1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

جزئیات تازه از حضور پرحاشیه یک نماینده در گمرک

حمایت دانشجویان از کارمند گمرک با برگزاری جشن «بلوغ نیروهای انقلاب»

فارسخبرگزاری فارس
حمایت دانشجویان از کارمند گمرک با برگزاری جشن «بلوغ نیروهای انقلاب»

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، جمعی از دانشجویان با حضور در مقابل اداره گمرک جمهوری اسلامی ایران و با پخش شیرینی در اقدامی نمادین از کارمند جوان گمرک حمایت کردند.

بنابراین گزارش این برنامه به همت جنبش عدالتخواه دانشجویی و با عنوان « جشن بلوغ نیروهای انقلاب» برگزار شد.

یکی از دانشجویان در این رابطه گفت: این برنامه برای ایستادگی کارمند جوان گمرک، در برابر ویژه خواری و تکبر یک نماینده مجلس برگزار شده است.  

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر، کارمند گمرک را قربانی نکرد/ پای یک لکسوس در میان است

الفخبرگزاری الف
وزیر، کارمند گمرک را قربانی نکرد/ پای یک لکسوس در میان است

عذرخواهی در کار نیست؛ دیروز وزیر اقتصاد روایت‌های جلسه غیرعلنی مجلس در مورد عذرخواهی‌اش از نماینده سراوان را تکذیب کرد و گفت که در این جلسه حتی فرصت نشده که صحبت کند. این درست نقطه مقابل روایتی است که روز سه‌شنبه بر عذرخواهی وزیر اقتصاد بابت این موضوع تاکید داشت. روایتی که بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس مطرح کرده بود. نعمتی دیروز هم در صحن علنی مجلس یک بار دیگر تاکید کرد که «دژپسند از نماینده سراوان و مجلس عذرخواهی کرده است.» اهمیت تایید یا تکذیب این عذرخواهی آنجاست که به نظر می‌رسید در جلسه غیرعلنی روز سه‌شنبه توپ به زمین کارمندان گمرک افتاده و آنها مقصر ماجرا هستند. تا آنجا که محمد باسط درازهی در سخنانی که فیلم آن در فضای مجازی منتشر شد، تاکید می‌کند که در صورت عدم برکناری رئیس گمرک او از سمت نمایندگی خود استعفا خواهد داد. حالا با تکذیب عذرخواهی وزیر اقتصاد حداقل معلوم شده که چنین برکناری در کار نخواهد بود.

 رد عذرخواهی توسط وزیرفرهاد دژپسند دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت با رد شایعات مطرح شده درباره عذرخواهی او از نماینده سراوان اعلام کرد که درباره آنچه در ساختمان گمرک اتفاق افتاده، بررسی و اعلام نظر می‌کنم. درازهی نماینده سراوان و حامیان او در مجلس پیش‌تر مدعی بودند که این نماینده قبل از درگیری لفظی با کارمند گمرک که فیلم آن پخش شده است، بیش از 45 دقیقه معطل شده و مورد توهین‌هایی نیز قرار گرفته بود.

درازهی خود گفته است که به دلیل «بلوچ» بودن و «سنی» بودن مورد توهین قرار گرفته و البته فیلم منتشر شده نیز تقطیع شده و دستکاری شده بوده است. در فضای مجازی، یعنی همان‌جا که این موضوع در ابعاد ملی مطرح شد اما کمتر کاربری بود که این سخنان را پذیرفته باشد.

در عین حال خبر عذرخواهی وزیر اقتصاد هم که توسط سخنگوی مجلس در روز سه‌شنبه اعلام شده بود بر دامنه اعتراض‌ها به این ماجرا افزود. تقریباً کاربران تمام سلایق سیاسی در فضای مجازی تاکید داشتند که انداختن توپ به زمین کارمندان گمرک به نوعی انحراف ماجرا از مسیر اصلی آن است.

