انار و هندوانه و آجیل سفره یلدای امسال
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

انار و هندوانه و آجیل سفره یلدای امسال

تخفیف 68 درصدی محصولات شب یلدا در میادین میوه و تره‌بار/ توزیع انار در گرمخانه‌ها

فارسخبرگزاری فارس
تخفیف 68 درصدی محصولات شب یلدا در میادین میوه و تره‌بار/ توزیع انار در گرمخانه‌ها
مدیرعامل میادین میوه و تره‌بار گفت: محصولات شب یلدا در میادین میوه و تره‌بار 30 تا 68 درصد ارزان‌تر از بازار توزیع می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، سعید راد مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار در جریان بازدید از یازدهمین جشنواره ارگانیک تهران، گفت: تاکنون 30 هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در این نمایشگاه 120 غرفه‌دار حضور دارند، گفت: 95 درصد محصولات تولید داخل است. 

راد در خصوص نظارت بر فروش محصولات ارگانیک، گفت: کمیته ممیزی شامل سازمان میادین میوه و تره‌بار، وزارت جهاد، وزارت صنعت، سازمان غذا و دارو و انجمن ارگانیک بر عملکرد این غرفه‌داران نظارت می‌کنند.

مدیرعامل میادین میوه و تره‌بار با تأکید بر اینکه جشنواره ارگانیک تا روز جمعه ادامه دارد، گفت: این جشنواره تمدید نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در بحث ارگانیک سخت‌گیری‌های بیشتری صورت می‌گیرد، گفت: تدابیری اندیشیده شده تا بتوانیم میزان محصولات ارگانیک را افزایش دهیم.

راد در خصوص اقدامات سازمان میادین میوه و تره‌بار برای شب یلدا، گفت: قیمت محصول در میادین میوه و 30 تا 68 درصد ارزان‌تر از بازار است و در آجیل 20 تا 28 درصد نسبت به بازار قیمت‌ها کمتر است.

به گفته وی، همچنین برای تأمین کالا در شب عید تدابیر لازم اندیشیده شده و جلسات متعددی برگزار کرده‌ایم.

مدیرعامل میادین میوه و تره‌بار در خصوص قیمت محصولات ارگانیک، گفت: هزینه محصولات ارگانیک بالاتر است چرا که نوع تولید این محصولات هزینه‌بر است اما در کمیته نرخ‌گذاری بر روی قیمت‌ها نظارت می‌شود.

راد همچنین از توزیع انار در سه گرمخانه برای شب یلدا خبر داد.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت هندوانه شب یلدا اعلام شد

رکناخبرگزاری رکنا
قیمت هندوانه شب یلدا اعلام شد
رکنا: رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی حجم هندوانه عرضه شده در میادین میوه و تره‌بار را مناسب ارزیابی کرد و گفت: افزایش عرضه هندوانه با کیفیت در میادین میوه و تره‌بار کاهش قیمت این میوه را به همراه داشته و پیشنهاد می‌شود افراد هندوانه مینابی خریداری کنند.

قیمت هندوانه شب یلدا اعلام شد - 1

به گزارش رکنا، یکی از اقلامی که جزء جدانشدنی شب یلدا به حساب می‌آید هندوانه است، هندوانه‌ای که تابستان و پاییز در خانه بسیاری از ایرانی‌ها خودی نشان می‌دهد.

بررسی‌ها در روزهای اخیر نشان از آن دارد که حجم بار هندوانه وارد شده به بازار Store میوه و تره‌بار تهران قابل توجه بوده و کمبودی در بازار وجود ندارد. بار هندوانه سال جاری برای شب یلدا به حدی است که قیمت هر کیلو هندوانه ۳۵۰۰ تومانی را به قیمت ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان کاهش داده است.

البته ناگفته نماند که هندوانه شب یلدا در برخی از مناطق تهران قیمتی در حدود کیلویی ۵۰۰۰ تومان دارد که جای سؤال دارد این هندوانه چه تفاوتی با دیگر هندوانه‌های بازار میوه و تره‌بار دارد.

یکی از فروشندگان میوه در سطح تهران گفت: هندوانه شب یلدا به میزان مناسب در بازار میوه و تره‌بار توزیع شده است.

وی افزود: در روزهای گذشته آن‌چنان تقاضایی از سوی مشتریان برای خرید هندوانه نبوده و اکثر افراد خرید خود را به آخر هفته موکول کرده‌اند و در روز پنج‌شنبه و جمعه اکثر واحدهای صنفی هندوانه را بیش از دیگر میوه‌ها در واحدهای خود عرضه خواهند کرد.

