اخبار جدید از تظاهرات جلیقه‌زردها در فرانسه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اخبار جدید از تظاهرات جلیقه‌زردها در فرانسه

نشانه ای از مداخله روسیه در اعتراض های اخیر فرانسه یافت نشد

ایرناخبرگزاری ایرنا
نشانه ای از مداخله روسیه در اعتراض های اخیر فرانسه یافت نشد
تهران- ایرنا- رسانه های فرانسه به نقل از منابع اطلاعاتی گزارش دادند که سرویس های اطلاعاتی این کشور هیچ نشانی از مداخله روسیه در انتشار اطلاعات نادرست پیرامون اعتراض های اخیر فرانسه کشف نکردند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری اسپوتنیک، روزنامه ژورنال دو دیمانش فرانسه نوشت که نه مدیرکل امور امنیت خارجی در فرانسه و نه مدیرکل امور امنیت داخلی، هیچکدام نشانه هایی از ادعای مداخله روسیه در انتشار اخبار نادرست و شایعات در ارتباط با فعالیتهای جلیقه زردها در فرانسه نیافتند.

یک منبع در فرانسه عنوان کرد: تا امروز نشانه ای از مداخله روسیه در ارتباط با ناآرامی های اخیر پاریس کشف نکردیم. اما این تحلیل ها و ارزیابی های نهایی ما نیست.

چند روز پیش ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که دبیرخانه عمومی امور دفاع و امنیت ملی در حال تحقیق درباره مداخله احتمالی روسیه در اعتراض های اخیر فرانسه است. این در حالی است که کاخ کرملین در واکنش به این ادعای فرانسه اعلام کرد که مسکو اعتراض های پاریس را امور داخلی فرانسه می داند و هرگونه مداخله روسیه را در این رابطه رد کرد.

به گزارش ایرنا، 'امانوئل مکرون' رئیس جمهوری فرانسه بتازگی اعلام کرد که برای بهبود شرایط زندگی اقشار کم درآمد جامعه، معافیت های مالیاتی و افزایش 100 یورویی حداقل دستمزد را در نظر می گیرد. دولت مکرون با اوج گیری اعتراض ها برنامه افزایش مالیات بر مصرف سوخت را نیز از بودجه سال 2019 میلادی کنار گذاشته است.

برنامه مذکور دلیل اصلی اعتراض های پنج هفته اخیر 'جلیقه زردها' بود که با وجود عقبگرد دولت، کماکان و با هدف تغییرات اساسی در سیاست های اقتصادی دولت و حتی استعفای مکرون ادامه داشته است.

پیش تر، کاخ الیزه به بهانه برخورد با 'شریف شیخات' عامل تیراندازی تروریستی استراسبورگ که چهار کشته برجای گذاشت، از جلیقه زردها خواسته بود تا تظاهرات امروز را لغو کنند تا توان پلیس صرف برخورد با تیرانداز این حادثه شود.

اروپام**9234**1485

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویری از حمله پلیس فرانسه به معترضان فیلمبردار

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خبرگزاری میزان- پلیس فرانسه در جریان اعتراضات مردمی، معترضانی که با تلفن همراه خود اقدام به فیلمبرداری می‌کردند را با باتوم مورد ضرب و شتم قرار داد.

کد ویدیو دانلود

تصاویری از حمله پلیس فرانسه به معترضان فیلمبردار - 3

خواندن خبر در سایت منبع

توسل به سلاح شیمیایی برای فرو نشاندن اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه

مهرخبرگزاری مهر
توسل به سلاح شیمیایی برای فرو نشاندن اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه
یک رسانه انگلیسی از آماده شدن پلیس فرانسه برای استفاده از تسلیحات شیمیایی برای مقابله با جلیقه زردها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دیلی میل با اعلام این خبر می نویسد: پلیس فرانسه برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب و خسارت به ساختمان های مهم پاریس در جریان اعتراضات جلیقه زردها قصد استفاده از تسلیحات شیمیایی را دارد.

قرار است تجهیزات مربوط به این تسلیحات در اطراف ساختمان های مهم فرانسه مستقر شوند.

