ضرورت اصلاح ساختار یارانه‌ها
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ضرورت اصلاح ساختار یارانه‌ها

یارانه ثرتمندان حذف و اعتبار آن برای اشتغالزایی هزینه شود

تابناکخبرگزاری تابناک
یارانه ثرتمندان حذف و اعتبار آن برای اشتغالزایی هزینه شود
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس می گوید با حذف یارانه ثرتمندان باید اعتبار آزاد شده از آن برای اشتغالزایی هر استان هزینه شود.

محمدعلی پورمختار در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به احتمال حذف یارانه ثروتمندان در سال 98 و توزیع یارانه نقدی توسط استان ها گفت: چند سال پیش به رئیس جمهور پیشنهاد دادیم که پرداخت یارانه نقدی را به استان ها داده شود، چرا که هر استان به راحتی می تواند ثروتمندان را شناسایی و یارانه آنها را حذف کند.

حذف یارانه نقدی ثروتمندان رقم سنگینی می شود که می تواند مشکل اشتغال را حل کند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی درباره اعتبار آزاد شده از حذف یارانه نقدی ثروتمندان بیان داشت: اعتباری که از حذف یارانه نقدی ثروتمندان باید به بودجه اشتغالزایی همان استان افزوده شود، به عباراتی اگر هزار میلیارد تومان اعتبار از حذف یارانه نقدی ثروتمندان یک استان احصا می شود، چه اشکالی دارد این اعتبار به طور مشخص و قابل ارزیابی از سوی مجلس و دیوان محاسبات در اشتغالزایی هزینه شود.

اعتبار آزاد شده از حذف یارانه ثروتمندان گم نشود

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: نباید اعتبار آزاد شده از حذف یارانه نقدی ثروتمندان، در حوزه جاری و متفرقه هزینه و گم شود که نتوان آن را رصد کرد.

وی تاکید کرد: حذف یارانه نقدی ثروتمندان رقم سنگینی می شود که می تواند مشکل اشتغال را حل کند، در واقع با این کار هم مشکل نیازمندان برطرف می شود و یارانه نقدی دریافت می کنند و هم موجب می شود سطح توزیع ثروت افزایش یابد.

پورمختار در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره افزایش یارانه نقدی، بیان داشت: برای افزایش اعتبار یارانه نقدی در برنامه ششم توسعه حکمی تصویب شده است، در این حکم تاکید شده است که تا حدود 70 درصد حداقل حقوق باید به نیازمندان یارانه داده شود، امسال این رقم 750 هزارتومان بود و سال آینده این مبلغ بیشتر می شود، دولت اجازه دارد از محل هدفمندی یارانه ها 7 هزار میلیارد تومان به این موضوع اختصاص دهد.

این نماینده مجلس گفت: دولت باید این حکم قانون برنامه ششم توسعه را عملیاتی کند تا مشکل بخش نیازمند برطرف شود و با حذف یارانه نقدی ثروتمندان اعتبار بیشتری برای حوزه اشتغالزایی و کارآفرینی در نظر بگیرد، تا مشکل بیکاری در بازه زمانی کوتاهی حل شود.

65 هزار تومان اختلاف بین درآمد و هزینه های هدفمندی یارانه ها

وی با بیان اینکه مجلس افزایش یارانه نقدی را تصویب کرده است، عنوان کرد: نباید اعتبار افزایش یارانه نقدی از حذف یارانه نقدی ثروتمندان تامین شود، برای کمک به طبقه آسیب پذیر ردیف اعتباری دیگری تعریف شده است و نیاز نیز از این اعتبار آزاد شده استفاده کرد.

پورمختار تاکید کرد: در سال های گذشته شاهد افزایش هزینه آب، برق و گاز هستیم و بررسی ها حاکی از آن است که سالیانه بین 39 تا 41 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می شود این در حالی است که در آمد ناشی از افزایش قیمت ها بیش از 120 هزار میلیارد تومان است، مجلس و دیوان محاسبات به این اختلاف ورود کرده اند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این اختلاف حدود 65 هزار میلیارد تومان می شود که باید مشخص شود این مبلغ جای دیگر هزینه نشود و به سمت اشتغال و حمایت از واحدهای تولیدی برود.