انحرافی که با عذرخواهی دژپسند، او هم به عنوان یکی از افراد دخیل در آن معرفی شد. خصوصاً اینکه 40 نماینده هم همزمان طرح استیضاح وی را امضا کردند تا این گمانه در میان افکار عمومی تقویت شود که وزیر اقتصاد برای رهاندن خود از مخمصه حامیان درازهی، قصور گمرک را بپذیرد. حالا اما تکذیب این عذرخواهی توسط وزیر اقتصاد نشان می‌دهد که بخشی از این برداشت غلط بوده؛ هر چند در مجلس تلاشی پیگیر برای تبرئه نماینده سراوان جریان دارد اما حداقل در مجموعه وزارت اقتصاد، بالاترین مقام این وزارتخانه وارد مسیری نشده که اتهامات را متوجه کارمند گمرک و دیگر بخش‌های این مجموعه کند. حداقل پیام اقدام دژپسند این است که از نظر او هنوز معلوم نیست قصور اصلی در این ماجرا با چه کسی بوده. چنانکه خود او هم مشخص شدن این موضوع را به بررسی‌های بیشتر موکول کرده است. این می‌تواند تا اینجا برای مجموعه گمرک و کارمند این نهاد که از سوی بخشی از مجلس در مظان اصلی اتهام قرار داشتند خبر خوبی باشد که وزیر اقتصاد علی‌رغم تهدید به استیضاح برای جستن از این فشار، با معترضان خود در بهارستان همصدا نشده و آنها را قربانی بازی سیاسی نکرده است.

روایت امیری از بررسی فیلم درگیریدیروز معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری نیز با اشاره به برگزاری جلسه‌ای در مجلس برای رسیدگی به ماجرای انتشار فیلم درگیری نماینده مردم سراوان در اداره گمرک با یک ارباب رجوع تاکید کرد که هیچ عذرخواهی توسط دژپسند انجام نشده. حسینعلی امیری هم  با اشاره به جلسه روز سه‌شنبه مجلس گفته که «در این جلسه مقرر شد نسبت به کارمند، ارباب رجوع و نماینده محترم مجلس بر اساس قانون برخورد شود.» امیری همچنین به جلسه‌ای در بعدازظهر روز سه‌شنبه اشاره می‌کند که با حضور او، مسعود پزشکیان و اعضای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تشکیل شده و در آن فیلم کامل درگیری نماینده سراوان بازبینی شده بود.

او درباره این فیلم گفته است: «مدت این فیلم نسبت به آنچه که در فضای مجازی منتشر شده خیلی طولانی‌تر بود و بر اساس آنچه که ما مشاهده کردیم نماینده محترم سراوان به گمرک مراجعه می‌کند و در آنجا برای آنکه هماهنگی‌های لازم انجام شود دقایقی جلوی در معطل و سپس وارد قسمت پذیرش می‌شود. از این لحظه به بعد وقایع در کلیپ موجود است.» به گفته حسینعلی امیری در پایان این جلسه هم اظهارات نماینده سراوان توسط اعضای حاضر در جلسه شنیده شده است. او گفته است: «قرار شد که نسبت به کارمندی که در فیلم مشاهده می‌شود و ارباب رجوع که با نماینده درگیر می‌شود و نسبت به نماینده محترم بر اساس قانون رفتار شود؛ چرا که همه ما در کشور در برابر قانون مساوی هستیم.»

 پای یک لکسوس در میان استاز جلسه روز سه‌شنبه مجلس این تنها عذرخواهی دژپسند نبود که تکذیب شد. دیروز خبرگزاری‌ها روایتی از یک منبع آگاه را هم منتشر کردند که تکذیب کننده روایت درازهی از حواشی وقوع آن اتفاق در گمرک بود. آن طور که خبرگزاری‌های مهر، فارس و دانشجو در روایت خود نوشته‌اند مدت معطلی نماینده سراوان در دفتر گمرک نه 45 دقیقه، بلکه زیر 10 دقیقه بوده است. بر اساس این روایت «نماینده سراوان ابتدا با یک خودروی لکسوس و با عنوان تضمین ضمانت کالای یک واردکننده و گره‌گشایی از کار مردم به پارکینگ گمرک مراجعه می‌کند. انتظامات به وی متذکر می‌شود که ورود به پارکینگ نیاز به هماهنگی داشته و جهت انجام امور باید منتظر بماند، در نتیجه آقای درازهی از این انتظار ۱۰ دقیقه‌ای عصبانی شده و به کارمند گمرک توهین و فحاشی می‌کند.»

