معضلی به نام زباله
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

معضلی به نام زباله

زباله معضلی که شهروندان آبادانی را آزار می دهد

ایرناخبرگزاری ایرنا
زباله معضلی که شهروندان آبادانی را آزار می دهد
آبادان - ایرنا - تعلل در جمع آوری زباله های خانگی در آبادان، انباشت زباله در مناطقی از این شهر و پراکندگی سطل های بزرگ مملو از زباله به چالش زیست محیطی برای شهروندان آبادانی تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا بوی تعفن ناشی از انباشت زباله در مناطق مختلف شهر آبادان همچنین سطل های مملو از زباله علاوه بر آزار شهروندان چهره این شهر را نیز زشت کرده است.

انباشت زباله در آبادان، باعث پخش کیسه های زباله و آلودگی زیست محیطی در زمین های اطراف شده است. علاوه بر آن انتشار بوی زباله در اطراف مسیرهای عبوری، نه تنها تجمع حیوانات و حشرات را به دنبال داشته بلکه شهروندان و اهالی مناطق اطراف را نیز آزار می دهد.

با وجود وعده ‌های فراوان شهردار و شورای شهر آبادان، باز هم پدیده تکراری زباله که در چند سال اخیر گریبان ‌گیر مردم این شهر بوده در خیابان ‌ها تکرار شده است.

شهروندان آبادانی براین باورند که سیستم ضعیف و نامنظم خدمات شهری بویژه در حوزه جمع آوری زباله شهرداری این شهر باعث بروز مشکلات و نگرانی هایی شده است.

تولید زباله در آبادان به گواه بسیاری از کارشناسان و مسئولان، به دلایل مختلفی از جمله الگوی غلط مصرف بسیار بالاست.

یک شهروندان آبادانی ساکن کوی ذوالفقاری آبادان با انتقاد از وضعیت نامناسب جمع آوری زباله در این منطقه به خبرنگار ایرنا گفت: جمع آوری زباله در این منطقه به شکل نامنظم انجام می شود و این امر سبب انباشت زباله در خیابان های اصلی و فرعی این منطقه پر جمعیت شده است.

ابراهیم دهقان اظهار داشت: از مسئولان شهرداری انتظار می رود این معضل را که ارتباط مستقیم با سلامتی شهروندان دارد جدی بگیرند زیرا تنفس در این منطقه با چاشنی بوی زباله همراه شده است.

وی افزود: با اندک وزش بادی زباله ها در اطراف پراکنده شده و صحنه های نامناسبی ایجاد می کنند.

یکی دیگر از شهروندان آبادانی که ساکن ایستگاه 12 قدس است نیز با بیان اینکه علاوه بر انباشت زباله بوی نامطبوع فاضلاب نیز آسایش را از شهروندان سلب کرده است گفت: زباله ها دارای مواد متعفن هستند که این مهم علاوه بر پخش بوی نامطبوع در فضا باعث تجمع حشرات نیز شده است.

مریم غلامپور افزود: بوی تعفن و آزارد هنده ای که از فاضلاب های روباز شهری در هوا پخش شده علاوه بر اینکه آسایش را از مردم سلب کرده باعث هجوم انواع حشرات موذی به خانه ها شده است.

شهروندی دیگر مشارکت و حضور شهروندان در حوزه مسائل شهری را مهم دانست و گفت: در کنار خدمات شهری شهرداری که وظیفه جمع آوری زباله را بر عهده دارد شهروندان نیز خود باید به وظیفه شهروندی خود عمل کنند زیرا با مشارکت شهروندان بسیاری از مشکلات از جمله مشکل دفع بهداشتی زباله در این شهر قابل حل است.

سعید قنواتی اظهار داشت: شهروندان باید زباله ‎ها را در زمان جمع ‌آوری زباله از سوی شهرداری در بیرون از منازل و نیز سطل های زباله کنار خیابان قرار دهند اما برخی شهروندان به این موضوع بی توجه بوده و در ساعات صبح زباله را در مخازن تخلیه می‎کنند در حالیکه جمع ‌آوری زباله در ساعات شب انجام می ‎شود.

مدیر سلامت محیط و کارگر دانشکده علوم پزشکی آبادان به ایرنا گفت: زباله نه تنها باعث شیوع انواع مشکلات زیست محیطی و بیماری ‌های عفونی و غیر عفونی می ‌شود، بلکه می ‌تواند با آلوده کردن منابع آب، خاک و هوا، خسارت فراوانی را به زندگی بشر وارد کند.

جعفر ربیهاوی افزود: متاسفانه وضعیت بهداشتی معابر و حتی پارک های آبادان در چند مدت اخیر به دلیل انباشت زباله از نظر بهداشتی دچار مشکل شده و انتظار می رود شهرداری در این امر کوشاتر باشد.

