1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

آلودگی هوای تهران

هوای تهران برای گروه‌های حساس ناسالم است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
هوای تهران برای گروه‌های حساس ناسالم است

به گزارش خبرآنلاین به نقل از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون هوای پایتخت در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۸ صبح امروز با ۴۵ واحد افزایش بر روی شاخص ۱۰۲ قرار گرفت و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون نیز از ۳۴ به ۷۰ افزایش و آلاینده منوکسیدکربن نیز از ۳۲ به ۲۸ کاهش یافته است.

بر همین اساس، ایستگاه‌های شاد آباد (منطقه ۱۸) با شاخص ۱۵۷، شهر ری (منطقه ۲۰) با شاخص ۱۳۹ و شریف (منطقه ۲) با شاخص ۱۳۷ بالاترین حجم آلودگی شهر تهران را در ۲۴ ساعت گذشته داشته اند.

همچنین ایستگاه‌های شهرداری منطقه ۱۶ با شاخص ۴۶، اقدسیه (منطقه یک) با شاخص ۵۹ وشهرداری منطقه ۲۲ با شاخص ۶۴ کمترین آلودگی هوا را در سطح مناطق شهر تهران طی این مدت داشتند.

شرکت کنترل کیفیت هوای استان تهران با توصیه به گروه‌های حساس جامعه اعلام کرد: با توجه به شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه به کودکان، کهنسالان و زنان باردار و بیماران ریوی و قلبی توصیه می‌شود در این شرایط برای کارهای غیرضروری از منازل خود خارج نشوند.

براساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای استان تهران از ابتدای سالجاری تاکنون، تهران ۱۵ روز هوای پاک، ۲۱۸ روز سالم و ۴۱ روز ناسالم برای گروه‌های حساس داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

هوای تهران ناسالم است

ایرناخبرگزاری ایرنا
هوای تهران ناسالم است

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2،5 میکرون هوای پایتخت در 24 ساعت گذشته منتهی به 8 صبح امروز با45 واحد افزایش بر روی شاخص 102 قرار گرفت و ناسالم برای گروه های حساس است.

در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 10 میکرون نیز از 34به 70 افزایش و آلاینده منوکسیدکربن نیز از 32 به 28 کاهش یافته است.

بر همین اساس، ایستگاه های شاد آباد (منطقه 18) با شاخص 157، شهر ری (منطقه 20) با شاخص 139 و شریف (منطقه 2)با شاخص 137 بالاترین حجم آلودگی شهر تهران را در 24 ساعت گذشته داشته اند.

همچنین ایستگاه های شهرداری منطقه 16 با شاخص 46، اقدسیه (منطقه یک) با شاخص 59 وشهرداری منطقه 22 با شاخص 64 کمترین آلودگی هوا را در سطح مناطق شهر تهران طی این مدت داشتند.

شرکت کنترل کیفیت هوای استان تهران با توصیه به گروه های حساس جامعه اعلام کرد: با توجه به شرایط ناسالم برای گروه های حساس جامعه به کودکان، کهنسالان و زنان باردار و بیماران ریوی و قلبی توصیه می شود در این شرایط برای کارهای غیرضروری از منازل خود خارج نشوند.

براساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای استان تهران از ابتدای سالجاری تاکنون، تهران 15 روز هوای پاک ، 218 روز سالم و 41 روز ناسالم برای گروههای حساس داشته است.

همچنین در مدت مشابه سال گذشته (96) پایتخت دارای 12 روز هوای پاک ، 200 روز سالم و 60 روز ناسالم برای گروههای حساس بود.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا 50 در شرایط پاک (سبز)، 51 تا 100 در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، 101 تا 150 در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، 151 تا 200 در شرایط ناسالم (قرمز)، 201 تا 300 در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و 301 تا 500 در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است».

تهرام/8138/ 1539

خواندن خبر در سایت منبع

مرگ سالانه سه میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
مرگ سالانه سه میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا

آلودگی هوا یکی از معضلات بزرگ شهرها و به‌خصوص کلان‌شهرهاست. سالانه مبالغ بسیار زیادی توسط دولت‌ها برای جبران اثرات ناشی از آلودگی هوا صرف می‌شود.  این اثرات از سه جنبه قابل بررسی هستند. یکی بیماری‌های تنفسی، دوم تخریب ناشی از باران اسیدی و سوم گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی است.

طبق گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، منابع آلاینده هوا به دو قسمت منابع خانگی و منابع بیرونی تقسیم می‌شود که هر دو در مجموع یکی از مهمترین عوامل مرگ در جهان هستند. طبق این گزارش، از هر ۹ مورد مرگ در جهان، یک مورد به علت آلودگی هوا بوده است.

اگرچه تقریبا تمامی گروه‌های سنی و طبقات اجتماعی در معرض آلودگی هوا و خطرات ناشی از آن قرار می‌گیرند اما میزان این آلایندگی‌ها در مناطق جغرافیایی تا حدودی متفاوت است. طبق این گزارش شهروندان آفریقا، آسیا و به‌خصوص خاورمیانه بیشتر از بقیه کشورها در معرض آلودگی هوا قرار دارند.

