رو، برای حفظ رابطه استراتژیک با مملکت سعودی، ایالات متحده به ناچار باید اقداماتی را اتخاذ کند تا دیپلماسی اش با ریاض فعال‌تر و اثرگذار تر از قبل باشد. همزمان، لازم است مساله خاشقچی به عنوان دعوتی برای بیداری سیاستگذاران آمریکایی باشد که از طریق هم پیمانان خود در خاورمیانه، به دنبال انجام اقداماتی در راستای منافع خود هستند.

از قطع روابط تا افزایش تلاشها؛ ۴ راه برای اصلاح ائتلاف آمریکا-عربستان

دولت ترامپ، شراکت آمریکا و عربستان را ابزاری مفید و حیاتی برای تحکیم بخشیدن به اهداف آمریکا، مانند مقابله با ایران می داند. این تاکید دولت ترامپ، متکی بر این اساس است: با اینکه عربستان از قدرت مشارکتی شبیه به ظرفیت اسرائیل یا اردن برخوردار نیست، اما ثابت کرده است که می تواند در اموری از قبیل تبادل اطلاعات جاسوسی، به آمریکا کمک کند. با این حال، مشارکت بین ایالات متحده و عربستان، در حقیقت بیشتر بر حمایت یا امور دفاعی، متمرکز است و به نحوی طرح ریزی شده است که اهداف آمریکایی کمتر در معرض سناریوهای منفی، قرار بگیرد. در حقیقت، مساله، ناتوانی واشنگتن در بی نیازی از کمک ریاض نیست؛ بلکه امریکا نگران عواقب فقدان نفوذ خود در سیاستهای منطقه ای و خارجی ریاض و یا بدتر از آن، بر هم خوردن استقرار مملکت سعودی است.

البته در زمان حاضر، ایالات متحده نباید نگرانی زیادی در مورد جایگزین شدن قدرت دیگری به جای خود، در عربستان داشته باشد. به این دلیل که مسکو یا پکن، قدرت قرار گرفتن در جایگاه ایالات متحده در خاورمیانه را ندارند. اما این امکان به مرور زمان، با عطش چین برای جذب نفت و تمایلش برای قدرتنمایی در خارج از محدوده خود، بیشتر می شود.

در این میان، به احتمال زیاد، چشم پوشی آمریکا از رابطه با عربستان، انعکاسهای منفی زیادی خواهد داشت که واشنگتن برای اجتناب از آن یا به تاخیر انداختنش تلاش می کند. ترور خاشقچی و سیاستهای منطقه ای ریاض، همگی نمودهایی از یک مشکل اصلی هستند که همان ورود عربستان به مرحله ای از تغییرات بنیادین داخلی، همزمان با رسیدن نسل جوان به قدرت است؛ آن هم زمانی که خاورمیانه در تنش های مستمر به سر می برد و ایالات متحده هم در پی عقب نشینی از نقش رهبری منطقه ای خود است. با این حال، به نظر نمی رسد کناره گیری واشنگتن از رابطه با ریاض یا ادامه رابطه، تاثیری بر «نبود استقرار» در راس سلطه حاکم بر عربستان بگذارد.

این موارد، تنها گزینه های در دسترس نیستند. واشنگتن می بایست به جای قطع رابطه با ریاض یا چشم پوشی از مشکلات آن، مشارکت گسترده و قدرتمندی با عربستان داشته باشد تا مانع از افزایش عدم استقرار در آن شود.

در همین راستا، عمل به این ۴ عنصر، برای واشنگتن ضروری می نماید:

۱- ایالات متحده به پاکسازی اقدامات دیپلماتیک خود با عربستان نیاز دارد و در چارچوب محدود کردن تعداد سیاستگذاران و ساده کردن رابطه، باید ژنرال جان ابی زید، به سرعت بعنوان سفیر واشنگتن در عربستان تعیین شده و شخصا نکات و راهنمایی های زیرکانه ای را به رهبری سعودی منتقل کند.

۲- واشنگتن باید بر این مساله اصرار کند که ریاض، مسئولانی با رتبه های پایین تر از پادشاهی و ولی عهدی را تعیین کرده و به آنها قدرت کافی برای تعامل با مسئولان آمریکایی را بدهد؛ چرا که ایالات متحده نمی تواند تصمیم بگیرد که چه کسی بر عربستان حکومت کند، همانطور که نباید در این باره تلاش کند.

۳- لازم است ایالات متحده این مساله را روشن کند که معاملات سلاح و دیگر اشکال حمایت آمریکا از عربستان، تنها منحصر به تصور مشترک از تهدیدات نبوده و متمرکز بر استراتژی مشترک این دو برای مقابله با آن تهدیدات است. برای مثال، واشنگتن باید پیش از تصمیم گیری در مورد مسائل مهم امنیتی در منطقه، مانند توافق هسته ای با ایران یا تغییراتی که در سیاست آمریکا در سوریه رخ داده است، با ریاض و دیگر هم پیمانان منطقه ای اش مشورت کند.

۴- در نهایت، ایالات متحده باید دیپلماسی دو جانبه خود با ریاض را به یک دیپلماسی منطقه ای فعال تعمیم دهد؛ چرا که استقرار و ثبات در عربستان، برای دیگر هم پیمانان منطقه ای آمریکا هم منفعت و اهمیت زیادی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
الفالف14 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
مهرمهر21 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
الفالف10 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

اخبار بیشتر