خواندن خبر در سایت منبع

جزییات پیشنهاد حذف یارانه سه دهک به نفع حمل و نقل عمومی

مهرخبرگزاری مهر
جزییات پیشنهاد حذف یارانه سه دهک به نفع حمل و نقل عمومی
وزیر کشور گفت: در قالب یک پیشنهاد در لایحه بودجه یارانه سه دهک از مردم حذف و صرف تولید، توسعه حمل و نقل و کمک به معیشت نیازمندان می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه همایش روز ملی حمل و نقل در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص جزییات حذف یارانه برخی از مردم به نفع حمل و نقل عمومی گفت: در قالب یک پیشنهاد در لایحه بودجه سال آینده دولت موافقت کرده یارانه سه دهک از مردم حذف و صرف سه موضوع کمک به تولید، توسعه حمل و نقل و کمک به معیشت افراد نیازمند شود. این موضوع بنا به تشخیص استانداری ها، وزارت رفاه و وزارت کشور انجام می شود و امیدواریم بتوان از این محل پروژه های بزرگی که به نفع مردم است را انجام و کمک به اصلاح سیستم حمل و نقل عمومی کند.

وی ابراز امیدواری کرد: مردمی که واقعا این امکان را دارند داوطلبانه از این پیشنهاد استقبال کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

ثروتمندان ۱۱ برابر فقرا یارانه پنهان دریافت می کنند / پرداخت ۶۰ تا ۸۰ میلیارد دلار یارانه پنهان به حامل‌های انرژی

انتخابخبرگزاری انتخاب
ثروتمندان ۱۱ برابر فقرا یارانه پنهان دریافت می کنند / پرداخت ۶۰ تا ۸۰ میلیارد دلار یارانه پنهان به حامل‌های انرژی
یک اقتصاددان در مورد اشتباهات اقتصادی دولت در برابر تحریم‌ها گفت: دولت در ماه‌های اول واکنش غلطی به تحریم‌ها نشان داد، تعیین نرخ 4200 تومانی برای دلار یکی از واکنش های غلط دولت به تحریم ها بود.
ثروتمندان ۱۱ برابر فقرا یارانه پنهان دریافت می کنند / پرداخت ۶۰ تا ۸۰ میلیارد دلار یارانه پنهان به حامل‌های انرژی - 0

یک اقتصاددان در مورد اشتباهات اقتصادی دولت در برابر تحریم‌ها گفت: دولت در ماه‌های اول واکنش غلطی به تحریم‌ها نشان داد، تعیین نرخ 4200 تومانی برای دلار یکی از واکنش های غلط دولت به تحریم ها بود.

سید محمد صادق الحسینی اقتصاددان شب گذشته در گفتگو با برنامه پایش گفت: ما کشوری هستیم که دهه‌های متمادی مسائل را حل نکردیم، مداوم مسائل را گذاشتیم که دولت‌های بعدی حل کنند و دولت‌ها به هر نحوی خواستند، از مسائل فرار کنند. این مسائل در حال حاضر به ابر چالش تبدیل شده‌اند.

وی افزود: ابر چالش بیکاری، محیط زیست، نظام بانکی و ابر چالش مسائل منطقه ای مهمترین ابر چالش‌هایی هستند که کشور با انها درگیر است. بیکاری موجود تا دو دهه آینده یکی از معظلات کشور است، ابر چالش محیط زیست و کم آبی را باید جدی گرفت. حال علاوه بر این ابر چالش هایی که کشور با آنها درگیر است یک شوک سیاسی و اقتصادی به نام تحریم ها به کشور وارد شده است.

وی گفت: هدف سیاستگذاری نباید ایجاد اشتغال باشد، بلکه به دلیل اینکه امکان حل ابرچالش بیکاری در دهه آتی را از دست داده ایم، منابع و قوانین کار ما باید مبتنی بر ایجاد شغل باشد نه حفظ شغل موجود؛ ضمن اینکه باید به نرخ بیکاری بالا عادت کنیم و منابع در جهت مدیریت تبعات ناشی از بیکاری حرکت کند.