وی گفت: زباله حامل انواع بیماری ها از جمله بیماری های تنفسی، خونی و پوستی است ضمن اینکه تلنبار شدن زباله در نقاط مختلف شهر در روحیه افراد تاثیر گذار است.

معاون خدمات شهری شهرداری آبادان نیز در این خصوص به ایرنا گفت: جمع‌ آوری زباله در ساعت مشخصی انجام می ‎شود به شهروندان نیز اطلاع ‌رسانی شده ساعت 21 زباله ‎های خود را در کیسه‎های در بسته مقابل منازل قرار دهند.

مسعود سلمان زاده اظهار داشت: همه وظیفه داریم به عنوان شهروند با شهرداری مشارکت داشته باشیم که نتیجه آن پاکیزگی شهر، افزایش گردشگری و بحث سلامت جامعه خواهد بود.

وی با بیان اینکه امیدواریم مردم به شهرداری پس از اقدامات فرهنگی و تبلیغاتی کمک کرده و سر ساعت زباله ‌های خود را بیرون از دمنازل خود قرار دهند تصریح کرد: اگر شهرداری مجبور نباشد در 24 ساعت چند بار زباله ها را از سطح شهر جمع آوری کند خدمات بهتری به شهروندان می تواند ارائه کند.

معاون خدمات شهری شهرداری آبادان گفت: در آبادان روزانه 100 تا 180 تن زباله خانگی تولید می شود که این آمار بسیار بیشتر از استاندارد می باشد هر چند که شهرداری روزانه سه بار زباله گیری را در سطح شهر انجام می دهد.

7104/6068

خواندن خبر در سایت منبع

با احتیاط آشغال بریزید زباله‌گردها مشغول کارند

مهرخبرگزاری مهر
با احتیاط آشغال بریزید زباله‌گردها مشغول کارند
تبریز-با افزایش قیمت برخی کالاها مثل پلاستیک و آهن در ماه‌های اخیر، تعداد زباله‌گردهای سطح شهر به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. آنقدر که نباید از دیدن چند زباله‌گرد سر هر سطل زباله تعجب کرد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – بهنام عبداللهی: گوینده رادیو می‌گوید: لبخند بزنید، با لبخند زدن به مشکلات‌تان، نشان بدهید که چقدر مقاوم هستید. راننده تاکسی پوزخندی می‌زند: بی‌دلیل که بخندیم می‌گویند دیوانه شده، اصلا برای چه بخندیم، برای این همه گرانی؟ برای این همه مشکل؟

سر چهارراه که ترمز می‌کند، چشم خودش و مسافران به پیرمردی دوخته می‌شود که با تمام سر و بدنش وارد یک سطل زباله شده. راننده باز اظهار نظر می‌کند: بیا! این‌ باید برای چه لبخند بزند؟ برای فلاکتش؟ از وقتی همه‌چیز گران شده، سر هر سطل زباله یک نفر را می‌بینم که دنبال روزی‌اش می‌گردد.

پسرک جوانی که کنارم نشسته و هندزفری به گوش دارد، موزیکش را متوقف می‌کند، شاید کنجکاو شده که بداند راننده درمورد چه حرف می‌زند. پیرمردی که کنار راننده نشسته می‌گوید: تازه این پیر است. من جوان‌هایی را می‌بینم که شغل‌شان زباله‌گردی شده. زنی که با موبایلش ور می‌رود، مکث می‌کند: برادر، وقتی شغل نباشد برای جوان مردم، معلوم است که این وضعیت پیش می‌آید. پسر جوان موزیکش را دوباره پخش می‌کند، راننده به مسیرش ادامه می‌دهد و من پیاده می‌شوم: دست‌تان درد نکند آقا.

با احتیاط آشغال بریزید زباله‌گردها مشغول کارند - 4

هوا سرد است، شاید بس ناجوانمردانه‌تر از آنچه اخوان ثالث سروده بود. هرکس به سمتی می‌رود، شتابان. هرکس دنبال گمشده‌ای می‌گردد. زیپ کاپشنم را تا گردنم بالا می‌کشم. کمی که جلوتر می‌روم،  پژوه ۴۰۵نسبتا نویی کنارم ترمز می‌کند، مردی که شلوار پارچه‌ای کاربنی و پیراهن سفیدی با خط‌های قهوه‌ای پوشیده، و عینک ته‌اسکانی‌اش به‌طرز عجیبی به ریش پرپشتش می‌آید، پیاده می‌شود.

