1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اخبار جدید از تظاهرات جلیقه‌زردها در فرانسه

نشانه ای از مداخله روسیه در اعتراض های اخیر فرانسه یافت نشد

ایرناخبرگزاری ایرنا
نشانه ای از مداخله روسیه در اعتراض های اخیر فرانسه یافت نشد

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری اسپوتنیک، روزنامه ژورنال دو دیمانش فرانسه نوشت که نه مدیرکل امور امنیت خارجی در فرانسه و نه مدیرکل امور امنیت داخلی، هیچکدام نشانه هایی از ادعای مداخله روسیه در انتشار اخبار نادرست و شایعات در ارتباط با فعالیتهای جلیقه زردها در فرانسه نیافتند.

یک منبع در فرانسه عنوان کرد: تا امروز نشانه ای از مداخله روسیه در ارتباط با ناآرامی های اخیر پاریس کشف نکردیم. اما این تحلیل ها و ارزیابی های نهایی ما نیست.

چند روز پیش ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که دبیرخانه عمومی امور دفاع و امنیت ملی در حال تحقیق درباره مداخله احتمالی روسیه در اعتراض های اخیر فرانسه است. این در حالی است که کاخ کرملین در واکنش به این ادعای فرانسه اعلام کرد که مسکو اعتراض های پاریس را امور داخلی فرانسه می داند و هرگونه مداخله روسیه را در این رابطه رد کرد.

به گزارش ایرنا، 'امانوئل مکرون' رئیس جمهوری فرانسه بتازگی اعلام کرد که برای بهبود شرایط زندگی اقشار کم درآمد جامعه، معافیت های مالیاتی و افزایش 100 یورویی حداقل دستمزد را در نظر می گیرد. دولت مکرون با اوج گیری اعتراض ها برنامه افزایش مالیات بر مصرف سوخت را نیز از بودجه سال 2019 میلادی کنار گذاشته است.

برنامه مذکور دلیل اصلی اعتراض های پنج هفته اخیر 'جلیقه زردها' بود که با وجود عقبگرد دولت، کماکان و با هدف تغییرات اساسی در سیاست های اقتصادی دولت و حتی استعفای مکرون ادامه داشته است.

پیش تر، کاخ الیزه به بهانه برخورد با 'شریف شیخات' عامل تیراندازی تروریستی استراسبورگ که چهار کشته برجای گذاشت، از جلیقه زردها خواسته بود تا تظاهرات امروز را لغو کنند تا توان پلیس صرف برخورد با تیرانداز این حادثه شود.

اروپام**9234**1485

خواندن خبر در سایت منبع

توسل به سلاح شیمیایی برای فرو نشاندن اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه

مهرخبرگزاری مهر
توسل به سلاح شیمیایی برای فرو نشاندن اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه

به گزارش خبرگزاری مهر، دیلی میل با اعلام این خبر می نویسد: پلیس فرانسه برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب و خسارت به ساختمان های مهم پاریس در جریان اعتراضات جلیقه زردها قصد استفاده از تسلیحات شیمیایی را دارد.

قرار است تجهیزات مربوط به این تسلیحات در اطراف ساختمان های مهم فرانسه مستقر شوند.

به گفته افسران ارشد پلیس فرانسه، این تجهیزات وسایلی هستند که می توانند تنها در ظرف ۱۰ ثانیه منطقه ای به وسعت شش زمین فوتبال را پر از گازهای شیمیایی کنند.

بر اساس گفته های این افراد، در اعتراضات روز شنبه هفته جاری (پنجمین شنبه سیاه) در دست کم ۱۴ خودروی زرهی حاضر در خیابان های پاریس، این تجهیزات وجود داشته است.

به نوشته دیلی میل، توسل به تسلیحات شیمیایی آخرین راهکار پلیس فرانسه برای دور نگه داشتن معترضین از ساختمان های کلیدی پاریس است.

اعتراضات مردم فرانسه موسوم به جنبش جلیقه زردها وارد ششمین هفته خود شده و روز شنبه هفته جاری معترضین پنجمین شنبه سیاه را در این کشور رقم زدند.

