1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

آلبانی دو دیپلمات ایرانی را اخراج کرد

مواجهه با دو دیپلمات ایرانی در آلبانی به بهانه امنیتی

الفخبرگزاری الف
مواجهه با دو دیپلمات ایرانی در آلبانی به بهانه امنیتی

به گزارش ایسنا، به نقل از رادیولیبرتی، جمهوری آلبانی دو دیپلمات ایرانی را به دلایل مربوط به امنیت ملی اخراج کرده است که به گفته یکی از مقامات آمریکایی یکی از این افراد سفیر تهران در بالکان بوده است.

ادلیرا ‌پرندی ، سخنگوی وزارت‌امورخارجه آلبانی در روز نوزدهم دسامبر به خبرنگاران گفت که این دیپلمات‌ها به آن‌چه «دست داشتن در فعالیت‌هایی که امنیت کشور را به خطر می‌اندازند»و «تخطی از موقعیت دیپلماتیک خود»، عنوان شده است،  مظنون بودند.

یک سخنگوی وزارت امورخارجه این کشور به آسوشیتدپرس گفت که به دنبال این اخراج‌ها مذاکراتی با کشورهای دیگر از جمله اسرائیل انجام گرفته است. مقامات آلبانیایی در مورد هویت دیپلمات‌ها و تخلفات منتسب به آن‌ها به تفصیل توضیح ندادند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، در پیامی توییتری مطرح کرد که ادی‌راما، نخست‌وزیر آلبانی، «به تازگی سفیر ایران را با این پیام به رهبران ایرانی که حمایتشان از تروریسم قابل تحمل نخواهد بود، سفیر ایرانی را اخراج کرد»،.

وی در ادامه این اظهارات بدخواهانه خود افزود:ما از نخست‌وزیر راما و مردم آلبانی در حالی که آنها با «رفتار بی ملاحظه ایران در اروپا و سراسر جهان» مقابله می‌کنند، حمایت می‌کنیم.

بولتون در ادامه اظهاراتی بی اساس، از این دو دیپلمات به عنوان «دو عنصر ایرانی که فعالیتی تروریستی در آلبانی را طرح ریزی کرده‌اند»،یاد کرد.

رویترز در این باره اعلام کرده است که یک دیپلمات ایرانی که از این خبرگزاری با وی تماس گرفته شده، پاسخگوی سوال ها نبوده و کسی پاسخ‌گوی تماس‌های گرفته شده با سفارت ایران در تیرانا نبوده است.

این ادعاها علیه دیپلمات‌های کشورمان در حالی مطرح می‌شوند که اخراج دیپلمات۲های ایرانی هنوز از سوری مقامات رسمی کشورمان تایید نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

«بولتون» از اقدام ضدایرانی آلبانی حمایت کرد

مهرخبرگزاری مهر
«بولتون» از اقدام ضدایرانی آلبانی حمایت کرد

به گزارش خبرگزاری مهر، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا در پیامی توییتری از اقدام ضدایرانی آلبانی حمایت کرد.

وی در این توییت مدعی شد که اقدام «ادی راما» نخست‌وزیر آلبانی مبنی بر اخراج سفیر ایران، در راستای سلب حمایت از تروریسم انجام گرفته است.

بولتون همچنین مدعی شد که آمریکا از نخست‌وزیر و مردم آلبانی به دلیل ایستادگی در برابر گستاخی‌های (!) ایران در اروپا و سایر نقاط جهان حمایت می‌کند.

گفتنی است بولتون و برخی رسانه‌های آمریکایی مدعی شده‌اند که یکی از دیپلمات‌های اخراج‌شده از آلبانی، «غلامحسین محمدنیا» سفیر ایران در تیرانا است.

این درحالی است که وزارت امور خارجه ایران هنوز این گزارش‌ها را تایید نکرده است.

اظهارات ایران‌هراسانه بولتون درحالی مطرح می‌شود که آلبانی آشیانه گروهک تروریستی منافقین است که با آلوده کردن دستشان به خون مردم بی‌گناه ایران، جایی برای برائت از خود باقی نگذاشته‌اند.

به گزارش مهر، آلبانی دیروز چهارشنبه از اخراج ۲ دیپلمات ایرانی با ادعای واهی خبر داد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آلبانی با اعلام این مطلب مدعی شد دیپلمات های ایرانی فعالیت هایی کرده اند که امنیت این کشور را به خطر انداخته است.

به اذعان این سخنگو، دولت آلبانی این تصمیم را در هماهنگی با برخی کشورها و نیز رژیم صهیونیستی اتخاذ کرده است.

این در حالی است که این کشور کوچک در جنوب شرق اروپا که با انتقال اعضای گروهک منافقین به پایگاهی علیه جمهوری اسلامی تبدیل شده است، اقدام مذکور را در راستای امیال این گروهک تروریستی انجام می دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

آلبانی دو دیپلمات ایرانی را اخراج کرد

انتخابخبرگزاری انتخاب
آلبانی دو دیپلمات ایرانی را اخراج کرد
آلبانی دو دیپلمات ایرانی را اخراج کرد - 0

آلبانی از اخراج دو دیپلمات ایرانی به دلایل امنیتی خبر داده است.

به گزارش فارس، آلبانی از اخراج دو دیپلمات ایرانی با ادعای فعالیت غیرقانونی در علیه امنیت این کشور خبر داد.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» چهارشنبه شب گزارش کرد که آلبانی اعلام کرده این دو دیپلمات ایرانی به دلیل فعالیت غیرقانونی علیه امنیت این کشور اخراج شده‌اند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آلبانی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس، بدون ارائه هیچ‌گونه مستنداتی مدعی شده این دو دیپلمات فعالیت‌هایی انجام داده‌اند که امنیت آلبانی را به خطر انداخته است.

سخنگوی مذکور گفت که این اقدام بعد از هماهنگی با برخی کشورها و البته رژیم صهیونیستی صورت گرفته است.

این سخنگوی وزارت خارجه آلبانی همچنین ادعا کرده دو دیپلمات ایرانی «قوانین مربوط به وضعیت دیپلماتیک خودشان را نقض کرده‌اند».

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز5 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر5 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
برترین‌هابرترین‌ها6 ساعت قبل
سردار سلیمانی با بیان اینکه دفاع مقدس نقطه عطفی در نمایاندن قدرت اسلام و پیروزی ملت ایران را به جهانیان نشان داده است، گفت: تاثیر حرکت دفاع مقدس، آزادی، آزادگی و مسئولیت‌پذیری یکی از درس‌های دفاع مقدس است. فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به برپایی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: اشکال ندارد برخی مسئولان برخی از گله‌ها را تحمل کنند چون برادری در نماز جمعه گله کرده و عده‌ای ناراحت شدند. سلیمانی خطاب به دولت و مردم شریف پاکستان، تصریح کرد: مردم این کشور افراد شریفی بوده که اولین حکومت اسلامی را در منطقه ایجاد کرده و دلیل نامگذاری پاکستان همین است. ما تصور می‌کردیم پاکستان، ایران را عمق استراتژی خود قرار داده وعمق استراتژی پاکستان، جمهوری اسلامی است. در دیدارها با مقامات این کشور همواره تاکید کردیم که به پاکستان و نقش پاکستان در منطقه کنک کنیم و از دولت پاکستان سئوال داریم که این تذهبون به کجا می‌روید.

اخبار بیشتر