1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

الاهرام: آمریکا و اسراییل درسراشیبی سقوط قرارگرفته اند

هشدار حماس: هر نظامی اسرائیلی که وارد غزه شود یا کشته و یا اسیر خواهد شد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
هشدار حماس: هر نظامی اسرائیلی که وارد غزه شود یا کشته و یا اسیر خواهد شد
هشدار حماس: هر نظامی اسرائیلی که وارد غزه شود یا کشته و یا اسیر خواهد شد - 0

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) در مراسم سالگرد تاسیس این جنبش بر ادامه مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

به گزارش تسنیم، سخنرانی اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) در مراسم سی و یکمین سالگرد تاسیس این جنبش در غزه از لحظاتی پیش آغاز شد.

اسماعیل هنیه تاکید کرد هرگز از مقاومت دست برنخواهیم برداشت و آن را با جسم و جان خود حفظ خواهیم کرد.

وی گفت به اسیران فلسطینی می گویم که آزادی شما مسئولیت ما است و مقاومت که برخی از شما را آزاد کرد، شما را از پشت میله‌های زندان آزاد خواهد کرد

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با بیان اینکه، ملت فلسطین از تمام گروه‌ها بزرگ‌تر است، خاطر نشان کرد ملت فلسطین در خلال راهپیمایی‌های بازگشت حرف خود را با قاطعیت زد مبنی بر اینکه با معامله قرن مخالف است.

هنیه خاطر نشان کرد راهپیمایی‌های بازگشت و شکستن محاصره، این حقیقت را مورد تاکید قرار داد که این نسل به حق بازگشت پایبند و چنگ زده است.

وی تاکید کرد تصمیم انتقال سفارت(آمریکا و کشورهای دنباله‌رو) به قدس اشغالی، هرگز هیچ حقیقتی را تغییر نخواهد داد.

هنیه گفت ملت فلسطین هرگز در زمینه دفاع از سرزمین و قدس و محل معراج پیامبر(ص) کوتاهی نخواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد راهپیمایی‌های بازگشت، پرونده محاصره غزه را در میز مذاکرات منطقه‌ای و بین المللی قرار داد.

رئیس دفتر سیاسی حماس در ادامه گفت مصر نقش مهمی در بهره‌برداری از مبارزات مردمی برای تحقق آرمان‌های ملت ما در شکستن محاصره نوار غزه ایفا می‌کند.

وی افزود از برادران قطر به خاطر موضع ثابت و اصیل خود در کنار سازمان ملل متحد تشکر می‌کنیم.

هنیه تاکید کرد سرزمین غزه بر اشغالگران حرام است و هرکس وارد غزه شود، یا کشته می‌شود یا اسیر خواهد شد.

وی افزود اوقات ورود و خروج نیروهای ویژه اسرائیل به غزه به طور دقیق برای فرماندهان گردان‌های قسام مشخص است.

رئیس دفتر سیاسی حماس گفت این گنج امنیتی ارزشمند که نزد ما است، پیامدهای میدانی مهمی در عملیات نبرد مغزها با اشغالگران خواهد داشت.

هنیه اظهار داشت گردان‌های قسام و گروه‌های مقاومت از بخش محدودی از توانمندی‌های نظامی خود و نتایج پیشرفت وسایل و ابزار مقاومت پرده برداشتند.

وی افزود رویارویی اخیر با یگان ویژه اسرائیلی که به غزه رخنه کرد، از بخش محدودی از توانمندی‌های مقاومت پرده برداشت.

هنیه خاطر نشان کرد آمریکا هرگز نخواهد توانست با تمام قدرت و قلدرمآبی خود قطعنامه‌ای را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب برساند که طی آن حماس را جنبش تروریستی قلمداد کند.

رئیس دفتر سیاسی حماس اظهار داشت انتفاضه اخیر کرانه باختری بر حمایت آنها از مقاومت تاکید می‌کند.

هنیه خاطر نشان کرد آنچه در رویارویی اخیر(با یگان ویژه نظامیان صهیونیست) رخ داد، با توجه به امکاناتی که قسام و مقاومت دارد، محدود بود، و اگر دشمن بار دیگر دست به چنین اقدامی بزند، گردان‌های قسام هم پاسخ کوبنده‌تری خواهد داد و در یک قدمی تل‌آویو قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه مقاومت همچنان ادامه خواهد یافت، از شکست سیاسی آمریکا و رژیم صهیونیستی در تصویب قطعنامه علیه مقاومت در مجمع عمومی سازمان ملل خبر داد.

