آلودگی هوای تهران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آلودگی هوای تهران

هوای تهران برای گروه‌های حساس ناسالم است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
هوای تهران برای گروه‌های حساس ناسالم است
کیفیت هوای امروز تهران امروز با افزایش ۴۵ واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون هوای پایتخت در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۸ صبح امروز با ۴۵ واحد افزایش بر روی شاخص ۱۰۲ قرار گرفت و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون نیز از ۳۴ به ۷۰ افزایش و آلاینده منوکسیدکربن نیز از ۳۲ به ۲۸ کاهش یافته است.

بر همین اساس، ایستگاه‌های شاد آباد (منطقه ۱۸) با شاخص ۱۵۷، شهر ری (منطقه ۲۰) با شاخص ۱۳۹ و شریف (منطقه ۲) با شاخص ۱۳۷ بالاترین حجم آلودگی شهر تهران را در ۲۴ ساعت گذشته داشته اند.

همچنین ایستگاه‌های شهرداری منطقه ۱۶ با شاخص ۴۶، اقدسیه (منطقه یک) با شاخص ۵۹ وشهرداری منطقه ۲۲ با شاخص ۶۴ کمترین آلودگی هوا را در سطح مناطق شهر تهران طی این مدت داشتند.

شرکت کنترل کیفیت هوای استان تهران با توصیه به گروه‌های حساس جامعه اعلام کرد: با توجه به شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه به کودکان، کهنسالان و زنان باردار و بیماران ریوی و قلبی توصیه می‌شود در این شرایط برای کارهای غیرضروری از منازل خود خارج نشوند.

براساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای استان تهران از ابتدای سالجاری تاکنون، تهران ۱۵ روز هوای پاک، ۲۱۸ روز سالم و ۴۱ روز ناسالم برای گروه‌های حساس داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

هوای تهران ناسالم است

ایرناخبرگزاری ایرنا
هوای تهران ناسالم است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای تهران امروز (پنجشنبه) با افزایش 45 واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2،5 میکرون در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2،5 میکرون هوای پایتخت در 24 ساعت گذشته منتهی به 8 صبح امروز با45 واحد افزایش بر روی شاخص 102 قرار گرفت و ناسالم برای گروه های حساس است.

در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 10 میکرون نیز از 34به 70 افزایش و آلاینده منوکسیدکربن نیز از 32 به 28 کاهش یافته است.

بر همین اساس، ایستگاه های شاد آباد (منطقه 18) با شاخص 157، شهر ری (منطقه 20) با شاخص 139 و شریف (منطقه 2)با شاخص 137 بالاترین حجم آلودگی شهر تهران را در 24 ساعت گذشته داشته اند.

همچنین ایستگاه های شهرداری منطقه 16 با شاخص 46، اقدسیه (منطقه یک) با شاخص 59 وشهرداری منطقه 22 با شاخص 64 کمترین آلودگی هوا را در سطح مناطق شهر تهران طی این مدت داشتند.

شرکت کنترل کیفیت هوای استان تهران با توصیه به گروه های حساس جامعه اعلام کرد: با توجه به شرایط ناسالم برای گروه های حساس جامعه به کودکان، کهنسالان و زنان باردار و بیماران ریوی و قلبی توصیه می شود در این شرایط برای کارهای غیرضروری از منازل خود خارج نشوند.

براساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای استان تهران از ابتدای سالجاری تاکنون، تهران 15 روز هوای پاک ، 218 روز سالم و 41 روز ناسالم برای گروههای حساس داشته است.

همچنین در مدت مشابه سال گذشته (96) پایتخت دارای 12 روز هوای پاک ، 200 روز سالم و 60 روز ناسالم برای گروههای حساس بود.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا 50 در شرایط پاک (سبز)، 51 تا 100 در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، 101 تا 150 در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، 151 تا 200 در شرایط ناسالم (قرمز)، 201 تا 300 در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و 301 تا 500 در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است».

تهرام/8138/ 1539

خواندن خبر در سایت منبع

مرگ سالانه سه میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
مرگ سالانه سه میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا
منابع آلاینده هوا به دو قسمت منابع خانگی و منابع بیرونی تقسیم می‌شود که هر دو در مجموع یکی از مهمترین عوامل مرگ در جهان هستند البته منابع بیرونی آلودگی هوا به‌تنهایی باعث مرگ سالانه سه میلیون نفر در سراسر جهان می‌شوند.

آلودگی هوا یکی از معضلات بزرگ شهرها و به‌خصوص کلان‌شهرهاست. سالانه مبالغ بسیار زیادی توسط دولت‌ها برای جبران اثرات ناشی از آلودگی هوا صرف می‌شود.  این اثرات از سه جنبه قابل بررسی هستند. یکی بیماری‌های تنفسی، دوم تخریب ناشی از باران اسیدی و سوم گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی است.