در این رابطه اسدالله کارگر - رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی - به ایسنا گفت: در بازار میوه و تره‌بار سه نوع هندوانه آرژانتینی، دزفولی و مینابی عرضه می‌شود که هندوانه آرژانتینی و دزفولی هندوانه انباری هستند.

وی افزود: هندوانه دزفولی که در حال حاضر هندوانه انباری محسوب می‌شود دارای شکل و شمایلی همچون هندوانه مینابی است اما قیمت آن ارزان‌تر از هندوانه مینابی است.

کارگر با بیان اینکه برای شب یلدا هندوانه مینابی پیشنهاد می‌شود، یادآور شد: قیمت هر کیلو هندوانه انباری ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان و هندوانه میناب قیمتی در حدود ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان دارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی حجم هندوانه عرضه‌ شده در میادین میوه و تره‌بار را مناسب ارزیابی کرد و گفت: حجم هندوانه کشت و عرضه‌ شده به بازار بسیار مناسب است و این موضوع عاملی شده تا قیمت هندوانه در چند روز اخیر از محدوده ۳۰۰۰ به محدوده ۲۲۰۰ تومان کاهش یابد.

وی تأکید کرد: با نزدیکی به شب یلدا با توجه به روند کاهشی چند روز اخیر به نظر می‌رسد قیمت هندوانه در روزهای آینده نیز افت خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

گشت سازمان تعزیرات حکومتی به مناسبت شب یلدا

مهرخبرگزاری مهر
گشت سازمان تعزیرات حکومتی به مناسبت شب یلدا
گشت سازمان تعزیرات حکومتی به مناسبت شب یلدا با حضور در واحد های صنفی مختلف نظارت بر روی قیمت های اجناس را بر عهده دارد.

نرخ انواع ماهی در آستانه یلدا/ هرکیلو ماهی سفید ۵۸ هزار تومان + جدول

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نرخ انواع ماهی در آستانه یلدا/ هرکیلو ماهی سفید ۵۸ هزار تومان + جدول
برای خرید هر کیلو ماهی سفید در بازار باید 58 هزار تومان هزینه کرد.

برای خرید انواع ماهی در آستانه شب یلدا در بازار باید از کیلویی ۱۴ هزار تومان تا بیش از ۶۰ هزار تومان هزینه کرد.

نرخ انواع ماهی در آستانه یلدا/ هرکیلو ماهی سفید ۵۸ هزار تومان + جدول - 2

خواندن خبر در سایت منبع

انار یلدا حداکثر 13 هزار تومان/ هندوانه یلدا 600 تا 2200 تومان

انتخابخبرگزاری انتخاب
انار یلدا حداکثر 13 هزار تومان/ هندوانه یلدا 600 تا 2200 تومان
رئیس اتحادیه میوه و سبزی با اشاره به فراوانی عرضه انار و هندوانه در آستانه شب یلدا،گفت:قیمت انار بسته به کیفیت و فاکتور خرید آن در سطح شهر بین ٥ تا ١٣ هزارتومان است.
انار یلدا حداکثر 13 هزار تومان/ هندوانه یلدا 600 تا 2200 تومان - 0

رئیس اتحادیه میوه و سبزی با اشاره به فراوانی عرضه انار و هندوانه در آستانه شب یلدا،گفت:قیمت انار بسته به کیفیت و فاکتور خرید آن در سطح شهر بین ٥ تا ١٣ هزارتومان است.

اسدالله کارگر با اشاره به آخرین وضعیت بازار میوه در آستانه شب یلدا اظهارداشت: عرضه انار در بازار به اندازه کافی است و هیچگونه کمبودی نداریم.

وی قیمت این میوه را در میدان مرکزی میوه و تره بار کیلویی بین ٤ هزارتومان تا ١٠ هزارتومان و در مغازه های سطح شهر با حداکثر ٣٥ درصد سود کیلویی بین ٥ هزارتومان تا ١٣ هزارتومان اعلام کرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: قیمت این میوه براساس کیفیت کالا و فاکتور خرید آن تعیین می شود.

وی عرضه مرکبات را نیز مطلوب توصیف کرد و افزود:قیمت موز نیز در میدان مرکزی کیلویی ٨ هزار و ٥٠٠ تومان، ٩ هزار و ٥٠٠ تومان تا ١١ هزارتومان است ضمن اینکه اعضای اتحادیه هنگام عرضه موز در سطح شهر سعی می کنند سودی روی آن دریافت نکنند.