این اقتصاددان افزود: شوک جدید با وجود این ابرچالش ها موثر است، اگر تحریم هایی که بر کشور ما اعمال شد بر ترکیه، آلمان و ایتالیا اعمال می شد ساختار اقتصادی این کشورها از هم می پاشید. آلمان بیشتر از 50 درصد GDP آن واردات است، این در حالی است که ایران حدود 22 درصد GDP ان واردات است، شرایط ما شرایطی است که اقتصاد ما با وجود تحریم ها تاب آورده است.

الحسینی ادامه داد: ذکر این نکته لازم است که بدانیم خود تحریم نیست که سرانجام تحریم را مشخص می کند، واکنش تحریم شونده است که سرانجام تحریم را مشخص می کند. اگر واکنش درست نشان بدهید مانند روسیه که اجازه داد نرخ ارز نوسان کند، نرخ تورم را عادی افزایش داد و دخالت نکرد، رقابت را از بین نبرد و انحصار درست نکرد این یک واکنش دردست است. از طرف دیگر واکنش عراق به تحریم ها یک واکنش غلط است.

این اقتصاددان گفت: دولت در ماههای اول واکنش غلطی به تحریم ها نشان داد، تعیین نرخ 4200 تومانی برای دلار یکی از واکنش های غلط دولت به تحریم ها بود. ارز ترجیهی گذاشتیم، خرید و فروش دلار را قاچاق اعلام کردیم ، بورس کالا را بستیم، نظام دادوستد اقتصادی را محدود و غیر رقابتی کردیم و بر عکس روسیه عمل کردیم و اینها از جمله اشتباهات دولت بود.

وی گفت: در همه سال‌های اخیر، مشکل‌ ما این بود که نرخ ارز را سرکوب کردیم. در این دوره هم این کار را کردیم. اگر بخواهیم نرخ ارز را کنترل کنیم باید تورم را مهار کنیم. اقتصاد ما در کنار ژاپن یکی از بسته ترین اقتصادهای جهان است. در تحریم ها به سه حوزه خانوار، بنگاه های اقتصادی و بودجه دولت فشار زیادی وارد می‌شود. اگر بودجه دولت را متناسب با تحریم ها ننویسم به مشکل بر می‌خوریم ، همین الان کسری بودجه بزرگ سال آینده مشکل ساز خواهد بود.

این اقتصاددان گفت: باید تهدید ها را به فرصت تبدیل کنیم، یارانه انرژی یکی از تهدید هاست که باید آن را به فرصت تبدیل کنیم. 60 تا 80 میلیارد دلار یارانه پنهان به حامل های سوخت می‌دهیم، این یارانه پنهان یعنی قیمت واقعی یک حامل انرژی با قیمتی که اکنون عرضه می شود است. ما گرفتار یک اقتصاد حمایتی شدیم که ضد رقابت و رانت آور است

وی گفت: 42 درصد ایرانی ها ماشین دارند و حدود 58 درصد ماشین ندارند، پس ما یارانه سوخت را به ماشین دارها می‌دهیم و کسی که ماشین ندارد استفاده نمی‌کند. در حال حاضر ثروتمندان 11 برابر فقرا یارانه پنهان دریافت می‌کنند.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش یارانه‌های نقدی؛ ضروری یا پوپولیستی؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
افزایش یارانه‌های نقدی؛ ضروری یا پوپولیستی؟
بحث‌ها حول رقم یارانه‌های نقدی دوباره داغ شده است؛ از یکسو محمود احمدی نژاد امکان افزایش یارانه‌های نقدی به ۹۱۰ هزار تومان را عملی می‌داند.

با این وجود نمی‌توان کتمان کرد کاهش شدید قدرت خرید مردم به ابعادی رسیده که دولت باید از سیاست‌های فوری جهت مقابله با آن استفاده کند و پرداخت پول نقد یکی از سهل‌الوصول‌ترین راهکارهاست همانطور که دولت هم به‌رغم تمام نارضایتی که از پرداخت یارانه نقدی دارد هنگامی‌که مشکلات اقتصادی افزایش یافت، 200 هزار تومان به حساب کارمندانی که دستمزد کمتر از سه میلیون تومان دریافت می‌کنند، واریز کرد.