خبرگزاری مهر نوشته که در این مراجعه یک وارد کننده خودرو نیز نماینده سراوان را همراهی می‌کرده که خودروی لکسوس یاد شده متعلق به آن فرد بوده است. این منبع آگاه گفته که درازهی بدون هماهنگی قبلی به گمرک مراجعه کرده و البته در زمان مراجعه او نیز رئیس کل گمرک حضور نداشته است. در همین حال گمرک نیز دیروز طی اطلاعیه‌ای درباره مشاجره لفظی نماینده مردم سراوان در مجلس و یکی از کارکنان گمرک و انتشار فیلمی کوتاه از این اتفاق در فضای مجازی، ابراز تاسف کرد.

 جلسه غیر علنی برای دومین فیلماینها همه در شرایطی است که صبح دیروز نیز برای دومین بار مجلسی‌ها درباره همین موضوع جلسه غیرعلنی تشکیل دادند. دلیل تشکیل این جلسه البته فیلمی بود که از جلسه غیرعلنی روز سه‌شنبه مجلس منتشر شده بود. این فیلم را یکی از نمایندگان مجلس ضبط و پس از آن منتشر کرده بود که اعضای هیات رئیسه نسبت به این کار معترض بودند. انتشار فیلم یاد شده در فضای مجازی موج جدیدی از انتقادات را علیه مجلس به راه انداخت چرا که در آن به نظر می‌رسد هیات رئیسه مجلس مترصد برخورد با کارمند گمرک و همین طور شخصی هستند که با درازهی درگیر می‌شود. بر اساس تصمیم دیروز هیات رئیسه، قرار است با بررسی حراست مجلس روشن شود که کدام‌یک از نمایندگان اقدام به تهیه این فیلم و انتشار آن کرده است.

منبع: روزنامه ایران

خواندن خبر در سایت منبع

ویدئو/دلجویی جمعی از اهالی رسانه های انقلابی از کارمند وظیفه شناس گمرک

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری

در ادامه این نماینده مجلس با لابی های گسترده خود، وزیر اقتصاد و دارایی را به مجلس کشانده و دژپسند نیز در صحن مجلس برای فرار از استیضاح مجبور به عذرخواهی شد. اقدامی که بیش از پیش موجبات خشم و ناراحتی مردم و کاربران شبکه های اجتماعی را فراهم کرد.

جمعی از اهالی رسانه های انقلابی و فعالان فضای مجازی با حضور در طبقه همکف ساختمان گمرک، با اهدای دسته گل از این کارمند وظیفه شناس گمرک دلجویی كردند.

خواندن خبر در سایت منبع

جزئیات تازه از حضور پرحاشیه یک نماینده در گمرک/ دیدار درازهی با مدیر گمرک

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
جزئیات تازه از حضور پرحاشیه یک نماینده در گمرک/ 
دیدار درازهی با مدیر گمرک

نماینده بوکان خبر می‌دهد: همان روز سه‌شنبه، دو ساعت بعد از اتفاقی که در گمرک افتاد، مسئولان گمرک با آقای درازدهی تماس گرفتند و ایشان با مدیرکل گمرک دیدار داشت و خواسته‌ای را که برای آن مراجعه‌ کرده بود، مطرح کرد.