کارگر با اشاره به اینکه در زمینه تولید و عرضه هندوانه نیز هیچ کمبودی وجود ندارد، ادامه داد: قیمت هندوانه انباری در میدان مرکزی کیلویی بین ٦٠٠ تا ٨٠٠ تومان، دزفولی بین ٨٠٠ تا ١٠٠٠ تومان و مینابی بین ١٨٠٠ تا ٢٢٠٠ تومان است.

وی قیمت سیب قرمز را نیز در میدان مرکزی کیلویی بین ٣ تا ٩ هزارتومان و در سطح شهر کیلویی بین ٤ تا ١٢ هزارتومان اعلام و اضافه کرد:همچنین قیمت سیب زرد در میدان مرکزی ٤ تا ٩ هزارتومان و در سطح شهر بین ٥ تا ١٢ هزارتومان است.

کارگر تصریح کرد: قیمت های اعلام شده تا تاریخ دوم دی است، مغازه داران حق عرضه میوه با قیمت هایی بیش از این را ندارند و در صورت تخلف برخورد جدی با آنان می شود.منبع: خبرآنلاین

خواندن خبر در سایت منبع

طرح نظارتی ویژه شب یلدا در استان اردبیل آغاز شد

مهرخبرگزاری مهر
طرح نظارتی ویژه شب یلدا در استان اردبیل آغاز شد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از آغاز طرح نظارتی ویژه شب یلدا با هدف نظارت بر قیمت کالاهای موردنیاز این شب خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حامد عاملی با اعلام این خبر تصریح کرد: با توجه به نزدیکی شب یلدا و متعاقب آن افزایش تقاضا برای خرید کالاهای پر مصرف اعم از میوه، شیرینی و آجیل و در راستای صیانت از حقوق مصرف کنندگان و از بین بردن زمینه سوءاستفاده از فضای بازار و افزایش غیر منطقی قیمت ضمن تشدید اقدامات نظارتی، پایش مستمر نحوه عملکرد مبادی صنفی عرضه کننده اقلام مزبور به منظور حصول اطمینان از رعایت قیمت و ضرایب سود مصوب در دستور کار قرار گرفته و در صورت احراز تخلف حسب مورد وفق قوانین و مقررات جاری اقدام مؤثر معمول خواهد شد.

وی افزود: این طرح توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، اتاق اصناف و سایر ارگان‌های ذیربط در قالب گشت‌های مشترک در دو نوبت صبح و عصر بر مراکز مشخص شده در سطح بازار، بر نحوه فروش اقلام مورد نیاز مردم شامل آجیل و خشکبار، میوه و تره‌بار، مواد پروتئینی و انواع شیرینی‌جات نظارت می‌کنند.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان از مردم خواست، هر گونه تخلف اقتصادی اعم از گرانفروشی و کم فروشی و... در بازار را از طریق سامانه ارتباطی ۱۲۴ سازمان صنعت ، معدن و تجارت در اردبیل و شهرستان‌های تابعه گزارش دهند.

عاملی تصریح کرد: در صورت وصول هرگونه شکایت در اسرع وقت نسبت به برخورد با واحدهای متخلف صنفی اقدام خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

90 دقیقه گفت‌وگو/ برای شب یلدا آجیل می‌خرید؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
90 دقیقه گفت‌وگو/ برای شب یلدا آجیل می‌خرید؟
در 90 دقیقه گفت‌وگوی امروز می‌خواهیم در مورد گرانی آجیل با هم صحبت کنیم.

عصر ایران- شب یلدا یا شب چلّه، یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است.در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود.

یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود.

از رسوم این شب، جمع شدن خانواده کنار یکدیگر، حافظ خوانی، خوردن انار، هندوانه و آجیل مخصوص شب چله است.

امسال اما با توجه به گرانی آجیل، ممکن است بسیاری آن را از شب یلدای خود حذف کنند.

90 دقیقه گفت‌وگو/ برای شب یلدا آجیل می‌خرید؟ - 5

در 90 دقیقه گفت‌وگوی امروز می‌خواهیم در مورد گرانی آجیل با هم صحبت کنیم.