عمدا قدم‌هایم را آهسته‌تر می‌کنم، شاید پیاده شده آدرسی چیزی بپرسد. اما او به‌جای من و تمام آدم‌هایی که آن حوالی بودند، سمت سطل زباله می‌رود، بی‌آنکه در دستش کیسه زباله‌ای باشد. خم می‌شود توی سطل زباله، از تکان خوردن بدنش، می‌توان فهمید که آن تو دارد با دست‌هایش تقلا می‌کند، چند دقیقه می‌گذرد، شکارچی با چند تکه مقوا و کارتون قامتش را راست می‌کند.

صندوق عقب ماشین را بالا می‌زند، آن تو پر است از همان‌هایی که در دستش دارد. با دلهره‌ای عجیب، پیش از آنکه در صندوق را ببندد، نزدیکش می‌شوم: به‌ شما نمی‌آید زباله‌گرد باشید. چشمانش از پشت عینک ته‌اسکانی در عرض چند ثانیه از سر تا پایم را اسکن می‌کنند: این‌روزها هیچ‌چیز به هیچ‌کس نمی‌آید پسر. هیچ‌چیز از هیچ‌کس بعید نیست دیگر.

خواستم توضیح بدهم که قصدم متلک‌پراندن و یاوه گفتن نبود. دیر شده بود، او رفته بود. چقدر می‌توانم مسیرم را در مرکز شهر کش بدهم تا به زباله‌گرد دیگری برسم؟ به‌ناچار سوار تاکسی دیگری می‌شوم تا راه یکی از محلات بالاشهر تبریز را در پیش بگیرم.

کنار شیشه نشستم. همینطور که هیچ‌چیز را در خیابان‌ها به دقت تماشا می‌کنم، قطره‌ای می‌افتد روی شیشه. قطره دوم هم که می‌آید، حدس زدن اینکه باران می‌بارد، کار سختی نیست.

با احتیاط آشغال بریزید زباله‌گردها مشغول کارند - 10

باران کم کم مانع می‌شود که بیرون را به وضوح تماشا کنم. اما می‌بینم که مردهایی کیسه به‌دست و یک پلاستیک به‌سر زیر این باران از این سطل زباله به آن سطل زباله سرگردانند. کم کم شیشه تاکسی، به تلویزیونی بدل می‌شود که مدام صحنه‌های غمگین پخش می‌کند، کاش می‌توانستم سر هر سطل زباله پیاده شوم. اما آیا پیاده شدن من، آیا حرف‌های من، آیا آنچه که خواهم نوشت برایشان سودی خواهد داشت؟ چتر می‌شود بالای سرشان یا لباس گرم بر تن‌شان؟

به مقصدم می‌رسم، پسربچه ۱۰ساله‌ای، که سال‌هاست خودش و خانواده‌اش را می‌شناسم و اتفاقا اهل این محله هم نیستند، با تمام بدنش وارد سطل زباله بزرگ و فلزی می‌شود. مثل استخر توپ که بچه‌هایی در این سن و سال شیرجه می‌زنند.

می‌ترسم، نزدیکش بشوم، چیزی بگویم، چیزی بپرسم و بعد برود به پدر و مادرش بگوید، آن‌ها هم فکر بدی بکنند. جلوتر می‌روم با چهره‌ای هراسان. شروع می‌کنم به گشتن سطل زباله. مثل خودشان. سرش را بالا می‌آورد. می‌گویم: امیر تویی؟ کلید من لابه‌لای زباله‌ها گویا به این سطل انداخته شده، تو ندیدی؟ سرش را با عصبانیت تکان می‌دهد که ندیده است.

با احتیاط آشغال بریزید زباله‌گردها مشغول کارند - 14

باران می‌بارد و بوی کثافت آشغال‌ها را چندبرابر می‌کند؛ آنقدر که ترجیح بدهی بی‌خیال گزارش و همه‌چیز فقط از آن سطل زباله دور شوی. اما نمی‌شوی، اما نمی‌شوند. از امیر می‌پرسم که چه عجب اینجا، زیر این باران، چیزی گم کرده است؟ خیلی خلاصه می‌گوید که که کارتون‌ها و بعضی از پلاستیک‌ها و تکه‌های آهن را جمع می‌کند و بعد می‌فروشند.

عجیب است، پدرش سوپرمارکت دارد، وضع‌ مالی‌شان هم آن‌قدر بحرانی نیست. امیر می‌گوید: بابا به من گفته برای اینکه خرج خودم را در بیاورم باید کار بکنم، پرس و جو کردیم گفتند پلاستیک و کاغذ و اینجور چیزها که مردم دور می‌اندازند گران شده است.