در همین رابطه «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه در مصاحبه با روزنامه «لزاکو» اظهار داشت که دولت اشتباهاتی مرتکب شده و به قدر کافی به مردم فرانسه گوش نکرده است.

وی افزود بحث هایی درباره برگزاری همه پرسی هایی به منظور کمک به سیاستگذاری در دولت در جریان است.

نخست وزیر فرانسه با اشاره به جنبش جلیقه زردها در این کشور اظهار داشت: اقدامات دولت در جهت آرام کردن این جنبش مردمی هزینه غیرمترقبه ای را برای دولت در پی داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

فرانسه در موضوع حقوق بشر رفتاری متناقض دارد

ایرناخبرگزاری ایرنا
فرانسه در موضوع حقوق بشر رفتاری متناقض دارد

احمد مومنی راد روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا، اظهارداشت: دولت فرانسه که خود را مدافع حقوق بشر می داند و مدام در حال اعتراض نسبت به برخورد دیگر کشورها است، امروز به شدت با معترضان کشور خود برخورد می کند.

وی افزود: زمانی که عده ای در سوریه اعتراض کردند، فرانسه به بهانه دفاع از حقوق بشر، شعار 'بشار اسد باید برود' را سر داد و این کشور را درگیر بحران و جنگ کرد.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران عنوان کرد: امروز حقوق بشر و دمکراسی به ابزاری برای غرب تبدیل شده اند تا به اهداف خود در دیگر کشورها دست پیدا کنند.

مومنی راد توضیح داد: اگر کوچک ترین اتفاقی در ایران رخ دهد مافیای رسانه ای جهان فریاد نقض حقوق بشر سر می دهند در حالی که این رسانه ها در مقابل جنایت های آمریکا، عربستان و هم پیمانان آنها در یمن سکوت می کنند و سعی در به فراموشی سپردن موضوع دارند.

وی افزود: ما امروز می بینیم که عربستان به عنوان بزرگترین ناقض حقوق بشر مورد حمایت کشورهایی همچون فرانسه قرار می گیرد و کشورهای استکباری در مقابل جنایت های آن سکوت می کنند.

بر اساس قانون کشور فرانسه در هر خودرو باید یک جلیقه زرد وجود داشته باشد تا در زمان بروز حوادث راننده آن را به تن کنند تا دیگر خودروها بتوانند آن را ببینند؛ بر این اساس جنبش جلیقه زرد ها پس از انتشار ویدیو اعتراضی یک زن فرانسوی در فضای مجازی و در خواست وی برای حضور مردم با جلیقه های زرد در خیابان ها شکل گرفت.

رئیس‌جمهوری فرانسه، هفته گذشته در یک پیام تلویزیونی با اشاره به اعتراضات اخیر در آن کشور از افزایش حداقل دستمزدها و کاهش مالیات بازنشستگان خبر داد.

امانوئل مکرون در نخستین سخنرانی تلویزیونی خود پس از شدیدترین اعتراضات دو آخر هفته اخیر، خواستار بازگشت آرامش به کشور شد و در حالی که اشاره به خشونت های پلیس این کشور نداشت، نسبت به خشم عمومی از وضعیت هزینه‌های زندگی در فرانسه صحبت کرد.

به گزارش ایرنا، پنج هفته است که پس از اعلام خبر اعمال مالیات بیشتر بر مصرف سوخت تظاهرات 'جنبش جلیقه زردها' آغاز شده و اکنون استعفای مکرون به یکی از خواسته های معترضان تبدیل شده است.

در درگیری پلیس فرانسه با معترضان تاکنون چهار نفر کشته ، بیش از یک هزار و دویست شهروند مجروح و هزاران معترض بازداشت شده اند.

گفته می شود که با وجود سخنرانی آشتی جویانه مکرون و منتفی شدن اعمال مالیات بیشتر بر مصرف سوخت در سال 2019، جلیقه زردها به دنبال آن هستند که شنبه آینده نیز تظاهرات خود را در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه ادامه دهند.