با توجه به گرانی آجیل، آیا برای شب یلدا، آجیل شب چله می‌خرید یا خیر؟

برای جایگزینی آجیل شب یلدا چه پیشنهادی می‌دهید؟

زمان این گفت‌وگو 90 دقیقه است. از ساعت 11:00 دقیقه تا 12:30. نظرات ثبت شده بعد از این ساعت منتشر نخواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

گرانی باعث محبوبیت چیپس و پفک در یلدا شد

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
گرانی باعث محبوبیت چیپس و پفک در یلدا شد
امسال به دلیل بالا رفتن قیمت آجیل و خشکبار، مردم ترجیح می‌دهند با تنقلات به جای آجیل از مهمانان خود پذیرایی کنند.

خبرگزاری ایسنا: امسال به دلیل بالا رفتن قیمت آجیل و خشکبار، مردم ترجیح می‌دهند با تنقلات به جای آجیل از مهمانان خود پذیرایی کنند.

هرساله با فرارسیدن شب یلدا تقاضای مردم برای مواد غذایی، میوه و آجیل و خشکبار افزایش می‌یابد. اما امسال بسیاری از آجیل فروشی‌ها و میوه فروشی‌ها مانند سال‌های گذشته شلوغ و پررفت و آمد نیست. علت آن را نیز می‌توان در قیمت‌های نجومی یافت.

گرانی باعث محبوبیت چیپس و پفک در یلدا شد - 3

امسال یلدا متفاوت از سال‌های دیگر خواهد بود و چیپس و پفک‌ها جایگزین آجیل یلدا می‌شود و با این گرانی‌ها یلدای سردی در انتظار مردم است.

قیمت آجیل مخلوط 40 هزار تومان و پسته بیش از ۲۰۰ هزار تومان است که با این اوضاع مردم توانایی خرید پسته و آجیل را ندارند.

تحریمی برای خانواده‌ها در شب یلدا

یک شهروند می گوید: خرید آجیل شب یلدا را برای خود تحریم کرده‌ایم و به جای آن چیپس و پفک و هندوانه می‌خریم.

وی افزود: امسال خرید آجیل و میوه‌های مخصوص شب یلدا برای خانواده ما میسر نیست و شب یلدا را متفاوت از دیگر سال‌های دیگر خواهیم داشت.

این شهروند اظهار کرد: با وجود گرانی‌ها مراسم یلدا فقط برای طبقه‌ای خاص تشریفاتی خواهد بود و با گرانی آجیل، یلدایی سرد خواهیم داشت.

یکی از فروشندگان و عمده فروشان آجیل و خشکبار به کاهش توان خرید بیشتر اقشار جامعه اشاره کرد و گفت: قیمت آجیل امسال افزایش قابل توجهی داشته است.

وی اظهار کرد: قیمت‌ها سال به سال در حال افزایش است، اما قدرت خرید مردم نسبت به سال گذشته روند کاهشی داشته و کمتر کسی توانایی برپایی چنین مراسم شب یلدا را دارد.

وی با اشاره به افزایش قیمت برخی آجیل‌ها ازجمله پسته، فندق، گردو، بادام و تخم کدو، افزود: خرید یک کیلو آجیل مناسب شب یلدا برابر با یک چهارم حقوق یک کارمند است، بنابراین کمتر کسی اقدام به خرید می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

اقلامی که از دورهمی‌های شب یلدا حذف شد/کاهش قیمت شاید وقتی دیگر

مهرخبرگزاری مهر
اقلامی که از دورهمی‌های شب یلدا حذف شد/کاهش قیمت شاید وقتی دیگر
بیرجند-افزایش قیمت برخی از اقلام چون پسته و آجیل باعث شده برخی از خانواده ها قادر به خرید این کالاها برای دورهمی های خانوادگی شب یلدا نباشند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: اهالی خراسان‌جنوبی چون همه مردم ایران زمین به واسطه فرهنگ دیرینه و خون گرمی ذاتی به دنبال بهانه برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه هستند. گاه این بهانه را آغاز یک سال جدید و گاه بلندترین شب سال به آنها می‌دهد.

همیشه نیز انواع خوراکی‌ها و میوه‌های متنوع به محافل آنان رونق بخشیده و پذیرایی با میوه، شیرینی و خشکبار را نوعی اکرام مهمان در شب یلدا و به قول اهالی خراسان جنوبی در  شب چله می‌دانند.

اما به نظر می‌رسد تورم و گرانی که در ماه‌های گذشته شاهد آن بودیم بر وضعیت بازار شب یلدا تأثیر گذاشته و مردم میوه و آجیل شب یلدا را گرانتر از سال‌های گذشته خریداری خواهند کرد و برخی از خانواده‌ها  نیز مجبورند خرید برخی از اقلام را از سبد شب یلدای خود حذف کنند.

