1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

ابهامات بسته‌ی حمایتی کارگران

دختران کارمند مجرد در فهرست مشمولان «بسته‌های حمایتی»

ایسناخبرگزاری ایسنا
دختران کارمند مجرد در فهرست مشمولان «بسته‌های حمایتی»

محمد شریعتمداری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بسته های حمایتی دولت از اقشار مختلف گفت: مبلغ ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای خانوار از یک تا پنج نفر و بالاتر توزیع شده و در حال توزیع است.

وی افزود: توزیع بسته‌های حمایتی برای جامعه مددجویان تمام شده و پشت نوبتی‌های نهادهای حمایتی نیز بسته‌ها را دریافت کرده‌اند. کارمندان دولت و کارکنان آموزش و پرورش نیز مبالغ درنظر گرفته شده را دریافت کرده‌اند واریز برای مابقی نیز بتدریح تحت عنوان سیاست جبرانی در حال انجام است.

وزیر رفاه در پاسخ به اینکه آیا کارمندان زن مجرد در فهرست مشمولان بسته‌های حمایتی قرار می‌گیرند؟ نیز گفت: ما شرط سرپرست خانوار نداریم و همه آنها که زیر سه میلیون تومان دریافتی دارند مشمول سیاست جبرانی دولت می‌شوند. در واقع هر حقوق بگیری را شامل می‌شود.

شریعتمداری افزود: البته یک همپوشانی‌هایی در کارمندان داریم؛ ممکن است یک عضو خانواده از این امکان استفاده کند و عضو دیگر خانواده‌اش نیز کارمند دولت و یا جزو سایر گروه مشمولان باشد که این همپوشانی‌ها رفع می‌شود و به هر خانوار یک بسته داده می‌شود. این نواقص در حال رفع است.

وی با بیان اینکه مرحله سوم واریز برای سایر گروه‌ها از جمله مستمری‌بگیران تامین اجتماعی است اظهار کرد: دو روز گذشته ۳۸۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه به تامین اجتماعی تخصیص یافت و ۱۴۰۰ میلیارد تومان دیگر کسری وجود دارد که آن را هم تسویه خواهد کرد. به این ترتیب بسته را برای مستمری بگیران تامین اجتماعی هم توزیع می کنیم و این روزها در حال واریز است.

وزیر رفاه با اشاره به اینکه بعد از آن بیمه‌شدگان دیگری هستند که مشمول گروه‌های گفته شده نیستند اما کمتر از سه میلیون حقوق می گیرند و اطلاعات آنها هم دسته بندی شده است گفت: آن دسته از افراد که جزو هیچ کدام از گروه‌های مشمول نیستند و البته تعدادشان هم زیاد نیست، بعد از مرحله سوم بسته‌های خود را دریافت می‌کنند که این افراد می‌توانند از طریق اینترنت مراجعه و به پایگاه‌هایی که اعلام خواهد شد رفته و ثبت نام کنند.

شریعتمداری از صدور دستور رئیس جمهور برای توزیع مرحله دوم سبد حمایتی برای مددجویان خبر داد و گفت: توزیع نوبت دوم بسته‌ها برای مددجویان نیز در همین سال ۹۷ صورت می‌گیرد. البته دولت تعهد قطعی نکرده است که در چند نوبت بسته‌های حمایتی را توزیع خواهد کرد.

وزیر رفاه در پاسخ به اینکه آیا شماره پیامکی برای اطلاع از مشمول بودن یا نبودن افراد اعلام شده است؟ اظهار کرد: چون گروه‌ها همه شناسایی شده و مشخص‌اند در مراحل آخر باید به شکایات افرادی که معتقدند از دریافت بسته‌ها جامانده‌اند رسیدگی شود و آنها که مورد توجه نبودند را در نظر می‌گیریم و رسیدگی می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

کارگران دریافت بسته حمایتی دولت را تائید نمی‌کنند/ درخواست ما افزایش مزد است نه سبد کالا

فارسخبرگزاری فارس
کارگران دریافت بسته حمایتی دولت را تائید نمی‌کنند/ درخواست ما افزایش مزد است نه سبد کالا