به گفته افسران ارشد پلیس فرانسه، این تجهیزات وسایلی هستند که می توانند تنها در ظرف ۱۰ ثانیه منطقه ای به وسعت شش زمین فوتبال را پر از گازهای شیمیایی کنند.

بر اساس گفته های این افراد، در اعتراضات روز شنبه هفته جاری (پنجمین شنبه سیاه) در دست کم ۱۴ خودروی زرهی حاضر در خیابان های پاریس، این تجهیزات وجود داشته است.

به نوشته دیلی میل، توسل به تسلیحات شیمیایی آخرین راهکار پلیس فرانسه برای دور نگه داشتن معترضین از ساختمان های کلیدی پاریس است.

اعتراضات مردم فرانسه موسوم به جنبش جلیقه زردها وارد ششمین هفته خود شده و روز شنبه هفته جاری معترضین پنجمین شنبه سیاه را در این کشور رقم زدند.

در همین رابطه «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه در مصاحبه با روزنامه «لزاکو» اظهار داشت که دولت اشتباهاتی مرتکب شده و به قدر کافی به مردم فرانسه گوش نکرده است.

وی افزود بحث هایی درباره برگزاری همه پرسی هایی به منظور کمک به سیاستگذاری در دولت در جریان است.

نخست وزیر فرانسه با اشاره به جنبش جلیقه زردها در این کشور اظهار داشت: اقدامات دولت در جهت آرام کردن این جنبش مردمی هزینه غیرمترقبه ای را برای دولت در پی داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

فرانسه در موضوع حقوق بشر رفتاری متناقض دارد

ایرناخبرگزاری ایرنا
فرانسه در موضوع حقوق بشر رفتاری متناقض دارد
تهران- ایرنا- استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران رفتار دولت فرانسه با جلیقه زردها را دوگانه و متناقض دانست و گفت: فرانسه که دیگر کشورها را به زیرپا گذاشتن حقوق بشر محکوم می کند، رفتار بسیار خشونت باری با معترضان داخلی خود دارد.

احمد مومنی راد روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا، اظهارداشت: دولت فرانسه که خود را مدافع حقوق بشر می داند و مدام در حال اعتراض نسبت به برخورد دیگر کشورها است، امروز به شدت با معترضان کشور خود برخورد می کند.

وی افزود: زمانی که عده ای در سوریه اعتراض کردند، فرانسه به بهانه دفاع از حقوق بشر، شعار 'بشار اسد باید برود' را سر داد و این کشور را درگیر بحران و جنگ کرد.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران عنوان کرد: امروز حقوق بشر و دمکراسی به ابزاری برای غرب تبدیل شده اند تا به اهداف خود در دیگر کشورها دست پیدا کنند.

مومنی راد توضیح داد: اگر کوچک ترین اتفاقی در ایران رخ دهد مافیای رسانه ای جهان فریاد نقض حقوق بشر سر می دهند در حالی که این رسانه ها در مقابل جنایت های آمریکا، عربستان و هم پیمانان آنها در یمن سکوت می کنند و سعی در به فراموشی سپردن موضوع دارند.

وی افزود: ما امروز می بینیم که عربستان به عنوان بزرگترین ناقض حقوق بشر مورد حمایت کشورهایی همچون فرانسه قرار می گیرد و کشورهای استکباری در مقابل جنایت های آن سکوت می کنند.

بر اساس قانون کشور فرانسه در هر خودرو باید یک جلیقه زرد وجود داشته باشد تا در زمان بروز حوادث راننده آن را به تن کنند تا دیگر خودروها بتوانند آن را ببینند؛ بر این اساس جنبش جلیقه زرد ها پس از انتشار ویدیو اعتراضی یک زن فرانسوی در فضای مجازی و در خواست وی برای حضور مردم با جلیقه های زرد در خیابان ها شکل گرفت.

رئیس‌جمهوری فرانسه، هفته گذشته در یک پیام تلویزیونی با اشاره به اعتراضات اخیر در آن کشور از افزایش حداقل دستمزدها و کاهش مالیات بازنشستگان خبر داد.