امیر به گفته خودش حداقل ماهی ۱میلیون تومان از زباله‌گردی درآمد دارد. باران همچنان می‌بارد، با شدتی بیش‌تر. من هم به امیر کمک می‌کنم تا زباله‌های روزی‌دارش را پیدا کند. همین آن سر و کله یک پیرمرد زباله‌گرد دیگر پیدا می‌شود.

با احتیاط آشغال بریزید زباله‌گردها مشغول کارند - 18

پیرمرد جوراب‌هایش را تا زانویش بالا کشیده، یک پلاستیک پارچه ای بزرگ (شاید به اندازه پتو) روی تنش انداخته. دست و صورتش کاملا سیاه شده، آنقدر سیاه که از دور نمی‌توان تشخیص داد او یک سفیدپوست است یا سیاه‌پوست. چروک روی صورتش نشان می‌دهد کم کمش ۷۰سال دارد.

نگاهی به من، امیر و سطل زباله می‌اندازد: تو را این‌طرف‌ها ندیده بودم. با من است. خودم را گم می‌کنم، چنان که پیداست وارد حریم‌شان شده‌ام. می‌گویم: به دوستم امیر کمک می‌کنم. با بی‌توجهی به جوابم، سرش را به سطل فرو می‌کند، پاهایش از زمین جدا می‌شوند.

چیزهایی پیدا می‌کند و به کیسه‌ بزرگی که در دستش دارد می‌اندازد. می‌پرسم پدرجان هرروز این کار را می‌کنید؟ می‌گوید: شما فقط بعضی روزها نان می‌خورید؟

امیر به گشتن مشغول است، باران به باریدن. پیرمرد می‌گوید: چند سال پیش مغازه داشتم، پیر شدم، قیمت‌ها یک‌ دفعه ای رفت بالا، نتوانستم دوام بیاورم، ورشکسته شدم.

با احتیاط آشغال بریزید زباله‌گردها مشغول کارند - 23

با چشمان قهوه‌ای‌اش که سیاهی نتوانسته هنوز آن‌ها را احاطه کند، زل می‌زند به چشمان من: باید خرج یک خانواده را بدهم، خانواده‌ای که دختر دم بخت دارد، مادر دارد. زندگی است دیگر. هرکس یک‌جور ...

بارش را می‌اندازد روی دوشش و حرکت می‌کند، شاید به سمت باکس زباله‌ای دیگر. امیر هم وقتی مطمئن می‌شود که دیگر در این باکس چیز باارزشی نمانده، با یک خداحافظی کم‌رنگ صحنه را ترک می‌کند. باران همچنان می‌بارد، اما آیا برای همه به یک‌اندازه؟ آیا برای همه به‌یک رنگ، به یک بو؟

عکس‌ها از: بهنام عبداللهی

خواندن خبر در سایت منبع

بیش از 43 هزار تن زباله در سنندج وارد چرخه بازیافت شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
بیش از 43 هزار تن زباله در سنندج وارد چرخه بازیافت شد
سنندج - ایرنا - رئیس سازمان پسماند شهرداری سنندج گفت: از اول امسال تا پایان آبان بیش از 43 هزار تن زباله جمع آوری شده در شهر سنندج وارد چرخه بازیافت شده است.

سیروان غفوری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در این مدت در مجموع 91 هزار و 200 تن زباله از سطح شهر سنندج جمع آوری شد، اظهار داشت: 43 هزار و 200 تن از این میزان زباله تحویل کارخانه بازیافت شده است.

وی افزود: روزانه بیش از 380 تن زباله در سطح شهر سنندج جمع آوری می شود که از این مقدار 180 تن به کارخانه بازیافت انتقال می یابد.

غفوری تاکید کرد: پس از تفکیک ضایعات خشک قابل بازیافت و تبدیل حدود 50 تن کود کمپوست از زباله تر تولید و مابقی با خاک و نخاله در محل دفن پسماندها دفن می شود.

وی یادآور شد: تفکیک زباله های منتقل شده به سایت بازیافت توسط بخش خصوصی انجام می شود و فلزاتی همچون آلومینیوم و آهن و مواد پلاستیکی و مقوا از میان زباله ها جدا و برای بازیافت به کارخانه های مربوطه ارسال می شود.

غفوری طرح تفکیک از مبدا زباله را اصولی ترین روش برای صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلایندگی، کاهش حجم زباله ها، صرفه جویی در زمان، کاهش تعداد خودروها و نیروی انسانی برای جمع آوری و حمل زباله اعلام کرد.

شهر سنندج مرکز استان کردستان با حدود 500 هزار نفر جمعیت با سه ناحیه شهرداری اداره می شود.