طبق گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، منابع آلاینده هوا به دو قسمت منابع خانگی و منابع بیرونی تقسیم می‌شود که هر دو در مجموع یکی از مهمترین عوامل مرگ در جهان هستند. طبق این گزارش، از هر ۹ مورد مرگ در جهان، یک مورد به علت آلودگی هوا بوده است.

اگرچه تقریبا تمامی گروه‌های سنی و طبقات اجتماعی در معرض آلودگی هوا و خطرات ناشی از آن قرار می‌گیرند اما میزان این آلایندگی‌ها در مناطق جغرافیایی تا حدودی متفاوت است. طبق این گزارش شهروندان آفریقا، آسیا و به‌خصوص خاورمیانه بیشتر از بقیه کشورها در معرض آلودگی هوا قرار دارند.

هزینه‌های سنگین درمان بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا تنها اثر مخرب اقتصادی این پدیده خطرناک نیست. طبق گزارشات (National Acid Precipitation Assessment) NAPA، (برنامه ارزیابی بارش اسیدی)، آلودگی هوا سالانه باعث بارش باران‌های اسیدی در سراسر جهان می‌شود و خسارت‌های زیادی ناشی از خوردگی و... بر جای می‌گذارد.  بر اساس مطالب مطرح‌شده در کتابچه تحلیل داده‌های شناسایی خودروهای بیش‌آلاینده، عامل اصلی باران‌های اسیدی، آلاینده‌های دی‌اکسیدگوگرد و ناکس در هوا است و از تاثیرات باران‌های اسیدی می‌توان به اسیدی کردن خاک، اسیدی کردن منابع آب، از بین رفتن جنگل‌ها و خوردگی مصالح ساختمان‌ها اشاره کرد.

اثر بعدی آلودگی هوا مربوط به ازدیاد گازهای گلخانه‌ای مثل دی‌اکسیدکربن است که یکی از محصولات عمده احتراق است. وجود این گازها در اتمسفر موجب جذب تشعشعات ساطع شده از سطح زمین می‌شود و بدین ترتیب گرمای زمین به‌سختی از اتمسفر خارج و موجب افزایش دمای اتمسفر می‌شود. نتیجه این افزایش دما تغییرات اقلیمی و افزایش سطح آب‌های آزاد است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

حمایت از خانواده زندانی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
خیرین در بیست و یکمین جشن گلریزان حمایت از خانواده زندانیان دور هم جمع شدند تا در کنار مسئولین قضایی بزم محبت و همدلی بکارندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این روز‌ها بیش از صد هزار خانواده نیازمند زندانیان کشورمان در انتظار دست‌های یاری‌گر و حمایت‌های خیرخواهانه هستند.
همشهریهمشهری13 ساعت قبل
به گزارش ایندیپندنت، این زوج که نخستین‌بار بود صاحب فرزندی می‌شدند، توسط راننده تاکسی از جا ماندن بچه آگاه شدند. راننده در راه فرودگاهی که مقصد دومش بود، ناگهان صدای گریه نوزادی را که روی صندلی عقب بود، شنید و به سرعت با والدین او تماس گرفت.
همشهریهمشهری13 ساعت قبل
به گزارش اس‌بی‌سی، در سال‌هایی که فیلیپس در زندان به‌سر می‌برد، این مرد شروع به نقاشی کرد. اکنون تابلوهای او بیش از هزار دلار ارزش دارد. این مرد بی‌گناه می‌گوید که برایش مهم نیست مقاماتی که وی را اشتباهی راهی زندان کردند، خسارت پرداخت می‌کنند یا نه.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
منوچهر رحمانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، افزود: در مسجد جامع ابوذر مراسم افطاری و گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیرعمد تهران به همت امام جماعت و هیئت امنای مسجد برگزار شد. وی گفت: در این مراسم با کمک خیران تهرانی بیش از ۵۰۰ میلیون ریال کمک نقدی جمع آوری و زمینه آزادی ۵ زندانی فراهم شد. رحمانی ادامه داد: ​درحال حاضر ۱۲۲۹ زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌های استان تهران محبوسند که ۷۳۵ نفر از آن‌ها واجد شرایط آزادی هستند. وی گفت: اگر در همه مساجد تهران این مراسم برگزار شود، هر ۳ مسجد می‌تواند یک زندانی را آزاد کند و در این شرایط همه زندانیان جرائم غیرعمد استان تهران به آغوش خانواده خود برمی گردند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
سردار صابری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما اظهار داشت: تا زمانی که زیر پرچم ولایت هستیم پیروزی از آن ماست همانطور که در زمان دفاع مقدس در عملیات بیت المقدس و ازادسازی خرمشهر موفق شدیم نزدیک به ۶ هزار کیلومتر مربع از خاک ایران اسلامی را آزاد کنیم. وی گفت: اگر دشمن امروز هم در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ورود کند درس عبرت بزرگی به آنان خواهیم داد. جانشین فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله افزود: رمز پیروزی ما اتحاد مسئولان، رزمندگان اسلام و مردم غیور است که در چهل سال انقلاب شکوهمند اسلامی ایران این مهم را به رخ جهانیان کشیده‌ایم.

اخبار بیشتر