تکانه‌های اقتصادی که از ابتدای سال جاری آغاز شد وضعیت معیشتی جامعه را به شدت متاثر کرد؛ افزایش چشمگیر قیمت دلار که از روزهای نخستین سال 1397 تا تابستان ادامه یافت. هر چند دولت مدتی است از شدت آن جلوگیری کرده و حتی قیمت آن را تا زیر 10 هزار تومان کاهش داد، ولی این نیز به کاهش قیمت‌ها در ابعاد وسیع منجر نشد. در طرف مقابل افزایش دستمزد برای سال جاری در روزهای پایانی سال گذشته تعیین شد و بنا بر سنتی نانوشته تغییر دوباره آن در طول سال تقریبا ناممکن است. این مهم در کنار تعطیلی بخشی از بنگاه‌ها سبب شدند تا بخش مهمی از جامعه ایران در روزهایی که هزینه‌های زندگی در حال افزایش چشمگیر بود، کاهش قدرت خرید را کاملا حس کنند.

 البته این یک روی سکه است؛ در طرف مقابل افزایش قیمت‌ها هر چند در کوتاه مدت برای دولت درآمدزا بود ولی در میان مدت کسری بودجه را افزایش می‌دهد چرا که دولت در ایران خود یکی از بزرگ‌ترین مصرف کنندگان است و با افزایش هزینه‌‌ها کار سخت‌تری برای بستن بودجه دارد.

این میان محمد احمدی نژاد، رییس جمهوری پیشین از پرداخت یارانه نقدی 910 هزار تومانی برای هر نفر سخن می‌گوید. به عبارت ساده‌تر احمدی نژاد مدعی است در شرایط فعلی دولت می‌تواند رقم فعلی یارانه‌ها را تا 20 برابر افزایش دهد. در مقابل محمد باقر نوبخت ضمن رد هرگونه افزایش یارانه‌های نقدی، چنین تغییری را نیازمند افزایش قیمت حامل‌های انرژی می‌داند. سناریوی احمدی نژاد برای اجرایی شدن نیاز به 840 هزار میلیارد تومان منابع دارد که در شرایط فعلی و با شیوه‌ای که بودجه بسته شده قطعا امکان پذیر نخواهد و نوبخت نیز در حالی چنین امری را مذموم می‌شمارد که نهایتا برای مقابله با نارضایتی‌های اجتماعی و تقویت قدرت خرید به پرداخت 200 هزار تومان به کارمندانی که حقوق کمتر از سه میلیون تومان دارند، مبادرت ورزید. با این همه چه با پرداخت پول نقد و چه بدون آن، دولت باید برای مشکلات اقتصادی مردم و تامین عدالت اجتماعی برنامه کامل‌تری داشته باشد چرا که اعتراضات گوناگون اجتماعی نشان از افزایش نارضایتی‌ها دارد. در همین رابطه یک کارشناس اقتصادی گفت: چنانچه دولت برنامه‌ای برای مقابله با کاهش قدرت خرید مردم نداشته باشد، کشور به زودی آبستن حوادث و اعتراضاتی خواهد بود که مردم فرودست را به رویارویی با دولت خواهد کشید. نابرابری همواره یکی از عوامل اصلی تحرکات و دگرگونی‌ها در تاریخ بوده است و دولت ایران باید هر چه زودتر برای این مساله راهی بیابد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی تحت عنوان پول پاشی به تبعات اجرای سیاست‌هایی از این دست پرداخت و نوشت: به ازای هر پنجاه هزار میلیارد تومان پول پاشی در بودجه دولت (معادل کمی بیش از 50 هزار تومان برای هر ایرانی)، در سال اول اثر تورمی معادل افزایش 6.4 درصدی خواهد داشت. این میان البته مدافع چنین سیاست‌هایی حداقل در سطح جهانی تنها نیروهای پوپولیست و راست افراطی نیستند؛ مثلا در انتخابات اخیر فرانسه بنوا هامون، کاندیدای حزب سوسیالیست فرانسه، که قصد غلبه بر نیروهای لیبرال و چپ رادیکال را داشت، وعده پرداخت چیزی در حدود هزار یورو به هر فرانسوی را داده بود. حتی در کشور سوییس نیز پرداخت یارانه نقدی حداقلی به رفراندوم گذاشته شد که البته رای منفی آورد. این طرح از سوی احزاب چپ و راست میانه مطرح شده بود که البته با رای منفی مردم امکان اجرا نیافت.