7348/9102

خواندن خبر در سایت منبع

بحران زباله‌‌ در شهر خلخال+فیلم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
بحران زباله‌‌ در شهر خلخال+فیلم
میزان تولید روزانه زباله در مناطق شهری خلخال در استان، رقم بالایی بوده و جمع آوری این زباله های قابل بازیافت، توسط دوره‌گران از سطح شهر در سالیان متمادی انجام می‌شود که این موضوع معضلات اجتماعی را کاهش می‌دهد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خلخال، بحران زباله‌گردی حیوانات و سگ‌های ولگرد در سطح شهر و دفع صحیح پسماند شهری، چالش چندساله شهرداری و شورای اسلامی این شهر است که شهروندان در این زمینه همواره به دفع صحیح این معضل از مسئولین مطالبه‌گری کرده‌اند و در این خصوص طرح‌هایی توسط شهرداری، در سالهای گذشته به اجرا درآمده است که این طرح ها در گام نخست شکست خورده و با عدم موفقیت اجرای تفکیک زباله‌های قابل بازیافت ازمبداء، این بار شهرداری خلخال در یک اقدام خودسر، بااجرای طرح تفکیک زباله‌های خشک از منازل اقدام کرده که سرانجام با نقض حقوق شهروندی به اتمام رسانده است.مرکز دفن مرکزی زباله در استان تهران راه‌اندازی می‌شودطرح‌های تفکیک زباله شهرهای مازندران صحیح اجرا شودگلستان| طرح تفکیک زباله از مبدا در گنبدکاووس آغاز شد

انگیزه مدیریت صحیح شهری در مجموعه شهرداری خلخال، بدون حب و بغض و رعایت حقوق شهروندی، با بکارگیری صحیح نیروهای خدماتی در اقصی نکات شهری، می‌تواند در ارائه خدمات مثمر ثمر باشد و از این رو نباید شهری که بوی زباله ها از آن استشمام می‌شود، در حالیکه در داخل مجموعه شهرداری، بوی سیاست و سیاست زدگی بیاید ودر مقابل، مقوله فرهنگی شورای اسلامی شهربه مقوله سیاسی شهرداری خاتمه یابد.

میزان تولید روزانه زباله در مناطق شهری خلخال در استان، رقم بالایی بوده که در این میان، زباله ارزشمند آن نیز آمار چشمگیری است که جمع آوری این زباله های قابل بازیافت، توسط دوره گران از سطح شهر در سالیان متمادی انجام می شود که این موضوع ضمن برخورداری خانوارهای کم درآمد و اشتغالزایی کاذب، معضلات اجتماعی را به حداقل می‌رساند.

شهرداری خلخال در یک اقدام غیرقانونی، شرکت تعاونی مهندسین طرح و عمران بهساز سبلان را به عنوان پیمانکار، بدون انجام روال قانونی و آگهی مناقصه عمومی انتخاب، و طرح جمع آوری زباله های خشک را واگذار کرده است که این شرکت پیمانکار، در ابتدای آغاز به کارخود، با نصب بنرهای اعطای جوایز از قبیل 12دستگاه خودروی 207 و 10 دستگاه خودروی پراید، بیمه عمر، لپ تاب، تب لت، گوشی تلفن همراه، مواد شوینده، سفربه عتبات عالیات، چندین دستگاه تراکتور، ماشین آلات کشاورزی، کود و سایر جوایز با مجوز نصب داربست در سطح شهر را به صورت رسمی از شهرداری اقدام کرده است که در حال حاضر هیچ پاسخی از شهرداری و شرکت پیمانکار به کارگران و شهروندانی که در این طرح مشارکت داشته اند داده نشده است.

جمع‌آوری رایگان زباله های خشک از درب منازل شهروندان مناطق، جانبازان، شهرک قاضی، آزادگان، دانش، رسالت، شهرک شهید بهشتی، ولیعصر(عج)، مومنین و سایرنقاط شهری، فروش این زباله ها و درآمدزایی توسط پیمانکار و شهرداری خلخال، در حالیکه تجمع زباله های خشک در پلاستیک هایی که به درب منازل در این محلات توزیع شده بود که در حال حاضر، انباشت این زباله‌ها در منازل، به یکی از معضلات اخیر شهری در خلخال تبدیل شده است.

شکایت شهروندان از عدم جمع آوری زباله‌های خشک از منازل و انعکاس این معضل از رسانه های محلی اعم از کانال های پیام رسان داخلی، به نوعی اقدامات خودسرانه شهرداری خلخال در مدیریت شهری را نشان می دهد که اینگونه رفتارها، شایسته و در شان مردم این شهر نیست که بدون هیچ پاسخگویی، در مقابل عملکرد خود، همواره بخواهند در برابر رسانه ها و شهروندان گاردگیری و لج بازی کنند.