امانوئل مکرون در نخستین سخنرانی تلویزیونی خود پس از شدیدترین اعتراضات دو آخر هفته اخیر، خواستار بازگشت آرامش به کشور شد و در حالی که اشاره به خشونت های پلیس این کشور نداشت، نسبت به خشم عمومی از وضعیت هزینه‌های زندگی در فرانسه صحبت کرد.

به گزارش ایرنا، پنج هفته است که پس از اعلام خبر اعمال مالیات بیشتر بر مصرف سوخت تظاهرات 'جنبش جلیقه زردها' آغاز شده و اکنون استعفای مکرون به یکی از خواسته های معترضان تبدیل شده است.

در درگیری پلیس فرانسه با معترضان تاکنون چهار نفر کشته ، بیش از یک هزار و دویست شهروند مجروح و هزاران معترض بازداشت شده اند.

گفته می شود که با وجود سخنرانی آشتی جویانه مکرون و منتفی شدن اعمال مالیات بیشتر بر مصرف سوخت در سال 2019، جلیقه زردها به دنبال آن هستند که شنبه آینده نیز تظاهرات خود را در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه ادامه دهند.

حوادث اخیر فرانسه میلیونها یورو خسارت برجای گذاشته است

سیام*9612*1535

خواندن خبر در سایت منبع

نخست‌وزیر فرانسه: ما به اندازه کافی به مردم فرانسه توجه نکردیم/ من متقاعد شدم که آنها می‌خواهند کشور را تغییر دهند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نخست‌وزیر فرانسه: ما به اندازه کافی به مردم فرانسه توجه نکردیم/ من متقاعد شدم که آنها می‌خواهند کشور را تغییر دهند
ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه به اشتباه دولت این کشور در مواجهه با تظاهرات‌های مردمی اخیر اذعان کرد و گفت: خشونت های ناشی از اعتراض‌های جلیقه‌زردها در سراسر فرانسه برای اقتصاد ملی پیامدی فاجعه بار به دنبال دارد.

نخست‌وزیر فرانسه گفت که دولت این کشور با کوتاهی در توجه به مردم در جریان ناآرامی‌های اخیر، مرتکب اشتباه شده است.

«ادوارد فیلیپ» نخست‌‌وزیر فرانسه به اشتباه دولت این کشور در مواجهه با تظاهرات‌های مردمی اخیر اذعان کرد.

فیلیپ در این مورد به روزنامه «اکو» گفت: «ما اشتباه کردیم و به اندازه کافی به مردم فرانسه توجه نکردیم. من متقاعد شده‌ام که آنها می‌خواهند کشور را تغییر دهند.»

«برونو لومیر» وزیر دارایی فرانسه پیشتر با هشدار درباره پیامدهای اعتراض‌های اخیر در این کشور بر اقتصاد فرانسه گفته بود: «خشونت های ناشی از اعتراض‌های جلیقه‌زردها در سراسر فرانسه برای اقتصاد ملی پیامدی فاجعه بار به دنبال دارد.»

اعتراضات مردمی در فرانسه تحت عنوان «جلیقه ‌زردها» که از چندی پیش پیش شروع شده، با وجود عقب‌نشینی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور این کشور از گران کردن بنزین و تعلیق طرح گرانی بنزین، کمابیش ادامه دارد.

دولت فرانسه اگرچه این طرح را به حالت تعلیق درآورد، اما مردم فرانسه خواستار لغو آن هستند و از همین روی، همچنان آتش تظاهرات در فرانسه شعله‌ور است.

دولت فرانسه قصد داشت در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد؛ سیاستی که جرقه اعتراضات سراسری را زد.

خواندن خبر در سایت منبع

تظاهرات فرانسه کسری بودجه الیزه را به ۱۱ میلیارد دلار افزایش داد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تظاهرات فرانسه کسری بودجه الیزه را به ۱۱ میلیارد دلار افزایش داد
انتظار می رود که کسری بودجه دولت فرانسه در سال ۲۰۱۹ میلادی به دلیل اعتراضات اخیر به ۱۱ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

«ریچارد فرنارد» رییس مجمع ملی فرانسه در مصاحبه ای با روزنامه ژورنال دیمانچه گفت: کسری بودجه فرانسه در سال ۲۰۱۹ میلادی احتمالا فراتر از بازه مجاز اتحادیه اروپا خواهد رفت و معادل ۳.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور خواهد بود.

