1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آخرین اخبار از وضعیت کارگران فولاد

درخواست یک نماینده برای آزادی کارگران گروه ملی فولاد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
درخواست یک نماینده برای آزادی کارگران گروه ملی فولاد

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، علیرضا محجوب، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 28 آذر) قوه مقننه، طی تذکری گفت: تعداد قابل ملاحظه‌ای از کارگران گروه ملی فولاد، طبق قانون اساسی اعتراض داشتند. این اعتراض با موضع‌گیری سیاسی نبوده است اما آنها از دو روز پیش در بازداشت به سر می‌برند. این بازداشت نقض قانون اساسی است.استاندار خوزستان: حل مشکلات کارگران گروه ملی فولاد به فعال‌شدن خط تولید گره‌خورده استنماینده تهران در مجلس گفت: مجلس با رسیدگی به این موضوع شرایط آزادی این کارگران که به هیچ دلیلی بازداشت شدند را فراهم کند.

خواندن خبر در سایت منبع

چرا کارگران فولاد همچنان معترضند؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
چرا کارگران فولاد همچنان معترضند؟

 کریم یاوری ـ در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: وزارت کار موکدا مخالف بازداشت کارگرانی است که در اثر اعتراض به حقوق و مزایای قانونی و نسبت به خواسته حقوقی و صنفی خود تجمع مسالمت آمیز برگزار می‌کنند.

وی ادامه داد: حسب دستور صریح وزیر کار، پیگیر رفع بازداشت کارگران گروه ملی فولاد اهواز هستیم که صرفا برای خواسته‌های صنفی و مطالبات مزدی و قانونی خود تجمع داشتند.

نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رسیدگی به وضعیت بنگاه‌های مشکل‌دار درباره اقدام بانک ملی به عنوان سهامدار اصلی این کارخانه و تامین مواد اولیه اظهار کرد:بانک ملی ایران به عنوان سهامدار عمده، مکلف است نسبت به خواسته‌های قانونی و به حق کارگران به ویژه درخصوص تامین مواد اولیه،  راه‌اندازی خطوط تولید و پرداخت مطالبات قانونی کارگران در موعد مقرر اقدام فوری به عمل آورد.

به گفته یاوری بانک ملی به عنوان سهامدار اصلی شرکت فولاد باید ۴۰ هزار تن مواد اولیه برای تولید مستمر و تداوم فعالیت خط تولید این کارخانه تامین کند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود اظهارات مدیرعامل بانک ملی مبنی بر  کارگران فولاد همچنان معترضند؟ گفت: دلیلش این است که مواد اولیه محدود و به اندازه دوسه روز است و ما امیدواریم با تدابیر اتخاذ شده کارگران بازداشتی هرچه سریع‌تر آزاد شوند و کار و فعالیت در کارخانه را از سرگیرند.

به گفته مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد ظرف امروز چهارشنبه یا حداکثر تا روز شنبه آزاد شده و جریان تولید و فعالیت و کار در بنگاه اقتصادی فولاد اهواز را آغاز خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، بانک ملی پیش‌تر با صدور اطلاعیه‌ای بر حمایت همه جانبه این بانک از گروه ملی صنعتی فولاد اهواز تا راه‌اندازی کامل این کارخانه، افزایشی بهره‌وری و سودآوری، صادرات محصولات و تامین حقوق حقه کارگران کارخانه تاکید کرده بود. این در حالی است که مدیرعامل بانک ملی طی اظهاراتی اعلام کرده شرکت فولاد نه مشکل مواد اولیه دارد و نه مشکل نقدینگی و این کارگران هستند که اجازه نمی‌دهند کارخانه فعالیت خود را از سر بگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر کار: احتمال افزایش مجدد دستمزد کارگران وجود دارد

انتخابخبرگزاری انتخاب
وزیر کار: احتمال افزایش مجدد دستمزد کارگران وجود دارد
وزیر کار: احتمال افزایش مجدد دستمزد کارگران وجود دارد - 0

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احتمال ترمیم دستمزد کارگران تا قبل از پایان امسال خبر داد و گفت: منتظر پاسخ معاونت حقوقی ریاست جمهوری در این باره هستیم.

محمد شریعتمداری اظهار کرد: در چند روز گذشته جلسه‌ای با کمیسیون فرعی شورای عالی کار در زمینه دستمزد داشتیم و در آنجا یک گزارش مقدماتی تهیه شده که آماده طرح در جلسه آتی شورای عالی کار است.

وی درباره احتمال ترمیم دستمزد کارگران تا قبل از پایان سال ۹۷، گفت: اساسا درباره این سیاست کلی که ما در کشور بتوانیم چند بار حداقل دستمزد را تعیین کنیم باید با دولت هماهنگی کامل داشته باشیم ولی قطعا برای سال ۹۸، باید از یک روش متنوع‌تر و متفاوت‌تر بهره‌مند شویم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در گذشته هم‌ چنین رویکردی بوده و موارد متعددی در تعیین حقوق و دستمزد جامعه کار نقش آفرین بوده است؛ گاهی دولت تصمیماتی در حوزه مسکن در سال اتخاذ می کرده و حق مسکن را تغییر می‌داده است، لذا هر چند سال یکبار چنین هدفی محقق می‌شود و ما این مباحث را در جلسه شورای عالی کار مطرح می کنیم.