کاهش ۵۰ درصد خرید آجیل توسط مردم

محمد شریفی رئیس اتحادیه خواربار خراسان‌جنوبی در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: وضعیت خرید آجیل توسط مردم نسبت به گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است که علت عمده را باید در گرانی انواع مغز پسته، مغز گردو و سایر آجیل ها جست‌وجو کرد.

وی با اشاره به فروش ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی یک کیلو پسته در بازار خراسان‌جنوبی بیان کرد: تنها 50 درصد  مردم توان خرید پسته و آجیل با این قیمت را دارند.

رئیس اتحادیه خواربار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه نسبت به تلاطم یکی – دوماه قبل شاهد ثبات قدیم در بازار آجیل هستیم، ادامه داد: با وجود این چون مغازه‌دارها خرید قبل دارند برای شب یلدا نمی‌توان انتظار کاهش قیمت آجیل را داشت.

شریفی افزود: امیدواریم اگر روند ثبات قیمت به همین صورت ادامه پیدا کند در ماه‌های آتی قیمت آجیل مقداری کاهش یابد.

محمدعلی نیک افروز رئیس اتحادیه قنادان خراسان‌جنوبی نیز اظهار کرد: قنادان و شیرینی فروشان خراسان جنوبی  برای شب یلدا هیچ گونه افزایش قیمت نخواهند داشت و از طرفی به مقدار نیاز مردم نیز شیرینی پخت خواهند کرد.

اقلامی که از دورهمی‌های شب یلدا حذف شد/کاهش قیمت شاید وقتی دیگر - 10

عدم افزایش قیمت شیرینی علی رغم گرانی مواد اولیه

وی بیان کرد: البته این در حالی است که مواد اولیه پخت شیرینی به شدت گران شده و علی رغم کاهش قیمت دلار هنوز  قیمت این مواد کاهش نیافته است.

رئیس اتحادیه قنادان خراسان‌جنوبی با بیان این نکته که تنها ماده اولیه پخت شیرینی که از داخل استان تأمین می شود، آرد است، ادامه داد: هل و خامه یا از خارج کشور و یا خارج از استان تأمین می‌شود.

 سینا سرحدی عضو انجمن پسته ایران و از بزرگترین باغداران پسته در خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: کاهش میزان تولید بر اثر عواملی چون سرمازدگی و تغییرات اقلیمی در سال جاری از مهمترین دلایل افزایش قیمت پسته است.

وی بیان کرد: میزان تولید پسته در سال گذشته در کشور ۲۲۵ هزار تن بوده  که برای سال جاری امسال بیش بینی برداشت ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تن می شود.

عضو انجمن پسته ایران ادامه داد: از طرف دیگر اگر  محصول تولیدی را برای بازار داخل گذاشته و صادرات نداشته باشیم بی شک بازارهای هدف خارجی  که با تلاش در سال های گذشته به دست آمده را از دست خواهیم داد.

خسارت باغات پسته خراسان‌جنوبی

سرحدی گفت: سطح باغات پسته بارور خراسان جنوبی حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار است که با بیش از ۵۰ درصد خسارت پیش بینی برداشت هشت هزار تن پسته از این باغات می‌رود.

علی تهوری معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کننده سازمان صمت خراسان جنوبی نیز در این زمینه بیان کرد: طرح نظارتی ویژه شب یلدا که از ۲۵ آذر آغاز شده تا اول دی ماه ادامه خواهد داشت.

اقلامی که از دورهمی‌های شب یلدا حذف شد/کاهش قیمت شاید وقتی دیگر - 20

همکاری ۴۰ بازرس در طرح بازرسی از بازار شب یلدا

وی اظهار کرد:  در این طرح بیش از ۴۰ بازرس سازمان صمت با همراهی بازرسان اتاق اصناف، اتحادیه‌های صنفی، تعزیرات حکومتی و بسیج اصناف در دو شیفت در قالب گشت‌های مشترک بر قیمت و نحوه فروش کالاها نظارت می‌کنند.

معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کننده سازمان صمت خراسان‌جنوبی بیان کرد: با توجه به احتمال بالا رفتن  تقاضا و افزایش قیمت و التهاب کاذب در این روزها، این طرح های نظارتی در راستای صیانت از حقوق شهروندان اجرا می‌شود.

