اخبار جدید از وضعیت کره شمالی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اخبار جدید از وضعیت کره شمالی

هشدار: جنگ با کره شمالی میلیون‌ها کشته برجای خواهد گذاشت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
هشدار: جنگ با کره شمالی میلیون‌ها کشته برجای خواهد گذاشت
درگیری نظامی آمریکا با کره شمالی هزینه‌های مالی و جانی بسیاری را برای این کشور و متحدانش به همراه خواهد داشت.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه آمریکایی نشنال اینترست، کره شمالی رژیمی مارکسیستی- لنینی است که تاریخ نشان داده در برخی موارد می‌تواند بسیار سنگدل شود. نظامیان کارکشته این کشور حدود 30 هزار نفر تخمین زده می‌شوند که آماده هستند در صورت دریافت دستور از مقامات از طریق تونل‌های زیرزمینی به کره جنوبی حمله کنند.

از سوی دیگر باید به این واقعیت توجه داشت که پیونگ یانگ اکنون خود را یک کشور هسته‌ای می‌داند که دارای دستکم 20 موشک هسته‌ای است. این کشور همچنین دارای زرادخانه عظیم تسلیحات شیمیایی است که با توجه به استقرار در منطقه غیرنظامی شده، با توجه به فاصله کم 35 مایلی، به سادگی امکان شلیک آنها به پایتخت کره جنوبی وجود دارد.

این نشریه آمریکایی مدعی شده است طبق آمار ارائه شده از سوی کره جنوبی، کره شمالی از سال 1980 به بعد حدود 2500 تا 5000 تن سلاح شیمیایی تولید کرده است. سی ان ان هم در 13 آوریل گزارش داد که شینزو آبه نسبت به قابلیت کره شمالی برای شلیک موشکهای مجهز به گاز سارین هشدار داده است.

پدربزرگ رهبر فعلی کره شمالی از هیچ فرصتی برای تحریک و ضربه به آمریکایی‌ها دریغ نکرد. در سال 1968 ناو پوئبلو در آبهای بین المللی توسط نیروهای کره شمالی تصرف شد و تا به امروز در این کشور قرار دارد. لیندون جانسون که در جنگ ویتنام گرفتار شده بود اقدامات تلافی جویانه‌ای را علیه پیونگ یانگ در دستور کار قرار داد. تنها یک سال بعد و در آوریل 1969 یک هواپیمای شناسایی آمریکایی توسط هواپیمای میگ 21 کره شمالی در دریای ژاپن سرنگون شد که براثر آن تمام 31 سرنشین هواپیمای آمریکایی کشته شدند.

در اوایل 2010 نیز پیونگ یانگ با شلیک یک اژدر باعث کشته شدن 46 ملوان کره جنوبی شد و در همان سال درپی شلیک خمپاره دو عضو نیروی دریایی کره جنوبی و دو غیرنظامی را به قتل رساند. اما به ادعای آمریکایی‌ها به واسطه کمک چین به عنوان اصلی ترین متحدش از اجرای واکنش سازمان ملل رها شد.کره شمالی: تحریم و فشار آمریکا بی‌تاثیر استهفتمین سالگرد درگذشت پدر کیم جونگ اون در کره شمالیعصبانیت شدید کره شمالی از افزایش بودجه نظامی همسایه جنوبی

با تمام این سوابق نه چندان دوستانه بعید به نظر می‌رسد کره شمالی توانایی حمله به خاک آمریکا را داشته باشد اما در مقابل دستکم قادر به حمله به نیروهای آمریکایی در خاک کره جنوبی و آمریکا و پایگاه‌های واشنگتن در گوام است. آمریکا درحال حاضر 28 هزار نیرو در کره حنوبی مستقر کرده که به این تعداد هزاران نفر از اعضای خانواده نظامیان را باید اضافه کرد.

موضوع دیگری که تحت تاثیر جنگ آمریکا و کره شمالی قرار خواهد گرفت تحت تاثیر قرار گرفتن اقتصاد جهانی است. درصورت شلیک موشک بین دو طرف بر فراز اقیانوس اطلس، به نظر می‌رسد فروشگاه‌های بزرگ آمریکایی که حجم زیادی از محصولاتشان از چین وارد می‌شود، با مشکل بزرگی مواجه خواهند شد و تا مدتها قفسه‌های این فروشگاه‌ها خالی از اجناس خواهد ماند.