حوادث اخیر فرانسه میلیونها یورو خسارت برجای گذاشته است

سیام*9612*1535

خواندن خبر در سایت منبع

نخست‌وزیر فرانسه: ما به اندازه کافی به مردم فرانسه توجه نکردیم/ من متقاعد شدم که آنها می‌خواهند کشور را تغییر دهند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نخست‌وزیر فرانسه: ما به اندازه کافی به مردم فرانسه توجه نکردیم/ من متقاعد شدم که آنها می‌خواهند کشور را تغییر دهند

نخست‌وزیر فرانسه گفت که دولت این کشور با کوتاهی در توجه به مردم در جریان ناآرامی‌های اخیر، مرتکب اشتباه شده است.

«ادوارد فیلیپ» نخست‌‌وزیر فرانسه به اشتباه دولت این کشور در مواجهه با تظاهرات‌های مردمی اخیر اذعان کرد.

فیلیپ در این مورد به روزنامه «اکو» گفت: «ما اشتباه کردیم و به اندازه کافی به مردم فرانسه توجه نکردیم. من متقاعد شده‌ام که آنها می‌خواهند کشور را تغییر دهند.»

«برونو لومیر» وزیر دارایی فرانسه پیشتر با هشدار درباره پیامدهای اعتراض‌های اخیر در این کشور بر اقتصاد فرانسه گفته بود: «خشونت های ناشی از اعتراض‌های جلیقه‌زردها در سراسر فرانسه برای اقتصاد ملی پیامدی فاجعه بار به دنبال دارد.»

اعتراضات مردمی در فرانسه تحت عنوان «جلیقه ‌زردها» که از چندی پیش پیش شروع شده، با وجود عقب‌نشینی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور این کشور از گران کردن بنزین و تعلیق طرح گرانی بنزین، کمابیش ادامه دارد.

دولت فرانسه اگرچه این طرح را به حالت تعلیق درآورد، اما مردم فرانسه خواستار لغو آن هستند و از همین روی، همچنان آتش تظاهرات در فرانسه شعله‌ور است.

دولت فرانسه قصد داشت در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد؛ سیاستی که جرقه اعتراضات سراسری را زد.

خواندن خبر در سایت منبع

تظاهرات فرانسه کسری بودجه الیزه را به ۱۱ میلیارد دلار افزایش داد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تظاهرات فرانسه کسری بودجه الیزه را به ۱۱ میلیارد دلار افزایش داد

«ریچارد فرنارد» رییس مجمع ملی فرانسه در مصاحبه ای با روزنامه ژورنال دیمانچه گفت: کسری بودجه فرانسه در سال ۲۰۱۹ میلادی احتمالا فراتر از بازه مجاز اتحادیه اروپا خواهد رفت و معادل ۳.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور خواهد بود.

انتظار می رود سقف کسری بودجه فرانسه بعداز آنکه رییس جمهور مکرون امتیازاتی را به معترضان ضد دولتی در اوایل ماه جاری میلادی داد، شکسته شود و به رقم ۱۰ میلیارد یورو معادل ۱۱ میلیارد دلار برسد.  

فرانرد گفت: مسئولیت این موضوع که کسری بوجه ما بسیار بیشتر از حد انتظار باشد را می پذیریم و احتمالا معادل ۳.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی ما باشد؛ اما یک اوج ادواری خواهد بود و یک مسیر ساختاری نیست.

بر همین اساس، مکرون برای فروکش کردن اعتراض «جلیقه زردها» اعلام کرد که دستمزدها برای کارگرانی که کمترین درآمد را دارند افزایش خواهد داد و کاهش مالیات را برای بیشتر مستمره بگیران در دستور کار دولت قرار می دهد.