وضعیت معیشتی سخت‌تر از هر زمانی است

در همین رابطه سید جعفر خیرخواهان، کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: اگر اقتصاد کشور در دوره رونق بود و رشد باثباتی داشتیم که امکان ایجاد شغل و بالا بردن سرانه رفاه از راه‌های معمول وجود داشت و اقتصاد زیر فشار تکانه‌های تورمی قرار نداشت آن‌گاه می‌شد برای افراد معدودی که تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و مراجع مشابه بودند، به شکل موقت یا دائمی، یارانه‌های بیشتری را تصویب کرد اما اکنون وضعیت اقتصاد ایران به کلی متفاوت است.

او ادامه داد: اکنون اقتصاد ایران دچار تب و تاب‌های گوناگونی است و هم اکنون تعداد زیادی از مشاغل از بین رفتند و افراد زیادی تنها منبع درآمدی خود را از دست دادند. در مقابل هنوز دولت نتوانسته تکانه‌های تورمی را متوقف کند و همچنان تهدیدات جدی وجود دارد. از سوی دیگر دولت هم در بخش‌هایی منابع خود را خرج می‌کند که نه تنها کمکی به وضعیت اقتصادی کشور و تولید نمی‌کند بلکه صرفا موجب اتلاف منابع می‌شود.

کافی است در لایحه بودجه به سهم نهادهای بودجه خوار توجه کرد تا متوجه عمق این بحث شویم. همچنین سهم بالای یارانه‌هایی که در بخش انرژی داده می‌شود و 15 درصد از کل تولید ناخالص داخلی را در بر می‌گیرد هم وجود دارد که تنها به سود طبقات دارای جامعه است و منافع فرودستان را نادیده می‌گیرد.

وی ادامه داد: هنگامی‌که این نکات را کنار یکدیگر قرار می‌دهیم و جامعه‌ای را می‌بینیم که از نظر انسانی در آستانه آسیب‌های گوناگون اجتماعی است، متوجه می‌شویم ایران هم اکنون آبستن حوادث گوناگونی است که می‌تواند مانند ماه‌های گذشته به اعتراضات سیاسی هم منجر شود. فراموش نکنیم مردم درآمد کافی ندارند و دیگر مانند گذشته حاضر به تحمل نیستند درنتیجه نمی‌توان برای مدتی طولانی از مردم خواست که دم برنیاورند. این امر البته صرفا به ایران محدود نمانده و در سطح جهانی مثلا در فرانسه هم دولت‌ها زیر فشار اعتراضات گسترده مردمی هستند که دیگر نسبت به فاصله طبقاتی و نابرابری سکوت نمی‌کنند.

می‌توان یارانه نقدی 400 هزار تومانی پرداخت

خیرخواهان با اشاره به اعتراضات جهانی گفت: اکنون در سطح جهانی، تولید در حال تحول است و گفته می‌شود بسیاری از کارهایی که اکنون انسان‌ها انجام می‌دهند در آینده‌ای نزدیک به دست ربات‌ها انجام خواهد شد. این مهم به بیکارسازی گسترده در سطح جهانی منجر خواهد شد و همین امر سبب شده تا بحث درآمد پایه همگانی در تمام جهان مطرح شود. هسته این بحث در آن است که به هر حال باید مردم به اندازه حداقلی درآمدهایی داشته باشند که بتوانند بقای خود را حفظ کنند و در مقابل با خرید کردن چرخ اقتصاد را در گردش قرار دهند. همچنین از نظر اجتماعی افزایش نابرابری تمام دولت‌های جهان را در مقابل اعتراضات و انقلاب قرار می‌دهد و حکومت‌ها را با خطر مواجه می‌کند، به همین دلیل حتی طبقات فرادست هم در بسیاری از کشورهای غربی حاضر هستند که مالیات بیشتری بپردازند تا شرایط فعلی را حفظ کنند.

او گفت: پرداخت حداقل درآمد به همه مردم به نحوی که نیازی به آزمون و خطا نباشد، می‌تواند به مردم اطمینان دهد تا از حداقل امکانات همه مردم بهره مند شوند و چنانچه اقتصاد دچار انواع شوک‌ها شد مردم امکان تاب‌آوری داشته باشند.