طبق آمار ارائه شده توسط پنتاگون، 33651 نیروی آمریکایی در جنگ کره کشته خواهند شد که در بین آنها برخی از بیماری و تصادف جان خود را از دست خواهند داد. تعداد کل تلفات نظامیان کره‌ای در جنگ کره 54246 نفر خواهد بود. کشورهای انگلیس، ترکیه، کانادا، استرالیا، فرانسه و متحدان دیگر آمریکا روی هم بین سه و چهار هزار کشته خواهند داد. دو میلیون کره‌ای ازجمله غیر نظامیان در نتیجه وقوع چنین جنگی جان خود را از دست خواهند داد. این جنگ برای آمریکا 20 میلیارد دلار و برای چین 2.5 میلیارد دلار هزینه دربرخواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

دیپلمات‌های روس و کره جنوبی فردا درباره کره شمالی دیدار می‌کنند

ایسناخبرگزاری ایسنا
دیپلمات‌های روس و کره جنوبی فردا درباره کره شمالی دیدار می‌کنند
وزارت امور خارجه کره جنوبی امروز (دوشنبه) خبر داد، دیپلمات‌های ارشد این کشور با روسیه قرار است فردا سه شنبه در سئول ملاقات کرده و به بررسی مسائل مرتبط با خلع سلاح شبه جزیره کره بپردازند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد: لی دو-هون، نماینده ویژه امور امنیتی و صلح شبه جزیره کره قرار است با ایگور مورگولف، معاون وزیر خارجه روسیه در سئول و در تاریخ ۱۸ دسامبر  سال جاری میلادی دیدار کند و به بررسی مسائل مربوط به شبه جزیره کره و خلع سلاح اتمی کره شمالی بپردازد.

مذاکره شش جانبه مکانیسمی برای خلع سلاح اتمی کره شمالی از طریق گفتگوها به میزبانی پکن بین ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ بود که شامل هیات‌هایی از کره شمالی، روسیه، چین، آمریکا،‌ ژاپن و کره جنوبی می‌شد اما این مذاکرات در ۲۰۰۹ و در پی خروج کره شمالی از آن متوقف شد.

تلاش جدی کره شمالی برای خلع سلاح اتمی در سال ۲۰۱۸ و در پی دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا در سنگاپور آغاز شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

سئول برچیده شدن پست‌های مرزی کره شمالی را تایید کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
سئول برچیده شدن پست‌های مرزی کره شمالی را تایید کرد
ارتش کره جنوبی امروز (دوشنبه) تایید کرد که کره شمالی پست‌های حفاظت مرزی خود در منطقه غیرنظامی شده دو کشور را برچیده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی برچیدن ۱۰ پست حفاظت مرزی کره شمالی مربوط به ۱۲ دسامبر را تایید کرد و گفت که کره جنوبی نیز در اقدامی مشترک پست‌های حفاظت مرزی خور را برچیده است.

سئول و پیونگ یانگ در بخشی از توافق مرزی خود برای کاهش تنش نظامی و ایجاد اعتماد، توافق کردند تا ۱۱ پست مرزی را منهدم کنند اما ۱۰ پست مرزی منهدم شده و دو طرف اعلام کردند که یکی از آنها را به عنوان یک بنای یادبود تاریخی برای خود حفظ می‌کنند.

مدیر عملیات رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی به خبرنگاران گفت:‌ وزارت دفاع ملی کره جنوبی و رئیس ستاد مشترک ارتش تایید کردند که پست‌های مرزی کره شمالی در منطقه غیرنظامی شده منهدم شده‌اند و اهداف این طرح محقق شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

کره شمالی تحریم‌های جدید آمریکا را محکوم کرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کره شمالی تحریم‌های جدید آمریکا را محکوم کرد
کره شمالی اقدام ایالات متحده در قراردادن ۳ مقام ارشد این کشور در فهرست سیاه را محکوم کرده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری آناتولی، کره شمالی روز یکشنبه تصمیم اخیر دولت آمریکا در افزودن نام 3 مقام ارشد دولتی این کشور در فهرست تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده را محکوم کرد.

آمریکا به تازگی 3 مقام ارشد کره شمالی از جمله یک دستیار عالی رتبه رهبر این کشور را به اتهام نقض حقوق بشر در فهرست سیاه تحریم قرار داده است.

وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: اخیرا، آمریکا توطئه حقوق بشری علیه کره شمالی را بار دیگر از سر گرفته است و با افزودن نام مقام های ارشد دولتی کره شمالی در فهرست تحریم های یکجانبه خود عملا قصد تحریک عمدی پیونگ یانگ را دارد.راهکار کره شمالی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا در انتقال نفتکره شمالی: تحریم و فشار آمریکا بی‌تاثیر استترامپ: برای مذاکره با کره شمالی عجله نداریم

این بیانیه افزود: اقدامات خصمانه و شرورانه آمریکا علیه کره شمالی و اعمال تحریم ها عملا مسیر خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره را برای همیشه مسدود خواهد کرد.

وزارت خارجه کره شمالی تاکید کرد: دیپلمات های آمریکایی باید از سابقه گذشته اقدامات واشنگتن علیه پیونگ یانگ این واقعیت را درک کنند که تحریم و فشار هیچ گونه کارایی علیه کره شمالی نخواهد داشت. این یک اشتباه محاسباتی بزرگ است.

وزارت خارجه کره شمالی هشدار داد: اقدامات خصمانه آمریکا موجب بدتر شدن اوضاع در منطقه خواهد شد و این اقدامات به نفع صلح و ثبات شبه جزیره کره نخواهد بود. آمریکا پیش از انکه خیلی دیر شود باید بفهمد که فشار حداکثری علیه ما هیچ گونه کارایی نخواهد داشت و به جای اعمال فشار، رویکرد صادقانه ای را برای اجرای توافقات نشست رهبران دو کشور در سنگاپور اتخاذ کند.

آمریکا دوشنبه گذشته 3 مقام ارشد کره شمالی از جمله وزیر امنیت این کشور را به اتهام نقض حقوق بشر و سانسور در فهرست سیاه قرار داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

محرمانه‌های کره‌شمالی

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
محرمانه‌های کره‌شمالی
دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی اگرچه بخش زیادی از پول به‌دست آمده دفتر شماره ۳۹ خرج کالاهای لوکس برای خاندان کیم می‌شد اما بخشی از این پول هم برای خرید وفاداری خرج می‌شود. «جانگ‌جین‌سونگ»، یک فراری بلندپایه، به نویسندگان این کتاب می‌گفت که یک ساعت مچی رولکس با قاب طلایی از کیم‌جونگ‌ایل دریافت کرده است. دیگران هم [بسته به جایگاه و نوع خدمت‌شان] خانه یا ماشین دریافت می‌کردند. یکی از ویژگی‌های معرف عصر کیم‌جونگ‌ایل تغییر از «ایده‌آلیسم سیاسی» به روحیه «هر کسی قیمتی دارد و هر چیزی را می‌توان خرید» بود.

«کیم‌جونگ‌نام»، برادر ناتنی کیم‌جونگ‌اون و مردی که روزگاری جانشین بالقوه کیم‌جونگ‌ایل تصور می‌شد، بیشتر عمر خود را در تبعید گذرانده و به‌عنوان یکی از چهره‌های حکومتی کره‌شمالی در خارج شناخته می‌شود که در نقل‌وانتقال کالاهای لوکسی که سخت پیدا می‌شوند و نیز صادرات تسلیحات کره‌شمالی نقش تسهیل‌کننده را داشت [کیم‌جونگ‌نام، پسر ارشد کیم‌جونگ‌ایل رهبر سابق و برادر ناتنی کیم‌جونگ‌اون رهبر کنونی کره‌شمالی. او از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۱ به‌عنوان وارث پدر و رهبر بعدی کره‌شمالی شناخته می‌شد. او زبان ژاپنی را عالی صحبت می‌کرد و در سوئیس و روسیه درس خوانده بود. زمانی به او «ژنرال کوچک» می‌گفتند. در سال ۲۰۰۱ پس از تلاش برای ورود غیرقانونی به ژاپن برای دیدار از دیزنی‌لند توکیو از چشم پدر افتاد و مقام خود را از دست داد و پس از آن در سنگاپور، چین و بیشتر از همه در ماکائو زندگی می‌کرد. او چند بار مورد سوءقصد قرار گرفت اما در نهایت در ۱۳ فوریه ۲۰۱۷ (۲۵ بهمن ۱۳۹۵) در مالزی و فرودگاه کوالالامپور از سوی یک زن با دستمال آغشته به گاز اعصاب وی‌ایکس، مسموم شد و درگذشت. کیم‌جونگ‌نام فردی هوسباز و ولخرج بود و به‌خاطر قمار و صرف هزینه‌های گزاف در کانون توجه رسانه‌ها بوده‌است]. از قایق‌های لوکس تا مرسدس‌ها، اگر بتوان آنها را در کشتی‌های کانتینری جا داد، می‌توانند با گریز از ذره‌بین تیزبین تحریم‌های سازمان ملل راه خود را به کره‌شمالی بیابند. همین مساله در مورد واردات سلاح هم مصداق دارد. سازمان ملل می‌گوید کره‌شمالی با استفاده از تکنیک‌های پیچیده‌ای که سازمان‌های قاچاق‌کننده موادمخدر در آن پیشرو هستند مبادرت به پنهان کردن جابه‌جایی سلاح‌های کوچک و تسلیحات هسته‌ای یا اجزای موشکی می‌کند. این کشور همچنین روش‌های مالی پیچیده‌ای را برای پنهان کردن تراکنش‌های مالی‌اش از زیر نگاه بین‌المللی بسط داده و از یک اکوسیستم نسبتا پیچیده شرکتی متشکل از شرکت‌های مستقر در خارج و آحاد افراد استفاده می‌کند.