هزینه‌های سنگین درمان بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا تنها اثر مخرب اقتصادی این پدیده خطرناک نیست. طبق گزارشات (National Acid Precipitation Assessment) NAPA، (برنامه ارزیابی بارش اسیدی)، آلودگی هوا سالانه باعث بارش باران‌های اسیدی در سراسر جهان می‌شود و خسارت‌های زیادی ناشی از خوردگی و... بر جای می‌گذارد.  بر اساس مطالب مطرح‌شده در کتابچه تحلیل داده‌های شناسایی خودروهای بیش‌آلاینده، عامل اصلی باران‌های اسیدی، آلاینده‌های دی‌اکسیدگوگرد و ناکس در هوا است و از تاثیرات باران‌های اسیدی می‌توان به اسیدی کردن خاک، اسیدی کردن منابع آب، از بین رفتن جنگل‌ها و خوردگی مصالح ساختمان‌ها اشاره کرد.

اثر بعدی آلودگی هوا مربوط به ازدیاد گازهای گلخانه‌ای مثل دی‌اکسیدکربن است که یکی از محصولات عمده احتراق است. وجود این گازها در اتمسفر موجب جذب تشعشعات ساطع شده از سطح زمین می‌شود و بدین ترتیب گرمای زمین به‌سختی از اتمسفر خارج و موجب افزایش دمای اتمسفر می‌شود. نتیجه این افزایش دما تغییرات اقلیمی و افزایش سطح آب‌های آزاد است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
همان حال عجیب، بلوغ زود هنگام عاشقانه‌هایم در سردترین فصل سال؛ قصه عشقی که جوانه زدنش با سبز شدن باغچه‌های عزیز و آقاجان هم‌زمان شد. من در همان روزهای سخت، شکار نگاه سرد چشمان زیبای فربد شدم، همان شب‌های دراز، اشکهای بی‌پایان در همجواری نرگس‌ها …فربد از موقعی که مادرش یعنی خاله را از دست داد تابستان‌ها در روستا نزد عزیز و آقاجان می‌ماند. در بدترین حالت روحی و روانی هم حواسم بود که من ماندنی هستم و فربد رفتنی و وصالی بین ما نخواهد بود. در آخرین روزهای تعطیلات دایی و خانواده‌اش از شهرستان آمدند و من و دختردایی راحله دوست صمیمی بودیم. راحله هم سن و سال فربد بود؛ کناره‌گیری من باعث شد راحله حضورش برای فربد پر رنگ باشد؛ همه‌ی روزهایم غم انگیز بود ولی یکشنبه‌ها داغون‌تر می‌شدم؛ یکشنبه‌ای که من شاهد قرار عاشقانه فربد و راحله شدم.
خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
زن آمریکایی به خاطر معشوقه‌اش، به شوهرش خیانت کرد و او را در منزل شان سوزاند. روز یازدهم دسامبر، خانه‌ای در میزوری آتش گرفت و پدر خانواده به نام «جوشا مرای» در تخت خوابش کشته شد، اما پسر یازده ساله و مادرش «امی مری» جان سالم به در بردند. بنابر اظهارات «امی» شوهر او سیگار می‌کشیده و این موضوع علت حادثه ذکر شد، اما پس از مدتی شواهد حاکی از آن بود که این آتش سوزی عمدی بوده و «امی» شوهر خود را آتش زده است. مکالمات ضبط شده تلفن همراه «امی» و معشوقه‌اش که مردی ۳۹ ساله به نام «کلایپل» بود، ثابت کرد که «امی» قصد طلاق داشته و در نهایت با کشتن شوهرش قصد ازدواج با «کلایپل» را داشته است. در ادامه تحقیقات پلیس «امی» دستگیر و به زندان افکنده شد، اما چند هفته بعد با سندی به ارزش ۷۵۰ هزار دلار آزاد شد.

همایش خودروهای کلاسیک در قم (عکس)

9+
عصر ایرانعصر ایران6 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
یدالله ثمره از برجسته‌ترین زبانشناسان ایرانی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و اولین رئیس انجمن زبانشناسی ایران، در سن ۸۲ سالگی درگذشت. انجمن زبان‌شناسی ایران با تسلیت این ضایعه به خانواده زنده‌یاد ثمره، اعلام کرده است که مراسم تشییع پیکر وی روز یکشنبه ٥ اسفند از مقابل فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد. یدالله ثمره (متولد ۱۳۱۱، کرمان) از برجسته‌ترین زبانشناسان ایرانی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و اولین رئیس انجمن زبانشناسی ایران بود. تخصص او در حوزه آواشناسی و واج‌شناسی بود و چندین کتاب در زمینه آموزش زبان فارسی تألیف کرده‌ است. یکی از برجسته‌ترین آثار ثمره، کتاب «آواشناسی زبان فارسی» است که توسط مرکز نشر دانشگاهی به چاپ رسیده است.

اخبار بیشتر