محمدقسیم عثمانی، که امروز طی تذکری نسبت به احضار وزیر اقتصاد به مجلس به دلیل حاشیه‌های حضور نماینده سراوان در گمرک واکنش نشان داده بود بمی‌گوید: من اطلاعی ندارم که نماینده سراوان برای چه کاری به گمرک رفته بود. این که نماینده‌ای به گمرک مراجعه کند موضوع غیرطبیعی نیست، اما اینکه ایشان دقیقاً برای چه موردی رفته است، من نمی‌دانم. شاید مراجعه ایشان برای ترخیص تجهیزات پزشکی بیمارستان شهرشان بوده است.او اضافه می‌کند: وقتی فضا این‌طور می‌شود، دیگر پیدا کردن واقعیت سخت است. ولی نماینده به هر دلیلی به آنجا رفته باشد باید هماهنگی لازم می‌شد و همکار ما هم باید محترمانه‌تر از این رفتار می‌کرد. به هر حال اتفاقی که نباید می‌افتاد، افتاد.عثمانی در پاسخ به این سؤال که آیا در جلسه غیرعلنی مجلس نماینده‌ای سؤال نکرد که نماینده سراوان به چه منظوری به گمرک مراجعه کرده بود می‌گوید: اصلاً فضای مجلس آن‌قدر احساسی شده بود که نمی‌شد پرسید چرا شما به گمرک رفتید!؟ موضوع کاری شما چه بوده؟! فضای مجلس، دیروز یک فضای احساسی کامل به نفع آقای درازهی بود. حتی من هم که امروز اعتراضی کردم خیلی از نماینده‌ها دو دو کردند که چرا این حرف را می‌زنی؟ ولی من معتقدم حرف حق را باید زد.این نماینده مجلس یادآور می‌شود: دیروز دو ساعت بعد از اتفاقی که در گمرک افتاد، از گمرک به آقای درازهی زنگ زدند و بعد از این تماس ایشان به گمرک رفته و پیش رئیس نشسته و کاری که داشته را آنجا مطرح کرده است ولی اینکه آن کار چه بوده، مسئولان گمرک بهتر می‌دانند. آنچه ما می‌دانیم این است که دو ساعت بعد از این ماجرا، به ایشان زنگ زدند و ایشان به گمرک بازگشتند که با ایشان با احترام برخورد کردند و تحویلش گرفتند و بعد ایشان نزد مدیرکل گمرک کشور رفته و حالا خواسته‌اش را هرچه بوده، مطرح کرده است. اما اینکه خواسته‌اش چه بوده یا باید مسئولان گمرک بگویند یا خود ایشان برای افکار عمومی توضیح دهد.عثمانی اظهار می‌کند: یکی از کارهای نمایندگان رتق و فتق امور مردم است؛ چه واردکننده باشد، چه مریض باشد، چه یک فرد پولدار یا فقیر. نماینده ابزار کار مردم است. بنابراین اگر ایشان برای ترخیص خودروهای یک واردکننده هم رفته باشد اشکالی ندارد. هر کسی به ما مراجعه می‌کند ما خود را موظف می‌دانیم که برای حل مشکل آنها همه تلاش خود را بکنیم. حالا اگر واردکننده خودرو بوده و ایشان برای پیگیری کار او رفته باشد هم مشکلی ندارد.او درباره شائبه نفع این نماینده می‌گوید: اگر فسادی در این بحث مطرح است، در حیطه صلاحیت من نیست که درباره آن اظهارنظر کنم. ولی من تا کنون طی 12 سالی که نماینده مجلس بودم به گمرک مراجعه نداشته‌ام. کسانی که با گمرک سروکار دارند عمدتاً واردکننده هستند و از یک طبقه خاص به شمار می‌روند. با این حال، آقای درازهی تا جایی که من از ایشان شناخت دارم آدمی نیست که برای نفع شخصی رفته باشد، ولی باید بررسی شود تا ان‌شاءالله همین نتیجه هم حاصل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