در یک مثال این‌چنینی، کره‌شمالی تراکنش‌های به شدت غیرمعمولی را شروع کرد که شامل قرارداد Air Koryo – هواپیمایی ملی کره- برای خرید هواپیماهای جدید در سال ۲۰۱۲ می‌شد. پرداخت پول این هواپیماها هم با استفاده از پرداخت‌های متعددی از سوی OGD انجام می‌گرفت که کیم‌جونگ‌اون به‌دلیل «کیش شخصیت خانوادگی» به میراث برده بود. اما «اون» همچنین وارث سیستمی بود که در آن تا حد زیادی ترس جانشین وفاداری راستین شده بود و «اقتصاد دلالی» court economy] و رشوه مشوق نزاع و رانت‌جویی است. مهم‌تر از همه (لااقل، برای کیم‌جونگ‌اون)، وی سیستمی را به ارث برده که در آن یک سازمان در سایه ممکن است قدرت بیشتری نسبت به خودش داشته باشد، هرچند وی رهبر کشور و رئیس حزب کارگران حکام باشد. آن سازمان همان OGD است که نمایاننده افزایش و گسترش طبیعی آن چیزی است که «کیم‌جونگ‌ایل» طی مراحل اولیه ارتقایش به قدرت به‌ویژه دوره «سه انقلاب» آموخت. از طریق نظارت و تغییر مسیر اطلاعات و گزارش‌دهی در مورد ساختارها، OGD به تنها بخش دولت تبدیل شده است که همه چیز را می‌بیند و می‌داند. اگرچه بسیاری از چهره‌های معروف به‌‌دنبال مرگ کیم‌جونگ‌ایل سرنگون شده یا کنار گذاشته شدند – از جمله ژنرال «ری‌یونگ‌هو» و «جانگ‌سونگ‌تائک»- اما رهبری OGD اساسا بدون تغییر باقی ماند [Ri Yong Ho: دیپلمات و سیاستمداری که از سال ۲۰۱۶ وزیرخارجه کره‌شمالی شد. وی مذاکره‌کننده‌ای حرفه‌ای و با تجربه در زمینه پرونده هسته‌ای کره‌شمالی با آمریکا بود. او تجربه‌ای ۳۰ ساله در امور دیپلماتیک دارد و پست‌های سفارتی هم داشته و در فاصله ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ سفیر کشورش در بریتانیا بوده است]. OGD از سال ۱۹۶۴ وجود داشته اما نقش آن به‌‌دنبال دستیابی کیم‌جونگ‌ایل به رهبری این سازمان در سال ۱۹۷۳ به شدت دگرگون شد. سفارتخانه‌های کره‌شمالی در خارج هم نقشی کلیدی در کمک به شرکت‌های در سایه ایفا می‌کردند؛ شرکت‌هایی که با نام‌های مختلف در هنگ‌کنگ فعالیت می‌کردند. این شرکت‌ها کالاهای لوکس را تامین یا معاملات پنهان تسلیحاتی را تسهیل می‌کردند.وزارتخانه هدایت و سازماندهی از آن زمان به قطب مرکزی قدرت در کره‌شمالی تبدیل شد. این سازمان از هر کسی که تصور شود پرونده یا «آتو»یی در دست دارد؛ این سازمان مجرایی است که از طریق آن شاخه‌های مختلف حکومت با «رهبر عالی» یا قائد اعظم [Supreme Leader] ارتباط می‌یابند، دستورات را به پایین منتقل و اطلاعات را به بالا می‌رسانند؛ این سازمان مسوول انجام و اجرای سیاست‌هاست؛ این سازمان شبکه‌ای از جاسوسان را اداره می‌کند که از بالاترین ژنرال ارتش تا پایین‌ترین مدیر یک کارخانه استانی را شامل می‌شود؛ این سازمان بر هرگونه انتصاب دولتی یا نظامی «اشراف» دارد و اساسا مسوول امنیت فردی و رفاه خاندان حاکم است. بنابراین، درحالی‌که ممکن است کسی فلان ژنرال یا وزیر عالی‌رتبه دولتی را قدرتمند تلقی کند – و در واقع، شاید در سازمان یا شبکه خاص خودش واقعا دارای قدرت هم باشد- اما قدرت غایی از OGD سرچشمه می‌گیرد. از این رو، اگرچه