رئیس دفتر سیاسی حماس تاکید کرد ملت فلسطین هیچ‌گاه اهانت را تحمل نخواهد کرد و هرگز در برابر اشغالگران تسلیم نخواهند شد.

هنیه تصریح کرد کرانه باختری از طریق انتفاضه خود می‌گوید که گورستان معامله قرن خواهد بود.

وی اظهار داشت به اشغالگران که ادعا می‌کنند ما در پس انتفاضه کرانه باختری هستیم می گوییم ، این اتهامی است که آن را تکذیب نمی‌‌کنیم و افتخاری است که آن را ادعا نمی‌‌کنیم.

هنیه خاطر نشان کرد اگر محدودیت‌ها سرکوبگری امنیتی علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری برداشت شود، معجزاتی را در مقاومت خواهند ساخت.

وی تاکید کرد کرانه باختری، میدان مهم رخدادها و یکسره کردن نبرد با اشغالگران اسرائیلی است.

هنیه در ادامه گفت جنبش حماس امروز در موقعیت قدرتمند و مستحکمی قرار دارد و ملت فلسطین در وضعیتی قدرتمندتر نسبت به وضعیت اشغالگران قرار دارد.

وی با اشاره به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی از سوی برخی کشورهای عربی در عین حال تاکیدکرد ملت‌های عربی و اسلامی از اسرائیل انزجار و نفتر دارد و آن را به رسمیت نمی‌شناسند.

رئیس دفتر سیاسی حماس اظهار داشت امروز در سرزمین سختی قرار داریم، اما این مسئله را که در مقابل چالش‌های بزرگی قرار داریم، انکار نمی‌کنم.

هنیه در ادامه گفت اسرائیل مانع آمدن برخی از برادرانمان از سرزمین‌های 1948 به غزه برای شرکت در مراسم ترحیم برادر بزرگترم شد.

رئیس دفتر سیاسی حماس خاطر نشان کرد باید در مرحله آینده بلافاصله به سمت تحقق آشتی و وحدت ملی حرکت کنیم.

هنیه با بیان اینکه جنبش حماس برای تحقق وحدت ملی فلسطین آماده است، اظهار داشت آمادگی خود را برای حرکت به سمت تشکیل دولت وحدت ملی و نیز برگزاری انتخابات ریاست و مجلس قانونگذاری پس از سه ماه اعلام می‌کنیم.

وی افزود خواهان برگزاری نشست فلسطینی با مشارکت رهبران داخل و خارج برای بررسی مسائل خود به میزبانی قاهره هستیم.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس اظهار داشت برای دیدار با ابومازن در غزه یا قاهره به منظور توافق درباره دستورکار فعالیت ملی برای مرحله آتی آماده‌ام.

خواندن خبر در سایت منبع

الاهرام: آمریکا و اسراییل درسراشیبی سقوط قرارگرفته اند

ایرناخبرگزاری ایرنا
الاهرام: آمریکا و اسراییل درسراشیبی سقوط قرارگرفته اند

به گزارش ایرنا، الاهرام در این مقاله نوشت، هر طلوعی، غروبی نیز دارد و این طلوع و غروب شامل حال افراد و دولت ها و حکومت ها نیز می شود اما زمان غروب حکومت ها طولانی تر است هرچند اکنون به دلیل انقلاب در جهان ارتباطات، ممکن است حوادثی که در گذشته ممکن بود طی چند قرن به وقوع بپیوندد، طی چند سال روی دهد.

این روزنامه دولتی در ادامه نوشت، با نگاهی گذرا به رفتار رهبران آمریکا و رژیم صهیونیستی به این نتیجه می رسیم که اوضاع آن ها رو به راه و مناسب نیست ، وضعیت رهبران آن ها نشان دهنده وضعیت آمریکا و فلسطین اشغالی است، فردی مانند ترامپ زمان متحد شدن این کشور یا زمان جنگ های جهانی یا حتی جنگ سرد نمی توانست رهبر آمریکا باشد و همچنین میان بن گوریون و گلدا مایر ، شارون و نتانیاهو تفاوت زیادی است .رهبرانی که در فساد دست دارند و دروغ زیاد می گویند، عموما رهبران دوران افول قدرت یک کشوراند.