شفاف‌سازی در طرح جمع‌آوری رایگان زباله‌های قابل بازیافت از شهروندان و احقاق حق کارگران خانم و آقایی که در طول مدت اجرای تفکیک زباله‌ها، درب به درب منازل در محلات مختلف شهری پلاستیک زباله خشک توزیع و نسبت به جمع آوری آن اقدام کرده اند و برابر همین موضوع، هنوز شهروندانی که حجم انبوهی از زباله های خشک را به متصدیان این طرح بدون ارائه هیچ خدمات از طرف پیمانکار و شهرداری تحویل داده اند بی پاسخ مانده است که در صورت عدم اجرای تفکیک زباله از مبداء، شهرداری و شورای اسلامی خلخال چه پاسخی در مقابل این طرح خواهند داشت.

بحران زباله‌‌ در شهر خلخال+فیلم - 10

گزارش از جهانگیر نیکخواه

خواندن خبر در سایت منبع

زباله توریست‌ها، آهوان جزیره سرخ را خفه کرد

رکناخبرگزاری رکنا
زباله توریست‌ها، آهوان جزیره سرخ را خفه کرد
رکنا: فعالان حوزه محیط زیست از در معرض انقراض قرار گرفتن، جبیر(آهو)های جزیره هرمز خبر می‌دهند. آنها نمی‌دانند چند جبیر در جزیره وجود دارد اما می‌گویند برخلاف سال‌های گذشته این گونه به ندرت در جزیره دیده می‌شود.

زباله توریست‌ها، آهوان جزیره سرخ را خفه کرد - 1

«میثم قاسمی» معاون فنی محیط زیست هرمزگان هم تعداد جبیرهای هرمزگان را اعلام نمی‌کند اما او هم حضور گردشگران را باعث به حاشیه راندن جبیرها و تغذیه آنها از زباله‌ها می‌داند. خفگی براثر مصرف زباله‌های جزیره یکی از علل مرگ آهوان هرمز است. آن‌طور که «مریم اقبالی» دبیر تشکل‌های محیط زیست استان هرمزگان، به «ایران» می‌گوید:«زباله تنها یکی از پیامدهای حضور گردشگران بی‌شمار و بی‌ضابطه در هرمز است.»

نگاه افکارعمومی را این بار هم مرگ یکی از جبیرهای جزیره به‌سمت هرمز چرخاند. فعالان حوزه محیط زیست مرگ این جبیر را به‌دلیل خوردن زباله سمی می‌دانند اما قاسمی می‌گوید: «به احتمال قوی تغذیه از علوفه تازه رس سمی باعث مرگ جبیرها شده است.» به‌گفته «مریم اقبالی» فعال محیط زیست زباله‌ها نتیجه حضور گردشگران اتوبوسی است که بیشتر از هرجایی از تهران و بعد هم از شیراز می‌آیند. او می‌گوید:«به این گردشگران، مسافران استان‌های نزدیک چون کرمان و شهرهای اطراف را هم اضافه کنید.» گاهی اوقات تعداد مسافران جزیره از تعداد دو هزار نفری جمعیت آن بالا می‌زند. او می‌گوید:«تصور کنید که هر گردشگر دو بطری پلاستیکی آب را در جزیره جا بگذارد.» آنها البته زباله‌های بیشتری را در هرمز جا می‌گذارند اما این تنها زخمی نیست که به آهوها می‌زنند و می‌روند. زباله‌ها همه جای جزیره را زخم زده‌اند. از سواحل گرفته تا کوه‌های آن که خود یکی از دلایل جذب گردشگر هستند. مسئولان هم چاره را در سوزندان زباله‌ها می‌دانند! کجا؟ در زیستگاه جبیرها، دشت آهوان هرمز! عکس‌های زیادی از تردد و نشخوار جبیرهای جزیره در میان زباله‌ها در دست است. اقبالی می‌گوید: «جبیرها از بوته‌ها و درختچه‌ها تغذیه می‌کنند.» بوته‌ها محل دفن زباله شده‌اند تا طعمه حریق این بی‌تدبیری ومدیریت غلط شوند. به‌گفته اقبالی، بازیافت زباله در جزیره انجام نمی‌شود. کمترگردشگری خود را مقید به بازگرداندن زباله‌ها می‌داند.