شریعتمداری در ادامه از مکاتبه با معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای امکان بررسی مجدد مزد در طول سال خبر داد و گفت: در جلسه شورای عالی کار، یکی از اعضا موردی را مطرح کرد و گفت که قانون گفته دستمزد را سالانه و هر سال یکبار تعیین کنیم و این که چند بار در سال دستمزد را تغییر دهیم، منطق ندارد و با آن مخالفت کردند؛ ما در آن جلسه به جمع بندی نرسیدیم ولی این کار را هم نفی نکردیم و به همین دلیل از معاونت حقوقی ریاست جمهوری استعلام مکتوب به عمل آوردیم و در حال حاضر منتظر پاسخ دکتر جنیدی در این خصوص هستیم و آن را در جلسه شورای عالی کار مورد بهره‌برداری قرار می‌دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: چنانچه مشکل قانونی وجود نداشته باشد، در مسیر کارشناسی که برای دستمزد کارگران طی کردیم، درباره حق بن و این که چه میزانش را دولت و چه میزانش را کارفرمایان و واحدهای تولیدی تامین کنند، بحث و گفت‌وگو خواهیم کرد.

شریعتمداری افزود: ممکن است نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری چیز دیگری باشد، ولی درهر حال ترمیم دستمزد در دست بررسی حقوقی و منوط به نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری است.

خواندن خبر در سایت منبع

دستور وزیر کار برای رسیدگی به وضعیت کارگران بازداشتی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
دستور وزیر کار برای رسیدگی به وضعیت کارگران بازداشتی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، کریم یاوری اظهار داشت: وزارت کار مخالف بازداشت کارگران است که به دلیل اعتراض به دریافت مطالبات مزدی و حقوق خود دست به اعتراض می‌زنند.

وی افزود: وزیر کار دستور صریح برای بررسی و رسیدگی فوری به مشکلات کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد را صادر کرده است.

نماینده وزیر کار در رسیدگی به مشکلات بنگاه‌های اقتصادی گفت: در موضوع پیش آمده در گروه ملی فولاد، بانک ملی به عنوان سهامدار عمده این شرکت که حدود ۷۰ درصد از سهام آن را داراست، نسبت به تهیه و تامین مواد اولیه راه‌اندازی خطوط تولید و پرداخت به موقع دستمزد کارگران باید پاسخگو باشد.

یاوری اطمینان داد که مساله پیگیری و رسیدگی به رفع بازداشت کارگران در جریان است.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار امیدواری کرد، به‌زودی کارگران از بازداشت درآیند و طی یکی دو روز آینده جریان فعالیت کار و تولید توسط کارگران گروه ملی فولاد در کارخانه به راه خواهد افتاد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

کنایه‌های سنگین جناب خان به روحانی!

برترین‌هابرترین‌ها17 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در منطقه دروازه قرآن از متولیان توضیح خواست اما شهردار شیراز نیست. علی صالحی در حاشیه حضور در مناطق سیل زده شیراز گفت: کشته و مجروح شدن تعدادی از هم وطنان در سیلاب شیراز ناشی از سهل انگاری دستگاه‌های متولی است. وی ادامه داد: بر این اساس بنده شخصا در محل سیلاب از متولیان امر توضیح خواستم و اظهاراتشان گرفته شد. دادستان شیراز با اشاره به اینکه با مدیران سهل انگار برخورد می‌شود، اظهار کرد: پرونده‌ای در این خصوص در دادستانی شیراز گشوده و تحت بررسی است. وی در رابطه با عدم حضور شهردار شیراز افزود: شهردار در شیراز نیست اما تلفنی با او صحبت شده و قرار است برگردد.

تصاویر هوایی از حمله به تل‌آویو / ۷ صهیونیست زخمی شدند

مهرمهر13 ساعت قبل

استودیو عصر جدید، مجلس «بله برون» شد/علی‌خانی مدیران سیما خوش‌شانس‌تر از زوج اراکی!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ علیرضا یعقوبی شرکت‌کننده عصر جدید که با برادرش در این مسابقه شرکت کرد و توانست نظر مثبت داوران را جلب کند، از یکی از آشنایانش که با پدر و مادرش در استودیو حضور داشت، خواستگاری کرد. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴خواستگاری که با جواب مثبت دختر و پدرومادرش همراه شد و پس از آن پسر با زانو زدن در مقابل دختر حلقه‌ای به او داد. اتفاق جالبی که با تشویق تماشاگران حاضر در استودیو همراه شد. انتشار ویدئویی از یک خواستگاری وسط یک پاساژ کار دست این دختر و پسر داد و کارشان به دادسرا و بازداشت رسید. البته در رسانه ملی که این روزها برنامه عصر جدید مدام اصلاحیه می‌خورد، این تصاویر خواستگاری که به سرعت وایرال می‌شوند احتمالا کار دست علیخانی نمی‌دهد و کارش همراه این زوج افغانستانی احتمالا به کلانتری نمی‌کشد.
الفالف12 ساعت قبل
برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده! گروه سیاسی الف، ۵ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۱۲ ۳۹۸۰۱۰۵۰۳۳۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارنماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی است در راستای اعمال فشار حداکثری بر ایران، درآمدهای نفتی این کشور هدف قرار گرفته و این تازه شروع ماجرا است.

اخبار بیشتر