انتظار می رود سقف کسری بودجه فرانسه بعداز آنکه رییس جمهور مکرون امتیازاتی را به معترضان ضد دولتی در اوایل ماه جاری میلادی داد، شکسته شود و به رقم ۱۰ میلیارد یورو معادل ۱۱ میلیارد دلار برسد.  

فرانرد گفت: مسئولیت این موضوع که کسری بوجه ما بسیار بیشتر از حد انتظار باشد را می پذیریم و احتمالا معادل ۳.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی ما باشد؛ اما یک اوج ادواری خواهد بود و یک مسیر ساختاری نیست.

بر همین اساس، مکرون برای فروکش کردن اعتراض «جلیقه زردها» اعلام کرد که دستمزدها برای کارگرانی که کمترین درآمد را دارند افزایش خواهد داد و کاهش مالیات را برای بیشتر مستمره بگیران در دستور کار دولت قرار می دهد.

پیش از تظاهرات گسترده در فرانسه، کسری بودجه این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی معادل ۲.۸ درصد از تولید ناخالص داخلی فرانسه برآورد شده بود. همچنین «پیئر ماسکویچی» کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا گفت: اگر کسری بودجه فرانسه که بیشتر از بازه مجاز اتحادیه اروپا است برای یک دوره موقتی باشد، قابل تحمل خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایران‌جیبایران‌جیب5 ساعت قبل
«محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود شب گذشته درگذشت. «محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود شب گذشته درگذشت. محمد حسین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس دهم در گفت‌وگو با فارس، ضمن تسلیت به مردم حوزه انتخابیه خود اعلام کرد که «محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم به علت ابتلا به آنفولانزا درگذشت. وی افزود: مرحوم رمضانی که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود در انتخابات ۲ اسفند با کسب اکثریت آرا به عنوان منتخب مردم به بهارستان راه یافته بود اما متاسفانه شب گذشته به دلیل ابتلا به ویروس آنفولانزا درگذشت و به یاران شهیدش پیوست. به گزارش فارس، رمضانی دستک در انتخابات اخیر ۱۳ هزار و ۹۴۸ رأی کسب کرده و قرار بود در خرداد ماه سال آتی به عنوان منتخب مردم آستانه اشرفیه در یازدهمین دوره انتخابات مجلس مراسم تحلیف را به جا آورد.
فردا نیوزفردا نیوز2 روز قبل
آذری جهرمی گفت: با توجه به احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال، آماده همکاری با نهاد‌های آموزشی هستیم. خبرگزاری تسنیم،: آذری‌جهرمی ساعتی پیش در صفحه شخصی خود نوشت: با توجه به احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال، برای همکاری با وزارت علوم و آموزش‌وپرورش، امکانات ویژه‌ای را جهت آموزش مجازی و از راه دور فراهم کردیم تا میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجوی عزیز، ضمن حفظ سلامت خود، از تحصیل علم هم جا نمانند. سعید نمکی وزیر بهداشت شب گذشته درباره تصمیمات ستاد مقابله با کرونا برای تعطیلی مدارس، اظهار کرد: درباره مدارس مناطقی که موارد مثبت کرونا در آن‌ها شناسایی شده است، جمعه شب بررسی و وضعیت تعطیلی را اعلام خواهیم کرد. وی افزود: فعلا در یک دوره سه روزه اگر نیاز به تعطیلی باشد، مدارس در مناطق مبتلا به کرونا تعطیل خواهند شد که لیست مناطق آلوده و تعطیلی مدارس جمعه شب اعلام خواهد شد. نمکی بیان کرد: این مصوبات باید به امضای رییس جمهور هم برسد تا ابلاغ شوند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به تلاش‌های سناتورهای آمریکایی برای کشاندن واشنگتن و تهران به میز مذاکرات پرداخت و نوشت: دیپلماسی هسته‌ای آمریکا با ایران به یک مانع برخورد کرده است. دو سناتور ضدایرانی از هر دو حزب آمریکا در تلاشی هماهنگ به‌دنبال