ورود 15 تا 20 گردشگر استاندارد است

تعداد گردشگران جزیره به گفته فعالان حوزه محیط زیست بعضی اوقات آنقدر زیاد می‌شود که بومی‌ها امکان تردد راحت در جزیره را از دست می‌دهند. همین شلوغی‌ها و درگیری بومی‌ها و گردشگران سال گذشته باعث مرگ یک توریست شد. اقبالی برگزاری تورهای صدنفره را یکی از دلایل این اتفاقات تلخ می‌داند و می گوید: «اکوسیستم حساس جزیره نیاز به سفرهای مسئولانه و استاندارد در حد 15 تا 20نفر را دارد. نباید بیشتر از این تعداد گردشگر وارد جزیره شود.» به‌گفته او هجوم گردشگر همین وضعیت شکننده را هم برای هنگام و قشم به وجود آورده است. گردشگر هر روز زخمی کاری‌تر به محیط زیست جزیره می‌زند. هیچ منطقه ممنوعه‌ای برای حضور گردشگر در جزیره وجود ندارد. آنها هرجایی می‌توانند کمپ بزنند. لاک پشت‌های پوزه عقابی را به سمت «لارَک» فراری دادند تا قبل از اینکه سیل گردشگر روانه هرمز شود لاک پشت‌ها در ساحل شنی هرمز تخم‌گذاری می کردند. البته اقبالی می‌گوید: «حضور گردشگران در لارک هم زیاده شده و به‌نظر می‌رسد که بزودی لاک پشت‌های پوزه عقابی باید دنبال زیستگاه جدیدی باشند.» البته زیستگاه جدید معلوم نیست به سواحل ایران ختم شود. همان‌طور که برخی از لاک پشت‌های عقابی راه سواحل امارات را گرفته‌اند. فعالان حوزه محیط زیست رفتن لاک پشت‌ها از زیستگاه را پایان تلخ این تلخی بی‌پایان نمی‌دانند. آنها یادآوری می‌کنند که زیستگاه لاک پشت‌ها یعنی محل نوزادگاهی و زادآوری گونه‌هایی چون میگو و ماهی. تخریب زیستگاه یعنی عقیم کردن زادآوری خلیج فارس. اتفاق تلخی که در شکل‌های مختلف در حال وقوع است! مرگ آهوان جزیره براثر زباله به اعتراض «محمد زرنگاری» نماینده هرمزگان در شورای عالی استان‌ها هم منجر شده. او فعال نبودن مرکز تحقیقات محیط زیست، کمبود امکانات شدید در این مرکز و کمبود نیروی کارشناس محیط زیست در جزیره هرمز را عامل بی‌توجهی به حیات وحش جزیره می‌داند.

ورود به جزیره برای فرار Escape از قانون

«عیسی غواصی» دیگر فعال محیط زیست و اکوتوریسم هرمز هم می‌گوید که آسیب حضور بی‌ضابطه گردشگران در هرمز دو بعد زیست محیطی و فرهنگی دارد. او می‌گوید:«جامعه محلی معمولاً اول استقبال می‌کند، بعد بی‌تفاوت می‌شود، سپس واکنش نشان می‌دهد و گردشگر گریز می‌شود.» او از گردشگرگریز شدن هرمزی‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید: «برخی از گردشگران برای فرار از قوانین و محدودیت‌ها به جزیره می‌آیند و با بومی‌ها تعارض فرهنگی دارند.» او حضور بی‌شمار گردشگر روی کوه رسوبی جزیره را هم باعث تخریب محیط زیست آن می‌داند و می‌افزاید: «این کوه‌ها نتایج فرسایش بادی هستند و شکل خاص گرفته‌اند، تردد گردشگر بکر بودن کوه‌ها را از بین می‌برد.»

به‌گفته «میثم قاسمی» معاون فنی استان هرمزگان هیچ یک از جزایر استان برای پذیرایی از گردشگری ظرفیت سنجی نشده‌اند. او می‌گوید:«هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که یک منطقه چقدر باید گردشگر داشته باشد و چه نوع گردشگری باید به این مناطق بیاید.» او اعتقاد دارد که باید یک دستورالعمل برای طبیعت گردی با همکاری دستگاه‌های مختلف تنظیم شود تا هم به معیشت جامعه محلی کمک شود، هم محیط زیست منطقه حفظ شود.

قاسمی سگ‌های ولگرد را هم یکی دیگر از تهدیدهای جبیرهای هرمز می‌داند و می‌گوید: «شاید 20 سال پیش ما هیچ سگی داخل جزیره نمی‌دیدیم اما امروز به یکی از عوامل تهدید و مرگ جبیرها تبدیل شده‌اند.» او از تورهای زنده‌گیری جبیرها توسط گردشگران با همکاری محلی‌ها خبر می‌دهد و آن را نتیجه حضور بی‌ضابطه توریست می‌داند. او شلوغی جزیره را باعث به حاشیه رفتن جبیرها می‌داند و می‌گوید: «در نهایت جبیرها به منطقه‌ای که پسماندها در آن دفن شده می‌روند.» البته فعالان حوزه محیط زیست اعتقاد دارند شورا و شهرداری جزیره در یک بی‌سلیقگی محض زیستگاه جبیرها را به محل دفن زباله تبدیل کرده! با وجود این قاسمی مرگ جبیر جدید را به‌دلیل استفاده از آب فاضلاب می‌داند و می‌گوید: «معمولاً بعد از بارندگی‌ها این اتفاق می‌افتد.» او علف‌های تازه رس جزیره را هم حاوی سمی می‌داند که می‌تواند به مرگ جبیرهای بی‌زبان جزیره منجر شود.