وی افزود: اجرای زیرگذر تجریش به دلیل موقعیت زمین شناسی منطقه و وجود بستری سنگی، رودخانه‌ای و وجود تاسیسات شهری و خط مترو بسیار زمان بر و پر هزینه است. موسوی اجرای رینگ ترافیکی در محدوده تجریش به صورت دورانی با استفاده از مسیرهای جایگزین و سایر محورهای موازی را اولین اقدام در اجرایی شدن پیاده راه تجریش دانست. مسیرهای امن برای افراد پیاده طراحی شودسردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر بازنگری در حمل ونقل شهری اجرای مسیرهای امن برای افراد پیاده را لازمه شهری ایمن دانست. وی گفت: شهرتهران در حال حاضر نه خودرو محور است نه انسان محور و باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی ترویج داده شود. وی اضافه کرد: بدلیل مشکلات ترافیکی شمال تهران و محدودیت معابر، این منطقه را به دو منطقه راهور تقسیم کرده‌ایم و ۳۰ درصد پتانسیل نیروی انسانی راهور در زمان پیک ترافیکی در این منطقه حضور پیدا می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران و برنده سیمرغ بلورین برای فیلم «دهلیز» در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، عکسی از سفر خود به جزیره هرمز را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. هانیه توسلی خیلی کوتاه در توضیح این عکس نوشت: «در هرمز که جان جانان است.» جزیره هرمز به دلیل داشتن خاک‌هایی به رنگ‌های قرمز، طلایی، سفید و … در جهان مشهور است.
ایرناایرنا10 ساعت قبل
امام جمعه زاهدان بیان کرد: بن سلمان در سفر اخیر خود به پاکستان نشان داد به دنبال دوری از انزوا و مشارکت دادن این کشور برای انجام کارهای ضد انسانی و جنگ طلب خود در منطقه بویژه در یمن بود. نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان از دیگر اهداف سفر بن سلمان را ایجاد تنش و جدایی بین پاکستان و ایران بر شمرد و افزود: ولیعهد عربستان سعی کرد تا با ایجاد یک هسته مقاومت و اتحاد جمعی پاکستان را در کنار خود برای ضربه زدن به ایران داشته باشد. آیت الله سلیمانی گفت: ۲۷ شهید حادثه تروریستی جاده خاش - زاهدان یکی از برنامه‌های سفر بن سلمان برای ایجاد تنش و ناامنی در ایران بود. نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی با مخاطب قرار دادن نسل جوان آینده و پیشرفت این نظام را در دست آنان دانستند. امام جمعه جدید زاهدان هفته آینده با حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب معرفی خواهد شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سفر محمد بن سلمان به کشورهای آسیایی در حالی به دو کشور انجام شده و در کشور سوم در حال انجام است که ولیعهد سعودی هنوز از برزخ مربوط به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار و منتقد سعودی رها نشده است. سفر دوره‌ای محمد بن سلمان فاقد استراتژی از حیث شکل و مضمون است اما خالی از پیامها نیست. ثالثا، لغو سفر بن سلمان به مالزی و اندونزی آنهم بدون دلیل به گونه‌ای که مهاتیر محمد در پاسخ به رسانه‌ها گفت که علت را نمی‌داند و تنها چیزی که می‌داند این است که سفر لغو شده است. آنچه به طور خلاصه درباره سفر محمد بن سلمان به کشورهای پاکستان، هند و چین می‌توان گفت عبارت است از؛ -گسترش مبادلات تجاری در تقابل با ایران. به عبارت دیگر بن سلمان قصد دارد که با دلارهای سعودی از تنگنا خارج شود و این در حالی است که هنوز مشخص نیست وعده‌های بن سلمان وعده سرخرمن است یا محقق می‌شود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وقتی منتقد کی‌روش عهدش را شکست!

خبرآنلاین12 دقیقه قبل

صاعقه‌های ارزی در جهان

دنیای اقتصاد37 دقیقه قبل

بازار - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴

دنیای اقتصاد37 دقیقه قبل

پیچ کاهشی در بازار ارز

دنیای اقتصاد37 دقیقه قبل