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: تا جایی که من اطلاع دارم هیچ کارگری هنوز بسته حمایتی دولت را دریافت نکرده است. وی درباره این خبر که گفته می شود از دیروز بسته حمایتی به کارگران آغاز شده است تصریح کرد: اگر هم چنین چیزی بوده اطلاع رسانی خاصی درباره آن صورت نگرفته و ممکن است تعداد بسیار محدودی باشند، چرا که هیچ گزارشی دال بر اینکه کارگران این بسته را گرفته باشند دریافت نکرده ایم. وی تاکید کرد: درخواست کارگران سبد و بسته حمایتی نبوده بلکه اینها جزء وظایف اولیه و حقوق اجتماعی دولت است و در این بحثی نیست؛ آنچه جامعه کارگری و نمایندگان کارگری درخواست داشتند ترمیم معیشت و دستمزد به واسطه هیجانات و اتفاقاتی است که در ۹ ماه گذشته رخ داد. نماینده کارگری با اعتقاد به این که هم دولت هم کارفرمایان از هیجانات اقتصادی ۹ ماه گذشته متنفع شدند، ادامه داد: در ۹ ماه گذشته ارزش افزوده مسکن و هر ملک دیگری ۹۰ درصد افزایش یافته و به تبع آن سرمایه یک صاحب صنعت نزدیک به ۱۰۰ درصد اضافه شده است و از طرفی دیگر صاحبان صنعت با هر افزایش قیمتی بدون کنترل و پایش از شرایط فعلی بهره بردند. وی ادامه داد: هر دو ضلع اجتماعی از آشوب اقتصادی این ۹ ماهه متنفع شدند و الان نمایندگان کارگری سهم خود را از این جهش قیمت‌ها و متنفع شدنی که منجر به کاهش شدید قدرت خریدشان شده، طلب دارند؛ اگر این ماه تمام مولفه های موثر بر سبد معیشت را بررسی میدانی کنیم، عوامل تاثیر گذار بر سبد معیشت نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ در همین ماه بیش از ۷۵ درصد افزایش داشته است. وی تنها راه حل مشکلات فعلی کارگران را بازنگری در مزد سال ۹۷ در شورای عالی کار برشمرد و گفت:اطاله زمان برای نزدیک کردن آن به موعد بررسی دستمزد ۹۸ دردی را درمان نمی‌کند.وی درباره اظهارات اخیر شاکرمی، معاون روابط کار وزیر کار مبنی بر اینکه کارگروه مزد این شورا در حال بررسی اعداد و ارقام است گفت: ما  بررسی‌های خود را در آخرین جلسه‌ای که برگزار شد انجام دادیم و گزارش ارسال کردیم و در حال بررسی هیچ چیز جدیدی نیستیم. ما حتی با همان عدد و رقمی که قبلا احصا کرده بودیم و کارفرمایان و دولت نیز آن را پذیرفته بودند موافقیم در حالی که حتی اگر به روز رسانی کنیم عقب ماندگی ما خیلی بیشتر از آن چیزی می شود که پیش از آن اعلام شده بود. وی با انتقاد از عدم برگزاری نشست شورای عالی کار گفت: نه تنها نشست فوق العاده که مورد درخواست نمایندگان کارگری بوده برگزار نشد، بلکه حتی نشست ماهیانه که طبق قانون باید این شورا داشته باشد، نیز برگزار نشده است. توفیقی با یادآوری اینکه بر اساس قانون کار شورای عالی کار باید هر ماه یک جلسه برگزار کند، تصریح کرد: در ۹ ماهه امسال صرفاً سه جلسه برگزار شده است، بنابراین نه تنها جلسه فوق العاده را از دست داده ایم بلکه حداقل ۶ جلسه دیگر نیز این شورا باید برگزار می کرد که تاکنون برگزار نکرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

چه زمانی بسته حمایتی کارگران توزیع می شود؟‌

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
چه زمانی بسته حمایتی کارگران توزیع می شود؟‌

در جلسه دوم آبان ماه هیات وزیران به ریاست رئیس جمهور، بسته حمایتی دولت از خانواده‌ها به تصویب رسید که اعلام و شناسایی خانوارهای مشمول، منوط به بررسی دستگاه‌های اجرایی مربوطه شد. در واقع، توزیع بسته حمایتی برای جبران بخشی از مایحتاج و کالاهای اساسی خانوارها، از بیستم آبان‌ماه در دستور کار دولت قرار گرفت که در قالب این طرح، گروه های مشمول در نوبت های مختلف، از این طرح بهره‌مند می شوند.