جهان خارج نهادهای ناظری مانند پولیتبورو را می‌بیند اما این سازمان «سنتی» که در عصر کیم‌ایل‌سونگ شکل گرفت قدرت خود را به OGD باخته و در برابر آن عملا رقمی به‌حساب نمی‌آید. این شاید هوشمندانه‌ترین حقه کیم‌جونگ‌ایل بوده است: تغییر و تحول در پایگاه قدرت بدون اینکه خارجی‌ها به آن پی ببرند. گزارش شده که او دوست داشت بگوید «ما باید محیط خود را تحت نظر داشته باشیم تا مانع کسب اطلاع دشمنان‌مان درباره خودمان شویم.» بی‌تردید او می‌دانست که چگونه به این هدف دست یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: محمد علی وکیلی گفت: نتیجه تست کرونای چهار نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مثبت شد؛ ممکن است که این رقم افزایش یابد چون فعلا ۳۰ نفر تعیین تکلیف شده‌اند و نتیجه تست بقیه نمایندگان هنوز مشخص نیست. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، محمد علی وکیلی نماینده تهران و عضوهیات رییسه مجلس شورای اسلامی امروز با هشتگ «کرونا را شکست می‌دهیم» در توئیتر نوشت: طبق اطلاع از تست کروناویروس سی نفر از همکاران در مجلس شورای اسلامی، تاکنون نتیجه اعلان شده‌ چهار نفر مثبت است. وی در این باره گفت: نتیجه تست کرونای چهار نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مثبت شد؛ ممکن است که این رقم افزایش یابد چون فعلا ۳۰ نفر تعیین تکلیف شده‌اند به این معنا که نتیجه ۳۰ نفر تاکنون مشخص شده است. نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که رد صورت افزایش تعداد نمایندگان مبتلا تصمیم هیات رییسه و مجلس شورای اسلامی در این باره چه خواهد بود، گفت: باید منتظر باشیم که نتایج تست‌ها معلوم شود و اگر نتیجه تست بقیه نمایندگان معلوم شود در صورت افزایش تعداد همکاران مبتلا به کرونا در این باره تصمیم می‌گیریم. وکیلی درباره تدابیر مجلس برای مبارزه با ویروس کرونا نیز گفت: طبیعتا ورود مراجعان به دفاتر نمایندگان را باید تا اطلاع ثانوی ممنوع کنیم.
ایران‌جیبایران‌جیب4 ساعت قبل
«محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود شب گذشته درگذشت. «محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود شب گذشته درگذشت. محمد حسین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس دهم در گفت‌وگو با فارس، ضمن تسلیت به مردم حوزه انتخابیه خود اعلام کرد که «محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم به علت ابتلا به آنفولانزا درگذشت. وی افزود: مرحوم رمضانی که از جانبازان شیمیایی دفاع مقدس بود در انتخابات ۲ اسفند با کسب اکثریت آرا به عنوان منتخب مردم به بهارستان راه یافته بود اما متاسفانه شب گذشته به دلیل ابتلا به ویروس آنفولانزا درگذشت و به یاران شهیدش پیوست. به گزارش فارس، رمضانی دستک در انتخابات اخیر ۱۳ هزار و ۹۴۸ رأی کسب کرده و قرار بود در خرداد ماه سال آتی به عنوان منتخب مردم آستانه اشرفیه در یازدهمین دوره انتخابات مجلس مراسم تحلیف را به جا آورد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز5 