او در رابطه با افزایش یارانه نقدی همگانی گفت: هر چند دولت در شرایط فعلی تحت فشارهای شدیدی قرار دارد، اما باید به این سیاست تن دهد چرا که باید به شکل همگانی و در یک سطح حداقلی شرایط را به‌گونه‌ای فراهم آورد که فرودستان امکان ادامه بقا داشته باشند.

خیرخواهان در پاسخ به سوالی در مورد منابع چنین برنامه‌ای گفت: نهادهای بودجه خوار و بی فایده به حال اقتصاد کشور سهم زیادی از درآمدها و منابع کشور را به خود اختصاص دادند. دولت باید بودجه نهادهایی که فعالیت‌هایشان مابه‌ازای اقتصادی ندارد را حتی‌المقدور کاهش دهند. مثلا می‌توان تمام یارانه‌های مربوط به انرژی را حذف کرد که بیشتر نفع آن را هم ثروتمندان می‌برند و از این طریق منابعی به دست آورد که به نظر من می‌تواند میزان یارانه نقدی را بین 300 تا 400 هزار تومان در ماه افزایش دهد. هر چند با توجه به افزایش چشمگیر هزینه‌ها این رقم نیز نمی‌تواند کمک خیلی بزرگی به خانوارهای ایرانی باشد ولی در هر حال به اندازه‌ای می‌تواند خانواده‌ها را از زیر خط فقر مطلق برهاند.