پیش از تظاهرات گسترده در فرانسه، کسری بودجه این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی معادل ۲.۸ درصد از تولید ناخالص داخلی فرانسه برآورد شده بود. همچنین «پیئر ماسکویچی» کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا گفت: اگر کسری بودجه فرانسه که بیشتر از بازه مجاز اتحادیه اروپا است برای یک دوره موقتی باشد، قابل تحمل خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
نامه‌نیورنامه‌نیور16 ساعت قبل
دو ماه پیش، یک مسئول اسرائیلی بلند پایه طی گزارشی در مورد اوضاع ارتش اسرائیل و آمادگی آن تاکید کرد که ارتش اسرائیل آماده جنگ نیست و جبهه داخلی آمادگی دریافت ضرباتی در هر گونه جنگ پیش رو را ندارد. بر همین اساس، می‌توان گفت صحبتهای منسوب به نصرالله، تنها بخشی از جنگ روانی صهیونیستها برای تضعیف روحیه مقاومت بوده است. اما محور آمریکا-اسرائیل بخوبی می‌دانند که به دلیل ظرفیتهای محور مقاومت، مقابله میدانی با آن، نتایج دلخواهی را رقم نمی‌زند. این طرفها در حال حاضر از شکستهایی که در سوریه و در برابر محور مقاومت متحمل شدند، رنج می‌برند. در عین حال، مقاومت می‌داند که دشمن وارد جنگی نمی‌شود که باعث خودکشی اش شود و مادامی که از پیروزی در جنگی اطمینان نداشته باشد، هرگز وارد آن نمی‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سید «عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بامداد پنج‌شنبه پیشنهاد «محمد جواد ظریف» برای مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا را «جدی» و «مسبوق به سابقه» خواند و گفت واکنش آمریکایی‌ها به این پیشنهاد که بر آزادی یکجانبه زندانیان آمریکایی تأکید دارد، نشانگر عدم درک صحیح واشنگتن از مذاکره و توافق خواند. من آمادگی دارم تا این کار را انجام دهم و اختیار انجام این کار را نیز دارم. ما شش ماه پیش به دولت آمریکا اطلاع دادیم که آمادگی این کار را داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم. اگر آنها هر چیزی به جز این به شما بگویند، دروغ گفته‌اند.» در واکنش به این اظهارات، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر به شرط‌گذاری روی آورد و اعلام کرد که ایران ابتدا باید به صورت یکجانبه تمام زندانیان آمریکایی را آزاد کند. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این مورد به پایگاه «المانیتور» گفته است: «رژیم ایران می‌تواند جدیت خود در خصوص مسائل کنسولی را با آزاد کردن فوری اشخاص بی‌گناه آمریکایی نشان دهد.
تابناکتابناک10 ساعت قبل
وی افزود: به هر حال، امریکا با ما دشمن است و می‌خواهد هر طور شده به ما ضربه بزند و تلاش خود را می‌کند که فروش نفت ایران را به صفر برساند. همچنین کشور‌هایی مانند عربستان و برخی کشور‌های عربی منطقه را که با ما خصومت دارند، با خود همراه کرده است. اگر عربستان بخواهد در این میان سوءاستفاده و جایگاه ایران را تصاحب کند، به معنای اعلام جنگ با ایران است. اگر عربستان بخواهد وارد بازی نفتی ایران شود، قطعا ما هم امنیت تولید عربستان را به هم خواهیم زد. درباره عربستان اگر ما یک درصد از توان خود را به کار گیریم، آن‌ها را به زانو درمی آوریم و کاری می‌کنیم که التماسمان کنند.
الفالف18 ساعت قبل
همچنان که پیش بینی می‌شد ترامپ، معافیت ۶ کشور در خرید نفت از ایران را لغو کرد. نکته دوم؛ معافیت‌های ۶ کشور، در صورت وجود (مانند الان) هم تنها بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه به فروش نفت کمک می‌نمود که با توجه به تحریم‌های مالی بازگشت ثمن آن، به راحتی ممکن نبود و لذا لغو معافیت‌ها در تامین ارز مورد نیاز کشور نیز، سهم قابل توجهی نبود. نکته چهارم؛ در چنین فضایی، هر عمل و اقدام و نوشته و مطلبی که به نحوی به بزرگنمایی این اقدام ترامپ کمک کند، بازی در مسیر خواست امریکاست. نکته پنجم؛ مجلس و دولت و نخبگان در این دو سال خیلی کارها می‌توانستند بکنند که نکردند و بعدها باید بر این نکرده‌ها افسوس خورد اما الان زمان ادای قضای آن واجبات نیست. امروز فریاد زدن و مصاحبه کردن نه تنها اثر دیروز را ندارد که در حقیقت تایید نقشه انها و بازی در زمین امریکاست.
الفالف9 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.

اخبار بیشتر