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، همزمان گروههای مسلح طرفدار ارتش ترکیه تلاش کردند که با بهره برداری از حملات هوایی و توپخانه‌ای یاد شده عناصر خود را برای حمله به مناطق آزاد شده دوباره جمع آوری کرده و بسیج کنند. از اطراف شهر تل تمر در ریف الحسکه نیز خبر می‌رسد که نیروهای ارتش ترکیه و گروههای مسلح مزدور آن حملات خمپاره‌ای خود به خانه‌های مردم در روستای این منطقه را از سرگرفتند. آنها روستای ام الکیف و اطراف آن را در شمال شهر تل تمر با گلوله‌های سنگین هدف قرار دادند. نیروهای ارتش ترکیه همچنین از طریق روستای مرزی السکریه، ۹ دستگاه تریلر حامل تانک‌ها و سکوهای پرتاب موشک و زرهپوش‌های خود را به همراه دو خودروی نظامی لجستیکی وارد خاک سوریه کردند. این تریلرها به سمت روستاهای ناحیه تل تمر و ابو راسین حرکت کردند.
الفالف3 ساعت قبل
در وزارت بهداشت فقط تست دکتر حریرچی مثبت شده و تست خانم ابتکار نیز در دولت مثبت اعلام شده است. همه کیت‌های کرونا تحویل وزارت بهداشت می‌شودجهانپور گفت: همه کیت‌های تشخیصی کرونا که به صورت اهدایی از طرف چین یا از طرف سازمان جهانی بهداشت وارد کشور شده، تحویل وزارت بهداشت می‌شود. کیف ماسک و ژل را وزارت بهداشت به نمایندگان نداده استجهانپور درباره کیف‌های حاوی ماسک و ژل ضد عفونی که در مجلس به نمایندگان داده شده نیز بیان کرد: کیف‌هایی که محتوی ماسک و ژل ضد عفونی بوده و به نمایندگان مجلس شورای اسلامی تحویل داده شده نیز از طرف وزارت بهداشت نبوده و هر ارگانی ممکن است این کار را انجام دهد و بین کارکنان خود توزیع کند و این موضوع ارتباطی به وزارت بهداشت ندارد. وی افزود: نمایندگان مجلس جزو گروه‌های در معرض خطر ویروس کرونا هستند و در تجمعات مختلف در روزهای اخیر حضور داشتند. افرادی که علائم ابتلا به ویروس کرونا داشته باشند نیز از آنها آزمایش کرونا گرفته شده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز5 ساعت قبل
کرونا ویروس دموکرات استطی روزهای گذشته و به دنبال افزایش تقاضای مردم برای انجام تست کرونا محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفته بود آزمایش ویروس کرونا مخصوص بیماران بد حال است. به گزارش انتخاب، محمدمهدی گویا با حضور در برنامه گفت‌وگوی خبری شبکه دو عنوان کرد: «آزمایش ویروس کرونا مخصوص کسانی است که حال عمومی بدی دارند.» وی ادامه داد: «این عفونت با بسیاری از عفونت‌های تنفسی دیگر اشتباه گرفته می‌شود. کاش آقای گویا اجازه می‌دادند که حال این عده از مسئولان یا کارکنان بد می‌شد و آن وقت کرونا می‌گرفتند، نه آنکه از لحاظ ظاهر در سلامت کامل به سر می‌برند، اما چون از ما بهتران محسوب می‌شوند یا از ژن‌های خوب هستند، قبل از بدخیم شدن حالشان تست کرونا از آنها گرفته می‌شود. نزدیکی مجلسی‌ها به مردم در ابتلا به کرونابعد از دولتی‌ها در همان فاصله زمانی خبر از مبتلا شدن نمایندگان مجلس به کرونا شنیده شد. ضمن اینکه بسیاری از پرستاران و پزشکان امروز از هر فرد دیگری بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند.

اخبار بیشتر