وی با هشدار نسبت به تبعات بی توجهی به این مساله گفت: چنانچه این سیاست را در پیش نگیرند و نسبت به کاهش قدرت معیشتی مردم واکنشی نداشته باشند، نارضایتی‌ها به شدت بالا می‌رود و جامعه دستخوش حوادث غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود. با کاهش امید مردم به بهبود وضعیت در آینده، مشکلات فزونی می‌گیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به تلاش‌های سناتورهای آمریکایی برای کشاندن واشنگتن و تهران به میز مذاکرات پرداخت و نوشت: دیپلماسی هسته‌ای آمریکا با ایران به یک مانع برخورد کرده است. دو سناتور ضدایرانی از هر دو حزب آمریکا در تلاشی هماهنگ به‌دنبال ترسیم طرحی هستند که اعتقاد دارند می‌تواند منجر به یک توافق بهتر شود. در واقع ایده منندز و گراهام آن است که ایالات‌متحده می‌تواند یک توافق هسته‌ای جدید را همزمان به ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیشنهاد دهد. اما ایران نیز می‌تواند در ازای موافقت با این طرح، خود را از بخشی از تحریم‌ها رها کند. گراهام در این باره می‌گوید: «معتقدم که توافق هسته‌ای کنونی با ایران از اساس خود دچار نقص‌های شدیدی است، اما این به منزله پایان قصه نیست.
فردا نیوزفردا نیوز2 روز قبل
آذری جهرمی گفت: با توجه به احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال، آماده همکاری با نهاد‌های آموزشی هستیم. خبرگزاری تسنیم،: آذری‌جهرمی ساعتی پیش در صفحه شخصی خود نوشت: با توجه به احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال، برای همکاری با وزارت علوم و آموزش‌وپرورش، امکانات ویژه‌ای را جهت آموزش مجازی و از راه دور فراهم کردیم تا میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجوی عزیز، ضمن حفظ سلامت خود، از تحصیل علم هم جا نمانند. سعید نمکی وزیر بهداشت شب گذشته درباره تصمیمات ستاد مقابله با کرونا برای تعطیلی مدارس، اظهار کرد: درباره مدارس مناطقی که موارد مثبت کرونا در آن‌ها شناسایی شده است، جمعه شب بررسی و وضعیت تعطیلی را اعلام خواهیم کرد. وی افزود: فعلا در یک دوره سه روزه اگر نیاز به تعطیلی باشد، مدارس در مناطق مبتلا به کرونا تعطیل خواهند شد که لیست مناطق آلوده و تعطیلی مدارس جمعه شب اعلام خواهد شد. نمکی بیان کرد: این مصوبات باید به امضای رییس جمهور هم برسد تا ابلاغ شوند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
دولت دوازدهم این لوایح را تصویب و برای طی روند قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد. رییس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اما هر دو در اظهاراتی جداگانه صراحتا مخالفت خود با تصویب این لوایح را اعلام کرده‌اند ولی دولت و مجلس همچنان به اصرار خود ادامه می‌دهند. سنت حضرت امام در بدو‌ تاسیس مجمع تشخیص مصلحت، قرار دادن رییس‌جمهوری در رأس این نهاد عالی بن‌بست‌شکن که روسای ۳ قوه عضو آن هستند، بود. ضرورت احیای این سنت با ناتوانی این مجمع در حفظ مصلحت نظام در موضوع FATF آشکار شد». اگر تصویب نشودتمام این راهکارها و گفته‌ها برای آن است که مجمع تشخیص مصلحت نظام روزه سکوت یک ‌ساله خود را بشکند و رای قطعی خود را صادر کند.
وانانیوزوانانیوز2 روز قبل
وی ادامه داد: مشکلاتی که اکنون در اجرای برجام با آن مواجه هستیم تا حد بسیار زیادی ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق و سیاست فشار حداکثری آن علیه ایران است. نماینده چین همچنین گفت که سازوکار حل اختلافات در برجام در دستور کار نشست روز چهارشنبه نشست کمیسیون مشترک قرار نداشته است و البته دیدگاه‌های متفاوتی درباره این موضوع وجود دارد. وی با بیان این‌که «بازگرداندن تحریم‌ها پاسخ چالش‌های پیش روی ما نیست»، افزود: شرکت کنندگان در این نشست در ازا توافق کردند که روی آن‌چه که قابل انجام است متمرکز شوند، چیزی که می‌تواند این روند (اجرای برجام) را پیش ببرد و به حفظ برجام و چندجانبه گرایی کمک کند. نشست کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه با حضور تمام طرف‌های توافق در وین برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست بر لزوم حفظ برجام و بهره مندی ایران از منافع اقتصادی این توافق تاکید کردند.
تسنیمتسنیم4 ساعت قبل
بحرالعلوم به تعطیلی فعالیت‌های قرآنی در فضای دانشگاهی علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: درست است که محتوای فعالیت ما در این مرکز، قرآنی است اما نظر کارشناسان اهل فن به عنوان افرادی که در این شرایط درحال تلاش و فعالیت برای کنترل و ممانعت از شیوع ویروس کووید ۱۹ هستند، بر تعطیلی برنامه‌های قرآنی استوار است. وی افزود: این مهم را دوستان ما در سازمان‌های مختلف نیز قبول کرده‌اند. رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت از برگزاری برخی فعالیت‌های قرآنی دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به صورت مجازی خبر داد و گفت: برای فروردین ماه ۹۹ به صورت مجازی برنامه‌های قرآنی را تدوین و طراحی کرده‌ایم و در این خصوص در انتظار تصویب از سوی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت هستیم. وی گفت: همچنین ثبت نام بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز مدتی است آغاز شده که دانشجویان و علاقمندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و برای شرکت قوی‌تر در این جشنواره به مطالعه کتاب‌های اعلام شده، بپردازند. انتهای پیام/
الفالف6 ساعت قبل
سالهاست در ایران پدیده‌ای تقریبا نوظهور رواج پیدا کرده است که می‌توان نام آن را «همه پرسی کوچه _بازاری» در موضوعات کلان مملکتی نامید. آنها این کار را کردند که استاندارد واحدی را برای تمامی کشورها در حوزه بانکداری و مالی تعیین کنند. برخلاف تصور عمومی نهاد مالی اف ای تی اف یک سازمان و نهاد تحقیق کننده در شبکه مالی کشورها نیست. البته این پرداختی کاملا ساده به مسئله است و دقیقا به معنی تمام آن چیزی که در بستر اف ای تی اف و سی اف تی بین کشورها رخ می‌دهد نیست و البته به آن میزان پیچیده و خطرناک هم که ما در ایران و در کوچه پس کوچه‌های تهران و شهرستان‌ها به مردم می‌گوییم نیست. نه با پیوستن به اف ای تی اف قرار بود همه چیز گل و بلبل بشود و نه حالا که دوباره به لیست سیاه رفته‌ایم آثاری بیش از تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران قرار است متوجه کشور شود.

اخبار بیشتر