الاهرام افزود، مهم ترین نکته برای ارزیابی وضعیت یک کشور، بررسی اوضاع اقتصادی و اجتماعی آن و همچنین چالش های پیش روی آن است.این درست است که آمریکا عناصر قدرت زیادی در اختیار دارد و بزرگترین اقتصاد جهان است و نیرومندترین ارتش را دارد اما باید به یک نکته بسیار مهم توجه داشت، وقتی فردی درآمدش 100 میلیون دلار باشد و هزینه های او 120 میلیون دلار و دخل و خرج او همخوانی نداشته باشد، قطعا دچار مشکل می شود و برای جبران کمبودها نیازمند استقراض از دیگران است ، آمریکا اکنون در چنین وضعیتی است، بیش از آنکه تولید کند، مصرف می کند، جدا از این وارد رقابت هایی شده که پیش از این تصور می کرد برنده حتمی آن است اما اتفاقات اخیر عکس آن را ثابت کرده است؛ کسینجر و برژینسکی سعی در مهار چین و عادی سازی روابط با آن داشتند تا از اتحاد جماهیر شوروی دور باشد و پس از آن به توافقنامه تجارت جهانی بپیوندد اما این روزها چین خود به بزرگترین خطر برای اقتصاد آمریکا تبدیل شده است و اکنون بسیاری از کالاهای آمریکایی توانای رقابت با کالاهای چینی، هندی ، کره ای و بسیاری از کشورهایی که آمریکایی ها تصور می کردند کنترل بازار آن در دستشان است، ندارد .

این روزنامه مصری در خصوص اوضاع آمریکا در دوران رئیس جمهوری کنونی این کشور نیز نوشت، اکنون شرایط کاملا تغییر کرده ، دولت ترامپ شروع به پاره کردن توافقنامه های تجارت آزاد کرده است و با تهدید یا باجگیری سعی می کند همه را تحت سلطه خود داشته باشد؛ چندی پیش یک اتفاق ساده اما بسیار خطرناک روی داد، پلیس کانادا مدیر مالی شرکت هوآوی چین را بنا بر درخواست آمریکا دستگیر کرد، آمریکایی ها مدعی شدند این شرکت تحریم های آمریکا ضد ایران را نادیده گرفته یا دور زده است.این نشان می دهد آمریکا می خواهد قوانین داخلی خود را بر جهان تحمیل کند ، به آمریکا چه ربطی دارد چین چه نوع روابط اقتصادی با ایران دارد؟ این اقدام آمریکایی ها باعث خشم چینی ها شد و باعث شد آن ها نیز آمریکا را تهدید کنند.

الاهرام در خصوص وضعیت کنونی رژیم صهیونیستی نیز نوشت، اوضاع ' اسراییل ' نیز تعریفی ندارد، این رژیم دیگر نمی تواند کشورهای منطقه را تهدید کنند و به وحشت بیندازد هرچند شاهد اختلاف و دو دستگی میان کشورهای عربی هستیم ، این رژیم اکنون توانایی مقابله با گروه هایی مانند حزب الله لبنان یا گروه های فلسطینی ندارد زیرا می داند در صورت وارد درگیری شدن با هر یک از آن ها باید متحمل خسارت های زیادی شود ، حملات هوایی از راه دور آن دیگر گروه های مختلف را نمی ترساند، آن ها به حفر تونل روی آورده و به سامانه پدافند هوایی دست یافته اند و می تواننند به حملات اسراییلی ها پاسخ دهند.صهیونیست ها هر زمان احساس کنند وارد بحران شده یا احساس ترس کنند، تندروتر می شوند ، اکنون تندروها زمام امور را در این رژیم در دست دارند و این روزها نه توان وارد جنگ شدن دارند و نه صلح کردن ، آن ها به سوی آینده ای مجهول پیش می روند، پیوسته بر طبل جنگ می کوبند، جنگی که برای وارد آن شدن آمادگی ندارند و در عین حال خواستار حمایت مستقیم آمریکا شده اند ، آمریکا برای نخستین بار در صحرای نقب پایگاه نظامی ایجاد کرده است و این نشان می دهد آمریکا تا چه اندازه نگران آینده ' اسراییل ' است .

الاهرام در پایان نوشت، آمریکا و رژیم صهیونیستی قدرت گذشته خود را ندارند و نمی توانند زمان را به عقب بازگردانند.

خاورم **2041**

خواندن خبر در سایت منبع

نتانیاهو: اسرائیل به قطب بزرگ صادرات گاز تبدیل خواهد شد

ایسناخبرگزاری ایسنا
نتانیاهو: اسرائیل به قطب بزرگ صادرات گاز تبدیل خواهد شد

به گزارش ایسنا، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی امروز (یکشنبه) در توییتی با اشاره به پروژه خط لوله گاز میان اراضی اشغالی و اروپا گفت: اسرائیل با اجرای این طرح در حوزه گازی به "کشور بزرگی" تبدیل خواهد شد.

طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، نتانیاهو توییت کرد: این هفته پنجمین نشست سران یونان و قبرس برگزار خواهد شد، ما پروژه خط لوله‌ گاز اسرائیل به اروپا را به جلو خواهیم برد، این طرح اسرائیل را در حوزه گاز به "کشور بزرگی" نه فقط در منطقه بلکه در جهان تبدیل خواهد کرد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین مدعی شد، شکوفایی دیپلماسی اسرائیل به "نقطه اوج بی‌سابقه‌ای" رسیده است.

وی ظهر امروز در جلسه کابینه درباره افزایش تنش‌ با فلسطینی‌ها در کرانه باختری نیز صحبت کرد و با اشاره به پیامی که برای حماس فرستاده گفت: به آنها تاکید کردیم که ما هرگز نمی‌پذیریم که از یک طرف با غزه آتش‌بس داشته باشیم و در کرانه باختری شاهد اقدامات تروریستی باشیم. هزینه سنگینی را باید برای این اقدامات بپردازند.

خواندن خبر در سایت منبع

ماهاتیر محمد: دولت‌ها هیچ حقی ندارند قدس را پایتخت اسرائیل بدانند

ایسناخبرگزاری ایسنا
ماهاتیر محمد: دولت‌ها هیچ حقی ندارند قدس را پایتخت اسرائیل بدانند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اقدام استرالیا به دنبال تصمیم ماه مه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در انتقال سفارتخانه کشورش از تل‌آویو به قدس انجام می‌شود که موجی از اعتراضات فلسطینیان و جهان اسلام را به همراه داشت و متحدان غربی را نگران ساخت.

ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی در حاشیه مراسمی در بانکوک به رویترز گفت: قدس باید همانطور که امروز هست باقی بماند، نه اینکه پایتخت اسرائیل شود. قدس همواره برای فلسطینیان بوده است، بنابراین چرا آنها ابتکارعمل به خرج می‌دهند که قدسی که به آنان تعلق ندارد تقسیم کنند، جز اینکه بخواهند میان اعراب و یهودیان اختلاف بیندازند؟ آنها چنین حقی ندارند.   

مالزی از حامیان راه‌حل دو کشوری برای درگیری فلسطین-اسرائیل است. وضعیت قدس یکی از بزرگترین موانع برای دستیابی به توافق صلح میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی است. فلسطینیان قدس شرقی را به عنوان پایتخت کشور آتی فلسطین می‌خواهند. اسرائیل روی کل قدس ادعا دارد که بخش شرقی را هم که در جنگ ۶۷ الحاق کرد و جامعه بین‌المللی به رسمیت نمی‌شناسد، شامل می‌شود.  

خواندن خبر در سایت منبع

روزنامه صهیونیستی: یک میلیون کودک اسرائیلی در فقر زندگی می‌کنند

رکناخبرگزاری رکنا
روزنامه صهیونیستی: یک میلیون کودک اسرائیلی در فقر زندگی می‌کنند

روزنامه صهیونیستی: یک میلیون کودک اسرائیلی در فقر زندگی می‌کنند - 1

به گزارش رکنا، آمارهای یک موسسه مستقر در سرزمین‌های اشغالی نشان می‌دهد بیش از ۲ میلیون نفر از ساکنان این اراضی در فقر زندگی می‌کنند.

وبگاه روزنامه «یدیعوت آحارانوت» نوشته آمارهای موسسه «Latet» (در عبری به معنی اهدا کردن) علاوه بر این نشان می‌دهد حدود یک چهارم از ساکنان سرزمین‌های اشغالی با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و می‌توان آنها را زیر خط فقر تعریف کرد.

بر اساس این گزارش، تقریبا یک چهارم کودکان اسرائیلی نیاز به خدمات رفاهی دارند و بیش از یک سوم کودکان به خاطر مشکلات اقتصادی دست‌کم یک وعده غذایی را از برنامه خود حذف می‌کنند.

آمارها همچنین نشان می‌دهند۶ درصد از کودکان نیازمند مجبور به درخواست کمک‌های مالی و ۵.۷ درصدکودکان نیز مجبور به یافتن غذا از کف خیابان‌ها یا سلطل‌های زباله شدند.

از میان خانواده‌هایی که جزو فقرا تعریف شده‌اند ۵۳ درصد گفته‌اند غذای کافی برای خوردن ندارند.