دخل خاک‌های قرمز هرمز را درآورده اند

زهرا کشوری

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این مراسم مردم با پیکر مطهر ۷۲ شهید وداع کردند البته این تعداد شهید از مجموع ۱۵۰ شهیدی است که قرار است امروز پنجشنبه در تهران تشییع شود. از این ۱۵۰ شهید ۳۴ شهید شناسایی شده‌اند دو شهید مربوط به شهدای مدافع حرم و بقیه گمنام هستند. این ۱۵۰ شهید مربوط به شهدای دفاع مقدس هستند این شهدای گرانقدر در عملیات تفحص در مناطق عملیاتی سال‌های دفاع مقدس در جنوب کشور شناسایی شدند. مراسم تشییع صبح امروز ساعت ۹ از دانشگاه تهران آغاز می‌شود. این ۱۵۰ شهید متعلق به ۱۷ استان است.

مسئله حجاب در جامعه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ «صریح درباره فرهنگ» سراغ وضعیت حجاب و عفاف در جامعه و علل و عوامل شکل دهنده آن رفته است. وضعیت حجاب و عفاف در جامعه، آسیب شناسی آن، نقش دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در این خصوص از جمله موضوعاتی است که در این قسمت «صریح درباره فرهنگ» به آن‌ها پرداخته شده است.

صعود

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عکاس هشت سال دفاع مقدس در نمایشگاهی با عنوان «۴ نسل ۴ نگاه»، چهار عکس جدید را نخستین بار از روز‌های هشت سال دفاع مقدس منتشر کرده است. محمد نوروزی استاد عکاسی خبری در این نمایشگاه با بیان اینکه برایم جذاب است تا افراد حاضر را در عکس‌هایی که ۴۰سال پیش ثبت کرده‌ام، بیابم گفت: امروز دوست دارم سوژه‌های عکاسی خود و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را که در عکس هایم هستند، ببینم. وی از شاگردان و همه مخاطبان عکس هایش خواسته است از عکس هایش، عکس بگیرند و در فضای مجازی منتشر کنند تا صاحبانشان را بیابند. این نمایشگاه با حضور ۴ نسل از عکاسان در فرهنگستان هنر برپا شده است. بازدید برای عموم از نمایشگاه ۴نسل ۴نگاه، از فردا پنجشنبه ۶ تیر از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ امکان پذیر است.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون‌های مربوطه در روز جمعه ۲۱ تیر ۹۸ همزمان در شهر‌های تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، ساری، رشت و اردبیل برگزار خواهد شد. زمان دریافت کارت ورود به جلسه از روز چهارشنبه ۱۹ تیر است. دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی در صورت تمایل با مراجعه به سامانه مرکزسنجش و پذیرش به نشانی english. iau. ac. ir/ept ثبت نام کنند و از منابع و بودجه بندی سؤالات این آزمون‌ها آگاهی یابند. شایان ذکر است به دلیل برگزاری همزمان آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارت‌های عربی هر داوطلب مجاز به ثبت نام در یکی از آزمون‌ها است و شرکت همزمان در دو آزمون فوق امکان پذیر نیست.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بعد از ظهر امروز عوامل برنامه «به خانه برمی گردیم» در ساختمان روابط عمومی رسانه ملی حضور پیدا کردند و پای صحبت مخاطبانشان نشستند. سپس عوامل این برنامه در نشستی درباره وجوه مختلف به خانه می‌گردیم گفتند. راحله امینیان مجری این برنامه درباره «به خانه برمی گردیم» گفت: این برنامه در این سال‌ها توانسته با مخاطبانش ارتباط خوبی برقرار کند. ژیلا امیر شاهی نیز در این نشست گفت: ما در «به خانه برمی گردیم» سعی می‌کنیم به زبان فارسی سخن بگوییم و از تمام قومیت‌ها گویش‌ها و لهجه‌ها استفاده کنیم. محمد نظری از مجریان پیشکسوت این برنامه گفت: «به خانه برمی گردیم» برای ما حکم خانه را دارد و سعی می‌کنیم همواره با هم افزایی در جهت ارتقاء برنامه حرکت کنیم.

اخبار بیشتر