ترسیم طرحی هستند که اعتقاد دارند می‌تواند منجر به یک توافق بهتر شود. در واقع ایده منندز و گراهام آن است که ایالات‌متحده می‌تواند یک توافق هسته‌ای جدید را همزمان به ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیشنهاد دهد. اما ایران نیز می‌تواند در ازای موافقت با این طرح، خود را از بخشی از تحریم‌ها رها کند. گراهام در این باره می‌گوید: «معتقدم که توافق هسته‌ای کنونی با ایران از اساس خود دچار نقص‌های شدیدی است، اما این به منزله پایان قصه نیست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
دولت دوازدهم این لوایح را تصویب و برای طی روند قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد. رییس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اما هر دو در اظهاراتی جداگانه صراحتا مخالفت خود با تصویب این لوایح را اعلام کرده‌اند ولی دولت و مجلس همچنان به اصرار خود ادامه می‌دهند. سنت حضرت امام در بدو‌ تاسیس مجمع تشخیص مصلحت، قرار دادن رییس‌جمهوری در رأس این نهاد عالی بن‌بست‌شکن که روسای ۳ قوه عضو آن هستند، بود. ضرورت احیای این سنت با ناتوانی این مجمع در حفظ مصلحت نظام در موضوع FATF آشکار شد». اگر تصویب نشودتمام این راهکارها و گفته‌ها برای آن است که مجمع تشخیص مصلحت نظام روزه سکوت یک ‌ساله خود را بشکند و رای قطعی خود را صادر کند.
وانانیوزوانانیوز2 روز قبل
وی ادامه داد: مشکلاتی که اکنون در اجرای برجام با آن مواجه هستیم تا حد بسیار زیادی ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق و سیاست فشار حداکثری آن علیه ایران است. نماینده چین همچنین گفت که سازوکار حل اختلافات در برجام در دستور کار نشست روز چهارشنبه نشست کمیسیون مشترک قرار نداشته است و البته دیدگاه‌های متفاوتی درباره این موضوع وجود دارد. وی با بیان این‌که «بازگرداندن تحریم‌ها پاسخ چالش‌های پیش روی ما نیست»، افزود: شرکت کنندگان در این نشست در ازا توافق کردند که روی آن‌چه که قابل انجام است متمرکز شوند، چیزی که می‌تواند این روند (اجرای برجام) را پیش ببرد و به حفظ برجام و چندجانبه گرایی کمک کند. نشست کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه با حضور تمام طرف‌های توافق در وین برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست بر لزوم حفظ برجام و بهره مندی ایران از منافع اقتصادی این توافق تاکید کردند.
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
بحرالعلوم به تعطیلی فعالیت‌های قرآنی در فضای دانشگاهی علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: درست است که محتوای فعالیت ما در این مرکز، قرآنی است اما نظر کارشناسان اهل فن به عنوان افرادی که در این شرایط درحال تلاش و فعالیت برای کنترل و ممانعت از شیوع ویروس کووید ۱۹ هستند، بر تعطیلی برنامه‌های قرآنی استوار است. وی افزود: این مهم را دوستان ما در سازمان‌های مختلف نیز قبول کرده‌اند. رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت از برگزاری برخی فعالیت‌های قرآنی دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به صورت مجازی خبر داد و گفت: برای فروردین ماه ۹۹ به صورت مجازی برنامه‌های قرآنی را تدوین و طراحی کرده‌ایم و در این خصوص در انتظار تصویب از سوی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت هستیم. وی گفت: همچنین ثبت نام بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز مدتی است آغاز شده که دانشجویان و علاقمندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و برای شرکت قوی‌تر در این جشنواره به مطالعه کتاب‌های اعلام شده، بپردازند. انتهای پیام/

اخبار بیشتر