این گزارش همچنین نشان داد که وضعیت سالخودگان فقیر ساکن سرزمین‌های اشغالی نیز مناسب نیست به طوری‌که 92 درصد آن‌ها اعلام کرده‌اند حقوق بازنشستگی‌ جوابگوی مخارج آنها نیست و دو سوم آنها گفته‌اند با این پول نمی‌توانند سلامت خودشان را حفظ کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

انگلیس: در برابر اسرائیل سکوت نخواهیم کرد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
انگلیس: در برابر اسرائیل سکوت نخواهیم کرد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، این مطلب در حالی از سوی سخنگوی خاورمیانه و شمال آفریقای دولت انگلیس بیان شده است که دولت لندن در سال 1917 در اعلامیه ای رسمی موسوم به « بیانیه بالفور»، وعده تاسیس کشور یهودی را به «لرد روچیلد» سرمایه‌دار صهیونیست داد.انگلیس بعدها با انتخاب «هربرت ساموئل»، یهودی صهیونیست، به عنوان فرماندار این سرزمین، همه چیز را برای تسلط صهیونیست ها بر سرزمین فلسطین مهیا کرد.وی گفت : تشکیلات خودگردان فلسطین، دولت قانونی برای برقراری امنیت و ثبات در این منطقه است و لندن از اسرائیل می خواهد که به اعمال ناقضانه خود پایان دهد.ساموئل در ادامه این گفت و گو افزود: اسرائیل، پایبندی به حقوق بین الملل را نادیده می گیرد، درحالی که ما بر ضرورت اجرای آنها اعتقاد راسخ داریم.وی در خصوص برخی درخواست شهرک نشینان برای ترور محمود عباس هم گفت: وی رئیس قانونی فلسطین است و باید مانند هر رهبر کشور دیگری، مورد احترام و حمایت باشد.سخنگوی خاورمیانه و شمال آفریقای دولت انگلیس افزود: ما شهرک هایی که در خاک فلسطین اشغالی برپا شده اند، به رسمیت نمی شناسیم و به آن به عنوان بخشی از اشغالگری می نگریم.ساموئل اضافه کرد: اگر اسرائیلی ها می خواهند که در روند صلح مشارکت داشته باشند، باید موضع خود را نسبت به احداث شهرک ها بیان و با گسترش آن مقابله کنند، در غیر این صورت بتدریج راه برای حل نهایی صلح در این منطقه بسته خواهد شد.وی در خصوص تصمیم آمریکا در انتقال سفارت به بیت المقدس گفت: موضع لندن در این باره مشخص است، ما تا پایان مذاکرات مستقیم اسرائیل و فلسطینی ها، این شهر را پایتخت هیچ کشوری نمی دانیم و نسبت به این تصمیم واشنگتن ابراز تاسف می کنیم.دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، دسامبر 2017 (آذرماه 96) قدس را به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل به رسمیت شناخت و با وجود مخالفت و تحریم بسیاری از کشورها و نهادهای بین المللی از جمله اتحادیه اروپا،در 14 می 2018 (24 اردیبهشت 1397) سفارت کشورش را از تل آویو به قدس اشغالی انتقال داد، اقدامی که خیزش دوباره مردم فلسطین و راهپیمایی بزرگ بازگشت را درپی داشته است. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب1 روز قبل

استاندار گلستان برکنار شد

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
جهانگیری، استاندار گلستان را برکنار کرد. اسحاق جهانگیری پس از غیبت مناف هاشمی در جریان رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان استان گلستان، مناف هاشمی را برکنار و علی قرابیه معاون هاشمی را به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب کرد. هاشمی در چند روز گذشته و همزمان با سیل استان گلستان در سفر خارج از کشور به سر می‌برد. او ساعتی پیش خبر داد که به کشور برگشته است (اینجا بخوانید.)

فیلم/ صحبت‌های جهانگیری درمیان سیل‌زدگان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

بهروز نعمتی: سعید جلیلی اصرار داشت که لایحه پالرمو زودتر تصویب شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
الفالف12 ساعت قبل
در روزهای آغازین حادثه نیز گفته می‌شد که عمق آب در برخی مناطق سیل‌زده به ۲ تا ۳ متر رسیده بود. حالا در این شرایط که وضعیت مردم اصلا خوب نبوده و اوضاع در گلستان بد گزارش می‌شود، هیچ خبری از رئیس جمهور روحانی نیست و وی تنها به انتشار چند پیام اکتفا کرده است! این مسائل نشان دهنده بی‌توجهی و بحران مدیریتی برای کمک به مردم گرفتار شده در سیل را دارد و اوضاع دولت تدبیر را نشان می‌دهد. اگر دولت تا دیروز می‌توانست مقصر چنین وضعیتی را تحریم‌ها اعلام کند امروز بدلیل تعلل در مدیریت بحران سیل می‌خواهد به چه دستاویزی متوسل شود. لازم به گفتن نیست با این گونه اقدامات اندک امید مردم نسبت به دلسوزی مجموعه دولت از بین خواهد رفت.

اخبار بیشتر