تهوری یادآور شد: مردم در صورت مشاهده تخلفاتی همچون گران‌فروشی، کم‌فروشی و تقلب با شماره ۱۲۴ ستاد خبری سازمان صمت تماس گرفته تا رسیدگی لازم صورت گیرد.

امید است با نظارت بیشتر مسئولین و متولیان امر و رعایت انصاف و مراعات کسب روزی حلال از سوی اصناف مختلف شاهد دورهمی های بیشتر خانواده های خراسان جنوبی در شب یلدا باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

یلدا، شبیه حسرت این روزها نبود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
یلدا، شبیه حسرت این روزها نبود
موسی عصمتی در آستانه فرارسیدن شب یلدا سروده‌‌ای منتشر کرده که در آن،‌ نگاهی دارد به وضعیت نامناسب معیشت مردم در ماه‌های اخیر.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ موسی عصمتی، از شاعران کشور، همزمان با فرارسیدن فصل زمستان و در آستانه شب یلدا، سروده‌ای را منتشر کرده که در آن، نگاهی دارد به وضعیت نامناسب اقتصادی مردم در ماه‌‌های اخیر. سروده عصمتی به این شرح است:

آن روزها حکایت این روزها نبود اندوه بی نهایت این روزها نبود

نان و پنیر و صبح و سلامی که واقعاً احساس داشت، عادت این روزها نبود

یلدا بهار بود که در بقچه برف داشت یلدا، شبیه حسرت این روزها نبود

نوروز مرد عاشق آن روز ایل بود در گیر وام و زحمت این روزها نبود

تالاب، سرزمین فرود فرشته بود حرف از رکود و رخوت این روزها نبود

شیر خزر، به جنگل ما تکیه داده بود دیگر اسیر غربت این روزها نبود

در ده، همیشه صحبت باغ و پرنده بود چیزی به نام آفت این روزها نبود

این روزها حکایت آن روزها که ....نه آن روزها حکایت این روزها نبودمحفل «شب‌های شعر عاشقانه» با حضور شاعرانشعر خواهر شهید مدافع حرم برای یلدای بی‌ برادر

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واکنش جالب رئیسی به شعار ابراهیم بت شکن + فیلم

رکنارکنا16 ساعت قبل
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در همایش ائمه جمعه سراسر کشور واکنش جالبی به شعار ابراهیم بت شکن نشان داد. رئیس دستگاه قضا پس از شعار ابراهیم بت شکن که توسط حاضران سرداده شد، گفت: بت شکن رهبر معظم انقلاب است و ما سرباز ایشان هستیم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.

فیلم/ باور کنید اینجا آمریکاست!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

ابرخودروی بوگاتی پا به خیابان گذاشت/ قیمت گران‌ترین خودوری صفرکیلومتر جهان چند است؟ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ابرخوردوی جدید بوگاتی، با قیمت ۱۱ میلیون یورو (معادل ۱۲٫۴۵ میلیون دلار) رسما گران‌ترین مدل صفر کیلومتر تاریخ خودروسازی جهان است. استفان وینکلمن، مدیر بوگاتی در مراسم رونمایی اعلام کرد، تنها نمونه از لا واچو نوار با احتساب مالیات در کشور میزبان، به قیمت ۱۶٫۵ میلیون یورو (معادل ۱۸٫۶۸ میلیون دلار)، فروخته شده است. نام و مشخصات خریدار این خودرو اعلام نشد. بیشتر بخوانید: مراحل مونتاژ خودرو لوکس + فیلم

سنتی‌ترین غذای اصفهان در بازار سرپوشیده صفوی ورزنه؛ بریان چطور درست می‌شود؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران7 ساعت قبل
این غذا را یک استاد پخت و پز آن به دکان‌داری در ورزنه یاد داده و حالا ورزنه‌ای‌ها هم این غذا را با روش سنتی و عجیبش می‌خورند.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور به ۱۴۵۲ دلار و ۶۰ سنت صعود کرد که بالاترین قیمت از دوم مه سال ۲۰۱۳ بود و اندکی بعد، ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۲ دلار و ۵۶ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۱٫۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۴ دلار و ۱۰ سنت رسید. به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری اکنون که از مقاومت در سطح ۱۴۳۹ دلار عبور کرده ممکن است تا مرز ۱۴۶۱ دلار پیشروی کند. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰٫۶ درصد افزایش یافت و به ۸۵۳ دلار و ۷۰ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰٫۱ درصد کاهش، به ۱۵۲۴ دلار و ۳۰ سنت رسید.

اخبار بیشتر