ارزش بسته حمایتی دولت بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است که به تناسب تعداد اعضای خانوار، مبلغ واریزی متغیر خواهد بود. بر اساس آنچه که پیش از این اعلام شده بود، مبلغ بسته حمایتی به حساب بانکی سرپرستان خانوار واریز می شود.

بر اساس این طرح، خانوارهای تحت پوشش و پشت نوبتی کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور، خانوارهای تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران، کارگران با درآمد کمتر از  ۳میلیون تومان، شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش فرمایان، رانندگان، زنبورداران، شاغلین کسب و کارهای خانگی، کارگران کارگاههای متفرقه، عشایر و روستائیان، بازنشستگان، دریافت کنندگان بیمه بیکاری و سایر گروه های مشمول، از طرح حمایت غذایی و بسته حمایتی بهره مند خواهند شد؛ ضمن اینکه گروههایی که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می‌شوند نیز، مشمول طرح حمایت غذایی از گروههای کم درآمد جامعه خواهند شد.

در مرحله اول اجرای این طرح، بسته حمایتی مشمول مددجویان نهادهای حمایتی شد؛ در مرحله دوم بازنشستگان کشوری، لشکری و صندوق فولاد و در مرحله سوم نیز کارمندان دولت با درآمد کمتر از ۳ میلیون تومان در ماه در نوبت دریافت مبلغ بسته حمایتی دولت قرار گرفتند؛ اما کارگران، رانندگان و بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی، در نوبت چهارم دریافت بسته حمایتی قرار دارند که هنوز مبلغ بسته حمایتی آنها واریز نشده است.

با توجه به اینکه شناسایی خانوارهای مشمول دریافت هزینه بسته حمایتی، طبق قانون به معاونت رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار شده است، پیگیری های متعدد انجام شده در خصوص زمان آغاز توزیع بسته حمایتی این گروه از جامعه بی‌نتیجه ماند و ظاهرا مسئولان معاونت رفاهی در این خصوص سکوت کردند.

مبنای دریافت بسته حمایتی کارگران چیست؟

یکی از ابهامات دیگری که در خصوص نحوه شناسایی کارگران مشمول وجود دارد، میزان حقوق این گروه از جامعه است. به این ترتیب که «خالص دریافتی» کارگران به عنوان مبنای دریافت بسته حمایتی در نظر گرفته خواهد شد یا «مجموع حقوق و مزایای آنها»؛ آنچه که منطقی به نظر می رسد این است که «خالص دریافتی» کارگران باید مبنای دریافت بسته حمایتی باشد؛ چراکه ممکن است مجموع حقوق و مزایای کارگری بیش از ۳ میلیون تومان در ماه باشد؛ اما با مجموع کسورات بیمه، مالیات و سایر ردیف ها، مجموع دریافتی وی کمتر از ۳ میلیون تومان شود.

اما آخرین گروهی که مشمول بسته حمایتی می شوند، افرادی هستند که درآمد آنها زیر سه میلیون تومان در ماه است و در هیچ یک از گروه کارگران، کارمندان، بازنشستگان و نهادهای حمایتی قرار ندارند. این افراد عمدتا روستاییان و ساکنان حاشیه نشین شهری هستند و افراد فاقد انواع بیمه های اجتماعی هستند که بر اساس پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان شناسایی شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیلی که خانه قهرمان المپیک را زیر آب برد

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر20 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب18 ساعت قبل

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب8 ساعت قبل

فیلم | طنز تلخ مهران مدیری درباره تصادفات جاده‌ای

خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل

اخبار بیشتر